Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtrační média

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Filtrační média
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2022 16:00 Muž Atomret [41] Re: Tojsouvěci
Ty moje JBL to mají stejné, já tu vatu dal dle jejich rad do posledního koše pod předfiltračím košem.V něm mám jako hlavní medium Purigen od Seachemu.
Sice mi to nedává smysl , ale zkusil jsem to . Ve 24é to moc nefunguje , drobné částečky stále plavou v nádrži. Osobně si myslím , že by ta vata měla být logicky na vrchu to předfilterového koše.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2022 15:49 Muž Jozef [311] Re: Shimi
Ako viem, že už trolím. Rozumiem, čo sa mi snažíš povedať. Ale potom mi z toho vyplýva, že podľa teba sa vata nehodí/nepoužíva na nič iné, ako mechanickú predfiltráciu. Nemôže byť na konci procesu na zabránenie prieniku prachových častíc biomédia, častí rašeliny ktorú niekto používa, aktívneho uhlia, alebo súčasť interného filtru s hrubým molitanom, lebo prechádzajú malé čiastočky...? Nechcem rýpať, len narážam na to generalizovanie, že je to jediná správna cesta. Keď si niekto vyskladá média od najhrubšieho k najjemnejšiemu a funguje mu to (čistí raz za pár mesiacov), tak prečo tvrdiť, že to nie je správne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   28.03.2022 15:45 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: Shimi
Eheimem Professionel protéká vstupní voda nejdříve integrovaným předfiltrem PPI 10 pod hlavou,následně pokračuje boční šachtou v rohu košů do spodní části nádoby kanystru a odtud je nasávána směrem odspodu nahoru plochami košů.
Viz. Description of the Filtration Process
angelfins.ca/…
Pokud by jsem postupoval dle tvého návodu a vložil vatu do spodního koše,tak by jsem měl,při současné osádce akvária nesmyslné a nefunkční zařízení,bez průtoku,do druhého dne po jeho spuštění ;-) .
Používám zdvojený vnitřní předfiltr,Bioakvacit PPI 10 do spodních košů,do horních PES koule,filtrační vatu do koše před zpětnou klapkou.
Po záběhu akvárií a filtrů,mechanickou a biologickou filraci nerozlišuji,bakteriální film se vytvoří všude v závislosti na ploše a přísunu živin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.03.2022 15:31 Muž Shimi [683] Re: Jozef
Podľa mňa, veľmi záleží či je vata súčasť predfiltra, alebo súčasť hlavného filtra. Aby to dávalo smysl, když už se tedy někdo rozhodne tu vatu použít, tak musí být vždy součástí předfiltru (ať už vnitřního nebo vnějšího). To je primární účel té vaty, zachytit co nejvíc mechanických nečistot hned na začátku celého procesu filtrace. K čemu ti bude vata na konci procesu? Tam už nemáš co mechanicky filtrovat. Budu se opakovat, ale právě proto se používají vnější předfiltry, aby se nemusel hlavní filtr odpojovat, rozebírat a čistit tak často.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2022 14:54 Muž Jozef [311] Re: Shimi
Ak tam tú vatu niekto chce, je logickejšie to rozobrať raz za dva, tri, štyri mesiace, keď bude na konci filtrácie (primerané zaťaženie). Alebo raz za tri týždne, keď sa zapchá hneď tým najhrubším bordelom? No neviem. Podľa mňa, veľmi záleží či je vata súčasť predfiltra, alebo súčasť hlavného filtra.
V starom Sun-sune som mal vatu na konci a nebolo jej nič po dvoch mesiacoch - vrchnú vrstvu som presunul nadol a spodnú vyhodil tak postupne (teda 4 mesiace tam bola).

Inak súhlas, ak budem v budúcnosti riešiť nové väčšie akva, tak asi určite s vlepeným/prepadovým filtrom...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.03.2022 14:37 Muž Shimi [683] Re: Jozef
No však právě proto, že to nedává smysl, tak se používají vnější předfiltry, aby to smysl dávat začalo. Je v podstatě úplně jedno jestli máš kanystr s integrovaným předfiltrem pod hlavou nebo tu vatu strčíš do spodního koše na dno, v obou případech se musí při čištění ten kanystr odpojit a rozebrat, což je naprosto zbytečné a nelogické řešení. Ani Oase a AquaEl to nemají s jejich předfiltry dobře vyřešené. Vnější předfiltr je vnější předfiltr, přes to nejede vlak. Lepší řešení nenajdeš, všechno ostatní je kompromis.

