Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtrační média

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 34 Přejít na další stránku   1  
Filtrační média
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2015 16:50 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: KarlosS
drcenou lávu mám z kousků o průměru cca 1-2 cm a to celé v pytlíku "organza". Je to praktické a dobře se to čistí. I když teď jsem po půlroce otevřel filtr a zjistil, že čištění nebylo potřeba. Ale alespoň jsem zachránil cca 20 krevetek a 5 helenek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.02.2015 14:19 R Muž Silent [5949] Re: vaaclav
Taky jsem provozoval pískové filtry a v tom máš naprostou pravdu. Ještě teď je vidím jak jsem ve své první malé rybárně měl jako filtry plastové mísy s proděravěnými trychtýři, do nich zavedený vzduchovací kamínek a to vše zasypané pískem. Tam se to zanášelo až nehorázně. Molitany jsou samozřejmě kvalitní filtrační médium a relativně levné, ovšem kvalitní biokeramika při srovnatelné osidlovací ploše zabere méně prostoru a tudíž může být filtr menší a proto jsem mluvil o kanystrových filtrech. U vnějších lepených kde člověk nebývá limitován prostorem je nasazení biomolitanu v různých hrubostech takřka výborné řešení. Tam kde je člověk limitován místem je IMO lepší použít biokeramiku. Ovšem to je jen můj názor :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.02.2015 14:07 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Heimdall
Za komančů jsem měl pískové filtry tak o tom něco vím. Molitany mám možná déle a vypadají pořád dobře a hlavně to funguje a nestojí to takové prachy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2015 12:51 R Muž Silent [5949] Re: vaaclav
To já zase nedám na sypký materiál dopustit. Tedy v kanystrech. V lepených velkoobjemových bych to řešil asi jinak. Používám substratPro koupený před šesti lety, dvakrát do roka ho properu v odstáté vodě (vždy jen část) a funguje naprosto spolehlivě. A podle stavu média soudím, že ještě pár let sloužit bude. To už nemůžu říct o siporaxu nebo MicroMecu od JBL. Tam už jsou póry tak jemné, že se musí buď častěji čistit, nebo se musí opravdu část hmoty alespoň jednou za rok vyměnit. Pro mně je naprostá jednička prostě ten Eheim substartPro.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2015 12:08 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostliny
Používat ve filtrech jakýkoliv sypký materiál je pěkný vopruz. Tvrdit že se porézní materiál neucpe ani za několik let je snad i proti přírodě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2015 11:39 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Barakainus
fungovat to zřejmě bude dobře. Sám Amano říká, že biomolitan do zaběhlých nádrží už nepatří. Dává jej tam jen na první měsíce a pak už komplet fitr vyplní Riem, což by měl být ekvivalent Substratpro. Já používám drcenou lávu:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.02.2015 23:18 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Tomiino
Nejlepsi je ten Eheim substratPro. Zkousel jsem molitan, valecky (ruzne velikosti a vyrobci), bio-balls a ten Eheim je nejlepsi - vydrzi leta bez cisteni, dobre se sype a uklada a kdyz uz chces cistit, jde to skvele.

