Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtrační média

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 11 Přejít na další stránku   1  
Filtrační média
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2020 15:14 Muž Centisi [33] Re: daren
já netvrdím že to častější čištění něčemu vadí..o nějakým negativním vlivu na bakterie pochybuju... Ano,relativní pojem to je,ale já to myslel asi takhle: když ti to akvárko bude fungovat kolik let jen s molitanem a čerpací hlavou nebo bublifukem,tak asi nemáš důvod kupovat tyhle media,at už je to seachem,sera či jiný výrobce...Podle mýho sou to "jen takový pomocný berličky" jako většina vymoženosti ;-)
Pojem čištění filtru sem vztahoval jen na media (náplně),jinak filtr samozřejmě min.co 3 měsíce rozebírám komplet kvůli čištění rotoru atd... Do myčky občas musí i když pořád jede.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   09.06.2020 15:02 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Centisi
ale na tyhle media fakt nemusí jakou dobu šáhnout. Tak je to velké kamení a to se jen tak neucpe na rozdíl třeba od molitanu ale kdyby jsi tam nasypal jakékoliv kamení stejné velikosti asi by jsi zjistil že to funguje stejně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2020 15:01 Muž daren [408] Re: Centisi
Vidis, ja cistim ext. filtr kazdy mesic/dva a rozhodne ho nepovazuji za bezudrzbovy :-)

Pojem 'akvarko funguje taky' je extremne relativni...


Primer - jsou lide, co jezdi s autem kazdy tyden do mycky, a jsou lide, co tam nejezdi vubec - a to auto funguje take.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2020 14:17 Muž Centisi [33] Re: Daren
Ne jako vážně teďkom,podle mýho ty bakterie tak velkou plochu ani nevyužijou...vemte si akvária bez filtru,maj tam jen písek a jiný dekorace a akvárko funguje taky... Podle mýho je to tahák na peníze ať je to jakákoliv firma,ale lidem třeba jako mě to nedá a stejně to vyzkouší smich Mě se na tom líbí fakt jen to,že je ten filtr (externí) fakt potom téměř bezúdržbovej...samozřejmě že ho člověk zkontroluje,vyčvachtne max.trošku vatu či molitan,ale na tyhle media fakt nemusí jakou dobu šáhnout....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.06.2020 14:07 Muž daren [408] Re: Jarry
Nikdo nerika, ze pemza je vynalez Seachemu. Proste zkusili za tebe ruzne druhy, vybrali tu, kterou povazuji oni za nejlepsi a tu prodavaji. Stejne to dela ADA, akorat tomu rika Bio Rio :-) U Sery a Eheimu dosli k tomu, ze maj sopku daleko a vyrabeji si to umele.

Dej si do filtru co chces, ja se ti za to nebudu smat (jestli to tedy nebudou gumovi medvidci :)

Ale trochu mi vadilo, kdyz se tu kolegovi vysmivali, ze si dal do filtru znackovy iontomenic. A pak se ukazalo, ze to s alternativama neni moc slavne...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.06.2020 13:51 Muž Jarry [1437] Re: daren
Pemza se používá jako filtrační médium pro různé účely spoustu let, pochybuju, že je to vynález Seachemu :-)
Měl jsem každopádně ve filtrech jak originál Matrix, tak zahradní pemzu 5-16mm za 20Kč/l a podoba je celkem pozoruhodná:-) Osobně té deklarované výběrovosti Matrixu spíše nevěřím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2020 13:49 Muž Shimi [682] Re: daren
Právě že je. Ale věřím tomu, že se najde človíček, který těm reklamním žvástům o tom, jak to firma Seachem důkladně přebírá za svitu Luny, aby vyselektovali ty nejlepší kousky, které zajistí ty nejlepší podmínky pro bakterie, věří. Jasně, a teď tu o perníkové chaloupce. Ale jak říkám, když se najde dostatek hejlů, co to koupí, tak proč ne.

PS: Ostatní výrobce do toho nepleť, bavíme se čistě o Seachem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.06.2020 13:36 Muž Markusenka [89] Re: Anthrax
Nebyl jsem pochopen, já chci dát média do filtru a vědět že fungují, ne doufat, že budou fungovat, protože to bylo psáno na DF. Sám jinak mám média ve filtru pečlivě vybraná. Zkouším vhodnost porézních materiálů, studií je k dispozici mnoho, od hatů na Matrix až po blahořečení. Test nasákavosti na webu od Rataje moc dobře nedopadl, ale zase je to samozřejmě reklama na jejich produkt.
Správně to pochopte tak, že drtivá většina akvaristů, chce mít akvárko na pohodu a relax, s tím že koupí hotový produkt, nikoliv laborovat v okruhu levnějších alternativ dosahujících podobných výsledků. To by jsme si pak doma mohli začít míchat vlastní směs na pneumatiky, protože by se dalo tohle zaměnit za toto.
Naposledy, když v Polsku výhodněji zaměnili potravinářskou sůl v přebalu za sůl na posyp silnic, moc nadšení to nepřineslo, ale všem to chutnalo :-) .
Rozhodně nehaním experimenty, ale vím, že je to pro zapálené jedince, my co jinak chodíme do práce, jsme rádi za nabídky renomovaných firem.

