Kořen
Zrovna olši jsem si tuhle z lesa donesl a máčím jí v sudu. Myslíš, že je teda nevhodná?
Mám kořen z borovice a nic se mi Na tom špatného nezdá... ryby v rybnikach v subtropech a mírným pásmu to majije běžně.. a je to spíš naopak...
Dreva z čech se dají použít všechny včetně akatu, kterej jedovatej trochu je... ale škumpa a s tím tisem nebude vhodný dřevo, jinak všechny ano, jakože nevadí rybám... pak je další věc, to jak dlouho v akvariu vydrží.. např borovice, dub, jilm, jasan, javor, jabloň, hrušeň, švestka je supr, víno, třešeň, višeň, ořech(ten dost smrdí a je plný tríslovin, stejně tak jírovec(kaštan) všechny dřeva které mají jádro, např zajímavej kořen je z trnky nebo hlohu, je menší ale dost zajimavý tvary dělají..
Jako nevhodné bych viděl smrk, olše vyschlá, i vrba pokud je suchá, bříza, buk je takovej zvláštní, ale většinou venku rychle plesniví a Pak hnije... zařadil bych sem asi i ten ořech, ale některým rybám to může naopak vyhovovat..
Tak nebere se to většinou právě z jehličnanů kvůli silicím. Pokud je to už dlouho louhované ve vodě, pak by problém u smrku nastat nemusel, ale i tak bych do toho z opatrnosti asi nešel. Taková borovice už bude ještě o něco horší.
No a co se týká Tisu,tak ten bych do akvárka nedával vůbec. Jedná se o rostlinu jedovatou a co je jedovaté pro člověka, bude pravděpodobně jedovaté i pro jiné živočichy.
Když bych chtěl experimentovat, tak bych vybíral z listnatych nejedovatých stromů ideálně tvrdých dřevin. Nevím jak je na tom třeba taková vrba, ale nemusela by způsobovat nic když roste u rybníků a potoků.

Strakáč, moc pěknej kořen.
Včera jsem přinesl z lesa místo hub taky jeden kousek.
Na zdejším fóru jsem nenašel jednoznačnou odpověď, zda kořeny z lesa brát nebo nebrat.
Bude to patrně kořen smrku, dle mnohých naprosto nevhodný, ale tak mně zaujal, že jsem ho přinesl domů. Byl na dně potoka,určitě hodně dlouho, už neplave. Délka 80 cm.
Ani jsem se tu nedočetl nic o případné jedovatosti některých dřevin - mám tu například moc pěkný kmínek tisu...
Starší reakce
Starší reakce
Ahojte máte někdo zkušenosti s kořenem savanna wood?Dík
Starší reakce
Však, jak píšu... osobně to ani nevařím... jen to hodím do vody a za tejden hotovo.

Očištění tím nylonovým kartáčem je ale hodně supr
To dvojí čištění je taky zbytečné. Stačí kořen zbavit měkkých částí, potom použít wapku (kdo nemá, stačí spláchnout hadicí) a potom ať už si pochutnají a přiloží ruku k dílu šneci a krunýřovci.
Sůl by se něměla dávat vůbec, ono když chceš posléze na onen prosolenej kořen dávat třeba Hnědovku, či Anubias, množí se potom zbytečný dotazy, proč to na tom kořenu neroste. Jinak samozřejmě proti soli nic nenám a zvláště třeba proti Himalájský soli.

Sůl se tam dává jakože kvůli desinfekci, ale na to docela stačí samotný var...

Nedej na to co se říká, ono se toho nakecá.

Žádný kyselý okurky, žádný slanečky, když vařit, tak v obyč. vodě.

Říká se, že se má vyvařit ve vodě s trochou octa a soli, pak nechat máčet min dva týdny a při máčení je dobrý tam klidně obden menit vodu...
Ale já to nehrotil, privez jsem kořen ocistil ho a dal do vody na tejden pak jsem ho vycistil znova a šup do akva...
Cistim kořeny nylononým kartáčem ve vrtačce
www.wolfcraft.shop/…
A tím je to super...
Hlavně perfektně očistit, nejlíp wapkou

A za jak dlouho se tam může dát.a defacto co s ní když si ji přinesu???

