Filtrační média
A mozem pouzit na odchlorovanie to aktivne uhlie, kyselinu citronovu alebo co take, co sa nachadza v beznej domacnosti?
nekdo napsal: chlor vyprcha casem sam
jestlize staci do nadrze s krevetami nechat chlorovou vodu odstat hodinu, tak kdyz namocite purigen do ciste vody na 24 hodin a nechate odstat... tak to musi byt bez chloru urcite.
Není chlór jako chlór. V některých případech se používá chloramin (Savo), a to právě z toho důvodu, že jen tak rychle nevyprchá.
Ostatně je to zřejmé už z toho, že se Purigen namáčí v Savu 24 hodin, a to dávno ještě není vyprchaný. To byste se načekali.
Vyndam ze sava, properu pod tekouci vodou a sup do akva.
mno takze
chlor vyprcha casem sam
jestlize staci do nadrze s krevetami nechat chlorovou vodu odstat hodinu, tak kdyz namocite purigen do ciste vody na 24 hodin a nechate odstat... tak to musi byt bez chloru urcite
a kdyz to properete po savu v ciste a pak jeste jednou dvakrat a nechate odstat pres noc...musi to byt take bez
vsimnete si, ze i napriklad rostlinna akvaria delaji test po 8mi hodinach "čuchometrem"
takze co vam brani to zkusit po te koupeli v obyc vode zkusit to taky ?
samozrejme pokud necitite chlor hned po vyndani ze sava a dani do vody, je potreba se vysmrkat....
a nebo si muzete koupit zazracnou vodicku a nalit ji tam...
Starší reakce
asi ste vyspelejší, ale závod pod ktorým pracujem dodáva vodu do 50+ miest a obcí a všade sa používa len chlór
V akva "pri chladničke" som spravil pred 2 dňami masívnu výmenu (70%) vody a povrchovo odkalil zadnú (hĺbka je naväčší rozmer) stranu. S filtrom som nič nerobil, ale k jeho saniu som priložil 3 vrecúška aktívneho uhlia.
www.lavpet.sk/…
Jedno som už krátkodobo používal, ale nie proti chémii - len preventívne. Všetky som prepláchol pod tečúcou vodou a dal k saniu navoľno.
Pozorujem neustupujúci zákal.
Pod mikroskopom to nie je živé, čiže asi veľmi jemný prach. Medzi sanie filtra a vrecká som navoľno dal vatu (bavlna 100%).
3 otázky mám: 1, Koľko dní/týždňov bude trvať kým sa vata biologicky rozloží. Raz som to spravil v externom filtri a pri čistení z toho bolo blato.
2, Čo z rozkladu vznikne. Je to predsa len rastlinného pôvodu, takže predpokladám že hlavne uhlík, CO2?
3, dá sa v bežných obchodoch zohnať syntetická? Aby som to nemusel kupovať na kilá z tramtárie? dik
Marcelko napsal: Mozem vycistit filtracne media, ktore mam v externom filtry pod tecucou vodou alebo v odstatej vodovodnej vode?Zavolej si do vodárny, prostě odkud máš vodu a zjisti si, zda-li používají k ošetření vody chlór a nebo mají jiné metody a když ti odpoví, že chlorování nepoužívají, je to jedno, kde média propereš.
To mi je samozrejme jasne, ale ze ci sa to moze aj inac?
Vyčisti ich vo vode z akvária. To je najlepšie.
Starší reakce
Když se tady zaregistruješ a uděláš prezentaci, pravděpodobně získáš mnohé cenné podněty.
Nedotkl jsi se mě. Jsem ráda za tvůj příspěvek. Snažím se toho tady načíst co nejvíc a chybami se člověk učí a přestože se je snažím redukovat a nechci aby mi rybky umiraly, nějak prostě začít musím a když nevím tak se zeptám a kdo co poradí ať už tady či ve slavném zverimexu,to vezmu v úvahu a učiním rozhodnutí. Buď to dopadne dobře nebo špatně. To už je ale úděl
. Ještě jednou děkuji za odpověď.
