Filtrační média
Je možné, že když ve vodě neplavou ty pidisvinčíky, tak se ve vodním sloupci tolik nedaří bakteriím, nemají tam co žrát. Z toho by mohly mít ty ryby prospěch.
A rostliny podobně - když se nic neusazuje na listech, spíš se ubrání epifytickým řasám, líp asimilují, mají víc světla.
Tak nějak si to představuji.
Na vlastní oči jsem viděl co Purigen dělá s rybami a přišlo mi to jako změna k lepšímu. Kdyby nebyl tak drahý, už ho mám v akváriích s rybami z proudících vod. Do mojí "blackwater" nádrže samozřejmě použít nejde.
Ale jo, já to chápu, chápu i tvé pohnutky a nic proti tomu nenamítám. Koneckonců je to každého věc co si s akvárkem dělá.
Já věřím přírodě a nesnažím se to lámat přes koleno. Zatím se mi tento přístup osvědčil.
Dave, já si dobře uvědomuji, k čemu jsou tanniny a huminové kyseliny dobré. Např. filtruji přes rašelinu. V tomto a dalším - např. komu má akvárium vyhovovat - s Tebou naprosto souhlasím.
Ale kromě toho si myslím, že je prospěšné, pokud umíme odstraňovat malilinkaté kousky organického bordýlku. Vím jak paseš potěr wilhelmek, a moje erythrury to dělají zrovna tak. To ale máme speciální důvod ten bordýlek mít. U Tebe ten důvod je podstatný, u mě ne, protože odchov dělat nechci, ale chci mít hlavně pěkné rostliny a být bez řas.
A tak se nepídím po chemickém čištění, např. po iontoměničích. Mně jde o mechanickou filtraci s velikou jemností, kterou žádná vata apod. nedosahuje (min. o řád).
Myslím že Purigen tohle dělá. Že při tom vezme i tanniny, to podobně jako Ty pokládám za mínus. Tak se sháním po něčem "tak akorát".
No je otázka, jestli jsou pro ryby prospěšnější taniny, nebo voda s minimem organických nečistot - já to nevím. Asi bude záležet na druhu, ale pozoroval jsem na rybách zlepšení kondice po nasazení purigenu. Jako jakýsi důkaz toho, že opravdu organické nečistoty odstraňuje beru to, že se okamžitě přestala dělat GDA na skle, které jsem se nemohl zbavit přes půl roku. Beru purigen jako pomůcku pro dosažení čistoty, kterou bych musel jinak zajišťovat častějšími výměnami vody, než 1x týdně.
Možná to není iontoměnič nebo je to jiný výrobek od Purolite (praující v jiném cyklu), nevím. Je mi to i celkem jedno, abych pravdu řekl.
To zásadní, co jsem chtěl říct, je to, že Purigen odstraňuje z vody látky velice prospěšné. Honba za vodou čistější než křišťál mi přijde...no řekněme že já raději čaj nebo kafe než destilku.
Jeden "kolega" takových blbostí užívající, mi tvrdí, že "akvárium hlavně musí lahodit oku". Já si to nemyslím,akvárium musí pasovat hlavně osazenstvu.
Dave, pokud něco funguje jako extra jemný mechanický filtr, může to zachytit i extra velké molekuly rozpuštěných látek. A to jsou mj. právě tanniny a huminy, to jsou obrovské polymery.
A Seachem píše, že na zachycení těchto věcí není zaměřený (a že např. aktivní uhlí je lepší), ale taky to udělá.
Zatímco Purolite A860 hned ve druhé větě brožury hlásí, že je výborný na "humic & fulvic acids".
Chlapi, zatím jste mě nepřesvědčili. Furt si myslím, že Purolite A860 je iontoměnič, zatímco Purigen filtruje mechanicky. Seachem říká, že je to pryskyřice, ale já je podezřívám, že v tomto záměrně kecají. Myslím si že aktivní látka je křemelina, a pryskyřice je tam hlavně proto, aby tu křemelinu granulovala. Protože křemelina jako taková je tak jemná, že "proteče" vším - vyzkoušel jsem.
Nojo máš pravdu, já nečetl tu brožuru

