Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Skalára amazonská - chov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Skalára amazonská - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2024 17:05 Žena Nicky [195] - LabyrintkyRe: mlynář
Děkuji za obsáhnou odpověď, nicméně mi šlo hlavně o bod 1 - počet. Ale děkuji ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2024 16:21 Muž mlynář [473] - CichlidyRe: Nicky
Milá Nicky. Zmiňovaný článek je sice docela hezky napsaný, než dovol mi, abych vysvětlil jev, kterým se autor zabývá v bodě číslo 2.
Skaláry, stejně jako všechny ostatní ryby jsou krátkozraké a vidí asi jen na vzdálenost 5-10 m. Čočka oka nemá schopnost akomodace, zaostřují pomocí speciálního svalu, který umožní přiblížení celé čočky k sítnici. Disponují ale barevným viděním.
Jednotlivé rybky, celé druhy, skupiny, čeledi, atd. se rozeznávají především čichem, který je u těchto vodních živočichů velmi vysoce vyvinutý! Čich rybě neslouží jen k hledání potravy. Pomáhá rovněž při rozpoznávání ostaních ryb stejného druhu a laboratorními výzkumy byla prokázána i schopnost rozlišování jednotlivých individuí a stejně tak i vyhledávání si partnerů. Čich rovněž slouží k varování před predátory. Každá voda má svoji typickou aminokyselinovou stopu. Jedná se o jakýsi soubor pachů jednotlivých aminokyselin vylučovaných z rostlin a živočichů žijících v konkrétních lokalitách, které si ryba nikdy nesplete.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2024 12:54 Muž RAP [1553] Re: Nicky
Souhlasím s Václavem, skaláry už nepřidávat. Ivoš je extrémista. smich
S ploutvema uvidíš, jak zapůsobí prostor(hlavně výška) a kvalitní péče. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2024 11:55 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Nicky
Já už bych tam žádné skaláry nedával až ti vyrostou jako mě tak je to tak akorát. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2024 09:38 Žena Nicky [195] - Labyrintky – počet skalár
Zdravím,
prosím, lámu si hlavu... četla jsem článek od Ivoše
rybicky.net/clanky/1585-par-postrehu-neboli-dva-z-chovu-skalaru

A mám toto akvárium: rybicky.net/nadrze/34306-letem-svetem-ii-450l

A zvažuji, jestli mám ponechat 10ks skalár, nebo se pokusit ještě 3-5ks dokoupit, dokud tam jsou chvilku. Jde mi hlavně o to, že střední patro obývá i 7ks duhovky akvamarínové, ze které vyrostou velké ryby, plus chci posílit hejno neonek. No, jestli tam toho nebude zkrátka moc. Duhovek se vzát nechci.
O odchov skalár mi nejde, spíš o pohodu.
A jelikož mají rybky některé více, jiné méně zahnuté vrchní ploutve - bude se to lepšit, nebo horšit, jak porostou? Ony mají lehce prohnuté i spodní ploutve. Celkově ploutve působí takovým "vlajícím" dojmem.
Veškeré informace v prezentaci včetně krmení jsou aktuální. Děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.09.2023 15:17 Muž RAP [1553] Re: zelenakapusta
Nejsou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2023 13:37 Muž Jozef [311] Re: zelenakapusta
Platí čo je v prezentácii?: Současná obsádka - akary hnědé, pancéřníčci zelení, skvrnití a kropenatí, mečovky mexické a gupky

Tie akary si s tým poterom neporadia? Asi by mohli byť konkurentom, keď je ten priestor na hrane...?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2023 07:10 Žena zelenakapusta [1626] - Tetry – Vhodnost umístění skalár
Ahoj všem,

zajímalo by mě, jestli jsou do mé dvoustovky vhodné skaláry, jedná se o tuto nádrž rybicky.net/nadrze/30763-svape-a-frasis

