Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtrační média

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Filtrační média
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.01.2023 11:21 Muž Lojza007 [1201] Re: FPS
V podstatě pemza a podobný matroše jenom míň brzdí průtok na rozdíl třeba od molitanu, ale funguje to prakticky stejně. Matrix nemá vůbec význam kupovat, pokud člověk pořídí filtr bez náplní nebo jenom s molitany a má obavu o snížení průtoku, stačí v hobby marketu koupit za pár korun pemzu, myslím, že to bude levnější, než různé kuličky, válečky a podobně, co se jinak do filtrů prodávají.
Bohužel o tomto si většina začátečníků nepřečte a skočí na ty reklamní videa akvaristik, že bez Matrixu to nebude ono. Skočil jsem na to úplně stejně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   18.01.2023 10:42 Muž FPS [29] – Experimenty: Nitrifikace – mýty vs fakta
dobrý experiment www.golias.net/…, když jsem to přečetl, tak nebudu kupovat Seachem Matrix do venkovního filtru Oase, a nechám tam keramický filtrační materiál který byl v balení

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2022 20:11 Muž MichalV [327] Re: skypi
robíš si srandu alebo to myslíš vážne, že jediné anaerobné procesy v substráte, ktoré poznáš, sú premena síranov na sulfidy?????? Nikdy si nemal bublinky v dne ktoré nesmrdeli po sírovodíku? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2022 04:52 Muž skypi [248] Re: MichalV
No, tak to prosímtě pošli relevantní odkaz. Anaerobní procesy v popsaném rozsahu ve dně jsou totiž nežádoucí a v podstatě nekontrolovatelné, končí to pak "havárkou"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   27.10.2022 21:03 Muž MichalV [327] Re: Tunakovi
vôbec nie nacucnutie, myslel som na anaerobné procesy, ktoré môžu spotrebovať kľudne cez 50% dodaného dusíka. Pri troche snahy k tomu na YT nájdeš experimenty, na nete články a potvrdia ti to aj skúsení rastlinkári.
V médiach dosiahnúť tento efekt je zložitejšie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2022 19:28 Tunakovi Re: MichalV
Já mám klasický štěrk, takže nějaké "nacucnutí" nepřipadá v úvahu. Jestli to bylo myšleno takto.. ????
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2022 17:03 Muž MichalV [327] Re: Tunakovi
nezabúdaj, že aj substrát niekedy zožerie dosť NO3
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2022 11:08 Muž skypi [248] Re: Tunakovi
Pemza promytá kyselinou.
Každá nádrž je jiná - pokud je jinak ta nádrž stabilní, bez řas, osobně bych radši jemně přidával ten dusik ;-).
Dá se to dobře kontrolovat a dávkování může být minimální.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2022 09:51 Tunakovi Re: Lojza007
Tak on ten Metrix bude asi něco na bázi zeolitu,pemzy.
Akvaristiku dělám už dlouho.. ale tohle mi moc hlava nebere.
Já ten eheim koupil jen kvůli komfortu(hlučnost) a těm terčovcům. Jinak zlatý klasický bublifuk maximálně hlava+molitan.
V krevetárku mám jen bublifuk a rostliny jsou svěže zelené nic nehnojím jen měním vodu a funguje to.
A tohle bych chtěl i od té 360-ky. Co nejméně zásahů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2022 09:33 Muž skypi [248] Re: Lojza007
Dusík schlamstnou rostliny.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2022 08:59 Muž Lojza007 [1201] Re: Tunakovi
Osobně si nemyslím, že by Matrix odbourával NO3. Když už, tak tohle aktivně dělá zeolit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2022 08:43 Muž skypi [248] Re: Tunakovi
Pokud jinak vše funguje, osobně bych Matrix nechal tak jak je a dusík přidával-kontrolovaně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2022 08:05 Tunakovi – Zkušenosti s porezními materiály
Zdravím akvaristi,
Máte někde "negativní" zkušenosti s těma super mariálama jako je Matrix,a podobné "super" filtrační materiály?
Choval jsem 3 roky terčovce a byl jsem s tím spokojen NO3 skoro na nule. Teť jsem akvárium předělal na klasickou "společenku" a NO3 mám stále na 0 a musím přidávat dusičnany uměle, protože rostliny bez toho prostě nerostou.
Jednou stranou z kohoutku nám podle vodáren teče NO3 0,5mg/l.
Přecejen ty ryby musí ale něco "vyprodukovat."
Napadlo mě ubrat minimálně polovinu Metrixu a dát za to origo náplně. Mám tam nějaké ty plastové kuličky a válečky.
Máte někdo podobnou zkušenost?
Kdysi jsem měl v menším akvárku obyč hlavu+molitan a problémy s kytkama jsem neměl... samozřejmě bydlel jsem jinde a vstupní voda byla taky jiná... hmm

