Filtrační média
Nakonec jsem zvolil další kuličky substrát pro. Je to ok? Propadai že 2x médium které převážně čistí mechanicky stačí a protože chci "bezúdržbové akvárium" maximalizují biologický filtr
Ono to není zase tak důležité. Podstatná je co největší vnitřní plocha materiálu a zároveň ale nesmí být tak hustý, aby se snadno ucpal. Molitan/bioakvacit ppi 20 je vhodný kompromis, mám ho v těch přikoupených košíčkách taky.
0 02.02.2020 02:19 Derdin – Filtrační médium - Eheim biopower 169
Ahoj, chci si koupit 3 další košíčky do Eheim biopower. Jaký doporučujete médium? Mám tam základ to znamená molitan na začátku a na konci a uprostřed křemičitý kuličky s porami.
Starší reakce
No ono je to trochu složitější. Ale ty kuličky jsou vymyšlené přímo na nitrifikaci. Takže co se té týče tak nic lepšího asi není. Na druhou stranu v akváriu jsou žádoucí i další dekompoziční procesy a tam by mohly mít porézní média výhodu z důvodu větší rozmanitosti podmínek. Problém je rychlé zanášení těchto materiálů a problematické čištění. Za mě pro ně v normálním akváriu není důvod.
Díky za radu. No jsem laik a co se akvaristiky týká věčný začátečník a pořád mám tendenci věřit, že ten zvažovaný biomax či siporax jsou pro nitrifikaci kvalitnější materiály. Nebyl by pro nitrifikaci lepší i ten bioakvacit než kuličky? Ale pokud by ten biomax byly vyhozené peníze, pořídím za ten poukaz nějaké zrní pro pískomily. On má platnost jen 3 měsíce, jinak bych to neřešil.
To záleží na tom co od toho filtru očekáváš. Pokud nitrifikaci tak tam nech kuličky pokud mechanickou filtraci tak vatu a molitan je kompromis mezi obojím. Jinak ty super porézní média nemají moc efekt, snad kromě teoretické možnosti denitrifikace.
Ahoj, dostal jsem poukaz do superzoo a nějak nevím, ta co jej utratit, bo mám asi vše. Jediné co mě napadlo je vyměnit ty plastové filtrační kuličky ve filtru tetra tec ex 800 plus, ale mají jen biomax od fluvalu. Má smysl jej dát místo těch kuliček? Ty chci asi vyměnit tak či tak, minimálně bych místo nich nastříhal biokvacit.
Starší reakce
Mám v hlavním filtru 5 l pemzy za 50kč a v předfiltru molitan různé hrubosti. Hlavní filtr slouží jako biofiltr a čistím ho jednou za 4 měsíce, předfiltr dělá mechanickou filtraci a čistím ho jednou za 2 měsíce. Na čistou vodu si nemohu stěžovat, v akváriu je malá vodní želva a 20 parmiček. 2x do měsíce dělám částečnou výměnu vody (20%)
Máš pravdu asi to bude nejlepší řešení.
Včera jsem ho rozebral vyčistil vrtulku propláchnul a pořád vrčí.Už mě fakt nebaví.Proto hledám nějaký slušný vnitřní filtr.
Moje odpověď zůstává stejná
100 lidí, 100 názorů...
Osobně bych, pokud ti to do teď fungovalo, nevymýšlel kraviny a jak píše vlka, nastříhal bych stávající molitan do té bandasky a jel dál. Přinejmenším nebudeš muset řešit zajíždění nového filtru...
Nehledej v tom žádnou vědu a zprovozni filtr se stávající náplní.
Tenhle filtr chci vyměnit za čerpací hlavu Atman 201 která začíná docela vrčet + biomolitan. A zajímají mě názory jaká náplň by byla asi nejlepší .
Na tuhle otázku dostaneš tolik odpovědí, že budeš tam, kde jsi teď...
A to se ani neptám, do jakého akvárka, co od filtru čekáš atp.
