Filtrační média
Mě by spíš zajímalo, co konkrétně jiného bych měl od tohoto média očekávat než od jiných médií, respektive materiálů, jako např. bioakvacitu. Zatím jsem na nic konkrétního nepřišel, teda kromě odsátí hromady peněz z peněženky, to tyhle "zázračné" materiály umí dokonale.
Že by existovalo médium o kterém ví rozvinutá zahraniční akvaristická komunita a u nás nikdo? Třeba jde opravdu o špičkový výrobek.
Hlavní bude ta přímá zkušenost. Vyzkoušejte funkci a poté se s námi rozdělte o poznatky. Pan Buldr účinkoval na tomto fóru také. Po názorových kolizích s ostatními členy skončil zneuznaný.
Na dotaz přímo výrobce potvrdil, že jde o inertní médium a o stopových příměsích mluví z důvodu právní ochrany. Odpověděli, to se počítá.
Z českých webů a fór o BHU vůbec nemluví, jediný osobní blog maníka, který k tomu na osobním cloudu velice hezky rozpracoval a zdokumentoval testy na 30 litrových nádržích v intervalu 4 měsíců s rozbory vody Profiplants. Hodně se věnuje NO3 rostlinným akváriím holandského typu. Vyměnili jsme si pár mailu a psal, že už mu zdraví a čas nedovoluje v testu pokračovat.
buldr.cz/…
Dost mě to zajímá, na YouTube obecných recenzí najdu desítky, Reddit, Planted Tank to samé, ale nikde jsem nenašel informace o dlouhodobém používání s měřením vody.
Přímou zkušenost nemám. Údajná směs sintr skla, písku a stopových prvků? Pokud má být inertní, tak co ty stopové prvky? Tipuji další zázračný produkt.
0 11.07.2023 21:11 Xant Máte někdo přímou zkušenost s Biohome Ultimate? Ve světě se dost chválí, ale v naší kotlině jsem o tomto médiu našel jen jednu zmínku.
Starší reakce
A nevylučuje sa to SiO2 aj z niečoho v akva (štrk, kamene), keď tam stále je, aj po "odstránení" na vstupe?
Riešim podobnú vec - na vstupe SiO2 nula a v akva jednotky miligramov (ešte som si nie istý z čoho presne)
Zdravim, bojujem s vysokým SIO2 a sinicou. Skúšal som zapojiť mixbed aj za RO kde nameram čistú vodu s RO 0,2mg/l. Vstupna nameranana viac ako 6mg/l. A v akva sa mi stále drží okolo 3mg/l. Preto zvažujem či by šlo pripojiť mixbed aj za externý filter do 10 patrony prípadne 5 .Rowafost a podobne som skúšal ale žiaľ bez uspechu
Starší reakce
Lojza007 napsal: .... Já jenom, že s tou PPI 30 se to bude ucpávat strašně rychle....
No vidíš a já mám s 30 výborné zkušenosti.
Filtr je už více jak rok v provozu, čistím tak po třičtvrtě roce. Na nasávání mám kostku 30 PPI, v předfiltru mám 30 PPI, v hlavním filtračním prostoru je 20 PPI a ten tenký pás nahoře je 30 PPI.
Vyhozený prachy, další porézní materiál jako pemza, navíc jsou v tom nitrifikační bakterie. Akváriu to nepřinese nic navíc. Bakterie prodává každý výrobce v tekuté formě, nejspíš to pomůže při zajetí akvária a při velkým zásahu jako je výměna dna, ale jinak je to škoda peněz. Prostě další předražený reklamní zázrak, který udělá stejnou službu jako jakýkoliv jiný filtrační materiál.
A to teprve ten filtr dáváš dohromady nebo ti tak už třeba rok funguje? Já jenom, že s tou PPI 30 se to bude ucpávat strašně rychle. A že jí tam z výroby je. Já už jsem PPI 30 vyhodil i z předfiltru, moc rychle se to ucpávalo a nechci to pořád čistit, chci aby to jelo co nejdelší dobu bez zásahu.
