Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtrační média

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Filtrační média
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2022 18:11 Muž skypi [248] Re: Sonic
Nejsou to jen čistírny - tam je přeci jen ten proces trošku jinak technologicky fázovaný - ale např. moderní systémy filtrace jezírek, případně některé systémy filtrace mořských akvárií.
Co se týče tebou popisovaného případu, tak ten osobně považuji za poněkud extrémní, protože při "rozumné" alkalitě a troše kontroly nebude systematicky k podobným případům docházet.
Osobně považuji např. správně konfigurovaný a provozovaný HMF pro přetěžované nádrže (kterých je většina :-) ) v české kotlině za naprosto nedoceněný typ filtru, který má snad jedinou "vadu" - relativní velikost.
A právě proto používám :-D jiný typ filtrace - fluidní, s nejmodernějšími medii.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2022 13:21 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Buldr
Jde jen o to, jak dlouho to vydržíš takhle dělat. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2022 13:05 Muž Jozef [311] Re: Buldr
Nevyskúšaš, nevieš :) Nikto nechce, aby si niečo menil :) Akvárium máš pekné a zdravé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2022 08:03 Sonic Re: skypi
Asi narážaš na ČOV -ky, tam to takto funguje ako píšeš, no tiež sa média pravidelne čistia od nánosov aj biofilmu a sledujú parametre, teplota,pH, kyslík a celé sa to vylepšuje biokalom /zmes baktérií a médium/ niečo ako aktivačný kal. V akváriu to mnohí ignorujú a preto aj filter môže byť zabijak pri zmene podmienok. Ak si pozriete Buldrov profil a dole komentár od Mirek64, práve baktérie a viac CO2 spôsobilo vyčerpanie KH na nulu a výrazný pokles Ph na 5,2 a pri tak nízkom Ph sa nielen bioprocesy výrazne spomalia či zastavia, ale uvolnia sa aj práve rôzne väzby, ktoré boli doposial viazané a neškodili, no a máte ruduchy, otravy a problémy s rybami. A to je iba jeden príklad, to že vám dokážu baktérie udusiť ryby je známy fakt pri zmene podmienok po údržbe a neskôr hlavne v noci a sú aj ďalšie možnosti čo všetko baktérie dokážu a čím viac odpadu sústreďujete vo filtri tým to môže byť horšie, práve pri zmene podmienok v akva. Ak niekto filter nečistí, mal by vedieť prečo to tak má byť a nie preto, lebo to niekto poradil alebo napísal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2022 22:52 Muž Uwe.T [34] Re: skypi
Právě že při prvním otevření po půl roce byly akvacity pokryté tím slizem, ale jejich zanešení nebylo nijak veliké a proto jsem usoudil že další otevření filtru bude nejdříve za rok. Tentorát bylo po roce provozu slizu méně než před tím a nevím proč.
Jeden z možných důvodů by mohla být UV lampa, ale exaktní vysvětlení to není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.04.2022 21:52 Muž skypi [248]
Na "biologický stupeň" klasického kanistrového filtru by měla jít relativně "čistá voda". Veškerý "hrubší brajgl" - pokud tedy vzniká (a žádoucí je, aby pokud možno nevznikal) by pak měl být zachycen a pravidelně ostraňován-třeba na tom předfiltru.
Pokud to funguje optimálně, tak na mediích je biofilm spíše slizovitého charakteru, a spíše šedohnědé barvy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.04.2022 18:54 Sonic Re: Uwe.T
Zaujímalo by ma čo si tým dokázal, resp. čo si očakával? Iba si dokázal Maq-ovu teóriu v asopise Akvárium a mnohých ďalších, že bez filtru akvárium bude fungovať rovnako ako s ním.