Právě to tady pročítám a radí i klasickou pemzu .Ta je samozřejmě cenově úplně jinde než Eheim, Seachem Matrix nebo Sera Siporax ,ale nevím jestli bude stejně účinná.
jak na co
)
šel bych cestou eheim substrat pro
Ahoj, chtěl bych se zeptat jaká filtrační náplň je podle Vás do tohoto filtru nejlepší ???????? díky za info
Naprostý souhlas, měl jsem v ruce obojí, ultradrahý SM je jen propláchnutá pemza.
Já používám jemnější frakci (=větší povrchová plocha) 3-6 mm, viz:
eshop-abex.webnode.cz/… Seachem Matrix, což je přeznačená Pemza, kterou koupíš 5 litrů za +/- 70 kč.
Nezkoušel, ale není důvod, proč by to nemělo fungovat. Tohle, co popisuješ, jsem viděl ve videích na YT z výstav v Německu, nějaký chlapík si na tom postavil živnost a prodává přímo nařezané jednodílné kostky biomolitanu pro jednotlivé filtry Bioflow. Otázka spíš je, jestli není lepší to komplet naplnit třeba Pemzou a úplně nahoru dát kousek vaty na zachycení mechanických nečistot.
V akvárlu 260l mám originální filtr Bioflow 6.0. Nezkoušel jste někdo nahradit originální filtrační média jenom kostkou biomolitanu cca 10x10x45 (celý vnitřní objem filtru)? Myslíte že by to mohlo fungovat? Vnější filtr nechci,ale chci zachovat dobrou filtrační učinnost...
Starší reakce
To nebude zeolit, spíš nějaká hodně porézní pemza. Ale ta jejich reklamní srovnání bych bral s velkou rezervou, funkčně to bude myslím podobné jako klasická pemza/S.Matrix. Ale cena je celkem přijatelná, proč ne. Ještě pro případné cenové srovnání, 1 litr bude váhově cca 0,3 kg.
PS: Kdyby si někdo z Jihočechů chtěl hrát/testovat s porézními médii, mám doma několik pytlů pemzy, zeolitu, lávové drti, terramolu, AU, zajděte, rád poskytnu
Já k tomuhle bílému kamení nemám moc důvěru, připadá mě to něco jako zeolit a i se to tak chová.
Dle vašich komentářů usuzji, že lepší než lávová drť, bude pemza. Cenově velmi podobné a nejsou zde pochybnosti o vlivu na kvalitu vody.
Já lávovou drť (frakci 3-5 mm) nějaký čas také používal ve filtru. Podle zkušenosti i měření neměnila pH, ani se z ní nic neuvolňovalo (vodivost kontrolního vzorku zůstala stejná). Jestli absorbuje hnojiva - silně pochybuji, je to v podstatě inertní materiál (na rozdíl od např. zeolitu), ale měřením to potvrzené nemám. Používám ji i jako porézní substrát v krevetáriích (ale není vhodná pro ryjící ryby - drsné hrany), Moje zkušenosti se vztahují k této lávě
www.bonequip.cz/… , z jiného zdroje může mít jiné vlastnosti, zachytil jsem info, že některá lávová drť zvyšuje pH.
Ze stejného zdroje jsem bral i pemzu. Potvrzuji, po propláchnutí je nerozeznatelná od drahého Saechem Matrix.
Používám jako doplňkový filtrační materiál Pemzu, tato je minimálně okem k nerozeznání od různých "hitech" komerčních variant
www.prohopo.cz/… -o porezní materiál se sice jedná, bohužel láva není jen jedna, vždy bude záležet na poměru jednotlivých sloučenin, která láva obsahuje, především obsah siry-obecně
0 08.10.2019 15:28 Václav – Láva
Zdravím, teoretizuji ohledně filtračního materiálu do vnitřního komorového filtru (vlepený do akvária).
