Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtrační média

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 6 Přejít na další stránku   1  
Filtrační média
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2021 09:53 Muž Lojza007 [1180] Re: Krepec
Purigen má být co nejblíž výtoku z filtrace. Já ho dávám pod vatu, sice se tím rychleji zanese, ale vata hlídá to, kdyby praskl ten sáček, že to nepůjde do akvária. Je to takovej jemnej bordel, kterej by byl všude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2021 09:18 Brodys Re: Krepec
Pokládám až na vatu, přeci jenom každá regenerace ho znehodnocuje,tak ať vydrží co nejdéle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2021 09:09 Muž Krepec [46] – Purigen v Eheim filtru
Zdravím,
prosím o radu zkušenější akvaristy. Chtěl bych poprosit, kam umístit sáček s Purigenem, aby byl co nejefektivnější. Mám Ecco Pro 200. Mě napadlo mezi kuličky a vatu. Nebo položit až na vatu?

Dík za radu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.09.2021 22:09 Muž Jarry [1433] Re: Shimi
Já myslím, že rozumím, co tím myslel a snažil jsem se to rozvést v příkladech, samozřejmě do filtru vždy půjdou "rozpuštěné" nečistoty, ale mechanický bordel raději odstraňuji jinak - letos jsem třeba čistil filtr poprvé po 2 letech. Jak jsem psal, záleží na tom, co od filtru člověk očekává, většina filtrů asi pojede v nějakém smíšeném režimu mechanické a biologické filtrace a ve většině případů to asi bude vyhovovat. Také záleží na osádce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.09.2021 18:34 Muž Shimi [682] Re: M0RGAN
Zbytečně to rozvádíš a zamotáváš se do to. Drž se svého původního tvrzení.

"Filtr vůbec nemá sloužit k tomu, aby zachytával nečistoty - od toho je odkalování." = nesmysl. Zachytávání nečistot je jednou z hlavních úloh filtru (předfiltr je taky filtr).

"A jak si vysvětluješ existenci filtrů typu "bublifuk", které nedělají v akvárku proud" = nesmysl. Dělají proud a jak silný bude záleží na nastavení vzduchovacího motorku. O whirpoolu nikdo nikde nepsal.

PS: A na závěr ti řeknu jedno malé tajemství. I úplně prázdný filtr bez filtračních materiálů dokáže zajistit biologickou filtraci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2021 17:49 Muž M0RGAN [120] Re: Shimi
Od mechanické filtrace má být předfiltr (a pere se jen ten), filtr je od osídlení bakteriemi a ten se zase nepere vůbec. U externích filtrů to takhle normálně funguje, u nějakých vnitřních (třeba Juwel Bioflow) taky - nahoře je molitan, dole nějaké vysoce porézní médium, třeba pemza. Kdyby byla žádoucí mechanická filtrace a kašlalo se na filtraci biologickou, tak by se používala jen filtrační vata a denně by se prala. Což z takového řešení rozhodně dobrý filtr nedělá a rybičky budou vesele umírat z nahromadění dusíkatých látek.
Bublifuk rozhodně nedělá v akvárku "whirpool", takže mechanické nečistoty padají ke dnu, kde je zpracují buď rostliny+bakterie, nebo odkalení (já dávám přednost těm rostlinám). Opačným řešením je pak běžná začátečnická chyba v podobě "honítka vody", tedy čerpací hlavy s minimální plochou molitanu, která sice zařídí solidní proud, ale bilogickou filtraci rozhodně ne.

Když bude v akváriu voda čistá po chemické stránce, tedy v ní nebudou nahromaděné odpadní látky (NH4, NO2, NO3), tak ať si na dně mezi rostlinami klidně zůstává "půda" mechanických nečistot. :-)

