Filtrační média
Niekde si tu vypisoval, že si z Bytče. Neboj, ja viem, kde ta diera je. V tom okrese mám svokru
. Je tam tvrda voda ako prasa. Neviem, odkiaľ si zobral tych 2,2 mmol/l, ale SEVAK uvádza až 4mmol/l.
Na to maš len dve možnosti:
1. prispôsobiš sa, zoženieš si rastliny a osádku, ktoré budú v tvojej vode prosperovať
2. Kúpiš reverznú osmózu a naštuduješ ako ju nastaviť, zistiš čo je permeát a retentát...
Ine umelé znizovanie alkality a ph ti nepomôže a nečuduj sa, že pridávaš toľko co2, koľko pridávaš pri takychto parametroch vody.
Okrem tej raseliny, co by bolo este vhodne do vonkajsieho filtru na okyslenie vody a jej znizenie alkality?
freem1 napsal: balenie Platinum Soilu a dam ho do externeho filtra
Mám docela rád všelijaké nápady tohoto druhu. Myslím že tohle by nefungovalo dobře, z následujících důvodů:
(1) Není to fyzikálně úplně stabilní materiál. Takže by to asi zanášelo filtr a zhoršovalo průhlednost vody.
(2) Ve srovnání s mnohem levnější a vhodnější rašelinou, která vodu (a) okyselí, (b) sníží její alkalitu, (c) obohatí o huminy a taniny, Platinum Soil zřejmě méně efektivně udělá totéž, ale současně přitom uvolní řadu dalších organických i minerálních látek. Ty jsou možná vhodné v substrátu, ale ne ve vodním sloupci. Navíc ve filtru, v prostředí rychle tekoucí vody, by se zřejmě uvolňovaly rychle a ve velkém množství. Očekával bych kalamitu.
=
Je to s Tebou pořád stejný problém. Spekuluješ na základě velmi velmi povrchní znalosti věci. Jsi učebnicovým příkladem toho druhu akvaristů, kvůli kterým o mnoha potenciálně šikovných metodách začátečníkům z opatrnosti říkáme "s tím si nezahrávejte". Držte se základních, blbuvzdorných zásad a metod.
osobne si myslim, ze podlehl reklamstine...
protoze v reklamnim materialu psali, ze to "Snižuje pH na hodnotu 6,5" a taky "Snižuje tvrdost vody"
zdroj (ne reklama)
www.rostlinna-akvaria.cz/…
co už si nepřečetl, je to, kolik tam toho musi nasypat aby to fungovalo (na stejne strane)
"Pokud chcete mít garantováno pH a tvrdost vody, použijte následující množství substrátu:
Pro 35l akvárium – 6-8l substrátu
Pro 57l akvárium – 8-11l substrátu
Pro 157l akvárium – 24-32 litrů substrátu
Tato množství jsou nutné jen pokud chcete mít pH a tvrdost na požadované úrovni – např. pro chovatele krevetek."
pro freem1 :
ano jako substrat to muze fungovat, na druhou stranu ale nevite jak dlouho, takze proste vsichni tady se vam snazi ochranit investici (i kdyz to tak nevypada) = na toto pouziti do filtru je to vyhozeny peniz ... krome toho nevite, co dalsiho je v tom pribaleno za latky a jak se to uvolnuje, takze si to dovnitr urcite nedavejte....
n
Dát tam můžeš klidně zmuchlanou ponožku. Otázka je, co od toho očekáváš...
freem1 napsal: Prosim Vas kebyze kupim napr. iba 3l balenie Platinum Soilu a dam ho do externeho filtra, tak bude to mat nejaky vyznam alebo?
S Platinum Soil nemám skúsenosť, ale pred pár rokmi som skúšal dať rašelinový substrát do externého filtra. To bola asi najväčšia hovadina, ktorú som svojmu akváriu vyviedol, a že si pri mne už toho vytrpelo
Tak to vyzkoušej a pak se přijd pochlubit,co to udělá...