Marcelko napsal: Ten Anex a Katex si od nich kupuju bezne aj ludia, ktori maju akvaria a zatial sa im nikto nato nestazoval ani nic take ( a nikde nemaju reklamu a ani nepropaguju, ze je to super perfektne pre akvaristiku, narozdiel od inych akvaristickych eshopov, vsakze...- takze Ti co to od nich kupovali, tak asi vedeli do coho idu)
Neviem Marcelko ale napísal som ti dosť jasne prečo by som do filtrácie nedával Katex - konkrétne vo vodíkovom cykle.A to nehovorím,že pracujú aj v inom.Rovnako to platí o anexoch(to je do inej témy) - tiež nemôžeš do filtrácie strčiť čokoľvek,bez toho aby to akvárium nepocítilo.
Takže sa pridám ku kolegom.Kladieš strašne obšírne otázky a sám si o konkrétnych veciach nič nechceš prečítať.
Neznamená,že ak niekto niečo kúpil a pochvaľuje si to,že aj nevedel čo kupuje a čo chce v akva pridaním toho či onoho dosiahnuť.Neznamená,že ak ja niečo používam pri amazonskej rybke,že ti to isté bude fungovať pri Tanganike či rybách z Victoria lake.
Takže zase som nepochopil načo sa vlastne pýtaš na sodík.Stručne : príliš veľ sodíku nevadí rastlinám ale naopak vadí rybám.Alebo presnejšie : sodík sa rastliny snažia zo seba dostať.Príliš veľ sodíka môže rastlinám brániť príjmať iné katióny. Stačí si to tu nájsť a prečítať.No sme už OT vo vlákne pre filtračné médiá.
Vyhledavač zde ve foru" Katex anex"...a tam pékně čti...Zde jsou filtrační media..
tak vidite... uz jste si nasel lidi, kteri to ozkouseli - fajn
pro me to konci tim, ze je to kolobeh... nasypu tam neco, co neco premeni na neco jineho a neco jineho tam zustane a ovlivnuje to ph... tak tam nasypu zase neco dalsiho, co to ph zase ovlivnuje na druhou stranu a vyzere to jine veci...
zasadni otazka zni... proc to tam tedy vlastne sypu ?
a hnojit kytky u toho budete ? a co na ty vykyvy prostredi fungujici bakterie a spol ?
a dalsi vec - jak to date do filtru, aby to fungovalo, jak poznate, ze to funguje a jak poznate, ze je to potreba regenerovat ? a jak poznate, az to regenerujete, ze jste vsechen ten "pomocny" roztok dostal ven a uz tam neni a funguje to zase tak, jako predtim ?
neni to zbytecne ?
a mam jeste lepsi napad - zkuste to a dejte vedet, co a jak to delalo ?
Ok.Napísal som ti to už v ss.Napíšem teda znova a priamo.S odkazu čo si pôvodne dal je re bežného akvaristu použiteľné len aktívne uhlie.Bodka.
Ak sa nerozumieš ionexom a ich použitiu resp.regenerácii(je ich totiž nespočetné množstvo),tak sa do toho zatiaľ nepúšťaj.Mohol by si si s rybkami (akvárkom) narobiť viac problémov ako úžitku.
Neřeš filtraci,ta ti při počtu těch ampulárii stejně nepomůže..ty jsou největší problém...
Jak si se dopracoval k počtu 50kusů?Taky by jsi mohl častěji měnit vodu,ale to už ti někdo psal,ty řešíš vodu a filtr,ale to co ti plave v té vodě,je ten problém...ryby a ampulárie...
Marcelko, já jsem ti slušně odpověděl, že to jsou pro tebe vyhozené peníze, že POKUD MÁŠ V AKVÁRIU DOBRÉ PODMÍNKY, BUDE TI STAČIT BIOMOLITAN a voda bude tak jako tak čistá. To znamená, že na to jdeš špatně, pokud máš v akváriu podmínky na nic, žádný filtrační médium ti nepomůže, protože to neřeší příčinu ale následky. A to nefunguje. A ty jsi ještě zlý a vztekáš se, ať se nestarám o tvé penize. Dobře Marcelko, když jich máš teda tolik, tak si kup všechny filtr. média, vyzkoušej to v tom tvém rybníku a pak se pochlub co tedy nejlépe funguje. Je to pro tebe lepší odpověď, nebo ani tohle nepobereš?
