Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtrační média

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 24 Přejít na další stránku   1  
Filtrační média
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.08.2016 16:18 - Re: laKatos
To je tak dobré akurát do matracu.Takýto molitan a filtračný biomolitan je teda sakramnský rozdiel. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2016 16:17 Muž Horác [3942] Re: DavFM
O pár příspěvků níž jsem se dočetl, že ti bioakvacit 45 PPI připadá ještě stále moc hrubý ... Netuším, na co přesně to chceš (ostatně jako nikdo tady :o) ... ale máš představu, jak rychle se to ucpává?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2016 14:53 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
Tak to se tam na to musím zajít podívat,dík.
Ja se zatím dopídil k molitanu na zvukove izolace, ještě jsem ho fyzicky neviděl, ale vypadá taky nadějně, bo je černý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.08.2016 13:33 laKatos Re: DavFM
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dejve tak jsem čirou náhodou natrefil na ten matros co si sháněl. Mají ho v hornbachu. Rozměry 40x40 cm o sile 5cm i méně (podprdelniky na židle) a nebo valce o průměru 20cm a délce půl metru (nějaká rehabilitační podlozka). Je to prodyšné. Prostě ten materiál z čeho se delaji kostky na bulifuk. Viz foto

Ten valec se mě libil..... chtělo by to udělat dovnitř díru a byla by to taková správná Mega filtrační kostka
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2016 16:02 - Re: DavFM
Fotka k příspěvku Myslel som .že si chceš spraviť toto.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2016 13:51 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
opravdu to nechci na bublifuk, mam v hlave jiny "zlepsovak" :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2016 13:48 laKatos Re: prasan
nemyslím si že dajv chce z toho molitanu uďelat bublifuk. Shání ten molitan co se používá na bublifuk o rozměrech 50 x 50 cm silu netuším
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.08.2016 13:46 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: prasan
Retro?
kdysi za soudruhů jsem se pokousel podle nejakeho planku v ABC vyrobit vzduchovaci motorek z motorku z auticka na autodrahu a injekcni strikacky. Akorat jsem znicil jednu formulku a rodice mi radeji pod stromecek koupili opravdicky vzduchovac. Nicmene tato doba dala vzniknout i spouste uzitecnych veci, ktere puvodne byly pouze nutnou improvizaci...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2016 13:27 - Re: DavFM
Ak ak ten bublifuk chceš dotiahnuť k dokonalosti,tak si ho urobíš ako český vzduchovač(alias tschechische luftheber)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   13.08.2016 06:41 R Muž romant [27982] Re: DavFM
Bublifuk je tak nesmrtelnej, že k němu můžeš použít v podstatě všechny možný druhy současně nabízených filtračních materiálů. Původně v dobách vlády jedný strany, byla možnost jediná a tím byl onen "matracovej" molitan, ale dnes se dá bublifuk provozovat s daleko širším spektrem materiálů jejich názvy zde ostatně už zazněly. Jenom bych to viděl, že to použití se odvine od výkonnosti hnacího média, tedy čím slabší tím spíš bych se klonil právě k těm jemnějším molitanům a když bude výkonnost vyšší použití současných různých bio nic nebrání. Ono se ten jemnej velmi rychle ucpává a jak je velkej tah, má tendenci se vcelku rychle tzv. propadat. Tak snad jsem to lehce ozřejmil. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2016 20:53 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: laKatos
Fotka k příspěvku Jsi na velkém omylu od ozonu jsem se tě snažil odradit že se mě to nepovedlo je jiná věc, pokud jde o molitan tak ten co shání jsem opravdu už nikde dlouho nové neviděl Jen staré, stále je používáme v akváriích na výstavě.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2016 14:52 laKatos Re: vaaclav
Třeba tady ( www.akva-exo.cz/… ) má to jinou barvu. A zcela jistě to není z matrace. Matrace se třeba dělala ze stejného materialu. Někde se určitě bude dát sehnat větší format.
Proč bych nemohl říct svůj nazor. Je prostě škoda že se odpovídá vždy okolo ale ne k tématu. Správné by to mělo být OT, ale co už hlavně že se odpovědělo i když špatně co vaaclave.
Je mě fakt líto když zjišťuji že borci kteří ve mě kdysi jako zacatecnika vzbuzovali respekt a úctu tak nyní mi vhaneji slzicky do oka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.08.2016 14:16 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DavFM
Dříve se to dělalo z molitanu jako byly matrace ale ten je příliš jemný a brzo se ucpe a nejde moc vyčistit proto se přešlo na biomolitan. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2016 14:01 laKatos Re: DavFM
zkus zavolat tady... třeba ti pomůžou...
www.eurofoam-tp.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2016 13:51 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: ludvik
No nevim,ale u bublifuku je prece vzdycky takovy uplne jemny molitan,ani prave nebyva modry jako bezny biomolitan. Rozmery jsou nepodstatne, potrebuju vedet jak se to jmenuje a pak uz si to sezenu i kdyby to bylo treba v Londonu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.08.2016 13:29 Muž ludvik [1082] Re: DavFM
Když ono je to s tebou těžké, ty jsi vlastně neřekl co chceš. Jen že je to molitan k bublifuku ... a to je biomolitan, akvacit. Teprve pak zpřesňuješ rozměry (a ještě neúplně) a dokonce parametry dírek.

