Filtrační média
On se ten dojem snaží vytvořit výrobci i prodejci. Mimochodem ještě jsem neviděl komerční video o akvaristice, kde by bylo řečeno, že stačí bublifuk a hnojení od ryb a šneků. Na druhou stranu v dnešní době jde dělat akvaristika několika způsoby a je jen dobře, že existuje možnost dělat low-tech i hi-tech nádrže. A uživit prodejnu akvaristiky znamená prodávat cokoli. Včetně krmiv a podestýlek pro psy, kočky apod.
Tak se na to dívám a napsal jsem to blbě, má to začít Především výrobci filtrů...
Prostě akvaristika je velký business a začátečník nemá moc šanci poznat, co dává a co nedává smysl a pak vyhazuje peníze oknem za blbosti.
V tomto si vážím pánů Rataje a Mithofera, kteří se ve svých videích nesnaží za každou cenu jenom prodávat ty nejdražší věci a neprezentují to tak, že bez nich akvarista nemůže být.
Dělám akvaristiku téměř 50 let a jak píšeš, nic nebylo. Max bublifuky ty jsem měl ve 120L nádrži dva a ještě za zdí. Kdyby tak vzduchovací motorek neřval měl bych bublifuk všude. Prostě je nová doba

Stejně je to paradox. Všichni, co používají ty spešl vysoce porézní matroše, tomu v konečném důsledku nevěří. Proč? No protože to všichni rvou do těch svých filtrů po kilech a nějak zapomínají na to, že to je přece to "zázračné" médium s obrovskou osídlovací plochou jako fotbalový stadion. Takže by jim správně na ten jejich objem akvária mělo reálně stačit +/- 10 "kamínků". Ale realita je úplně jiná. Další věc je ta, že se nezamyslí nad tím, jak to dělala předešlá generace akvaristů, která nic z toho, co máme my dnes, neměla a přesto jim to fungovalo.
Samozřejmě, hlavně jim jde o peníze. Dětským mikroskopem jsem porovnal Pemzu s EHEIM Substrat pro a póry jsou si velmi podobné ale cena obrovsky rozdílná. Myslím si o tom své
Především výrobci filtrů se snaží vytvořit dojem, že nikde jinde než ve filtru bakterie nejsou a proto musí být co největší objem filtru a v něm ten nejdražší filtrační materiál, co jde vůbec sehnat. A prodejci to často podporují, protože z toho mají víc peněz.
Vždy se vynoří nějaké super médium a podle mne je to opět tahač peněz na lidi. Já používám pemzu a myslím si (nevnucuji to nikomu) že toto médium za pár korun prostě vyhovuje. Pouze můj názor

Unikátní médium poskytuje "potravu" pro užitečné bakterie, které biologicky rozkládají odpadní látky způsobující bujení řas ( médium postupně bakterie spotřebují).
Takže oběd pro bakterie, nojo ale co potom ty užitečné bakterie vlastně budou dělat. Tady z těch kuliček dostanou najíst a co potom?
Doufám, že to nemyslíš s tak drahým bakelitem vážně...
Milý akvaristi vysvětlete mi co je tohle,je-li to kapalina nebo pevná část dává se to do fitru,můžu to dát do vnitřního filtru?Moc díky za radu a vysvětlení. Mira
www.zoanthus.fr/…Starší reakce
Starší reakce
O jakém zklamání je řeč?
Kdybych měl potřebu "dočišťování" řešit, tak ho řešit budu, ale velmi pravděpodobně ne filtrační vatou, ale např. statickým Kaldnes. Asi máme každý jimé zkušenosti.
Filtrační vatu používám desítky let,původně součást náplně v závěsném filtru Turbelle Tunze 1000,následně v kanystrových Eheimech, až do velikosti dvou propojených Classiců 1500XL (2260).
Filtrační rouno umístěné na konci filtračního systému,má své opodstatnění,dočišťuje vodu od mikročástic,tím snižuje nárust šlemu v čerpací hlavě,připojeném fluidním filtru s Kaldnes,hadicích a obsah volných částic v akváriu.Možná by stálo za úvahu navštívit zákulisí dlouhodobých veřejných akvarijních expozic a zvolit cestu,jak se vyhnout vlastnímu zklamání,než zatracovat materiály,které jsou při správném použití součástí úspěchu.
Při mých dřívějších pokusech to vždy dopadlo tak, že vata letěla ven. Opodstatnění má podle mne jen krátkodobě, dlouhodobě nevidím smysl ji vůbec používat.
Takže po dvou týdnech definitivně z větší nádrže z e1500 vyndáno, zcela opačný účinek , v té méně zarostlé nádrži v e900 to zatím funguje.
Starší reakce
Právě, z důvodu lenosti jsem vyměnil před rokem a půl dlouhé roky provozovanou kostku akvacitu s čerpací hlavou za kanistr - a to jsem tu kostku čistil tak 1x za dva měcíce....
Skimmer jsem okamžitě po odstranění slepé hladiny - zatím poprvé a už se neopakovala - vyndal z akva - další krám na čištění. I když musím přiznat že s tou vnitřní koskou rostly kytky mnohonásobně líp.
Nejsou to jen čistírny - tam je přeci jen ten proces trošku jinak technologicky fázovaný - ale např. moderní systémy filtrace jezírek, případně některé systémy filtrace mořských akvárií.
Co se týče tebou popisovaného případu, tak ten osobně považuji za poněkud extrémní, protože při "rozumné" alkalitě a troše kontroly nebude systematicky k podobným případům docházet.
Osobně považuji např. správně konfigurovaný a provozovaný HMF pro přetěžované nádrže (kterých je většina

