Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtrační média

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 17 Přejít na další stránku   1  
Filtrační média
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 13:22 Muž MirekSazava [71] Re: freem1
No a k cemu dosli krome toho, ze je to hovadina :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 13:20 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: MirekSazava
Pretoze to viaceri uz skusali...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.11.2018 13:14 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: freem1
Jsi tu za trolla když se stále dokola jakoby naivně ptáš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.11.2018 13:12 Muž MirekSazava [71] Re: freem1
Ses normalni? Proc bys daval substrat do filtru?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 12:52 Muž Marcelko [-3] - Rostliny
Prosim Vas kebyze kupim napr. iba 3l balenie Platinum Soilu a dam ho do externeho filtra, tak bude to mat nejaky vyznam alebo?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2018 14:33 Muž AsusKD [85] Re: vaclav
Som na to narazil náhodou v zahradníctve. Malo to konzisteciu ako sklenená vata. Z toho čo som našiel na rôznych nemeckych stránkach mi príde, že to je na jednorázové prečistenie, bez možosti regenerácie. Neviem, či to tu niekto používa, ale nikde som o tom nenašiel zmienku. Zrejme ďalšia nová zbytočnosť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2018 11:54 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: AsusKD
Sice jsem kdysi skoušel siporax ve filtru ale nezjistil jsem nějaký rozdíl oproti molitanu. Stejně se časem póry ucpou a vyčistit jsem to musel v savu. Jsem k takovýmhle filtračním mediím trochu skeptický zvláště pokud se kouknu na poměr cena výkon. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2018 09:43 Muž AsusKD [85] – Sera crystal clear
Zdravím, je to k niečomu dobre: www.sera.de/… , alebo len reklama a na ho...?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2018 16:29 Muž PeCh [77] – Seachem de*Nitrate
K filtru som dostal Seachem de*Nitrate. Pozerám ako ho použiť a zisťujem, že voda by ho mala obtekať dosť pomaly - 80-200 l/h. Výkony väčšiny filtrov sú ale o dosť väčšie. Osobne mám Sunsun 702 s 1000 l/h (reálne po zabehnutí očakávam do 500 l/h, stále však viacej ako optimum) a 96 litrové akvárium. Ak máte niekto skúsenosti, ako ste ho použili?

Ja uvažujem zatiaľ ho nedať do filtra ale do nejakého vrecka/sáčku/pančuchy a zavesiť ho k výtoku filtra, kde prúdenie bude menšie ako vo filtri. Neskôr (asi tak po mesiaci) by som ho dal do filtra. Uvažujem tak preto, aby jednak pomohol pri zábehu so snižovaním dusíkatých látok, a následne zabehnutý filter bude mať nižší prietok a budú v ňom pracovať aspoň aeróbne baktérie na povrchu tohto média (hoci anareróbne baktérie vo vnútri tohto média nebudú dostatočne efektívne).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2018 12:55 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: Tomáš
Tak ti odpověď napsal O.Tom, je to náplň do filtru. :-P
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2018 12:43 Tomáš Re: bobik0cz
je to tvrde ako kamen
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.09.2018 11:32 Muž O.Tom [439] Re: Tomáš
Vypadá to jako
www.jbl.de/…
Ale těžko říct na dálku z fotky... klidně to můžou být i kuličky hnojiva :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2018 11:31 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: Tomáš
Je to tvrdý (asi jo) nebo to lze rozmáčknout?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2018 10:59 Tomáš – čo je to ?
Fotka k příspěvku Ahojte, toto som našiel u jedného akvaristu v krabičke ale nevie či je to filtračná hmota, alebo čo to je ... viete poradiť ??
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.08.2018 20:43 -
Podľa mňa ide o silne bázický anex v Cl cykle. Podobnosť v názve od Sera -Purigen sa nezaprie.Lenntech Purolite A520E alebo spomenutý Imac HP555.Obdoba Lewatit(názov si už nespomeniem - dáka 620ka tuším).
Nie som chemik - tak ak,ma opravte.Viaže to na seba NO3,NH4 a uvoľnuje vodík,kyslík a chlór.(alebo sa uvoľnuje len chlór)Preto tá priezračná voda - sterilizujeme akva.
Funkčnou skupinou pri A520 je kvartérny amóniový katión, tiež známe ako kvasy, sú pozitívne nabité polyatomové ióny štruktúry NR 4+ -zdroj wiki
en.wikipedia.org/…
www.purolite.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2018 18:36 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: RJ
Já kdysi někde četl, že účinost těhle pryskyřic dokáže dokonale zhatit velký obsah síranů ve vodě.
Taky tam bylo celkem zdůrazněna rychlost obtékání/proudění vody, aby to fungovalo optimálně.
Akorát teď nevím kde to bylo a asi to bylo polsky....

