Kořen
Neřeš kořen, řeš kvalitu prostředí. Denně měň min. 1/3 objemu vody a týden nikoho nekrm, až se akvo stabilizuje, i ten kořen se dočistí, šneky okružáky, letavky.
Je zbytečné kořen vyvařovat. To se radilo za komunistů, tehdy jsem taky kořen vyvařoval
Já bych tam dal okružáky. Klidně 5-10.
Kořen jsem v kýblu měl asi 4 dny.A před tím jsem ho i vyvařil,ale v neosolené vodě.A jaké šneky tam mám dát a kolik.Čistý objem vody je cca 80litrů
Krevetky tam nedávej, máš úplně nové akvárko.
Je sice fajn, že jsi dal vodu z akvárka, ale když kompletně vyměníš celé dno, tak máš nové akvárko.
Takový kořen jsem dával do akvárka, až jsem ho měl zaběhnuté a než jsem ho tam dal, tak jsem ho nechal několik dní v kýblu, aby nasáknul, tak jsem neřešil to, že by povlak přelezl na kytky.
Já bych tam nějaké šneky. Na krevetky je moc brzo, nemusely by přežít.
A měnit vodu, protože máš nové akvárko a máš tam už ryby.
Šneky tam nemám.Chtěl jsem tam dát spíše krevetky,prý by to taky vyčistily.A zmizí teda i z rostlinek?Neublíží jim to?Zakládal jsem ho znovu,ale se stejnou vodou jakou jsem tam už měl,jen jsem dával nový písek,ten kořen a nějaké rostlinky.
Jo, to je pro tento typ kořenu typické. Po pár dnech ve vodě se tento bílý povlak udělá a po několika dnech zmizí. Máš tam šneky? Pochutnali by si na tom povlaku.
Akvárko máš očividně nově založené, tak měň vodu klidně obden (samozřejmě, část vody, ne všechnu).
Jo a ten růžkatec nechej plavat na hladině.
Mám ho tam asi tři dny a udělal se mi na rostlinách stejný povlak jako na kořenu.Kořen nevím přesně jaký to je
Jaký Polák?
A jaký povlak máš na rostlinách? Co tak dát nějakou fotku a napsat víc informací? Třeba jak dlouho tam máš kořen, co to je za kořen, ... ?
Pepan napsal: Prodávají se kořeny, které mají tak velkou hustotu, že i v suchém stavu jdou okamžitě ke dnu.
Ano, kořeny mangrove
0 28.09.2017 02:51 rafas – povlak
Ahoj,mam v akvariu nový kořen na kterém se udělal Polák.To by mě až tak netrapilo jak to, ze mam ten povlak i na rostlinách.Nemůže jim to nijak škodit?A zmizí to samo tak jako z kořenů?
Starší reakce
Toto zní zajímavě určitě to zkusím.
Přidělej zespoda zátěž a nemusíš řešit, jak dlouho to bude trvat
Třeba provrtej břidlici, přišroubuj zespoda ke kořenu a zahrň štěrkem. Já zespoda našrouboval tolik nerez vrutů, aby kořen neplaval...
Anthrax napsal: To se asi odhadnout nedá. Každý kus dřeva je originál. Roli hraje spousta faktorů. Z čeho je ten kořen, jaký má tvar, jak "čerstvé" je to dřevo, atd.
Kromě toho nasáklivost a taky hustota dřeva. Prodávají se kořeny, které mají tak velkou hustotu, že i v suchém stavu jdou okamžitě ke dnu.
To se asi odhadnout nedá. Každý kus dřeva je originál. Roli hraje spousta faktorů. Z čeho je ten kořen, jaký má tvar, jak "čerstvé" je to dřevo, atd.
Dá se nějak odhadnout jak dlouho by to asi tak mohlo trvat než přestane plavat ? Kořen má tak 1-2kila víc ne
Tak potom čekat.
Jediný co citím je voda v keré to plave nic víc. Ten kořen už je tak přes dva roky co sem si ho donesl z lesa do této doby byl jenom na suchu
Když přivoníš, tak cítíš zemitou vůni a nebo něco jiného, nějakou hnilobu, prostě smrádek?
