Filtrační média
Takže z páleného jílu od rataje se stalo bláto a ano pemza je křehká hornina -
cs.m.wikipedia.org/… Sachem nás prostě s jejich matrixem bere pěkně na hůl litr za 500kč
Moje zkušenost to není, nikdy jsem tu pemzu ani neměl v ruce.
Říkal mi to jeden rostlinkář, že to měl jako substrát společně s nějakým páleným od Rataje a že mu to v té pemze začlo hnít a pemza se rozpadala, že z toho pak zpátky vybíral ten Rataj jako popelka. Toď vše.
Teď tady kdesi ale stanki s úspěchem použil hácl, protože se mu na tom tvořil vodní kámen. Ten tam určitě nechceme.
A to savo bych taky nezavrhoval. Ty vnitřní póry se zanášejí, ale lepší než svinstvo budou anaerobní denitrifikační bakterie, ne?
Súhlasím s Romanom, že to stačí proste len prepláchnuť vo vode. Tiež to nasypem do kýbliku a v akváriovej vode len tak rukou prehrabávam, hnedú vodu s usadeninami vylejem a znovu zopakujem, kým treba. Nemyslím si, že by sa tam niečo pokazilo. Tie maličké póry, ktorých plochou sa výrobci chvália, sa i tak upchajú po chvíli a nevidím dôvod ich nejako pucovať alebo chemicky čistiť.
Pemza není organický materiál , co v ní hnilo ti ten člověk neřek?
Čistím tehdy, je-li tato pokrytá takovým hnědým šlemem a jednotlivé kamínky u sebe už docela drží a při zatřepání s košem se nemají tendenci moc pohybovat. Čistím promícháním v belíklu s odpuštěnou akva vodou, klidně nějakým katráčem. Savo nepoužívám, leda v případě, že jde třeba o filtr, který je v nádrži kde se vyskytla nějaká úporná choroba.
OT
S tou pemzou nemám vlastní zkušenost, ale vyprávěl mi jeden člověk jak to nacpal do akvária taky na doporučení jak je to super a pak celou zarostlou nádrž musel vybagrovat, že to začlo hnít a rozpadat se.
Jak často čistíte keramiku ve filtru a jak? Mám ve filtru mimo jiné cca 8 litrů Eheim Substrat pro. Mám ho tam už rok a půl. Co jsem tak náhodně někde četl, tak by se měla i keramika občas vyměnit/vyčistit. Ale nevím jak často a jak to provést. Vzhledem k ceně variantu nákupu nového Eheim substrat pro rovnou zavrhuju. Takže buď vyčistit (někde jsem četl o Savu, ale nepamatuju si podrobnosti) a nebo koupit "Seachem Matrix":
www.prohopo.cz/…
Starší reakce
Tak pak není co řešit, ve spodním koši bych nechal ty kousky ve tvaru X a zbytek naplnil SUBSTRATem Pro.
Mam toho tolik že ji naplním 4x nové nepoužité původně měli přijít do eheimu 2422 ale ten je zatím vyčištěn a uložen jako záložní nebo půjde do prodeje jako nepotřebný.
Ten určitě ano, případně ještě dokoupit, aby byla patrona plná.
Mám doma ještě nevyužitý 1l ( Eheim SUBSTRAT Pro ) to bych tam mohl taky dát.
Určitě bych nic nerepasoval, vysypat co tam je a dát tam nějakou keramiku (např. Sera siporax), AlgenStop bych asi raději vysypal do koše odpadkového.
Nedá se nějak ta patrona nějak repasovat, nebo ji mam vysipat a dat třba AlgenStop od Dennerle mam ho totiž navíc.
Já bych patronu Tri-X vyndal (zvlášť, jestli je tam rok) a dal tam nějaké klasické filtrační médium (siporax atd.), pokud to jde. V té patroně, jestli dobře koukám, jsou absorbční média včetně aktivního uhlí a při běžném provozu sladkovodního akvária je to zbytečné.
0 31.07.2017 11:16 JVH – Náplň do fluval g3
Zdravím, prosim o rado ohledně náplně do Fluvalu G3 Tri-X, mate s ní nějaké zkušenosti, jak často ji měnit atd. Dostal jsme ho jako darek, je rok starý ale v pohodě. Ve spodním koši jsou porovité kousky ve tvaru X do druhého koše jsem dal keramické kuličky od eheimu, na sacím koši mam jemný molitan aby mi to nenasalo krevety, ale nevim jak byl dlouho používána patrona Tri-X a kdy ji mam vyměnit a jak poznam že to ma už za sebou. Predem dekuji za každou radu a připomínku
Starší reakce
Čauky chci se zeptat zda někdo používá ve filtru aquaclay ground místo aquaclay filter media. Jediný rozdíl je ve velikosti. Díky za odpověď
Starší reakce
Starší reakce
Dík, já jsem to nepochopila, že pomalé proudění líp zásobuje kyslíkem.