Možno by stačilo častejšie meniť vodu, napríklad menšiu časť aj každý druhý deň (,kým sa nevyrieši situácia s prerybnením).
Po znovu precteni prvni otazky ti asi nikdo tady neda nazor na ty filtrace. To spis napis na ten eshop treba ti pomuzou vic kdyz to prodavaj. A druha otazka jestli jsou vhodny pro vnejsi filtr
, no to asi budou protoze by se prez to mela cistit pitna voda a ta se filtruje prevazne vnejsim filtrem treba pod drezem v kuchyni ...
Tak si nejprve přečti popis jednotlivých položek z tvého odkazu a polož dotaz k nějaké konkrétní, pro jaký účel bys jí chtěl použít. Zase chceš, aby někdo provedl průzkum za tebe. Přečti si to a použij vlastní rozum, pak se ptej...
Ty na to ale nejdeš opačnou cestou. Ty sem hodíš odkaz na dvacet médií a ostatní starejte se. Takhle to nefunguje a ty to odmítáš pochopit a pak se divíš. Na to se ti v lepším případě každej vyprdne nebo tě pošle do háje. Máš si vybrat ty média která dusičnany snižují něco si o nich zjistit a pak se ptát, pokud to není něco jasné.
Omlouvám se za OT.
To viem tiez, ale riesim filtracnu napln a to je tu.
Máme tu vlákno "Jak snížit dusičnany". Je tam přes 500 příspěvků...
Ale přesto Ti stručně odpovím.
Rybky nejsou zdrojem dusičnanů. Napřed jsou organické látky s obsahem dusíku, pak z nich mikrobi udělají amoniak, a z amoniaku pak jiní mikrobi udělají dusičnany. Možná řekneš, "no a co, však tak jsem to myslel", ale praktický význam toho rozlišování je náramný. Ty totiž můžeš ten dusík odchytit už dřív než se na dusičnany přemění.
1. Rozpuštěné organické látky (s obsahem dusíku) odstraníš filtrací přes aktivní uhlí nebo Purigen.
2. Na zachycení amonia/ku je bezvadný obyčejný zeolit - levný, účinný.
3. Na dusičnany pak příslušný anex. Velké rozdíly v ceně a kvalitě.
Viem velmi dobre a budem sa zase opakovat, ze pricina mojho velkeho NO3 sú rybky, ale nove rybky uz dlhsie nekupujem a samozrejme, ze redukciu rybiek chcem urobit v co najkratsom case, ale nemam ich komu darovat a zabijat ich samozrejme nechcem.
Takze musim ist teraz asize opacnou cestou, nemyslis "Maq"?
Jasně, ale pořád na to jdeš z nesprávného konce. Najdeš webovou stránku plnou "filtračních" médií, a položíš souhrnný dotaz, zda by se některá nedala použít v akvaristice.
Rozumný postup je opačný. Například: Řeknu si, že bych potřeboval snížit obsah dusičnanů. Tak začnu prvně pátrat po zdroji, odkud se mi tam berou - zdali bych ten zdroj nemohl "přiškrtit". Potom po způsobech, jak se dusičnany dají odstraňovat, když už v akváriu jsou. A teprve potom, takto řádně poučený začnu browzdat po Netu, kde se dá něco takového koupit, třeba levněji a líp, než v akva-obchodech. V tu chvíli už budeš rozumět tomu, co hledáš a jak to funguje, a většinou budeš sám schopen posoudit, zda se Ti to hodí.
No a k tomu, jako závěrečný stupeň průzkumu, se můžeš optat na fóru, jaké mají lidi zkušenosti s konkrétním výrobkem.
Ty začneš tím, že hodíš do fóra otázku, a očekáváš, že to všechno ostatní uděláme za Tebe. A když Ti nakonec někdo odpoví, tak se ještě dočká toho, že brbláš, že odpověď není dostatečně jednoduchá a srozumitelná. Protože prý "doba se změnila".