Jarry napsal: Purolite A860 ... ten se také jestli se nepletu regeneruje v savu
Pokud čtu dobře, tak se pleteš - v solance.
Tohle přesně by měl dělat ten Purolite A860 -
www.purolite.com/… a ten se také jestli se nepletu regeneruje v savu. Dokonce jsem někde u nás viděl v prodeji i kombinaci více anexů, což by také mohla být levná cesta

Tady máš odkaz na stránku FAQ přímo od Seachem. V odpovědi z 07-18-2012, 15:46 technická podpora říká, že :
"Purigen má přidaný benefit v tom, že odstraňuje taniny a tím zbarvení vody. Není přímo na to určen,trvá to déle, ale dělá to." Velice volně přeloženo.
Co víc jako ještě člověk musí najít aby v tom měl jasno?
www.seachem.com/…
0 26.09.2017 13:36 Maq Je tady něco čemu nerozumím.
Ty pryskyřice se regenerují solankou, jako iontoměniče. Ale Purigen se regeneruje savem, což je biocid a oxidant.
Mně taky nejde o odstranění huminů a tanninů. Já chci odstranit mikroskopické nerozpuštěné organické zbytky. A Purigen právě tohle o sobě tvrdí, a v souvislosti s tou regenerací v savu mi to dává smysl.
Tak takovému blábolu snad nevěří nikdo

Odbarvené huminy

A já našel, že to tenhle Purolite je. Bylo to v diskuzi kde se někdo oháněl i nějakými chemickými pokusy. Ale je to jako s Peroutkou, někde vpravo dole a já nemám Mluvčáčka aby to znovu hledal.Zárověň jsem někde ztratil chuť brát lidem jejich pravdy.
Nějak ale nevěřím tomu že by právě tahle pryskyřice od velice renomovaného výrobce ztratila regenerací své původní vlastnosti. Pokud tedy byl k dispozici opravdu A860 (a já ho v malém množství nesehnal) a ne nějaká náhražka.
Co se týče tříslovin a huminů, tak já v tom mám jasno. Zatím každá ryba se mi v černé vodě vybarvila mnohem intenzivněji a je zcela jistě mnoho ryb, které se bez těchto látek třít nebudou. Ale že nemají křišťálově čistou vodu, to jim nevadí. To vadí jenom někdy těm na suché straně skla.
Jenže:
dle vyjádření výrobce Seachem dojde pouze k adsorbci zbarvení. Purigen dokáže do sebe navázat jen zbarvení a sloučeniny na bázi dusíku, což huminové kyseliny a jiné podobné látky nejsou.
DavFM napsal: Já mám raději vodu s huminy, taniny a kdoví čím vším ještě. A to právě ten purigen bere pryč (mimojiné). Takže někdo Purigen, někdo raději výluhy.
Tak jak jsem to napsal, tak mi to bylo řečeno.
Uvedl jsem, že vlastní zkušenost nemám, vy jste uvedli že máte vlastní zkušenost a to ve filtrech. Že se tam nic z toho co píšu neprojevilo a tím bych to uzavřel

Pryskyřice to určitě bude, ale nedávno jsem to zkoumal (chci dát něco i do Malawi), někdo to testoval - a srovnával s A860 a výsledky nebyly stejné, resp. A860 fungoval dobře, ale jenom do opakované regenerace (samozřejmě otázka je, kdo a jak to testoval). Asi dává smysl používat v akváriích, kde nejsou žádné rostliny Purolite A520 a podobné, co se regenerují v soli, na redukci dusičnanů, ale popravdě než abych riskoval nějakou havárii, tak si raději koupím za cenu kolem 500 ověřený Purigen, což je předpokládám hlavní strategie Seachemu