Peace pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.09.2021 17:01 Muž Roger [1873] Re: moreplavec
Upřímně, já neodkaluji vůbec, biomolitan s čerpací hlavou používám všude včetně 200l akvárií, do neděle jsem měl akva bez filtru (začalo téct tak jsem ho zrušil), vlastně mám ještě 10l bez filtrace na crystalky.
Řeknu ti to asi takhle, při použití selského rozumu, kdy dostatečně osázíš akvárium, nemáš přerybněno pak máš filtr jako sichr neboli pomocnou berličku.
Biomolitan s velikostí úměrnému rybí obsádce, osazení akvária je z mého pohledu naprosto dostačující filtr který plní svou funkci jak má. Vodu udělá naprosto čistou, ryby prospívají a kytky taky. Já svoje biomolitany čistím 1x za 3/4 roku a to spíše proto, aby se neřeklo že jsem to dlouho nedělal ;-) vždy záleží na více aspektech, obsádka, osazení, krmení atd...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2021 16:53 Muž Shimi [682] Re: Jarry
To je všechno super, ale jak to souvisí s nesmyslným konstatováním Morgana, že filtr nemá sloužit k zachytávání nečistot?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2021 16:45 Muž Shimi [682] Re: M0RGAN
Bublifuk že nedělá proud a nefiltruje nečistoty? Safra, tady se člověk dočte "zajímavostí". To už snad ani nemá cenu na ten zbytek reagovat. Nicméně k té otázce. Na tu není potřeba odpovídat, protože já nikde netvrdím opak. Zato ty tvrdíš, že filtr nemá sloužit k zachytávání nečistot, což je nesmysl, protože když už se ho někdo rozhodne použít, tak mechanická filtrace je jedním z jeho hlavních účelů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.09.2021 16:40 Muž Jarry [1433] Re: Shimi
Asi bude záležet na osádce, množství konzumentů odpadních látek (např. rostlin) atd. Když budu mít dno plné rostlin, těžko ho budu pravidelně odkalovat, ale pravděpodobně mě to nemusí trápit, protože bakterie bordel na dně rozloží a následně spotřebují rostliny. Pokud mám akvárium bez rostlin, pravidelné odkalování pomůže k redukci organických nečistot a NO3 a PO4, protože je tak dostanu z akvária dříve, než je bakterie rozloží. To samé platí pro filtry, když budu do filtru nechávat nasávat bordel a nebudu ho často čistit, bude takový filtr sloužit jako výrobna NO3 a PO4, což může být žádoucí, pokud mám akvárium plné rostlin (ale i tak to může způsobovat zatížení nežádoucími organickými nečistotami, což může nahrávat řasám a také se to nemusí líbit citlivějším rybám), protože nemusím tolik hnojit, ale také nemusí, pokud rostliny v akváriu nemám. Potom může být výhodnější filtrem prohánět jen vodu a bordel odkalit, případně mít v akváriu ještě mechanický filtr, který klidně denně důkladně vyperu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2021 16:09 Muž M0RGAN [120] Re: Shimi
Ano, vůbec filtr nemají a funguje jim to, protože nitrifikační bakterie žijí i ve dně a k tomu mají dostatek rostlin a nemají přerybněno. Takže se zeptám zase já - jakto, že jim to akvárko funguje, když jim filtr nezachytává nečistoty? :-)
A jak si vysvětluješ existenci filtrů typu "bublifuk", které nedělají v akvárku proud, aby mohly filtrovat hrubé nečistoty z vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.09.2021 15:10 Muž Shimi [682] Re: M0RGAN
"Filtr vůbec nemá sloužit k tomu, aby zachytával nečistoty - od toho je odkalování." - tak toto je naprostý nesmysl. A kolem samotného odkalování taky koluje spousta omylů a mýtů. V některých případech je to přímo kontraproduktivní (spousta lidí totiž vůbec netuší, jak se správně odkaluje) a častým nesprávným odkalováním (zbytečným kompletním přeoráváním dna) si dotyčný/ná zadělá tak akorát na pořádný problém. Někteří neodkalují vůbec a problémy nemají. Někteří dokonce nepoužívají ani filtr a problémy též nemají. Zajímavé, že? Podle tvé poslední věty by jim mělo akvárko kompletně vyhynout. A ono nic, čím to asi bude? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2021 13:52 Muž M0RGAN [120] Re: moreplavec
Já si do krevetárek nakoupil tyhle filtry (ty dvojité) www.aliexpress.com/…
Teda zatím testuju čtvrt roku jeden tenhle a jeden obdobný jiné značky (taky z Ali), protože jsem byl líný překopat všechna krevetárka z bublifuků, ale po pár měsících spokojenost. Dneska jsem zrovna vymačkával, protože dost klesl proud. Když k tomu připojím rozstřikovací rampu, tak mi to přijde tak akorát. :-) Nevýhoda je, že mají (myslím) americké zásuvky, ale ty, kde jde zvolit "EU", tak přijdou i s adaptérem, jsou klasicky univerzální 110-230V. Jinak se dá koupit od nějakých 25 korun, myslím.

