Filtrační média
Zatím nevím. Měl jsem 3 litry PU202 ve filtru cca 24h (akvárium 450l + 80l filtr, cca 450l vody) a pokles NO3 byl 5mg/l (+-5mg/l, měření je nepřesné).
Yop, díky. Asi vyzkouším ten Clearwater. Nestojí moc a myslím že to bude to stejné co Pure PA202. Mám externí filtr, ale možná by stačilo přes to prohnat vodu v kýblu než ji dám do akvária.
Za jak dlouho by se dusičnany mohly vychytat?
https://www.seachem.com/support/forums/forum/general-discussion/2884-matrix-vs-pumice
"I understand why people look at Matrix and compare it to the pumice they can find at the garden center; they are both porous stones. The difference is that not every porous stone is the same; Matrix is a specific type chosen for its porosity, pore size, durability, and inert nature. When you buy Matrix, you know what you are getting. It has been tested in the lab and in thousand of hobbyist's aquariums for more than a decade with excellent results."
Blah blah, přetříděná pemza (pumice)
https://www.seachem.com/support/forums/forum/general-discussion/168-de-nitrate-vs-matrix
"They are the same material. It is only the size difference that is different. With Matrix being larger you can get a small amount of denitratification occurring inside of each piece. De*nitrate is smaller because in a slow flow rate you want as much surface area as possible. This will allow the most denitratification to occur."
Jen velikost, která ovlivní průtok/obtékání ve filtru.
litr pemzy koupíš v každém zahradnictví/květinářství
0 09.08.2018 17:43 Maq –
Re: RJ de*Nitrate je pemza? A jak to víme?
A nebo můžeš zkusit anex, pokud ho máš kam dát:
www.waterfilter.cz/…
Mám koupených pár litrů, ale momentálně léčím, tak jsem ho ještě neodzkoušel. Možná to je náplň ClearWater.
Další možností je reverzní osmóza, sníží ti i tvrdost, což se v Brně hodí.
Purigen určitě ne, i podle popisu je spíše na organické látky a je drahý.
0 09.08.2018 16:08 jamajcan –
Re: RJ Ceratophylum, Pistia, Ceratopteris atd.
Seachem prodává solenou vodu.

Proto si může dovolit to PR co má - vlastní support forum kde zaměstnanci odpovídaj, stránky v češtině. Která zahraniční akva firma tohle má?
Už víme, že Matrix a de*Nitrate jsou pemza různé velikosti a Purigen bude něco podobného (jako levně sehnatelného, přebaleného). Ale tak, kde budu shánět litr pemzy třeba že? Nebo objednávat ten Purolite?
Já osobně teď řeším co s obsahem NO3 v brněnské vodě - 35 mg/L. V akváriu ji mám taky dost... použít Purigen, nebo Clear Water?
1 09.08.2018 10:41 Maq Navštívil jsem znovu stránky Seachemu, a oni updatovali, teď to vysvětlují o dost jasněji. A je i česká verze, ale tam je to stručnější.
Teď z toho vyplývá docela jasně, že
- je to umělá pryskyřice, proto to nemá vyschnout, ale
- funguje na principu adsorpce, tedy žádná iontová výměna. Tomu by odpovídal i postup regenerace.
To znamená, že srovnatelným produktem nejsou iontoměniče, nýbrž aktivní uhlí. Mohlo by to být něco jako ten Purolite A860. Pryskyřice impregnovaná nějakým organickým sajrajtem, proto to smrdí. Seachem tvrdí, že Purigen je mnohem účinnější než AU, a to by byla opravdu revoluce, protože AU je špička. Tím pádem Purigen ve filtru déle vydrží. A další výhodou je, že se dá podomácku regenerovat, zatímco AU jen průmyslově.
Nemusí to být nutně kecy, a přesto by to nezpůsobilo revoluci v průmyslovém čištění vod. Když před časem chtěly americké úřady paušálně nařídit filtraci pitné vody přes AU, tak z toho vycouvaly, protože vodárny je přesvědčily, že by tím neúměrně vzrostla cena. A to je AU mnohem levnější než Purigen.
Pokud jde o ČOVky, tam to k ničemu není - pochytat a pak při regeneraci zase uvolnit, to nedává moc smysl.
Mám doma ionex na odstraňovanie dusíkatých látok.Voda po ňom samozrejme priezračnejšia.Sám ho doma mám a funguje rovnako ako ten ospevovaný Purigen.Cena je za rovnaké množstvo samozrejme niekde inde.

