Filtrační média
Nevím jestli jsem správně pochopil tuto debatu ale zatím jsem se vždy setkal s doporučením, že vata je na závěrečné jemné dočištění.
A co na těch slovech konkrétně nechápeš?
Použij externí předfiltr a máš klid, nebudeš muset řešit nelogičnosti. Jednoduché jako facka. Druhá varianta je, že vatu nepoužiješ vůbec. Ono se totiž vůbec nic nestane, vata není žádný zázrak. Třetí varianta je, že můj názor nebudeš brát vůbec v potaz a budeš si to dělat podle sebe.
Shimi napsal: Aby to dávalo smysl, když už se tedy někdo rozhodne tu vatu použít, tak musí být vždy součástí předfiltru (ať už vnitřního nebo vnějšího). To je primární účel té vaty, zachytit co nejvíc mechanických nečistot hned na začátku celého procesu filtrace. K čemu ti bude vata na konci procesu? Tam už nemáš co mechanicky filtrovat. Tvá vlastní slova.
Tak mi teda odpovedz, čím si pomôžem, keď ju dám v tom mojom filtri do predfiltru (nie teda nakoniec)? Že sa mi zanesie rýchlejšie a budem musieť otvárať každú chvíľu? To ju radšej vyhodím úplne, ak sa mi často bude zapchávať, lebo presunutím by som si nepomohol, iba by som to zhoršil. To je tá nelogika. Keby si sa vyjadril, že tam nepatrí vôbec lebo sa bude len upchávať a patrí do samostatného predfiltra, tak to zoberiem viac (okrem prípadov ako rašelina..).
Proboha, vždyť jsem to už vysvětlil. Pokud máš integrovaný předfiltr, tak nebudeš dávat vatu do spodního koše! Na co bys ji tam dával, když máš předfiltr? Tak tu vatu nebo jiný materiál, který chceš mít v předfiltru, dáš do předfiltru, logicky. Ten spodní koš se týká filtrů, které nemají integrovaný předfiltr! Jinak PPI 10 do předfiltru je úplně k ničemu, kdybys tam nedal nic, tak to bude mít stejný efekt. Já vatu nepoužívám už vůbec a vodu mám jako křišťál, čím to asi bude. To ale nemění nic na tom, že kdybych se ji někdy rozhodl použít, tak ji dám tam, kam patří a to rozhodně není konec filtračního řetězce, tečka.
Pozerám (prezentácia), že máš dĺžku akva 120cm a rampu na zadnej stene len do polky. Nebude to problém skôr s prúdením?
Ty moje JBL to mají stejné, já tu vatu dal dle jejich rad do posledního koše pod předfiltračím košem.V něm mám jako hlavní medium Purigen od Seachemu.
Sice mi to nedává smysl , ale zkusil jsem to . Ve 24é to moc nefunguje , drobné částečky stále plavou v nádrži. Osobně si myslím , že by ta vata měla být logicky na vrchu to předfilterového koše.
Ako viem, že už trolím. Rozumiem, čo sa mi snažíš povedať. Ale potom mi z toho vyplýva, že podľa teba sa vata nehodí/nepoužíva na nič iné, ako mechanickú predfiltráciu. Nemôže byť na konci procesu na zabránenie prieniku prachových častíc biomédia, častí rašeliny ktorú niekto používa, aktívneho uhlia, alebo súčasť interného filtru s hrubým molitanom, lebo prechádzajú malé čiastočky...? Nechcem rýpať, len narážam na to generalizovanie, že je to jediná správna cesta. Keď si niekto vyskladá média od najhrubšieho k najjemnejšiemu a funguje mu to (čistí raz za pár mesiacov), tak prečo tvrdiť, že to nie je správne.
Eheimem Professionel protéká vstupní voda nejdříve integrovaným předfiltrem PPI 10 pod hlavou,následně pokračuje boční šachtou v rohu košů do spodní části nádoby kanystru a odtud je nasávána směrem odspodu nahoru plochami košů.