Filtr vůbec nemá sloužit k tomu, aby zachytával nečistoty - od toho je odkalování. Filtr je od toho, aby měl co největší povrch, přes který proudí voda, ten povrch osídlí nitrifikační bakterie, které provádí biologickou filtraci vody. Zároveň ta voda aspoň trochu proudit musí, aby přinášela bakteriím i kyslík, jinak začnou hynout a vodu naopak otráví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2021 13:19 Muž moreplavec [1] Re: Roger
Tu hlavu s biomolitanem mám v nově zřízeném krevetkáriu, něco na tento způsob:
www.rostlinna-akvaria.cz/…

Prý je to tam ideál, kvůli přímému přístupu krevetek na molitan, kde se pasou na biofilmu a dalších baktériích. Pro "běžné" akvárium jsem takové řešení nevybral z obavy, že prostě nebude tak dobře zachytávat nečistoty. Ale pokud se ukáže moje obava jako lichá, rád to předělám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.09.2021 12:51 Muž Roger [1873] Re: moreplavec
Popravdě za mě vyhozené peníze za filtr. Mnohem lepší službu udělá pěkná kostka biomolitanu s čerpací hlavou, čisté vody s ní docílíš taky a jako filtrační médium je naprosto vyhovující ;-) bohužel jsi už koupil co jsi koupil tak je dobré dát na rady kluků, osobně bych ho vyndal a prodal, koupil co jsem psal (náklad cca 500kč komplet) a máš klid ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   09.09.2021 11:36 Brodys Re: moreplavec
Všude se doporučuje ve vodě z akvária, já zase vychovaný ze zdravotnictví to beru na čisto ve vaně vodou z kohoutku, kartáčem, houbičku,ale to si dovolím jen proto, že věřím v hlavní biologii v nádrži,filtr beru hlavně jako čističe vody ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2021 10:18 Muž moreplavec [1] Re: Brodys, Shimi
Díky za informace. Takže půjdu cestou postupné výměny za jemnější biomolitan, případně nějaký test s vatou. A co se týče praní, je vhodné tento filtr prát ve vodě odčerpané z akvária? Nebo občas tomu udělat i nějaký "větší" servis?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   09.09.2021 09:35 Muž Shimi [682] Re: moreplavec
Souhlasím s Brodysem, u takto malých "honičů vody" bych o ničem jiném, než o bioakvacitu, nepřemýšlel. PPI30 bych viděl jako ideál. Respektive já bych se nebál zaplnit celý objem filtrační vatou, protože u takto malých filtrů nemá svým způsobem smysl řešit biologickou filtraci, protože ta probíhá v několikanásobně větší míře v samotném akváriu. Takže bych se spíš zaměřil na mechanickou filtraci a k té je nejlepší právě vata. Na Matrix, Siporax apod. zapomeň, to jsou vyhozené peníze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.09.2021 09:12 Brodys Re: moreplavec
Ahoj, pokud si chceš hrát, což já chápu, zkoušel bych různé hrubosti biomolitanu a uvidíš, jak rychle se budou ucpávat, popřípadě jak se ti bude zdát čistší voda. Z vlastní zkušenosti ti nedoporučuji Matrix a podobné vysokoporézní materiály do tak malého filtru. Sám od něj ustupuji, většinu prospěšných bakterií je lepší mít v akváriu, ve dně ;-) Osobně bych začal po směru toku vodu od nejhrubšího k jemnějšímu, PPI 20 a pak 30. Existuje ještě opačná úvaha, že hned v začátku je třeba pochytat veškerý mechanický nepořádek,aby ve zbytku filtru mohly vegetit bakterie, to znamená začít PPI 45 nebo rovnou vatou, ale myslím, že by se často zanášel, samotnému mi tahle varianta nějak nesedí. Je na tobě, jak moc chceš experimentovat, popřípadě utrácet, nicméně hlavní sdělení je, že v tomhle objemu akvária a typu filtru nemá cenu jiný materiál než biomolitan, maximálně vata ;-) palec Ať se daří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2021 22:11 Muž moreplavec [1] Re: Buldr
Díky za odpověď, je to jako u auta: objem ničím nenahradíš :) Ale zeptám se ještě trochu jinak:

Několikrát jsem narazil na tvrzení typu: "filtr peru jakmile je viditelně snížen průtok vody". To se mi teda neděje u žádného ze současných filtrů, přestože mám výkon regulací stažen na cca polovinu. Evidentně mám filtry velice hrubé a to mě vede k úvaze, že prostor ke zlepšení určitě je, že mám molitan ve filtrech (i to vidím) zbytečně hrubý.