A k té poslední větě. Ano, ten pocit znám a proto jsem přešel na jednoduché vnitřní přepadové filtry v kterých mám pouze biomolitan PPI 20 a funguje to parádně. Jednoduché, levné, účinné, extra tiché a hlavně bezpečné - nevytopím barák. Do ničeho jiného bych už nešel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2022 14:14 Muž Jozef [311] Re: Shimi
No ja práve mám ten jeden kanister Eheim s predfiltrom (integrovaným) - beží mesiac takže nebudem hodnotiť skúsenosti (zatiaľ som max. spokojný) ani nemôžem povedať, ako rýchlo sa zanesie (zatiaľ bez zníženia prietoku na polovičnom nastavení).
Ale práve to čo hovoríš, mi nedáva logický zmysel. Aký význam má dať to najjemnejšie na začiatok a čistiť to každú chvíľu, ak k tomu nie je zvlášť prístup? Lebo sa to zapchá skôr, ako keď to bude na konci na "dočistenie". A v prípade, že to nemá integrovaný pred-filter a dám to do najspodnejšieho koša, tak úplne najhoršie podľa mňa - vata zanesená, musím rozobrať a zvyšné média sa ani nezabehli...
Niekedy tu nadobúdam pocit, ako keby to bez neviem akých všetkých možných technických vybavení ani nemohlo fungovať...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2022 13:58 Muž Shimi [683] Re: Jozef
Pokud má někdo kanystr bez vnějšího předfiltru, tak je potřeba zjistit, jestli ten jeho kanystr náhodou neobsahuje integrovaný předfiltr přímo pod hlavou (typické u Eheimu). Pokud tomu tak není, tak by měla být vata úplně na dně ve spodním koši, jinak to nedává smysl. Každopádně u obou variant se při čištění musí sundat hlava, což je k prdu. Proto je u většiny kanystrů vždycky lepší variantou vnější předfiltr. Respektive já zastávám názor, že vnější předfiltr je lepší variantou u všech kanystrů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2022 13:08 Muž Jozef [311] Re: Shimi
Súhlasím, ak sa jedná o systém s pred-filtrom, ktorý sa čistí zvlášť od hlavného. Ale napísať to takto generálne asi nejde. Ak mám iba jeden kanistrový filter, kde musím odmontovať hlavu, aby som sa dostal ku ktorémukoľvek médiu, tak si ju dám asi predsa len nakoniec, aby som ho musel menej často otvárať (ako mi odporúča výrobca). Je tam primárne na to, aby odstránila aj najmenšie nečistoty a nie, aby zabránila zanášaniu médii ako v prípade pred-filtrácie. Ešte je stále možnosť, ju vyradiť, ak sa rýchlo zanáša (ale pri správnom dimenzovaní filtra by sa až tak rýchlo nemala...?) a nahradiť niečím iným. Ono to nakoniec ide s kockami molitanu na hlave, ktoré sa častejšie preperú a výsledok môže byť "rovnaký" ako s dokonale navrhnutou "drahou" filtráciou, do ktorej netreba rok-dva šahať. Aspoň tak to vnímam ja a tých názorov bude... a každému to jeho bude fungovať, kým to nezmení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2022 11:38 Muž Shimi [683] Re:
Po stopadesáté a stále dokola. Filtrační vata a podobné jemné materiály by mělo být to první, čeho se voda "dotkne". Proto se spousta lidí (Buldr) nakonec správně rozhodne pro předfiltr a hlavní kanystr tím "odsoudí" k nerušené práci na několik měsíců potažmo let.