Viz. Description of the Filtration Process
angelfins.ca/…
Pokud by jsem postupoval dle tvého návodu a vložil vatu do spodního koše,tak by jsem měl,při současné osádce akvária nesmyslné a nefunkční zařízení,bez průtoku,do druhého dne po jeho spuštění
.
Používám zdvojený vnitřní předfiltr,Bioakvacit PPI 10 do spodních košů,do horních PES koule,filtrační vatu do koše před zpětnou klapkou.
Po záběhu akvárií a filtrů,mechanickou a biologickou filraci nerozlišuji,bakteriální film se vytvoří všude v závislosti na ploše a přísunu živin.
Podľa mňa, veľmi záleží či je vata súčasť predfiltra, alebo súčasť hlavného filtra. Aby to dávalo smysl, když už se tedy někdo rozhodne tu vatu použít, tak musí být vždy součástí předfiltru (ať už vnitřního nebo vnějšího). To je primární účel té vaty, zachytit co nejvíc mechanických nečistot hned na začátku celého procesu filtrace. K čemu ti bude vata na konci procesu? Tam už nemáš co mechanicky filtrovat. Budu se opakovat, ale právě proto se používají vnější předfiltry, aby se nemusel hlavní filtr odpojovat, rozebírat a čistit tak často.
Ak tam tú vatu niekto chce, je logickejšie to rozobrať raz za dva, tri, štyri mesiace, keď bude na konci filtrácie (primerané zaťaženie). Alebo raz za tri týždne, keď sa zapchá hneď tým najhrubším bordelom? No neviem. Podľa mňa, veľmi záleží či je vata súčasť predfiltra, alebo súčasť hlavného filtra.
V starom Sun-sune som mal vatu na konci a nebolo jej nič po dvoch mesiacoch - vrchnú vrstvu som presunul nadol a spodnú vyhodil tak postupne (teda 4 mesiace tam bola).
Inak súhlas, ak budem v budúcnosti riešiť nové väčšie akva, tak asi určite s vlepeným/prepadovým filtrom...
No však právě proto, že to nedává smysl, tak se používají vnější předfiltry, aby to smysl dávat začalo. Je v podstatě úplně jedno jestli máš kanystr s integrovaným předfiltrem pod hlavou nebo tu vatu strčíš do spodního koše na dno, v obou případech se musí při čištění ten kanystr odpojit a rozebrat, což je naprosto zbytečné a nelogické řešení. Ani Oase a AquaEl to nemají s jejich předfiltry dobře vyřešené. Vnější předfiltr je vnější předfiltr, přes to nejede vlak. Lepší řešení nenajdeš, všechno ostatní je kompromis.
A k té poslední větě. Ano, ten pocit znám a proto jsem přešel na jednoduché vnitřní přepadové filtry v kterých mám pouze biomolitan PPI 20 a funguje to parádně. Jednoduché, levné, účinné, extra tiché a hlavně bezpečné - nevytopím barák. Do ničeho jiného bych už nešel.
No ja práve mám ten jeden kanister Eheim s predfiltrom (integrovaným) - beží mesiac takže nebudem hodnotiť skúsenosti (zatiaľ som max. spokojný) ani nemôžem povedať, ako rýchlo sa zanesie (zatiaľ bez zníženia prietoku na polovičnom nastavení).
Ale práve to čo hovoríš, mi nedáva logický zmysel. Aký význam má dať to najjemnejšie na začiatok a čistiť to každú chvíľu, ak k tomu nie je zvlášť prístup? Lebo sa to zapchá skôr, ako keď to bude na konci na "dočistenie". A v prípade, že to nemá integrovaný pred-filter a dám to do najspodnejšieho koša, tak úplne najhoršie podľa mňa - vata zanesená, musím rozobrať a zvyšné média sa ani nezabehli...
Niekedy tu nadobúdam pocit, ako keby to bez neviem akých všetkých možných technických vybavení ani nemohlo fungovať...
Pokud má někdo kanystr bez vnějšího předfiltru, tak je potřeba zjistit, jestli ten jeho kanystr náhodou neobsahuje integrovaný předfiltr přímo pod hlavou (typické u Eheimu). Pokud tomu tak není, tak by měla být vata úplně na dně ve spodním koši, jinak to nedává smysl. Každopádně u obou variant se při čištění musí sundat hlava, což je k prdu. Proto je u většiny kanystrů vždycky lepší variantou vnější předfiltr. Respektive já zastávám názor, že vnější předfiltr je lepší variantou u všech kanystrů.