Podľa mňa Seachem mlží zámerne aby na úplne obyčajnom produkte zarobili.
Biely zákal ako taký zdoláš v pohode aktívnym uhlím.
Zo Zeolitom by som to nezrovnával.
Už jsme to dříve řešili, Purigen bude pravděpodobně toto:
www.purolite.com/… Měl jsem mírný bílý zákal v akváriu v práci, nešlo se ho zbavit, až Purigen zabral. Začaly mi po jeho přidání odcházet rostliny, ale asi to nebylo jím.
PA202 je selektivní Anex na NO3, to nesení s popisem Purigenu. (Nedávno jsem PA202 kupoval.)
pa202 iontoměnič je, výrobce nijak nemlží ,narozdíl od Sachemu-kdyby objevili nějakou překotnou metodu jak nežádoucí látky likvidovat , popřípadě vázat at už v čemkoli ,dávno by si to nechali patentovat těžili miliardy z licenční výroby .
vypisovat odvětví ve kterém by se lehko "uživili" by bylo snad i na celou noc - nic takového se ale neděje , selský rozum mi našeptává ,že tady bude asi zase nějaký za nos taháček

Žádný iontoměnič nevoní pokud je vyčerpaný. Hodně záleží taky co odstraňuje.

Jo, ale iontoměnič by měl měnit anionty nebo kationty. Jenže Seachem to vysvětluje tak záhadně a všeobecně, že to moc nesedí.
A proč by iontoměnič smrděl? Já jsem jich teda v rukách moc neměl, ale žádný takhle nevypadal a nesmrděl.
Jednou to nejspíš koupím, strčím do filtříku v Mičurinech, a zkusím změřit co to dělá. Třeba z toho bude něco poznat. Ale teď mám na programu jiné věci...
A tuším nesmí vyschnout. Tak to bude nějaký iontoměnič, dnes se vyrábí hodně druhů a dá se s nimi leccos odstranit.

Dle moudřejších je Purigen obdoba např pa202 - selektivní anex , jen je Purigen více zaměřený na akvaristiku(dle mého kecy v kleci- jen prostředek k taháni korun z akvaristovy šrajtofle)
stejnou službu udělá např Zeolit jen při jeho ceně ,nevídaných 12Kč za kilo ani nemá smysl trávit čas jeho regenerováním
Ano, záleží na ledasčem originalita každý nádrže je zde jako obvykle v přední linii. Někdy mám dojem, že bych nemusel dělat nic jinýho, než dopodrobna vyslýchat tazatele, abych odpověděl co nejpřesněji, ale na to nemám ani čas a ani náladu.

To jenom pro příklad, jak se taky mlže uvažovat, když se někomu něco radí.

Záleží kolik toho dáš na jaký objem a kolik svinstva je ve vodě. A taky zřejmě není uhlí jako uhlí. Mně to funguje asi 25 dnů. Poznám to právě podle toho, že řasy znovu vystrkují růžky. Na sinici to nepomáhá vůbec.
Bylo vyměněno 29.7. , dával jsem ho tam 15.7. Hmm, akorát koukám do prezentace jsem to nepoznamenal.
Máš-li AU ve flitru déle jak 14 dní, je již vyčerpáno a svůj sorbční potenciál již nemá.
To je mi jasný

. Ostatně na ten Purigen sem se neptal, kvůli čistotě mojí vody, nemám s ní problém (Až na trošku slepou hladinu, ale to bych ani nečekal že Purigen odstraní). Taky nevidím v Purigenu žádný všespásný prostředek co udělá akvaristu z každého. Přesně jak jsi psal ještě nedávno žádná taková věc nebyla. Mě jen zajímalo jestli má cenu si ten "zázrak" dávat do filtru, když momentálně tam mám aktivní uhlí (pardon to sem v předchozím příspěvku jaksi nezmínil...

). Tvoří se zelená vláknitá řasa a Maq mi před časem poradil ať ho zkusím, že se mu osvědčilo (Jestli sem dobře pochopil zachytává organické látky, které řase vyhovují. Zjednodušeně řečeno). Takže jsem AU dal do třetího, vrchního koše ve filtru. No a ten Purigen má být umístěn taky v tom třetím koši, až jako poslední článek filtrace. Takže mě zajímá jestli AU s Purigenem v jednom koši, nebo je lepší držet se jen jednoho? Nebo, a to je taky možný z toho dělám moc velkou vědu

?
Zadej si "Purigen" do vyhledávání a uvidíš, že se o něm tady hodně diskutovalo a vesměs samá chvála. Akorát že je drahý. Podle výrobce je smrad v pořádku. A tuším nesmí vyschnout.
Mně pořád vrtá hlavou, co to vlastně je. I když někteří chytří lidi tady tvrdili, že je to nabeton syntetická pryskyřice.
Čistou vodu uděláš i bez purigenu, základy akvaristiky na purigenu nestojí, kde by si ho sháněl před 20 _ 50 lety?
Predražená vec.Funguje ale sú i lacnejšie riešenia na báze živíc.
Ahoj, dostal jsem od kamaráda tento produkt. Zadal sem název do Googlu a všude samý superlativy, jak je to zázračná věc a nevím co ještě. Pochytá to nejjemnější bordýlek, voda bude křišťálovější než křišťál a tak dál