Mam ho na vsech svych akvarkach i na tech co jsem jen delal pro druhe a i v laborce. V kanistrech, sump filtrech i v HOB filtrech. Funguje to vsude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2015 19:56 Muž otano [0] – Výmena medii
Tak som zrealizoval výmenu original medii vo filtri TT EX 800 plus. Prinieslo to želaný efekt a to, že voda je čistejšia, krištáľová. Pretým mi vode stále plával drobný bordel. Teraz nie. Odspodu: 1. kôš - orig. valčeky od TT, 2. koš - 2x orig. molitan, 3. koš Eheim SubstratPro, 4. kôš orig. molitan + SERA filtračná vata
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2015 11:56 R Muž Silent [5949] Re: Tomiino
Já ve vnějších filtrech používám sestavu následující. Jako předfiltraci bioakvacit PPI 10 nebo 20, na hlavní biologickou filtraci, která dělá největší část objemu filtru, kvalitní biokeramiku (Eheim substratPro, sera siporax, JBL MicroMec) a pokud je to třeba tak na jemnou dofiltraci buď jemný bioakvacit PPI 30 nebo filtrační rouno či vatu. Časem si každý většinou vyladí filtr tak aby byl co nejúčinnější s co nejmenší nutností údržby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2015 11:54 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Tomiino
dost se chválí od Eheimu ten Substratpro, což by mělo být něco podobného jako ADA Rio. Ale podle čínské kopie, co jsem si objednal to vypadá jako drcená láva zabroušená do kuliček.
Píšou, že to má vysoký obsah porézního oxidu křemičitého SiO2, což vypadá opravdu na tu lávu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2015 11:10 Muž Tomiino [43]
ok uplne vas chapu...jsem si precetl reklamni clanek na media :-) je mi to jasne....ale stale si rikam jestli je nejake lepsi medium nez jsou ty trubicky ??? pohrat si s vyskladanim medii,dat pryc valecky a misto toho pridat biomolitan,nebo nechat molitany tak jak jsem popisoval a dat misto teh valecku,trubicek biomech ?????prosim posledni reakci na media a uz mlcim :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.02.2015 07:45 R Muž Silent [5949] Re: Tomiino
Nitrifikační procesy probíhání v hmotě prakticky všude tam kde volně a poměrně "rychle" protéká prokysličená voda. Stav který popisuješ nastává u zanedbaných a ucpaných hmot nebo při slabých čerpadlech. Navíc moderní filtrační hmoty, ať už keramické nebo ze sintrovaného skla, mají slušnou samočistící schopnost, takže v průběhu provozu se do určité míry činností čerpadla samy proplachují od přemnožených bakterií a suspendované špíny. V těchto moderních hmotách (siporax, substratPro) ještě dochází v omezené míře i k denitrifikaci, protože díky struktuře mikropórů jsou v hmotě místa kde voda protéká velmi pomalu a tak jsou vhodné pro uchycení denitrifikačních bakterií. Pokud se člověk o filtr stará tak nemá význam keramiku měnit léta a k žádných toxickým problémům nedojde. Pokud na to akvarista dlabe nepomůžou mu ani rady výrobců na jejich výměnu. Ostatně kam by výrobci přišli kdyby neradili jednou za čas měnit část hmot za nové. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.02.2015 07:26 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Tomiino
Cituješ z webu jehož cílem je prodat zboží ze svého e-shopu. Když nenapíšou jak provést regeneraci tak to právě směřuje k tomu prodeji :-)
Určitě je lepší mít nakombinováno více druhů médií, já používám hrubý a jemná akvacit a keramické válečky. Válečky občas při čištění filtru pouze propláchnu. Něco málo špíny z nich bývá, ale proti akvacitu je to nic.
Zvažoval jsem nahradit keramické válečky, nebo spíše to jsou trubičky, něčím jako substratpro, ale s filtrací nemám problémy tak jsem od toho upustil. Podle hesla. "Funguje to? Pokud ano, tak se do toho nešťourej." Do filtru se dívám na čištění tak 3-4krát ročně. Trubky od filtru jsem čistil za několik let jen jednou, přišlo mě že je s tím hrozně práce a efekt na proudění není u mě významný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2015 00:56 Muž Tomiino [43] Re: Heimdall
Pises pokud se keramika nerozpada,nech to byt...procitam si clank na webu prirodni akvarium,v odkazu filtry a zde sem nasel tento odstavec :

Vhodné filtrační náplně
Upozornění: Podle některých vědeckých studií funguje aerobní filtrace (tj. filtrace za přístupu kyslíku, který je nezbytný pro činnost nitrifikačních aerobních mikrobů) ve filtračních médiích pouze v prvních pár (1-2 cm) centimetrech jejich tloušťky. Z tohoto důvodu se jeví jako zbytečné používat ve filtru velké kompaktní filtrační bloky (např. kostky jemného molitanu, nebo tlustou vrstvu jemného písku); mnohem lepší je používat spoustu drobných kostiček/kuliček/oblázků, skrze které bude moci snadno proudit okysličená voda s organickými živinami. V příliš tlustých filtračních médiích (> 2 cm) už nemusí probíhat pouze aerobní procesy, nýbrž také nebezpečné anaerobní procesy, při nichž mohou kromě plynného dusíku vznikat i vysoce toxické látky (např. amoniak, sirovodík nebo metan). Tento problém se však netýká jen "tlustých" filtračních médií, ale i všech vysoce porézních materiálů určených pro biologickou filtraci, které se dříve či později zanesou nejrůznějšími odpadními látkami nebo minerály, a promění se tak z aerobních na anaerobní bioreaktory. Právě proto většina výrobců těchto materiálů doporučuje jejich pravidelnou výměnu, nebo alespoň jejich důkladnou regeneraci (přibližně jednou za 6-12 měsíců).