Súhlasím, ak sa jedná o systém s pred-filtrom, ktorý sa čistí zvlášť od hlavného. Ale napísať to takto generálne asi nejde. Ak mám iba jeden kanistrový filter, kde musím odmontovať hlavu, aby som sa dostal ku ktorémukoľvek médiu, tak si ju dám asi predsa len nakoniec, aby som ho musel menej často otvárať (ako mi odporúča výrobca). Je tam primárne na to, aby odstránila aj najmenšie nečistoty a nie, aby zabránila zanášaniu médii ako v prípade pred-filtrácie. Ešte je stále možnosť, ju vyradiť, ak sa rýchlo zanáša (ale pri správnom dimenzovaní filtra by sa až tak rýchlo nemala...?) a nahradiť niečím iným. Ono to nakoniec ide s kockami molitanu na hlave, ktoré sa častejšie preperú a výsledok môže byť "rovnaký" ako s dokonale navrhnutou "drahou" filtráciou, do ktorej netreba rok-dva šahať. Aspoň tak to vnímam ja a tých názorov bude... a každému to jeho bude fungovať, kým to nezmení.
Po stopadesáté a stále dokola. Filtrační vata a podobné jemné materiály by mělo být to první, čeho se voda "dotkne". Proto se spousta lidí (Buldr) nakonec správně rozhodne pro předfiltr a hlavní kanystr tím "odsoudí" k nerušené práci na několik měsíců potažmo let.
Neporovnávat s ČOV, to je úplně jiná písnička.
Co se ti děje s tou mechanickou filtrací tu musíš pořád čistit já tedy ne představa, že biologická filtrace funguje jen v čisté vodě je tak trochu nesmysl.
Zanášení filtru je v podstatě jeho práce a ne špatná filtrace.
Pokud by tedy obecně platilo, to co říkáš-a to neplatí-tak mi pořád uniká, k čemu by byla ta filtrační vata teda dobrá?
Zas taková tragédie to není, Originál první Tetra vatu jsem měnil skoro po půl roce, neoriginál tlustší už po čtvrt roce, to je pořád celkem rozumná doba. V předfiltru bych klidně měnil po měsíci, ale lenost mě přesvědčila, že to bez vaty jde taky.
U vnitřního Eheimu mně to celkem i pomohlo, praskl sáček s Purigenem, sice se úplně ucpal, ale Purigen pak neplaval v celý akva. Teď už tam nemám ani Purigen a ani vatu a je klid.
Nikdy jsem nepochopil, k čemu jsou "dobrá" filtrační media, která se vzápětí ucpávají (s výjimkou velmi krátkodobého použití-např. diatomový filtr). To ucpávání je jen hromadění organických materiálů a s tím související změna bakteriálních kolonií, prospěsných- na neprospěšné. Filtrační vata je jedním z těchto materiálů.
Díky, mám dva JBL ex filtry e 901 a 1500. Ve větší nádrži mám slušnou džungli a hlavně Platinum . Chtěl jsem tu vatu vyzkoušet na jemné částečky. V návodu píšou vyjmout po 24 hodinách, což mě přišlo trošku málo. Když jsem interní Juwel filtr používal jsem jí na delší dobu. Čistím filtr max po dvou měsících. Takže uvidím , jak rychle s ta vata zanese a sníží se průtok. Nádrže čistím 1x za týden, tak jsem celkem zvědavý.
Četl jsem někde velikou chválu na filtrační mikrovláknové koule do filtru, jako náhrady vstupní molitanové vložky a tak jsem nelenil, objednal jsem krabici koulí, a udělal pokus s použitím u vnitřního filtru EHEIM BIOPOWER 200. Dal jsem do spodního koše místo molitanového válce koule, nacpal jsem jich tam 7 kusů, aby byl koš vyplněný bez mezer.