Google a telefon. Jinou možnost nemáš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.08.2016 12:14 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DavFM
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2016 11:32 Muž DavFM [1371] - Corydoras&Apistogramma – Re: ludvik
No prave ze to neni biomolitan ani bioakvacit,ten se dela max 45 PPI a to je proste jeste preci jen hrube.
Premyslim nad materialem BULPREN,ale treba je to mimo a pouziva se neco jineho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2016 11:18 Muž ludvik [1082] Re: DavFM
Říká se tomu akvacit, nebo biomolitan. Nebo bioakvacit.

Ale takovouhle kostku asi budeš shánět pomocí googlu a telefonu :-) Tedy pokud to je kostka a jen jsi zapomenul na třetí rozměr ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2016 11:17 Muž koyack [87] Re: DavFM
Určitě bych se mrknul po internet. kšefech.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2016 11:15 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: koyack
Asi jsem to blbe napsal,potrebuji toho cca 50x50cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2016 11:08 Muž koyack [87] Re: DavFM
Snad v každé akvaristice nebo zveráči atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.08.2016 10:50 Muž DavFM [1371] - Corydoras&Apistogramma – molitan bublifuk
Nevite prosim nekdo,jak se jmenuje a ev. kde koupit molitan,ktery se pouziva k "bublifukum" ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2016 13:45 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Marcel G
filtry čistím každý měsíc standardně, předfiltry každý týden. Že by byl ten samotný filtr nějak víc zanesený si nemyslím. Pro mě má velký filtr smysl, ale netvrdím, že ho musí mít každý. V zimě budu zakládat kamarádovi low-tech, cca. 350 litrů, valisnerky, zářivka a pár skalárů, jinak nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.08.2016 11:39 Marcel G Re: grunda
grunda napsal: možná že prázdné akva dokáže odbourat x mg amoniaku, nicméně při poruše filtru ... jsem už po pár týdnech pozoroval zhoršenou kvalitu ploutví a vyletěl popílek (u mě standardní projev při špatné kvalitě vody) ... Test na NO3 a NO2 - v pohodě. Nicméně kvalita vody šla do ...... Ono to bude asi tím, že z ryb nepadá jen čistý amoniak, ale na to autor pokusu moc nehledí.Grundo, však jsem to psal ve svém posledním příspěvku, že samotná nitrifikace (tj. proces přeměny amoniak > dusitany > dusičnany) je při dekompozici organických látek jen špičkou ledovce (resp. hodně okrajovou, i když důležitou záležitostí). Na druhou stranu, zhoršený stav ryb ve Tvém akváriu mohl, ale také nemusel mít souvislost s tím jedním odstaveným filtrem. Z takovéto jednorázové zkušenosti lze podle mě jen těžko vyvozovat nějaké obecné závěry. Mohlo to být klidně také tím, že při odstavení jednoho ze dvou Tvých filtrů dostával pak ten zbylý filtr mnohem více zabrat, a mnohem více se v něm proto začal hromadit organický odpad, a mnohem snáze se z něj mohla stát "popelnice", ze které různé nečistoty "přetékají" do akvária. Filtr se může podle mě stát velmi lehce dvousečnou zbraní. Pokud funguje dobře, ničemu asi nevadí. Pokud ale začne fungovat špatně, může se stát snadno zdrojem organického (i anorganického) znečištění. Takže "více znamená lépe" tady určitě nemusí automaticky platit. Jeden příklad za všechny: Kdykoli nasadím na nasávání filtru molitanovou houbu, do pár týdnů na ní mám souvislou vrstvu ruduchy (přestože ji každý týden propírám ve vlažné vodě). To je názorná ukázka toho, jak nahromaděný organický odpad (a produkty vznikající při jeho dekompozici) přitahuje řasy. Co přesně bude vznikat při dekompozici nahromaděného organického odpadu ve filtru, budu samozřejmě záležet na spoustě faktorů (typ náplní, rychlost proudění, pH, teplota, okysličení, obsah živin atd.).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   31.07.2016 21:42 Muž grunda [1781] - Cichlidy
možná že prázdné akva dokáže odbourat x mg amoniaku, nicméně při poruše filtru a jeho reklamaci (akva s plackama, hodně zarostlé a nic moc přerybněné) rybicky.net/nadrze/16789 , jsem už po pár týdnech pozoroval zhoršenou kvalitu ploutví a vyletěl popílek (u mě standardní projev při špatné kvalitě vody). A to jsem měnil 2x týdně 1/3 akva. Tenhle stav nastal zhruba po roce provozu akva, bez odkalování, dva filtry Eheim 2076 a 2180 (2180 umřela) a jel jen 2076. Test na NO3 a NO2 - v pohodě. Nicméně kvalita vody šla do ...... Ono to bude asi tím, že z ryb nepadá jen čistý amoniak, ale na to autor pokusu moc nehledí. Za mě, žádný filtr není dost velký smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2016 19:44 Muž TRULY [164] Re: slavko
tak ja som na tie laboratoria resp. lab. Sachemu poukazal len v suvislosti zeskupina ludi ich produkty zatracuju a studia samozrejme ukazuje zase len svoje, dalsi obhajuju atd...

Jedine sanca ako spravit raz a navzdy zaver v tejto polemike by bol konplexny test. Ten by vsak musel prebehnut len u totalne rovnakych akvarii s rovnakym typom ryb, poctom a typom rastlin a rovnakom krmeni a vymene vody proste vsetko rovnake ved sa chapeme. A potom uz len merat hodnoty a porovnavat a nasledne stazovat podmienky a zas len merat a porovnavat co by urcite trvalo minimalne 3 mesiace aj viac...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.07.2016 11:18 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: NHKG
Možno sú najhrubšie aj najlacnejšie, ale to je daň podriadenia života sile kapitálu. Nechcel som poukázať na dokonalosť laboratórií JBL, ale na to, že raz také laboratórium ako argument použije a inokedy nie, a to vyvoláva rozpor v argumentácii.

Žiadne firemné laboratórium nemôže poznať podmienky Vášho (môjho, jeho...) akvária a väčšina firiem sa bude snažiť vyvinúť univerzálne riešenie, aby pokryli potreby čo najširšieho okruhu potenciálnych zákazníkov (zase kapitál, čiže prachy), tzn. nejaké "priemerné" akvárium. Otázkou ostáva, čo to priemerné akvárium je (a kto ho má :-P )... I preto som po nahodení nového filtra pozornejšie sledoval, či vyhovuje mojej potrebe, a pretože som žiadny problém nezaregistroval, vyvodzujem, že mi východzia skladba náplní vyhovuje. Iný môže mať inú skúsenosť...

Existuje viacero prístupov k problému a vždy je to niečo za niečo, niekto filter maximalizuje, iný maximalizuje zriaďovaciu cenu, ďalší zase hľadá výhodný pomer cena/výkon, atď. Žiadna z nich nie je jediná správna a každý by si mal vybrať tú svoju cestu, lebo na cudzej sa dá ľahko stratiť...

