Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtrační média

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Filtrační média
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.09.2021 09:42 Muž Gazva [26] Re: Brodys
Urobím to tak ako píšeš.
Hrubý molitan na sanie. Do koša vsypem tie krúžky. Zakryjem jemným molitanom (PPI neviem ale označený ako jemný - Juwel). A na to vložím ten matrix vo vate.
Tak vlastne môžem čistiť každé médium zvlášť a nezmiešajú sa mi a ani nezašpiním ten matrix...
Výborne, už mám jasnú predstavu. Vďaka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2021 09:41 Muž Brodys [239] Re: Gazva
Ty kuličky mají rozbít proudění vody,aby voda šla dalšími vrstvami rozprostřena. Je to trochu o víře, také jsem ze začátku fandil biomédiím, ale realita je prostě, že většinu bakterií máš v akváriu. A i v tom nejhrubším molitanu bakterie najdeš plus navíc zachytí i nějaký mechanický bordel, což se o biokoulích říct nedá. S vatou můžeš experimentovat,ale úplně bych jí nezatracoval, zachytí i drobné částečky a voda pak vypadá dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2021 09:14 Muž Gazva [26] Re: kus
Ano súhlasím, a nakoniec to asi aj tak skončí...
Ale na začiatok tam tie guličky a aj bio krúžky (majú mať biologickú filtráciu podľa "Tetry") chcem dať, kedže sú osídlené a hlavne sa to tam asi zmestí (nebudem zatiaľ dokupovať ďalšie média). Keď k tomu dôjde, tá vata potom pôjde asi preč - len nechcem aby po manipuláci a uvolnení bordelu všetko volšo do matrixu (nech to zachytí ta vata) - možno len stresujem. Pri dalšej normálnej údržbe ich vyčistím a už sa toho báť nebudem (vata pôjde preč) - do budúcna sa ešte uvidí.

Tiež dúfam že mi to moc nerozhodí - s tým šuntom čo mám sa v tom musím vŕtať stále a zatiaľ nijaký problém s dusitanmi nebol...

Vďaka, nejako to tam už napchám s prihliadnutím na odporúčania (aj Brodysove)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2021 08:39 Muž kus [157] - RostlinyRe: Gazva
Zbytečnej vatelín. Nechal bych hrubou houbu na sání a koš naplnil matrixem. Pokud bys chtěl použít i ty kroužky, nechat ve spodu a oddělit plátkem houby, co byl k filtru. Pokud by si chtěl aby se ti média nepomíchaly. Nikdy jsem jemnou vatu nepoužíval, teda po tom, co jsou k dostání biomolitany. Za mého mládí se filtry dělaly z míchače na šlehačku, tam byly kamínky a pak ta vata. Ale to je rak 40 let zpátky. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.09.2021 08:24 Muž Brodys [239] Re: Gazva
Vatelín neznám, k tomu se vyjadřovat nemůžu ;-) K naplním, osobně bych nedával keramické kroužky a raději více molitanu nebo vyzkoušet 3D koule. Pokud na nich trváš, umístit je jako první médium. Takže za mě na sání hrubý molitan,ve filtru po směru (3D koule nebo molitan PPI 20 nebo kroužky, dále molitan PPI 30 a nakonec tedy Matrix nejlépe mezi vatu.
Také bych ani zbytečně nepanikařil s výměnou vody,pokud je akva dobře zajeté, výměnu médií ani nezaregistruješ. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2021 06:44 Muž Gazva [26] – Vata - vatelin
Je možné namiesto originál filtračnej vaty použiť "Vatelín" - www.kreativnetvorenie.eu/…

Som donútený k zmene filtra (hrkanie pôvodného) a potreboval by som (chcel) použiť vatu medzi pôvodné ker. krúžky/guličky (vsypem do koša ) a nový seachem matrix, ale u nás na rýchlo nezoženiem a ani na nete som nenašiel rozumnú ponuku...ten vatelín nie je problém. Chcel by som ho použiť akokeby namiesto vrecka pre média - oddelenie od ostatných