Samozřejmě to asi nedává smysl kombinovat s výluhy, ale při chovu v čisté vodě si myslím, že redukci organických nečistot ve vodě ryby spíše ocení. Možná by stálo za to kombinovat Purigen na organické nečistoty + druhý Anex na odstranění dusičnanů (v akváriích bez rostlin).
No nějaké odchytové ryby by to mohlo stresovat až ku chcípnutí. Honza Burzanovský přímo tvrdí, že třeba skaláři se tolik neperou, když je voda černá. Asi to i potlačuje různé bakterie a plísně. Takže to neškodí přímo, ale nepřímo určitě.
Kdysi jsem to našel na nějakém americkém foru,ale už si to nepamatuju přesně, purolite A5něco, tak nějak. Nejmenší množství k objednání bylo kolem 20kg a tím to pro mne zhaslo.
Edit: asi A860 to bylo
Nejsem si jistý, jestli velečistá voda rybám přímo škodí. Ale určitě máš pravdu, že huminy a taniny ve vodě jsou často dobře, a některé ryby jsou bez nich nešťastné.
A stran toho Purigenu, máš podezření na nějaký konkrétní produkt od Purolite? Oni toho dělají dost...
On to nevymyslel Seachem, on si jenom tu věc od Purolite balí do svých obalů (aspoň si to myslím).Je to pryskyřice, která se používá třeba na dočišťování vína.
Hodně se zapomíná na to že sice čirá voda je pěkná na pohled, ale většina ryb takhle čistou vodu nechce a myslím si, že některým rybám to i škodí. Já mám raději vodu s huminy, taniny a kdoví čím vším ještě. A to právě ten purigen bere pryč (mimojiné). Takže někdo Purigen, někdo raději výluhy.
Nikdy jsem nezkoušel Purigen, ale už teď ho obdivuji. Myslím že v Seachemu tentokrát vymysleli něco fakt dobrého.
Než bych si ho koupil, utratím mnohonásobek na (prozatím ne moc úspěšné) hledání levné náhrady. Jsem prostě nenapravitelný badatel...

A taky v rozporu s většinovým názorem používám aktivní uhlí.
Já poslední dobou řasy fakt nemám. Výjimkou je jakási přisedlá řasa podobná cladophoře, která se mi drží na kořenech a kokosech. Potěři v tom asi nacházejí nějaké dobroty. Nechávám ji být.
Ale na rostlinách - nic.

Řasy mám

V Malawi jsou kameny komplet hnědé, což mi nevadí - ale budu trochu posilovat osvětlení, třeba to pomůže. V rostlinném jsou teď v řasy různé, ale v rozumné míře - trochu mě štve taková nějaká šedivá řasa na některých listech blyxy, ale přijde mi, že už také pomalu ustupuje. Tam teda používám i Purigen, ten udělal velkou změnu. Teď jsem už 2 týdny nečistil čelní sklo a pořád je čisté, to se mi nestalo za celou dobu, co je to akvárko napuštěné

Možná přece jenom zabrala poslední verze hnojení.
A jak to máš s řasama?
Ten mini-mikro bordel ve vodě není vidět, to je jasné. Voda je čirá. Ale myslím že jemná mechanická filtrace účinkuje na řasy.
No ono se to obecně špatně hodnotí, ale v obou akváriích, kde to mám ve filtru, je voda bez jakýchkoliv viditelných nečistot, se kterými jsem se zvlášť v rostlinném natrápil hodně. Nepoužívám už zádné filtrační vaty ani nic podobného a voda je opravdu krásně čistá (alespoň pohledově). Ve filtrech mám většinou na prvním místě nějakou obyčejnou keramiku, pak jednu vrstvu biomolitanu a pak už jenom matrix/ pemzu / cokoliv to je - kupoval jsem 5l kýbl od Profiplants + jsem dostal 2l Matrixu, takže dohromady toho mám ve filtrech 7l. Filtry spíše nečistím - a po nasazení pemzy to chvilku trvalo, než došlo k úplnému vyčištění, určitě pár týdnů.
Čemu říkáš "funguje výborně"? Že to kolonizují bakterie?
Abys rozuměl, pemzu jsem ještě nezkoušel. Ale "biologická" filtrace mě nezajímá, mně jde o fyzikální vlastnosti, tzn. schopnost zachycovat nečistoty.
To si to asi s něčím popletl ne? Proč by dával pemzu jako substrát - navíc to docela plave, to se dává do filtru