Po roku už asi jediné čo takto zanesený filter produkuje sú humínové látky/ kyseliny/ inak asi nič a to je jeho jediná pridaná hodnota/ aj to je otázne či je to pozitívne a do akej miery/, no to isté dokáže aj dno. Jediné čo by mohlo vadiť v takto zanesenom dne je málo kyslíku a možnosť vytvárania metánových káps, príp. iných nežiadúcich plynov. Aj humus sa vyčerpá a prestane produkovať živiny a tak môže byť nebezpečný, no a filter skôr koncentrovaním nebezpečných zlúčenín kovov, ktoré sa pri produkcii humínových kyselín budú dostávať do akva/ak hnojíte/. Takže súhlasím s Buldrom a využitím filtra skôr na mechanickú filtráciu a pravidelné čistenie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   01.04.2022 14:26 Muž Uwe.T [34]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak mi to nedalo a po roce jsem otevřel hrnec tetratex 800. (zvědavost je děsná vlastnost, já bych se asi šťoural i v hamburku) I když jsem tušil že je to zbytečně brzy, výsledek předčil mé očekávání. Na akvacitech dokonce po takové době prosvítala modrá barva. I při lehkém propláchnutí z nich šla samozřejmě černočerná voda. A pod posledním košem byla vrstva pěkně velkých piskořek. Jediné co bylo hin a dával jsem nové, byla nejsvrchnější vatová vrstva. Po sestavení stačilo filtr 2x převrátit vzhůru nohama a vzduchové bubliny byly ty tam, filtr je absolutně potichu. Celá operace trvala slabou půlhodinku - nebylo co vymejšlet a prát.
Na fotkách je akvacit a svrchni vata před vypráním.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2022 23:30 Muž Jozef [311] Re: skypi
No, keď sa hromadí niekde odpad tak, že neprúdi voda tak ako má (baktérie nemajú dostatok kyslíka), je to problém. Preto nevidím zmysel to upchať hneď na začiatku (okrem "mechanickej" filtrácie, ktorú niekto preferuje - výhoda/nevýhoda - odstráni zdroj živín), ale možno v hrubom predfiltri. Pretože podľa mňa, baktérie sa síce dostanú všade (kde majú podmienky), ale v čistom filtry obsadia akurát povrchy médií a filtra - obalia filmom a (podľa mňa a zdrojov) tie deklarované povrchy nehrajú rolu. Ale detrit sám o sebe poskytuje povrch priamo s živinami, teda baktérie budú rásť s rozumným zanesením (aby správne prúdila voda) - molitan podľa mňa vždy vyhrá. Preto sa detrit žmýka na zábeh. Trvalú rovnováhu (žiadne čistenie ničoho) s interným ani kanistrovým filtrom asi nedosiahneme. Preto každý rieši, ako mu vyhovuje. Niekomu vyhovuje šahať na to menej často a vyčistiť to celé, inému čistiť častejšie lepšie prístupnú časť ...je to jeho vec ako si to bude prevádzkovať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2022 22:38 Muž skypi [248] Re: Jozef
Představa, že se bakterie ve filtru "někam nedostanou" je zcela mylná-pokud jsou pro ně někde zpracovatelné živiny a vhodné podmínky, tak tam prostě budou.
Problém je jinde-pokud se hromadí "hrubý organický odpad" , tak většinou nedokonale (neúplně) funguje jeho dekompozice, filtr a následně nádrž se přetíží se všemi negativními důsledky vč. rozvoje kolonií nežádoucích bakterií.
Takže pokud se nedaří nádrž a procesy v ní optimalizovat tak, aby tento odpad v přílišné míře nevznikal, tak je řešením tento odpad zachytit (třeba na tom předfiltru) a co nejdřív se ho zbavit tak, aby nedocházelo k jeho "louhování" a nedokonalému rozkladu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   30.03.2022 23:39 Muž Jozef [311] Re: Buldr
Moc si to berieš. Veď ťa nikto nenapáda, že to robíš zle.
Len ti hovorí (aspoň tak to ja chápem), že najviac baktérií je priamo v tom bordeli (tam kde sú priamo pri zdroji) a ak bude mat možnosť ako sa dostať postupne do celého dostatočne dimenzovaného objemu filtra (je jedno či sa zachytí v takom, či onakom médiu), bude sa stíhať rozkladať (podľa dimenzovania, dĺžka periódy). A bude aj dobrým zdrojom NO3, ak niekto potrebuje :). Ak to všetko zachytíš, na začiatku, tak na hlavný filter nebudeš musieť šahať tiež, ale ani nevyužiješ jeho potenciál nech máš v ňom napchané hocičo (okrem chemickej filrácie). Mechanická filtrácia sa nedá oddeliť od biologickej (v akvarijnom ponímaní).