) v české kotlině za naprosto nedoceněný typ filtru, který má snad jedinou "vadu" - relativní velikost.
A právě proto používám

jiný typ filtrace - fluidní, s nejmodernějšími medii.
Jde jen o to, jak dlouho to vydržíš takhle dělat.

Nevyskúšaš, nevieš

Nikto nechce, aby si niečo menil

Akvárium máš pekné a zdravé.


To bych neřekl, neřeším je, protože si celkem jasně umím představit, jak by to v tomto konkrétním akváriu dopadlo.
Den začíná vyčištěním obou skimmerů (viz foto), plných rostlinných fragmentu a hodujících okružáků. Za 24 hodin běsnění, honiček a soubojů v rotalách a pupečníku toho zvládnou docela dost. Oblíbenou disciplínou je škubání mechu a dole si nerušeně bagrují sterbáci, demolující Parvu. Pandy jsou šetrné a neničí, sterbáci jsou jako sloni v porcelánu.
Pravidelný čtvrtletní rozbor vody opět ukázal takřka ideální parametry, nic nechybí a vše je ve správném poměru i koncentraci. Osádka je aktivní, množí se, rostliny rostou jako o závod a nemám důvod na tom nic měnit. Jen musím týdně vykydat mechanickou (před)filtraci a denně vyčistit skimmery, rozkládat to tam opravdu nenechám. Svým způsobem za to může i krmení živou odrostlou artémii a dohledáváním dezertérů (video mám v profilu), pro lepší představu vzniku rostlinného odpadu.
Asi narážaš na ČOV -ky, tam to takto funguje ako píšeš, no tiež sa média pravidelne čistia od nánosov aj biofilmu a sledujú parametre, teplota,pH, kyslík a celé sa to vylepšuje biokalom /zmes baktérií a médium/ niečo ako aktivačný kal. V akváriu to mnohí ignorujú a preto aj filter môže byť zabijak pri zmene podmienok. Ak si pozriete Buldrov profil a dole komentár od Mirek64, práve baktérie a viac CO2 spôsobilo vyčerpanie KH na nulu a výrazný pokles Ph na 5,2 a pri tak nízkom Ph sa nielen bioprocesy výrazne spomalia či zastavia, ale uvolnia sa aj práve rôzne väzby, ktoré boli doposial viazané a neškodili, no a máte ruduchy, otravy a problémy s rybami. A to je iba jeden príklad, to že vám dokážu baktérie udusiť ryby je známy fakt pri zmene podmienok po údržbe a neskôr hlavne v noci a sú aj ďalšie možnosti čo všetko baktérie dokážu a čím viac odpadu sústreďujete vo filtri tým to môže byť horšie, práve pri zmene podmienok v akva. Ak niekto filter nečistí, mal by vedieť prečo to tak má byť a nie preto, lebo to niekto poradil alebo napísal.
Právě že při prvním otevření po půl roce byly akvacity pokryté tím slizem, ale jejich zanešení nebylo nijak veliké a proto jsem usoudil že další otevření filtru bude nejdříve za rok. Tentorát bylo po roce provozu slizu méně než před tím a nevím proč.
Jeden z možných důvodů by mohla být UV lampa, ale exaktní vysvětlení to není.
Zaujímalo by ma čo si tým dokázal, resp. čo si očakával? Iba si dokázal Maq-ovu teóriu v asopise Akvárium a mnohých ďalších, že bez filtru akvárium bude fungovať rovnako ako s ním.
Po roku už asi jediné čo takto zanesený filter produkuje sú humínové látky/ kyseliny/ inak asi nič a to je jeho jediná pridaná hodnota/ aj to je otázne či je to pozitívne a do akej miery/, no to isté dokáže aj dno. Jediné čo by mohlo vadiť v takto zanesenom dne je málo kyslíku a možnosť vytvárania metánových káps, príp. iných nežiadúcich plynov. Aj humus sa vyčerpá a prestane produkovať živiny a tak môže byť nebezpečný, no a filter skôr koncentrovaním nebezpečných zlúčenín kovov, ktoré sa pri produkcii humínových kyselín budú dostávať do akva/ak hnojíte/. Takže súhlasím s Buldrom a využitím filtra skôr na mechanickú filtráciu a pravidelné čistenie.