Ten molitan ani vata to není, spíš to vidím na pidikal. Jestli se jen zvedá, nebo mi to blbě funguje, snad poznám po výměně médií.
Dýchání nitrifikačních bakterií: Kdyby voda stála, vydýchaly by si kyslík ve svém nejbližším okolí a udusily by se. Proto potřebují pohyb vody, i když nikterak prudký.
Ve vodě je to jinak než ve vzduchu. Difúze je mnohem pomalejší. Lidově řečeno, pokud se voda vůbec nehýbe, je možné na jednom místě vydýchat kyslík nebo spotřebovat všechny živiny, a pak čekat léta páně, než "připlavou" další.
Bordel z filtru: No, nevím, ale možná není vata jako vata?
Je to možné. Za A máme vodu ze studny a za B už se tu řešilo v jiných vláknech, že i v některých městech mívají krátkodobě zvýšené limity do 100 u vody z řádu. Že není klasicky pitná, to víme... ale pijeme.
Množství kyslíku je nepřímo úměrné proudění vody? Já myslela, že čeřící hladina právě provzdušňuje. Každopádně labyrintkám, které tvoří většinu osazenstva, to bude jedno.
Co je "bordel z filtru"? Žádné hmoty, co by se mohly po měsíci rozpadnout, tam nemám. Možná je binec v trubkách, ale úplně nespíš si ten kal víc sedá na dno. Filtr je opravdu předimenzovaný, ale chtěla jsem větší objem a možnost dát ho pak i do většího akvárka, kdyby snad bylo. Čichavci jsou s menším proudem spokojenější, líp se krmí, kytky rostou celkově hezky - na to, že nemám CO2 a mám slabé světlo.
Nicky napsala: mám i vysoké NO3 ve vstupní vodě (kolem 100).
To fakt? Tolik norma nedovoluje. Pokud tedy bereš veřejnou pitnou vodu.
nevadí nějak těm bakteriím, když hodně zaškrtím filtr?
Nemělo by, možná i naopak. Potřebují kyslík, tzn. pomalý proud vody je akorát.
Po zaškrcení mám i toho mini bordelu ve vodě míň
To je zajímavé. Není to nakonec bordel z filtru?
0 01.06.2017 17:55 Nicky [195] - Labyrintky Tak mám objednáno. Budu mít půl koše originál hrubé keramiky, buď pod nebo nad jeden hrubý filtr, pak plný koš filtru (hrubý plus jemný), 2l siporaxu a nahoře vata, zakončení originál vata, aby mi to neutíkalo do vrtulky. Možná časem přidám Matrix nebo ClearWater plant, jelikož mám i vysoké NO3 ve vstupní vodě (kolem 100).
Můžu ještě dotaz bokem, když už jsem tu.... nevadí nějak těm bakteriím, když hodně zaškrtím filtr? Mám 1200l/hod pro 200l akvárko a v tom labyrintky, které proud nemusí. Po zaškrcení mám i toho mini bordelu ve vodě míň. Ikdyž je možná s trošku zelenožlutější barvou, ale to mi tak nevadí.
Díky, asi vezmu oba. Houbička na sání je taky z průhledného molitanu, jako ve filtru větší bordel nebyl, na houbičce dost, něco to chytá. Potřebuju tu vodu jakkoliv dočistit, už fakt nevím...
Asi bych si nechal poradit tam, případně vzal oboje. S houbičkou na sání by žádnej větší bordel do filtu jít neměl, takže by se ani 30PPI nemělo zanášet.
Dík, tak já jdu do Sklorexu. Je to o pár kaček dražší, ale je to ono a navíc si tam vyberu i pár dalších věcí, třeba vatu.
Ještě tam nabízejí 5cm vysoké desky biomolitanu a já teda nevím, jestli vzít PPI20, nebo 30. Mám tam aktuálně hodně hrubej (řídkej) molitan, i vidět přes něj je a chtěla bych něco na jemnější filtraci před siporaxem. Průtok mám aktuálně až kam, zaškrcený, takže omezení tolik nevadí....
Aha to je možný, já jsem kupoval ty volně prodávané ve Sklorexu, ale velikost nevím a filtr se mi kvůli tomu otevírat nechce
Ale 25mm opravdu asi budou ty jezírkové.
Díky, já jsem někde našla i 1,5cm válečky. Nejsou ty 2,5 moc velké? A není to to POND?
Tyhle by měly být stejné, ta cena na aukru je dobrá, vzal bych oba kusy, co aktuáně nabízejí
Prosím vás, když hledám tu Sera siporax - jsou různé druhy? Někde píšou Professional, jinde 25mm.... co vybrat?
třeba tady:
www.sklorex-akvarium.cz/…
a tady:
aukro.cz/…
Dekuji...