Já už sem ho dřív převařil ale to nepomohlo. Zkusím ho přivázat k šutru a ponořit do akva esi se po čase dostatečně napije a přestane plavat
0 05.08.2017 11:50 Angus68 – Re: Rounce
Myslím si, že kořeny obarví vodu pěkně a přirozeně
Dost lidí po čase dává různý výluhy atd...když máš takovej, buď rád
A pak, pouští do vody hodně huminových kyselin a to je dobře.
Ještě se ti po tý barvě bude stejskat
Wanderer má pravdu. Pokud nechceš aby plaval a barvil vodu, je ideální ho nechat pár měsíců namočený v sudu. A pokud plave i po pár měsících, tak nebude moc vhodný do akvária a budeš ho muset nějak zatížit. Já mám k jedné větvi připáskovaný šutr.
Starší reakce
Věř mi, že jak se ancistrus jednou naučí "hoblovat" echináče, tak už nikdy nepřestane, ani když mu sneseš modré z nebe a budeš ho krmit čímkoli.
Příjde mi, že to dělají pro zábavu. Na druhou stranu já měl ancistruse skoro ve všech akvárkách, co jsem kdy měl a v některých se rostlin ani netkli.
Nemyslím si, že by bylo ideální nedávat tam nic. Šneci napomáhají dekomopzici odumírajících listů (ty budou v zabíhající se nádrži vždycky) a napomáhají akvárko rychleji nastartovat. Z hlediska toho povlaku je opravdu jedno, jestli se to bude řešit nebo ne, prostě dříve, či později zmizí.
Tak abych to upřesnil než to zajede do off topic. NEnapsal jsem, že okružáci jsou vysloveně špatní a ani je nerozmlouvám. Jen jsem upozornil na riziko přemnožení, které tam prostě je. Těžko ze začátku pozná jak je krmit i když proč krmit, když mají být jen na zlikvidování povlaku na kořenu. U Ampulárií je riziko výrazně menší, ale jak ochutnají kytky, tak je to už asi neopustí.
Ohledně ancíků jsem nikdy neměl problém s rostlinami. Asi je krmím tak jak potřebují, protože si jich vůbec nevšímají a to je mám ve 3 nádržích už pár let. Že jsou to čuňata je jasný (dočte se to na webu v diskuzích několikrát), ale v tak velké nádrži to ničemu neuškodí, když se tam od druhu dá 1 nebo 2 jedinci.
Přiznám se, že kolem okružáků píšu defacto ze zkušeností jiných akvaristů. Sám jsem jich měl v nádrži jen několik (z nakoupených rostlin), přičemž rybičky mi je celkem rychle zlikvidovali, ale tady žádné ryby ještě chvíli nebudou.
Je jasné, že každý co má nějakou zkušenost bude radit něco jiného (z fóra velice známá věc).
Z toho tedy plyne, že nejlepší bude, když tam nedá nic a nechá kořen být. Časem prostě povlak zmizí.
Tak samozřejmě recept to není univerzální a když ti nabourávají nějakou cílenou strategii, takto chápu, ale myslím si, že nejde jen tak napsat, že okružáci jsou zlo, protože se přemnoží...
Tak s tím rozhodně souhlasím, i podle mě byla řečena kravina...
Rozmlouvat někomu okružáky, kteří se přemnoží jen, když k tomu mají podmínky (překrmování a jiný bordel v nádrži), ale jinak jsou nadmíru užiteční, je trochu troufalé.
Nevím, proč jsou pořád okružáci, kružníci, levatky a plovatky tak neoblíbení. Je tu toho napsána spousta, třeba
scobak.blog.sme.sk/…
Není Apulárka jako Ampulárka si myslím, dá se tu i to snadno dohledat, já měl tu "správnou" a kytek se ani nedotkla. Ale bordelu jedna nadělá až hanba i ve 200.
Stejně jako ancistrus, který ty kytky může úplně klidně žrát také, když ho to popadne, stejně tak ten bordel nadělá.
Takže z těch tvých třech zmíněných možností bych se zase vrátil k malým šnekům
Tak poprvé okružákom sa dosť ťažko vyhne, to by musel brať rastlinky len in vitro a ako čert krížu sa vyhýbať burzám a ponukám prebytkov. A podruhé ešte som nevidel, žeby mi okružák ožieral zdravý list, vždy sú len na rozkladajúcich sa.