No, keď sa hromadí niekde odpad tak, že neprúdi voda tak ako má (baktérie nemajú dostatok kyslíka), je to problém. Preto nevidím zmysel to upchať hneď na začiatku (okrem "mechanickej" filtrácie, ktorú niekto preferuje - výhoda/nevýhoda - odstráni zdroj živín), ale možno v hrubom predfiltri. Pretože podľa mňa, baktérie sa síce dostanú všade (kde majú podmienky), ale v čistom filtry obsadia akurát povrchy médií a filtra - obalia filmom a (podľa mňa a zdrojov) tie deklarované povrchy nehrajú rolu. Ale detrit sám o sebe poskytuje povrch priamo s živinami, teda baktérie budú rásť s rozumným zanesením (aby správne prúdila voda) - molitan podľa mňa vždy vyhrá. Preto sa detrit žmýka na zábeh. Trvalú rovnováhu (žiadne čistenie ničoho) s interným ani kanistrovým filtrom asi nedosiahneme. Preto každý rieši, ako mu vyhovuje. Niekomu vyhovuje šahať na to menej často a vyčistiť to celé, inému čistiť častejšie lepšie prístupnú časť ...je to jeho vec ako si to bude prevádzkovať.
Představa, že se bakterie ve filtru "někam nedostanou" je zcela mylná-pokud jsou pro ně někde zpracovatelné živiny a vhodné podmínky, tak tam prostě budou.
Problém je jinde-pokud se hromadí "hrubý organický odpad" , tak většinou nedokonale (neúplně) funguje jeho dekompozice, filtr a následně nádrž se přetíží se všemi negativními důsledky vč. rozvoje kolonií nežádoucích bakterií.
Takže pokud se nedaří nádrž a procesy v ní optimalizovat tak, aby tento odpad v přílišné míře nevznikal, tak je řešením tento odpad zachytit (třeba na tom předfiltru) a co nejdřív se ho zbavit tak, aby nedocházelo k jeho "louhování" a nedokonalému rozkladu.
Moc si to berieš. Veď ťa nikto nenapáda, že to robíš zle.
Len ti hovorí (aspoň tak to ja chápem), že najviac baktérií je priamo v tom bordeli (tam kde sú priamo pri zdroji) a ak bude mat možnosť ako sa dostať postupne do celého dostatočne dimenzovaného objemu filtra (je jedno či sa zachytí v takom, či onakom médiu), bude sa stíhať rozkladať (podľa dimenzovania, dĺžka periódy). A bude aj dobrým zdrojom NO3, ak niekto potrebuje

. Ak to všetko zachytíš, na začiatku, tak na hlavný filter nebudeš musieť šahať tiež, ale ani nevyužiješ jeho potenciál nech máš v ňom napchané hocičo (okrem chemickej filrácie). Mechanická filtrácia sa nedá oddeliť od biologickej (v akvarijnom ponímaní).
A na to že 1 a 1 je 2, podľa mňa neprišli novodobí matematici s limitami, trigonometrickými funkciami...ani prví matematici ktorí definovali prvé matematické znaky, a možno ani prví pasáci dobytka ktorí si prekladali kamienok za každé zviera, aj keď nevedeli čo je plus...
A blbý podľa mňa nie je ten, kto to nevie dokázať, ale ten, ktorý by sa nechal oblbnúť matematickým dôkazom, že to tak nie je (v racionálnej rovine)...
Souhlasím, není nad velký kus molitanu, v kanistru jsem všechny ty super koule a megadokonalý substráty vyhodil a ve všech koších je PPI 20.
Kyž jsem to po půl roku minule otevřel, bylo to úplně zbytečné, ted to běží bez praní rok a hned tak ho otevírat nebudu.
No a to je důvod (mimo vlastní lenosti), proč používám nějaký ten rok už výhradně jen nejmodernější media, označovaná jako fluidní. Čistím pravidelně jen "bezpečnostní předfiltr" z hrubšího bioakvacitu na nasávací trubici. Media se čistí při pohybu sama.
Tak "přerybněno" možná mít můžeš, ale ne "přetíženo"