Jen taková poznámečka, ať pak nejsi zklamán ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2018 18:34 Muž RJ [11] – Keramzit
Taky jsem narazil na týpka, co má ve filtru "Those balls are just expanded clay, commonly used in hydroponics to grow plants in." asi keramzit.

Zkoušel to někdo? Je to taky porézní, je to speciálně pálený jíl.

https://www.instagram.com/p/BflUi-CgG2C/?hl=cs (v komentářích)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2018 18:22 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: RJ
Zatím nevím. Měl jsem 3 litry PU202 ve filtru cca 24h (akvárium 450l + 80l filtr, cca 450l vody) a pokles NO3 byl 5mg/l (+-5mg/l, měření je nepřesné).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2018 18:18 Muž RJ [11] Re: NHKG
Yop, díky. Asi vyzkouším ten Clearwater. Nestojí moc a myslím že to bude to stejné co Pure PA202. Mám externí filtr, ale možná by stačilo přes to prohnat vodu v kýblu než ji dám do akvária.
Za jak dlouho by se dusičnany mohly vychytat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.08.2018 18:13 Muž RJ [11] Re: Maq
https://www.seachem.com/support/forums/forum/general-discussion/2884-matrix-vs-pumice
"I understand why people look at Matrix and compare it to the pumice they can find at the garden center; they are both porous stones. The difference is that not every porous stone is the same; Matrix is a specific type chosen for its porosity, pore size, durability, and inert nature. When you buy Matrix, you know what you are getting. It has been tested in the lab and in thousand of hobbyist's aquariums for more than a decade with excellent results."
Blah blah, přetříděná pemza (pumice) :)

https://www.seachem.com/support/forums/forum/general-discussion/168-de-nitrate-vs-matrix
"They are the same material. It is only the size difference that is different. With Matrix being larger you can get a small amount of denitratification occurring inside of each piece. De*nitrate is smaller because in a slow flow rate you want as much surface area as possible. This will allow the most denitratification to occur."

Jen velikost, která ovlivní průtok/obtékání ve filtru.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.08.2018 18:01 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: RJ
litr pemzy koupíš v každém zahradnictví/květinářství
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2018 17:43 Maq Re: RJ
de*Nitrate je pemza? A jak to víme?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.08.2018 16:14 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: RJ
A nebo můžeš zkusit anex, pokud ho máš kam dát: www.waterfilter.cz/…
Mám koupených pár litrů, ale momentálně léčím, tak jsem ho ještě neodzkoušel. Možná to je náplň ClearWater.
Další možností je reverzní osmóza, sníží ti i tvrdost, což se v Brně hodí.
Purigen určitě ne, i podle popisu je spíše na organické látky a je drahý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2018 16:08 jamajcan Re: RJ
Ceratophylum, Pistia, Ceratopteris atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2018 15:15 Muž RJ [11] – Seachem
Seachem prodává solenou vodu. :) Proto si může dovolit to PR co má - vlastní support forum kde zaměstnanci odpovídaj, stránky v češtině. Která zahraniční akva firma tohle má?
Už víme, že Matrix a de*Nitrate jsou pemza různé velikosti a Purigen bude něco podobného (jako levně sehnatelného, přebaleného). Ale tak, kde budu shánět litr pemzy třeba že? Nebo objednávat ten Purolite?

