Filtrační média
Ten "zázrak" od Seachemu je max. tak vyčištěn a propláchnut. Za rozumný peníze se dá koupit tříděná, čištěná pemza s certifikátem pro pitnou vodu. PS: Bio-Rio od ADA je taky pemza
Matrix je obyčejná pemza, akorát to proseli jemnějším sítem, takže tam nejsou větší kusy. Seachem může tvrdit co chce, ale jsou to jenom reklamní kecy. Prodejci to samozřejmě taky tvrdí, protože je to pro ně skvělý kšeft, přece nebudou říkat, aby si to lidi koupili v hobby marketu za zlomek ceny, ne?
Jo vlastně, ještě jeden "zásadní" rozdíl, Forestina nebude propraná, člověk to doma musí proprat od prachu, to tam asi bude dělat ten několikanásobný rozdíl ceny.
Používal jsem ve filtrech FORESTINA Dekor Pemza (5-16mm) za cca 15Kč/l, měl jsem doma i balení Matrixu, bylo to k nerozeznání podobné. Seachem tvrdí (minimálně kdysi tvrdil), jak jde o pemzu výběrovou se speciální porézností atd. Osobně si tedy s odstupem času myslím, že se tato "hitech" filtrační média trochu přeceňují, ale v malých tlakových filtrech jejich použití asi smysl má, zvlášť za výše uvedenou cenu
"A" je správně
, pro domácí filtry 10-15mm.
0 24.01.2023 14:07 FPS – Filtrační média
jak velkou zrnitost má mít pemza, 10-15mm nebo 15-25mm?
kolik litru pemzy se vejde do jednoho košíku co je ve filtru Oase BioMaster?
Starší reakce
Zas se ten článek nevěnuje průtoku filtru. Většina filtrů má značnou část obsazenu molitanem, který se může dost přicpat a výrazně snížit průtok. Nemá pak cenu kupovat Matrix, ale pemza z hobby marketu bude fungovat stejně a bude levnější, jak všechny typy akvarijních filtračních náplní.
Až zas někdy polezu do filtru, zkusím vyhodit všechen molitan a nechám tam jenom pemzu a různý další sypký materiály, co jsem postupně nashromáždil a nevyužil. Přicpávat se mně bude jenom předfiltr, tam naopak molitan nechám, jak je, bude dělat mechanickou filtraci.
No konečně, byznys, byznys a zase jen byznys, díky za článek...
V podstatě pemza a podobný matroše jenom míň brzdí průtok na rozdíl třeba od molitanu, ale funguje to prakticky stejně. Matrix nemá vůbec význam kupovat, pokud člověk pořídí filtr bez náplní nebo jenom s molitany a má obavu o snížení průtoku, stačí v hobby marketu koupit za pár korun pemzu, myslím, že to bude levnější, než různé kuličky, válečky a podobně, co se jinak do filtrů prodávají.
Bohužel o tomto si většina začátečníků nepřečte a skočí na ty reklamní videa akvaristik, že bez Matrixu to nebude ono. Skočil jsem na to úplně stejně.
5 18.01.2023 10:42 FPS – Experimenty: Nitrifikace – mýty vs fakta
dobrý experiment
www.golias.net/…, když jsem to přečetl, tak nebudu kupovat Seachem Matrix do venkovního filtru Oase, a nechám tam keramický filtrační materiál který byl v balení
Starší reakce
robíš si srandu alebo to myslíš vážne, že jediné anaerobné procesy v substráte, ktoré poznáš, sú premena síranov na sulfidy?????? Nikdy si nemal bublinky v dne ktoré nesmrdeli po sírovodíku?
No, tak to prosímtě pošli relevantní odkaz. Anaerobní procesy v popsaném rozsahu ve dně jsou totiž nežádoucí a v podstatě nekontrolovatelné, končí to pak "havárkou"
vôbec nie nacucnutie, myslel som na anaerobné procesy, ktoré môžu spotrebovať kľudne cez 50% dodaného dusíka. Pri troche snahy k tomu na YT nájdeš experimenty, na nete články a potvrdia ti to aj skúsení rastlinkári.
V médiach dosiahnúť tento efekt je zložitejšie.
Já mám klasický štěrk, takže nějaké "nacucnutí" nepřipadá v úvahu. Jestli to bylo myšleno takto.. ????
nezabúdaj, že aj substrát niekedy zožerie dosť NO3
Pemza promytá kyselinou.
Každá nádrž je jiná - pokud je jinak ta nádrž stabilní, bez řas, osobně bych radši jemně přidával ten dusik
.
Dá se to dobře kontrolovat a dávkování může být minimální.
Tak on ten Metrix bude asi něco na bázi zeolitu,pemzy.
Akvaristiku dělám už dlouho.. ale tohle mi moc hlava nebere.
