Filtrační média
Zdravá voda při výměně a otevřený filtr pro čištění by v dobrém stavu měly mít takovou mechově zemitou, vcelku příjemnou, vůni. Rozhodně by to neměly být nějaké výrazně nepříjemné pachy.
Ještě mě v tvém popisu zaujaly ta hranaté válečky. Ten výraz slyším poprvé. Můžeš to nějak přiblížit nebo to je jen nepřesné vyjádření?
Díky, nerad bych udělal něco špatně, protože když manželka otevře kryt, tak mi říká ze to Akvárko smrdí a při výměně vody je prý taková do žluta

Tak snad ji po te výměně už smrdět nebude a bude čistá

v kombinaci s tim molitanem nic nezkazis
No já mám po tátovi ještě nějakou keramiku doma v krabici, ale ted si nevzpomenu na název (jsem totiž v práci)

tak bych to tam dosypal do toho vrchního koše místo tech pytlíků, ale nevím zda na molitan, nebo na hole dno toho koše.
Díky.
Není to sice primo na můj filtr, já nemám bio active, mám zcela obyc a dle manuálu k němu, je také rozdíl v proudění vody. V tvém dodaném manuálu se píše ze zhora dolů a v mém opačně.
Já jen, aby bylo vidět, ze jsem to četl
Na obrázku v tvém manuálu byly dvě možnosti, buď nasypat ten siporax primo na dno koše, nebo na molitan. Co je lepší?
Naopak, je to výbornej prostor pro osídlení nitrifikačníma bakteriema a těch je ve filtru třeba především.

Ten siporax je keramika, nebo se pletu? To nevadí když tam bude dvakrát?
ve smeru proudeni musi byt vzdy nejdrive hruby molitan, pak ten siroprax ci postupne jemnejsi a jemnejsi biomolitan a na zaver ta vata
manual k tomu filtru co mas v prezentaci
www.sera.de/…
Ty pytlíky, to bude zřejmě již dávno nefunkční aktivní uhlí, místo nich třeba ten siporax a při čištění postupovat metodou postupných kroků, po třetinách týdně, ne najednou.
Díky, a to pořadí jak je tam naskládané je v pořádku? Jinak dobrá v tom spodním koši nechal to co tam je a vyměním pouze tu vatu. Jen nevím co s těma pytlíkama, když ani nevím co to je a zda to už po tech cca šesti letech neztratilo svou vlastnost? Co bych případně mohl dat místo nich?
cerny biomolitan, vymackat, proprat, hranaty valecky bude asi nejaky siroprax, jen proprat v sitku (obe media se meni teprve az se zacnou rozpadat, nebo jsou uplne utemovany, ze nejdou vycistit)
netusim co je v tech pytlikach a to posledni je filtracni vata ta se meni nejcasteji
vse se propira v odpustene akvarijni vode, nebo pri nejhorsim v odstate/prevazene vode
po razantnim zasahu do filtru radsi hlidej NO2, jinak se vzdy cisti jen cast filtru a filtracni vata se meni vzdy kdyz je zahumusena (siroprax je skvele medium ale je to napeneny sklo a male kousky se uvolnuji, nasledne jsou zachycene ve te filtracni vate, proto tam musi byt, balik vaty stoji cca 100,-)
0 26.01.2013 21:57 Maurik – serafil 900
Zdravím.
Mužů poprosit o radu ohledně filtračních náplní? Nevím jak dlouho tam jsou ty, které tam jsou, protože to mel otec, ale odhadují, že od koupě někdy v roce 2006(asi), do dnešního dne, tam je vše původní. Já to pouze cca před měsícem čistil a můžu říci, ze takový humáč a mazlavé bláto jsem dlouho neviděl

Filtr má dva koše na média a v papírech se píše obsah médií 3 litry. V tom spodním koši je na dně takový hrubší černý molitan, na něm dle mého laického názoru trošku takových keramických hranatých válečků a to vše zakryto opět černým molitanem. Pak v druhým vrchním koši jsou na dně takové tři pytlíky, jakoby naplněné takovými granulemi, nebo kamínky a ty pytliky tam jsou tak nějak naskládané, no a jako poslední věc v tom koši, je jakási přeložená vata pres ty pytlíky. To je je vše. Trošku se mi to povedlo omýt v akvarijní vodě, ale myslím, že to není ono. Proto bych něco vyměnil, ale nevím co za co a v jakém pořadí. Popřípadě co vše tam dát.
Děkuju
Starší reakce
- pokud si chces pocist, je to se vzorecky, grafy atd.
- srovnani Seachem Matrix, Eheim a JBL
www.seachem.com/…
P.S. jinak abs. souhlas s Haimdolem
P.S.II kdyz jsem resil, cim naplnit FX-5, tak jsem se rozhodl pro Eheim SubstratPro, JBL Micromec a Sera Siporax...aby nebyl nikdo z DE vyrobcu urazen