Mára
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2020 13:18 Muž daren [408] Re: Shimi
Shimi napsal: Je to stejné jako u Matrixu. Název samotného materiálu je "Pumice" (Pemza) a obchodní název je Matrix. To není výmysl, to je konkrétní údaj z bezpečnostního listu samotného výrobce Seachem. To, že to firmy přebalí, dají tomu načančaný obchodní název a prodávají to za nesmyslnou cenu, je věc druhá. Na jednu stranu mi to vadí, ale na druhou nedělají nic protizákonného a je na kupujícím, jestli se nechá ovlivnit reklamními žvásty.

No ono to neni zase tak cernobile, jak to popisujes. K cemu je ti, ze vis, ze je to pemza, kdyz stejnou stejne neumis koupit? To bys stejne mohl rict, ze jeste levnejsi je tvarnice, a ma take spoustu poru ;-) Je to stejne jako s tim purigenem - k cemu je ti, ze vis, ze je to polymerova kulicka?

Zrovna ten matrix se na ruznych akvaforech propiral horem dolem, ale z tech poreznich materialu vychazel co si pamatuji nejlip (m2/g). Neni tezke nabrouzdat si snimky z elektronoveho mikroskopu a porovnat si ruzne matrose (pemza, sintrovane sklo, eheim/sera/seachem/...) a i laik vidi, ze jsou tam znacne rozdily. Pak je na zakaznikovi, kteremu pribehu nejvic veri. Ponechavam stranou vecnou diskuzu na tema jak velkou dirku potrebuje ta nejuzitecnejsi bakterie a kolik direk je treba na prumerne akvarium :)

V kazdem pripade zde je to primo od Seachemu pekne rozepsane:
www.seachem.com/…

Chápu, proč se lidé dívají na Matrix a porovnávají ho s pemzou, kterou mohou koupit v zahradním centru; oba jsou to pórovité kameny. Rozdíl je v tom, že ne každý porézní kámen je stejný; Matrix je specifický typ vybraný pro svou pórovitost, velikost pórů, trvanlivost a inertní povahu. Když si koupíte Matrix, víte, co získáváte. Byl testován v laboratoři a v tisících akvárií po více než deset let s vynikajícími výsledky. Když si koupíte kabici Matrixu, nekupujete jen fyzický materiál ; kupujete výzkum, díky kterému byl objeven a testován tento konkrétní druh kamene, a záruku, že je bezpečný pro použití ve vašem akváriu. Kupujete rovnež podporu, když stejně jako nyní máte otázky týkající se produktu nebo potřebujete poradit s akváriem. Tyto věci nekoupíte v žádném zahradním centru nebo obchodu s kamenem...

PS: pro stouraly - ja tento konkretni produkt ve svem fitru nepouzivam :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2020 12:42 Muž Centisi [33] Re: Shimi
nevím o jakým provaření mluvíš..Co aspoň já vím,tak se tím Seachem nikdy netajil a v detailním popisu bylo něco ve stylu že je to tříděná pemza s takovými pory ,které nejvíce svědčí nitrif.bakteriim…
Samožřejmě že sem matrix taky musel zkusit smich ale v domácích podmínkách nepoznáš rozdíl mezi siporaxem,pemzou a pemzou matrixem .. Max tak poznáš že tyhle media mají tak trošku samočistící schopnost nebo já mám ten pocit a proto je v kanystru používám raději něž biokvacity...osidlovací plochu neřeším, ty bakterie sou všude a nečekaj co jim podstrčíme..viz fungující akvárka bez filtrace..
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2020 12:34 Muž Jarry [1437] Re: Shimi
No on ten Matrix se dost těžko maskoval, pemzu si v zahradnictví může koupit každý a srovnat s Matrixem, tohle je přece jenom trochu něco jiného:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2020 12:32 Muž Shimi [682] Re: Shimi
smhttp-ssl-69735-triquatics.nexcesscdn.net/…

Tak smůla, nedozvěděli, cituji: "Výrobek se skládá z proprietárních, vlhkých polymerních kuliček, které nejsou nebezpečné a jejichž přesné složení je obchodním tajemstvím."