Otázkou je, zda to řešit a případně jak. Vyplývají mi zhruba dvě možnosti:

řešení A)
- dolní filtr (první na řadě) udělat jako mechanický filtr, tedy molitan vyměnit za jemnější nebo ho doplnit o filtrační vatu apod.
- horní filtr (druhý v pořadí) naplnit vysloveně jemným molitanem nebo molitan zkrátit a doplnit (stačit ho) něčím extra porézním jako např. Seachem Matrix nebo Sera Siporax?

řešení B)
- filtr osadit jemnějším molitanem

Co vy na to, má to cenu dělat, nebo je to zbytečné pro tak malé akvárium? Z toho co jsem načetl je klíčové udržet maximum prospěšných baktérií a tedy druhá část by jich takto pojala daleko více a hlavně díky první části filtru (s lepší mechanickou filtrací) bych mohl prodloužit servisní interval té druhé. Nebo je to jen moje mýlná představa a takto to fungovat nebude?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2021 20:40 Muž moreplavec [1]
Poprosil bych o radu s filtračním médiem. Do svého cca 60l akvária jsem koupil nový filtr Tetra Filtr TetraTec IN 600 vnitřní 300-600l/h (www.mall.cz/…). A jelikož je rozdělen na 2 samostatné filtry a každý obsahuje dva vertikálně rozdělené molitany, napadlo mě, že bych mohl jeden molitan nebo celý jeden filtr nahradit něčím vhodnějším, zde doporučovaným. Prosím, můžete mi poradit jaké médium pro mé akvárium a zda raději nahradit polovinu v každém ze dvou filtrů nebo jeden filtr mít molitan a druhý jiné médium či zda je nějaké pravidlo/vzoreček pro osazování médii.