Aby som bol presný, relatívne rýchlo som prišiel na to, že na nasávanie musím nasadiť nejaký zachytávač hrubého bordelu, ale to je o pohodlnosti jeho odstraňovania, nie o filtrovaní ako takom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2016 10:04 Muž TRULY [164] Re: Marcel G
nepises zle ale vsetkym je urcite jasna jedna vec a to hlavne to ze taketo stabilne podmienky bez fiktracie je mozne dosiahnut u vacsich nadrzi alebo jazierok.
V 70litrovom akvarku mozno tiez ale s dvoma rybami. Inac mas pravdu co sa tyka zasahu do skla a opierani filtra atd.
Co sa tyka tyvh rastlin pravidelnou udrzbou sa to podla mna nejak nenarusi kym neprestrihas extremne rastliny.
Idealny stav by bol urcite velke akvarium napr. 300l s hlbokym dnom napr. 10cm, malo ryb prirodzene denne svietenie alebo ziadne a minimum krmiva a rastlinami ktore rastu skor pomaly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   30.07.2016 09:26 Marcel G Re: NHKG
Fotka k příspěvku NHKG napsal: nitrifikační bakterie nejsou jediné co osídlují filtr...Mrkněte na přiložený obrázek, který jsem vytvořil na základě údajů v jednom časopisu. Nitrifikační bakterie ve sladkovodním akváriu tvoří opravdu jen malý zlomek z celkového počtu mikroorganismů, kteří zde žijí. O několik řádů větší množství bakterií se zabývá hydrolýzou škrobu, rozkladem močoviny, redukcí dusičnanů, amonifikací nebo denitrifikací. Otázkou ovšem je, jak efektivní jsou tyto bakterie ve filtrech, do nichž neustále zasahujeme? Rozklad (dekompozice) organického odpadu je koloběh. Aby ten rozklad byl úplný, musí se vytvořit uzavřený koloběh látek. Jinými slovy, v akváriu něco umře, následně se namnoží určitý druh mikrobů, kteří to začnou rozkládat. Tento rozklad má ale celou řadu stupňů => nejprve se objeví bakterie rozkládající labilní organické sloučeniny, pak se namnoží další a další druhy, které se živí různými meziprodukty, a teprve po určité delší době se vytvoří souvislý řetězec organismů, na jehož konci se objeví konečné produkty rozkladu - tj. anorganické rostlinné živiny. Než se ale takovýto souvislý řetězec (koloběh) vytvoří, musí k tomu mít vhodné podmínky. Ty ale podle mého názoru ve většině akvárií nejsou, protože častými zásahy vytvoření tohoto souvislého řetězce akvaristé neustále narušují nebo vyloženě "resetují". Vývoj rozkladačů (dekompozitorů) v každém akváriu prochází určitou evolucí, což vyžaduje čas a vhodné podmínky. V akváriu se asi těžko vyvine efektivní řetězec rozkladačů, když každý měsíc propíráme filtrační náplně, odkalíme dno, prostříháme rostliny, očistíme sklo (tj. odstraníme biofilm), vyměníme velkou část vody apod. Netvrdím, že tímto způsobem nelze sladkovodní akvárium provozovat, ale domnívám se, že je takovýto způsob provozu akvária velmi nepřátelský k užitečným mikroorganismům, jejichž práci neustále narušuje. A porušená mikroflóra je podle mého názoru jedním z hlavních důvodů nestability a náchylnosti k různým problémům.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2016 08:53 Muž TRULY [164] Re: slavko
samozrejme je mi jasne ze tam nemozem dat uplne jemny molitan ako u vzduchovacich filtroch s kamienkom.
Nevravim ze im neverim skor je ten moj pocit vyvolany diskusiami na roznych forach a akousi obchodnou praxou ze sa do obaliv dava vzdy menej ako vyzeraju :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.07.2016 08:40 R Muž romant [27982] Re: NHKG
To, že je něco nejlevnější neznamená že to bude nefunkční, v tomto případě právě naopak. Mám možnost sledovat několik filtrů JBL(701,901,1501) s různorodou skladnou hmot a tak nějak nepozoruji rozdíl. Tedy řídím se celkovou kondicí akvária, všechno to jsou akvária lehce přerybněná, leč s dostatkem zelený hmoty(subjektivní pohled). ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2016 08:15 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: slavko
Ano, JBL ví co dělá a dává tam hrubý molitan, protože je nejlevnější...
Další věcí je, že nitrifikační bakterie nejsou jediné co osídlují filtr a jsou potřeba pro chod akvária. Ale to ten test s prázdným akváriem nemůže podchytit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.07.2016 23:27 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: TRULY
Jemný biomolitan nie je lepší ako redší. Diskusia v tomto vlákne a odkaz na externú diskusiu ukázali, že pri dostatočnom prietoku vody dokáže aj prázdny filter odbúrať vysoké dávky foriem dusíka, oveľa vyššie ako vyprodukuje bežné 100l akvárko s rybami. Takže, hoc redší molitan poskytuje menšiu osídľovaciu plochu ako jemnejší (samo pri rovnakom objeme), redší nebude tak znižovať prietok a nebude sa tak rýchlo zanášať.