No a k cemu dosli krome toho, ze je to hovadina
Pretoze to viaceri uz skusali...
Jsi tu za trolla když se stále dokola jakoby naivně ptáš.
Ses normalni? Proc bys daval substrat do filtru?
Starší reakce
Som na to narazil náhodou v zahradníctve. Malo to konzisteciu ako sklenená vata. Z toho čo som našiel na rôznych nemeckych stránkach mi príde, že to je na jednorázové prečistenie, bez možosti regenerácie. Neviem, či to tu niekto používa, ale nikde som o tom nenašiel zmienku. Zrejme ďalšia nová zbytočnosť.
Sice jsem kdysi skoušel siporax ve filtru ale nezjistil jsem nějaký rozdíl oproti molitanu. Stejně se časem póry ucpou a vyčistit jsem to musel v savu. Jsem k takovýmhle filtračním mediím trochu skeptický zvláště pokud se kouknu na poměr cena výkon.
Zdravím, je to k niečomu dobre:
www.sera.de/… , alebo len reklama a na ho...?
Starší reakce
K filtru som dostal Seachem de*Nitrate. Pozerám ako ho použiť a zisťujem, že voda by ho mala obtekať dosť pomaly - 80-200 l/h. Výkony väčšiny filtrov sú ale o dosť väčšie. Osobne mám Sunsun 702 s 1000 l/h (reálne po zabehnutí očakávam do 500 l/h, stále však viacej ako optimum) a 96 litrové akvárium. Ak máte niekto skúsenosti, ako ste ho použili?
Ja uvažujem zatiaľ ho nedať do filtra ale do nejakého vrecka/sáčku/pančuchy a zavesiť ho k výtoku filtra, kde prúdenie bude menšie ako vo filtri. Neskôr (asi tak po mesiaci) by som ho dal do filtra. Uvažujem tak preto, aby jednak pomohol pri zábehu so snižovaním dusíkatých látok, a následne zabehnutý filter bude mať nižší prietok a budú v ňom pracovať aspoň aeróbne baktérie na povrchu tohto média (hoci anareróbne baktérie vo vnútri tohto média nebudú dostatočne efektívne).
Tak ti odpověď napsal O.Tom, je to náplň do filtru.
Vypadá to jako
www.jbl.de/…
Ale těžko říct na dálku z fotky... klidně to můžou být i kuličky hnojiva
Je to tvrdý (asi jo) nebo to lze rozmáčknout?
0 13.09.2018 10:59 Tomáš – čo je to ?
Ahojte, toto som našiel u jedného akvaristu v krabičke ale nevie či je to filtračná hmota, alebo čo to je ... viete poradiť ??
Starší reakce
1 09.08.2018 20:43 - Podľa mňa ide o silne bázický anex v Cl cykle. Podobnosť v názve od Sera -Purigen sa nezaprie.Lenntech Purolite A520E alebo spomenutý Imac HP555.Obdoba Lewatit(názov si už nespomeniem - dáka 620ka tuším).
Nie som chemik - tak ak,ma opravte.Viaže to na seba NO3,NH4 a uvoľnuje vodík,kyslík a chlór.(alebo sa uvoľnuje len chlór)Preto tá priezračná voda - sterilizujeme akva.
Funkčnou skupinou pri A520 je kvartérny amóniový katión, tiež známe ako kvasy, sú pozitívne nabité polyatomové ióny štruktúry NR 4+ -zdroj wiki
en.wikipedia.org/…
www.purolite.com/… Já kdysi někde četl, že účinost těhle pryskyřic dokáže dokonale zhatit velký obsah síranů ve vodě.
Taky tam bylo celkem zdůrazněna rychlost obtékání/proudění vody, aby to fungovalo optimálně.
Akorát teď nevím kde to bylo a asi to bylo polsky....