po precteni mne zajimaji media jako jsou ty valecky a kulicky...kdyz jsem cistil media tak pouze zpuseb jemneho proplachnuti ve vode z akva.na jinych strankach jsem zase nasel ze valecky co davaji do jbl filtru stoji za prd,ze uz jsou 8x lepsi kulicky.Stalo by za to vymenit spodni cast filtru,kde mam valecky za napriklad biomech od eheimu?nebo to vyjde uplne stejne???dekuji podle tohoto clanku je zase zrejme,ze je lepsi mit filtr pul molitany a polovinu kulicky ,nez mit filtr zacpanej jen biomolitanem??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.02.2015 16:29 R Muž romant [27987] Re: Tomiino
Všechno se ti ucpe, když to neudržuješ, ale spíš se znefunkční molitan, než keramika, tedy tak jsem to odsledoval v různých filtrech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2015 15:32 Muž Tomiino [43] Re: Heimdall
a neztraci ucinost ta keramika?neni lepsi koska molitanu nez keramicke valecky??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2015 08:47 R Muž Silent [5949] Re: Tomiino
Pokud se keramika nerozpadá nechal bych to jak to je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2015 23:50 Muž Tomiino [43]
ahoj lidicky,tak si tak rikam jestli je lepsi mit ve filtru vice molitanu nebo valecku,ci kulicek..kdyz pujdu odspod filtru jbl e1501 mam 1.kos kulicky,valecky,2.kos kulicky,3.kos eheim substrat pro a zbytek kose molitan,4.kos molitany od hrubsiho po mene hrube a na vrchu vatu...nejaka rada? ty kulicky a valecky jbl tam sou dva roky,obcas pouze proplachnute,nemuzou byt uz zacpane pory,neni lepsi nahradit jeden kos dalsim molitanem?dekuji :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2015 12:03 R Muž Silent [5949] Re: Tomiino
Je to sice v balíku, ale po rozbalení je to pruh vaty. Odmotáš kolik potřebuješ a upravíš podle tvaru koše. Manipulace je naprosto jednoduchá. Před vložením do filtru bych vatu ještě trochu propláchl pod tekoucí vodou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2015 11:52 Muž Tomiino [43] Re: Heimdall
jak se to dela kdyz je ta vata v celku takovej velkej balik?nejak nathrhat,nechci to mit ale po celem filtru...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2015 11:22 R Muž Silent [5949] Re: Tomiino
Tak to záleží na znečištění akvária. V čistých nádržích vydrží i několik měsíců, v nádržích s větším zatížením je třeba měnit vatu v řádech týdnů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2015 11:16 Muž Tomiino [43] Re: Heimdall
jak dlouho tam vydrzi takova vata?se musi menit asi casto co aby se mi nesnizoval vytok do rampy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2015 10:49 R Muž Silent [5949] Re: Tomiino
Vata je dobrá na mechanické dočištění vody a vzhledem ke své struktuře a rychlejšímu mechanickému znečištění opravdu sníží průtok vody. Pokud ji chceš použít na dočištění vody musíš to dát jako poslední médium ve směru proudění vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2015 10:23 Muž Tomiino [43]
Ahoj,chtel bych se zeptat na pouzivani filtracni vady ve filtru,dosahnu tim cistejsi vody?nezmensi se mi prutok filtru? mam fitr jbl greenline e 1501,kam se dava tato vata ?pod hlavici jako posledni medium? mam tuto levnaakvaristika.cz/… a potom v celku www.nasezahrady.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2015 22:38 Muž otano [0] Re: Legioix
No, aj nad tvojou alternatívou som premýšľal, ale cash momentálne nepustí. Aj keď je výhodnejšie 2L, než 1L... dokúpim neskôr ;-) Trochu som sa bál tej zrnitosti pôvodného molitanu, či to nie je na prefiltrovanie všetkých nečistôt dostatočné, aby sa substrat nezanášal hnusom... Pravdou je, že aj na sacej trubke mám molitanový predfilter... Vatu chcem, lebo mi stále po akva skoro stále pláva taký jemný bordel... Vyskúšam, uvidím... Možno dospejem k tomu, čo mi odporúčaš. Ono to dosť často tak býva ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2015 21:43 Muž Legioix [574] Re: otano
Na ten Substrat pro stačí bohatě toto co tam máš. Podobnou strukturu má i Eheim 2075 na předfiltru a potom tam je jen před Substratem pár sekanejch trubiček a Biomech (original naplně). Nech to tak jak jsem ti psal. Já tam nemám ani tu vatu, protože si myslím, že je zbytečná a zpomaluje průtok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2015 21:27 Muž otano [0] Re: Xlienka
Fotka k příspěvku Xlienka napsala: Já bych to složila takhle
1. kôš nechať (Tetra CR - keramické valčeky + 1x Tetra BF - biologický filtračný biomolitan)
2. kôš - 2x Tetra BF - biologický filtračný biomolitan - jemný ať se substrat pro nezanáší velkými částmi
3. kôš - 1,2 L Ehem Substrat Pro
4. kôš - 0,8 L Ehem Substrat Pro a nakonec Sera - filtračná vata