(Vodu čistou mám, jen slepá hladina se u mě zjevuje). No po mých zkušenostech třebas s Ratajovým Starým dnem, tomu moc nevěřím (viz můj první akva pokus a bublání dna). Tam bylo psáno nasypej tolik a tolik, kytky rychlejc porostou, všecko bude fajn (uvěřil jsem, upřímně sem tenkrát podlehl reklamní masáži bohužel..). Ve finále jsem si na dno akva uložil 5-6 kg houna. Byla to pomale tikající bomba, bouchla po 3/4 roce, kdy se začaly dít zběsilé erupce. Rád bych se dalším takovým věcem vyvaroval. Proto bych se chtěl zeptat co s oním Purigenem ? Má cenu to vůbec do filtru dávat? Otevřel jsem ze zvědavosti pytlík s tou věcí, och ten smrad

..... Masokostní moučka z Ústecký SETUZY, plus ten smrad linoucí se kolem fabriky, je oproti tomu nic

. Proto bych se zdejších chtěl zeptat na zkušenosti s Purigenem. Fakt se tahle brutálně páchnoucí věc dá aplikovat do filtru??? Nebo to mám bez bázně a hany vyhodit do koše?? Děkuji za případné odpovědi

Starší reakce
Maq napsal: Oceňuji Tvoji volbu nevyhazovat peníze za akvaristické předražené odstraňovače dusíku.
Když ještě doplníme slovo přebalené, už to bude téměř dokonalý rozbor.

0 11.07.2018 13:28 jamajcan –
Re: Maq Stačí trocha selského rozumu

Oceňuji Tvoji volbu nevyhazovat peníze za akvaristické předražené
odstraňovače dusíku.

0 10.07.2018 19:15 jamajcan –
Re: Maq O kalcitu jako důsledku zvětrávání zeolitů vím. Kupuju běžný zeolit v zahradnických potřebách za pár korun. Nevím, jestli je nějak ultračistý, ale nešumí.
jamajcan napsal: klasický zeolit ... rozhodně v octu nešumí, ale naopak mírně snižuje Ph i tvrdost vody.
Asi máš nějaký hodně čistý. Kalcit je běžnou příměsí přírodních zeolitů v množství jednotek procent.
K tomu se asi nedostanu, poštovné dorovná pořizovací cenu a asi to nebude v kamenné prodejně.

Ale ty perfektní kuličky jsou pastva pro oči.
Tak hurá do Hornbachu.

Snad to vydrží déle, než měsíc...
Kdo ví, co to bylo.
Každopádně ten hrubší liapor vyzkoušej. Rataj prodává něco podobného. Aquaclay filtrační médium. Mám v jednom akváriu Aquaclay ground jako dno a liapor je podobný, jen lehčí.
Asi jsem holt koupil nějaký zeolit s příměsí. :/
No někde se chybka stát musela, protože klasický zeolit který léta používám i jako substrát pro krevety, rozhodně v octu nešumí, ale naopak mírně snižuje Ph i tvrdost vody.
Já ne, ale možná prodejce.

A nespletl sis zeolit s dolomitem?
Nemyslel jsem to tak, že je to vápenec, ale ten můj ho obsahoval dost na to, aby šuměl i ve zředěném octu jak čert.
Měl jsem frakci 4-8mm. A nenech se mýlit. Zeolit není vápenec a jako filtrační médium je v určitých případech moc dobrý.

A cos měl za frakci? Pokud vím, prodává se i 8 - 16 mm, což už by mohlo být OK (alespoň myslím). Kdysi jsem tam měl zeolit 2 - 4 mm, než jsem po zjištění, že je to samý vápenec, přestal být líný a konečně ho dal pryč.

Kdysi jsem zkoušel. Příliš malá frakce. Rychle zabordelené.
Ahoj všichni,
zkoušel někdo dávat do filtrace liapor? Zvažuji, že bych jej dal do externího DIY filtru, který se aktuálně hodně rychle zanáší.
DeRosa napsal: Přemýšlím že bych nahradil ve filtr SunSun keramické válečky za další Seachem Matrix.V tuto chvíli tam mám (od spodu) válečky-matrix-modrý molitan.Takže bych tam měl matrix-matrix-molitan.Myslíte že může být?Říkám si že ten matrix je dost velkej aby nahradil válečky a zároveň to bude silnější biologická filtrace.
Taky jsem zrušila válečky....mám od spodu molitan, substrat pro, matrix.
Starší reakce
Nevi nekdo kde se da v praze koupit medium clear water k2? Mivaji ho i na pankraci na burze?
Ona to hlavně ani nevymyslela Walstad (i když napsala krásnou knížku), hlínu ve dně najdeme i ve starých českých knížkách.
Ano na ty ADA ptákoviny je to asi super ale já nedávno tahal ze svého akvária Echinodorus Indian red a neumím si představit tahat ho z tohoto substrátu když se za jeho kořenama táhne půl dna. Ale k tématu , filtrační médium to není.
Nemala by tá rozpadavosť byť podobná ako pri ADA substráte?
No ale veď to dá rozum, že hlina nie je štrk

Přidat reakci
1 ...... [18] ...... 52
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 62300x