Po spuštění filtru nastalo nadšení, průtok úžasný, voda perfektně čistá, průtok jsem musel stáhnout, protože to v mém 60ti litrovém akváriu přímo bouřilo
.
Druhý den průtok trochu slabší a tak zesílen, třetí den průtok nic moc, takže nastavení naplno a čtvrtý den to sotva teklo, no spíše neteklo. A tak jsem se pokorně vrátil k molitanovému vstupnímu válci do spodního koše, který mi vydrží bez čištění cca měsíc a voda je krásná a průtok dobrý...
Asi je dobré koule použít volně ložené ve velkém koši externího filtru, ale cpát je do malého košíčku vnitřního filtru je zjevně nesmysl...
Já bych vatu nedával, strašně rychle se přicpává, s vatou jsem do filtru musel lézt asi po čtvrt roku, tak jsem ji úplně vyhodil a po půl roce se průtok výrazně nezhoršil.
Používám a měním jednou za půl roku.
Ahoj, po delším čase. Používáte někdo filtr. vatu od JBL? Jak dlouho jí necháváte ve filtru?
Starší reakce
Matrix je prý lepší, s filtrem jsem spokojen ale když je možné ho ještě vylepšit tak proč né. Nicméně už jsem se rozhodl že do nového modulu dám jemnější molitan.
Nechci ti do toho Radku kecat, ale z výroby se k tomuto filtru dává Substrat Pro, což je porézní materiál (křemičitan) a je to v podstatě konkurence Matrixu. Takže výměnou nic nezískáš. To je jedna věc a druhá, i kdybys měl ve všech koších pouze molitan, tak se nic nestane. Ten filtr bude fungovat i tak, akorát ti v peněžence zbyde více peněz a to se zrovna v dnešní době počítá. Ale rozhodnutí je samozřejmě na tobě, o tom žádná. Reklamní žvásty výrobců jsou mocnou zbraní a leckdy se tomu těžce odolává.
Proč něco měnit, když jste velmi spokojen?
Jinak když už, tak přidat další koš s molitanem.
Určitě dobrá volba na údržbu/účinnost, klidně bych dal 3 molitany různých zrnitostí a jen jeden Matrix
Zdravím vlastním Eheim biopower 200 a jsem s ním velmi spokojen. Nicméně bych chtěl přidat ještě jeden modul. Nyní tam mám origo keramiku ve dvou a jeden molitan před tím. Plánuji dát místo keramik Seachem Matrix a ten jeden molitanový nechám. Teď co do toho prázdného? Molitan, matrtix nebo něco jiného? Mě by osobně vyhovoval 2x molitan, 2x matrix ale rád si nechám poradit.
www.rostlinna-akvaria.cz/…Starší reakce
Tak někdo tam cpe různé siporaxy,matrixy,keramické kroužky,a kdejaké jiné kraviny,a mě stačí filtrační kuličky,které jednou za čas hodim bezpracně do pračky..co je na tom sebevražednýho?
Tak je to v návodu a vyzkoušel jsem to, ale hlavní je ta sušička jsou jako nové. Mám je i ve filtru a tam je nevyndávám jsou tam už přes rok.
Když to nacpeš i do bazénu,hned bude pračka plná..
Mně se teda docela poničily i v pračce a hlavně kvůli pár koulím přes hodinu prát
Tak to mám i já teď Biomolitan PPI 10,20,30 a zakrýt vatou. Akorát mi dělá problém vyříznout rovný kruh molitanu, proto se ptám, jestli té Seře jsou
Jinak šunt není kvalita,ale má objem, až odejde hlava,vezmu seru.
Tak 3d koule do pračky a pak do sušičky a jsou jak nové. Vapkou je asi hodně poničíš.
Jak píše Lojza007, Prefix se prodává prázdný, bioakvacit jsem si do něj nařezal. Začal jsem pouze s bioakvacitem, pak zkoušel narvat 3D koulemi nadoraz. Další varianta byla dole bioakvacit a nahoře rozumné množství koulí. Protože když se ty 3D koule moc našlapaly na sebe, vytvořily jednolitou hmotu a zespoda se rychle ucpaly. Třetí vylepšení je teď vatelín úplně nahoře, který pochytá zbytky co projdou mezi koulemi. No prostě kdo si hraje, nezlobí
Sera Prefix se prodává bez médií, musíš si zvolit a případně vyrobit svoji náplň.