...aj o nejakej takejto kombinácii som uvažoval.... Vie mi niekto povedať, alebo tipnúť si, aká je zrnitosť tohto originál molitanu (viď foto), aby som si mohol zaobstarať nejaký jemnejší kvôli Substrat pro? vďaka
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2015 14:18 Žena Xlienka [276] - Amerika
Já bych to složila takhle
1. kôš nechať (Tetra CR - keramické valčeky + 1x Tetra BF - biologický filtračný biomolitan)
2. kôš - 2x Tetra BF - biologický filtračný biomolitan - jemný ať se substrat pro nezanáší velkými částmi
3. kôš - 1,2 L Ehem Substrat Pro
4. kôš - 0,8 L Ehem Substrat Pro a nakonec Sera - filtračná vata
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   28.01.2015 10:42 Muž Legioix [574] Re: otano
Udělal bych to takto:

1. kôš Tetra CR - keramické valčeky + 1x Tetra BF - biologický filtračný biomolitan
2. kôš - 1 L Eheim Substrat Pro
3. kôš - 1 L Eheim Substrat Pro
4. kôš - 1x Tetra BF - biologický filtračný biomolitan + 1x Tetra FF - filtračná vata

Koupit 2l Eheim Substrat Pro vyjde na litr líp než jen jeden.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2015 10:03 Muž otano [0] – Tetratec EX 800 plus - filtračné média - zmena
Zdravím, uvažujem o vylepšení filtračných hmôt, malej zmene v mojom TT EX 800 plus.
Teraz ich mám podľa odporúčania výrobcu takto:
1. koš - Tetra CR - keramické valčeky + 1x Tetra BF - biologický filtračný biomolitan
2. koš - Tetra BB - bio filtračné plastové guličky
3. kôš - 2x Tetra BF - biologický filtračný biomolitan
4. kôš - 1x Tetra BF - biologický filtračný biomolitan + 1x Tetra FF - filtračná vata

Pri najbližšom, prvom pucovaní filtra vy som ich zmeniť nasledovne:
1. kôš nechať (Tetra CR - keramické valčeky + 1x Tetra BF - biologický filtračný biomolitan)
2. kôš - 2x Tetra BF - biologický filtračný biomolitan
3. kôš - 1 L Ehem Substrat Pro
4. kôš - Sera - filtračná vata

Aký je váš názor? Ďakujem. ;-)
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   05.01.2015 09:20 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: kus
JBL MicroMec som nepoznal, tak ma to motivovalo hľadať nejaké porovnania aj na zahraničných fórach. Narazil som pritom na jeden zaujímavý dokument: www.seachem.com/… - hlavne strana 4. Skúsim zjednodušene interpretovať na zamyslenie...

