Krupička
Díky za radu,filtr mám bez uhlí jen ve spodním koši nahoře na válečcích v punčoše rašelinu. Přidala jsem ještě 10lžiček Sera Ectopur.
Moje léčba krupičky 225l vody:
1.den vypnuté zářivky,vypnutý filtr,připojení topení teplota stoupala z 24 na 28°C, silné vzduchování. Léčivo: Ectopur 18 rovných lžiček, Costapur 125kapek, 2.den teplotu udržuji 29°C,zapnutí filtru- dle vaší rady, silné vzduchování, nesvítím. Přidání Ectopur 10lžiček.
3.den- tj. zítra chci odkalit dno, dolít asi 30- 40l vody přidat sera Costapur dle návodu zase 125 kapek..no uvidíme..jak bude tento způsob léčby úspěšný
Costapur na krupičku zabírá poměrně dobře. K druhé části dotazu, filtr by měl běžet normálně jen nesmí obsahovat aktivní uhlí.
Poradíte mi někdo kdo máte dobré zkušenosti s léčbou Costapurem? Mám mít při léčbě mít zapnutý filtr?Podrobně jsem to popsala ve svém deníčku. Jsem tu úplný nováček a děkuji za všechny rady.
Ahojte lidi.Má někdo zkušenost s Costapurem? Mám filtrovat při léčbě Krupičky Costapurem? Mám ve filtru dva košíky dole válečky a rašelinu a nahoře kuličky s akvarijní vatou. Nyní vypnutý.
0 16.03.2013 21:00 Kadla Dobrý večer, minulý týden jsem u jedné ryby našla několik (2-3) bílých teček. Domnívali jsme se, že jde o krupici, a když se tečky v průběhu týdne objevily i na dalších rybách, začali jsme léčit Exitem. Zajímá mě, jestli je možné, aby se parazit šířil při teplotě 26 stupňů tak pomalu? Za týden je napadeno "pouze" asi 5 ryb a mají jen několik teček, nejvíc jich mají ancistrusi. Ta věc drží na rybě zhruba den (někdy i déle)a pak odpadne, což jsem i viděla. Existuje takhle pomalá krupice?
Starší reakce
Teplotu zvišujeme aj preto,že sa v takom prípade začne parazit vyvíjať rýchlejšie a tak aj liečivo zaberá na viac dorastencov a dospelcov parazita.Liečba sa takto môže podstatne skrátiť.Niektoré liečivá uvádzajú,že neničia vajíčka parazitov - preto tá teplota.
0 04.03.2013 22:11 hanzys – krupička
Ja dávam 20 kapek esha exit na 100 litrů vody asi uz skoro 14 dní a je skoro po krupičce!

Takže znovu po stopadesátýšestý. Teplotu zvýšit a zasolit, ano jako první opatření před samotnou léčbou, slouží k znemožnění uchycení se parazita na tělech hostitelů. Když již je lék, v našem případě eSHa exit aplikován teplotu zvýšenou netřeba a solit taktéž, od toho je tam léčivo, aby udělalo svojí práci. Pokud nezabírá dávky zvýšit a léčit opakovaně je možné, když ani to nezabere, je nutné přistoupit k léčbě jiným účinným přípravkem na nějž není v akváriu rezistence.
je zajímavé a v rozporu to , že výrobce Exitu píše \"není zapotřebí zvyšovat teplotu!!každý ovšem radí zvyšte teplotu. Prý je potom výsledek léčby neúčinný. Mě se to tedy nepovedlo, zvýšením dávek i teploty jsem docílila totálního obsypání ryb a po 12ti dnech jesm musela akvárko komplet zrušit a jet nanovo.

0 04.03.2013 20:29 Edit – opravdu rychlé zbavení se krupičky
Můžete sem někdo napsat vlastní zkušenost s úspěšným postupem léčby krupičky, každý radí co by, jak by , kdyby a většinou se s tím nejspíš někdy, nějak, dávno také popral. Díky všem zasvěceným za odpověď.