A v tom předfiltru ten molitan máš origo nebo jsi si vyrobil? Až odejde sunsun,budu o něm přemýšlet
Ahoj, používám Sera Prefix předfiltr (inspirace Buldrem a Lojzou007) a nemůžu si ho vynachválit. V dolním koši mám vrstvu PPI 10 a vrstvu PPI 20. V horním koši mám dvě řady 3D koulí, dolní vrstva 6 kusů, horní vrstva 7 kusů. Úplně nahoře dvě vrstvy vatelínu. Konstrukčně je ten předfiltr geniální, jednoduchá rychlá manipulace, nikde ani kapka vody mimo. Snad jedině kdyby měl dvojnásobný objem, nezlobil bych se. Předfiltr je průhledný, snadno se kontroluje znečištění a binec dole na přítoku. Čistím cca 1x za 14 dnů, podle toho jak klesá průtok. Souhlasím, že čištění 3D koulí je větší opruz než jsem čekal, ale ten biomolitan se taky musí vymáchat, wapka je dobrý nápad.
Za Prefixem mám Eheim 4+ Pro 350, ve kterém jsem molitan předfiltrace nahradil vatelínem. V dolním koši mám teď experimentálně 3D koule místo Mech Pro (zajímá mě, jak se budou zanášet bakteriemi), další dva koše pak originální Substrat Pro a nahoře Purigen. Takto ho chci otevřít po dalších 3 měsících provozu a zjistit stav. Při kontrole měsíc po nasazení Prefixu byl hlavní filtr prakticky čistý.
3 15.12.2021 20:42 skypi –
Re: Jj, Eheim... Používám výhradně celkem cca 22let- nějaký čas intervalový 2227 a 2224 a za celou dobu jsem neměl žádný technický problém. Vlastně měl- z vlastní blbosti jsem si ulomil zajištovací "clamp" na hadicovém adaptéru.
Řady "Classic" a případně "Experience" jsou nejspolehlivější Eheimy, taková "funkční podstata", nové řady jsou dle mého názoru "zbytečně komplikované"
.
Co se týče médií, používám to nejlepší... Kaldnes od EA.
Jelikož je i v tom předfiltru, nezanáší se. Po třech měsících je trochu šedá. A to je právě to, vyměnit náplň je 5 minut, ale musíš tam počítat i tu wapku, pro mě pohodlnější vymáchat tři molitany než 30 koulí
Ale to jsme zase mimo otázku
Předfiltr mám zmáknutý biomolitanem PPI 10-30 a navrch vata, fakt už mě nebavilo prát koule každý týden. Aby to bylo pořádně, zabere to více než 5 minut. Asi bych do hlavního nemusel tak často, nebývá tam extra nepořádek. Takže otázce, doporučuješ vysokoporezní média do celého filtru. Je to možnost, každou vrstvu ale ještě zakryji vatou.
Jinak také mám za sebou výměnu rotoru a osičky u Eheimu po asi půl roce provozu, ake to je tím, jak se v tom pořád hrabu
Souhlasím s tím použitím předfiltru, jak píše Buldr.
Sám mám u velkého akvária předfiltr Sunsun HW-603 a v něm keramické válečky (na prvotní zachycení nečistot) a potom ještě jedno kolo biomolitanu.
Čistím tak po měsíci, ale je to už docela na hraně.
Použití dvojitých kohoutů je dobrý nápad, sám je ale u tohoto předfiltru nemám. Ve skříňce mám docela místo a dobrý přístup, takže to jde i bez nich.
U malého akvária, kde je horší přístup a používám jako filtr Sunsun HW-602B, dvojité ventily mám (od Eheimu).
Jinak, spíš filtruji jen přes biomolitany, kromě výše zmíněných válečků v předfiltru.