A na to že 1 a 1 je 2, podľa mňa neprišli novodobí matematici s limitami, trigonometrickými funkciami...ani prví matematici ktorí definovali prvé matematické znaky, a možno ani prví pasáci dobytka ktorí si prekladali kamienok za každé zviera, aj keď nevedeli čo je plus...
A blbý podľa mňa nie je ten, kto to nevie dokázať, ale ten, ktorý by sa nechal oblbnúť matematickým dôkazom, že to tak nie je (v racionálnej rovine)...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.03.2022 20:23 Muž Uwe.T [34] Re: Jarry
Souhlasím, není nad velký kus molitanu, v kanistru jsem všechny ty super koule a megadokonalý substráty vyhodil a ve všech koších je PPI 20.
Kyž jsem to po půl roku minule otevřel, bylo to úplně zbytečné, ted to běží bez praní rok a hned tak ho otevírat nebudu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2022 20:18 Muž skypi [248] Re: Papik
No a to je důvod (mimo vlastní lenosti), proč používám nějaký ten rok už výhradně jen nejmodernější media, označovaná jako fluidní. Čistím pravidelně jen "bezpečnostní předfiltr" z hrubšího bioakvacitu na nasávací trubici. Media se čistí při pohybu sama.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2022 20:08 Muž skypi [248] Re: MARTIN HORÁK
Tak "přerybněno" možná mít můžeš, ale ne "přetíženo" :-)- vzhledem k tomu, že ti to stíhají odbourávat biofilmy a po nich rostliny. Je to vždy o "equilibriu" v nádrži - což je podle mého názoru to žádoucí stav. Otázkou je, jak ten stav dosáhnout - v daném "set-upu".
Já se teď aktuálně třeba zabývám tím, jak ty rychlerostoucí rostliny únosně "zpomalit", protože mne už nebaví se v tom furt hrabat a měnit vodu :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2022 19:37 Muž Papik [617] Re:
Myslím, že z toho děláte zbytečně vědu. Dostatečně dimenzovaný filtr, v libovolné variantě, je pro mě zařízení, které primárně zachytává bordel ve vodě. Jedno zda vzniklý po údržbě nádrže, překrmením, aktivitou ryb apod. Plus hýbe vodou pro rychlejší přenos tepla, živin atd.

Přidaná hodnota některých typů filtrů spočívá v možnosti přidání rozličných médií, sloužících podle aktuální potřeby. Předfiltr je možné čistit často, ale do filtru by se často sahat nemělo, to jsou přeci základní poučky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2022 19:20 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: skypi
Jak to myslíš? Nemám rychlerostoucí rostliny a mám všude přerybněno. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2022 18:51 Muž skypi [248] Re: MARTIN HORÁK
No, proč ne. Ale Ty máš nádrže v úplně jiné konfiguraci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2022 18:40 Muž skypi [248] Re: Buldr
Nic ve zlém, ale pokud mít cca 15 litrů filtrace a po týdnu takto "zadělaný" předfiltr, tak by to pro mne byl podnět k zamyšlení-že je něco "ne úplně dobře".