Já si myslím, že po provaření Matrixu to je z jejich strany záměr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2020 12:20 Muž Centisi [33] Re: Shimi
ano,je to pemza a seachem se tím netají...o purigenu sme se dozvěděli přes dotazy jen to že je to na bázi polymeru,a víc nechtěli říct...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2020 12:15 Muž Centisi [33] Re: Anthrax
njn,já takový kraviny jako vyváření,louhování kořenů atd nikdy nedělal,to je jedinej důvod proč sem to začal používat a důležitý je že to pomáhá a ušetří čas..
Hodně lidí chce mít třeba plně průzračnou vodu a tak se uchylují k těmto mediim...druhá věc je dnešní uspěchaná doba... ale nic to nemění na tom že se řeší plno kravin,straší se s tím ostatní at už je to tady to téma,nebo prutok filtrací atd,a jiný rádoby studie...
hodně lidí si určitě pamatuje ještě filtry s takovou plastovou síťovinou co se pod ní dával obyčejnej molitan ze židle a jelo to na motorek-bublifuk :-D tak s tím sem jako kluk začínal..postupně sem se dopracoval až ke kanystru a funguje oboje a bakterie si neztěžují..zrovna tak kdysi byla každá nádrž přerybněná,s málem rostlin proti dnešní modě a taky to šlo...Dneska se neúspěchy svádí na kde jaký kraviny a řeší se kokotiny a z toho vzniká i zájem o tyhle media a výrobci to jde na odbyt...Já třeba vím na co to chci a proč a zároveň znám člověka co to má ve filtru neustále i když ti řekne že tedkom už to asi ani nepotřebuju...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.06.2020 12:13 Muž Shimi [682] Re: Daren, Centisi, Prašan a další
Jen malá technická. Vše by vyřešilo, kdybyste si sehnali bezpečnostní list k Purigenu. Tam byste se dozvěděli konkrétní název materiálu, ne jenom obchodní název. Je to stejné jako u Matrixu. Název samotného materiálu je "Pumice" (Pemza) a obchodní název je Matrix. To není výmysl, to je konkrétní údaj z bezpečnostního listu samotného výrobce Seachem. To, že to firmy přebalí, dají tomu načančaný obchodní název a prodávají to za nesmyslnou cenu, je věc druhá. Na jednu stranu mi to vadí, ale na druhou nedělají nic protizákonného a je na kupujícím, jestli se nechá ovlivnit reklamními žvásty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2020 12:07 Muž daren [408] Re: Anthrax
Anthrax napsal: Proč v takovém případě používat ', když mě filtrace vlastně nezajímá a nechci jí řešit?....

No nevim, proc kdyz to nekoho nezajima, proc by nemohl dat do fitru 'všeliká filtrační média'. Prave proto, ze te to nezajima, das do fitru to, co ti doporuci vyrobce a je slusna pravdepodobnost, ze to bude fungovat lepe, nez kdyz budes neco vymyslet bez znalosti veci. Muze se stat, ze skoncis naddimenzovanou fitraci za suboptimalni cenu, ale cas, ktery usetris za vyzkum vlastni alternativy ma take nejakou cenu.

Dalsi moznost je, ze das na radu nekoho, jehoz vysledkum se chces priblizit, komu duverus a jehoz rady se ti osvedcily. A ten ti rekne - vyhod tohle a misto toho tam dej tuto. Kvuli tomu se ale porad nemusis nutne stat mikrobiologem, kdyz te to nijak neoslovuje, a nevidim duvod, proc by to melo byt zdrojem posmechu.

Anthrax napsal:To daren: Zatím jsem teda nezaznamenal čím si Purigen ten bod navíc zasloužil. Za mě 0:0. ;-)
Zatim mi prislo, panuje shoda, ze purigen dela +/- to, co vyrobce deklaruje, ale muzes to rozporovat :) Na druhou stranu neprislo mi, ze by se ukazalo, ze je za nej adekvatni snadna nahrada, ale treba se tu ty odkazy konecne objevi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.06.2020 11:35 R Muž Anthrax [4746] Re: Centisi
Jak píšu, ty jsi s Purigenem spokojený. Tak ho používej dál, je to přeci v pořádku.