Otázkou ostáva čo chcete dosiahnuť, či maximalizovať prietok (nemusí byť vždy žiadúce) alebo maximalizovať plochu (nemusí byť potrebné). Pred časom ste tu argumentovali laboratóriami Seachem, tak prečo nedôverujete laboratóriám JBL, že vedia prečo tam dávajú práve také médiá a v takom množstve, v akom ich tam dávajú?

Ja som teda nechal náplne v pôvodnom stave, chvíľu (2 týždne) nechal bežať aj starý aj nový filter, potom som ešte nejaký čas pozorne pozoroval a necítim potrebu na pôvodných náplniach nič meniť...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2016 22:02 Muž TRULY [164] Re: slavko
tak to som čítal že tie koše nesadaju vždy aj tie ručky, že trošičku sa treba pohrať a aj to že napr. si myslíš že koš je naplnený na 50% a nie na 100% ale pritom by uplne stačilo dať ho na 80% a nie viac. Určite sa plnosťou aj zníži prietok to mi je jasne.
Ono najlepšie je spraviť realny test, aj ked viem že sa to nasimulovať neda, že nemeniť tie media filtračne a potom vymeniť za keramiku že ake by boli hodnoty vody po mesiaci aj keby to museli byť asi velmi laboratorne podmienky a velmi presne dávky krmenia atd atd
Ja si aj napriek tomu myslim že asi idealny by podla mna bolo dosypať keramiku na 80% toho koša a možno vymeniť jeden z filtrou za jemnejší. Prípadne v jednom z tých košov vybrať ten stredový kruh a tam dosypať keramiku tiež ale nechať aj penu dookola.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2016 21:52 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: TRULY
Len aby ste neskončili ako ja s JBL e1501: kúpil som dodatočnú keramiku, ako prvé som dosypal keramiku do plna a potom som zistil, že nezaklopím rúčku na koši, tie mokré guličky sa nie a nie posunúť. Vtedy som pochopil prečo nie je ten kôš doplna a keramika sa smeje v skrinke...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2016 21:20 laKatos Re: TRULY
TRULY napsal: Ja chápem že má napriklad siporax nejaku porovitosť, ale predsa ak sa spraví na povrchu sliz tak vo vnutry to ma aký význam?

.........mám ten stejný názor..........
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2016 21:04 Muž TRULY [164] Re: NHKG
ved práve nad tým rozmýšlam. Ja chápem že má napriklad siporax nejaku porovitosť, ale predsa ak sa spraví na povrchu sliz tak vo vnutry to ma aký význam?
Stare spongiove filtre mali taku zrnitosť že sa aktivne využívala aj plocha vo vnutry.
Ten filter po u prave využívaš v akom velkom akva? máš ho ešte zapojený?
TIe koše by som tým padom nedal na 100% ale na menej aby som tomu predišiel.