Já osobně teď řeším co s obsahem NO3 v brněnské vodě - 35 mg/L. V akváriu ji mám taky dost... použít Purigen, nebo Clear Water?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.08.2018 10:41 Maq
Navštívil jsem znovu stránky Seachemu, a oni updatovali, teď to vysvětlují o dost jasněji. A je i česká verze, ale tam je to stručnější.
Teď z toho vyplývá docela jasně, že
- je to umělá pryskyřice, proto to nemá vyschnout, ale
- funguje na principu adsorpce, tedy žádná iontová výměna. Tomu by odpovídal i postup regenerace.
To znamená, že srovnatelným produktem nejsou iontoměniče, nýbrž aktivní uhlí. Mohlo by to být něco jako ten Purolite A860. Pryskyřice impregnovaná nějakým organickým sajrajtem, proto to smrdí. Seachem tvrdí, že Purigen je mnohem účinnější než AU, a to by byla opravdu revoluce, protože AU je špička. Tím pádem Purigen ve filtru déle vydrží. A další výhodou je, že se dá podomácku regenerovat, zatímco AU jen průmyslově.
Nemusí to být nutně kecy, a přesto by to nezpůsobilo revoluci v průmyslovém čištění vod. Když před časem chtěly americké úřady paušálně nařídit filtraci pitné vody přes AU, tak z toho vycouvaly, protože vodárny je přesvědčily, že by tím neúměrně vzrostla cena. A to je AU mnohem levnější než Purigen.
Pokud jde o ČOVky, tam to k ničemu není - pochytat a pak při regeneraci zase uvolnit, to nedává moc smysl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.08.2018 22:48 - Re: NHKG, Maq, MonterMonty
Mám doma ionex na odstraňovanie dusíkatých látok.Voda po ňom samozrejme priezračnejšia.Sám ho doma mám a funguje rovnako ako ten ospevovaný Purigen.Cena je za rovnaké množstvo samozrejme niekde inde. ano Podľa mňa Seachem mlží zámerne aby na úplne obyčajnom produkte zarobili.
Biely zákal ako taký zdoláš v pohode aktívnym uhlím. ;-)
Zo Zeolitom by som to nezrovnával.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.08.2018 21:08 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: vaaclav a MonterMonty
Už jsme to dříve řešili, Purigen bude pravděpodobně toto: www.purolite.com/… Měl jsem mírný bílý zákal v akváriu v práci, nešlo se ho zbavit, až Purigen zabral. Začaly mi po jeho přidání odcházet rostliny, ale asi to nebylo jím.
PA202 je selektivní Anex na NO3, to nesení s popisem Purigenu. (Nedávno jsem PA202 kupoval.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2018 20:51 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Maq
pa202 iontoměnič je, výrobce nijak nemlží ,narozdíl od Sachemu-kdyby objevili nějakou překotnou metodu jak nežádoucí látky likvidovat , popřípadě vázat at už v čemkoli ,dávno by si to nechali patentovat těžili miliardy z licenční výroby .
vypisovat odvětví ve kterém by se lehko "uživili" by bylo snad i na celou noc - nic takového se ale neděje , selský rozum mi našeptává ,že tady bude asi zase nějaký za nos taháček :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2018 20:18 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Žádný iontoměnič nevoní pokud je vyčerpaný. Hodně záleží taky co odstraňuje. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2018 20:12 Maq Re: MonterMonty, vaaclav
Jo, ale iontoměnič by měl měnit anionty nebo kationty. Jenže Seachem to vysvětluje tak záhadně a všeobecně, že to moc nesedí.
A proč by iontoměnič smrděl? Já jsem jich teda v rukách moc neměl, ale žádný takhle nevypadal a nesmrděl.
Jednou to nejspíš koupím, strčím do filtříku v Mičurinech, a zkusím změřit co to dělá. Třeba z toho bude něco poznat. Ale teď mám na programu jiné věci...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.08.2018 19:46 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
A tuším nesmí vyschnout. Tak to bude nějaký iontoměnič, dnes se vyrábí hodně druhů a dá se s nimi leccos odstranit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2018 19:36 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Maq
Dle moudřejších je Purigen obdoba např pa202 - selektivní anex , jen je Purigen více zaměřený na akvaristiku(dle mého kecy v kleci- jen prostředek k taháni korun z akvaristovy šrajtofle)
stejnou službu udělá např Zeolit jen při jeho ceně ,nevídaných 12Kč za kilo ani nemá smysl trávit čas jeho regenerováním
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.08.2018 06:25 R Muž romant [27987] Re: Maq
Ano, záleží na ledasčem originalita každý nádrže je zde jako obvykle v přední linii. Někdy mám dojem, že bych nemusel dělat nic jinýho, než dopodrobna vyslýchat tazatele, abych odpověděl co nejpřesněji, ale na to nemám ani čas a ani náladu. X-) To jenom pro příklad, jak se taky mlže uvažovat, když se někomu něco radí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2018 00:41 Maq Re: romant
Záleží kolik toho dáš na jaký objem a kolik svinstva je ve vodě. A taky zřejmě není uhlí jako uhlí. Mně to funguje asi 25 dnů. Poznám to právě podle toho, že řasy znovu vystrkují růžky. Na sinici to nepomáhá vůbec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2018 21:21 Muž Zahry [21] Re: romant
Bylo vyměněno 29.7. , dával jsem ho tam 15.7. Hmm, akorát koukám do prezentace jsem to nepoznamenal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2018 21:18 R Muž romant [27987] Re: Zahry