Jde mi o přirozeného regulátora potěru živorodek, zároveň ale aby bylo možné rybku chovat případně sólo, pokud se nepodaří jedince spárovat.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.03.2023 10:14 Muž kofejn [963] Re: Tojsouvěci
Fotka k příspěvku Takže skalárák přežil. Včera už se otíkovi začal rozpadat ocas a dneska ráno ho skalára už v tlamě neměla. Rány už vypadají zhojené.
Dneska bych asi krmit neměl, ať se mu zahojí i porvaný vnitřek, že?
Skaláry nejsou blbý, tak teda doufám, že už to na ostatní otíky zkoušet nebude.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2023 08:56 Muž Pavligin66 [11] Re: Pavligin66
Fotka k příspěvku Posledný člen
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2023 08:53 Muž Pavligin66 [11] Re: Pavligin66
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Nová skupina
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2023 07:38 Muž kofejn [963] Re: Tojsouvěci
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Díky, jsem rád že to snad přežije aspoň skalára. S otíkama jsou pořád, ale ze starých zbyl poslední. Tak jsem se snažil nějaké dokoupit a teprve před třemi týdny či měsícem se mi to povedlo. Odlovit je bohužel nemůžu: nemám kam a když jsem se je potřeboval odlovit před stěhováním, zbylo v akvárku jen dno a 5cm vody. I tak to byl boj a od té doby vím, že tělíčko mají jak struhadlo a ploutvičky pěkně ostré.
Pávčata jsou normálně z akvaristiky a jejich populaci regulují skaláry a to, jak prostříhám hladinu, kde se omladina skrývá.
Že na stará kolena půjde skalára po otíkách jsem nečekal hmm
EDIT: Tak otík kouká skalárakovi z tlamy víc než včera a asi ještě žije. Ale i tak mě překvapuje, že se do nich pustil, zase tak malí nejsou.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   05.03.2023 22:24 Muž Tojsouvěci [3585] - Kytky s čudlamaRe: kofejn
Skalára vcucla otíka,který se ji v tlamce vzpříčil trny (krevní výron v oblasti vpichu),+- většinou se jej do tří dnů zbaví a poranění se zotaví.Odlov malé krunýřovce a nechej je dorůst do větší velikosti,pak je soužití bez problému.Krmné rybky nekupuj,mohou být neuváženým zdrojem patogeních nákaz.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2023 19:26 Muž kofejn [963]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Po návratu domů jsem si všiml, že jedna skalára nezavře tlamu. Podezřívám ji, že sežrala bleherku nebo spíš otíka (podle toho, co vidím v tlamě). Je to normální a popere s tím?
Koupil jsem jim na lovení pávčata, ale ti otíci jsou taky docela malí...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2023 06:00 Muž Pavligin66 [11] uhyn
1 z nich je po smrti :-( dokúpil som 2 žlté majú okolo 5 cm. dá sa podla správania odhadnúť pohlavie?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2023 12:14 Muž Yirka [9123] Re: Pavligin66
Záleží to na více faktorech. Zejména na tom jak a čím jsou krmeny, v jakém jsou prostředí.
V mém případě, když jsem jich choval více tak začínaly s kladením jiker v cca 7 měsících, v 9 již by v dobrých podmínkách měly být vyspělé a jejich růst se trochu zpomaluje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2023 08:30 Muž Pavligin66 [11] Re: Kawasaki
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ok
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2022 20:17 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Pavligin66
Bylo by fajn kdybys přidal par fotek ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2022 18:58 Muž RAP [1553] Re: Pavligin66
Pohlavně dospívají dřív než tělesně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2022 16:42 Muž Pavligin66 [11] – ahoj
mám 3 ryby tohoto druhu zafarbeným divoké :) ale bohužiaľ zavojnaté hmm , teraz majú okolo 11 cm za ako dlho dospejú pohlavne?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.01.2022 22:50 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: 3DOM
Je to možné. Je lepší mít vice jedinců v úměrně velkém prostoru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2022 22:46 3DOM – Pár - různé barevné varianty
Dobrý den, umřela mi jedna skalára z páru. Je možné pár doplnil jedincem i jiného zbarvení? Předem dekuji za reakce.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2021 15:40 treisina Re: Nobody62
krmím mražené komáří larvy (koretry) a mražené patentky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2021 20:11 Nobody62 Re: treisina
Dobrý den, tak toto jsem ještě také nikdy neviděl, ani se mi to nestalo. Ta skalára při tom krmení něco sní a nebo sní něco potom probrání? Čím krmíte?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2021 11:10 treisina – podivné chování skalárů
Dobrý den, co je to za podivné chování skalárů? Vždy při krmení jedna rybka začne jako smyslů zbavená lítat po akváriu jako zběsilá, naráží do stěn a krytu (kdyby tam nebyl, tak by vyskočila ven), nakonec so bouchne do hlavy a omámená leží na dně. Za 5 minut se vzpamatuje a plave normálně dál. Skaláry chovám řadu let, ale tohle jsem nikdy neviděl. Dělají to jen skaláry diamantové. Děkuji za odpověď. Můžete psát i na e-mail: havlikj@volny.cz