Odkaz na foto náplní pri novom filry:
www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2016 14:01 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: TRULY
Já měl v koupeném jbl901 3 koše velmi hrubého molitanu a jeden koš naplněný na 80% keramikou.
Dost mě ten filtr zklamal. Po naplnění 3 košů keramikou na 100% a dání molitanu na sání (předfiltr je nutností) má čerpadlo výkon sotva na 100l akvárium a je trochu slyšet.
Mám Eheim substrat pro, ale těžko říct, jestli by jemný molitan nebyl lepší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2016 13:46 Muž TRULY [164]
Ahojte, tak chystam sa teraz v blízkych dnoch kupiť filter
JBL CRISTALPROFI e901.
Koše su tam asi u každeho poloprazdne a tak by som ich chcel doplniť.
Zaujimaju ma dve veci.
1. do akej výšky doplniť filtračne media, uvažujem spravne že čím budu koše plnejšie tým bude filtracia slabšia?
2. čital som tu x stran dozadu a nejako sa stále neviem dočítať čo mam zvoliť.
Eheim Substrat Pro, Sera Siporax, Seachem Matrix

No na každé počujem vela kladov aj záporov. Cital som aj nejake študie ale každý vraví že tomu veriť velmi netreba, že Matrix nieje taký dobrý ako píšu atd. Preto ak sa vám chce a máte reálne skúsenosti s mediami, tak mi prosím poradte.
+ prípadne čo mam z koša uplne vyhodiť alebo nahradiť niečím lepším a VDAKA este raz


Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2016 23:33 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Marcel G
Marcel G napsal: Jde mi celou dobu hlavně o to, zda existuje nějaký objektivní důvod pro předimenzovanou (nebo možná jakoukoli) filtraci, když podle všeho si i s velmi vysokými koncentracemi amoniaku (a dusitanů) poradí i minimální počet nitrifikačních bakterií (tj. takový, který nepotřebuje k životu žádné speciální povrchy).
Myslím, že existuje len jeden dôvod, resp. séria dôvodov, ktorá vychádza z jednej veci, a to nemožnosť merať obsah amoniaku nepretržite (v bežných domácich podmienkach), čo má za následok rôzne dohady. Ďalšia vplývajúca vec je, že bežným okom život baktérií málokto dokáže pozorovať, takže bežný akvarista zase nevie, či sa im darí alebo nie. Vhodný filter sa potom odporúča na základe svojho empirického poznania, že ten a ten filter je dobrý. Problémom je, keď niekto na empirické poznanie povyšuje to, že modernejší (drahší) MUSÍ byť lepší ako ten starší (lacnejší)... Mám v čerstvej pamäti za akého hlupáka som bol považovaný, keď som vysvetľoval, že mám (mal som) v rastlinnom akva pôdny filter, alebo keď som popisoval ako moja stará 300-ka roky fungovala s dvojramenným bublifukom.

V neposlednom rade vplýva i to, že nekúpiš filter (externý), ktorý by mi do akvárka urobil dostatočný (rozumej mnou očakávaný) prúd vody, ktorý by mal nejaký minimálny objem filtračných hmôt (a teda i celkový rozmer), no a tak sa znova vracia odporúčanie veľkých filtrov na základe vyššie spomenutej skúsenosti. Máloktorý akvarista chce vidieť rybky zdochýňať, a tak radšej kúpi veľký filter, len aby ani náhodou nebol malý. No a, ako to už medzi chlapmi býva, potom sa naťahujú, kto ho (filter) má väčší :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   25.07.2016 21:34 Marcel G Re: slavko
Já to, slavko, nemyslel nijak špatně nebo útočně. Jde mi celou dobu hlavně o to, zda existuje nějaký objektivní důvod pro předimenzovanou (nebo možná jakoukoli) filtraci, když podle všeho si i s velmi vysokými koncentracemi amoniaku (a dusitanů) poradí i minimální počet nitrifikačních bakterií (tj. takový, který nepotřebuje k životu žádné speciální povrchy). Bez urážky, ale argumenty typu "když to neškodí, tak to nevadí" mi také nepřipadají příliš plodné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.07.2016 21:00 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Marcel G
Neviem, nemali by sme to presunúť do vlákna s dusíkom?