Neporovnávat s ČOV, to je úplně jiná písnička.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.03.2022 10:33 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Buldr
Co se ti děje s tou mechanickou filtrací tu musíš pořád čistit já tedy ne představa, že biologická filtrace funguje jen v čisté vodě je tak trochu nesmysl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   27.03.2022 21:55 Muž vlka [3455] Re: Buldr
Zanášení filtru je v podstatě jeho práce a ne špatná filtrace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2022 19:55 Muž skypi [248] Re: Buldr
Pokud by tedy obecně platilo, to co říkáš-a to neplatí-tak mi pořád uniká, k čemu by byla ta filtrační vata teda dobrá? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.03.2022 18:32 Muž Lojza007 [1204] Re: skypi
Zas taková tragédie to není, Originál první Tetra vatu jsem měnil skoro po půl roce, neoriginál tlustší už po čtvrt roce, to je pořád celkem rozumná doba. V předfiltru bych klidně měnil po měsíci, ale lenost mě přesvědčila, že to bez vaty jde taky.
U vnitřního Eheimu mně to celkem i pomohlo, praskl sáček s Purigenem, sice se úplně ucpal, ale Purigen pak neplaval v celý akva. Teď už tam nemám ani Purigen a ani vatu a je klid. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.03.2022 18:04 Muž skypi [248] Re: Pavel50
Nikdy jsem nepochopil, k čemu jsou "dobrá" filtrační media, která se vzápětí ucpávají (s výjimkou velmi krátkodobého použití-např. diatomový filtr). To ucpávání je jen hromadění organických materiálů a s tím související změna bakteriálních kolonií, prospěsných- na neprospěšné. Filtrační vata je jedním z těchto materiálů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2022 23:30 Muž Atomret [41] Re: Buldr
Díky, mám dva JBL ex filtry e 901 a 1500. Ve větší nádrži mám slušnou džungli a hlavně Platinum . Chtěl jsem tu vatu vyzkoušet na jemné částečky. V návodu píšou vyjmout po 24 hodinách, což mě přišlo trošku málo. Když jsem interní Juwel filtr používal jsem jí na delší dobu. Čistím filtr max po dvou měsících. Takže uvidím , jak rychle s ta vata zanese a sníží se průtok. Nádrže čistím 1x za týden, tak jsem celkem zvědavý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2022 20:02 Muž Pavel50 [30] Re: Lojza007
Četl jsem někde velikou chválu na filtrační mikrovláknové koule do filtru, jako náhrady vstupní molitanové vložky a tak jsem nelenil, objednal jsem krabici koulí, a udělal pokus s použitím u vnitřního filtru EHEIM BIOPOWER 200. Dal jsem do spodního koše místo molitanového válce koule, nacpal jsem jich tam 7 kusů, aby byl koš vyplněný bez mezer.
Po spuštění filtru nastalo nadšení, průtok úžasný, voda perfektně čistá, průtok jsem musel stáhnout, protože to v mém 60ti litrovém akváriu přímo bouřilo palec .
Druhý den průtok trochu slabší a tak zesílen, třetí den průtok nic moc, takže nastavení naplno a čtvrtý den to sotva teklo, no spíše neteklo. A tak jsem se pokorně vrátil k molitanovému vstupnímu válci do spodního koše, který mi vydrží bez čištění cca měsíc a voda je krásná a průtok dobrý...
Asi je dobré koule použít volně ložené ve velkém koši externího filtru, ale cpát je do malého košíčku vnitřního filtru je zjevně nesmysl... tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.03.2022 19:20 Muž Lojza007 [1204] Re: Atomret
Já bych vatu nedával, strašně rychle se přicpává, s vatou jsem do filtru musel lézt asi po čtvrt roku, tak jsem ji úplně vyhodil a po půl roce se průtok výrazně nezhoršil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.03.2022 18:20 Muž jab63 [1462] - BorneoRe: Atomret
Používám a měním jednou za půl roku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2022 17:37 Muž Atomret [41] – Vata od JBL Symec Micro
Ahoj, po delším čase. Používáte někdo filtr. vatu od JBL? Jak dlouho jí necháváte ve filtru?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2022 20:10 Muž Radek87 [5] Re: Shimi
Matrix je prý lepší, s filtrem jsem spokojen ale když je možné ho ještě vylepšit tak proč né. Nicméně už jsem se rozhodl že do nového modulu dám jemnější molitan.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   21.03.2022 14:13 Muž Shimi [683] Re: Radek87
Nechci ti do toho Radku kecat, ale z výroby se k tomuto filtru dává Substrat Pro, což je porézní materiál (křemičitan) a je to v podstatě konkurence Matrixu. Takže výměnou nic nezískáš. To je jedna věc a druhá, i kdybys měl ve všech koších pouze molitan, tak se nic nestane. Ten filtr bude fungovat i tak, akorát ti v peněžence zbyde více peněz a to se zrovna v dnešní době počítá. Ale rozhodnutí je samozřejmě na tobě, o tom žádná. Reklamní žvásty výrobců jsou mocnou zbraní a leckdy se tomu těžce odolává.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2022 13:27 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Radek87
Proč něco měnit, když jste velmi spokojen?
Jinak když už, tak přidat další koš s molitanem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2022 21:24 Brodys Re: Radek87
Určitě dobrá volba na údržbu/účinnost, klidně bych dal 3 molitany různých zrnitostí a jen jeden Matrix ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2022 21:08 Muž Radek87 [5] – Co doporučujete?
Zdravím vlastním Eheim biopower 200 a jsem s ním velmi spokojen. Nicméně bych chtěl přidat ještě jeden modul. Nyní tam mám origo keramiku ve dvou a jeden molitan před tím. Plánuji dát místo keramik Seachem Matrix a ten jeden molitanový nechám. Teď co do toho prázdného? Molitan, matrtix nebo něco jiného? Mě by osobně vyhovoval 2x molitan, 2x matrix ale rád si nechám poradit.

