Filtrační média
Ta musla je plastova ;). Nenapadlo me ze by nekoho napadlo ze je to z zivy skeble

Takhle to tam mam ted. Moc to nefunguje. Podle me moltan co ma 30ppi ma v sobe diry cca 1mm a tezko muze zachytavat castecky 10-100um.
Píšeš jak máš tvrdou vodu a ještě tam dáš lasturu přes půl akvária

Odspodu, keramiku, molitan, jemnější molitan.
No vidíš, trochu silnoproudý magie do posledního koše, to není blbej nápad...

Musle je porad lepsi varianta nez vrak lodi

. Tryska uz na levy bok akvarka smeruje a ty rosliny mely prave tu techniku zakryt. BTW nejaka rada ohledne poskladani toho filtru by nebyla? Zatim tu mam jednu nejistou odpoved z katedry silnoproude magie.
Mušle ven, nějak to budeš muset vysvětlit

, před sáním máš hustou rostlinu,zkus ji přesadit, výtok nasměruj proti levému boku akvária.
S tím se nedá než souhlasit, kolego... V akvárku si to sice nedovedu v praxi představit, když je rampa po celé délce zadní stěny, zatímco sání je v jednom místě (většinou) v rohu, nicméně proto jsem zveřejnil svoje obavy, že to nemám úplně v pořádku...

Je taková zásada, kolego: Voda odváděná ze septiku by se pokud možno v žádném bodě neměla střetnout s přívodem pitné vody.
Já měl bordel všude, tzn. i vodu bych měl hnědou všude

Tak u Toruminu (který je ve vodě rozpuštěný, ne vodou jen unášený), přeci jen lépe funguje difuze, tzn. separace bude mnohem slabší. Ale i tak by to asi chvíli bylo vidět.
Já provedl globální odkalení a stěhování Blehe v jeden den. Něco z toho to způsobilo. Sání vnitřního komoráče mám cca uprostřed a do strany. Mám podezření, že to je blbý, i že mám moc velkej otvor sání, tzn. že tam není takovej "cuc". Bleheráč byl uprosřed nádrže, tedy před sáním. Bordel určitě nezachycoval, ale je dost možný, že odkláněl proud. I rampu mám (kvůli filtru) "nelineární" (

), takže kdoví jak se mi to tam točí...
Pánové, zkuste nalít do akvárka třeba ToruMin tak, aby jen část vody zhnědla...
možný to je, viz. Kuba