0 15.12.2021 13:33 Brodys – Náplň vnějšího Eheim professionel 5e600T
Ahoj, stále mám snahu něco vylepšovat a teď se zaobírám otázkou smysluplné a funkční náplně vnějšího externího filtru. Během provozu jsem vyzkoušel asi všechno a momentálně je plně naplněn 3D koulemi. Jednou za tři měsíce je všechny vyházím a dám nové, což zahýbá s rovnováhou, ale prálaní je fakt opruz a neekonomické.Nechal bych 3-4 koše a zbylé doplnil něčím trvanlivým, v čem zůstanou bakterie. Asi by se mi líbil i jemný biomolitan, ale mám velký problém vyříznout kolo do předfiltru natož nějaký extra tvary. Co by jste doporučili? S čím máte dobré zkušenosti? Musím dost hnojit, takže nějaké super odbourávání dusičnanů apod. nepožaduji.
Děkuji za tipy.
Starší reakce
S tím názorem na Seachem bych souhlasil, byť zrovna ten flourish aktuálně do akva leju. Moje low tech akva s nenáročnou zelení možná žádné přihnojování nepotřebuje, ale uvědoměle tam 1x za týden nějaké to uni tekuté hnojivo přidávám. Jinak ten výsledek matrixu je zajímavý s ohledem na všechna moderní superporézní media, která by se takto jevila jako naprosto neefektivní a zbytečná.
Podľa mňa firma Seachem je najviac zavádzajúca firma z veľkých spoločností. Jej hlavným nástrojom na oblbovanie je veľmi dobre spracovaný marketing (US kapitalistický systém sa nezaprie, majú to vymakané).
Už v samotnej reklame si normálny človek všimne že zavádzajú, keď si prejde nimi deklarované časté otázky a odpovede k nim:
1. Nie je to obyčajná pemza, ale "materiál" ktorý vybrali v laboratóriu... - nevyrobili ho ale iba otestovali v ich laboratóriu (otestovaná pemza)?
2. "Matrix už nejakú dobu používam, ale dusičnany sú stále na rovnakej hodnote, čo je zle?" - Nič zle nie je, produkt funguje tak, ako má. ... zvýšte množstvo Matrixu... a v dáľšej odpovedi ... Matrix však predovšetkým odstraňuje toxické dusitany (nie dusičnany)...
Ďalšia skúsenosť je s filtrom Tidal 55 - 3 kusy odskúšané, 3 kusy vadné od výroby, hrkanie - tak nekvalitne plastové odliatky rotorov som ešte nevidel, všetky rovnaké chyby, otrepy - cez kopírak, jedna lisovacia forma. Na jednom bol dokonca ferit na rotore pozdĺž prasknutý z dvoch strán... všetky vrátené. Napriek marketingu sú použité pumpy talianskeho renomovaného výrobcu (vyrobené v Číne) hrkajúci šrot...
Seachem Fluorish - podľa ich popisu najkoncentrovanejšie hnojivo na trhu
. Ale keď si človek nájde zloženie a porovná s konkurenciou ,tak zistí, že to nie je pravda. Už len pridávanie železa vo forme gluconátu raz za týždeň, keď sa hneď rozloží, je nezmysel (jedine denne). V ich doporučovanej dávke tam však aj tak nič nedodá (2ml/100l dodá 0,0053mg/l železa gluconát - ostatných prvkov nič).
Produktom Seachem sa už vyhýbam. Tie ktoré sú OK, sú u konkurencie za niekoľkonásobne nižšiu cenu. Ľudí ktorým to funguje nepresvedčíš (nie je ani dôvod) a niektorý ktorým to nefunguje, tiež nepresvedčíš, lebo veria...
Edit: To množstvo dodaného železa som napísal zle. Aby som niekoho nedomýlil. 1g obsahuje 0,32% železa. Teda doporučená dávka 1ml/50l by mala dodať 0,064mg/l.
Nevím jestli to tu už nebylo a jak moc se tomu dá věřit, ale tady dělali testy filtračních médií a matrix a podobná média dostaly oproti biomolitanu docela na frak.
aquariumscience.org/… Přidat reakci
1 ...... [5] ...... 51 52
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 61609x