Ale bylo by to hezké, mít seznam hmot s informacema.
Pravda, kdo by si na to troufnul, smeknu před ním. Ale spoustě lidem by to HÓÓDNĚ pomohlo;)
Jen jsem si myslel, jestli už někdo něco takového nemá, nebo někde četl,...
že by to sem vložil;);)
Sorry, ale to co by sis asi představoval by vydalo na článek. Navíc spousta informací o osidlovacích plochách médií jednotlivých výrobců je nedohledatelná, protože přesné informace výrobci prostě nezdělí. Můžu posloužit několika informacemi které mám po ruce. Například Sera vyrábí hned tři biokeramické hmoty a to biopur, biopur forte a siporax (jen u něj je uvedená osidlovací plocha 270 m2 na litr). Pak třeba Eheim který vyrábí substrat pro (450 m2na litr) a biomech kde také neuvádí osidlovací plochu. Další je JBL ten nabízí MicroMec (1500m na litr), Cermec a SintoMec (1200m2 na litr). A tím jsem neskončil. Co výrobce to nějaké biomédium (Fluval- Biomax, Easy Life- Symbiont, atd.). Navíc jsou tu různé hrubosti akvacitu a různé typy filtračních vat. Udělat souhrn a porovnání je dost složité. Pokud se o to někdo pokusí smeknu před ním

. Rozhodně ale neplatí, že čím větší osidlovací plocha tím lepší médium. Velmi záleží na struktuře hmoty, její schopnosti se sama čistit a trvanlivosti.
0 17.07.2012 17:24 FJ – Max plocha
Zajímalo by mě jaký substrát (nebo cokoliv jiného) má maximální osidlovací plochu pro bakterie v m2. Jaký je ten "nejlepší"
A také bych rád viděl porovnání ploch například: substrátů X molitanů X různých druhů vaty...
Mohla by to být důležitá informace pro spoustu lidí.
(možná už to tu je, ale nenašel jsem)
Starší reakce
a bude to i levnejsi.....ty kosticky je tam treba hodne tesne naskladat? Ale koukal sem, ze kdybych si nechal uriznout co nejpresnejsi rozmer /ctverec, obdelnik/ a ten pak sam orezal, tak by to urcite slo pouzit ne?
Já bych to tak nehrotil. Pokud chceš nahradit původní tetrácké hmoty biomolitanem, tak nemusí být až tak přesný přířez. Stejnou službu udělá i biomolitan nastříhaný nebo nařezaný na menší kostičky kterým vyplníš filtrační koše.
Bohužel už ne

nemate nahodou nekde ten nakres?
ano pak by se mohlo stát že ti ty molitany budou v tom filtru plavat
V pohode stačí náčrt a přesné rozměry cca o 2 mm větší kvůli podřezu pily
uvidime, jestli to zvladnu nejak prekreslit.....
Hrubosti jsou předfiltr TM10, zbytek je TM20 a TM30. celkově vyšli 2 sady na 1400 i s poštovným
takze jste to musel prekreslit.....jake hrubosti hmoty jste pouzil a na kolik cela ta zakazka vysla?
Osobně jsem tam nebyl zeptal jsem se co je k tomu potřeba a borec mi pak psal že si mám udělat nárys s přesnými rozměry to jsem jim zaslal a za 14 dnů jsem měl filtry doma.
a jak jste jim poslal objednavku? to jste tam byl osobne?
Já je neřezal dělala mi je firma v Brně jsou to přesné rozměry košů ve filtru
a jake jste pouzil hrubosti filt hmot do filtru?
nechal jste si je narezat uplne presne tak, jak je mate v profilu? Nebo jen ctverce/obdelniky a ty pak upravoval sam?
No ja som mal eheim substrat pro cca 3 roky a uz su tie gulicky uplne malilinke tak neviem.
Já takto Honzo provozuji předchůdce substratu pro, ehfi substrát, taky více jak 10 let. Čištění provádím jednou ročně lehkým propláchnutím košů se šutříkama. Tak za 10 let dám vědět, jak to vypadá.