www.rostlinna-akvaria.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.12.2021 21:52 Silviebaris Re: Buldr
Tak někdo tam cpe různé siporaxy,matrixy,keramické kroužky,a kdejaké jiné kraviny,a mě stačí filtrační kuličky,které jednou za čas hodim bezpracně do pračky..co je na tom sebevražednýho?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2021 19:42 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Brodys
Tak je to v návodu a vyzkoušel jsem to, ale hlavní je ta sušička jsou jako nové. Mám je i ve filtru a tam je nevyndávám jsou tam už přes rok. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2021 19:35 Silviebaris Re: Brodys
Když to nacpeš i do bazénu,hned bude pračka plná.. :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2021 19:22 Brodys Re: vaclav
Mně se teda docela poničily i v pračce a hlavně kvůli pár koulím přes hodinu prát smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2021 19:21 Brodys Re: Maatts
Tak to mám i já teď Biomolitan PPI 10,20,30 a zakrýt vatou. Akorát mi dělá problém vyříznout rovný kruh molitanu, proto se ptám, jestli té Seře jsou smich Jinak šunt není kvalita,ale má objem, až odejde hlava,vezmu seru.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2021 18:42 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maatts
Tak 3d koule do pračky a pak do sušičky a jsou jak nové. Vapkou je asi hodně poničíš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2021 18:03 Maatts Re: Brodys
Jak píše Lojza007, Prefix se prodává prázdný, bioakvacit jsem si do něj nařezal. Začal jsem pouze s bioakvacitem, pak zkoušel narvat 3D koulemi nadoraz. Další varianta byla dole bioakvacit a nahoře rozumné množství koulí. Protože když se ty 3D koule moc našlapaly na sebe, vytvořily jednolitou hmotu a zespoda se rychle ucpaly. Třetí vylepšení je teď vatelín úplně nahoře, který pochytá zbytky co projdou mezi koulemi. No prostě kdo si hraje, nezlobí :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2021 16:22 Muž Lojza007 [1204] Re: Brodys
Sera Prefix se prodává bez médií, musíš si zvolit a případně vyrobit svoji náplň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2021 15:41 Brodys Re: Maatts
A v tom předfiltru ten molitan máš origo nebo jsi si vyrobil? Až odejde sunsun,budu o něm přemýšlet ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2021 13:10 Maatts Re: Brodys
Ahoj, používám Sera Prefix předfiltr (inspirace Buldrem a Lojzou007) a nemůžu si ho vynachválit. V dolním koši mám vrstvu PPI 10 a vrstvu PPI 20. V horním koši mám dvě řady 3D koulí, dolní vrstva 6 kusů, horní vrstva 7 kusů. Úplně nahoře dvě vrstvy vatelínu. Konstrukčně je ten předfiltr geniální, jednoduchá rychlá manipulace, nikde ani kapka vody mimo. Snad jedině kdyby měl dvojnásobný objem, nezlobil bych se. Předfiltr je průhledný, snadno se kontroluje znečištění a binec dole na přítoku. Čistím cca 1x za 14 dnů, podle toho jak klesá průtok. Souhlasím, že čištění 3D koulí je větší opruz než jsem čekal, ale ten biomolitan se taky musí vymáchat, wapka je dobrý nápad.
Za Prefixem mám Eheim 4+ Pro 350, ve kterém jsem molitan předfiltrace nahradil vatelínem. V dolním koši mám teď experimentálně 3D koule místo Mech Pro (zajímá mě, jak se budou zanášet bakteriemi), další dva koše pak originální Substrat Pro a nahoře Purigen. Takto ho chci otevřít po dalších 3 měsících provozu a zjistit stav. Při kontrole měsíc po nasazení Prefixu byl hlavní filtr prakticky čistý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.12.2021 20:42 skypi Re:
Jj, Eheim... Používám výhradně celkem cca 22let- nějaký čas intervalový 2227 a 2224 a za celou dobu jsem neměl žádný technický problém. Vlastně měl- z vlastní blbosti jsem si ulomil zajištovací "clamp" na hadicovém adaptéru.
Řady "Classic" a případně "Experience" jsou nejspolehlivější Eheimy, taková "funkční podstata", nové řady jsou dle mého názoru "zbytečně komplikované" :-) .
Co se týče médií, používám to nejlepší... Kaldnes od EA.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2021 17:44 Brodys Re: Buldr
Jelikož je i v tom předfiltru, nezanáší se. Po třech měsících je trochu šedá. A to je právě to, vyměnit náplň je 5 minut, ale musíš tam počítat i tu wapku, pro mě pohodlnější vymáchat tři molitany než 30 koulí X-) Ale to jsme zase mimo otázku :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2021 15:16 Brodys Re: Buldr
Předfiltr mám zmáknutý biomolitanem PPI 10-30 a navrch vata, fakt už mě nebavilo prát koule každý týden. Aby to bylo pořádně, zabere to více než 5 minut. Asi bych do hlavního nemusel tak často, nebývá tam extra nepořádek. Takže otázce, doporučuješ vysokoporezní média do celého filtru. Je to možnost, každou vrstvu ale ještě zakryji vatou.
Jinak také mám za sebou výměnu rotoru a osičky u Eheimu po asi půl roce provozu, ake to je tím, jak se v tom pořád hrabu smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2021 15:13 Muž PetrO [752] Re: Brodys
Souhlasím s tím použitím předfiltru, jak píše Buldr.
Sám mám u velkého akvária předfiltr Sunsun HW-603 a v něm keramické válečky (na prvotní zachycení nečistot) a potom ještě jedno kolo biomolitanu.
Čistím tak po měsíci, ale je to už docela na hraně.
Použití dvojitých kohoutů je dobrý nápad, sám je ale u tohoto předfiltru nemám. Ve skříňce mám docela místo a dobrý přístup, takže to jde i bez nich.
U malého akvária, kde je horší přístup a používám jako filtr Sunsun HW-602B, dvojité ventily mám (od Eheimu).