K dalšej časti sa asi netreba vyjadrovať (nemám na výber iný postup) - iba keby tam bol nejaký problém (ale to sa potom presuniem do témy výmena filtra).
Budem meniť Šunt-šunt CBG-800 za Tidal 55.
1. prehodím hrubý molitan pridaný na sanie/trubku
2. originál tidal hrubú mol. vložku (tenká na výšku) nahradím jemnejším molitanom (5cm na výšku) (naočkujem pôvodným molitanom)
3. Na to by som chcel do vaty nasypať pôvodné ker. kružky a guličky a prykriť vatou nech mi uvolnený bordel nezanesie nové Seachem Matrix (dodávaný s filt.) Malo by to tam všetko vojsť (keby nie znížim hrúbku molitanu)
4. Podľa toho ako sa naruší rovnováha výmena vody

Filtre nemôžu bežať súčasne, tak nevidím iné možnosti postupu. Tak dúfam že, sa až tak moc nerozhodí rovnováha, aby som musel loviť mŕtve ramirézky.

Edit: Pri vyhľadávaní slova Vatelín na fóre som našiel, že ho bežne poúžívajú. Takže to nebude problém. Ospravedlnujem za zbytočnú otázku/príspevok.
Predpokladám že ho netreba nijak ošetrovať (okrem prepláchnutia vo vode).

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2021 10:03 Muž Lojza007 [122] Re: Krepec
Já používám Prime, občas ho i cvaknu do akvárka, když vyměním moc vody najednou. 250ml vydrží hodně dlouho. Případně zkus mrknout k Ratajovi, jejich AkvaPura je to samý jako Purigen, ale je to levnější, mají i za lidovou cenu pytlíky a nejspíš tam budou mít svůj prostředek na regeneraci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2021 10:01 Muž Brodys [239] Re: Krepec
Mám dvě sady, protože regenerace je na den a lézt kvůli tomu 2x do filtru je zhovadilost :) Takže 24 hodin v savu a pak ho po zbytek času nechávám v kýbli s vodou, neměl by vyschnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2021 09:59 Muž Krepec [28] Re: Brodys
Díky za radu. Jen se ještě optám, když ho regeneruji a vymáchám ho v Savu. Máte nějakou "domácí vychytávku" než ho odchlorovat v Seachem Prime?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2021 09:53 Muž Lojza007 [122] Re: Krepec
Purigen má být co nejblíž výtoku z filtrace. Já ho dávám pod vatu, sice se tím rychleji zanese, ale vata hlídá to, kdyby praskl ten sáček, že to nepůjde do akvária. Je to takovej jemnej bordel, kterej by byl všude.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2021 09:18 Muž Brodys [239] Re: Krepec
Pokládám až na vatu, přeci jenom každá regenerace ho znehodnocuje,tak ať vydrží co nejdéle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2021 09:09 Muž Krepec [28] – Purigen v Eheim filtru
Zdravím,
prosím o radu zkušenější akvaristy. Chtěl bych poprosit, kam umístit sáček s Purigenem, aby byl co nejefektivnější. Mám Ecco Pro 200. Mě napadlo mezi kuličky a vatu. Nebo položit až na vatu?

Dík za radu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.09.2021 22:09 Muž Jarry [1310] Re: Shimi
Já myslím, že rozumím, co tím myslel a snažil jsem se to rozvést v příkladech, samozřejmě do filtru vždy půjdou "rozpuštěné" nečistoty, ale mechanický bordel raději odstraňuji jinak - letos jsem třeba čistil filtr poprvé po 2 letech. Jak jsem psal, záleží na tom, co od filtru člověk očekává, většina filtrů asi pojede v nějakém smíšeném režimu mechanické a biologické filtrace a ve většině případů to asi bude vyhovovat. Také záleží na osádce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.09.2021 18:34 Muž Shimi [403] Re: M0RGAN
Zbytečně to rozvádíš a zamotáváš se do to. Drž se svého původního tvrzení.