Pokud se o to staráš tak ten Eheim substrat pro vydrží velmi dlouho. Já sám provozuji v několika filtrech tuto hmotu od doby kdy to byla novinka, což je cca 10 let.
No nemyslim si ze eheim substrat pro vydrzi nejak dlho. Ja teraz pouzivam valceky od Resun a zatial som spokojny. Chcel som len pocut ako to je s tymi m2/L.
Starší reakce
Osobně nemám s těmito médii od Aquaelu dobrou zkušenost. Po čase se začínají rozpadat. Raději bych zainvestoval do Eheim substrat pro (osidlovací plocha cca 450 m2na litr), JBL MicroMec (1500 m2/l), JBL SintoMec (1200 m2/l), případně do již tebou uvedeného Sera Siporax. Ještě upozornění k osidlovací ploše. Neplatí až tak jednoznačně že čím větší plocha tím lepší médium. Pokud je médium příliš jemné má horší samočistící schopnost a více se zanáší. V tomto směru je pro mně nejlepší médium Eheim substrat pro. Má velmi slušnou osidlovací plochu a přitom díky své struktuře má i dobrou samočistící schopnost.
ktory je teda najlepsi biologicky material? Nasiel som nieco taketo
www.aquael.pl/… . Udavaju tam osidlujucu plochu az 1600 m2 a siporax udava nejakych 270 m2. Co je teda lepsie?
Starší reakce
Buďto tam nakrájet biomolitan nebo ho dosypat třeba Siporaxem.
Poraďte prosím, co přidat do filtru Blau FM 120 za fitrační hmoty? Je tam kousíček černého řídkého molitanu, jinak se mi to zdá takové prázdné.

Starší reakce
Pro 30 lirové akvárium bych neřešil nějaké speciální substráty ale filtr vycpal biomolitanem. střední (PPI20)

Nějaký Eheim substrat pro se u mně najde. Pokud ho chceš tak mi napiš vzkaz. Jsem momentálně do konce příštího týdne mimo domov takže by byl až po mém návratu.
Dik za rady, takze mám ten malý molitan vytáhnout a nasypat tam Substrat pro, nevíte dá se koupit někde v Budějovicích, Táboře? Nebo nemá někdo trošku...se tam toho určitě moc nevleze.
Doporučuji ten substrat pro. Aktivní uhlí je pouze na krátkodobé použití a slouží třeba k odstranění zbytků léčiva z vody a za pár dní, co se používá se stává neúčinným, takže když pořizovat, tak tzv. do zálohy. Ten substrát pro bude velmi dobrým prostorem pro osídlení nitrifikačníma bakteriema a filtr tak bude plnit tu biologickou funkci.
Udělej z něj variantu Biopower

Dole nech tu velkou houbu a nad ní nasyp buď Eheim Substrat pro, nebo Siporax mini od Sery, mě to takhle funguje skvěle. Pokud nebudeš chtít investovat do bio náplně tak tam vraž další molitan ten klasickej bílej.
Dobrý den,
chci se zeptat. U zakoupeného filtru jsou přiloženy 2 náplně. První, klasický pro mechanickou filtraci - ten mám v provozu v akvariu.
Otazka zní, k čemu je dobrá ta druhá náplň - phosphate out (z názvu jsem pochopil, že jde o filtrací fosfátů

). Mám ji tam dávat nebo ne...proč a jak.., případně mám dokoupit náplň obsahující aktivní uhlí, či náplň pro biologickou filtraci? viz.
www.eheim.cz/…
za rady předem děkuji.
Starší reakce
no právě, je to zanesené, protože mé ryby tvoří opravdu dost detritu a jak jsem napsala filtrační pěna se mi v poslední době začal děsně ucpávat, protože už se mi ani nechtěla skoro čeřit hladina.
Já teda filtry ze všech akvárek když už čistím, tak vždy pod tekoucí vlažnou kohoutkovou vodou /městskou/ a nikdy jsem nezaznamenal žádný problém..
Každý měsíc? Hm, já to dělal tak 2x do roka.
Přidat reakci
1 ...... [42] ...... 52
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 62276x