Jen taková poznámečka, ať pak nejsi zklamán
Taky jsem narazil na týpka, co má ve filtru "Those balls are just expanded clay, commonly used in hydroponics to grow plants in." asi keramzit.
Zkoušel to někdo? Je to taky porézní, je to speciálně pálený jíl.
https://www.instagram.com/p/BflUi-CgG2C/?hl=cs (v komentářích)
Zatím nevím. Měl jsem 3 litry PU202 ve filtru cca 24h (akvárium 450l + 80l filtr, cca 450l vody) a pokles NO3 byl 5mg/l (+-5mg/l, měření je nepřesné).
Yop, díky. Asi vyzkouším ten Clearwater. Nestojí moc a myslím že to bude to stejné co Pure PA202. Mám externí filtr, ale možná by stačilo přes to prohnat vodu v kýblu než ji dám do akvária.
Za jak dlouho by se dusičnany mohly vychytat?
https://www.seachem.com/support/forums/forum/general-discussion/2884-matrix-vs-pumice
"I understand why people look at Matrix and compare it to the pumice they can find at the garden center; they are both porous stones. The difference is that not every porous stone is the same; Matrix is a specific type chosen for its porosity, pore size, durability, and inert nature. When you buy Matrix, you know what you are getting. It has been tested in the lab and in thousand of hobbyist's aquariums for more than a decade with excellent results."
Blah blah, přetříděná pemza (pumice)
https://www.seachem.com/support/forums/forum/general-discussion/168-de-nitrate-vs-matrix
"They are the same material. It is only the size difference that is different. With Matrix being larger you can get a small amount of denitratification occurring inside of each piece. De*nitrate is smaller because in a slow flow rate you want as much surface area as possible. This will allow the most denitratification to occur."
Jen velikost, která ovlivní průtok/obtékání ve filtru.
litr pemzy koupíš v každém zahradnictví/květinářství
0 09.08.2018 17:43 Maq –
Re: RJ de*Nitrate je pemza? A jak to víme?
A nebo můžeš zkusit anex, pokud ho máš kam dát:
www.waterfilter.cz/…
Mám koupených pár litrů, ale momentálně léčím, tak jsem ho ještě neodzkoušel. Možná to je náplň ClearWater.
Další možností je reverzní osmóza, sníží ti i tvrdost, což se v Brně hodí.
Purigen určitě ne, i podle popisu je spíše na organické látky a je drahý.
0 09.08.2018 16:08 jamajcan –
Re: RJ Ceratophylum, Pistia, Ceratopteris atd.
Seachem prodává solenou vodu.
Proto si může dovolit to PR co má - vlastní support forum kde zaměstnanci odpovídaj, stránky v češtině. Která zahraniční akva firma tohle má?
Už víme, že Matrix a de*Nitrate jsou pemza různé velikosti a Purigen bude něco podobného (jako levně sehnatelného, přebaleného). Ale tak, kde budu shánět litr pemzy třeba že? Nebo objednávat ten Purolite?
Já osobně teď řeším co s obsahem NO3 v brněnské vodě - 35 mg/L. V akváriu ji mám taky dost... použít Purigen, nebo Clear Water?
1 09.08.2018 10:41 Maq Navštívil jsem znovu stránky Seachemu, a oni updatovali, teď to vysvětlují o dost jasněji. A je i česká verze, ale tam je to stručnější.
Teď z toho vyplývá docela jasně, že
- je to umělá pryskyřice, proto to nemá vyschnout, ale
- funguje na principu adsorpce, tedy žádná iontová výměna. Tomu by odpovídal i postup regenerace.
To znamená, že srovnatelným produktem nejsou iontoměniče, nýbrž aktivní uhlí. Mohlo by to být něco jako ten Purolite A860. Pryskyřice impregnovaná nějakým organickým sajrajtem, proto to smrdí. Seachem tvrdí, že Purigen je mnohem účinnější než AU, a to by byla opravdu revoluce, protože AU je špička. Tím pádem Purigen ve filtru déle vydrží. A další výhodou je, že se dá podomácku regenerovat, zatímco AU jen průmyslově.