Nemyslím, že si to dělám složitý
Ty biomolitany jsou právě originální dodávané k filtru. Ten Biomaster má vlastně z výroby biomolitany a ve spodním koši Hel-X 13, syntetický materiál pro mechanickou a biologickou filtraci. Neodolal jsem reklamě a přidal uvedený Aquadetox a nyní právě uvažuju o tom fimbr plastu místo koše biomolitanu - důvod - dostatečná plocha pro bakterie, nebude brzdit průtok, nebude ucpávat filtr, má to téměř neomezenou životnost, dobře se to bude čistit a nebudou se tomu časem ucpávat póry, jako pemze apod...
www.rostlinna-akvaria.cz/… To, že je to primárně fluidní medium, jsem si vědom. Napadlo mě, že jeho statické využití má přínosy v dostatečné ploše pro bakterie, nebude brzdit průtok, nebude ucpávat filtr, má to téměř neomezenou živostnost, dobře se to bude čistit a nebudou se tomu časem ucpávat póry, jako pemze apod.
Děláš si to zbytečně složitý, všechny ty média fungují zhruba stejně a především nitrifikační proces probíhá v rámci celýho akvária. Takže vyhodíš peníze za blbosti a nepoznáš rozdíl. Navíc jakmile tam začneš hojně používat molitan PPI20 a 30, tak se to bude strašně rychle ucpávat. Moje doporučení je na předfiltr PPI10 a dovnitř sypký materiály nebo 3D koule (mikrovlákno). Maximálně navrch nějakou tenkou PPI10 nebo 20, aby zabránila uvolněným kouským, aby šly do vrtule v případě sypkých materiálů. Maximálně využij to, co ti dodal výrobce, snížíš tím cenu.
Hlavně nehledej inspiraci ve videích akvaristik, snaží se prodat ty nejdražší nesmysly, takže vede předražený Matrix.
Jen poznámka-to medium je ale navrženo jako fluidní (vznášivé)-pak filtrační proces funguje optimálně ( nitrifikační a dekompoziční procesy). Dá se sice taky použít jako "statické", ale pak se chová cca podobně, jako jiná statická media-možná lépe v tom, že je podstatně lépe čistitelné.
Mě zaujalo tohle
www.filtracnimaterialy.cz/… Je to hodně levné (49 Kč/litr) a vypadá to obdobně jako často diskutovaný Kaldnes. Navíc neomezená životnost. Uvažuju o nastavení košů v Oase Biomaster 350 od spodního koše origo Hel-X 13, dále ten odkazovaný fimbr, biomolitan 20 PPI, Rataj aquadetox, horní pás biomolitanu 30 PPI, ještě předtím jde voda přes kostku biomolitanu na sání, a vestavěný předflitr s 30 PPI biomolitanem.
Bacha na to, že ty nečištěný porézní materiály nejdou prakticky vyčistit, abys pak nebojoval se zakaleným akváriem. To je lepší něco koupit pro bazénovou filtraci, je to stejný princip jako u akvaristiky a citelně nižší cena. Výběr je dneska obrovský.
Tak fungovať to bude tak, ako každé iné "zázračné" (s neskutočným popisom) aj nezázračné médium. Hlavné je, že nikto nič negarantuje - "Informace pouze pro orientační účely. Žádná záruka není předpokládána ani poskytována." Takže tým info by som až tak neveril - aj ten graf sa mi zdá podivný. Ale fungovať to bude úplne normálne.
www.filtracnimaterialy.cz/…
Tváří se jako nečištěná pemza. Pozor aby vám sedimenty nezakalily akvárium. Proplach bude nejspíš nutný.
0 28.03.2023 09:36 Dawy [23] Zřejmě jsi si pořídil slepou hladinu a ta když se rozvíří poletují po akváriu bílé kousky.
0 26.03.2023 21:10 Korry – Filtrace-začátečník
Zdravím všechny. Po založení akvária jsem po třech týdnech pořídil rybičky. Dnes se z ničeho nic objevila v akváriu tahle věc. Když jsem přidal na průtoku filtrace tak to přibývalo. Okamžitě jsem šel čistit filtraci a byla toho plná. Voda ve filtraci byla trochu cítit. V čem jsem udělal chybu aby se to neopakovalo. Děkuji za rady. Bakterie jsem dodával, pH 7,4. Vše viz foto. Vypadalo to jako kusy igelitu ale ve skutečnosti to byl takový film.