No každopádně - mám to ve všech filtrech ve větším množství (část originál Matrix, co jsem dostal, část Profiplants levnější verzi) a zatím to funguje výborně. Do dalšího filtru už možná zkuším obyč pemzu, abych měl srovnání (asi jenom vzhledově, jak to vypadá ve srovnání se "značkovou").
Takže z páleného jílu od rataje se stalo bláto a ano pemza je křehká hornina -
cs.m.wikipedia.org/… Sachem nás prostě s jejich matrixem bere pěkně na hůl litr za 500kč

Moje zkušenost to není, nikdy jsem tu pemzu ani neměl v ruce.
Říkal mi to jeden rostlinkář, že to měl jako substrát společně s nějakým páleným od Rataje a že mu to v té pemze začlo hnít a pemza se rozpadala, že z toho pak zpátky vybíral ten Rataj jako popelka. Toď vše.
Teď tady kdesi ale stanki s úspěchem použil hácl, protože se mu na tom tvořil vodní kámen. Ten tam určitě nechceme.
A to savo bych taky nezavrhoval. Ty vnitřní póry se zanášejí, ale lepší než svinstvo budou anaerobní denitrifikační bakterie, ne?
Súhlasím s Romanom, že to stačí proste len prepláchnuť vo vode. Tiež to nasypem do kýbliku a v akváriovej vode len tak rukou prehrabávam, hnedú vodu s usadeninami vylejem a znovu zopakujem, kým treba. Nemyslím si, že by sa tam niečo pokazilo. Tie maličké póry, ktorých plochou sa výrobci chvália, sa i tak upchajú po chvíli a nevidím dôvod ich nejako pucovať alebo chemicky čistiť.
Pemza není organický materiál , co v ní hnilo ti ten člověk neřek?

