Kořen
Ale oba jsme schizofreeenici.
Ty vsechno furt peres docista docista (myslim ty vymeny vody) a pak nechas nejaky koren zaflakavat vodu neznamym mnozstvim vyluhu o neznamych parametrech (jen buh vi, co to ma za koren a kolik je ze hodne barvi).
A ja klidne necham neco poradne vyhnit jen k urychleni procesu a pak vyvaruju koren jak sileny.
Ale tak hlavne ze blbneme tak nejak konzistentne
.
Vodu menit a jak uz zminil Hansel, prevareni pomuze. A protoze ja jsem jeden z tech, kteri koreny vari, pomuze nejen vyrazne, ale i kdyz po prvnim vyvareni je z toho vylozene kafe, po nejakych peti vyvarenich po nejakych 20 az 30 minutach barvit vetsinou temer prestane. Pak sice dal neco pousti do akvaria, ale to je akvariu spise prospesne a po case vymen vody (klasicky jednou za tyden tretina) barvit prestane uplne.
Jsou zde zastanci toho, ze vyluh korene je pro akvarium prospesny, tak proc se jeho barveni zbavovat? Muj nazor je, ze nechci v akavriu neco, co pousti hodne a pak cim dal mene, takze toho radeji koren zbavim a co je potreba si do akvaria dodam v mnozstvi, ktere povazuji za odpovidajici.
EDIT: Nez jsem to stihl napsat, uz vidis koho jsem temi zastanci myslel
.
Ve vaničce klidně vyměnit, ale v akváriu nechat pěkně barvit, to je pro akvárium požehnání, to co s z něj uvolňuje to jsou samý prospěšný látky. Vodu v akváriu měnit normálka jednou týdně 1/3 objemu.
Pokud barví, tak jen tak nepřestane, taky záleží to za dřevo to je. Nepatrně by mohlo pomoci převaření, ale jestli někdy přestane výrazněji barvit, tak jen po delší době strávené v akváriu. Troufám si říct, že tak dlouho ho máčet ve vaničce nevydržíte. Ale tu vodu bych u něj měnil.
0 08.08.2013 15:22 gagarin – namoceny koren
Dobry den prosim vas mam namoceny koren vo vanicke a farby vodu,chcel by som aby prestal farbyt vodu takze ci je nutnost aby som menil tu vodu za cistu alebo moze ostat vtej zafarbenej.Mocim ho aby nasal vodu a prestal plavat ale bol dost suchy dufam ze to nejak nevadi ked ho dam potom do akvaria.Za odpoved vam dakujem.
Starší reakce
Zdravim, dotazek ohledne Japan wood, tedy korenu borovice s kamenem, predpokladam naplepenym, proto se nema prevaret. Nicmene je u toho napsano prilepte akvarijnim lepidlem, toto jako ma tendence plavat?
Starší reakce
dál třeba riccii nebo by tam asi i šel anubias a jávák by asi taky rostl, ale asi fakt bacha na zářivky
E: koukám že sem pomalej..
0 21.07.2013 22:09 Ičin [1405] - Cichlidy Výška zdroje světla/tepla je základ. Pokud je dostatečně vysoko, tak těch možností je dost ať už mezi akvarijníma kytkama (ona hnědovka, anubias, mechy,...) ale taky mezi bahenníma, případně epifitickýma
Řeším podobný problém a sháním epifity
Další inspirace třeba tady :
rybicky.net/nadrze/16698 Můžeš se inspirovat zde:
rybicky.net/nadrze/17152 nebo v paludáriích. Budeš-li mit štěstí, microsorium bude tvořit prokel, který poroste celý kořen. Anubias by taky mohl snášet rozraní voda vzduch, ale platí co píše romant.
Starší reakce
Uhnijí vždy, tenčí rychleji, hrubší později...Ale není přece problém je vyměnit za nové, ne?
0 09.07.2013 13:35 aaa Jak tlusté musí být aby neuhnili? Je to v řádech milimetrů?
0 09.07.2013 12:00 aaa – Vrba
Zdravím,
Mám kořen vrby, s jemnými kořínky, je to vyschlá vrba.
Chci ho dát do akvária které budu zakládat.