Starší reakce
Aj podla mojho názoru je pemza po krátkej dobe len gulička obalená bakterialnym slizom a bude mat plochu pár cm2. Preto má molitan tak brutalny naskok pred inými filt. materialmi. Obrovská osídlovacia plocha zvonka aj zvnútra cez ktorú neustále všetkými smermi preteká voda. A ked sa zanesie vyperieš a ide sa dalej .
A ešte som zabudol na kaldnes micro. Tam tá plocha a prietok by tiež nemuseli byť zle.
Zapomeň na nějaký skvělý povrch u různých porézních materiálů. Ucpe se to buď bordelem nebo koloniemi bakterií Do některých se ani ty bakterie nevejdou podle článku který tu nedávno koloval. Jinak filtrační procesy jsou kyselé a v zatížených nádržích s měkčí vodou dokáže takový filtr (na druhu inertních filtračních materiálech nezáleží) srazit pH i dost nízko. Já to zjistil a zastavil na pH 5.
ked hovoris ze pemza se zanese tak kolko podla teba trva zanesenie teda zivotnost pemzy? Alebo ako casto by si odporucil vymenit za novu?
Něco na ten způsob. Každopádně pokud to má měnit pH, tak se ten materiál časem rozpadne, ale snad kromě plastu a keramiky se omezená životnost týká každýho materiálu, pemza se zanese, molitan se časem opotřebuje atd.
Mne to strašne pripomína vytlačenú polosuchú hlinu aby to nemalo tak hladký povrch a vypálené ako tehla .
Súhlas, ale jeden rozdiel tu je (podľa výrobcu). U tohto verzia soft znižuje pH, verzia pure neovplyvňuje pH a verzia hard zvyšuje. To už je otázka ako, koľko, na akú dobu...
No a co chceš slyšet? Je to další předražený hogofogo. Nebude fungovat líp, než biomolitan nebo vyčištěná pemza nebo jakýkoliv filtrační materiál dodaný k filtru.
Nitrifikační bakterie jsou v celým akváriu a ne jen ve filtru, jak se snaží prezentovat prodejci. Pro ně je to prostě kšeft prodat co nejdražší materiál. Doteď to byl Matrix, jak to vypadá, jeho potenciál se už vyčerpal, tak teď to budou další takový matroše jako je tohle.
0 28.02.2023 09:57 už jsem tu – Neo Premium Media
Ahoj.
Nemáte někdo zkušenosti v akvaristice s filtračním médiem; Neo Premium Média?
Děkuji, Radek - Kroměříž.
Edit:
www.rostlinna-akvaria.cz/…Starší reakce
Biomolitan prohrává na plné čáře pouze tehdy, když se špatně zvolí hrubost, typicky PPI30. Stačí dát PPI20 nebo PPI10 a je po problému. Já mám v obou filtrech PPI20 a 2 roky jsem do nich nesáhl. Ano, mám k tomu uzpůsobenou obsádku, ale i nad tím by měl akvarista přemýšlet, aby předcházel případným problémům ať už s průtokem nebo celkovou rovnováhou v akva.
Já to řeším především z pohledu četnosti údržby externího filtru. Kromě toho, že je s ním fakt blbá manipulace, když je plný vody, tak ho hlavně chci rozdělávat co nejmíň. Čím častěji se do něho poleze, tím dřív dojde k únavě materiálu a začne protíkat.
Všechny ty uvedený materiály budou mít zhruba stejnou účinnost biologické filtrace, lišit se budou jenom v rychlosti zanášení a snižování průtoku. V tomhle ohledu bohužel biomolitan prohrává na celé čáře a je lepší zvolit něco jinýho. A zároveň nemá smysl pořizovat super drahý nesmysly typu Matrix, SUBSTRATpro a další, protože jejich účinnost bude stejná jako u alternativ. A alternativy je vesměs lepší kupovat jinde než v akvaristikách, stejný materiál vesměs stojí pětinu nebo desetinu.
Já jsem si nakonec objednal u bazénářů pemzu a taky ty filtrační koule z PES. Pemza nebyla tak levná jako Forestina, ale za 250Kč 5 litrů je přijatelná cena, navíc bude propraná a oproti Matrixu v ní nebude žádný rozdíl. Teď zkusím dát ty filtrační koule a uvidíme, za jak dlouho se sníží průtok. Když nezapomenu, tak sem zase napíšu.