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2022 11:51 Muž skypi [248] Re: vaclav
Siporax se po nějakém čase rozpadá. Já filtr čistím tak 1x do měsíce tak, že z něj vyleju vodu s nějakým tím sedimentem na dně a napustím novou. Což je možné vzhledem k tomu, že používám ty ošklivý fluidní media, který se čistý samy ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2022 10:33 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lojza007
Filtruje to všechno poměrně stejně ale koule nebo válečky jako je siporax a pemza nebrzdí tolik vodu a neucpává se jako molitan. U mého filtru čistím tak jednou za rok. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2022 07:57 Muž Lojza007 [1201] Re: vaclav
A má něco z těch médií menší odpor a solidní filtrační schopnost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2022 16:40 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe:
3D koule mám ve filtrech u akvárií, tak i u bazénu. Fungují stejně jako další podobná media nějaký viditelný rozdíl jsem nezaregistroval, a to už jsem měl ve filtrech leccos. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2022 15:52 Muž Lojza007 [1201] Re: Brodys
Ty bazénový pereme jednou za rok, vydrží dva až tři roky, pak se začnou dost rozpadat. Pokud by se myly v ruce, tak určitě vydrží mnohem víc, ale půjdou mnohem hůř vyčistit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2022 14:41 Muž skypi [248] Re: Brodys
A já si myslím, že "nejlepší" filtrační media jsou právě ta fluidní media Kaldnes ;-) .
Jak vlastnostmi a univerzálností použití, tak snadným čištěním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2022 13:39 Brodys Re: Lojza007
Já už zkusil skoro všechno, ty 3D koule super, ale taky se po nějaké době zanesou a to čištění teda není nic moc. Pračka mi je třepila a při praní v ruce je celkem velká spotřeba vody, než se promyjí. Takže bych je dal někam, kam se dlouho neleze a budou krytý předfiltrem. Molitan je jasně nejlepší, akorát už taky neví, co by za něj chtěli smich
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2022 12:01 Muž Lojza007 [1201] Re: Lojza007
Teď si to čtu, napsal jsem blbost. Nejsou to molitanové koule, ale vatové koule.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.10.2022 11:23 Muž skypi [248] Re: zervajs
Nejnovější media od EA, krom toho, že se vyrábí v potápivé i plovoucí verzi, se dají využít ve filtru i jako statická, ale nevyužije se tím o hlavní výhoda a důvod, proč to vůbec někdo řešil-fluidní provoz, s řádově vyšší účinností-doloženou, ověřenou-ne marketingové bláboly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.10.2022 11:18 Muž Jozef [311] Re: zervajs
Podľa mňa, až tak rovnaký princíp nie. 3D gule (podľa popisu), slúžia ako "náhrada" za keramické valčeky... nie je "potrebné", aby sa pohybovali ako na videu s Kladnes (tam sa asi zaistí ten popisovaný "samočistiaci" efekt)...
www.youtube.com/…
www.youtube.com/…
Samozrejme že budú Kladnes fungovať, aj bez toho, tak ako iné "mechanické" média (mech-pro a neviem aké)...
To sa len zamýšľam...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2022 10:56 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Jozef
Princip by měl zůstat "stejný", proto ten odkaz na vířivé...jen akvaristi používají jak pro vířivé tak pro "nevířivé".
PS: sám nepoužívám,ale např. Nhkg začal používat pod názvem kaldes k1
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.10.2022 10:19 Muž Lojza007 [1201] Re: Jozef
Přesně tak, jedná se o molitanové koule. Oproti písku v bazénové filtraci opravdu méně brzdí průtok a bordel skutečně důkladně zachytávají, určitě víc jak písek. Ale v akvarijní filtraci to nedokážu porovnat, ve filtrech mám normální biomolitan.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2022 10:09 Muž Jozef [311] Re: zervajs
Toto nie sú 3d gule, aspoň myslím, že Lojza mal na mysli skôr www.vodnirostlinky.cz/…