Jinak, spíš filtruji jen přes biomolitany, kromě výše zmíněných válečků v předfiltru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2021 13:33 Brodys – Náplň vnějšího Eheim professionel 5e600T
Ahoj, stále mám snahu něco vylepšovat a teď se zaobírám otázkou smysluplné a funkční náplně vnějšího externího filtru. Během provozu jsem vyzkoušel asi všechno a momentálně je plně naplněn 3D koulemi. Jednou za tři měsíce je všechny vyházím a dám nové, což zahýbá s rovnováhou, ale prálaní je fakt opruz a neekonomické.Nechal bych 3-4 koše a zbylé doplnil něčím trvanlivým, v čem zůstanou bakterie. Asi by se mi líbil i jemný biomolitan, ale mám velký problém vyříznout kolo do předfiltru natož nějaký extra tvary. Co by jste doporučili? S čím máte dobré zkušenosti? Musím dost hnojit, takže nějaké super odbourávání dusičnanů apod. nepožaduji. smich Děkuji za tipy.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2021 15:36 Muž Filip58 [17] Re: Jozef
S tím názorem na Seachem bych souhlasil, byť zrovna ten flourish aktuálně do akva leju. Moje low tech akva s nenáročnou zelení možná žádné přihnojování nepotřebuje, ale uvědoměle tam 1x za týden nějaké to uni tekuté hnojivo přidávám. Jinak ten výsledek matrixu je zajímavý s ohledem na všechna moderní superporézní media, která by se takto jevila jako naprosto neefektivní a zbytečná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.12.2021 10:54 Jozef Re: Filip58
Podľa mňa firma Seachem je najviac zavádzajúca firma z veľkých spoločností. Jej hlavným nástrojom na oblbovanie je veľmi dobre spracovaný marketing (US kapitalistický systém sa nezaprie, majú to vymakané).
Už v samotnej reklame si normálny človek všimne že zavádzajú, keď si prejde nimi deklarované časté otázky a odpovede k nim:
1. Nie je to obyčajná pemza, ale "materiál" ktorý vybrali v laboratóriu... - nevyrobili ho ale iba otestovali v ich laboratóriu (otestovaná pemza)?
2. "Matrix už nejakú dobu používam, ale dusičnany sú stále na rovnakej hodnote, čo je zle?" - Nič zle nie je, produkt funguje tak, ako má. ... zvýšte množstvo Matrixu... a v dáľšej odpovedi ... Matrix však predovšetkým odstraňuje toxické dusitany (nie dusičnany)...