Já právě kdysi četl nějaký článek od Eheimu (bráno s nadhledem) nicméně věřit by se tomu dalo. Jejich filtrační materiály sice nemají tak velký povrch, nicméně to bylo vysvětleno tím, že bakterie mají nějakou velikost a příliš malé kanálky nedokáží osídlit. Zní to celkem logicky.
Já sem už z těchto různých materiálů přešel na obyčejný biomolitan a výsledky jsou úplně stejně - tedy nenastala vůbec žádná změna, kromě ceny samozřejmě, ta je směšná proti porézním materiálům. Časem se zanáší to je prostě fakt, ale ta údržba je velmi snadná a molitan má velmi dlouho životnost. Vyzkoušel sem toho hodně a nakonec sem se vrátil k tomu co sem před X lety používal
Všechno je to samozřejmě o tom co kdo chce, je to prostě koníček a zábava
Tohle může být způsobeno i tím, že nemáš tolik odpadu, aby se tvořilo tolik bakterií a ty prorůstaly hlouběji.
Zkusím shrnout možnosti a třeba z toho vypadne něco zajímavějšího. Pořadí neberte jako nejlepší nebo první volba, prostě to zkusím popsat, jak mi to přijde do hlavy.
1. pemza - "značková" je nechutně drahá, u Forestiny je problém s jemným pískem. Za úvahu stojí odkaz od FPS, je za rozumnou cenu. Výhoda je hmotnost, takže nelítá ve filtru a neucpává se, aby zbytečně moc brzdila průtok. Pravděpodobně nejde moc vyčistit a musí se po čase měnit.
2. biomolitan - stojí pár kaček, jde snadno vytvarovat do požadovaného tvaru, na výběr jsou různé hrubosti, strašně rychle se zanáší a výrazně pak snižuje průtok. Jde velice snadno vyčistit.
3. plastové kuličky - jsou celkem drahé, ale často bývají u filtru. Jdou snadno čistit a vydrží věčnost. Nevýhoda je jejich hmotnost, jakmile se uvolní, budou ve filtru dělat hluk.
4. keramické válečky - podobné jako ty kuličky
5. filtrační kuličky z vláken - název není ideální, někdy to nazývají jako 3D koule a podobně, kuličky podobné vatě, ale jsou z PES nebo PE, minimálně snižují průtok, dobře filtrují, dají se vyprat v pračce, ale to vydrží zhruba 3x, pak se rozpadnou, zkušenost mám z bazénu, kde opravdu dobře fungují jako mechanická filtrace a oproti písku tolik nesnižují průtok, v akváriu zkušenosti nemám, ale hodně si je chválí, levněji je pořídíte u bazénářů než v akva eshopech
6. různý porézní materiál - každý výrobce má svůj (např. EHEIM SUBSTRATpro), vesměs velmi drahé, filtrační schopnosti na úrovni pemzy
7. různé speciální filtrační materiály na změnu chemie vody - aktivní uhlí, Purigen, rašeliny a další, dávají se v malém množství
moj názor je, že Matrix je najlepší
Jednou jsem zkoušel cca po roce a půl namátkou vzít pár větších kusů matrixu a rozbít je. Mé překvapení bylo v tom, že (asi) osídlený povrch byl sotva 1mm do hloubky daného kusu a řekněme tak 80% bylo naprosto netknuté. Tudíž si myslím, že kanálky nebo jak to nazvat je prakticky nevyužité a tudíž, tak nějak vyhozený peníze. A to doporučují cca po roce část měnit. No není to krásný byznys? To je můj skromný názor, třeba se pletu.
Většinou se doporučuje časem měnit za nové, prostě se to celý ucpe a funguje, tak maximálně vnější povrch. Snažit se to nějakým způsobem vyčistit je ztráta času. V tomto případě je biomolitan nepřekonatelný.
Vyprat obsah porézního tuhého materiálu je první naivní myšlenka,případné máchání v louhu,nebo bělení peroxidem druhá.Po použití se dají pemzy a zeolity využít v zahradních a květinových substrátech.