Tak to je bez debaty, novodobý moribundusy u nás na neonkách se velmi často objevující již bohužel zdomácněly.

Jen bych ještě dodal, že né každá tečka je krupička.
Taky jsem se už poučila.
Všechny nové ryby jdou napřed do karantény.
Je potřeba správně dávkovat...tj. vypočítat čistý objem nádrže.
Vodu jsem i osolila - vyvolá to u ryb větší tvorbu kožního slizu a kožovec (krupička) se na rybách neudrží.
Můžeš postupně zvýšit teplotu až na 30°. Při této teplotě se kožovec už nemnoží.
Zřejmě to je odolnější kmen a na něj je dobrý vyrukovat s dvojnásobnejma dávkama exitu, popř. použít jiný léčivo na nějž není rezistence, stává se to a v tomto vlákně je to nespočetkráte popisováno.
Starší reakce
Jen takový detajl. Na podporu vitality ryb (o které píšeš) je ESHA OPTIMA, ESHA 2000 je na primární a sekundární plísňová onemocnění, bakteriální infekce sliznic, hojení ran, parazitní kožní a žábroví červi, parazitní infekce, ochrana sliznice. Ne že bych chtěla rejpat.
S kombinací 2000 a exit na krupici jinak souhlasím.

Přípravek eSHa 2000 rozhodně není na podporu vitality ryb. Je to regulerní lék na vnější choroby jako plísně a podobné, urychluje hojení ran a zabraňuje následným infekcím. Proto se používá spolu s Exitem, jelikož po uvolnění parazita (krupičky) zůstávají na pokožce ryb ranky které mohou být branou pro další infekce.
jj vsak v poradku taky pisu jenom svuj nazor

Vodu jsem solila. Nakonec mi stačila jen delší léčba EXITem. Rozhodně nechci říct, že ESHA 2000 je zbytečná. Jen píšu vlastní zkušenost.

eSha 2000 je hlavne na podporu vitality ryb,urcite tim rybky nezatezujes

exit prave zabranuje sireni infekce,najit a zneskodnit parazita,je dobre mirne prisolit vodu (zvedne produkci kozniho mazu ryb a krupice se hur chyta ne jejich telo)
2000 jsem pak už vynechala, abych nezatěžovala ancíky a nepřišla o další.
to je pravda (s tím nedoléčením), proto jsem naposled léčila 7 dní... abych měla jistotu

no tim ze bylo pridavano 2000 k EXITU to urcitr podle meho neni ze se krupice vratila,jedna ryba mohla byt nedolecena a hop za cas je to zpet

proto ten tyden leceni je akorat 3 dni je opravdu malo
ja presto doporucuju oboje dvoje davat hned

nestoji to svet

Ta dvoukombinace je dobrá na "rozjetou" krupičku, na pár teček stačí Exit. Dle návodu doporučují 3 dny léčby. Já naposledy léčila 7 dní než zmizla poslední tečka. Jinak se může krupice zase vrátit.
Původně jsem léčila ESHA EXIT + ESHA 2000, krupice se mi 3x vrátila a 3 ancistrusi léčbu nepřežili. Nechtěla jsem přijít o další a zatěžovat je oběma léčivy, tak jsem pak už dávala jen Exit, sice 7 dní do poslední tečky, ale krupice se už nevrátila a ostatní ancíci to přežili.
0 27.02.2013 21:08 Polux jenom doplnim eSha 2000 s eSha EXIT ! nelekni se voda zmeni barvu