- vzhledem k tomu, že ti to stíhají odbourávat biofilmy a po nich rostliny. Je to vždy o "equilibriu" v nádrži - což je podle mého názoru to žádoucí stav. Otázkou je, jak ten stav dosáhnout - v daném "set-upu".
Já se teď aktuálně třeba zabývám tím, jak ty rychlerostoucí rostliny únosně "zpomalit", protože mne už nebaví se v tom furt hrabat a měnit vodu

.
Myslím, že z toho děláte zbytečně vědu. Dostatečně dimenzovaný filtr, v libovolné variantě, je pro mě zařízení, které primárně zachytává bordel ve vodě. Jedno zda vzniklý po údržbě nádrže, překrmením, aktivitou ryb apod. Plus hýbe vodou pro rychlejší přenos tepla, živin atd.
Přidaná hodnota některých typů filtrů spočívá v možnosti přidání rozličných médií, sloužících podle aktuální potřeby. Předfiltr je možné čistit často, ale do filtru by se často sahat nemělo, to jsou přeci základní poučky.
Jak to myslíš? Nemám rychlerostoucí rostliny a mám všude přerybněno.

No, proč ne. Ale Ty máš nádrže v úplně jiné konfiguraci.
Nic ve zlém, ale pokud mít cca 15 litrů filtrace a po týdnu takto "zadělaný" předfiltr, tak by to pro mne byl podnět k zamyšlení-že je něco "ne úplně dobře".
A v té konfiguraci nefunguje ta "mechanická filtrace" jako mechanická-ale i jako biologická-obávám se, že v tomto případě "bohužel".
Konečně to někdo shrnul tak nějak do jednoho souvětí. Nedám za ty roky dopustit na molitan, "speciální" filtrační média mám úplně u zádele. Externí filtraci mám pouze jednu a to v největší nádrži. A základem je molitan a filtrační vata. U ostatních nádrži je to bublifuk. Hotovo šmitec.


Vážně tě někdy nechápu.
Základní princip selektivně řešené filtrace definuje účel každého stupně filtrace a jeho funkce. Mechanická filtrace skutečně funguje jako mechanická filtrace, ale opravdu nerozumím tomu zdůraznění (v kontextu diskuse).
Primárním účelem je zachycení nečistot ve vodě, vše ostatní je druhořadé. Otázkou zůstává, jak k mechanickému filtru přistupovat. Neexistuje jednoznačná odpověď, ačkoliv se v této debatě nejednou o jednoznačnou odpověď pokouší. Všudypřítomné baktérie jsou odolné, na povrchu média zůstanou i po proprání a při příhodných podmínkách se velice rychle množí.
V situaci, kdy je odpadu minimum, může být řešení nechat baktérie likvidovat zachycený odpad, ale budou naprosto neefektivní při větším objemu, protože zpracování je víceméně konstantní a kapacita silně omezená. Vlastně vůbec nezáleží na "zajetém" médiu, jediné o co jde je kapacita, nebo-li potřebný výkon za jednotku času. V takovém případě je mnohem efektivnější mechanický filtr prostě vykydat.
Jednoznačně prohlásit, že je lepší to či ono prostě nejde, ačkoliv se o to mnozí neustále snaží. To je jako když někomu řekneš, že 1+1=2 a druhý se zeptá proč. Odpovíš, že ti to tak v první třídě řekli, nebo to dokážeš* ? Třetí prohlásí, že prostě napsané 1+1!=2 a čtvrtý to dokáže. Přijde pátý a prohlásí 1+1=A. Všechno bude pravda a vůbec nezáleží na kvantitě, tedy dokazování davem.
Co je efektivní pro tebe či ostatní, nemusí být efektivní pro další, nicméně tady se dokazuje davem, což prostě není pravda. Samozřejmě nejde o exaktní vědu, to je prostě akvaristika a platí, že co funguje jednomu, nemusí fungovat druhému, protože zkrátka je v tom tolik proměnných, že to jinak nejde.
* Slouží k pochopení důkazu 1+1=2 a omlouvám se. Psát to jednou rukou na mobilu opravdu nezvládám a tužkou to mám ihned. Čitelněji to neumím a stačí středoškolská matematika
Dostatečně dimenzovaný (objemem) molitan je dostatečně dimenzovaný molitan