Já ten eheim koupil jen kvůli komfortu(hlučnost) a těm terčovcům. Jinak zlatý klasický bublifuk maximálně hlava+molitan.
V krevetárku mám jen bublifuk a rostliny jsou svěže zelené nic nehnojím jen měním vodu a funguje to.
A tohle bych chtěl i od té 360-ky. Co nejméně zásahů.
Dusík schlamstnou rostliny.
Osobně si nemyslím, že by Matrix odbourával NO3. Když už, tak tohle aktivně dělá zeolit.
Pokud jinak vše funguje, osobně bych Matrix nechal tak jak je a dusík přidával-kontrolovaně.
0 26.10.2022 08:05 Tunakovi – Zkušenosti s porezními materiály
Zdravím akvaristi,
Máte někde "negativní" zkušenosti s těma super mariálama jako je Matrix,a podobné "super" filtrační materiály?
Choval jsem 3 roky terčovce a byl jsem s tím spokojen NO3 skoro na nule. Teť jsem akvárium předělal na klasickou "společenku" a NO3 mám stále na 0 a musím přidávat dusičnany uměle, protože rostliny bez toho prostě nerostou.
Jednou stranou z kohoutku nám podle vodáren teče NO3 0,5mg/l.
Přecejen ty ryby musí ale něco "vyprodukovat."
Napadlo mě ubrat minimálně polovinu Metrixu a dát za to origo náplně. Mám tam nějaké ty plastové kuličky a válečky.
Máte někdo podobnou zkušenost?
Kdysi jsem měl v menším akvárku obyč hlavu+molitan a problémy s kytkama jsem neměl... samozřejmě bydlel jsem jinde a vstupní voda byla taky jiná...
Starší reakce
Siporax se po nějakém čase rozpadá. Já filtr čistím tak 1x do měsíce tak, že z něj vyleju vodu s nějakým tím sedimentem na dně a napustím novou. Což je možné vzhledem k tomu, že používám ty ošklivý fluidní media, který se čistý samy
Filtruje to všechno poměrně stejně ale koule nebo válečky jako je siporax a pemza nebrzdí tolik vodu a neucpává se jako molitan. U mého filtru čistím tak jednou za rok.
A má něco z těch médií menší odpor a solidní filtrační schopnost?
3D koule mám ve filtrech u akvárií, tak i u bazénu. Fungují stejně jako další podobná media nějaký viditelný rozdíl jsem nezaregistroval, a to už jsem měl ve filtrech leccos.
Ty bazénový pereme jednou za rok, vydrží dva až tři roky, pak se začnou dost rozpadat. Pokud by se myly v ruce, tak určitě vydrží mnohem víc, ale půjdou mnohem hůř vyčistit.
A já si myslím, že "nejlepší" filtrační media jsou právě ta fluidní media Kaldnes
.
Jak vlastnostmi a univerzálností použití, tak snadným čištěním.
Já už zkusil skoro všechno, ty 3D koule super, ale taky se po nějaké době zanesou a to čištění teda není nic moc. Pračka mi je třepila a při praní v ruce je celkem velká spotřeba vody, než se promyjí. Takže bych je dal někam, kam se dlouho neleze a budou krytý předfiltrem. Molitan je jasně nejlepší, akorát už taky neví, co by za něj chtěli
Teď si to čtu, napsal jsem blbost. Nejsou to molitanové koule, ale vatové koule.
Nejnovější media od EA, krom toho, že se vyrábí v potápivé i plovoucí verzi, se dají využít ve filtru i jako statická, ale nevyužije se tím o hlavní výhoda a důvod, proč to vůbec někdo řešil-fluidní provoz, s řádově vyšší účinností-doloženou, ověřenou-ne marketingové bláboly.
Podľa mňa, až tak rovnaký princíp nie. 3D gule (podľa popisu), slúžia ako "náhrada" za keramické valčeky... nie je "potrebné", aby sa pohybovali ako na videu s Kladnes (tam sa asi zaistí ten popisovaný "samočistiaci" efekt)...
www.youtube.com/…
www.youtube.com/…
Samozrejme že budú Kladnes fungovať, aj bez toho, tak ako iné "mechanické" média (mech-pro a neviem aké)...
To sa len zamýšľam...
Princip by měl zůstat "stejný", proto ten odkaz na vířivé...jen akvaristi používají jak pro vířivé tak pro "nevířivé".
PS: sám nepoužívám,ale např. Nhkg začal používat pod názvem kaldes k1
Přesně tak, jedná se o molitanové koule. Oproti písku v bazénové filtraci opravdu méně brzdí průtok a bordel skutečně důkladně zachytávají, určitě víc jak písek. Ale v akvarijní filtraci to nedokážu porovnat, ve filtrech mám normální biomolitan.