Ale pro mě ta otázka spíš stojí, proč by taková masa akvaristů měla chtít používat a chtít aby to dělalo to co deklaruje? V běžném akvárku? Podle mě 90 % běžných hobby akvaristů nepotřebuje v principu vůbec žádná speciální filtrační média. Velká část lidí si jen myslí, že je potřebují. Někteří ví proč, co a jak používají ale zbytek je obětí reklamní masáže. A takhle je to se vším. Substráty, drahé filtry a náplně do nich, osvětlení, CO2, vodičky na úpravu vody a kdesi cosi. Pak do toho lidi zahučí za desítky tisíc a ani často nevědí co, jak a proč. Sytí a pálí osvětlení do akvária se třema kytkama. A diví se, že jim v akvárku za 35 000 Kč bují řasy. A pak se to tu všemožně řeší.
Za mě nedělat si z roviny kopec a nějakou chemii (včetně Purigenu) neřešit, pokud to není fakt potřeba. A ono většinou opravdu není co řešit. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.06.2020 11:02 Muž Centisi [33] Re: Anthrax
Já myslím že vzhledem k ceně to tam cpou ti,kteří od toho očekávaj deklarovanej výsledek,kterej se dostaví bez dalších negativních vlivů ;-) Normální hobby akvarista nepotřebuje znát chemii tak dokonale jak tu popisuje prašan.. Mě jednoduše stačí že to funguje tak jak popisuje výrobce,dokonce se ani nic nestane když je to ve filtru dlouho,jen to přestává plnit funkci,přesně jak popisuje výrobce.. Tohle stačí 90% hobby akvaristům a výsledky s tím mají aji díky strašení prašana jakej je to pruser když to zanedbáš atd...
Já se fakt nedivím,jak někteří tvrdí že fora sou jen k dokazovaní si vlastního ega že někteří jedinci sou chytřejší jak výrobci hledaj kde jaký náhrady a potom tady musí řešit chemii,prusery atd..a z poloviny k šíření mýtů a matení akvaristické veřejnosti... tohle je viz tenhle případ.... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.06.2020 10:32 R Muž Anthrax [4746] Re: Markusenka, prašan, daren
Markusenka napsal: Co se týče filtrace, nechci se jí příliš věnovat, experimentovat, pouze sestavit a poskytovat běžnou provozní údržbu A v tom si myslím, že je zakopaný pes a vzájemné nepochopení. Proč v takovém případě používat všeliká filtrační média, když mě filtrace vlastně nezajímá a nechci jí řešit? ;-) Jak to tu sleduju, tak to cpe 80 % lidí do filtru zbytečně (do naprosto běžných nádrží). Navíc velká část z nich, aniž by o tom něco věděli... Prostě jen na základě reklamy. A ono se to ve fóru celkem často potvrzuje u velkého množství různých produktů. :-) To je důvod, proč tu dostal Prašan kladné hodnocení příspěvků. Ne protože by byl Purigen špatný. Ale protože většina lidí nepřemýšlí, než něco použije. Nicméně to je každého věc.

Celá ta debata mi ale přijde zbytečná. Jedni si na svůj lovebrand nenechají sáhnout. Druzí nechtějí pochopit, že prostě někdo vidí věci jinak a že každý provozuje akvaristiku po svém a nepotřebuje hledat jiné cesty, když mu Purigen dělá dobrou službu.

To daren: Zatím jsem teda nezaznamenal čím si Purigen ten bod navíc zasloužil. Za mě 0:0. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.06.2020 09:40 Muž Markusenka [89] Re: Prašan
Ahoj.
Tak nevím. Je řada lidí, většina, která ty peníze za Seachem ať již zde diskutovaný Purigen, nebo jinde Matrix, nahraditelný pemzou, nebo jiným porézním médiem, například od Rataje dá a nemá s tím problém.
Princip reklamy je takový, jako píšeš, je to všeobecně lep, takže nic nového pod sluncem. Některý skutečně funguje a dělá co slibuje na výbornou, viz produkty Seachem, jiný v nejlepším případě v podmínkách akvaristiky nezabije osádku.
Není nic jednoduššího, než objevený materiál nakoupit, balit a prodávat, jenže to jsou ty další náklady a když to spočítás, tak výsledná prodejní cena už nebude nepodobná od té Seachemácké. Zde vidím podobnost s reálnou cenou dílů mobilních telefonů. Iphone stojí materiálově cca 280 dolarů, zbytek ceny odráží kromě marže náklady na provoz, zaměstnance, vývoj, distribuci .... . Tady to bude principielně stejné.

Takže, pokud máš pocit objevení díry na trhu, prosím vzhůru do podnikání, nezapomeň na podporu pro svůj produkt pro potencionální zákazníky, jinak je to pouze soukromá aktivita, byť v tvém prostředí funkční, alternativa, k produktům nabízeným masově. Ta může koexistovat, ale nikdy se neprosadí.

Ještě uvedu můj názor, co se týče filtrace, nechci se jí příliš věnovat, experimentovat, pouze sestavit a poskytovat běžnou provozní úržbu. Takže z pohledu celkových nákladů na akvárium, je ta 4 stovka za Purigen kapičkou v moři, navíc díky regeneraci na dost dlouhou dobu. Rád jí v tomto případě dám, dal sem. Jsem Purigenová ovce.

Mára
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   09.06.2020 08:59 Muž daren [408] Re: Prašan
Tak ja tomu nerozumim. Nejdriv jsi se vysmal kolegovi, ze pouziva predrazeny purigen, posbiral jsi za to hafo palcu nahoru, ale ve vysledku jsi za vice jak tyden nedokazal prozradit, co presne jsi si misto toho koupil a jak jsi prisel na to, ze je to stejne jako purigen.