Co se stane s těmi tenkými kořínky? Uhnijou? zůstanou takové tenké?
(bude to akvárium s Otíky a krevetkami, možná nějaké malé rybky)
Přesně tak, to vyvaření není tak jednoduché abychom se těch organismů zbavili. Není to tak dlouho co jsem na fórum dával odkazy ohledně sterilizace. Sic šlo o zdravotnictví, ale pokud vaření někdo odůvodňuje právě zbavením se drobného neřádstva tak by měl vědět, že převářet by měl aspoň třikrát a v mezidobí by měl kořen umístit do prostředí vhodném k probuzení všech těch mikroorganizmů, které následně bude chtít vařením zabít. Jinak jsou nezničitelní.
To, co je v obchodu je také z přírody.
Byť pěkně očištěné, ale z přírody. Takže pokud by si nějaká bakterie zalezla do kořene, tak bude i v tom kupovaném. Pokud byste se jí chtěli zbavit např. tím vyvařením, tak se jí stejně nezbavíte, protože aby to v tom kořenu přežila, nebude aktivní a tudíž velice těžko zabitelná.
Co je na povrchu, to se smyje. Co je vevnitř, toho se nezbavíte.
a velké kořeny stejně není v čem doma vyvařovat, takže kartáč nebo vapka
16 09.07.2013 10:06 R romant [28001] Vyvářet, či nevyvářet kořen do akvária vkládaný, toť otázka vskutku hamletovská a odpověď na ní bude vždy tak trochu dělit akvaristickou obec na dva tábory a debata o tomtéž bude nekonečná, stejně tak jako u mnohých jiných témat. Já ač patřím do skupiny "odpůrců", tak pohnutkám "podporovatelů" snad i rozumím, jsou vedeni jistou obavou o kvalitu prostředí akvarijního a mnohdy se nechtějí ani dívat na obarvenou vodu, kterážto sama o sobě vůbec škodlivá není, neb obsahuje prospěšné látky v podobě tříslovin a huminových látek jenž obyvatelé akvária vesměs ocení, tak se tím vyvařením toho jevu lehce zbaví a posléze, pokud jsou uvědomělejší ony látky dodají dle svého uvážení z lahvičky zakoupené, no proč ne. Co mě ovšem příjde jako zbytečná práce, radit kořeny vařit při výskytu řas a posléze je znovu do akvária instalovat, to bych viděl jako léčbu následků bez příčin, v tomto případě postupuji dočasným odstraněním kořenu a po zvládnutí řasového šílenství na únosnou mez, jde kořen nazpět. Takže na závěr bych zakončil tento můj o kapánek delší příspěvek konstatováním, kdo chce vařit ať vaří a ať se všem nejen v akvaristice daří.
Přesně tak, také mám cca 2 měsíce v akva dvě menší smrkové větve bez vaření jen pořádně vydrbané, ze začátku se na nich objevilo trochu plísně, ale ta po čase sama zmizela a teď už na nich rostou mechy. Zatížil jsem je kouskem lávového kamene a vypadají dobře.
třeba má rád kořenovou polívku
jinak já nikdy do akva nic nevyvařuji, očistit kartáčkem, osprchovat a šup do akva. Teď mám v akva smrkovou větev a žádný problém
Po pravdě, nechápu to Tvoje neustálý převařování... Mám několik druhů použitých kořenů a nikdy jsem s nima neměla problém. Ať už byl kořen použitej po předchozím máčení nebo i bez. Pravda, zatím jsem ještě do akvárka nedala žádnej kořen, co jsem někde našla, vždycky jen něco koupenýho, ale ani tak si nemyslím, že by bylo nutný s ním provádět takový obštrukce, stačí očistit vodou a kartáčkem a hotovo. Nic ve zlým.
zatím bych se tím netrápil
možná nějaká houba, možná řasa
Jestli neni problem ten koren z akvarka vyndat (jako ze na nem prirusta rostlina), vyndal bych ho, poradne ocistil, prevaril, a soupnul ho zpet. Prevaril proto, ze at to na nem je neco co roste, nebo to pousti, obojiho se tim zbavis a nebo to aspon vyrazne omezis. Ja vsechny koreny varil a kdyz jsem videl ten silny caj, byl jsem rad, ze jsem to udelal, protoze do akvarka si priliju co potrebuju cilene, ne ze se to tam bude louhovat podle vlastni libovule nejdriv hodne a pak casem nic.