Marcel G napsal: V rostlinném akváriu je vysoce nepravděpodobné, aby koncentrace rozpuštěného kyslíku poklesla pod nějakou kritickou hranici.
Marcel, dotyčný dal odkaz na konkrétny článok, ale hlavne urobil nesprávny záver, na ktorý som ho upozornil a opravil ho. Nie všetci majú len rastlinné akvária, to potom diskusia nevedie nikam.

Prerybňovanie akvárií nie je, v prípade cichlíd, móda, ale skôr nutnosť... Poukazovanie na "módu" plodnej diskusii tiež nepomôže...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.07.2016 18:20 - Re: Marcel G
Aj pri malom filtríku to môže bezproblémovo fungovať.Mám 7 rokov založené nádržky kde ten filtrík ide leda bolo a fungujú tam endlerky i red cherry krevetky.Niekedy dolievam len odpar.No mám tam 80% zarastený priestor rastlinstvom.Detritu je tam takmer na čiernu kávu pre 10 osôb ,minimálne. smich
Takže tam nitrifikácia funguje myslím perfektne.Pri endlerkách dokonca vôbec nevzduchujem.Rybkám i baktériám postačuje kyslík prijatý hladinou a produkovaný rastlinstvom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.07.2016 18:13 Marcel G Re: slavko
slavko napsal: až bude kyslíka málo pre baktérie, budú ryby dávno udusené...V rostlinném akváriu je vysoce nepravděpodobné, aby koncentrace rozpuštěného kyslíku poklesla pod nějakou kritickou hranici. Je třeba si navíc uvědomit, že i řasy jsou producenti kyslíku.

Rozdiel medzi húfom neóniek a húfom cichlíd je. Možno nie až taký významný v metabolizme, ale vo váhe rýb na l vody akvária. Cychlidária (najmä asi africké) sú často prerybňované s cieľom rozbitia agresivity, takže na rovnaký objem akvária dávaš viac krmiva, lebo máš viac rýb (váhou).Zmiňoval jsem několikrát, že o přerybněných akváriích nemluvím a nemyslím si, že je to směr, kterým by se akvaristé měli vydávat. Chápu, že přerybněné akvárium je v akvaristice jakýmsi standardem, ale podle mého názoru je to špatný standard. Ale o tohle mi nešlo. Šlo mi spíše o to, abychom se zkusili zamyslet nad tím, jestli se doporučení ohledně filtrace a extra porózních filtračních materiálů zakládá na nějakých reálných základech. Zatím mi nepřipadá, že tu zazněly nějaké příliš přesvědčivé argumenty, které by obhájily nutnost používání předimenzované filtrace (alespoň tedy s ohledem na nitrifikaci). Spíše mám pocit, že hlavním argumentem je zde jakási obava ('co když malá či žádná filtrace nebude dostatečná' nebo 'než riskovat, to radši mít 3 filtry').
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2016 16:10 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Marcel G
Marcel G napsal:
A jste-li zastáncem co nejobjemnějšího filtru, dokážete to také zdůvodnit? Proč je tak důležité, aby byl filtr co nejobjemnější?