Ďalšia skúsenosť je s filtrom Tidal 55 - 3 kusy odskúšané, 3 kusy vadné od výroby, hrkanie - tak nekvalitne plastové odliatky rotorov som ešte nevidel, všetky rovnaké chyby, otrepy - cez kopírak, jedna lisovacia forma. Na jednom bol dokonca ferit na rotore pozdĺž prasknutý z dvoch strán... všetky vrátené. Napriek marketingu sú použité pumpy talianskeho renomovaného výrobcu (vyrobené v Číne) hrkajúci šrot...

Seachem Fluorish - podľa ich popisu najkoncentrovanejšie hnojivo na trhu :). Ale keď si človek nájde zloženie a porovná s konkurenciou ,tak zistí, že to nie je pravda. Už len pridávanie železa vo forme gluconátu raz za týždeň, keď sa hneď rozloží, je nezmysel (jedine denne). V ich doporučovanej dávke tam však aj tak nič nedodá (2ml/100l dodá 0,0053mg/l železa gluconát - ostatných prvkov nič).

Produktom Seachem sa už vyhýbam. Tie ktoré sú OK, sú u konkurencie za niekoľkonásobne nižšiu cenu. Ľudí ktorým to funguje nepresvedčíš (nie je ani dôvod) a niektorý ktorým to nefunguje, tiež nepresvedčíš, lebo veria...
Edit: To množstvo dodaného železa som napísal zle. Aby som niekoho nedomýlil. 1g obsahuje 0,32% železa. Teda doporučená dávka 1ml/50l by mala dodať 0,064mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   30.11.2021 22:38 Muž Filip58 [17]
Nevím jestli to tu už nebylo a jak moc se tomu dá věřit, ale tady dělali testy filtračních médií a matrix a podobná média dostaly oproti biomolitanu docela na frak. aquariumscience.org/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.09.2021 09:42 Gazva Re: Brodys
Urobím to tak ako píšeš.
Hrubý molitan na sanie. Do koša vsypem tie krúžky. Zakryjem jemným molitanom (PPI neviem ale označený ako jemný - Juwel). A na to vložím ten matrix vo vate.
Tak vlastne môžem čistiť každé médium zvlášť a nezmiešajú sa mi a ani nezašpiním ten matrix...
Výborne, už mám jasnú predstavu. Vďaka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2021 09:41 Brodys Re: Gazva
Ty kuličky mají rozbít proudění vody,aby voda šla dalšími vrstvami rozprostřena. Je to trochu o víře, také jsem ze začátku fandil biomédiím, ale realita je prostě, že většinu bakterií máš v akváriu. A i v tom nejhrubším molitanu bakterie najdeš plus navíc zachytí i nějaký mechanický bordel, což se o biokoulích říct nedá. S vatou můžeš experimentovat,ale úplně bych jí nezatracoval, zachytí i drobné částečky a voda pak vypadá dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2021 08:39 Muž kus [200] - RostlinyRe: Gazva
Zbytečnej vatelín. Nechal bych hrubou houbu na sání a koš naplnil matrixem. Pokud bys chtěl použít i ty kroužky, nechat ve spodu a oddělit plátkem houby, co byl k filtru. Pokud by si chtěl aby se ti média nepomíchaly. Nikdy jsem jemnou vatu nepoužíval, teda po tom, co jsou k dostání biomolitany. Za mého mládí se filtry dělaly z míchače na šlehačku, tam byly kamínky a pak ta vata. Ale to je rak 40 let zpátky. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2021 08:24 Brodys Re: Gazva