Možné to myslím je. Někdy se udělá proudění tak blbě, že je jeden okruh z výtoku zpátky do filtru a druhý okruh se jen mele po akváriu... jako dvě kola v převodu. Oddělení proudění sice samozřejmě není 100%, ale může být dost velké na to, aby to snížilo účinnost filtrace viditelným způsobem.
Dovedu si představit to co popisoval ctibum - že rostlina vedle sání filtru zachycovala bordel místo aby ho nechala odsát filtrem.
Ale neumím pochopit jak by bylo možné způsobit, aby bordel byl rozptýlený ve vodě, a filtr neustále nasával vodu z nějakého jiného, bezbordelového zdroje.
Mě třeba nečistoty způsobovalo špatný proudění vody. Spíš se to tam jenom točilo dokola než aby se to chytlo do filtru.
Kapkovému testu NO3 od Rataje bych asi moc nevěřil, navíc hodnota NO3 sama o sobě nemá v tomhle případě žádnou vypovídající hodnotu - záleží na tom, kolik ho je ve vstupní vodě, kolik je v akváriu konzumentů NO3 (rostlin) atd.
Tome, bez té prezentace se nepohneme.
Píšeš že jednou týdně odkaluješ, nitrifikace ti asi(?) běží, a řešíš problém, že máš vodu plnou bordelu.
Nevím jak ostatní, ale já když si to dám dohromady, tak mi vychází, že děláš v něčem nějakou chybu.
On ale asi funguje dobre. Nitrifikace bezi a dari se mi uz delsi dobu drzet NO3 okolo 10ug/l mereno kapkovym testem od rataje.
Moje zkušenost je taková, že dobře fungující filtr zachytí drobné mechanické nečistoty i bez vaty a naopak, že vata ve filtru (který si s těmito nečistotami z nějakého důvodu neporadí) tomu moc nepomůže.
Filtr mam 3 mesice, ale je koupenej jako bazar i s akvarkem. Pred tim jel u puvodniho majitele 4 roky. Puvodni majitel tvrdil ze vymenil filtracni media, nicmene pri prvnim rozebrani a lehkem vycisteni v nem bylo hodne necistot, takze musel uz nejakou bobu fungovat. Na druhou stranu molitany vypadaji OK, nepozoruju ze by byly nejake poskozenene.
Vatu ve filtru nepoužívám , jak dlouho máš ten filtr?(trvá i několik měsíců než se zajede a začne brát i mini nečistoty) Nedělá ti velký proud?
To jo. Ale je mi to divný. Řekl bych, že se vata dává až na konec na konečnou jemnou filtraci. Před bio hrubší a jemný molitany, Biomechy a tak podobně.
Dal bych č. 3, ale počkej si i na ostatní.
Jinak mně hodně výrazně ubylo bordelu, když jsem dal z cesty k sání velkej Bleheráč...
Ale vata je pred siporaxem, na tom se shodnem.
Mel bych teda nejake varianty mezi kteryma se rozhoduju.
1:
predfilter - Hruby molitan
Prvni kos - Keramicke valecky
Duhy kos - Vata
Treti kos - Siporax
2:
predfilter - Hruby molitan
Prvni kos - Biomolitan 30ppi
Duhy kos - Vata
Treti kos - Siporax
3:
predfilter - Hruby molitan
Prvni kos - Biomolitan 20ppi
Duhy kos - Siporax
Treti kos - Spodni polovina kose vata prikryta biomolitanem 20ppi zhruba pul na pul
Ktera z variant by byla z hlediska filtrace jemnych castic nejlepsi?
Tom384 napsal: Na vstupu filtru maji tu filtracni vatu a za ni az siporax.
Jestli to na obrázku obalu dobře vidím, tak to není na vstupu, ale na výstupu. Siporax je poslední a vata předposlední.
EDIT
Aspoň na tom obrázku vpravo. Vlevo vidím prd...