Mimochodem, milánku, touha po jednoduchých a jasných odpovědích je věčná. Ještě jsme nebyli na světě, když s takovými udělal velikou kariéru třeba Hitler. Tak se nad sebou zamysli.
Ja to nechapem a neviem co stale riesite to, ze zbytocne vyhadzujem peniaze za to a to, atd... - kde som prosim Ta pisal o tom, ze si to chcem kupit?
(a keby si to aj kupim, tak su to predsa moje peniaze a nie Vase
)
Len sa o to zaujimam a zistujem ako akvaristicke obchody predavaju niekolkonasobne predrazene produkty, ktore sa daju kupit ovela lacnejsie.
Marcelko, místo těhlech blbostí si kup raději něco dobrýho na zub, vyhazuješ peníze za nesmysly. On bude bohatě stačit biomolitan, pokud budeš mít dobré podmínky v akváriu, budeš mít čistou vodu tak jako tak.
Nebylo mým úmyslem se Tě dotknout. Omlouvám se. Chtěl jsem tím vyzdvihnout prospěšnost aktivního uhlí v situacích, kdy není jasné, s jakým problémem se potýkáme. A to vzhledem k bohaté zkušenosti, že především začátečníci na "radu ve Zverimexu" kupují specifická léčiva, aniž dokáží nemoc/problém správně určit.
Nijak jsem tou zmínkou nepředjímal to, co jsi vzápětí bezděky potvrdila, totiž že to je přesně i Tvůj případ. O ParaGuardu dokonce ani výrobce netvrdí, že by účinkoval proti infekční vodnatelnosti. Je to léčivo na vnější parazity.
vyzdravela preto, že to nebola infekčná vodnateľnosť, tá liečiteľná nie je, ale vodnateľnosť spôsobená pravdepodobne NO2.
Ja som mal takto "infikovaného" prísavníka. Už som ho chcel odpísať, ale prelovil som ho ešte do malého akva s čistou čerstvou vodovodnou vodou, dal som mu tam len vzduchovanie a trochu kuchynskej soli. Pár dní som ho nekŕmil a jeho stav sa výrazne zlepšil. Soľ proti NO2 pomáha, to som vtedy ešte nevedel. Prísavník sa vyliečil, vrátil som ho do pôvodného akva. Asi o týždeň zdochol.
Na túto vodnateľnosť mi zdochla skoro polovice osádky, kým sa akva stabilizovalo.
Používám seachem Paraguard protože se u mě vyskytl problém a infekční vodnatelnosti. Rybu co byla nakažena jsem dala mimo a kupodivu se zdárně uzdravila, nicméně je pořád v karanténě. Jelikož se jedná o velice infekční onemocnění, poradili mi ve zverimexu přidávat tento přípravek i do společenského akvária jelikož by mohlo hrozit, že se nakazí nebo jsou již nakazeny ryby tam a není to zatím viditelné. Takže opravdu se nesnažím bezhlavě kupovat lahvičky, snažila jsem se před koupí poradit a že každý doporučuje něco jiného, to už je bohužel věc názoru.
Nicméně, děkuji za odpověď
Aktivní uhlí.
(1) V případech ne zcela specifických problémů je nedostižně jako nespecifické "léčivo" zlepšující poměry v akváriu. Lidé by je měli používat raději, než bezhlavě kupovat flaštičky.
(2) V případě použití speciálních léčiv je třeba aktivní uhlí z filtru odstranit. Po skončení léčby postupujeme podle návodu ke konkrétnímu léčivu.
(3) Aktivní uhlí se vyčerpá. Nikoli však během hodin, jak se někdy píše, spíše během dnů až týdnů. Záleží na znečištění vody. Čili čím špinavější, tím kratší doba výměny. Větší otrava, ale za to nemůže AU, za to si může akvarista.
(4) Riziko že déle ponechané AU zpátky "uvolní" co předtím zachytilo, je malé. Přesto je rozumné ho tam nezapomínat a měnit pravidelně.