Nezlob se na me, ale to jsou 2 URL, to zase neni tolik prace. Buch buch a je po diskuzi. Takto se tezko branim pocitu, zes proste trosku mlzil a situace neni ani zdaleka tak ruzova jak jsi naznacoval :)

Cili 1:0 pro purigen...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2020 22:52 - Re: daren
To na čo sa pýtaš v poslednej vete sa dá dohľadať na stránkach výrobcov takýchto živíc(iontomeničov).Napr.tu www.lenntech.com
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.06.2020 10:14 Muž daren [408] Re: Prašan
Radovane, z toho jak tu pises mi prijde, ze mas tohle tema celkem najete. Nechces o tom tady napsat treba nejaky osvetny clanek? (omlouvam se, jestli uz nekde je). Ja vim o nekterych aspektech akvaristiky mozna vice nez bych chtel, to tomhle treba skoro nic, takze se rad dovzdelam.

Ze zkusenosti vim, ze delat si sam nejakou resersi z internetu ja spousta prace, ktera cloveka casto odradi. A stejne pokud to neni podepreny nejakyma praktickyma zkusenostma, je to takovy polovicaty. Bylo by prijemne si o tom precist neco ucelenejsiho od nekoho, kdo s tim i nejak experimentuje. Ikdyz je to prace casto nevdecna, treba by to u par lidi zarezonovalo :)

A ten pytlik s kulickama cos poslilal fotku, to je tedy co? Podelil by ses prosim o to kde se to da koupit, kolik to stoji, a jak se pozna, ze to ma stejne vlastnosti jako purigen?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2020 23:03 - Re: Centisi
Fotka k příspěvku Skočil si im na reklamný lep.Ja to viem ale už ma prestalo baviť stále to niekomu dookola vysvetľovať.A kedže ani nemáš záujem.Tak plať ďalej. Maj sa.
Edit: Dal som si ešte tú námahu to večer vyfotiť. Totožné vlastnosti ale nie je to Purigen a okrem iného stálo ma to asi 1/3 ceny.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2020 21:46 Muž Centisi [33] Re: Prašan
Aha,takže taky nevíš.. tak se měj ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2020 21:31 - Re: Centisi
Kto nechce,tak k tomu je dlhá cesta.Skús si prečítať tu prítomných 40 strán vlákna + si o tom niečo naštuduj na dostupnom internete.Nie som ani predajca ani nič podobné.Som len hoby akvarista.Kto sa nechce učiť,tak račej kupuje predražený produkt.Viac sa k tomuto nebudem vracať.Nech ti to pláva.
PS: Purigen do seba nič nenasaje,netreba si to pliesť s filtračným poréznym materiálom.A tu je tvoj problém,ty ani nemáš šajnu čo vlastne používaš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2020 09:52 Muž Centisi [33] Re: Prašan
Nejspíše to začne do vody zpétně pouštet jwste vetsi sra*ky nez to do sebe nasalo.. tak jako všechna specialni filtracni media kdyz je za vcasu nezregenujes nebo nevymenis...
Kazdej normalni človek se o to stara nebo pouziva jen na dobu nezbytne nutnou a tak se neni čeho obavat....
Asi si zastancem uhlí..ja nikoliv tak bych ho nepouzil ani v tomto připadě i kdybych mel menit 90%vody...
Už nám rekneš kterej výrobek je ten purigen..?.to je asi to co kazdyho zajima..zbytek je asi okrajová záležitost..nebo aspon pro mě ;-)
Podstata je to ze sme neznaly a kupujem predrazenou a prebalenou vec a stale si nas jeste nepoucil kdyz tomu tak rozumiš hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.06.2020 09:46 Muž Centisi [33] Re: daren
Upřimne s tebou souhlasím ;-) tady jde o to,ze jeden tu trepe něco s purolitem což je jak srovnavat kočku se psem.
Druhej ti tu jmenuje kde co a píše jak to funguje jak kdyby přes to dělal obchoďáka či to skoro vyráběl a ostatním řekne jak sou neznaly ze koupí předraženou věc,ale už jim nerekne co to je nebo pod jakym oznacenim to koupit a jak na tom ušetřit...o tohle mi jde ;-)
I kdybych se to dozvedel tak je to jak píses..koupim to co chci a mam vyzkouseno a nevymejslim bejkarny...
Ale nekomu by to treba pomohlo kdyby si vice akvaristu koupilo kilovku a podělili se...
Edit: Myslim ten purolit co tu byl v odkaze..bude jich určitě vice druhu a kazdy trošku na neco jineho...(to jen aby me někdo zase nechytal za slovička ze se tu řikalo ze je toho xx druhů)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   05.06.2020 22:29 Muž daren [408] Re: Prašan
Hosi ja nevim. Purigen prodava nejaka firma, dekladuje nejaky vlastnosti a vy tomu bud verite a jste ochotni za to zaplatit, nebo tomu neverite. A nebo tomu verite a nejste za to ochotni zaplatit a hledate nahradu.

Ja patrim do prvni kategorie, a v akvariich, ktere me oslovuji, se purigen pouziva naprosto bezne a je s nim spokojenost. Kdyby existovala nejaka srovnatelna siroce dostupna vyrazne lacina nahrada, verim, ze by se o ni vedelo.