Naproti tomu ancistrus mi tak zhobľoval šípatkovec, že behom troch dní šiel z nádrže.
Podle mě kravina řečena nebyla. Když nepřekrmuješ, tak se ti okružáci nepřemnoží. Pokud se naučíš správně krmit populace okružáků ti přes hlavu nepřeroste. Ten povlak zmizí úplně sám, takže bych kvůli němu do nezaběhlé, v pátek založené, nádrže rybu nedával, to je kravina. Navíc ancistrus je taky potencionální likvidátor rostlin.
Dovolím si v tomto rozporovat, protože podle mě je řečena kravina. Dát si do nádrže Okružáky je docela riziko, jelikož se jich už nemusí zbavit, respektive bude časem vyndavat jednoho po druhém a ani Helenka to nezachrání.
A Ampulárie není malá na nádrž o kapacitě 200 litrů (viz. Atlas zde na webu).
Nevím zda požírají povlak, ale rostliny jim chutnají všechny a především tenkolisté. Takže pokud by po vysazení ampulárií povlak nemizel, pak bych raději je buď něčím přikrmoval a nebo dal úplně pryč. Ohledně povlaku bych dal na radu NHKG nebo ho případně mechanicky odstraňoval (kdyby mě fakt rozčiloval).
Teď střelím jen od boku, co nasadit ancistruse? Rádi kořeny oblézají.
Zajímavé, že mi to kdysi udělal jen jeden kořen. V jiných nádržích, kdy jsem je jen namočil přes noc do studené vody a poté hned do akva se nic takového nestalo a ani se nezbarvila voda. Nejspíš je to druhem kořene ...
Děkuji za rychlou reakci. Budu čekat.
Dřevo se nepoškodí. Ampulárie bych tam nedával. Akvárium chce trpělivost, on ten bílý povlak časem zmizí sám.
Prosím o radu. V pátek jsem založila novou nádrž +- 200l (na prezentaci budu pracovat zítra) a po třech dnech se mi větev i kořen, vše koupené ve Sklorexu, máčené ve vaně několik dní... potáhlo bílým 1cm průhledným povlakem. Při zabíhání nádrží se to stává, několikrát v tomto vláknu probráno. Mám vypustit ampulárie, ty si pochutnají. Ale chci se zeptat, vydrží žrát opravdu jen to bílé svinstvo na dřevě, nebo je mám dokrmovat okurkou, aby mi nesežraly křehké a teprve kořenící rostlinky? Když si nebudu povlaku několik týdnů všímat, nepoškodí se dřevo? Předem děkuji za rady.
Starší reakce
Tak tam tu trošku necháš, ona časem odehnije, šneci kůru nekonzumují.
0 03.04.2017 16:34 Rakomil Ahoj, pomůžou na kůru okružáci? Nebo mám koupit ampulárii? Našel jsem si kořen, nebarví (zatím) a potápí se, ale asi mi zbude trocha kůry ve spleti větví. Jak to vyráží z hlavní části těsně u sebe, tak se tam nedá dostat.
Starší reakce
Čerstvé dřevo,koukám,že je tam i Lyšejník
šneci pomůžou.Je to normální.Zmizí
Zmizí to samo. U mě po cca 2-3 týdnech. Měl jsem kořen úplně bílý.
EDIT : Díval jsem se na tvou prezentaci....to AQ je staré jak dlouho? Vidím tam Ramirezky a datum založení 6.3.?!
Starší reakce
-plísen vám vznikla nejspíš ze zbytků krmiva
-tyto typy plísní, jsou ve většině případů neškodné a k likvidaci postačují šneci,krevetky,nebo i některé druhy ryb
-pokud jde kořen vyjmout bez obtížné manipulace a zásadních změn v akváriu, stačí ho polít ve vaně vařící vodou,lehce očistit,opět přelít vařící vodou a vrátit
- v řadě případů stačí provést mírné zasolení akvaria, dle typu ryb a rostlin
Nech ho v akváriu tímhle si musí projít skoro každé dřevo.
Starší reakce
Šnek okružák si velmi rád pochutná.
Pokud je akvárium v záběhu, tak to ignoruj. Ničemu to neškodí. Časem to zmizí samo, nebo to obyvatelé akvária sežerou.
Přidat reakci
1 ...... [7] ...... 60
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 55729x