Kořen
Kořeny z rašeliny se už neprodávají?
Tak to jsem měl štěstí, v Hornbachu jsem koupil finger wood a neplave. Mangrovník ze Sklorexu byl opravdu mangrovník, taky šel ke dnu. Druhej kousek tuším z Invitalu letěl do koše, ani po čtvrt roku neklesnul. Do posledního akvária jsem dal raději jenom šutry, za ty nervy to nestojí, stačí, jak se mně zvedají stonkovky, speciálně zasadit rotaly je peklo, ty mně zvládají vyorat parmičky i po půl roce...
To jsem si taky jednou myslel. Výjimečně jsem koupil kořen v Hornbachu, jelikož se mi vážně líbil. Na štítku napsáno mangrove. Těžký jako prase, tmavý, ale stejně se mi to prostě nezdálo. Ale koupil jsem ho a doma zjistil, že můj šestý smysl pracuje správně. Samozřejmě plaval jak nafouknutý

díky všem za vyčerpávající odpovědi. Koukám že se různí názory na to jestli daný kus dřeva bude plavat nebo ne. Je mi jasný že obchodník napíše cokoliv jen aby daný kus kořenu prodal. Koukám že nejlepší bude dát do AQ jako dekoraci kameny (tech je všude spousta)

No..

Vzhledem k tomu, že hustota = hmotnost/objem , tak nepochybuji o tom, že vlka, vybaven zkušenostmi z reálného světa, u toho kořene po potěžkání správně odhadl,že je jeho hmotnost vzhledem k objemu taková, že určitě plavat nebude.
Udělal jsem to úplně stejně a Mangrove kořen šel ke dnu- "jako kámen"...

To máš samozřejmě pravdu, fyzika to je věda. Já to zkusil a měl asi štěstí...
To je naprostý nesmysl. Nezáleží na hmotnosti, ale na hustotě. I 20kg kořen může plavat a i 1kg může jít krásně ke dnu

Už když kořen chytnu, tak cítím jestli půjde ke dnu nebo bude plavat. Mangrové jsou těžké ,,jako kámen,, jak píše skypi...
Pravé mrtvé Mangrove je těžké "jako šutr". Takže asi vybírat osobně a "potěžkat"

.
Když jsem byl naposled v Hornbachu v Olomouci, tak tam "Mangrove" měli, ale moc se mi nezdálo...
To neřeš, chtěl pouze poukázat na skutečnost, že pod označením Mangrove prodává opravdu všechno a určitě nejsem sám, kdo si koupil "Mangrove". Proto tam raději píšu slovo Driftwood, aby nedošlo k nepochopení. Stalo se, ale to je spíš moje vina a měl jsem to napsat výstižněji.
Prostě si myslím, že nejsem sám kdo si to koupil a byla to jedna z největších akvaristických pikačovin, co jsem kdy udělal (popisovat reakci bezprostředně poté, co mi to vystřelilo z lehkého Volcano a lávových šutrů na hladinu asi nemusím). Nelze věřit ani prodejcům, kteří se tváří důvěryhodně a kořeny i kameny už si nikdy nekoupím. To si raději udělám výlet a vyberu si je osobně, aniž bych komunikoval s obchodem jaké tvary mi mají vybrat atd. I když je to strašně fajn, pořád nevíš co ve skutečnosti dostaneš pod označením Mangrove.
Tyhle konkrétní kusy (na videu) jsou myslím pozůstatky i s viditelným lepením k šutru (vteřinové lepidlo a papír). Ale jistý si nejsem, mám je v krabici rok a opravdu si nepamatuji, od koho je který kořen. Vlastně je to úplně jedno, protože jsou na pikačů úplně všechny a udržet to ve Volcanu mi dalo hodně práce. Chybami se člověk učí a moje poučení je myslím jasné.
Aha, tak to jsem tě ne úplně správně pochopil.
Tady vlastně vidíš, že se dá prodat cokoli komukoli. Smutná pravda dnešního světa.
Proto se netajím tím, že jsem si pěkně rozbil hubu a proto uvádím driftwood v závorce. Protože to co se pod tímto označením prodává ve skutečnosti ... no také jsem čekal, že půjde dolů jako kámen a pořádně jsem si rozbil ústa. A jak vidíš, není to jen jeden obchod, kořeny mám z více obchodů a dopadl jsem jak jsem dopadl. Proto píšu mangrove s poznámkou driftwood, protože to může být opravdu cokoliv.
Ukázka:
youtu.be/…
Natáčel jsem to jen mobilem, kvalita moc nic, ale stačí to.
Také jsem v Hornbachu koupil na zkoušku mangrovnik a plaval. Proto to nebyl mangrovnik. Mám v nádržích zhruba 110kg mangrovniku a žádný neplavalo. A žádný neplaval za posledních 8 let. A když jsem měl akvaristiku, prodal jsem jich opravdu hodně a zpětná vazba vždy byla stejná - neplave.
Bohužel prodejci prodají cokoli pod tímto názvem a pak to tak dopadá.
Já měl vše dovoz z Asie a jak říkám, u mne ani u mých zákazníků nikdy neplaval a neplave.