Nemusí to být nutně kecy, a přesto by to nezpůsobilo revoluci v průmyslovém čištění vod. Když před časem chtěly americké úřady paušálně nařídit filtraci pitné vody přes AU, tak z toho vycouvaly, protože vodárny je přesvědčily, že by tím neúměrně vzrostla cena. A to je AU mnohem levnější než Purigen.
Pokud jde o ČOVky, tam to k ničemu není - pochytat a pak při regeneraci zase uvolnit, to nedává moc smysl.
Mám doma ionex na odstraňovanie dusíkatých látok.Voda po ňom samozrejme priezračnejšia.Sám ho doma mám a funguje rovnako ako ten ospevovaný Purigen.Cena je za rovnaké množstvo samozrejme niekde inde.
Podľa mňa Seachem mlží zámerne aby na úplne obyčajnom produkte zarobili.
Biely zákal ako taký zdoláš v pohode aktívnym uhlím.
Zo Zeolitom by som to nezrovnával.
Už jsme to dříve řešili, Purigen bude pravděpodobně toto:
www.purolite.com/… Měl jsem mírný bílý zákal v akváriu v práci, nešlo se ho zbavit, až Purigen zabral. Začaly mi po jeho přidání odcházet rostliny, ale asi to nebylo jím.
PA202 je selektivní Anex na NO3, to nesení s popisem Purigenu. (Nedávno jsem PA202 kupoval.)
pa202 iontoměnič je, výrobce nijak nemlží ,narozdíl od Sachemu-kdyby objevili nějakou překotnou metodu jak nežádoucí látky likvidovat , popřípadě vázat at už v čemkoli ,dávno by si to nechali patentovat těžili miliardy z licenční výroby .
vypisovat odvětví ve kterém by se lehko "uživili" by bylo snad i na celou noc - nic takového se ale neděje , selský rozum mi našeptává ,že tady bude asi zase nějaký za nos taháček
Žádný iontoměnič nevoní pokud je vyčerpaný. Hodně záleží taky co odstraňuje.
Jo, ale iontoměnič by měl měnit anionty nebo kationty. Jenže Seachem to vysvětluje tak záhadně a všeobecně, že to moc nesedí.
A proč by iontoměnič smrděl? Já jsem jich teda v rukách moc neměl, ale žádný takhle nevypadal a nesmrděl.
Jednou to nejspíš koupím, strčím do filtříku v Mičurinech, a zkusím změřit co to dělá. Třeba z toho bude něco poznat. Ale teď mám na programu jiné věci...
A tuším nesmí vyschnout. Tak to bude nějaký iontoměnič, dnes se vyrábí hodně druhů a dá se s nimi leccos odstranit.
Dle moudřejších je Purigen obdoba např pa202 - selektivní anex , jen je Purigen více zaměřený na akvaristiku(dle mého kecy v kleci- jen prostředek k taháni korun z akvaristovy šrajtofle)
stejnou službu udělá např Zeolit jen při jeho ceně ,nevídaných 12Kč za kilo ani nemá smysl trávit čas jeho regenerováním
Ano, záleží na ledasčem originalita každý nádrže je zde jako obvykle v přední linii. Někdy mám dojem, že bych nemusel dělat nic jinýho, než dopodrobna vyslýchat tazatele, abych odpověděl co nejpřesněji, ale na to nemám ani čas a ani náladu.
To jenom pro příklad, jak se taky mlže uvažovat, když se někomu něco radí.
Záleží kolik toho dáš na jaký objem a kolik svinstva je ve vodě. A taky zřejmě není uhlí jako uhlí. Mně to funguje asi 25 dnů. Poznám to právě podle toho, že řasy znovu vystrkují růžky. Na sinici to nepomáhá vůbec.