Ale neupiram nikomu snahu pochopit jak tento produkt funguje ani snahu najit za nej adekvatni lacinou nahradu. Ne kazdy na to ma cas a potrebnou erudici. Ja uz jsem dospel k tomu, ze nekdy je lepsi si koupit fungujici hotovou vyzkousenou vec a usetreny cas venovat na jine veci (treba kochanim se akvariem :), ale take jsem mel obdobi, kdy jsem misto drahe amazonie trpel s lacinym liaporem...

Kazdemu vyhovuje neco jineho, kazdemu se libi neco trochu jineho, a prijde mi zbytecne to nejak hrotit (a jak jsem cetl par komentaru z5, tak mi to chvilemi ponekud vypjatejsi prislo :)

Pritom, kdyz jsem se dival do vasich prezentaci, tak kazdy mnohdy sledujete uplne neco jineho - jeden mnozi ryby, druhej se snazi udelat biotop, tretiho zajima aquascaping. Odlisne cile vyzaduji casto i odlisne prostredky, se nedivim, ze se neshodnete.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2020 21:06 - Re: Centisi
Vieš čo sa môže stať ak úplne,že náhodou nezregeneruješ dlhšiu dobu Purigen? To akvárium nechci vidieť.A potom už ani regenerácia nepomôže.A vieš čo pomôže v takomto náhodnom prípade? Úplne praobyčajné aktívne uhlie a nová násada baktérii.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2020 18:46 - Re: Jarry
Ak pri Purigene NO3 ostáva,tak sa bude chemickou reakciou pravdepodobne hromadiť sodík.Kedže si myslím,že KNO3 a NaCl máme vo väzbách v akvárku všetci. NO3 sa zamení s Na.Vznikne samostatný sodík a voľné uhlovodíky. Na+ / CH3 a NO3.Takto konkrétne funguje Purolite A520E napr.Ale musím upozorniť,že nie som chemik.Takže ak sa pletiem uvítam korektúru...Pri A860 prioritne vzniká HCl.Uvoľňuje sa Cl a H ,ktoré sa zlučujú v samostatný prvok.Takže si myslím,že jeden je využitelnejší na odstranovanie dusíkatých látok a ten druhý výhradne na zmäkčovanie vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2020 13:48 Muž Centisi [33] Re: Jarry
ahoj,rozdíl ti nevysvětlím ale jedno vím... Purolit bude něco jak píšeš,aspoň ten co prodává profiplants...do toho "purigenu" co má seachem to má hodně daleko.. (teďkom sem si byl za známým pro parmičky bo mu začali okusovat rostliny a hnedka sem se ptal jestli purolit taky zkoušel).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   04.06.2020 10:17 Muž Jarry [1437] Re: JakubN
Měl jsem na mysli rozdíl mezi
www.purolite.com/…
a
www.purolite.com/…

Nevím, jestli je to stejné, nebo ne, ale popis A520 nejvíce odpovídá produktu Clear Water a "Purolitu", co nabízí Profiplants. Je u nás celkem běžně dostupný. Oproti tomu A860 tvrdí, že odstraňuje organické nečistoty, což je asi celkem široký pojem, ale mé zkušenosti s Purigenem jsou takové, že NO3 opravdu nesnižuje - ale odstraněním organických nečistot, jakožto zdroje pro tvorbu NO2/NO3 bude snižovat jeho tvorbu v akváriu. To ostatně odpovídá i screenshotu, co jsi posílal, nikde se tam nepíše, že odstraňuje NO2/NO3, ale že je pomáhá kontrolovat.

Podobných debat už tu proběhlo opravdu hodně a vždy to nevím proč končí nějakým sporem, já bych v tom nehledal žádnou velkou vědu - osobně Seachem nemám moc rád, je mi jasné, že sami nic neprodukují, jen přebalují hotové věci s velkou marží, v tomto případě to není tak hrozné, cena všech těch AXXX produktů je poměrně vysoká a asi nikdo ti neprodá třeba 100ml, což může být pro běžné akvárium dostačující.

Samozřejmě - ve fungujícím akváriu bude krásně čistá voda i bez těchto přípravků, ale jakkoliv čistá voda, co je nějaký čas v akváriu, vždy bude mít lehké zabarvení do žluta. Někomu to může vadit, na odstranění tohoto nádechu lze použít aktivní uhlí, nebo jeden z výše uvedených produktů (efekt je rozpoznatelný, např. v mořské akvaristice, kde hraje světlo hodně důležitou roli, je i průzračnost vody důležitá pro jeho pronikání do hloubky) s nějakým doprovodným efektem - aktivní uhlí je potřeba časem měnit, CW/Profiplants Purolit/A520/... dalších podobných věcí přímo odstraňuje NO3, Purigen/A860 odstraňují organické nečistoty. Oboje je možné regenerovat, takže to v delším horizontu vyjde levněji, než AU.