Máš-li AU ve flitru déle jak 14 dní, je již vyčerpáno a svůj sorbční potenciál již nemá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2018 21:05 Muž Zahry [21] Re: LeRi
To je mi jasný :-) . Ostatně na ten Purigen sem se neptal, kvůli čistotě mojí vody, nemám s ní problém (Až na trošku slepou hladinu, ale to bych ani nečekal že Purigen odstraní). Taky nevidím v Purigenu žádný všespásný prostředek co udělá akvaristu z každého. Přesně jak jsi psal ještě nedávno žádná taková věc nebyla. Mě jen zajímalo jestli má cenu si ten "zázrak" dávat do filtru, když momentálně tam mám aktivní uhlí (pardon to sem v předchozím příspěvku jaksi nezmínil... stydim ). Tvoří se zelená vláknitá řasa a Maq mi před časem poradil ať ho zkusím, že se mu osvědčilo (Jestli sem dobře pochopil zachytává organické látky, které řase vyhovují. Zjednodušeně řečeno). Takže jsem AU dal do třetího, vrchního koše ve filtru. No a ten Purigen má být umístěn taky v tom třetím koši, až jako poslední článek filtrace. Takže mě zajímá jestli AU s Purigenem v jednom koši, nebo je lepší držet se jen jednoho? Nebo, a to je taky možný z toho dělám moc velkou vědu :) ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2018 18:44 Maq Re: Zahry
Zadej si "Purigen" do vyhledávání a uvidíš, že se o něm tady hodně diskutovalo a vesměs samá chvála. Akorát že je drahý. Podle výrobce je smrad v pořádku. A tuším nesmí vyschnout.
Mně pořád vrtá hlavou, co to vlastně je. I když někteří chytří lidi tady tvrdili, že je to nabeton syntetická pryskyřice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.08.2018 16:56 Muž LeRi [315] Re: Zahry
Čistou vodu uděláš i bez purigenu, základy akvaristiky na purigenu nestojí, kde by si ho sháněl před 20 _ 50 lety?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2018 00:51 - Re: Zahry
Predražená vec.Funguje ale sú i lacnejšie riešenia na báze živíc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2018 23:49 Muž Zahry [21] – Seachem Purigen
Ahoj, dostal jsem od kamaráda tento produkt. Zadal sem název do Googlu a všude samý superlativy, jak je to zázračná věc a nevím co ještě. Pochytá to nejjemnější bordýlek, voda bude křišťálovější než křišťál a tak dál :-) (Vodu čistou mám, jen slepá hladina se u mě zjevuje). No po mých zkušenostech třebas s Ratajovým Starým dnem, tomu moc nevěřím (viz můj první akva pokus a bublání dna). Tam bylo psáno nasypej tolik a tolik, kytky rychlejc porostou, všecko bude fajn (uvěřil jsem, upřímně sem tenkrát podlehl reklamní masáži bohužel..). Ve finále jsem si na dno akva uložil 5-6 kg houna. Byla to pomale tikající bomba, bouchla po 3/4 roce, kdy se začaly dít zběsilé erupce. Rád bych se dalším takovým věcem vyvaroval. Proto bych se chtěl zeptat co s oním Purigenem ? Má cenu to vůbec do filtru dávat? Otevřel jsem ze zvědavosti pytlík s tou věcí, och ten smrad coze ..... Masokostní moučka z Ústecký SETUZY, plus ten smrad linoucí se kolem fabriky, je oproti tomu nic ano . Proto bych se zdejších chtěl zeptat na zkušenosti s Purigenem. Fakt se tahle brutálně páchnoucí věc dá aplikovat do filtru??? Nebo to mám bez bázně a hany vyhodit do koše?? Děkuji za případné odpovědi ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2018 16:43 R Muž romant [27987] Re: Maq
Maq napsal: Oceňuji Tvoji volbu nevyhazovat peníze za akvaristické předražené odstraňovače dusíku. :) Když ještě doplníme slovo přebalené, už to bude téměř dokonalý rozbor. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2018 13:28 jamajcan Re: Maq
Stačí trocha selského rozumu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2018 10:04 Maq Re: jamajcan
Oceňuji Tvoji volbu nevyhazovat peníze za akvaristické předražené odstraňovače dusíku. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2018 19:15 jamajcan Re: Maq
O kalcitu jako důsledku zvětrávání zeolitů vím. Kupuju běžný zeolit v zahradnických potřebách za pár korun. Nevím, jestli je nějak ultračistý, ale nešumí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2018 18:50 Maq Re: jamajcan
jamajcan napsal: klasický zeolit ... rozhodně v octu nešumí, ale naopak mírně snižuje Ph i tvrdost vody.
Asi máš nějaký hodně čistý. Kalcit je běžnou příměsí přírodních zeolitů v množství jednotek procent.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2018 18:43 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: O.Tom
K tomu se asi nedostanu, poštovné dorovná pořizovací cenu a asi to nebude v kamenné prodejně. :-D
Ale ty perfektní kuličky jsou pastva pro oči.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2018 18:30 Muž O.Tom [439] Re: Tučňák
Mrkni i na tohle
obchod.liapor.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2018 18:18 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: jamajcan
Tak hurá do Hornbachu. :-D
Snad to vydrží déle, než měsíc...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [17] ...... 51 52

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 61273x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9043-filtracni-media?od=801