Počínající ruducha, řekl bych.
Caute, mám v akváriu 2 druhy kořene. Na jednom se objevily takové malinké černé kuličky, na tom druhém to není. Akvárium je po 3 týdnu od založení, osazenstvo žádné, pouze havěť (šneci) donesená na rostlinách. Co s tím? Mám to tak nechat?
Starší reakce
0 03.07.2013 06:30 jamajcan Éterické oleje jedině.Ty se vyskytují i v kořenech.
Ano to je možné, ona nám to autorka jistě ozřejmí, co tím olejem bylo myšleno.
Oleje v sobě mají železniční pražce, ale kořeny v sobě mají jiný věci, jako třeba huminy a třísloviny.
já si spíš myslím, že to je asi těma oleji které ty kořeny v sobě mají. myslím....
Starší reakce
Jasně,mě taky ne,ale někde jsem takovýto poznatek četl
Tak to se mi ještě nestalo,aby nešlo vidět ryby,kvůli toho,že kořen barví vodu.I když jsem chodil na kořeny do rašeliny,nechal jsem je několik dni vymočit v čisté vodě a šup do akva.A když člověk dodržuje pravidelnou výměnu vody,tak se ta koncentrace humin a tříslovin dá celkem dobře regulovat.
Někomu se líbí to a jinýmu zase ono a když máme tu svobodu volby, tak není co řešit.
Jo,jenomže nesmí té barvy být moc,kapišto?
Ono nevidět ryby jen proto že kořen strašně barví vodu...no to asi nee
Tak ono je tady trošku zajímavý, jaká je souvislost mezi tím barvením a uvolňováním těch prospěšných látek, ne vždy je ta obarvená voda z kořenu, právě tou na prospěšný látky nejbohatší.
Já převařuji pouze koupené v obchodě abych vytěsnal vzduch a kořen klesl ke dnu.
Když si totiž přitáhnu kořen/kámen z opravdové přírody,mám jistotu že na něm nejsou lidské otisky (kdežto třeba v hornbachu na ně šahalo x...y lidí) a ten pouze opláchnu a zbavim např.kůry(a to ještě ne celé,ať mají ancík a krevetky co papat).
Jo a zapoměl sem na barvení kořenu-to je další důvod k převaření.
Kdyz koren dokazu narvat do hrnce, nevidim duvod ho neprevarit. Mimo to jej nekolikerou vymenou vody pri vareni zbavim toho, aby prilis barvil vodu, protoze to si do vody dolevam sam dle svych zvyklosti a nejsem zvedav na menici se parametry vody tim, jak koren nejprve barvi vic a casem temer vubec.
Mě plíseň z přesně takového kořenu zmizela sama po 14dnech.
Jenže třeba zde:
www.lf2.cuni.cz/…
se lze dočíst toto:
Přerušovaná, frakcionovaná sterilizace je sterilizace varem (100°C) působícím po dobu 30 minut v 18-24 hod. intervalech tři dny po sobě. Sterilizovaná látka musí být v mezidobí uložena při pokojové teplotě, aby termorezistentní spóry, které var přežily, mohly vyklíčit. Následující var je pak ničí jako vegetativní formy bakterií.
Kdo z vás takový postup používá aby to bylo opravdu jisté? Jedno převaření není vůbec jisté ...
Vyvarovani je jednim ze zpusobu, jak udelat veci sterilni
. Ale to neni novinka, ze
.
K čemu je dobré vyvařování kořenů? já jsem si z lesa přinesl nějaké kořeny a kusy větví. Byly dost vysušené a některé asi i smrkové. Pořádně jsem je vydrbal kartáčem. Hodil jsem je na měsíc do vody (tu jsem každý týden vyměnil) a šup s nimi do akva. V 25L mám 2 kousky 3týdny a nic se na nich netvoří. V akva je zatím jen pár okružáků a levatek.
do 2 měsíců to sleze samo.Měl jsem to taky
Přidat reakci
1 ...... [17] ...... 60
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 55729x