po nakapani je to jak dymovnice

ale tato kombinace opravdu funguje
Co se týká rybiček, které přežily, měň jim ted každý den 1/3 vody, popř přidej sera nitrivec.
Na krupičku je dobrá ESHA EXIT.
1.) Akvárko je hodně čerstvé, spíše než na krupičku umřely na zvýšené N látky. Rybičky se do akvária pouštějí měsíc po napuštění akva a zajetí filtru. Doporučuju přečíst tady temata pro začátečníky.
2.) Co se týká krupičky, potřebuje "hostitele". Po třech dnech bez hostitele umírá. Takže když tam nebudeš mít měsíc ryby, než se ti zajede akva, tak nemusíš mít strach. (pokud si krupici zase nepřitáhneš s novýma rybama)
0 27.02.2013 20:47 kamivan snažila jsem se číst několik stránek dozadu, ale asi jsem přehlídla odpověď, může mi tedy nějaký zkušený akvarista poradit? Mám svoje 1. akvárko, koupila jsem jen 6 rybiček, těch nejlevnějších, no už mám jen 3 a to tam jsou zítra teprve týden, no nic. Dle indicií jde o krupičku, do zítra už další stopro nepřežijou, takže nebude koho léčit, ale mám strach, že se krupička znovu objeví až koupím nové rybky. Bude stačit abych vyměnila několikrát vodu, solila a zvýšila teplotu bez léčiv a v akvárku zůstanou rostliny a 2 šneččci? Díky!
Starší reakce
Pokud to nebude nezbytně nutný(což si ve Tvém případě nejsem jist), tak neměnit, aby se nesnižovala koncentrace léčiva a případně po výměně léčivo doplňovat.
0 20.02.2013 16:22 hanzys – Krupička
Měnit vodu při léčbě krupičky?Furt mám nějake otázky už si připadám jako ma*or

Starší reakce
Když nevíme do jakého, tak těžko někdo odpoví...

0 07.02.2013 10:16 delfin – krupička
Mužu přidat sul do akvárka i když nemaj nemoc neuškodí to anebo v něčem pomuže.
Starší reakce
Změna léčby je žádoucí na eSHa exit a šneci a krevetky jsou živočichové a jako takový mohou být hostiteli pro parazita krupičku způsobujícího.
Plže a krevetky krupičku dostať nemôžu.
0 29.01.2013 16:53 Lucík – krupička+šnek
Dobrý den, jedna naše závojnatka chytila krupičku, máme ji v karanténě 14l. Chtěla bych se zeptat, jestli můžeme podávat rybě zároveň Anti-Ichtin a Fishtamin od sery. Můžeme změnit léčbu z anti ichtin na eSHa? A ještě, jestli můžou krupičku přenášet nebo dostat i šneci?
Starší reakce
Tak ono použít sůl v karanténě, to je dobrá rada a nemusí se vůbec týkat jenom krupice.
No ta sul neni zas tak spatna,me ted nedavno(jak uz jsem tu psal)hodne pomohla pri lecbe krupicky u nove koupenych ryb v karantrene,kdyz ostatni selhalo(jedine eSHu jsem nezkousel)