"Filtr vůbec nemá sloužit k tomu, aby zachytával nečistoty - od toho je odkalování." = nesmysl. Zachytávání nečistot je jednou z hlavních úloh filtru (předfiltr je taky filtr).

"A jak si vysvětluješ existenci filtrů typu "bublifuk", které nedělají v akvárku proud" = nesmysl. Dělají proud a jak silný bude záleží na nastavení vzduchovacího motorku. O whirpoolu nikdo nikde nepsal.

PS: A na závěr ti řeknu jedno malé tajemství. I úplně prázdný filtr bez filtračních materiálů dokáže zajistit biologickou filtraci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2021 17:49 Muž M0RGAN [96] Re: Shimi
Od mechanické filtrace má být předfiltr (a pere se jen ten), filtr je od osídlení bakteriemi a ten se zase nepere vůbec. U externích filtrů to takhle normálně funguje, u nějakých vnitřních (třeba Juwel Bioflow) taky - nahoře je molitan, dole nějaké vysoce porézní médium, třeba pemza. Kdyby byla žádoucí mechanická filtrace a kašlalo se na filtraci biologickou, tak by se používala jen filtrační vata a denně by se prala. Což z takového řešení rozhodně dobrý filtr nedělá a rybičky budou vesele umírat z nahromadění dusíkatých látek.
Bublifuk rozhodně nedělá v akvárku "whirpool", takže mechanické nečistoty padají ke dnu, kde je zpracují buď rostliny+bakterie, nebo odkalení (já dávám přednost těm rostlinám). Opačným řešením je pak běžná začátečnická chyba v podobě "honítka vody", tedy čerpací hlavy s minimální plochou molitanu, která sice zařídí solidní proud, ale bilogickou filtraci rozhodně ne.

Když bude v akváriu voda čistá po chemické stránce, tedy v ní nebudou nahromaděné odpadní látky (NH4, NO2, NO3), tak ať si na dně mezi rostlinami klidně zůstává "půda" mechanických nečistot. :-)