Protože větším filtrem nic nemůžu zkazit, vedle akvária mám na něj dost místa a v případě nějakých havárií, si s problémem poradí určitě líp, než ten co je velký tak akorát. Ale taky provozuju nádrže docela přerybněné a měním dost vody. Je to o přístupu. Ten kdo má vnitřní filtr a rostlinné akvárium, tak bude chtít co nejmenší, aby v akvárku nepřekážel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2016 15:47 - Re: Marcel G
Amoniak som nemeral pretože mi prišiel rozmlátený test a nový som nekupoval.Takže netuším.V mojom premnoženom 200L(Julidochromis ornatus) som donedávna mal odhadom 100ks odchovu ak nie viac.Všetky tieto ryby potrebovali poriadne nažrať a nakŕmiť tak aby sa dostalo na každého.Pri takomto stave nie je možné pri týždennej výmene vody udržať nádrž bez rias a ešte k tomu pri dosť silnom osvetlení.
Vezmime si i napriek rôznej štúdií a faktoch napríklad akvária nebohého Amana.Minimum rýb,max.rastlín a filtrácia, tak tú majú fakt predimenzovanú.Neraz i 3x Eheim profesional na 50-100L.
Zoberme si napríklad 30L nádrž ak do nej dáme predimenzovaný filter.Minimálne sa objem nádrže zväčší objemom použitého filtra.Čiže získame viac vody-stabilnejšie podmienky.Minimálne v tom vidím výhodu predimnezovanej filtrácie.Táto nemusí bežať na plný výkon.Tiež si myslím,že filtračného objemu(nie výkonu čerpadla) nie je nikdy dosť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.07.2016 13:21 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Deepinpeat
Deepinpeat napsal: ...bez filtrace, jen kytky a vzduchování. Které mi přijde, že je jen pro ty bakterie, ryby se nadechnou.
Určite nie takto no Nitrifikačné baktérie dokážu prosperovať pri obsahu kyslíka 2 mg/l, čo je pre ryby už málo. Samozrejme, spotreba kyslíka baktériami nemusí byť zanedbateľná, a hoc je účinnosť vzduchovania (na obsah kyslíka) často diskutovaná a skôr spochybňovaná, určite sa nerobí kvôli baktériám, pretože až bude kyslíka málo pre baktérie, budú ryby dávno udusené...

Marcel, zmienku o 100 ks neóniek považujem za zavádzajúcu, pretože ak bude v tej nádrži 200 ks neóniek a stále len 2 g krmiva, bude výsledný amoniak cca rovnaký, či nie? Myslím, že ten počet neóniek Ti poslúžil len na udanie množstva krmiva -- ver mi, prvý krát po cca 22 rokov akvaristiky som dnes množstvo krmiva vážil ;-)

Rozdiel medzi húfom neóniek a húfom cichlíd je. Možno nie až taký významný v metabolizme, ale vo váhe rýb na l vody akvária. Cychlidária (najmä asi africké) sú často prerybňované s cieľom rozbitia agresivity, takže na rovnaký objem akvária dávaš viac krmiva, lebo máš viac rýb (váhou).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.07.2016 13:07 Marcel G Re: GP
GP napsal: je experiment v temnu? nemuze to konzumovat neco jineho? porovnava se s no2/3?Je takový problém se na to podívat? Nebo musím všechno přeložit a přepsat sem?

Experiment (podle fotek) probíhá v akváriích, která jsou v nějakém zahradním domku. Nejdou na to sluneční paprsky, ale nějaké okolní světlo tam je. Aktivní osvětlovací rampa tam ale (pokud vím) použita není. Každopádně pokud NH3/NO2 konzumuje v takové míře "něco" tam, tak to s největší pravděpodobností bude konzumovat i u nás ... nebo ne? Takže i kdyby tam hrály roli nějaké fotolytické procesy či cokoli jiného, myslím, že se to bude uplatňovat i v běžném akváriu. Ale třeba se mýlím. Mně připadá ten experiment velmi zajímavý už jen z toho důvodu, jak se často mluví o nitrifikaci a potřebě kvalitního (a často i předimenzovaného) filtračního materiálu, aniž bych zatím někde viděl podobný praktický experiment, který by tuto potřebu potvrdil (nebo vyvrátil). A přitom se jedná o poměrně jednoduchý test, který mohou dělat i děti na základní škole.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.07.2016 13:05 Deepinpeat Re: Marcel G
clanky.splendenspower.cz/…
přečtěte si tohle. Odchov relativně velkých ryb ve slušné hustotě bez filtrace, jen kytky a vzduchování. Které mi přijde, že je jen pro ty bakterie, ryby se nadechnou. Snad zajímavé alespoň pro Marcela. Není třeba číst celé, podmínky chovu jdou rychle najít v otázkách.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [24] ...... 51 52

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 61212x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9043-filtracni-media?od=1151