0 16.01.2013 18:46 R
romant [28002] Ten návod k exitu je třeba zde.
www.akvarista.cz/… Bezpečná koncentrace soli je ve společenským akvu s rostlinama 1 pol. lžíce soli na 50 litrů vody a u separé rostlinoprostých nádrží lze použít koncentarci 1 pol. lžíci na 30 litrů vody.
Nevím jestli oponuješ proti mně, ale vím, že pokud tomu tak je, tak že asi ten lék a návod k jeho použití neznáš. Jen jsem totiž v krátkosti napsal to co je v příbalovém letáku napsáno.
Já bych si zase dovolil oponovat proti léčbě pouze teplotou a solí. Taková léčba právě přináší recidivu nehledě k tomu, že sůl při zvýšené koncentraci není dobrá pro většinu ryb a hlavně rostlin.
0 16.01.2013 15:04 Jery Tady bych si dovolil trochu oponovat. Rozhodně je třeba se řídit návodem na léčivu!!! Dle vlastních zkušeností a dle toho co vím, je krupička rezistentní proti skoro jakékoli léčbě když je přisátá na rybě a i když odpadne na dno a tam se z ní rodí cca 2000 dalších potvor. Jediné stádium kdy je napadnutelná je, když pluje vodou a hledá rybu. Když jí nenajde, tak do max cca 3 dnů hyne. Když je teplota vody nižší, tak je delší vývojový cyklus. Když se zvýší teplota, tak se zrychlí vývoj na desítky hodin, ale po zmizení všech parazitů z ryb můžou být ještě zárodky ve dně. Pár známých dělalo i to, že všechny ryby dali do karantény a dávkovali sůl, zvýšili teplotu, velmi často měnili vodu a čistili karanténí nádrž, plus dělali krátkodobé koupele v běžných léčivech. Akvárium bez ryb nechali při cca 28°C bez živočichů týden. Pak byl klid. Osobně si myslím, že následné epidemie krupičky v akváriu jsou dané buď tím že na rybách jsou buď jen mikroskopické zárodky, nebo jsou zárodky ve dně. Pak jak se ukončí léčba a vymění voda, se znovuotevře cesta k raněným a oslabeným rybám. Osobně když jsem léčil solí a teplotou jsem nechal ještě 5 dní zvýšenou teplotu a při výměně vody doplňoval sůl. Z těch ryb, co nedostala krupička hned se z toho vylízaly všechny a kytky to v podstatě nezaznamenaly. U léčiv vždy postupujte dle návodu a ne dle internetových diskuzí, protože každý výrobce má trochu jiné složení a koncentraci léčiva (a to i u léčiv stejnéo jména) a tak to co u jednoho výrobce může být nedostatečná dávka může u jiného ryby zabít.
To záleží na situaci. Jestliže již na rybkách nic nevidíš, je možno léčbu ukončit. Pokud se někde ještě nemoc vyskytuje, je dobré léčbu prodloužit v duchu doporučení příbalového letáku.
Okej dneska je 3-den leceni dnes sem daval poslednich 10 kvapek ted uz nemam davat ? mam pockat jak dluho ? Diky
Tak ono, když to trochu zjednoduším, tak na krupičku bude zabírat drtivá většina v tomto vlákně doporučovaných léčiv. Někdo má dobrou zkušenost s tím, někdo zase z oním, to je prostě člověk od člověka. Určitě je dobrý před použitím a to jakýhokoliv léku přečíst návod a informovat se, jak daný přípravek působí na kvalitu prostředí a snažit se vybírat ty tzv. šetrné a k nim právě ona kombinace eSHa exit a eSHa 2000 spolehlivě patří, čímž nechci vyřazovat ani ty, který se nechovají až zase tak přátelsky, jsou určitý momenty kdy si jejich pomoc situace vyžaduje.
jamajcan napsal: Na krupičku se mi výborně osvědčil Protazol od Sery.Působí nejen na krupičku,Ichthyophthirius multifiliis, ale i na řadu jiných kožních parazitů a plísní. uvidim jak toto zabere
Na krupičku se mi výborně osvědčil Protazol od Sery.Působí nejen na krupičku,Ichthyophthirius multifiliis, ale i na řadu jiných kožních parazitů a plísní.
skušal sem to ze solu a nepomahalo to radčik sem kupil eSHA exit a skušam to ale už padlo aspoň 8 ryb :(
Ale nie vždy to zaberá. Ja som zvýšil teplotu na 5 dní nad 30 C a nezabralo to, akurát som si zdecimoval rastliny.
S teplotou netřeba bláznit, ideál je ponechat jí na normální úrovni, jako před vypuknutím nemoci. Léčbu určitě dodržet dle návodu a po skončení, řádně vyměnit vodu, i když to není bezpodmínečně nutné, ale je to taková rekonvalescenční péče o akvárium.

Přidat reakci
1 ...... 92 93
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 95257x