Peace pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.09.2021 17:01 Muž Roger [1500] Re: moreplavec
Upřímně, já neodkaluji vůbec, biomolitan s čerpací hlavou používám všude včetně 200l akvárií, do neděle jsem měl akva bez filtru (začalo téct tak jsem ho zrušil), vlastně mám ještě 10l bez filtrace na crystalky.
Řeknu ti to asi takhle, při použití selského rozumu, kdy dostatečně osázíš akvárium, nemáš přerybněno pak máš filtr jako sichr neboli pomocnou berličku.
Biomolitan s velikostí úměrnému rybí obsádce, osazení akvária je z mého pohledu naprosto dostačující filtr který plní svou funkci jak má. Vodu udělá naprosto čistou, ryby prospívají a kytky taky. Já svoje biomolitany čistím 1x za 3/4 roku a to spíše proto, aby se neřeklo že jsem to dlouho nedělal ;-) vždy záleží na více aspektech, obsádka, osazení, krmení atd...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2021 16:53 Muž Shimi [403] Re: Jarry
To je všechno super, ale jak to souvisí s nesmyslným konstatováním Morgana, že filtr nemá sloužit k zachytávání nečistot?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2021 16:45 Muž Shimi [403] Re: M0RGAN
Bublifuk že nedělá proud a nefiltruje nečistoty? Safra, tady se člověk dočte "zajímavostí". To už snad ani nemá cenu na ten zbytek reagovat. Nicméně k té otázce. Na tu není potřeba odpovídat, protože já nikde netvrdím opak. Zato ty tvrdíš, že filtr nemá sloužit k zachytávání nečistot, což je nesmysl, protože když už se ho někdo rozhodne použít, tak mechanická filtrace je jedním z jeho hlavních účelů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.09.2021 16:40 Muž Jarry [1310] Re: Shimi
Asi bude záležet na osádce, množství konzumentů odpadních látek (např. rostlin) atd. Když budu mít dno plné rostlin, těžko ho budu pravidelně odkalovat, ale pravděpodobně mě to nemusí trápit, protože bakterie bordel na dně rozloží a následně spotřebují rostliny. Pokud mám akvárium bez rostlin, pravidelné odkalování pomůže k redukci organických nečistot a NO3 a PO4, protože je tak dostanu z akvária dříve, než je bakterie rozloží. To samé platí pro filtry, když budu do filtru nechávat nasávat bordel a nebudu ho často čistit, bude takový filtr sloužit jako výrobna NO3 a PO4, což může být žádoucí, pokud mám akvárium plné rostlin (ale i tak to může způsobovat zatížení nežádoucími organickými nečistotami, což může nahrávat řasám a také se to nemusí líbit citlivějším rybám), protože nemusím tolik hnojit, ale také nemusí, pokud rostliny v akváriu nemám. Potom může být výhodnější filtrem prohánět jen vodu a bordel odkalit, případně mít v akváriu ještě mechanický filtr, který klidně denně důkladně vyperu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2021 16:09 Muž M0RGAN [96] Re: Shimi
Ano, vůbec filtr nemají a funguje jim to, protože nitrifikační bakterie žijí i ve dně a k tomu mají dostatek rostlin a nemají přerybněno. Takže se zeptám zase já - jakto, že jim to akvárko funguje, když jim filtr nezachytává nečistoty? :-)
A jak si vysvětluješ existenci filtrů typu "bublifuk", které nedělají v akvárku proud, aby mohly filtrovat hrubé nečistoty z vody?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.09.2021 15:10 Muž Shimi [403] Re: M0RGAN
"Filtr vůbec nemá sloužit k tomu, aby zachytával nečistoty - od toho je odkalování." - tak toto je naprostý nesmysl. A kolem samotného odkalování taky koluje spousta omylů a mýtů. V některých případech je to přímo kontraproduktivní (spousta lidí totiž vůbec netuší, jak se správně odkaluje) a častým nesprávným odkalováním (zbytečným kompletním přeoráváním dna) si dotyčný/ná zadělá tak akorát na pořádný problém. Někteří neodkalují vůbec a problémy nemají. Někteří dokonce nepoužívají ani filtr a problémy též nemají. Zajímavé, že? Podle tvé poslední věty by jim mělo akvárko kompletně vyhynout. A ono nic, čím to asi bude? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2021 13:52 Muž M0RGAN [96] Re: moreplavec
Já si do krevetárek nakoupil tyhle filtry (ty dvojité) www.aliexpress.com/…
Teda zatím testuju čtvrt roku jeden tenhle a jeden obdobný jiné značky (taky z Ali), protože jsem byl líný překopat všechna krevetárka z bublifuků, ale po pár měsících spokojenost. Dneska jsem zrovna vymačkával, protože dost klesl proud. Když k tomu připojím rozstřikovací rampu, tak mi to přijde tak akorát. :-) Nevýhoda je, že mají (myslím) americké zásuvky, ale ty, kde jde zvolit "EU", tak přijdou i s adaptérem, jsou klasicky univerzální 110-230V. Jinak se dá koupit od nějakých 25 korun, myslím.

Filtr vůbec nemá sloužit k tomu, aby zachytával nečistoty - od toho je odkalování. Filtr je od toho, aby měl co největší povrch, přes který proudí voda, ten povrch osídlí nitrifikační bakterie, které provádí biologickou filtraci vody. Zároveň ta voda aspoň trochu proudit musí, aby přinášela bakteriím i kyslík, jinak začnou hynout a vodu naopak otráví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2021 13:19 Muž moreplavec [1] Re: Roger
Tu hlavu s biomolitanem mám v nově zřízeném krevetkáriu, něco na tento způsob:
www.rostlinna-akvaria.cz/…