Buk zhnije... dub je dobrej ale těžko sezenes hezkej kus.. a borovice, na tu nedám dopustit, jen to hooodně dlouho plave díky zasmolenýmu jádru... ale jinak vypadá úplně supr

a neshnije..
Ahoj chystám se do lesa pro nějaký kořen.Nevím jestli spíš borový,nebo z tvrdýho dřeva.A hlavně netuším za jak dlouho ho můžu vrazit do akva a jak ho ošetřit.Dík za tipy a rady

Starší reakce
Možná ano. A možná se tam i někdy podívám.. Díky za tip.
Takový nedělní výlet na burzu do Ostravy určitě stojí za to. Jsou tu borci, kteří jezdí i z mnohem větší dálky.
To jsou pěkné kousky. ty vydrží dlouho

Díky za tip, ale mám to kapku z ruky
Mrknu možná na burze v Brně. Tam by snad něco taky bylo. Možná do akvária něco přidám..
Teď se dívám, že by tam možná šel i nějaký břeh

V Ostravě na burze se prodávají i ty díraté z rašelinišť.


No, vážně jsem zabarvení vody vůbec nemusel řešit. A stejně nejspíš neřešil
(Druhá fotka je třetí den po založení).
Ale teď spokojenost.
Nejdřív jsem taky přemýšlel, že se projdu někde kolem říčky, ale nakonec jsem zakládal docela na rychlo.. Tak jsem naběhl do obchodu. Navíc bydlím v bytě a nemám možnost to někde dlouhodobě máčet.
Ale díratý z rašeliniště by se mě taky libily..
Dřevo z rašeliniště je taky borovice nebo smrk, smrk vydrží prd.. ale smolnatej střed borovice je věčnej a ničemu nevadí... jsem truhlář a řekl bych, že dřevu rozumím až až

Mě barvili asi měsíc možná dva. Filtr to vyčistí. Na pohled se mi to i líbilo a rybám to nevadí. Jak jsem psal, mám je více než 15 let.
Děda používá kořeny z potoka a vydrží dlouho. Sem tam je vymění, ale on často předělává akva. Je v důchodě. Já používám kořeny z rašeniliště a mám je už více než 15 let. Jen jsou trochu díravější, ale to se mi líbí. Mangrovové kořeny se mi taky moc líbí, ale neodvažuji se je kombinovat s kořeny s rašeliniště. Asi by to bylo nepřirozené.
Má vůbec někdo takovou kombinaci?
Sklorex. Mají různé pod akvárii s rybami.
Investice cca.700 peněz za ty dva kusy. Ale neplavaly, ani nebarví. A věřím (doufám), že něco vydrží.
Někdy se vyplatí zainvestovat peníze do hezkého kořenu na burze nebo v prodejně. Když člověk zvolí správný druh, může to být skoro na celý život. Jako příklad uvedu Maxibřeh v Korálovém. Koupil jsem jej asi před desíti lety v Hornbachu. Dostal jsem na něj slevu, protože už byl použitý a asi deset let už jej měli v nádrži. Navíc byl s řasou, takže "poškozený". Po desítiletém setrvání ve vodě byl vůbec problém do něj navrtat díry na vruty, které přidržují háčky. Dneska, když jej vytáhnu, dřevo je v absolutním pořádku a nejeví žádné známky trouchnivění. Jsem přesvědčen že ten mě přežije. Ale Tvoje borovice po dvaceti letech v akváriu bude rozpadlá na trouch.
Zběr kořenů v přírodě proč ne. Tenhle ten tvůj už mi ale přijde dost jetej. Moc dlouho ti nevydrží. Lepší je hledat dřevo ve vodě. já rozhodně nepreferuji jehličnany... Notabene tak smolné dřevo jako borovice.
Zdravím, mohu se zeptat kde jste na kořenech byl ? Děkuji Petra
Starší reakce
Když se to šikovně osází, dráty nejsou vidět.
0 17.03.2018 15:48 Angus68 –
Re: Xpe Anebo mít dva kousky, co do sebe pěkně zapadnou. Jedna svislá větev a ...