To jsem nemyslel, u mě rozpadající se listy dělaly bordel ve sloupci, ne na hladině. Ale mám tam i skimmer, hodně to ulehčuje údržbu.
Přesně tak. Reagovala jsem na kolegu, který mluvil o plovoucím o bordelu z listů, které se mají sbírat. Tak jsem jen upřesnila, že tohle na hladině neplave, ani to nepadá na dno, je to rozptýlené v celém sloupci.
Asi že neplave na hladině...
Nicky napsala: Ten bordel není plovoucí. Vznáší se v celém sloupci vody.
Tomu nerozumím. Jaký je v tom rozdíl? Můžeš mi to popsat víc polopatě?
Složení médií za mě ok, ta vata vypadá dobře. Koše být plné nemusí.
Ten bordel není plovoucí. Vznáší se v celém sloupci vody.
Jakou lepší vatu máš na mysli? Já si našla tohle:
www.rostlinna-akvaria.cz/… origiální je docela tenká.
Já bych nerada za chodu vyhazovala molitany. Tak jsem si myslela že spodní díl keramika + 1 molitan, 2. koš 2 molitany (mám celkem 4 kousky molitanu), 3. koš siporax 2l (pokud to bude málo, dám pod něj molitan), vrchní koš 1l matrix + vata. Vadí, když koše nebudou úplně plné?
Podle mě jde o nedostatečně fungující nitrifikaci, jako že je málo těch odklízecích bakterií, což nutně nemusí mít souvislost s filtrací.
Popravdě by mě to samotného zajímalo, ale měl jsem s minibordelem přesně o velikosti, kterou popisuješ problém a už ho nemám. Nejvíc ho bylo, když mi odcházely rostliny, hlavně aromatica. Tak jsem jí vyhodil, ostříhal všechny listy na ostatních rostlinách, co se mi nezdály a bordel zmizel (z toho usuzuju, že to byly roskládající se rostliny). Ale zároveň jsem přidal tu JBL tkaninu do jednoho z filtrů, takže nejsem schopen jednoznačně říci, co vlastně zabralo - možná, že zabralo to, že tkanina snížila průtok filtru a bordel se tak může usadit na dno, odkud ho můžu odsát. A nebo jako obvykle kombinace všech opatření + možná ještě něco dalšího
A to je na akvaristice to nejhorší a zároveň krásné, že obvykle jednoznačná rada a opatření na konkrétní problém prostě neexistuje
Ale já jsem se tedy s filtrací velkého akvária hodně vyřádil, než jsem docílil pro mě (a snad i pro ryby) uspokojivého stavu. Zajímavé je, že v Malawi mám jeden filtr, ani jsem moc neřešil média, ryb je tam spousta, krmím 5x denně a voda je jak křišťál
Jarry napsal: Pidi bordel v akvárku s kytkama asi vždycky malinko bude. Hodně pomáhá důsledné odstraňování starých odumírajících listů rostlin, drobný plovoucí bordel většinou pochází z tohoto zdroje.
Docela rád bych věděl, kdy a proč vzniká tenhle pidibordel. Předpokládám, že to je bordel větší než zákal a menší než cucky, které každý molitan hravě zachytí.
Nemůžu podpořit názor, že to dělají rozkládající se rostliny. Nejsem nijak pilný v odstraňování odumřelých listů. A to mi přelistovávají echinodory a některé kryptokoryny měly nedávno kryptokorynovou nemoc. Navzdory tomu žádný pidibordel nemám. Měl jsem ve filtru pár měsíců JBL MicroMec a vyndal jsem ho, páč jsem došel k názoru, že mi tam žádná nitrifikace neprobíhá a chtěl jsem vidět rozdíl. Mám tedy jen hrubý a jemný molitan a keramické trubkoválečky. Voda je čisťounká.
Přitom na pidibordel si občas naříkají i lidi, kteří mají dobrou filtraci. Můj příspěvek proto berte převážně coby otázku do fóra - co to vlastně je?
Pidi bordel v akvárku s kytkama asi vždycky malinko bude. Hodně pomáhá důsledné odstraňování starých odumírajících listů rostlin, drobný plovoucí bordel většinou pochází z tohoto zdroje.
Já odstraňuji pidi bordel tím JBL Symec micro (přijde mi, že to funguje, když je v akvárku klid, tak jsou ve vodě jenom bublinky od rostlin, jinak nic, i když koukám opravdu zblízka), ale je potřeba min. 1x týdně tkaninu prohodit za jinou. Lepší vata je ok, mám jí v jiném akváriu ve filtru už 5 měsíců a ještě jsem jí nemusel měnit, je to cca 1 cm silná vrstva. 2x siporax je myšleno 2 koše naplněny siporaxem, objem koše bude uveden někde v návodu, nebo ho stačí změřit a spočítat. Možná bych dal jeden plný siporaxu a druhý siporax + nahoře slabá vrstva vaty.