Ale je přece na každém, o co mu v akváriu jde, když budu budovat holandské akvárium se spoustou náročných rostlin, tak možná budu něco podobného používat, ale nebudu to dávat do BW akvária. V odchovně bych se asi uregeneroval, tam je to o výměnách vody.

Tak hlavně, ať to plave pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2020 23:16 - Re: Centisi
Prašan napsal: Tu treba rozlišovať anex,katex a mixbed(zmes oboch) ale teoreticky ano, obdoba resp. i totožné sa používajú pri úprave vody vo vodárňach,priemyselných parkoch,firmách aj ako dočistujúci stupeň reverznej osmózy.A samozrejme konkretna živica na konkrétny učel.Je rozdiel či chcem vodu zmäkčovať a nemám pritom ryby,alebo odstraňovať dusíkaté látky atď.Alebo potrebujem čistú vodu a pritom chovám i ryby.Použitím nesprávnej živice v akvaristike môžeš spôsobiť odstránenie niektorých prvkov a na druhej strane hromadenie iných.Čize môžeš spôsobiť z dlhodobejšieho hľadiska i problémy rybám.
Edit: Priemyselná reverzná osmóza.Obrázok ilustračný z netu.
www.filtry-vodni.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2020 23:13 Muž Centisi [33] Re: Anthrax
nevím,je to možný..mě stačí vědět to ,že mi s tím akvárko nešlo..prostě mi rozdrbalo vše...chemismus vody,nastoupila řasa,nedoměřil sem obvyklých hodnot,prostě katastrofa...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2020 23:13 - Re: JakubN
Využíva sa to i vo veľkokapacitných nádobách napr.vo firmách kde je pre proces potrebná mäkká voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2020 23:10 Muž Centisi [33] Re: Prašan
ok..já jen že právě známej byl s tím purigenem u někoho,s dotazem jestli s tím náhodou neupravujou vodu a nějak nepochodil. Tak nevím,jestli to neznají nebo spíš nepoužívají.. pokud sem to dobře pochopil tak se ještě dotazoval na co to má sloužit a donesl mu na zkoušku hrst něčeho podobnýho a že je to tomu nejpodobnější co používají ale k purigenu to mělo daleko a tedkom nevím co tim odstranovaly z vody...
pořád mi to nějak leží v hlavě :-D zatím sem neslyšel ještě od nikoho že by měl něco stejnýho ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2020 23:08 Muž JakubN [60] Re: Centisi
To asi až koncový uživatelé.. Ve vodárně by toho museli být tuny.. My to máme v práci u RO ke sterilizátoru..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2020 23:02 - Re: Centisi
Tu treba rozlišovať anex,katex a mixbed(zmes oboch) ale teoreticky ano, obdoba resp. i totožné sa používajú pri úprave vody vo vodárňach,priemyselných parkoch,firmách aj ako dočistujúci stupeň reverznej osmózy.A samozrejme konkretna živica na konkrétny učel.Je rozdiel či chcem vodu zmäkčovať a nemám pritom ryby,alebo odstraňovať dusíkaté látky atď.Alebo potrebujem čistú vodu a pritom chovám i ryby.Použitím nesprávnej živice v akvaristike môžeš spôsobiť odstránenie niektorých prvkov a na druhej strane hromadenie iných.Čize môžeš spôsobiť z dlhodobejšieho hľadiska i problémy rybám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2020 22:59 R Muž Anthrax [4746] Re: Centisi
Centisi napsal: a u aktivního uhlí ne?
Nejsem si jistý, ale není náhodou aktivní uhlí hlavně o fyzikální adsorpci? To čistě vzato není chemie. Edit: Když tak mě někdo opravte prosím. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2020 22:58 Muž Centisi [33] Re: Prašan
je to možný,neříkám že to tak být nemůže,ale pro mě je to pořád menší zlo než AU...nevím ani proč už ale tenkrát sem to tam na něco dával a rozdrbali mi to akvárko komplet.
jak si dával nebo kdo odkaz na ty anexy,je to stejný co používají ve vodárnách na úpravu vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.06.2020 22:51 - Re: Centisi
Ano.Ale je to trocha rozdielne.AU je predovšetkým porezny materiál,ktorého póry neprepustia niektoré prvky,niektoré naviaže.Obdobnú funkciu prioritne plní zeolit,ktorého póry sú tak malé,že zastavia i molekulu amoniaku.Iontomeniče sú o naviazaní a uvoľňovaní funkčných chemických skupín.Takže osobne by som nepovažoval Purigen za filtračný materiál ale skôr o produkt ktorý chemicky upravuje vodu.Uvoľnením konkrétnych prvkov na ktoré sa následne naviažu iné.Záleží od použitého iontomeniča,ale v akvárku tak môže časom byť napr.prebytok kremíka,sodíka a.i. Uvoľňuje sa často chlor,čiže sterilizuješ akvárium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2020 22:39 Muž Centisi [33] Re: Prašan
a u aktivního uhlí ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2020 22:38 Muž Centisi [33] Re: Prašan
proč bych se měl čudovat? dobře postavený filtry není potřeb vůbec čistit,vše se rozloží a přemění na živiny...řasy mám taky trošku ..uplně normální věc..zelená prachová třeba na kořenech vypadá suprově a mě se to líbí hop vláknitá se mi taky motá v mechách pod světlem a myslíš že tam hnedka dávám chemii nebo antibiotika ??
Nevím co pod tím označením je...a na co se používá..mohl bych googlit,ale sem už na to lenošnej
spim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.06.2020 22:37 - Re: Centisi
Podľa teba to nie je chemia,ale práve k chemickej reakcii vo vode používaním Purigenu dochádza.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2020 22:30 Muž Centisi [33] Re: Roger
ono záleží jak se k tomu stavíš..mě se třeba absolutně nelíbí ty zákaly z kořenu..(nahnědlá nebo nažloutlá voda),ale třeba zase beru řasy v určitým množství..je to součást biotopu..pro někoho nemyslitelný jako pro mě nahnědlá voda smich nemyslím si že by se purigenem dalo maskovat nějaký selhání...nebo spíše nevím jaký a že barví čerstvej kořen je uplně normální ale mě se to prostě nelíbí. On ten purigen je asi jediná chemie pokud to tak bereš co asi používám,CO2 a hnojiva,a zkouším matrix.. pro mě z toho není chemie ani jedno a ani jedním nějakou chybu nezamaskuju si myslím...Jinak akvárka kluci máte pěkný X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.06.2020 22:16 Muž Roger [1873] Re: Kawa
Chápu tvoje rozhořčení, já jim říkám potopená zahrada smich každý má svůj vkus a můj to není jak sis všiml z mých akvárií :-) ale zpět k tématu, chtěl jsem pochopit smysl těchto výrobků, no díky že jsi mi to vysvětlil, pochopil jsem, vlastně je to tak jak jsem si myslel. Máš pravdu chvíli to trvá, ale o tom to sakra je ne? Akvaristika není o rychlosti ale o vytrvalosti, alespoň pro mě. Každý den je se co učit, a maskovat průšvihy výrobky se mi nelíbí. Chápu když je k tomu opodstatnění, ale nemůžu se zbavit dojmu že mnozí to kupují prostě jen proto že to mají ti druzí a je to moderní, ale já tvrdím ze se to jednou ukáže, za několik měsíců, za rok nebo dva se následky dostaví, protože tímto se dají krásně maskovat vlastní chyby aniž by to majitel tušil. To si o tom myslím já. Ale možná se pletu, zase mě uklidňuje fakt, že se mohu dovolit plést, jsem stále v akvaristice junák a těm se to promíjí :)
Ps: díky za pochvalu, ale zase nepřeháněj ;-)