Pri meraní povrchovej plochy poréznych materiálov sa používa napr. metóda BET (páni Brunauer, Emmett, Teller, 1938). Tú som moc nepochopil a ani neštudoval (ale kto študoval počítačovú grafiku a fraktály, príp. možno geografiu, tak vie, ako extrémne rôzne sa dá interpretovať dĺžka "hrany", príp. pobrežia v závislosti na kroku merania), ale podstatné je, že sa zisťuje plocha pre určitú hmotnosť materiálu, teda výsledok je v m2/kg. Lenže materiály majú rôznu hustotu, nám do filtra vojde prakticky ľubovoľná hmotnosť, limituje nás objem, preto je pre nás praktickejší údaj práve v m2/l. Zdanlivo banalita, lenže práve určenie hustoty kg/l je možné interpretovať rôzne...

Pre nás je podstatná "zdanlivá hustota" - máme košík určitého objemu a zaujíma nás, koľko materiálu doň vojde (aká hmotnosť). Napr. pre Eheim Substrat Pro je to cca 660 g/l pri napĺňaní valca objemu 0,5 l (čím menší, tým bude táto hustota menšia, lebo sa relatívne viac miesta plytvá po stenách nádoby).

Hoci je zdanlivá hustota tá pravá, čo nás zaujíma, so skutočnou fyzikálnou hustotou materiálu súvisí len čiastočne a dosť je ovplyvnená tvarom a veľkosťou jeho jednotiek (guličky, valčeky, kapsičky). Hustotu je možné vyjadriť aj inak: zmeria sa priemer guličky, vypočíta objem a odváži. Samozrejme, že vyjde vyššia hustota, napr. pre Eheim Substrat Pro je to cca 1200 g/l. Je to v podstate hmotnosť, ktorú by mal kameň z tohoto materiálu rozmerov 10 × 10 × 10 cm.

Lenže dá sa ísť ešte ďalej... Mohli by sme zmerať hustotu samotného skeletu. Do odmerného valca by sme dali dostatok kvapaliny a zmerali hmotnosť materiálu potrebného na stúpnutie jej hladiny o 1 l. Pre Eheim Substrat Pro by vyšlo 2300 g/l, teda sme už na cca 3,5-násobku tej zdanlivej hustoty, ktorá nás prakticky zaujíma.

A čo na to marketingové oddelenie, ktoré určuje, čo bude napísané na krabici? Pochopiteľne, že chcú čo najvyššie čísla, teda zistená plocha v m2/kg sa prepočíta touto najvyššou hustotou na m2/l.

Pre Eheim Substrat Pro namerali plochu povrchu 217 m2/kg, čo pri použití tej najvyššej hustoty dáva 500 m2/l - to približne zodpovedá údaju na krabici. Keď sa pozrieme na ten zdanlivý objem, ktorý nás zaujíma, teda aká bude plocha materiálu, ktorý sa nám vojde do litrovej nádobky, tak je to cca 140 m2/l. Čo ma dosť prekvapilo, tak pre JBL MicroMec namerali len cca 90 m2/l. No a pre Seachem Matrix až cca 1600 m2/l.

Keď už to je takto realistickejšie interpretované, potom sa ešte treba zamýšľať nad veľkosťou pórov v poréznom materiáli - pretože mať ich najmenšie vyvolá síce najkrajšie čísla, ale nebudú využiteľné na nitrifikáciu. JBL MicroMec má priemer pórov cca 20 - 60 µm, Eheim Substrat Pro cca 4 - 13 µm a Seachem Matrix dva typy: 1 - 8 µm a 0,02 - 0,1 µm. No a tu je zase priestor na skrášľovanie - kde je tá hranica využiteľnosti? Autori štúdie stanovili hranicu 0,4 µm, aby oddelili tie menšie a väčšie komôrky v Seachem Matrix, pričom zistili, že väčšie tvoria asi 60% objemu. Po zložitom prepočte na plochu je to cca 44%, takže to dáva cca 700 m2/l.