Vatelín neznám, k tomu se vyjadřovat nemůžu ;-) K naplním, osobně bych nedával keramické kroužky a raději více molitanu nebo vyzkoušet 3D koule. Pokud na nich trváš, umístit je jako první médium. Takže za mě na sání hrubý molitan,ve filtru po směru (3D koule nebo molitan PPI 20 nebo kroužky, dále molitan PPI 30 a nakonec tedy Matrix nejlépe mezi vatu.
Také bych ani zbytečně nepanikařil s výměnou vody,pokud je akva dobře zajeté, výměnu médií ani nezaregistruješ. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2021 06:44 Gazva – Vata - vatelin
Je možné namiesto originál filtračnej vaty použiť "Vatelín" - www.kreativnetvorenie.eu/…

Som donútený k zmene filtra (hrkanie pôvodného) a potreboval by som (chcel) použiť vatu medzi pôvodné ker. krúžky/guličky (vsypem do koša ) a nový seachem matrix, ale u nás na rýchlo nezoženiem a ani na nete som nenašiel rozumnú ponuku...ten vatelín nie je problém. Chcel by som ho použiť akokeby namiesto vrecka pre média - oddelenie od ostatných

K dalšej časti sa asi netreba vyjadrovať (nemám na výber iný postup) - iba keby tam bol nejaký problém (ale to sa potom presuniem do témy výmena filtra).
Budem meniť Šunt-šunt CBG-800 za Tidal 55.
1. prehodím hrubý molitan pridaný na sanie/trubku
2. originál tidal hrubú mol. vložku (tenká na výšku) nahradím jemnejším molitanom (5cm na výšku) (naočkujem pôvodným molitanom)
3. Na to by som chcel do vaty nasypať pôvodné ker. kružky a guličky a prykriť vatou nech mi uvolnený bordel nezanesie nové Seachem Matrix (dodávaný s filt.) Malo by to tam všetko vojsť (keby nie znížim hrúbku molitanu)
4. Podľa toho ako sa naruší rovnováha výmena vody

Filtre nemôžu bežať súčasne, tak nevidím iné možnosti postupu. Tak dúfam že, sa až tak moc nerozhodí rovnováha, aby som musel loviť mŕtve ramirézky.

Edit: Pri vyhľadávaní slova Vatelín na fóre som našiel, že ho bežne poúžívajú. Takže to nebude problém. Ospravedlnujem za zbytočnú otázku/príspevok.
Predpokladám že ho netreba nijak ošetrovať (okrem prepláchnutia vo vode).

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2021 10:03 Muž Lojza007 [1204] Re: Krepec
Já používám Prime, občas ho i cvaknu do akvárka, když vyměním moc vody najednou. 250ml vydrží hodně dlouho. Případně zkus mrknout k Ratajovi, jejich AkvaPura je to samý jako Purigen, ale je to levnější, mají i za lidovou cenu pytlíky a nejspíš tam budou mít svůj prostředek na regeneraci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2021 10:01 Brodys Re: Krepec
Mám dvě sady, protože regenerace je na den a lézt kvůli tomu 2x do filtru je zhovadilost :) Takže 24 hodin v savu a pak ho po zbytek času nechávám v kýbli s vodou, neměl by vyschnout.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [5] ...... 51 52

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 61274x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9043-filtracni-media?od=201