Lezení do filtru - mám větší plastovou mísu s plochým dnem, do které se filtr vejde a když potřebuju dovnitř, jenom ho vysunu ze skříně, postavím do mísy a můžu ho otevřít, aniž bych ho někam nosil. Dříve jsem měl filtr v míse postaven ve skříni, pak jsem ho ani nemusel vysunovat, ta trocha vody, co do mísy při otevření filtru vyteče, se dá vysát houbičkou. Vylitím vody z filtru se toho moc nevyřeší, také to mám vyzkoušené, nakonec je opravdu nejlepší vydržet, nic neměnit a nečistit, kromě té vaty
Díky, tetra už filtr dodává s hrubým válečkem molitanu na sací koš, proplachuji týdně, nebo podle toho, kolik je na tom bordelu. Chytá to hlavně lupení.
Tak čím to, že mám v akvárku tolik pidi bordelu? Mám tam aktuálně jen 3 čichavce, 2 přísavky a 1 sumečka, mrak kytek. Myslela jsem, že posílení vaty to zlepší - že ty drobné nečistoty se nejlíp chytají do vaty. Když jsem do toho koukala, byla ta originální lehce nahnědlá, ale že bych ji nějak extra prala nebo vyhazovala, to ne. I tak škrtím průtok.
Ty originální plastové kouličky se mi vůbec nelíbí, nechápu, k čemu to tam je, tak bych je chtěla nahradit. 2x siporax je myšleno 2l do jednoho koše? Nemám odhad, co se tam vejde.... aktuálně chci zaplnit 1,5 koše.
Edit: jo a samozřejmě do toho nechci lézt na vícekrát, už to musím mít nachystané. Ono jako ženská z tím obřím filtrem plným vody docela zabojuje, než ho dostane do koupelny. Tam jsem to jen propláchla ve vodě, která už v tom filtru byla, tu pak vylila a napustila novou z akvárka.
Dobrý je mít alespoň malou houbičku na sací trubici (prodávají se i malé válečky, které skoro nejsou vidět), potom si myslím, že to stačí otevřit jednou za 6-12 měsíců a lehce propláchnout vodou z akvária. Pokud se v tom nechceš vrtat, nedávej tam žádnou vatu a pak si myslím, že to pojede rok bez potřeby zásahu. Houbičku na sání
www.profiplants.cz/… jednou týdně propláchneš pod kohoutkem a je to.
Hrubý molitan ve 3. koši si myslím, že moc nedává smysl, dal bych na první místo (nevím, jak to má Tetra, ale u většinu filtrů je to spodní koš) nějaké obyč keramické kroužky nebo ten hrubý molitan na zachycení větších nečistot, pak buď 2 koše porézního média, nebo ještě jeden hrubý molitan a nad něj porézní. Nedával bych hodně vaty, dal bych nahoru buď ještě siporax atd. a na to trochu vaty, nebo vatu úplně vynechat. Obecně by to asi mělo být tak, že první koše zachytí větší nečistoty a pak to postupuje čím výš, tím "lepší" médium, aby se zabránilo jeho znečišťování. Já jsem nakonec skončil u toho, že mám ve spodních koších kroužky a hrubý molitam a zbytek filtrů je vysypán matrixem (bohužel jsem omezen objemovou kapacitou filtrů, tak jsem se alespoň takto pokusil maximalizovat účinnost filtrace, jestli je to lepší, než kdybych tam měl jenom molitan bohužel nedokážu posoudit, ale voda je krásně čistá, což předtím nebyla, ale to může být ovlivněno více faktory). V jednom z filtrů mám v posledním koši purigen a na něm JBL Symec micro, což má nevýhodu, že to musím každý týden měnit, asi to už také zkusím vynechat.
Ale jestli to máš v těch 200l, tak kroužky - hrubý molitan - 2x siporax si myslím, že bude zcela dostačující.
Děkuji,
jak je myšleno správně udržovat? Právě tam nechci nic, co musím po x týdnech obnovovat. Jen běžnou údržbu, když se filtr zanese. Nechci se v tom neustále vrtat kvůli jednomu médiu....
JBL Micromec a Sera siporax jsou, i přes různě uváděné osidlovací plochy, po zaběhnutí stejně účinné. Ten Seachem Matrix je opravdu výborný. Mám ho vyzkoušený a spolu s Eheimem substratPro na něj nedám dopustit. Investice do něj se vyplatí, protože pokud tato média správně udržuješ vydrží věčně.
Přidat reakci
1 ...... [21] ...... 51 52
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 61609x