Myslím že Siporax je míněný jako především biologická filtrace. V takovém případě to má logiku, protože vata před ním zachytí drobounké nečistoty, které by mohly zanášet póry v Siporaxu (kde má být prostor pro bakterie, a ne nějaký binec).
Keramické kroužky jsou různé. Jejich účel mi není vždy jasný. Myslím že všechny dělají přinejmenším tolik, že rozptylují proud vody, který se tak stává rovnoměrnějším po celém filtru.
=
Obecně: Na ničem netrvám. Rozumy beru kde se dá a sám si rád s filtrací hraju a pozoruji výsledky. Ale prostředky pro exaktní analýzu nemám ani já, ani zřejmě žádný jiný amatérský akvarista.
Maq napsal: Za prvé, z Tvého popisu není zřejmé, že nejde o bakteriální zákal nebo nálevníka. Pokud ano, neřeší se to mechanickou filtrací.
Pokud jde skutečně o mechanické znečištění, pak zásada je obecně taková, řadit média od nejhrubšího po nejjemnější. Z toho co zmiňuješ by měla být na konci zřejmě Sera Filter Wool, před ní akvacit 30 PPI.
Nicméně, stalo se tady komusi, že se mu "vata" rozšmelcovala a filtr ji vyprskl do akvária. Možná se dostala do rotoru, nevím, ale tohle riziko bych se snažil vyloučit tím, že bych za "vatu", "vlnu" nebo něco podobného dal ještě pojistnou vrstvu molitanu (akvacitu).
Účinek mechanické filtrace nezlepšíš (spíš naopak), pokud se toho budeš snažit do filtru nacpat co nejvíc. Má to nějaké optimum, voda by měla volně a rovnoměrně protékat celým sloupcem. Zkrátka méně je někdy více.
A konečně obligátní... udělej prezentaci předmětného akvárka.
Bakterie ani nalevnik to IMHO neni.
Jsi si jisty ohledne toho pravidla o razeni naplni? Treba na obrazku z obalu toho "filter whool" je poradi obracene. Na vstupu filtru maji tu filtracni vatu a za ni az siporax.
A pochopil jsem to spravne ze navrhujes vyhodit ty keramicky krouzky? Vsechno se mi tam totiz nevejde
Za prvé, z Tvého popisu není zřejmé, že nejde o bakteriální zákal nebo nálevníka. Pokud ano, neřeší se to mechanickou filtrací.
Pokud jde skutečně o mechanické znečištění, pak zásada je obecně taková, řadit média od nejhrubšího po nejjemnější. Z toho co zmiňuješ by měla být na konci zřejmě Sera Filter Wool, před ní akvacit 30 PPI.
Nicméně, stalo se tady komusi, že se mu "vata" rozšmelcovala a filtr ji vyprskl do akvária. Možná se dostala do rotoru, nevím, ale tohle riziko bych se snažil vyloučit tím, že bych za "vatu", "vlnu" nebo něco podobného dal ještě pojistnou vrstvu molitanu (akvacitu).
Účinek mechanické filtrace nezlepšíš (spíš naopak), pokud se toho budeš snažit do filtru nacpat co nejvíc. Má to nějaké optimum, voda by měla volně a rovnoměrně protékat celým sloupcem. Zkrátka méně je někdy více.
A konečně obligátní... udělej prezentaci předmětného akvárka.
Ahoj,
Potreboval bych poradit s filtracnimi materialy. Mam v akvariu hodne mechanickych necistot. I kdyz provadim udrzbu, jedou tydne odkaluji a menim vodu, tak se mi nedari udrzet vodu cistou. Asi bych to ani moc neresil, ale vyskytla se cerna rasa a myslim ze prave ten drobny mechanicky bordel je jedna z hlavnich pricin toho, proc mi to svinstvo roste v akvariu. Pricina zvyseneho vyskytu drobnych necistot je asi v kombinaci chovanych ryb - gupky a pancernicci panda. Gupky vytvari hodne dentritu a pancernicci ho svym pohybem po dne viri. Pravdepodobne by se problem vyresil, kdybych se jednoho druhu vzdal, ale nechci to jen tak vzdat a tak zkusim najit nejake reseni.
Mam 90l akvarium a filtr JBL700 s originalnima naplnema (tri kose zhruba po litru a v nich keramicke valecky, molitan 30ppi a molitan 20ppi, v predfiltru nejaky hodne hruby molitan), zakoupil jsem 1 litr Sera Siporax a 100g Sera Filter Wool.
Jakou kombinaci naplni a poradi ve filtracnich kosich byste mi doporucili s ohledem na co nejlepsi mechanickou filtraci?
Starší reakce
Som presvedčený, že rastliny časom ukážu, kde je pravda. Ak to ten zázrak zožerie, tak rastlinám nezvýši...
Pročetl jsem si to a jsem z toho jelen. Stále nechápu, proč by Purigen měl zachytit NH2 a nikoli NH3 nebo NH4+.
Trochu som pátral a našiel zmienku, že by mal zachytávať aj močovinu:
www.seachem.com/…
Lenže vraj to nie je problém, lebo rastliny ju spotrebujú skôr ako by ju naviazal (pravda jem, že močovinu pridávam výhradne len ráno):
www.aquaticplantcentral.com/…
www.aquaticplantcentral.com/…
Nie je to síce nejaká jasná a jednoznačná odpoveď, no budem predpokladať, že nemusím prerušiť dodávanie močoviny. V opačnom prípade by som najskôr musel nahradiť močovinu iným zdrojom dusíka bez draslíka (napr. dusičnanom amónnym), sledovať akvárium niekoľko týždňov a až potom by som mohol skúsiť nasadiť Purigen. Ešte o tom pouvažujem.
Molekula močoviny je malá a hlavně je to nepolární sloučenina. Je-li Purigen iontoměnič, jak říká Acinonyx, tak močovinu možná nechytí, protože ta nevytváří ionty. Ale to je jen taková laická spekulace, možná blbost.
V reklamách se chlubí, že Purigen váže organické sloučeniny se zaměřením na ty s dusíkem. Tak by ji vázat měl, protože močovina je organická sloučenina dusíku.
Ale jestli to je pravda netuším. Sice v jednom akváriu, o které se starám, Purigen mám, ale nemám to jak změřit (a ostatní asi taky ne).
zervan napsal: O Purigen som sa nejako nezaujímal, no teraz som naň narazil v diskusii a chcem sa spýtať: Odstraňuje (alebo mal by odstraňovať) Purigen aj močovinu? Ak áno, čo s ňou spraví, naviaže nejako? Pýtam sa v súvislosti s tým, že skúšam v rámci hnojenia aj močovinu a mi tak napadlo, že ak by mal niekto Purigen (alebo ak by som ho chcel skúsiť niekedy), či je to prekážka...
Vedel by sa niekto vyjadriť k citovanej otázke? Rozhodol som sa tento zázrak skúsiť a neviem, či mám prerušiť hnojenie močovinou alebo môžem smelo pokračovať.
Starší reakce
Možné to je. Nechcete si někdo koupit pytel? Tak ze 2 litry bych odkoupil.