(5) Jako osídlovací plocha pro bakterie je AU málo vhodné. Jeho póry jsou o jeden až čtyři řády menší, než jaké by bakterie mohly využít.
0 02.12.2018 21:13 Eva – Léčiva a filtrační média
Chtěla bych se zeptat, jak je to v případě filtračních médií během léčení. Čtu v přípravku (Seachem ParaGuard), že mám odstranit chemické filtrace jako je aktivní uhlí, rašelinu apod. Snažila jsem se vygooglit všechny možné chemické filtrace, ale všude píšou výše zmíněné. Proto mě zajímá, mám filtr Tetratec Ex800 plus se složením:
1. Tetra CR keramické filtry, kroužky
2. Tetra BF Biologická filtrační pěna
3. Tetra BB Bio filtrační kuličky na podporu usazení filtračních baktérií
4. Tetra CF Carbon filtrační médium pro odstraňování škodlivých organických látek
5. Tetra FF filtrační vata - spolehlivě odstraní jemné částice a podporuje čistou vodou
Chápu, že bod 4. tam teda nemá být, ale pro jistotu se ptám, co ten zbytek? Musí se odstranit ještě něco?
Pak ještě k aktivnímu uhlí. Přečetla jsem tu diskuze a pochopila, že se používá v případě, že chci vytáhnout pozůstatek léčiv z vody. Moje otázka zní: Musím to po léčení použít a odstranit ta léčiva z vody nebo když to neudělám tak to "nějak" vyprchá samo? A jakmile pomine životnost toho uhlí, může zůstat ve filtru nebo je lepší ho odstranit?
Snažila jsem se tady toho nastudovat co nejvíc, než napíšu, ale stále si nejsem jistá. Někdo psal, že se má odstraňovat, že to může uškodit, někdo, že to nevadí, že se v tom začnou usazovat "ty dobré" bakterie, tak teda nevím. Díky moc za případné odpovědi.
Starší reakce
Skús toto
e-pisky.cz/… . Cenovo určite lepšie než špeciálne odstraňovače NO3.
U každýho připravku dole,je tabulka,kde se můžeš dotyčnych pánů zeptat,určiťě ti poradí.
0 14.11.2018 20:29 Marcelko [-3] - Rostliny Starší reakce
Ano, psal jsi něco o vodě, nějací moli, pak ti někdo oponoval a argumentoval jsi nejlepším cichlidářem v Evropě. Předpokládám, že to mělo souviset s tou vodou. Pokud ne, tak sorry jako, kousek odsud na Hukvaldech se narodil Leoš Janáček, takže to tam asi taky je super.
A kde ja pisem o vode, ktoru on pouziva???
Neurážaj sa hneď
Ja žijem v okrese Beroun a mám krasne mäkku vodu zo Želivky
.
Neviem, čo ti nakecal SEVAK, ale Bytča je napajana z dvoch zdrojov, Bytča-Hlinik a Predmier. V lepšom pripade maš tu mäkšiu okolo 3mmol/l. V horšom máš tu z Predmiera. Čo tak skočit ku chovateľovi a kuknuť na to, ako on tu vodu upravuje/neupravuje, než tu spamovat vo fóre? Cichlid je cca 1500 druhov so širokým spektrom požiadaviek na parametre vody ako sú napr. ph a tvrdosť. Bude asi trochu rozdiel v chove kančika, čo ma rád tvrdšiu vodu a terčovca
Asi ti nedošlo, že p.Fuljer dělá afriku, ten vodu naopak ještě tvrdí víc.
Dát Platinum soil do filtru je sebevražda, bude z toho velmi brzy jenom bláto, tuto myšlenku rychle opustit.
Vidno, ze to mesto ani len trosku nepoznas, ked vypotis taku hovadinu z ust.
Ked uz tak, tak z Bytče je aj najvacsi a najuspesnejsi chovatel a predajca cichlid, a nielen na Slovensku.
Ty sa pochval, odkial si?
A pisal som 2,7 a nie 2,2 a mam to priamo oficialne od Sevaku.
Přidat reakci
1 ...... [16] ...... 51 52
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 61609x