A v té konfiguraci nefunguje ta "mechanická filtrace" jako mechanická-ale i jako biologická-obávám se, že v tomto případě "bohužel".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2022 18:30 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Jarry
Konečně to někdo shrnul tak nějak do jednoho souvětí. Nedám za ty roky dopustit na molitan, "speciální" filtrační média mám úplně u zádele. Externí filtraci mám pouze jednu a to v největší nádrži. A základem je molitan a filtrační vata. U ostatních nádrži je to bublifuk. Hotovo šmitec. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   30.03.2022 17:23 Muž Jarry [1433] Re: vaclav
Dostatečně dimenzovaný (objemem) molitan je dostatečně dimenzovaný molitan:-) Po vyzkoušení všech možných druhů filtrů od kanystrů přes vnitřní (kostka+čerpadlo), boční vlepené, přepadové + všech možných médií od molitanu, přes siporax, matrix atd. jsem přesvědčený o tom, že samotný PPI20 molitan o dostatečném objemu (vztaženo k biologické zátěži akvária) dokáže zajistit jak mechanicky, tak biologicky čistou vodu prakticky bez nutnosti údržby (tj. lehké proprání jednou za rok). A je skoro jedno, v jakém ze zmiňovaných druhů filtrů molitan je, jen už bych se osobně asi nikdy nevrátil k filtrům kanystrovým:-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   30.03.2022 16:38 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Buldr
Ano funguje ti to jako mechanická filtrace protože to pořád čistíš. Bakterie ti tohle musí zpracovat, ale když je zničíš tak to nemá kdo udělat. U vnitřních molitanových filtrů také každý týden nečistíš necháš to měsíc zajet a ono to pak určitou dobu funguje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2022 21:30 Muž Shimi [682] Re: Jozef
Všichni? Ale kdeže, třeba v Oase to pochopili a dávají do předfiltru už z výroby jemný biomolitan PPI45 ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.03.2022 21:25 Muž Jozef [311] Re: Shimi
Tak ako niekto nedá prednosť z prava, aj keď je to jasne dané. Ale po spôsobení nehody sa nevyháda. Čo to má spoločné s filtráciou? To akože znamená, že máš 100% pravdu a všetci s iným názorom vrátane výrobcov sú mimo...netreba odpovedať, no nedalo mi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2022 21:09 Muž Atomret [41] Re: jab63
Když máš Platinum a takový divochy jako jsou Garry, tak máš zaděláno na ,, prach,, i za ušima.-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2022 21:08 Muž Shimi [682] Re: skypi
Přesně palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.03.2022 21:06 Muž skypi [248] Re: Shimi
Nejlepší vata-žádná vata. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2022 21:00 Muž Shimi [682] Re: Jozef
Tak jako je předem dané, jak se má správně držet volant (i když ho spousta lidí drží jinak, třeba proto, že je jim to příjemnější, což ale nic nemění na faktu, že ho drží špatně), tak je předem dané, kde má být vata (i když ji někteří dávají jinam, což ale nic nemění na faktu, že to dělají špatně).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2022 20:57 Muž Jozef [311] Re: Atomret
Tak potom netuším. Musí poradiť niekto kto má viac skúseností. :) Len je mi divné, že keď sa to dostane do filtra, tak to neodfiltruje (ak to prejde tou vatou, ktorú tam máš). To bol iba nápad (v diskusiách s tým mali problém). Nie je problém, že ti to niekde obteká mimo (niečo nesedí)...čisto teoreticky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2022 20:56 Muž skypi [248] Re: Shimi
Tak tu "jistotu", že je to vata, ti závidím :-) Podle mého skromného názoru je to materiál-systém, který požadavky dobře splňuje a se kterým je nejmíň práce. To vata není...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2022 20:46 Muž Jozef [311] Re: Shimi
Prečo by predĺženie periódy čistenia celého filtru a v konečnom dôsledku zlepšenie rovnováhy bol alibizmom. To je presne to generálne vyjadrenie "iba takto je to správne". A pritom si tento systém opustil a prešiel na prepadový vlepený filter. Tam už ti neodstránenie najjemnejšieho bordelu na vstupe nevadí? Tak ako píše Václav, keď to niekomu nevadí, tak to nie je na škodu. A ak áno, môže to kľudne odfiltrovať aj na konci vatou. A kľudne aj na vstupe. Nikoho nebudem presviedčať, že je to zle alebo dobre, keď každému vyhovuje niečo iné a nakoniec oboje plní svoj účel. Každý si spravíme po svojom. Išlo mi len o to, že niekto kto by si to na začiatku prečítal (neznalý) by mohol nadobudnúť dojem, že má dať automaticky vatu (ak tam je) na vstup každého filtra. Takto aspoň porozmýšľa :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2022 20:45 Muž Atomret [41] Re: Jozef