Prý je to tam ideál, kvůli přímému přístupu krevetek na molitan, kde se pasou na biofilmu a dalších baktériích. Pro "běžné" akvárium jsem takové řešení nevybral z obavy, že prostě nebude tak dobře zachytávat nečistoty. Ale pokud se ukáže moje obava jako lichá, rád to předělám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.09.2021 12:51 Muž Roger [1500] Re: moreplavec
Popravdě za mě vyhozené peníze za filtr. Mnohem lepší službu udělá pěkná kostka biomolitanu s čerpací hlavou, čisté vody s ní docílíš taky a jako filtrační médium je naprosto vyhovující ;-) bohužel jsi už koupil co jsi koupil tak je dobré dát na rady kluků, osobně bych ho vyndal a prodal, koupil co jsem psal (náklad cca 500kč komplet) a máš klid ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   09.09.2021 11:36 Muž Brodys [239] Re: moreplavec
Všude se doporučuje ve vodě z akvária, já zase vychovaný ze zdravotnictví to beru na čisto ve vaně vodou z kohoutku, kartáčem, houbičku,ale to si dovolím jen proto, že věřím v hlavní biologii v nádrži,filtr beru hlavně jako čističe vody ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2021 10:18 Muž moreplavec [1] Re: Brodys, Shimi
Díky za informace. Takže půjdu cestou postupné výměny za jemnější biomolitan, případně nějaký test s vatou. A co se týče praní, je vhodné tento filtr prát ve vodě odčerpané z akvária? Nebo občas tomu udělat i nějaký "větší" servis?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   09.09.2021 09:35 Muž Shimi [403] Re: moreplavec
Souhlasím s Brodysem, u takto malých "honičů vody" bych o ničem jiném, než o bioakvacitu, nepřemýšlel. PPI30 bych viděl jako ideál. Respektive já bych se nebál zaplnit celý objem filtrační vatou, protože u takto malých filtrů nemá svým způsobem smysl řešit biologickou filtraci, protože ta probíhá v několikanásobně větší míře v samotném akváriu. Takže bych se spíš zaměřil na mechanickou filtraci a k té je nejlepší právě vata. Na Matrix, Siporax apod. zapomeň, to jsou vyhozené peníze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.09.2021 09:12 Muž Brodys [239] Re: moreplavec
Ahoj, pokud si chceš hrát, což já chápu, zkoušel bych různé hrubosti biomolitanu a uvidíš, jak rychle se budou ucpávat, popřípadě jak se ti bude zdát čistší voda. Z vlastní zkušenosti ti nedoporučuji Matrix a podobné vysokoporézní materiály do tak malého filtru. Sám od něj ustupuji, většinu prospěšných bakterií je lepší mít v akváriu, ve dně ;-) Osobně bych začal po směru toku vodu od nejhrubšího k jemnějšímu, PPI 20 a pak 30. Existuje ještě opačná úvaha, že hned v začátku je třeba pochytat veškerý mechanický nepořádek,aby ve zbytku filtru mohly vegetit bakterie, to znamená začít PPI 45 nebo rovnou vatou, ale myslím, že by se často zanášel, samotnému mi tahle varianta nějak nesedí. Je na tobě, jak moc chceš experimentovat, popřípadě utrácet, nicméně hlavní sdělení je, že v tomhle objemu akvária a typu filtru nemá cenu jiný materiál než biomolitan, maximálně vata ;-) palec Ať se daří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.09.2021 23:22 Muž Buldr [89] Re: moreplavec
Přiznám neznalost konstrukce a řešení vnitřních filtrů Tetra (čti "jsem líný hledat"), ale pokud proudí voda skrze přepážkou oddělené komory, potom není problém použít např.: PPI10 + PPI30. Nejsem příznivec složitých vnitřních filtrů, včetně těch složitějších např.: Aqualantis Biobox, které si hrají na pokročilou filtraci s variací různých médií. Eheim Aquaball 60 s doplněným druhým košem používám v menším 54 litrovém akváriu dva roky a jde o celkem promyšlený a velice účinný systém se špičkovou hlavou a regulací.