Máš skúsenosť stým pre vírivé filtrácie v normálnom filtri (kde sa to nebude hýbať)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2022 09:47 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Lojza007
Lojza007 napsal:Pokud nechceš brzdit průtok, kup 3d koule nebo jak se to jmenuje.
Např. www.nishikigoi.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.10.2022 07:52 Muž Lojza007 [1201] Re: Ondřej47
Je to reklamní nesmysl. Pokud nechceš brzdit průtok, kup 3d koule nebo jak se to jmenuje. Dává se to do bazénových filtrací místo písku. Jinak bohatě stačí molitan a bude fungovat stejně jako jakýkoliv jiný filtrační materiál.
Pro snadnou údržbu doporučuju předfiltr, odpojíš, vymyješ molitan a za 15 minut filtruješ dál. Moje doporučení je Sera Prefix, ale těch typů i za lepší ceny je spousta.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.10.2022 22:27 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Ondřej47
Moc nedej na nějakou osidlovací plochu těchto materiálů to jsou dost nesmysly. Vyber si takový materiál který se bude lehce čistit jako je třeba molitan jednu výhodu, ale pemza má nebrzdí vodu a neucpe se jen tak. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.10.2022 18:06 Muž Sha [500] Re: Ondřej47
Cenově rozhodně stejné nejsou. smich
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2022 17:52 R Muž ctibum [6908] Re: Ondřej47
Zadej si do vyhledávání ve fóru "pemza"... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2022 17:22 Muž Ondřej47 [39] – Matrix vs Pemza
Zdravím, chci se zeptat ohledně matrixu a pemzy, jeden známý říkal, že je blbost utrácet za matrix, pemza udělá tu stejnou práci. Je tomu tak, že pemza a matrix jsou teda stejný? Předem děkuji za odpovědi :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.05.2022 12:00 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Lojza007
On se ten dojem snaží vytvořit výrobci i prodejci. Mimochodem ještě jsem neviděl komerční video o akvaristice, kde by bylo řečeno, že stačí bublifuk a hnojení od ryb a šneků. Na druhou stranu v dnešní době jde dělat akvaristika několika způsoby a je jen dobře, že existuje možnost dělat low-tech i hi-tech nádrže. A uživit prodejnu akvaristiky znamená prodávat cokoli. Včetně krmiv a podestýlek pro psy, kočky apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.05.2022 11:46 Muž Lojza007 [1201] Re: Lojza007
Tak se na to dívám a napsal jsem to blbě, má to začít Především výrobci filtrů...
Prostě akvaristika je velký business a začátečník nemá moc šanci poznat, co dává a co nedává smysl a pak vyhazuje peníze oknem za blbosti.
V tomto si vážím pánů Rataje a Mithofera, kteří se ve svých videích nesnaží za každou cenu jenom prodávat ty nejdražší věci a neprezentují to tak, že bez nich akvarista nemůže být.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.05.2022 10:14 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: ajajak
Fotka k příspěvku Já mám dva bublifuky v 360ce. Pouze pomalu rostoucí anubiasy a přes 120 ryb. Málokdo mi to věří :-D
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.05.2022 09:52 Muž ajajak [228] Re: Shimi
Dělám akvaristiku téměř 50 let a jak píšeš, nic nebylo. Max bublifuky ty jsem měl ve 120L nádrži dva a ještě za zdí. Kdyby tak vzduchovací motorek neřval měl bych bublifuk všude. Prostě je nová doba :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.05.2022 09:44 Muž Shimi [683] Re: Lojza007
Stejně je to paradox. Všichni, co používají ty spešl vysoce porézní matroše, tomu v konečném důsledku nevěří. Proč? No protože to všichni rvou do těch svých filtrů po kilech a nějak zapomínají na to, že to je přece to "zázračné" médium s obrovskou osídlovací plochou jako fotbalový stadion. Takže by jim správně na ten jejich objem akvária mělo reálně stačit +/- 10 "kamínků". Ale realita je úplně jiná. Další věc je ta, že se nezamyslí nad tím, jak to dělala předešlá generace akvaristů, která nic z toho, co máme my dnes, neměla a přesto jim to fungovalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.05.2022 09:25 Muž ajajak [228] Re: Lojza007
Samozřejmě, hlavně jim jde o peníze. Dětským mikroskopem jsem porovnal Pemzu s EHEIM Substrat pro a póry jsou si velmi podobné ale cena obrovsky rozdílná. Myslím si o tom své
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.05.2022 08:56 Muž Lojza007 [1201] Re: ajajak
Především výrobci filtrů se snaží vytvořit dojem, že nikde jinde než ve filtru bakterie nejsou a proto musí být co největší objem filtru a v něm ten nejdražší filtrační materiál, co jde vůbec sehnat. A prodejci to často podporují, protože z toho mají víc peněz.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.05.2022 06:59 Muž ajajak [228] Re: Xif
Vždy se vynoří nějaké super médium a podle mne je to opět tahač peněz na lidi. Já používám pemzu a myslím si (nevnucuji to nikomu) že toto médium za pár korun prostě vyhovuje. Pouze můj názor :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.05.2022 23:05 Muž Xif [336] Re: Miroslav
Unikátní médium poskytuje "potravu" pro užitečné bakterie, které biologicky rozkládají odpadní látky způsobující bujení řas ( médium postupně bakterie spotřebují).