Uvádzajú tiež, že menšie póry síce nie sú využiteľné na nitrifikáciu (aeróbna premena amoniaku na dusitany a dusitanov na dusičnany), lebo sa tam nedostane kyslík, ale môže v nich prebiehať denitrifikácia (anaeróbna premena dusičnanov na dusík), čiže jednoducho odstraňovanie dusičnanov. To môže prebiehať aj v bežnom filtračnom materiáli v prípade, že je tok vody veľmi nízky - tak nízky, že nebude baktérie dostatočne zásobovať kyslíkom. To je pre nás, čo máme viac rastlín, možno aj nežiadúce, keď musíme dusičnany dolievať ;-)

Záver - uvádzané čísla o ploche pre baktérie sa dajú získať tak rôznorode, že nám vlastne aj tak nič nehovoria. Oveľa radšej by som videl praktický test: 3 rovnaké akváriá (stačia menšie), 3 rovnaké filtre (stačia menšie), v každom iný filtračný materiál, rovnaká voda v akváriách (zo zabehnutého akvária), rovnaké pridávanie amónnej soli (spočiatku nízke, postupne zvyšované) a po mesiaci meranie amoniaku, dusitanov a dusičnanov. Lenže takýto test som nenašiel :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2015 08:36 Muž O.Tom [439] Re: Legioix
Pokud toho má být 10 litrů, tak si myslím že cenově nejlépe vyjde SERA Siporax, který se prodává i v 10 litrovém balení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2015 08:18 Muž Legioix [574] Re: kus
kus napsal: Ještě je tu možnost: www.jbl.de/… a ještě: www.levnaakvaristika.cz/…
jen aby tu spoustu filtračního materiálu měl kdo osídlit :-)


JBL MicroMec nevypadá špatně. To množství není do jednoho akvária, ale do šesti různých filtrů, které budu postupně čistit a měnit náplně. Ted v nich je obyčejná keramika s molitanem a zeolitem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2015 23:30 Muž kus [200] - RostlinyRe: Legioix
Ještě je tu možnost: www.jbl.de/… a ještě: www.levnaakvaristika.cz/…
jen aby tu spoustu filtračního materiálu měl kdo osídlit :-). Aby to nebylo zbytečně moc předražené keramiky. Doporučuji přepnout na vlákna a přečíst si tuto diskuzi přesně tak dva roky zpátky. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2015 22:21 Muž foxicek [16] - CichlidyRe: romant
Je nutne dodat, ze zeolit mam primarne ve filtrech AQ Malawi (nemam uverejnene v prezentaci), presne jak pise Romant.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2015 11:01 Muž Legioix [574] Re: foxicek
Zeolit tam mám ted, ale není to ono. Viz příspěvek od ivo1339: rybicky.net/forum/1116

Je rozhodnuto. Koupím ten Substrat Pro. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.01.2015 08:55 R Muž romant [27987] Re: foxicek
Zeolit je fajn, hlavně když potřebuješ držet dusíky na uzdě, takže třeba malawisti vědí svoje. ;-) U tebe je vidět, že víš co děláš, protože v rostlinných akváriích bych toto doporučil jenom do rukou zelenějších. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2015 08:28 Muž foxicek [16] - CichlidyRe: Legioix
A castecne pouzit zeolit? Neni dokonaly, ale zase ta cena. Pouzivam ho v kombinaci se Substrat Pro.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2015 22:56 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Heimdall
Mám tu krabicu EHEIM SUBSTRAT pro po ruke (je pomerne nová, takto sa to aktuálne volá) a potvrdzujem, že je tam veľkým písmom na čelnej strane "450 m2/l". V podrobnom popise malým písmom sa to nespomína, iba na nálepke od CZ/SK distribútora.

