Filtrační média
0 10.02.2011 15:41 GP – Re: Haimdol
nechci aby to vyznelo nejak zle, ale on ted hleda kvuli vasemu:
Místo zeleného bych dal modrý molitan. Místa pro nitrifikační bakterie není nikdy dost
shani novou houbu, coz je si myslim zbytecny, minimalne v tehle fazi jeji zivotnosti. navic ta zelena bude si myslim dost husta a vymenou za "modry" by si moc nepomohl vuci osidlitelne plose. navic obyc houby jsou take i zelene..
edit: a podle popisu te hmoty ma fungovat na biologickem zakladu a tam bych pak nevidel vubec zadny problem...
Ale já neřekl že se mi nelíbí. Jen jsem podotkl, že konkrétně u té zelené hmoty se po oněch 6ti týdnech ztrácí její primární funkce a to je odstraňování dusičnanů. Pak při osídlení nitrifikačními bakteriemi funguje jako běžný molitan. Nevím ovšem jaká je životnost takovéhoto specializovaného molitanu oproti klasickému bioakvacitu.
0 10.02.2011 15:22 GP – Re: Haimdol
nejak nechapu, co se vam na tech origo naplnich nelibi. stejne vsechno nakonec ty bakterie porostou, jediny co bych mozna vymenil je to uhli, ale pokud je to na optimalne porovitym substratu, tak klidne nechat taky. jediny, co by se dalo vylepsit, tak dat hrubsi houby. to by sice prodlouzilo intervaly cisteni, ale zas snizilo uzitnou plochu filtru a pokud tam je to sklo nebo keramika, nebo co to je, tak tam by mela jit voda mechanicky cista...
Jj, už brousím po netu, kde seženu kus biomolitanu za slušnou cenu, asi se stavím v zahradnictví, když to přepočtu na litry, dělá se mi z těch "značkových" z principu šlouf..

Místo zeleného bych dal modrý molitan. Místa pro nitrifikační bakterie není nikdy dost


Mnojó, Áno..dvakrát čti, popřemýšlej a pak řež

Tak se konečně dostávám zpět nad mísu, díky pane profesore, nechám tomu zatim volný průběh a vzkážu pánům od Juwelu, ať si svůj "denitrifikační" molitan nechají

Pozor. Neplést si pojmy nitrifikace a denitrifikace. Pro první jmenovaný je třeba prokysličená voda aby bakterie mohly řádně přetvářet NO2 na NO3. Toto probíhá v téměř všech filtrech tedy i v tvém. Tudíž téměř všechny běžně používané filtry jsou "bio". Poslední fáze rozkladu dusíkatých látek je denitrifikace a to je rozklad dusičnanů. Přestože tento proces probíhá v nádržích ve dně a v omezené míře i ve filtračních hmotách neprobíhá v dostatečné kapacitě a tudíž se dusičnany musí odstraňovat výměnou vody. Jsou samozřejmě speciální denitrifikační filtry s pomalým průtokem a nebo speciální chemické filtrační hmoty pro vyvázání NO3 z vody. Ty potřebuješ hlavně odstranit dusitany (NO2) a tudíž je třeba zajistit bakteriím přítok dobře prokysličené vody. Dusičnany raději zatím neřeš. A tak se v systému nijak nešťourej

.

Jj, samotný proces chápu, jen mi nejde do hlavy, že by Juwel dělal až takovou kravinu, že by systém, který má v názvu "Bio" principiálně popíral co jsi napsal.. jestli je to tedy "Filtr běžného typu" jak píšeš.
Prosím tedy tvůj názor na toto: chápu to dobře, že kdybych snížil průtok skrze hlavní komoru (např. zařazením hustší pěny), tak bych tím zlepšil podmínky pro nitrifikaci? ..předpokládám tedy, že by se o to zvýšil v tomto konkrétním filtru
www.juwelakvarium.cz/…
průtok druhou cestou-kolem topného tělíska a tím by celkový průtok zůstal zachován.
Nebo se v tom raděj nemám šťoutat?

Rybky jsem přidával postupně, ale ze začátku nezávisle na obsahu NO2. První po 2 týdnech od osazení rostlin "ožeráky" kvůli masivnímu nástupu řas a poté ještě pár neonek, abych vůbec nakopl proces nitrifikace.
NO2 jsem začal měřit teprve po 6-ti týdnech (teď už vím, že jsem to podcenil), ale naštěstí dřív, než jsem koupil okrasné rybky. S nimi samozřejmě počkám, až bude NO2 neměřitelné

Nemůžeš věřit všemu co výrobci uvádí

. Už z principu i kdyby v této hmotě byly naočkovány nějaké denitrifikační bakterie tak nebudou správně fungovat. Potřebují totiž pro svou správnou funkci prostředí s malým množstvím kyslíku a velmi pomalý průtok. Pak si totiž vezmou potřebný kyslík z dusičnanů a rozkladem zbude vlastně jen plynný dusík. Ve filtrech běžného typu musí být kvůli nutnosti nitrifikace kyslíku dostatek a proto tam rozklad dusičnanů v této formě probíhá velmi omezeně. Můj popis je samozřejmě velmi zjednodušený. Tyhle procesy jsou trochu složitější