Mšl jsem delší rampu a bylo to o ničem. Pak jsem zkoušel jenom trysku- taky nula. Proudí to celkem dobře. sací koš je plnej humusu. Obě mám dělaný tak , že 1,roh vstup 4. roh sací koš. Ale každý z jiný strany. Ale nechám si klidně poradit.-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2022 20:40 Muž Atomret [41] Re: Tojsouvěci
Ne , ne dal jsem do posledního koše jak jsem psal. Předtím jsem měl vnitřní BIO 3 a tam se dávala na vrchna hrubej molitan a bylo to jak píšeš.-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   28.03.2022 20:32 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Buldr
Tak já nemám žádný předfiltr ani vatu, filtr je od toho aby všechen bordel z akvária schlamstnul a z velké části zpracoval ne aby přez něj tekla čistá voda. Že mě bude nějaký bordel lítat po akváriu tak s tím se nedá nic dělat vzhledem k proudu který v akva mám. Na filtr nesáhnu skoro rok a ne abych se v něm co týden hrabal. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2022 20:23 Muž Shimi [682] Re: Jozef
Řekněme si to narovinu, předfiltr slouží v ideálním případě k odstranění všech nečistot. A jaký je k tomuto účelu nejlepší materiál? Vata. Všechno ostatní je pouhý alibismus.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2022 20:07 Muž Jozef [311] Re: Shimi
Pre mňa na odstránenie hrubých nečistôt (nepotrebujem chrániť špeci média). Na to mi stačí aj hrubý molitan na nasávaní (nepraktickejšie čistenie). U starého filtra to fungovalo aj s výmenou vstupného molitanu (prvé médium, práve to sa najviac zanášalo) za hrubší - a na frekvenciu čistenia zvyšných médií to nemalo vplyv. Iba sa mi zvýšila perióda potreby čistiť (hrubým filtrom na vstupe namiesto jemného).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2022 19:11 Muž Shimi [682] Re: Tojsouvěci
Já už se tomu musím smát. Hele, jednoduchá otázka. Proč se předfiltr jmenuje předfiltr? A jaká je jeho funkce?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.03.2022 19:09 Muž jab63 [1440] - BorneoRe: Shimi
Názor kam dát vatu bude mít asi jiný chovatel živorodek nebo pěstitel rostlin. Mě s patnácti Bornejkami to asi bude úplně jedno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2022 18:53 Muž Shimi [682] Re: Jozef
Výhoda bude v tom, že se ti nebude zanášet zbytek filtru mechanickými nečistotami. Zvlášť pokud používáš drahé porézní materiály. Nevýhoda je častější údržba, proto se používá externí předfiltr, ve kterém je pouze vata (nebo jiný jemný materiál), a do hlavního filtru se vůbec neleze. Údržba externího předfiltru je mnohem jednodušší a rychlejší, Buldr by ti o tom mohl povyprávět. Jestli ti přijde logičtější dočišťování, tak dočišťuj, je to na tobě.

Nehádáme se, diskutujeme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   28.03.2022 18:29 Muž Tojsouvěci [3585] - Kytky s čudlamaRe: Atomret
Vata - filtrační rouno - netkaná textilie je nejhustější běžně používaný materiál k dočištění mikročástic na výstupu,již přefitrované vody z filtrace,pokud by jsi vatu vložil do předfiltračního koše,tak velmi rychle dojde k jejímu zanešení a zašlemování,může dojít k zablokování průtoku vody filtrem! Vata se dá s troškou opatrnosti proprat,ale většinou změní strukturu a tím funkčnost,lepší je výměna za novou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2022 18:23 Muž Jozef [311] Re: Shimi
Ja sa s tebou nehádam o tvojom prístupe odfiltrovať všetko na začiatku. Ale tiež to musí mať svoje pravidlá. Prečo by som tú nelogickosť v mojom prípade robil - čím si pomôžem, keď ju dám v tom mojom filtri do predfiltru (nie teda nakoniec)? Chceš povedať že, nebudem musieť čistiť rozoberať a meniť vatu častejšie? Nebudem rozoberať, či to v budúcnosti vyhodím...lebo tam vôbec nemá "byť". Ale skús odpovedať na jednoduchú otázku. V čom získam výhodu, keď to urobím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.03.2022 18:22 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: jab63
Ano máš pravdu. Vata je na konečné dočištění těch nejdrobnějších nečistot. Pokud filtrace funguje správně, tak ale nebývá potřeba.