Takže oběd pro bakterie, nojo ale co potom ty užitečné bakterie vlastně budou dělat. Tady z těch kuliček dostanou najíst a co potom?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2022 21:27 Muž vlka [3444] Re: Miroslav
Doufám, že to nemyslíš s tak drahým bakelitem vážně...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2022 20:16 Silviebaris Re: Miroslav
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2022 19:59 Muž Miroslav [35] – Dotaz
Milý akvaristi vysvětlete mi co je tohle,je-li to kapalina nebo pevná část dává se to do fitru,můžu to dát do vnitřního filtru?Moc díky za radu a vysvětlení. Mira :-)

www.zoanthus.fr/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2022 14:07 Muž Edudanto [1]
Zdravím, zajímavé čtení ohledně filtračních materiálů. aquariumscience.org/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2022 08:33 Muž skypi [248] Re: Tojsouvěci
O jakém zklamání je řeč? :-)
Kdybych měl potřebu "dočišťování" řešit, tak ho řešit budu, ale velmi pravděpodobně ne filtrační vatou, ale např. statickým Kaldnes. Asi máme každý jimé zkušenosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   09.04.2022 23:18 Muž Tojsouvěci [3587] - Kytky s čudlamaRe: skypi
Filtrační vatu používám desítky let,původně součást náplně v závěsném filtru Turbelle Tunze 1000,následně v kanystrových Eheimech, až do velikosti dvou propojených Classiců 1500XL (2260).
Filtrační rouno umístěné na konci filtračního systému,má své opodstatnění,dočišťuje vodu od mikročástic,tím snižuje nárust šlemu v čerpací hlavě,připojeném fluidním filtru s Kaldnes,hadicích a obsah volných částic v akváriu.Možná by stálo za úvahu navštívit zákulisí dlouhodobých veřejných akvarijních expozic a zvolit cestu,jak se vyhnout vlastnímu zklamání,než zatracovat materiály,které jsou při správném použití součástí úspěchu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 20:16 Muž skypi [248] Re: Atomret
Při mých dřívějších pokusech to vždy dopadlo tak, že vata letěla ven. Opodstatnění má podle mne jen krátkodobě, dlouhodobě nevidím smysl ji vůbec používat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 18:44 Muž Atomret [41] – Vata od JBL Symec Micro
Takže po dvou týdnech definitivně z větší nádrže z e1500 vyndáno, zcela opačný účinek , v té méně zarostlé nádrži v e900 to zatím funguje.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2022 20:32 Muž Uwe.T [34] Re: vaclav
Právě, z důvodu lenosti jsem vyměnil před rokem a půl dlouhé roky provozovanou kostku akvacitu s čerpací hlavou za kanistr - a to jsem tu kostku čistil tak 1x za dva měcíce....
Skimmer jsem okamžitě po odstranění slepé hladiny - zatím poprvé a už se neopakovala - vyndal z akva - další krám na čištění. I když musím přiznat že s tou vnitřní koskou rostly kytky mnohonásobně líp.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 51 52

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 61218x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9043-filtracni-media?od=101