.
Samozřejmě že se po vyčerpání chemické kapacity dá využít i biologicky. Jen už ne na odstranění dusičnanů ale jako běžné médium pro odstraňování amoniaku a dusitanů.
...zajíždím nádrž téměř předpisově... po šesti týdnech však NO2 nezačalo lézt dolů...
možná byla chyba naopak přílišná poctivá výměna 1/4 vody týdně ve fázi zajíždění, tím se prý proces moc brzdí...
Teoreticky se proces přibrzdit může, (ubíráte bakteriím potravu), ale pokud máte NO2 měřitelné a v akva už plavou rybky, je výměna části vody, (i četnější a ve větším objemu) na místě.
Takže rybky jste přidával postupně a vždy poté, co jste zjistil, že NO2 jsou neměřitelné?
OK, dík za rady, o víkendu ji rozmnožím a na filtr se tentokrát vykašlu
Taky jsem se jukl k tobě, máš to moooc hezký a rostlinky jak z katalogu, gratuluji

Tak jí klidně ustřihni a znovu zasaď. Je to stále dokola. Ten původní stonek tím, že jí zastřihneš donutíš k většímu odnožování a bude košatější. A když už nemá od spodu moc lístů, tak jí klidně vyhoď a doroste Ti ten zasazený vršek.

Jé tak to je trefa, ludwigia repens tam mám a jako jedna z mála jede jak divá, za těch cca 7 týdnů už ji mám až u hladiny

Za vola nejseš, snažíš se to řešit, to je normální, že se člověk splete.
Takže to s tím filtrem udělej tak jak jsem ti psal. Co se týká dalších rostlin, tak klidně můžeš taky dosadit, tím se nikdy nic nezkazí.
EDIT: Tou častější výměnou vody se ten proces nitrifikace vlastně supluje, takže to je správně, tam chybu neděláš.

Jj, já věděl, že budu za vola..

trápily mne dusitany (proto sem blbec napsal nesprávně do tématu NO2, ačkoli houba má být na nitráty) ..dusičnany mne zatím až tak nepálí, to je pravdy, byť zatím plíživě stoupají..
zkrátka díky mému omylu v tom tady je trochu guláš

..asi napíšu adminovi,ať to raděj odstřelí

Ještě jednou jsem se díval do tvý prezentace a tam uvádíš hodnotu dusičnanů 30mg/l, což bych viděl jako naprosto v pohodě.

Dík za tipy romat, ale asi budu nevděčný, nemáš v merku ještě něco jiného z Ameriky, co ale neplave na hladině?

tohle je originální popis výrobce, jestli zas nebudu za blbce, snad se tam píše, že obsahuje mikroorganismy a ne chemii..právě proto nechápu, proč životnost 6 týdnů:
The Sponge contains micro-organisms, which will, once developed, reside inside the
sponges and in the water. These micro-organisms feed of nitrates and will reduce them
significantly.
Jako lama jsem si přečetl před založením akvárka spoustu literatury a více či méně chytrých rad z webů, jako je třeba i tento a odnesl jsem si z toho, že se doporučuje jednou týdně odkalit, prostříhat, vyměnit 1/4 vody a vyčistit část filtru (jen část právě proto, abych se nepřipravil o ty bakterie). Také však již pod tíhou různých debatdocházím k tomu, že krom první vrstvy "geotextilie" nechám ostatní svému osudu, dokud to bude průchozí..
Ano, omlouvám se, máš pravdu, !!! NO3 je správně!!! ..sakra ale nevim, jak opravit název vlákna :(
V prezentaci uvádíš, že týdně propereš část filtrace. Co tě k tomu vede? Nech filtr pracovat bez zásahu až do té doby, než se viditelně začne snižovat jeho výkon. Tímto způsobem tak neustále přicházíš o nitrifikačná bakterie, který jsou ti nejdůležitější pomocníci při odbourávání NO2 z vody.

0 10.02.2011 10:32 GP – Re: Haimdol
myslim, ze tato hmota se po vycerpani jeji chemicke kapacity da vyuzit i biologicky...
Tahle filtrační hmota by měla odstraňovat z vody dusičnany což je NO3 a ne NO2 jak uvádíš ty. To jsou dusitany. Osobně si myslím, že už z principu filtrace tahle houba odstraňuje dusičnany spíše chemickou cestou než biologicky, Proto se patrně po 6ti týdnech vyčerpá. Podle mně je zbytečné tuto hmotu používat a místo ní nasadit obyčejný bioakvacit.
....mimochodem stejně se mi začala hladina NO2 rapidně snižovat teprve po aplikaci Nitrivce (Sera)........
Tak to bude někde chyba.....Hodně krmíš, málo čistíš, hodně rybek, málo rostlin......atd.