Bylo vyměněno 29.7. , dával jsem ho tam 15.7. Hmm, akorát koukám do prezentace jsem to nepoznamenal.
Máš-li AU ve flitru déle jak 14 dní, je již vyčerpáno a svůj sorbční potenciál již nemá.
To je mi jasný
. Ostatně na ten Purigen sem se neptal, kvůli čistotě mojí vody, nemám s ní problém (Až na trošku slepou hladinu, ale to bych ani nečekal že Purigen odstraní). Taky nevidím v Purigenu žádný všespásný prostředek co udělá akvaristu z každého. Přesně jak jsi psal ještě nedávno žádná taková věc nebyla. Mě jen zajímalo jestli má cenu si ten "zázrak" dávat do filtru, když momentálně tam mám aktivní uhlí (pardon to sem v předchozím příspěvku jaksi nezmínil...
). Tvoří se zelená vláknitá řasa a Maq mi před časem poradil ať ho zkusím, že se mu osvědčilo (Jestli sem dobře pochopil zachytává organické látky, které řase vyhovují. Zjednodušeně řečeno). Takže jsem AU dal do třetího, vrchního koše ve filtru. No a ten Purigen má být umístěn taky v tom třetím koši, až jako poslední článek filtrace. Takže mě zajímá jestli AU s Purigenem v jednom koši, nebo je lepší držet se jen jednoho? Nebo, a to je taky možný z toho dělám moc velkou vědu
?
Zadej si "Purigen" do vyhledávání a uvidíš, že se o něm tady hodně diskutovalo a vesměs samá chvála. Akorát že je drahý. Podle výrobce je smrad v pořádku. A tuším nesmí vyschnout.
Mně pořád vrtá hlavou, co to vlastně je. I když někteří chytří lidi tady tvrdili, že je to nabeton syntetická pryskyřice.
Čistou vodu uděláš i bez purigenu, základy akvaristiky na purigenu nestojí, kde by si ho sháněl před 20 _ 50 lety?
Predražená vec.Funguje ale sú i lacnejšie riešenia na báze živíc.
Ahoj, dostal jsem od kamaráda tento produkt. Zadal sem název do Googlu a všude samý superlativy, jak je to zázračná věc a nevím co ještě. Pochytá to nejjemnější bordýlek, voda bude křišťálovější než křišťál a tak dál
(Vodu čistou mám, jen slepá hladina se u mě zjevuje). No po mých zkušenostech třebas s Ratajovým Starým dnem, tomu moc nevěřím (viz můj první akva pokus a bublání dna). Tam bylo psáno nasypej tolik a tolik, kytky rychlejc porostou, všecko bude fajn (uvěřil jsem, upřímně sem tenkrát podlehl reklamní masáži bohužel..). Ve finále jsem si na dno akva uložil 5-6 kg houna. Byla to pomale tikající bomba, bouchla po 3/4 roce, kdy se začaly dít zběsilé erupce. Rád bych se dalším takovým věcem vyvaroval. Proto bych se chtěl zeptat co s oním Purigenem ? Má cenu to vůbec do filtru dávat? Otevřel jsem ze zvědavosti pytlík s tou věcí, och ten smrad
..... Masokostní moučka z Ústecký SETUZY, plus ten smrad linoucí se kolem fabriky, je oproti tomu nic
. Proto bych se zdejších chtěl zeptat na zkušenosti s Purigenem. Fakt se tahle brutálně páchnoucí věc dá aplikovat do filtru??? Nebo to mám bez bázně a hany vyhodit do koše?? Děkuji za případné odpovědi
Starší reakce
Maq napsal: Oceňuji Tvoji volbu nevyhazovat peníze za akvaristické předražené odstraňovače dusíku. Když ještě doplníme slovo přebalené, už to bude téměř dokonalý rozbor.
Přidat reakci
1 ...... [17] ...... 51 52
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 61609x