0 20.02.2023 21:02 FPS pemzu Forestina se mi nepodařilo vyprat, několik hodin jsem ji proplachovat tekoucí vodou, ale voda byla stále kalná, a šel zní stále jemný písek, nebyla by lepší tato?
www.filtracnimaterialy.cz/… Takže jsem musel nuceně vlézt do filtru, ještě by vydržel běžet, ale vrtulka se už moc zanesla bordelem a neroztočila se. Měl jsem z toho moc velkou radost. Místo molitanů jsem doma vyhrabal různý takový ty kuličky a válečky, tak jsem to tam dal a nastalo to, čeho jsem se obával, něco uvnitř trošku chrastí. V tomto ohledu je tedy mnohem lepší použít pemzu, pokud bude promytá, aby v ní nebyly nějaký malinkatý kamínky, tak chrastit nebude. Nebo nakombinovat, kuličky a válečky dolů a nad ně pemzu, která je zatíží. Pro klid v duši jsem nahoru dal tenký molitan PPI10, kdyby se něco uvolnilo, ať to nevletí do vrtulky.
Takže teď sehnat pemzu od Forestiny a ještě jednou to rozebrat. Pokud si vzpomenu, tak se tak za rok ozvu, jak vypadá Forestina a Matrix. Ale předpokládám, že v tom nebude vůbec nic poznat.
Starší reakce
Ona to byla spíš "skrytá" propagace onoho eshopu, který jsem smazal...
Tak diskuze bohužel nepokračuje, po napsání příspěvku se už znovu nepřihlásil, aby vůbec něco upřesnil.
Ale kdyby se tady našla nějaká dobrá duše, která by to chtěla ověřit, rád poskytnu Seachem Matrix, nějaký mi tu určitě zbyl.
Starší reakce
Na fotce máš nejvíc těch špinavých, o ničem to nevypovídá...
Ten užívateľ sa registroval minútu pred príspevkom, len kvôli nemu.
Nechápem prečo by neodfotil každé zvlášť (prípadne aj s rozobratým filtrom), ale nejaká potreba to zmiešať. Na fotke určíte nie je rovnaká "hrsť" "kamienkov" z každého. Tých bielych (čistých) je tam akosi pomenej (pekne svietia). Ja len, že mi je to divné, nejaké naaranžované. Aby diskusia pokračovala (napr. poradím košov) a neodradila od kúpy?
A co to má dokazovat?
A jaképak bylo pořadí košů ve filtru s jednotlivými druhy pemzy.
Si mal dať keramzit, alebo teramol, alebo drevenú tehlu.
Vysledok by bol rovnaký.
Možná obyčejná pemza, přirozeně vyvřelá vulkanická hornina, přesto shodují se vlastnosti drahého Matrixu a 15 litrového pytle za 200 korun? Geologicky ano, ovšem v geologii se počítá pouze čas a tlak, který formuje výsledný materiál, tedy žádoucí vlastnosti skelných vláken a dutin uvnitř materiálu.
1. 3000 m2 pemza zakoupená na eshopu (25-50 mm frakce)
2. xxx m2 pemza zakoupená v Hobbymarketu (10-16 mm frakce)
3. 700 m2 pemza prodávaná pod označením Matrix
Stejný filtr JBL e1902 (do provozu uveden 19. února 2022 - startovací baktérie Dennerle) a tři oddělené koše, obsahující konkrétní druh sopečného skla (pemzy). Zatímco drahý Matrix obklopují kolonie baktérií, ostatní dva druhy "stejné pemzy" jsou netknuté. Pro účely fotografie jsem z každého košíku vybral hrst a smíchal dohromady, aby vyplynul jednoznačný rozdíl. Od února loňského nebyl až do dnešního dne filtr otevřen a výsledek nechť si zhodnotí každý sám.
Jakkoliv je drahý Matrix, Ada Rio, ... drahý, minimálně se na jejich "pemze" tvoří podstatně více baktérií a jsou mnohem efektivnější, než levnější "pemza".
Otázkou není, zda je Matrix také pemzou, nýbrž je Matrix, ADA Rio efektivnější, než levná pemza z Hobby marketů?
Samozřejmě že je Matrix pemza.
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 51 52
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 61609x