Hmm, dobrý nápad, vyzkouším a uvidím, děkuji za tip.

Pověsit na háčky z nerezového drátu. Podobně řeším Pepanovy břehy.
Starší reakce
K tomu bezu- bez je myticka rostlina starych slovanu, prave protoze z toho delali nejake lektvary takze asi bacha na to. Caste piti bezoveho caje vede k celkem slusnemu prujmu takze fakt bacha asi.
Poenta je v tom, ze kdyz to zaclouma s clovekem, ktery je o proti rybe obrovsky, tak co to asi udela s rybickama, ktere jsou oproti nam male a jeste k tomu nachylne..tim nechci rict ze z toho dostanou prujem pac nejsem veterinar, ale neco to s nima muze precejen udelat. Ja jsem mela dobrou zkusenost s korenem vinnym, ten mi nijak netlel ani nedelal jiny problem...ale tentokrat jsem bohuzel na zadny nenarazila. Tuhle noc se mi zdal sen, ze jsem mela akva uz zalozene i s tim mym korenem z vrby a ze mi z neho vyrostl strom a pak jsem se s hruzou vzbudila ruka v nocniku...
Myslím že tieto látky sa z nej dajú vyplaviť namacanim vo vedre. Vyskúšam to.
Wikipedie: "Celá rostlina obsahuje fytoncidní látky, které účinně působí proti bakteriím a mnohým houbám."
Aby ti to nevyhubilo užitečné bakterie...

Ale netuším, jestli to je reálné, tak to ber s rezervou, je to jen nápad

Já si pamatuju, že už jako malou mě učili, že na větvích z černého bezu se špekáčky opíkat nemají...co udělá bezový kořen v akvárku netuším.

Vykopal som v lese veľký bazový koreň a chcem ho použiť vo svojom budúcom 45 litrovom akváriu. Chcem sa opýtať či je baza vhodná do akvária, prípadne ako ju ošetriť a či s ňou máte niekto skúsenosti. Už som olúpal kôru a vyčistil ho. Ďakujem
baza = bez (pozn. redakce) Ono také záleží o jaké mangrovové dřevině je řeč. Existují přinejmenším desítky druhů keřů a stromů.
Záleží taky na tom, jaký typ kořenu se ti líbí. Třeba mangrovové kořeny vypadají úplně jinak než kořen na fotce Ermacka. A jsou tak těžké, že neplavou ani ze začátku.
Red Moor síce vodu farbí, ale podľa mňa je to jeden z najlepších koreňov. Po pár výmenách vody, farbenie prestane.
Neřešil bych to. Mám několik různých druhů dřeva a po nějaké době mají všechny stejnou barvu ;)


Zdar. Prosím o radu co to je za dřevo? Sháním totiž ještě jeden kus ale barva je trochu jiná než obvykle. Děkuji za pomoc
0 07.01.2018 09:11 Dan – Doporučte kořen
Ahoj, můžeme mi doporučit nějaký druh kořenu vhodný do akvária ? třeba RED MOOR WOOD ?
Hlavně aby moc nebarvil vodu

Ja jsem s betou nemela problem akorat mi jikdy nezijou dlouhou tak necely rok asi je to proto ze je zachranuju z tech pidi krabicek ve zverimexu. No jeste uvidim. Jinak v minicku se vrhly krevetky na ten maly koren a porad po nem lezou ale plave tak doufam ze brzy klesne. Doufam ze i ten velky koren bude v pohode
To je v pořádku, že se tam znovu ten sliz ukázal, jde o to který bakterie vyhrají a čím déle se nechá takto postižené dřevo v nádrži, tím lépe se s tím tamní prostředí vypořádává. Tedy takto k tomu přistupuji já a mám to takto odsledovaný z nejednoho akvária.

Přidat reakci
1 ...... [5] ...... 60
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 55979x