Jinak u médií jako biomolitan (akvacit) si můžeš pořídit i napuštěné média, komerční názvy zpravidla obsahují slovo pěna. Nejvíce v tom vyniká asi Aqualqntis a Juwel např.: Activated Carbon Boam, což není nic jiného, než kostka biomolitanu napuštěná aktivním uhlím, které se hodí přidat do filtrace pro odstranění léčiv. Clean Water, Nitrax Entderner ... těch možností je celá řada dá se to odřezat a upravit. Nemyslím si, že se to vyplatí, protože filtraci zajistí i kostka toho nejobyčejnějšího biomolitan a bude to fungovat. Nebo naopak nefungovat, protože ani ta nejlepší filtrace nebude schopna zvládnout nefunkční ekosystém. Je to na jedno brdo, liší se to jev kvalitě hlavy, hluku, regulaci apod.

Malá úvaha a jeden příklad ze života:
Z hlediska poměru cena/výkon je biomolitan (akvacit) nepřekonatelný. Jak narůstají zkušenosti a informace např.: z workshopů, nebo mezi akvaristy, tím více je člověk skeptický ke všem různým komerčním zázrakům super médií za šílené ceny, super vodičkám a soustředí se na podstatné věci. Odstrašující příklad vidím o pár ulic dál, s 800 mm výškou vodního sloupce si za těžké peníze pořídil špičku v podobě Ada Power Sand S a Ada Amazonia Powder, nacpal tou nejzázračnější technickou a výsledek je 98 tisíc vyhozených z okna, protože mu uhnívalo dno, kalové plyny, metan a sirovodík. Prostě proto, že do dna se nedostával kyslík, což zahubí baktérie a ve dnu se hromadí kalové plyny a jedovaté látky. A co že koupil 3D Beams, 3D Nugets, 3D Substrat ... za lidové ceny 1500Kč a více za litrové balení, speciální přípravky nemožné na počkání, zázraky do tří dnů. Prostě to podělal v základu, dno mu slehlo a katastrofa na sebe nenechala dlouho čekat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2021 22:11 Muž moreplavec [1] Re: Buldr
Díky za odpověď, je to jako u auta: objem ničím nenahradíš :) Ale zeptám se ještě trochu jinak:

Několikrát jsem narazil na tvrzení typu: "filtr peru jakmile je viditelně snížen průtok vody". To se mi teda neděje u žádného ze současných filtrů, přestože mám výkon regulací stažen na cca polovinu. Evidentně mám filtry velice hrubé a to mě vede k úvaze, že prostor ke zlepšení určitě je, že mám molitan ve filtrech (i to vidím) zbytečně hrubý.

Otázkou je, zda to řešit a případně jak. Vyplývají mi zhruba dvě možnosti:

řešení A)
- dolní filtr (první na řadě) udělat jako mechanický filtr, tedy molitan vyměnit za jemnější nebo ho doplnit o filtrační vatu apod.
- horní filtr (druhý v pořadí) naplnit vysloveně jemným molitanem nebo molitan zkrátit a doplnit (stačit ho) něčím extra porézním jako např. Seachem Matrix nebo Sera Siporax?

řešení B)
- filtr osadit jemnějším molitanem

Co vy na to, má to cenu dělat, nebo je to zbytečné pro tak malé akvárium? Z toho co jsem načetl je klíčové udržet maximum prospěšných baktérií a tedy druhá část by jich takto pojala daleko více a hlavně díky první části filtru (s lepší mechanickou filtrací) bych mohl prodloužit servisní interval té druhé. Nebo je to jen moje mýlná představa a takto to fungovat nebude?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.09.2021 20:54 Muž Buldr [89] Re: moreplavec
Nech to tak, jak to je, protože z hlediska efektivity u tak malého filtru nic moc lepšího nevymyslíš. Aby mělo smysl řešit keramické kroužky, vysoce porézní bio média, zeolit, ... k tomu potřebuješ trochu objem. Biomolitan (akvacit) se liší podle počet pórů na palec, čím vyšší číslo, tím více pórů. Nejběžnější PPI10/20/30/45. U tak malého filtru opravdu nemusíš přehánět, hrubší (např.: PPI10/20) slouží k zachycení mechanických nečistot, PPI30 už jako osidlovací plocha, u externích filtrů/předfiltrů jako jemné síto, přes které neproleze do biologické a chemické filtrace nic. Nevýhodou je, že se rád ucpává a je potřeba proplachovat poměrně často (odpuštěná akvarijní voda).