Edit: tvoje a Prašan akvária jsou jedny z těch které mi jdou příkladem a já vám kluci za ty příklady děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.06.2020 22:08 - Re: Kawa
Súhlas viď.môj príspevok. pivo
Osobne preferujem prirodzené biotopové nádrže i keď práve takéto nevábia vždy svojim vzhľadom.A neraz tam je zámerne i riasa či sinica.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.06.2020 22:03 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Roger
Jo přesně tak jsem to myslel. A zrovna tvoje akva je důkazem toho jak to jde. A máš to přirozeně pěkné. Tomu říkám akvárium. A ne rádoby krajinky, popírající zakony fyziky a ještě s přívlastkem přírodní. Kámen v řece leží a nestojí jak někde na skalce v zahradě. Teď do mně někdo najede ale je mi to jedno. (Jinak kámo taky mám za sebou zk....den.Mam toho plné zuby a to je teprve středa)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2020 21:56 - Re: Centisi
A napríklad takéto produkty sa označujú i ako Lewatit,Resinex,Imac,Ionac.Lenntech.A otázočka na teba: ,,Vieš čo sa predáva pod označením FA 100 v súvislosti s vodou? ´´.A o tom to celé je. pivo ahoj
PS: Kopa akvaristov má rozdielny prístup.Osobne by si sa asi čudoval,že filter čistím raz za 5 rokov/ neodkalujem a pritom mám vodu kryštálovú a rastliny bez rias.A to všetko pri značnom kŕmení a prerybnení.No hold zopakujem tu napísané kolegom,akvaristiku treba pochopiť a najmä dať jej čas.Akváriá alias aquascaping,to nie je akvaristika v pravom slova zmysle.Môj osobný názor.Lebo nie je frajerina mať pekné akvárium 1 rok s použitím xy prípravkov a techniky,ale je frajerinou mať prirodzene prosperujúce akvárium 20 rokov. ahoj

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [11] ...... 51 52

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 61216x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9043-filtracni-media?od=501