A jsme na začátku. A860 ?

3 28.09.2017 08:34 Acinonyx –
Re: Maq Nemam pocit, ze by fungoval nejako odlisne. Len je asi najbeznejsi. Je mozne, ze ten resin je lipofilnejsi, tzn. ze lepsie zraza z vody hydrofobne organicke molekuly.
Savom sa regenerovat nemusi, ja ho regenerujem nasytenym roztokom NaCl. Savom sa regeneruje preto, ze potom krasne zbela a lidi si mysli, jak je super cisty a zregenerovany - aj ked to vobec nemusi byt pravda, len sa vybielia huminove kyseliny. Dalsi dovod preco sa cisti savom je, ze po niekolkych cykloch sa zacne postupne rozpadat, to znamena, ze musis kupit novy, a to je super, nie? Teda pre Seachem.

Niekde na zahranicnych strankach som videl test s regeneraciou Savom, ale teraz sa mi to nechce hladat.
Pokud je to pryskyřičný anex, proč potom funguje tak odlišně od ostatních (chloridových) anexů a proč se regeneruje Savem?
Hm, dobrá poznámka.
Četl jsem si o křemelinových filtrech používaných v potravinářství, a pokud jsem to správně pochopil, tak jeden z typů je šnek, kde křemelina leží na dně té spirály a kapalina teče nad tím.
Představuji si to jako trávník ve kterém se zachycuje prach hnaný větrem.
Tohle fakt bez záruky.

Ale byl by to způsob, kdy se to nemusí nutně tlačit skrz, a přesto to čistí.
Purigen je anex, to znamena, ze je to akysi 'resin', ktory je kladne nabity a vymiena svoje aniony (povodne Cl) za ine zaporne nabite castice vo vode (prevazne organicke) - tj. huminove kyseliny, proteiny, lipidy a pod (Coulombicke interakcie). Tieto molekuly casto nie su velmi dobre rozpustne vo vode, preto sa agreguju a zrazaju (vid. mastna hladina) a sposobuju zakalenie vody. Tym, ze sa teda z vody vyfiltruju zvysuje sa jej priezracnost.
Nie je to teda mechanicka filtracia, princip je iny, vysledok v istom zmysle rovnaky.
Pokud tedy myslíš, že jde o mechanickou filtraci, tak jak to potom funguje?
Já si myslel že se voda nebo vzduch musí přes filtrační hmotu protlačit silou aby se v pórech mohly nečistoty zachytit a to tak, že není možnost filtr obejít. Jenže ten purigen funguje kdekoliv ten pytlík položíš, navíc to jsou kuličky, takže mi není jasné, proč by voda přes něj musela procházet.
Jedině snad, že by purigen měl nějaký náboj a ten bordel náboj opačný, jinak ale princip mechanické filtrace neumím v tomto případě pochopit.
Je to zeolit. Mj. provádí iontovou výměnu a vločkování. Může to být dobré, ale není to to co hledám.
Přidat reakci
1 ...... [20] ...... 52
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 62300x