EDIT: Vlastne tu sú odfotené krabice: www.eheim.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 22:43 R Muž Silent [5949] Re: Legioix
Tam to mají blbě popsaný. I na krabici, přestože je to špatně vidět, je uvedeno 450 m2 na litr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 22:40 Muž Legioix [574] Re: Heimdall
Mě to totiž připadá nachlup stejné jako Eheim EHFISUBSTRAT PRO a všude je psáno 250m2.

sortiment.hornbach.cz/…

Edit: Mají v tom zmatek na webech v popisu, protože opravdu je to těch 450m2.

www.eheim.cz/…

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 22:24 R Muž Silent [5949] Re: Legioix
Má opravdu 450 m2 na litr www.aquariumonlinestore.com.au/… lepší odkaz jsem tak narychlo nenašel a krabici nemám po ruce abych to nafotil :) . Jo, cenově je to darda a mám pocit, že větší balení než 5 litrů se běžně neprodává. Na druhou stranu je to médium na furt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 22:21 Muž Legioix [574] Re: Heimdall
Co jsem dohledal, tak Eheim substratpro má jen 250m2. Dnes se to jmenuje EHFISUBSTRAT PRO.


Edit. Už jsem to našel. 450 m2

Edit2: Nikde to ale nemají v 10l balení a takto by to byla strašná pálka :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2015 22:18 R Muž Silent [5949] Re: Legioix
Záleží nakolik potřebuješ zajistit biologickou aktivitu filtru. Pro běžnou zátěž by stačil sera siporax který má na litr plochu asi 270 m2. Pokud počítáš s větší zátěží bude lepší volba Eheim substratPro který má kolem 450 m2 na litr. Biomax má plochu cca stejnou jako siporax takže tam je to vcelku jedno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 22:10 Muž Legioix [574]
Po dlouhé době mám dilema do kterého z těchto filtračních medií jít.

Sera siporax professional ?
Eheim EHFISUBSTRAT PRO ?
BioMax Fluval?

Který by jste doporučili? Zkušenosti?

Kdybych toho potřeboval litr, tak se neptám, ale budu toho kupovat kolem 15ti litrů.

Za nejlepší cenu jsem vyhledal Siporax:

www.sklorex-akvarium.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.12.2014 12:28 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: kukin
Mám predfilter Eheim - síce nie v hlavnom akváriu, ale na čerpacej hlave sťa dočasný menší filter. Podľa mňa sa oplatí dať tento predfilter, pokiaľ je akvárium dosť veľké a nebude tam zavadzať (inak je možné dať len polovicu z neho, je modulárny). Keď sa dá predfilter, zachytáva všetok drobný neporiadok z vody, takže stačí raz za cca 2 týždne oprať predfilter a nemusí sa otvárať veľký filter celé mesiace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2014 11:55 Muž kukin [0] – Předfiltr
Mám filtr eheim 2075 profesional 3 a nevím zda dát místo sacího koše předfiltr nebo do jednoho koše dát vatu nebo biomolitan? Teď mám ve filtru ve dvou koších originál náplně eheim a ve dvou siporax.Buduji malawi 290l.Nemáte někdo zkušenost s předfiltrem eheim?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2014 12:02 R Muž Silent [5949] Re: kukin
Ta 2075 má 4 hlavní filtrační koše. Hmoty co popisuješ bych poskládal ve směru proudění vody, tudíž odspodu: vespod bioMECH nad to sera Siporax a nad to dva koše substartPro. Předfiltrační koš bych nechal tak jak má být stejně tak v horním koši vatu (buď originální, nebo běžnou filtrační). V každém případě doporučuji nasadit na sání předfiltr, protože tím výrazně prodloužíš nutnost otevírání filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2014 11:36 Muž kukin [0] – pořadí fitračních médíí
Mám filtr eheim professional 3 2075.Filtrační média siporax, substrát pro eheim, bio mech eheim. Jaké je nejlepší poředí uspořádání košů? aA mám dát do koše nad siporax i biomolitan? Dík

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2014 20:22 R Muž romant [27987] Re: Dasa
Osobně bych si přišetřil a zainvestoval do filtračních materiálů typu Substrat pro od Eheimu a nebo Siporax od Sery. Hlavní výhodu výše jmenovaných je, že se nebudou muset hodně dlouho měnit a při dobré údržbě(občasnýmu propláchnutí) vydrží skoro neomezeně. To aktivní uhlí bych tímto nahradil určitě.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [34] ...... 51 52

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 61218x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9043-filtracni-media?od=1651