Keramické kroužky neslouží k osidlování baktériemi (samozřejmě i zde se na povrchy utváří film s užitečnými baktériemi), ale k rozrušení proudění a rozprostření jemného proudění v celé ploše (koši) a prostupem do vyšších pater (košů) skrze další média a následné setkání u lopatek rotoru výtoku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2021 20:40 Muž moreplavec [1]
Poprosil bych o radu s filtračním médiem. Do svého cca 60l akvária jsem koupil nový filtr Tetra Filtr TetraTec IN 600 vnitřní 300-600l/h (www.mall.cz/…). A jelikož je rozdělen na 2 samostatné filtry a každý obsahuje dva vertikálně rozdělené molitany, napadlo mě, že bych mohl jeden molitan nebo celý jeden filtr nahradit něčím vhodnějším, zde doporučovaným. Prosím, můžete mi poradit jaké médium pro mé akvárium a zda raději nahradit polovinu v každém ze dvou filtrů nebo jeden filtr mít molitan a druhý jiné médium či zda je nějaké pravidlo/vzoreček pro osazování médii.

Dále bych se rád zeptal, pokud jde o pórovitost a co největší filtrační plochu, proč jsou keramické či jiné dutinkové filtr dělány s tak velkou dírou uprostřed. Není lepší médium nadrtit na větší kousky a filtr efektivněji vyplnit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2021 12:11 Muž Brodys [239] Re: jakaf
Já bych ho v tvém případě nepoužíval. Není to takový zázrak a nezachytí skoro žádné mechanické nečistoty. Sám jsem se ho zbavil, už mám jen jeden koš a vyměnil za 3D koule. Ty mají také velkou plochu a ještě zachytí spoustu mechanických nečistot......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2021 05:01 Muž jakaf [91] - Xify a paví očkaRe: nekdo
Já chci právě ten purigen dát pryč a místo něj ten Metrix,když už ho mám 1/2 litru zadáčo od kolegy.Jen aby se naočkoval rychlejc bakteriema vypláchnu v odsátý vodě molitan z filtru a v tý vodě ho pár hodin nechám,pak odpoledne dám do filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2021 04:20 Muž nekdo [343] Re: jakaf
Když už tam musíte mít purigen, dal bych ho i v případě aquaballu co nejvýše.
Proč ? Aby se co nejméně zadělal a nemusel jsem ho často regenerovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2021 20:14 Muž jakaf [91] - Xify a paví očkaRe: Lojza007
Díky,aquaball je vnitřní a moje verze 130 má 2 velké a 1 malý košík.Nejspíš dokoupím ještě 3.větší košík a dám tam odspoda molitan/purigen/matrix/matrix.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2021 20:10 Muž Lojza007 [122] Re: jakaf
Pokud se ti tam ten purigen vejde, tak ho tam nech, jenom bacha na protržení toho pytlíku, pokud je někde nad tím vata, tak se ten filtr pěkně rychle ucpe. Matrix nacpi všude, kam se vejde, sací koš je asi lepší mít s molitanem, líp se to bude čistit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2021 18:39 Muž jakaf [91] - Xify a paví očka – Matrix.
Nazdar kolega mě dnes v práci dal půl litru Matrixu,že prej mu zbyl.V aquaballu 130 mám 2 větší + 1 menší košík.Aktuálně mám odspoda molitan/purigen/molitan.Mám dát pryč ten purigen a místo něj ten matrix + i do horního malýho místo molitanu?Ještě se taky zeptám,jak se ten matrix čistí,když se zanese?Nemám s ním zkušenosti.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2021 12:26 Muž Lojza007 [122] Re: ZuzkaT
U Purigenu doporučují po vykoupání v Savu nechat odstát ve vodě se Seachem Prime, případně vyhoví cokoliv jinýho na odstranění chloru, jenom dle návodu z Invitalu v tom přípravku nesmí být aminosložky, aby nevznikal chloramin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2021 12:00 Žena ZuzkaT [12] Re: vaclav