Já ji například používám, pokud po delší době více čistím filtraci nebo se více hrabu v nádrži.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2022 18:03 Muž Shimi [682] Re: jab63
Ano, a já toto doporučení rozporuji. Proč dočišťovat, když to můžeš vyřešit hned na začátku filtračního procesu? Proč nechat zbytečně zanášet mechanickým bordelem těch 99% zbylého filtračního materiálu? Vždyť je to naprostá kravina.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.03.2022 17:52 Muž jab63 [1440] - BorneoRe: Shimi
Nevím jestli jsem správně pochopil tuto debatu ale zatím jsem se vždy setkal s doporučením, že vata je na závěrečné jemné dočištění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2022 17:48 Muž Shimi [682] Re: Tojsouvěci
A co na těch slovech konkrétně nechápeš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.03.2022 17:46 Muž Shimi [682] Re: Jozef
Použij externí předfiltr a máš klid, nebudeš muset řešit nelogičnosti. Jednoduché jako facka. Druhá varianta je, že vatu nepoužiješ vůbec. Ono se totiž vůbec nic nestane, vata není žádný zázrak. Třetí varianta je, že můj názor nebudeš brát vůbec v potaz a budeš si to dělat podle sebe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2022 17:42 Muž Tojsouvěci [3585] - Kytky s čudlamaRe: Shimi
Shimi napsal: Aby to dávalo smysl, když už se tedy někdo rozhodne tu vatu použít, tak musí být vždy součástí předfiltru (ať už vnitřního nebo vnějšího). To je primární účel té vaty, zachytit co nejvíc mechanických nečistot hned na začátku celého procesu filtrace. K čemu ti bude vata na konci procesu? Tam už nemáš co mechanicky filtrovat. Tvá vlastní slova.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2022 16:35 Muž Jozef [311] Re: Shimi
Tak mi teda odpovedz, čím si pomôžem, keď ju dám v tom mojom filtri do predfiltru (nie teda nakoniec)? Že sa mi zanesie rýchlejšie a budem musieť otvárať každú chvíľu? To ju radšej vyhodím úplne, ak sa mi často bude zapchávať, lebo presunutím by som si nepomohol, iba by som to zhoršil. To je tá nelogika. Keby si sa vyjadril, že tam nepatrí vôbec lebo sa bude len upchávať a patrí do samostatného predfiltra, tak to zoberiem viac (okrem prípadov ako rašelina..).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2022 16:08 Muž Shimi [682] Re: Tojsouvěci
Proboha, vždyť jsem to už vysvětlil. Pokud máš integrovaný předfiltr, tak nebudeš dávat vatu do spodního koše! Na co bys ji tam dával, když máš předfiltr? Tak tu vatu nebo jiný materiál, který chceš mít v předfiltru, dáš do předfiltru, logicky. Ten spodní koš se týká filtrů, které nemají integrovaný předfiltr! Jinak PPI 10 do předfiltru je úplně k ničemu, kdybys tam nedal nic, tak to bude mít stejný efekt. Já vatu nepoužívám už vůbec a vodu mám jako křišťál, čím to asi bude. To ale nemění nic na tom, že kdybych se ji někdy rozhodl použít, tak ji dám tam, kam patří a to rozhodně není konec filtračního řetězce, tečka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2022 16:08 Muž Jozef [311] Re: Atomret
Pozerám (prezentácia), že máš dĺžku akva 120cm a rampu na zadnej stene len do polky. Nebude to problém skôr s prúdením?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2022 16:00 Muž Atomret [41] Re: Tojsouvěci
Ty moje JBL to mají stejné, já tu vatu dal dle jejich rad do posledního koše pod předfiltračím košem.V něm mám jako hlavní medium Purigen od Seachemu.
Sice mi to nedává smysl , ale zkusil jsem to . Ve 24é to moc nefunguje , drobné částečky stále plavou v nádrži. Osobně si myslím , že by ta vata měla být logicky na vrchu to předfilterového koše.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 51 52

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 61212x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9043-filtracni-media?od=151