Po vyzkoušení všech možných druhů filtrů od kanystrů přes vnitřní (kostka+čerpadlo), boční vlepené, přepadové + všech možných médií od molitanu, přes siporax, matrix atd. jsem přesvědčený o tom, že samotný PPI20 molitan o dostatečném objemu (vztaženo k biologické zátěži akvária) dokáže zajistit jak mechanicky, tak biologicky čistou vodu prakticky bez nutnosti údržby (tj. lehké proprání jednou za rok). A je skoro jedno, v jakém ze zmiňovaných druhů filtrů molitan je, jen už bych se osobně asi nikdy nevrátil k filtrům kanystrovým

Ano funguje ti to jako mechanická filtrace protože to pořád čistíš. Bakterie ti tohle musí zpracovat, ale když je zničíš tak to nemá kdo udělat. U vnitřních molitanových filtrů také každý týden nečistíš necháš to měsíc zajet a ono to pak určitou dobu funguje.




V neděli vyčištěný kyblík, nový biomolitan a vyprané 3D koule (vatu jsem zapomněl).
Ne, nepřekrmuji. Dvakrát denně (cca ve 12 a 19:00) začíná krmné šílenství již pod hladinou a nic se nedostane na dno. Minimálně hodinu ještě šmejdí po celém akváriu a dohledávají vše, co mohlo někam zapadnout/zdrhnout. Krmím po špetkách, třeba natřikrát a veškeré krmení končí v hladových parmičkách. Živá artémie a Hikari Micro Waffers. Tablety dávám pravidelně též 2x denně na dvě místa v akváriu, do 5-10 minut zmizí po nájezdu pancéřníčků. Šneci nemají sebemenší šanci.
Dno je čisté, nejen u čelního skla, ale též u zadního, v bocích i mezi kameny. Nic jako zbytky potravy, výkaly, zbytky nebo derit. Neodkaluji, lehce vysaji místa, kam dávám tablety. Sem tam se najde prázdná ulita, ale to je tak vše.
Na zvětšeném výřezu jsou viditelné části domydleného pupečníku, rozkládané baktériemi, které nasává skimmer připojený k sacímu koši. Na důvod, proč se tak intenzivně zanáší odpověď neznám, pokaždé vyjde pruhovaná demoliční četa, jejich honičky a souboje v hustém porostu (24/7). Část vysbírá (Eheim Skim 350), který je denně plný kusů rostlin, na které se sápou šneci, zbytek končí v kyblíku mechanické filtrace.
Všichni? Ale kdeže, třeba v Oase to pochopili a dávají do předfiltru už z výroby jemný biomolitan PPI45

Tak ako niekto nedá prednosť z prava, aj keď je to jasne dané. Ale po spôsobení nehody sa nevyháda. Čo to má spoločné s filtráciou? To akože znamená, že máš 100% pravdu a všetci s iným názorom vrátane výrobcov sú mimo...netreba odpovedať, no nedalo mi.
Když máš Platinum a takový divochy jako jsou Garry, tak máš zaděláno na ,, prach,, i za ušima.-)
Přesně

Proč ne, každý ať si najde svou cestu, jen mě štve podsouvání a jedna pravda.
Potvory se činí a nebaví mě to neustále lovit. Stačilo jen přidat na sání skimmer - drobná úprava a akvárium se čistí samo. Dolovat to za PH sondou, čerpadlem světla, ... nic pro mě. Kyblík ŠunŠunt HW-603 (po tvrdé Eheimizaci) pojme veškerý bordel. Kolečko PPI10 rozmělní proud vody. Pokud tam není, všechno jde středem - uprostřed hnůj, zbytek svěže bílé, tedy neefektivní. Do 5 minut je zpět.
Nejlepší vata-žádná vata.

Tak jako je předem dané, jak se má správně držet volant (i když ho spousta lidí drží jinak, třeba proto, že je jim to příjemnější, což ale nic nemění na faktu, že ho drží špatně), tak je předem dané, kde má být vata (i když ji někteří dávají jinam, což ale nic nemění na faktu, že to dělají špatně).
Tak potom netuším. Musí poradiť niekto kto má viac skúseností.

Len je mi divné, že keď sa to dostane do filtra, tak to neodfiltruje (ak to prejde tou vatou, ktorú tam máš). To bol iba nápad (v diskusiách s tým mali problém). Nie je problém, že ti to niekde obteká mimo (niečo nesedí)...čisto teoreticky.
Přidat reakci
[1] ...... 49 50
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 56595x