Ahoj lidičky,
prosímvás, jaký je váš názor na výrobcem doporučenou 6-ti týdenní frekvenci výmněny filtračního media na odstraňování NO2? (U mne zařazeno v systému Juwel Bioflow 3.0, taková zelená houba "Nitrax")
1) je mi divné, že by bakterie,které v tom jsou údajně obsaženy, za 6 týdnů přestaly fungovat (vychcípají, nebo proč by jako měly přestat makat???)
2) mám za to, že v zaběhnuté filtraci jsou i v ostatních částech filtru i ve štěrku na dně zabydlené nitrifikační bakterie, které se vrací zpět do filtru i po vyprání této jeho části (v akvarijní vodě samozřejmě) při údržbě.
Jinými slovy si myslím, že v zajetém akvárku se nitrifikační bakterie drží a množí a makají stále, dokud jsou houby z filtrace prány šetrně, postupně, v akvarijní vodě a drží tvar?
Nebo je to přecijen k něčemu, vrážet do této houby každý druhý měsíc prachy?? (min. 100 až 160 Kč!) ..mimochodem stejně se mi začala hladina NO2 rapidně snižovat teprve po aplikaci Nitrivce (Sera), tak mám pochybnosti o účinnosti výše zmíněného média..

jo jo, divam se na tu fotku, mas pravdu.. uz jsem psal prodejci ohledne rozmeru

Nebudou ta oka na substrat pro velká?. Pro běžný provoz možná ne, ale při čištění nevím, nevím

.

- nejak zablbla diskuze, po upraveni prispevku zmizela fotka

- ano tebou zminene jsou v shopu, kde nakupuji, za 71,- a jeste musim tyden cekat
- nasel jsem jeste tohle na eBay, to vypada dobre, za nejakych cca 33,-/ks, i ten obsah 1litr by byl vhodny...

Já mám velmi dobrou zkušenost s těmito síťovými sáčky
www.akvaristik.eu/… k dostání jsou ještě sáčky na 4 litry filtr. hmoty.
- hledal jsem, koupil jsem naslepo jakousi "puncochu" od Prodacu, nanic, hledam sitku pro Fluval FX-5, tedy spise do kulata...
- co me napadlo, sitka od pomerancu, ale oka jsou celkem velka, Eheim SubstratPro s prumerem cca 14mm tim bude nejspis propadat
- prace s temi kulickami bez sitky je o nervy, v sitce by se to dalo elegantne a rychle vycistit...
diky za jakykoliv napad..
Starší reakce
Tak diky za rady, jsem na to zvedavej, uz je ten filtr pekne nacpanej tak muzou bakterie kypet

Dal bych substrat, molitan a mřížku.
MNo tak litrik je doma. a ted, muzu dat na substrat biomolitan? vata neni

je tam cca 5mm vlozka z biomolitanu, tak bych dal substrat, na to molitan a na to kryci mrizku... nebo je lepsi obracene, dat molitan, substrat a mrizku?

Kolik se vejde. Já nevím jaký máš objem košů nejsem vědma

.
Dam na tebe, a litr, nebo 2?

Samozřejmě že ho použít můžeš. Jen jsem ho zmínil. Na druhou stranu měl jsem možnost porovnat oba tyto substráty v praxi a Eheim se téměř vůbec nezanáší ( má lepší samočistící schopnost) a přece jen větší filtrační účinek. Z mého pohledu se vyplatí ho koupit.
Jasne, taky je tam 2x vyssi cena

jeste sem tu an foru cetl ze se necha pouzit i aquaclay ground misto toho media, co na to tedy rikas?
Tu mezeru ničím nevyplňuj. Má tam svůj účel pro správné proudění vody. Ten koš kde je pouze biomolitan lze vyplnit kvalitním substrátem a navrch substrátu můžeš dát plátek biomolitanu nebo filtrační vaty pro jemné dofiltrování. Jen pro porovnání substrátů. Aquaclay filter medium má vnitřní povrch 280 m2/l a např. Eheim substrat pro má 450 m2/l.
ten bioactiv je defacto na bazi zeolitu, takze to asi nebude pro rostlinky nic moc. moje nynejsi slozeni jsou 2 kose, jeden keramika + biomolitan, druhej (horni) jen biomolitan. Jinak pod prvnim kosem dole je cca 5cm vysoka mezera, ktera by se nechala taky zaplnit (treba tou keramikou), ale nevim jestli ji muzu dat mimo kos, nikde sem to nenasel a navod sem nedostal ...
Substrátem se většinou vyplní jeden z filtračních košů. A protože se jedná o biologickou filtraci tak by to mělo být pokud možno jako poslední filtrační médium. Nevím čím filtruješ a jaké máš nynější složení hmot tak ti s tím víc neporadím.
to beru, s temi ja problemy nemam, jenze co mam filtr tak jsou tam jen biomolitany a kdyi sem se tady na foru bavil s clovekem ktery mi neustale doporucoval pouzit substrat, jaky bych tedy mel dat? dava se to primo pod vlozku biomolitanu?
Použít se dají. Ovšem hlášku že zabraňují růstu řas ber s velkou rezervou

.
Jeste sem narazil na:
Aquaclay filter medium - Snižuje organické látky ve vodě; Zabraňuje růstu řas
Bioactiv filter medium - Snižuje koncentraci dusíkatých látek; Zabraňuje růstu řas
Je vhodne pouzit?
Přidat reakci
1 ...... [46] ...... 52
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 62300x