Toto nie sú 3d gule, aspoň myslím, že Lojza mal na mysli skôr
www.vodnirostlinky.cz/…
Máš skúsenosť stým pre vírivé filtrácie v normálnom filtri (kde sa to nebude hýbať)?
Lojza007 napsal:Pokud nechceš brzdit průtok, kup 3d koule nebo jak se to jmenuje.
Např.
www.nishikigoi.cz/… Je to reklamní nesmysl. Pokud nechceš brzdit průtok, kup 3d koule nebo jak se to jmenuje. Dává se to do bazénových filtrací místo písku. Jinak bohatě stačí molitan a bude fungovat stejně jako jakýkoliv jiný filtrační materiál.
Pro snadnou údržbu doporučuju předfiltr, odpojíš, vymyješ molitan a za 15 minut filtruješ dál. Moje doporučení je Sera Prefix, ale těch typů i za lepší ceny je spousta.
Moc nedej na nějakou osidlovací plochu těchto materiálů to jsou dost nesmysly. Vyber si takový materiál který se bude lehce čistit jako je třeba molitan jednu výhodu, ale pemza má nebrzdí vodu a neucpe se jen tak.
Cenově rozhodně stejné nejsou.
Zadej si do vyhledávání ve fóru "pemza"...
Zdravím, chci se zeptat ohledně matrixu a pemzy, jeden známý říkal, že je blbost utrácet za matrix, pemza udělá tu stejnou práci. Je tomu tak, že pemza a matrix jsou teda stejný? Předem děkuji za odpovědi
Starší reakce
On se ten dojem snaží vytvořit výrobci i prodejci. Mimochodem ještě jsem neviděl komerční video o akvaristice, kde by bylo řečeno, že stačí bublifuk a hnojení od ryb a šneků. Na druhou stranu v dnešní době jde dělat akvaristika několika způsoby a je jen dobře, že existuje možnost dělat low-tech i hi-tech nádrže. A uživit prodejnu akvaristiky znamená prodávat cokoli. Včetně krmiv a podestýlek pro psy, kočky apod.
Tak se na to dívám a napsal jsem to blbě, má to začít Především výrobci filtrů...
Prostě akvaristika je velký business a začátečník nemá moc šanci poznat, co dává a co nedává smysl a pak vyhazuje peníze oknem za blbosti.
V tomto si vážím pánů Rataje a Mithofera, kteří se ve svých videích nesnaží za každou cenu jenom prodávat ty nejdražší věci a neprezentují to tak, že bez nich akvarista nemůže být.
Já mám dva bublifuky v 360ce. Pouze pomalu rostoucí anubiasy a přes 120 ryb. Málokdo mi to věří
Dělám akvaristiku téměř 50 let a jak píšeš, nic nebylo. Max bublifuky ty jsem měl ve 120L nádrži dva a ještě za zdí. Kdyby tak vzduchovací motorek neřval měl bych bublifuk všude. Prostě je nová doba
Stejně je to paradox. Všichni, co používají ty spešl vysoce porézní matroše, tomu v konečném důsledku nevěří. Proč? No protože to všichni rvou do těch svých filtrů po kilech a nějak zapomínají na to, že to je přece to "zázračné" médium s obrovskou osídlovací plochou jako fotbalový stadion. Takže by jim správně na ten jejich objem akvária mělo reálně stačit +/- 10 "kamínků". Ale realita je úplně jiná. Další věc je ta, že se nezamyslí nad tím, jak to dělala předešlá generace akvaristů, která nic z toho, co máme my dnes, neměla a přesto jim to fungovalo.
Samozřejmě, hlavně jim jde o peníze. Dětským mikroskopem jsem porovnal Pemzu s EHEIM Substrat pro a póry jsou si velmi podobné ale cena obrovsky rozdílná. Myslím si o tom své
Především výrobci filtrů se snaží vytvořit dojem, že nikde jinde než ve filtru bakterie nejsou a proto musí být co největší objem filtru a v něm ten nejdražší filtrační materiál, co jde vůbec sehnat. A prodejci to často podporují, protože z toho mají víc peněz.
Vždy se vynoří nějaké super médium a podle mne je to opět tahač peněz na lidi. Já používám pemzu a myslím si (nevnucuji to nikomu) že toto médium za pár korun prostě vyhovuje. Pouze můj názor
Unikátní médium poskytuje "potravu" pro užitečné bakterie, které biologicky rozkládají odpadní látky způsobující bujení řas ( médium postupně bakterie spotřebují).
Takže oběd pro bakterie, nojo ale co potom ty užitečné bakterie vlastně budou dělat. Tady z těch kuliček dostanou najíst a co potom?
Doufám, že to nemyslíš s tak drahým bakelitem vážně...
Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 51 52
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 61609x