Děkuji, nechala jsem ho ve vodě přes noc, párkrát proplachla a už je ve filtru. Vše se zdá ok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2021 23:40 R Muž vaclav [13253] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ZuzkaT
Dej to na hodinu do čisté vody a pak bych to dal klidně do filtru. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2021 21:33 Žena ZuzkaT [12] – Regenerace Aquapura
Dnes jsem poprvé regenerovala Aquapura (obdoba Purigenu, ale od Rataje). Jak je mým dobrým zvykem, dělala jsem to po paměti a návod si přečetla, až když jsem skončila. Tak došlo k tomu, že místo roztoku sava a vody 1:1 jsem použila jen savo (na 2 hodiny). Teď nevím, jestli si můžu dovolit dát ho zpátky do akva nebo ho mám radši vyhodit.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2021 21:46 Muž Lojza007 [122] Re: micz
Já jsem dal do prvního stupně PPI20, PPI30 a vatu. Výš pak matroš pro bakterie, nejvýš pak purigen a podobně. To jsem ještě zakryl vatou, aby se něco z toho nedostávalo zpět do akvária. Předfiltr mám PPI10 a PPI20.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2021 19:33 Muž micz [132] – 1. stupeň filtrace
Zdravím kolegové, co by jste doporučili do prvního stupně u Eheimu místo Mech Pro? Mám v akvárku předfiltr, tak mi přijde takto hrubý první stupeň celkem zbytečný. Nebo se pletu? Diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2021 14:56 Muž Káca [48] 3D koule
Super, děkuji všem. Vypadá to, že asi nákupem neprohloupím coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2021 14:09 Muž Brodys [239] Re: Káca
Na zdejší rady jsem taky zakoupil a zaměnil je za dva molitany v předfiltru. Fungují skvěle, vrchní biomolitan skoro není nutné čistit, takže do hlavního filtru už jde opravdu málo špíny. Trochu pracněji se perou, čistím předfiltr jednou týdně, tak teď poslední čištění jsem je dal vymáchat do pračky,program na 20 minut a vyprali se. Barva už není úplně bílá, ale na funkci to nemá vliv. S trochou tlaku jsem jich tam naskládal snad 20 kousků palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2021 13:28 Muž Tojsouvěci [2786] - Kytky s čudlamaRe: Lojza007
youtu.be/… Do koše Eheimu se jich v jedné vrstvě vejde dvacet pět kusů,mírně stlačené prislusenstvi-k-bazenum.heureka.cz/… vyplňují celou plochu (pekáč bílých buchet).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2021 12:47 Muž Lojza007 [122] Re: Káca
V bazénu teď půjdou do filtrace třetím rokem. Po sezóně se to dá hodit do pračky. Začínají se trošku rozpadat, letos nebo příští rok bude po nich.
Pokud je možnost, do akvária bych pořídil nějaký menší. Do bazénu jsou ty koule velký jak pěst, takže do filtrace se vejde jenom pár kousků.
Možná by to šlo nějak vyrobit i doma, ze všeho nejvíc mně to připadá jako vata smotaná do kuliček.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2021 11:14 Muž Káca [48] Re: vaclav
Díky za info a potvrzení mé domněnky. Objednám něco do akvárka i do bazénu místo písku ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2021 10:53 R Muž vaclav [13253] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Káca
Mám to ve filtru od 19.4 a funguje to dobře. Poletujícího bordelu je podstatně méně. :-)

+ Přidat reakci

Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 47

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 52285x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/9043-filtracni-media