Čistím tehdy, je-li tato pokrytá takovým hnědým šlemem a jednotlivé kamínky u sebe už docela drží a při zatřepání s košem se nemají tendenci moc pohybovat. Čistím promícháním v belíklu s odpuštěnou akva vodou, klidně nějakým katráčem. Savo nepoužívám, leda v případě, že jde třeba o filtr, který je v nádrži kde se vyskytla nějaká úporná choroba.
OT
S tou pemzou nemám vlastní zkušenost, ale vyprávěl mi jeden člověk jak to nacpal do akvária taky na doporučení jak je to super a pak celou zarostlou nádrž musel vybagrovat, že to začlo hnít a rozpadat se.
Jak často čistíte keramiku ve filtru a jak? Mám ve filtru mimo jiné cca 8 litrů Eheim Substrat pro. Mám ho tam už rok a půl. Co jsem tak náhodně někde četl, tak by se měla i keramika občas vyměnit/vyčistit. Ale nevím jak často a jak to provést. Vzhledem k ceně variantu nákupu nového Eheim substrat pro rovnou zavrhuju. Takže buď vyčistit (někde jsem četl o Savu, ale nepamatuju si podrobnosti) a nebo koupit "Seachem Matrix":
www.prohopo.cz/…
Starší reakce
Tak pak není co řešit, ve spodním koši bych nechal ty kousky ve tvaru X a zbytek naplnil SUBSTRATem Pro.
Mam toho tolik že ji naplním 4x nové nepoužité původně měli přijít do eheimu 2422 ale ten je zatím vyčištěn a uložen jako záložní nebo půjde do prodeje jako nepotřebný.
Ten určitě ano, případně ještě dokoupit, aby byla patrona plná.
Mám doma ještě nevyužitý 1l ( Eheim SUBSTRAT Pro ) to bych tam mohl taky dát.
Určitě bych nic nerepasoval, vysypat co tam je a dát tam nějakou keramiku (např. Sera siporax), AlgenStop bych asi raději vysypal do koše odpadkového.
Nedá se nějak ta patrona nějak repasovat, nebo ji mam vysipat a dat třba AlgenStop od Dennerle mam ho totiž navíc.
Já bych patronu Tri-X vyndal (zvlášť, jestli je tam rok) a dal tam nějaké klasické filtrační médium (siporax atd.), pokud to jde. V té patroně, jestli dobře koukám, jsou absorbční média včetně aktivního uhlí a při běžném provozu sladkovodního akvária je to zbytečné.
0 31.07.2017 11:16 JVH – Náplň do fluval g3
Zdravím, prosim o rado ohledně náplně do Fluvalu G3 Tri-X, mate s ní nějaké zkušenosti, jak často ji měnit atd. Dostal jsme ho jako darek, je rok starý ale v pohodě. Ve spodním koši jsou porovité kousky ve tvaru X do druhého koše jsem dal keramické kuličky od eheimu, na sacím koši mam jemný molitan aby mi to nenasalo krevety, ale nevim jak byl dlouho používána patrona Tri-X a kdy ji mam vyměnit a jak poznam že to ma už za sebou. Predem dekuji za každou radu a připomínku
Starší reakce
Čauky chci se zeptat zda někdo používá ve filtru aquaclay ground místo aquaclay filter media. Jediný rozdíl je ve velikosti. Díky za odpověď
Starší reakce
Starší reakce
Dík, já jsem to nepochopila, že pomalé proudění líp zásobuje kyslíkem.
Ten molitan ani vata to není, spíš to vidím na pidikal. Jestli se jen zvedá, nebo mi to blbě funguje, snad poznám po výměně médií.
Dýchání nitrifikačních bakterií: Kdyby voda stála, vydýchaly by si kyslík ve svém nejbližším okolí a udusily by se. Proto potřebují pohyb vody, i když nikterak prudký.
Ve vodě je to jinak než ve vzduchu. Difúze je mnohem pomalejší. Lidově řečeno, pokud se voda vůbec nehýbe, je možné na jednom místě vydýchat kyslík nebo spotřebovat všechny živiny, a pak čekat léta páně, než "připlavou" další.
Bordel z filtru: No, nevím, ale možná není vata jako vata?
Je to možné. Za A máme vodu ze studny a za B už se tu řešilo v jiných vláknech, že i v některých městech mívají krátkodobě zvýšené limity do 100 u vody z řádu. Že není klasicky pitná, to víme... ale pijeme.
Množství kyslíku je nepřímo úměrné proudění vody? Já myslela, že čeřící hladina právě provzdušňuje. Každopádně labyrintkám, které tvoří většinu osazenstva, to bude jedno.
Co je "bordel z filtru"? Žádné hmoty, co by se mohly po měsíci rozpadnout, tam nemám. Možná je binec v trubkách, ale úplně nespíš si ten kal víc sedá na dno. Filtr je opravdu předimenzovaný, ale chtěla jsem větší objem a možnost dát ho pak i do většího akvárka, kdyby snad bylo. Čichavci jsou s menším proudem spokojenější, líp se krmí, kytky rostou celkově hezky - na to, že nemám CO2 a mám slabé světlo.
Nicky napsala: mám i vysoké NO3 ve vstupní vodě (kolem 100).
To fakt? Tolik norma nedovoluje. Pokud tedy bereš veřejnou pitnou vodu.
nevadí nějak těm bakteriím, když hodně zaškrtím filtr?
Nemělo by, možná i naopak. Potřebují kyslík, tzn. pomalý proud vody je akorát.
Po zaškrcení mám i toho mini bordelu ve vodě míň
To je zajímavé. Není to nakonec bordel z filtru?
0 01.06.2017 17:55
Nicky [195] - Labyrintky Tak mám objednáno. Budu mít půl koše originál hrubé keramiky, buď pod nebo nad jeden hrubý filtr, pak plný koš filtru (hrubý plus jemný), 2l siporaxu a nahoře vata, zakončení originál vata, aby mi to neutíkalo do vrtulky. Možná časem přidám Matrix nebo ClearWater plant, jelikož mám i vysoké NO3 ve vstupní vodě (kolem 100).
Můžu ještě dotaz bokem, když už jsem tu.... nevadí nějak těm bakteriím, když hodně zaškrtím filtr? Mám 1200l/hod pro 200l akvárko a v tom labyrintky, které proud nemusí. Po zaškrcení mám i toho mini bordelu ve vodě míň. Ikdyž je možná s trošku zelenožlutější barvou, ale to mi tak nevadí.
Díky, asi vezmu oba. Houbička na sání je taky z průhledného molitanu, jako ve filtru větší bordel nebyl, na houbičce dost, něco to chytá. Potřebuju tu vodu jakkoliv dočistit, už fakt nevím...
Přidat reakci
1 ...... [21] ...... 52
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 62276x