To co se u nás prodává jako Mangrove (driftwood) plave jako divé. Osobně jsem si s tím rozbil hubu ihned po 1. napuštění akvária, kdy velký kořen (z Invital - konkrétní kus) vystřelil k hladině jako splávek. Asi si umíš představit to nadšení po takovém piplání. Další tři kusy mám od Rataje a pár menších z Vodníroslinky.cz. Plavou všechny a všechny jsou proto přivázané černou stahovací páskou k šutru. Největší a smontovaný ze tří kusů, musí u dna drží u dna rozpůlená žulová kostka.
Tak to dělají často aquascapeři (např.: p. Tomek
www.youtube.com/…), neříkám, že to tak dělám já. Nechám kořen vymáchat, lehce přejedu kartáčem, abych se zbavil úlomků, kůry a odpadávajících částí. Potom ho vezmu vapkou a jde do akvária. Nelouhuji a neberu na to ani tekutý uhlík.
P.S.: Z Invital se mi nechce v tom zástupu objednávek stahovat všechny PDF, ale jestli to bude nutné, tak to udělám.
Kořeny Mangrove jsou těžké a tvrdé, takže se v akváriu hned potopí a hlavně nehnijí. Akvárium díky kořenům získá přírodní vzhled a vlastnosti, které prospívají rybám i rostlinám. Na kořeny se dají připevnit i některé druhy rostlin ( Anubiasy, Microsorium, Bolbitis aj.), čímž se navýší dekorativní efekt kořene www.akvatera.cz/… 
Z ohňů čínských továren ... ale vážně, nic jako nejlepší neexistuje. Každé dřevo do vody uvolňuje výluhy, což je vlastně žádaná vlastnost, protože je to přirozené a vlastně prospěšné. Rozdíly jsou v typech dřeva, zatímco mangrove (Driftwood, močálové (Dark wood) bude barvit intenzivně po několik měsíců, takové Amano wood prakticky nikoliv (výluh bude, ovšem ne tak intenzivní, jako u jiného dřeva). Skvělé kořeny se dají najít i v našich končinách. Rozhodně zapomeň na smrk apod. a pozor na postřiky.
Kořen se máchá (s přivázaným šutrem), den, měsíc, ... rok (mění se voda), drhne kartáčem, převařuje a postříkává tekutým uhlíkem (dezinfekce), protože potlačuje plísně a brání vzniku "slizu". Potom je tu lehké/těžké dřevo. Takové mangrove (Driftwood) i po dlouhodobém máchání půjde na hladinu velice ochotně, protože je zkrátka lehké a u většího objemu nemusí stačit ani lepidlo a velký šutr. Naproti tomu Dark wood je těžké a na hladinu jen tak nevyleze. I tak se vážou stahovacím páskem k šutrům, zakládají, nebo lepí. Je to jistota.
Vyber takové, které se hodí do layoutu akvária.
P.S.: Dal jsem si práci a z mangrove (stahovací pásky a vrtání) sestavil takový větší strom, protože mojí inspirací byla fotka džungle (Asie). Na každé fotce a nebylo jich málo, se po kmeni stromu něco plazí (v akváriu je to např.: pupečník), roste mech, nebo z velkého rozvětvení vyrůstá další druh rostliny (symbióza) a výsledek je takový, že pečlivě udělaný aquascape zkrátka velice rychle zaroste a nakonec to to není vidět, nebo si člověk musí dát hodně velkou práci, aby to připomínalo přirozenou džungli (inspiraci). I proto jsem vybíral mangroce, lávové kameny a lávový substrát, protože to vypadalo nejpřirozeněji.
Osobně preferuji jen Mangrovník, takže koupit...
Muzete mi rict z jakeho stromu je nejlepsi korwn nebo kura ktery by nekalily vodu a neovlivnovali parametry vody?musi se pred instalaci do akvarka nutne vyvarit vsechny? Dekuji
Starší reakce
Ahoj, mrkni tady..
korenyzalidovku.cz
Už sem tam párkrát bral. Sice zabaleno ve stylu "co dům dal" ale na pohodu a všechno ok.