Dále bych se rád zeptal, pokud jde o pórovitost a co největší filtrační plochu, proč jsou keramické či jiné dutinkové filtr dělány s tak velkou dírou uprostřed. Není lepší médium nadrtit na větší kousky a filtr efektivněji vyplnit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2021 12:11 Brodys Re: jakaf
Já bych ho v tvém případě nepoužíval. Není to takový zázrak a nezachytí skoro žádné mechanické nečistoty. Sám jsem se ho zbavil, už mám jen jeden koš a vyměnil za 3D koule. Ty mají také velkou plochu a ještě zachytí spoustu mechanických nečistot......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2021 05:01 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: nekdo
Já chci právě ten purigen dát pryč a místo něj ten Metrix,když už ho mám 1/2 litru zadáčo od kolegy.Jen aby se naočkoval rychlejc bakteriema vypláchnu v odsátý vodě molitan z filtru a v tý vodě ho pár hodin nechám,pak odpoledne dám do filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2021 04:20 Muž nekdo [353] Re: jakaf
Když už tam musíte mít purigen, dal bych ho i v případě aquaballu co nejvýše.
Proč ? Aby se co nejméně zadělal a nemusel jsem ho často regenerovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2021 20:14 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: Lojza007
Díky,aquaball je vnitřní a moje verze 130 má 2 velké a 1 malý košík.Nejspíš dokoupím ještě 3.větší košík a dám tam odspoda molitan/purigen/matrix/matrix.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2021 20:10 Muž Lojza007 [1180] Re: jakaf
Pokud se ti tam ten purigen vejde, tak ho tam nech, jenom bacha na protržení toho pytlíku, pokud je někde nad tím vata, tak se ten filtr pěkně rychle ucpe. Matrix nacpi všude, kam se vejde, sací koš je asi lepší mít s molitanem, líp se to bude čistit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2021 18:39 Muž jakaf [92] - Xify a paví očka – Matrix.
Nazdar kolega mě dnes v práci dal půl litru Matrixu,že prej mu zbyl.V aquaballu 130 mám 2 větší + 1 menší košík.Aktuálně mám odspoda molitan/purigen/molitan.Mám dát pryč ten purigen a místo něj ten matrix + i do horního malýho místo molitanu?Ještě se taky zeptám,jak se ten matrix čistí,když se zanese?Nemám s ním zkušenosti.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2021 12:26 Muž Lojza007 [1180] Re: ZuzkaT
U Purigenu doporučují po vykoupání v Savu nechat odstát ve vodě se Seachem Prime, případně vyhoví cokoliv jinýho na odstranění chloru, jenom dle návodu z Invitalu v tom přípravku nesmí být aminosložky, aby nevznikal chloramin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2021 12:00 Žena ZuzkaT [12] Re: vaclav
Děkuji, nechala jsem ho ve vodě přes noc, párkrát proplachla a už je ve filtru. Vše se zdá ok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2021 23:40 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ZuzkaT
Dej to na hodinu do čisté vody a pak bych to dal klidně do filtru. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2021 21:33 Žena ZuzkaT [12] – Regenerace Aquapura
Dnes jsem poprvé regenerovala Aquapura (obdoba Purigenu, ale od Rataje). Jak je mým dobrým zvykem, dělala jsem to po paměti a návod si přečetla, až když jsem skončila. Tak došlo k tomu, že místo roztoku sava a vody 1:1 jsem použila jen savo (na 2 hodiny). Teď nevím, jestli si můžu dovolit dát ho zpátky do akva nebo ho mám radši vyhodit.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2021 21:46 Muž Lojza007 [1180] Re: micz
Já jsem dal do prvního stupně PPI20, PPI30 a vatu. Výš pak matroš pro bakterie, nejvýš pak purigen a podobně. To jsem ještě zakryl vatou, aby se něco z toho nedostávalo zpět do akvária. Předfiltr mám PPI10 a PPI20.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2021 19:33 Muž micz [132] – 1. stupeň filtrace
Zdravím kolegové, co by jste doporučili do prvního stupně u Eheimu místo Mech Pro? Mám v akvárku předfiltr, tak mi přijde takto hrubý první stupeň celkem zbytečný. Nebo se pletu? Diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2021 14:56 Muž Káca [62] 3D koule
Super, děkuji všem. Vypadá to, že asi nákupem neprohloupím coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2021 14:09 Brodys Re: Káca
Na zdejší rady jsem taky zakoupil a zaměnil je za dva molitany v předfiltru. Fungují skvěle, vrchní biomolitan skoro není nutné čistit, takže do hlavního filtru už jde opravdu málo špíny. Trochu pracněji se perou, čistím předfiltr jednou týdně, tak teď poslední čištění jsem je dal vymáchat do pračky,program na 20 minut a vyprali se. Barva už není úplně bílá, ale na funkci to nemá vliv. S trochou tlaku jsem jich tam naskládal snad 20 kousků palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2021 13:28 Muž Tojsouvěci [3585] - Kytky s čudlamaRe: Lojza007
youtu.be/… Do koše Eheimu se jich v jedné vrstvě vejde dvacet pět kusů,mírně stlačené prislusenstvi-k-bazenum.heureka.cz/… vyplňují celou plochu (pekáč bílých buchet).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2021 12:47 Muž Lojza007 [1180] Re: Káca
V bazénu teď půjdou do filtrace třetím rokem. Po sezóně se to dá hodit do pračky. Začínají se trošku rozpadat, letos nebo příští rok bude po nich.
Pokud je možnost, do akvária bych pořídil nějaký menší. Do bazénu jsou ty koule velký jak pěst, takže do filtrace se vejde jenom pár kousků.
Možná by to šlo nějak vyrobit i doma, ze všeho nejvíc mně to připadá jako vata smotaná do kuliček.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2021 11:14 Muž Káca [62] Re: vaclav
Díky za info a potvrzení mé domněnky. Objednám něco do akvárka i do bazénu místo písku ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2021 10:53 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Káca
Mám to ve filtru od 19.4 a funguje to dobře. Poletujícího bordelu je podstatně méně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2021 10:08 Muž Káca [62] – 3D koule
Zdravím. Chci vyzkoušet místo molitanů toto:

www.vodnirostlinky.cz/…

Máte s tímto nebo podobnými 3d koulemi někdo zkušenost? Nějaká úskalí? Díky za info, ať to plave...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2021 13:17 Brodys Re: Buldr
Teorie je mi jasná,to byla reakce na ten předfiltr bod Sery, na který jsi dával odkaz,zaujal mě,ale je u něj npopis, že se dává za externí filtraci nebi přes bypass,tak jestli to má nějaký technologický důvod nebo ho lze dát klasicky jako předfiltr ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2021 11:34 Brodys Re: Buldr
Díky za tipy na předfiltr. Píšou v něm ale, že se dává až za exterák, šel by dát i před?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2021 11:18 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Jirik
Jemný molitan jedině na konci místo vaty. Ja používám ale jen hrubý co byl dodaný s filtrem. Mám větší ryby a jemný se i na konci filru dost zanášel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2021 11:15 Muž Jirik [0] Re: NHKG
To zní dobře, děkuji a ten molitan hrubý nebo jemný ? PPI 30 třeba ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2021 11:12 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Jirik
Já bych dal molitan - kroužky - matrix - molitan. Pokud máš předfiltr, můžeš ten molitan na vstupu nahradit, ale já bych ho tam nechal, mělo by se to takto pomaleji zanášet.
Vatu bych vyhodil, sice odfiltruje část jemného svinčíku, ale rychle se zanáší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2021 11:01 Muž Jirik [0] – Filtrační média
Ahoj, chtěl jsem se zeptat jak máte poskládané filtrační media ? Když to vezmu od spodu, tak mám kroužky, následně seachem matrix, potom hrubou pěnu (originál co byl k filtru), poslední patro opět originál filtrační pěna a pak vata. Chtěl bych přidat ještě seachem purigen a přemýšlím o výměně filtrační pěny za akvacit z důvodu, že se mi filtrační pěna
jeví jako zbytečně hrubá a poslední dva vrchní koše nejsou dostatečně využité.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2021 09:27 Muž Lojza007 [1180] Re: Buldr
Díky za další rady. Je mně jasný, že udělat ten filtr dobře, bude taky věda. Předfiltr bych vybral i jiný, ale nejsem fanda SunSunu kvůli netěsnostem. Dost se toho bojím, aby taková prkotina nevytopila celej barák (dřevěný stropy a sádroš, to by bylo na kompletní rekonstrukci). Těch negativních reakcí je tady dost. Druhá možnost byl Eheim, ale ten je bohužel do akvárka, ale je to pro mě měnší zlo. Třeba ještě někdo poradí nějakou lepší možnost, které jsem si nevšiml.
Bioakvacit jsem si už nakoupil PPI10-30, abych to mohl líp seskládat než s tím bazmekem z Tetry, tam je snad jenom PPI10, to by samozřejmě nestačilo.
Purigenu mám snad dost, do Tetry 250g v pytlíku, ve stávajícím akvárku mám 125g a ještě mám navíc jeden 125g, aby se to dalo čistit a kolovat.
Já jenom pořád přemýšlím, jestli je potřeba tolik prostoru pro biologickou filtraci, jestli tam fakt dávat 3 nebo 4 patra nějakýho matroše. Vzhledem k ceně váženýho Matrixu ve Sklorexu to klidně obsadím Matrixem, nemusí se tak moc propírat oproti jiným.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2021 10:20 Muž Lojza007 [1180] Re: Jirik
U té Tetry bych se inspiroval tímto videem:
www.youtube.com/…
Celkem to přeskládání dává smysl. Aktivní uhlí bych tam vůbec nedával, pokud není v akvárku nějaký chemický bordel. Ještě bych do horní vrstvy zvážil Purigen, opravdu dobře funguje.
Já plánuju EX1200 Plus osadit zhruba takto (odspodu nahoru):
- použít předfiltr (pořídil jsem Eheim)
- dolů nasypat ty kuličky
- spodní patro středně hrubý, jemný molitan a asi i filtrační vata
- asi dvě patra Matrixu (ve Sklorexu prodávají vážený za dobrou cenu, jinak bych zvážil nějakou alternativu)
- horní patro kousek molitanu jako vycpávku, Purigen a vatu jako krytku Purigenu

EX800 má předpokládám o patro míň, takže bych ten Matrix nacpal do horního patra místo molitanu pod Purigen.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2021 21:30 Muž Xif [336] Re: Jirik
Ahoj.
Tak ať slouží ku prospěchu palec
Ten "Tetra CF Carbon" je vlastně aktivní uhlí.
Já ho do filtru nedával vůbec. Schoval sem si ho, pro případné odfiltrování zbytků léčiv atd...
Tady si o něm můžeš něco přečíst
www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2021 20:46 Muž Jirik [0] – Tetra Ex 800
Ahoj, pořídil jsem Tetra Tec EX 800 Plus.
Co se týče filtračních medii, kuličky jsem vyměnil za seachem matrix a ještě mi vrtá hlavou jak dlouho tam nechat ten Tetra CF Carbon.

Jinak filtr doporučuji.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [6] ...... 51 52

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 61212x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9043-filtracni-media?od=251