Na začátek bych umístil molitan a filtrační vatu. Za tyto materiály bych umístil větší množství lávové drtě (je to porézní přírodní materiál = dle mého "filtrační médium".
Mám pocit, že jsem někde četl, že lávová drť dokáže absorbovat a později uvolňovat hnojiva.
Prosím o vaše zkušenosti s lávovou drtí, jako filtrační hmotou.
Starší reakce
Vím, pravda, pak ale není od věci napsat mám tyto ryby tak kytky nepřipadají v úvahu. Dobrý by bylo založit prezentaci, nebo alespoň napsat základní údaje, jako třeba zdrojová voda a její obsah NO3 apod..
Kolik těch dusičnanů potřebuješ odbourat ?
Jaká je Tvá zdrojová voda ( ohledně NO3) ?
Jak často měníš vodu ?
Vzduchuješ,pouštíš CO2, hnojíš ???
Tak jsou ryby u kterých rostliny být nemůžou.
Občas zeleň není vhodná, nebo možná, potom bych nasadil ten Anex v případě, že není možné snižovat NO3 výměnami vody. Seachemu denitrate bych moc nevěřil
Nemůžu než souhlasit s pasáží o rostlinách, de'nitrate neznám, já bojuji s nedostatkem NO3, květenu mám složenou v drtivé většině rychlerostoucích stonkovek a ryby mi to nestačí doplňovat a nemyslím že bych krmil málo, v podstatě všechny akvária dopoji, některé víc a některé méně. Za mě je nejlepší cesta přes rostliny.
osobně bych doporučil zvýšit zeleň
_ucx_ napsal: Já mám tohle, výhoda je, že to snadno seženeš, třeba i v Hornbachu
No a nevýhoda je, že to moc nefunguje.
Nemám nic proti seachemu některé věci mají dobré ale tohle je hodně předražená pemza s špatným popisem. (Zeolit NO3 neadsorbuje a pemza určitě také ne) a co se týče denitrifikace, probíhá ve dně a mám pocit že ve výrazně větší míře než v jakémkoli médiu ve filtru. Ale co je vůbec nejúčinnější na odstranění NO3 tak to je velké množství prosperujících rostlin.
Je to jedna z možností trochu zalistuj do minulosti.
0 01.10.2019 22:04 Dan A co říkáš ještě na Pure pá 202.
0 01.10.2019 21:54 Dan – Potřebuji radu.
Dobrý den co je nejlepší dat do filtru na odstranění dusičnanů.Našel jsem Filtrační (ionexová pryskyřice.Mate někdo zkušenost.Dekuji moc za radu.Dan
Starší reakce
ano myslím aktivní uhlí.
Ok necham je tam, zatim jedu v akva na cerpaci hlave a kostce akvacitu. Ale vzhledem k tomu ze sem zamerne filtr predimenzoval zabira me ctvrtku akvaria a nevypada to hezky a veme to spoustu mista. Navic na tem molitanu se mi nehezky rozlejza ruducha. Au myslis jako aktivni uhli?
Já bych alespoň jeden molitan vyměnil za AU jinak molitan je fajn.
Jak říká _ucx_
V malém akváriu jedu jen na originální molitany a maximální spokojenost.
Jinak kdyby Ti to nedalo, tak tam narvat po směru toku vody: -něco hrubého co zdrží bordel - potom třeba molitan - dále médium v kterém budou vegetovat bakterie - a nakonec filtrační vatu.
Ale osobně si myslím, že originál molitany jsou fajn
Klidně tam nech ty původní molitany, nic tím nezkazíš.
Zdravim, poradi mi nekdo prosim jake nejlepe filtracni media nacpat dovnitr? Nebo staci nechat ty origos molitany? Me to prijde skoda nevyuzit necim lepsim
Starší reakce
no na "bordýlek" je lepší vata, ale zase se musí pravidelně měnit, potom na ten co už nejde vidět pemza, uhlí,zeolit atd.
Přidat reakci
1 ...... [13] ...... 51 52
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 61609x