Jste tady mimo mísu, kámen není kořen. Osobně jsem zastáncem pouze Mangrovníku. Nikdy žádné problémy a dají sehnat všech tvarů a velikostí. Jen můj subjektivní názor a praxe...
Když jsem byl v Aquascapu, tak jsem byl překvapen, co beden s kameny měli před vchodem. Nicméně na velkoobchodní ceny budeš muset zřejmě zapomenout.Votava je značka.
Bych spíše koukal na zahradní centra anebo přímo v lomech. Třeba kámen Louňovice, kdybych tam nebyl v neděli a ještě před osmi lety,(měli zavřeno), referoval bych.
Teď jsem se ještě díval a největší nabídku kamenů má Akvarista a Invital, ostatní dost často berou od nich. Teď koupený kamen ve Sklorexu je od aquadeco - německá firma. Ale v nabídce mají menší šutry, než nabízí Invital a Akvarista, takže ti berou od jinud.
akvarista.cz má, ale nevím, jak moc "velko" je dodavatel...
Já bych tipoval, že by to mohl být Macenauer. Beru to podle toho, že velký výběr mají v Hornbachu a myslím, že akvarijní věci podle sortimentu z velké části dodává on.
Možná by to šlo zjistit i od nějakýho zaměstnance Hornbachu, kde to berou.
Nebo pokud víš o nějaké Zoo, kde třeba nedávno vybavovali akvária, tak tam bude smlouva s dodavatelem vybavení, ale nebude se to hledat moc dobře.
Zdravím komunitu, nevíte někdo prosím o českém velkododavateli kořenů Driftwood, Red Moor a dalších a také neobvyklých kamenů, např Dragon stone apod.? Díky moc.

Starší reakce
Kontrolér samozřejmě může ukazovat blbosti. Mám ho jen pár dnů a CO2 o chvilku déle. Sondu jsem včera po první výměně vody zkalibroval, vyčistil a experimentálně nastavil pH z 6,8 na 6,9 což je dle tabulky o něco méně, než ideál. Nicméně za ty dva týdny s CO2 nebyl problém a drop-checker se mi nikdy ani do žluté nedostal. Trochu mě děsí, že to sem tam bublá i v noci, při vypnutém osvětlení, ale prý to řešit nemusím. První dny bylo vidět rychlejší dýchání, ale ryby si zvykly. Toto lapání po dechu a zákal je fakt až od instalace kořenu. Asi bych souhlasil s myšlenkou, že v kořeni jsou zbytky nějakých postřiků. Mluvil jsem s vinařem a jsou to docela svinstva... Uvolnění dusitanů, čpavku, atd. ze dna je taky reálné, ale myslím, že ty tři výměny poloviny vody by to asi vyřešili. I teď je na rybách vidět nespokojenost. Drží se v hejnech podle druhů a rychleji dýchají. Ten zákal zatím není takový, ale počítám, že ráno se vše bude opakovat.
A nemůže controller měřit blbosti, že by tam byl nadbytek CO2? Co ukazuje nějaký test (dropchecker, kapkový test)? Mně se něco podobnýho stalo zrovna před včerejškem, ráno krmím rybky a ony nikde a vidím, že lapají po dechu u hladiny. Kouknu na dropchecker a už šel do žluta (po výměně bomby jsem to blbě naladil), tak jsem stáhl CO2 a pustil vzduchování a naštěstí to všichni přežili.
Já má révu v akváriu, a nemám s tím problém, 2 měsíce ležela v dešťovce. A než šla do akvária, tak jsem ji ještě párkrát přelil vařící vodou z konvice. Ale kamarád vinař mě upozorňoval, že v té hlavě můžou být zbytky postřiků, ty jejich skalice apod, co používají.
CO2 mi jede už nějakou dobu podle kontroléru. Na uvolnění čehosi ze dna jsem myslel hned, protože jsem odstranil velký kámen a tím, že bylo třeba kořen zatížit kameny, které jsem musel zavrtat hluboko do dna, to asi nemohu vyloučit. Ale už jsem vyměnil asi 300 litrů vody a je pořád kalná. Hladina je mastná a bublinky CO2 se na mi drží...
Já jsem ho měl v avkáriu cca tři měsíce před tím, než tam přišlo osazenstvo. Ale osobně bych tipoval, že důvod bude spíš jinde - větší množství CO2, při instalaci uvolněné dusíkaté látky ze dna nebo něco takovýho.
Ahoj. Omlouvám se, jestli to tady někde je, celé fórum jsem fakt neprocházel... Koupil jsem v Hornbachu kořen vinné révy. S tím, že barví vodu jsem počítal, ale evidentně se z něj uvolňuje cosi toxického. Ráno jsem přišel k akváriu a všechny ryby u hladiny lapaly po dechu. Vyměnil jsem polovinu vody a odpoledne ještě jednou. Druhý den se vše opakovalo. Zajímalo by mě, jeslí je to předem prohraný boj nebo se to ještě po několika výměnách vody stabilizuje. Vinná réva se do akvária běžně používá, dokonce na ní bylo napsáno, že je určená do akvária. Díky za odpovědi.
Starší reakce
Google napsal:
Višňové dřevo má podobné vlastnosti jako dřevo švestka a třešeně…
0 04.09.2021 07:10 Zdenko – Konar otazka
Ahojte. Viem ze ovocné stromy môžu ísť do akvária. Ale presnejšie. Visen? Môžem dať? Podobne ako čerešňa....
Jestli máš ancistruse tak ten ho časem ohobluje do hladka.

0 31.08.2021 17:26 Zdenko – Koreň z rieky.
Jestliže nebarví tak oškrabat měkké části polít horkou vodou a dát do akvária.

Já bych to nechal minimálně měsíc v čisté vodě, co to bude dělat.
Řekl bych, že měkký dřevo příroda celkem rychle rozloží, tvrdý vydrží, wapka je dobrý test, když se nerozpadne, tak má před sebou několik let v akváriu.
Očistím. A je jedno aké drevo to je. Keď bolo ošetrené "" prírodou.? A ten kameň ako sa vzrástol....
Bude to nějaký tvrdý dřevo. Očistit tu vrchní vrstvu, co se drolí a možno použít do akva.
0 29.08.2021 11:35 Zdenko – Koreň z rieky.
Jestli na tom zůstalo ještě měkké dřevo, tak se bojím, že to pod vodou nebylo dostatečně dlouho a nevyhnilo co vyhnít má. Jestli chceš mít jistotu tak ber opravdu jen tvrdé dřevo.

Neviem ako je tvrdá bez čierna. Ale obyčajná báza je celkom mekka až dutá... a toto je tvrde
Není to černý bez? Ten mívá tmavší střed.
pročti si tady článek budeš mít jasno, jsou t základy, které ti postačí pro určení zda ten klacek riskneš a použiješ
www.akvaportal.cz/…
Přidat reakci
[1] ...... 59 60
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 54609x