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2021 22:00 Muž MatyMaty [15] Re: RAP
Byly to ještě dorostenci ;-) ale velká omluva všem ve vláknu, přečetl jsem "pruhované" tak beru zpět hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2021 21:01 Muž RAP [1553] Re: MatyMaty
Jak velké ty skaláry?
Jinak mě se tyto dánia většinou držely u dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2021 20:58 Muž RAP [1553] Re: vlka
Plně souhlasím!
Nehledě na to, že je lépe chovat tato dánia při teplotě blíže nízké hodnotě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2021 20:35 Muž MatyMaty [15] Re: petsal
Ahoj, měl jsem takto poskládané jedno akva, pak jsem Skaláry přestěhoval. Bylo to v pohodě :-) Dania blbla nahoře a Skaláry to nijak nerušilo při těch svých dokazovačkách ano ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.05.2021 20:35 Muž vlka [3444] Re: petsal
Dánio perlové, je to nádherná rybička, podle mě bude v přítomnosti Skalárů stále někde zalezlé. Nemají rády stres a útoky, a na to jsou Skaláry dost dobré. Toť můj názor...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2021 20:15 Muž petsal [3] – Skalára vs danio perlové
Ahoj všem, potřebuji radu jestli k sobě půjdou skaláry a danio perlové. Máte někdo zkušenost? Díky...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2021 08:34 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: Daben
Přesně tak to mám taky s nimi mám jich 12 cca polovina nádrže je zarostla a dokáží se skovat že není vidět ani jeden, akorát když tam hodin mrazene patentky dokáží se urlouct že úplně kypri hladinu akva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2021 16:50 Muž Daben [120] - CichlidyRe: Brodys
Přesně jak píšou kluci,skaláři ti toho moc po akváriu nenamítají,ale rádi si někam zalezou, u mně maj svůj flek mezi kořenem a echináčem, dokážou se tam naštosovat, že nejsou ani vidět. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.04.2021 12:57 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Andy719
Jestli ti můžu poradit, tak si pořiď Limnobium a Vallisnerie. Skaláry si v nich rády lebedí a mají rády něco nad hlavou. Pak už se samy přemisťují podle potřeby. Někdy si zalezou, jindy jsou venku. Mám jich momentálně 8 ks a někdy nevidím ve svém akváriu ani jednu. Když nechtějí, tak vidět nejsou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.04.2021 14:51 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Brodys
Zarostlé akvárka vypadají krásně těch je tu hodně.Obdivovatel rostlin si tady přijde na své. Akvarista rybičkář co chce ryby vidět musí klestit. Prostor u předního skla by měl být volný. Ja to mám ať to trošku vypadá ale hlavně aby rybky byly spokojené. Prostě u mně jsou kytky až na druhém místě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2021 14:36 Brodys Re: Kawasaki
S chováním problém nemám, jak říkáš, někdy se trochu proženou,ale nikdy si neublíží. Manželka moc kytek nemusí,ale já jí vysvětluju,jak je to dobrý pro ryby, takže teď je to tak nějak z extrému do extrému. Zaroste to, že se tam chudáci sotva otočí, udělám prostřih a je tam plovací dráha :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2021 14:24 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Brodys
Toť otázka. Je dobré aby mely od všeho trochu. Dostatek volného prostoru a taky možnost ukrytu v rostlinách.Nekdy si zalezou a chtějí mít klid. Mnohdy si oblíbí nějaké místo a často se tam zdržují. I když jsou rády ve společnosti svého druhu často se rvou.Hlavně samci nebo páry proti sobě nebo všichni proti všem. Taky bývají i týden v klidu neděje se nic. Někdo je z toho nervózní, když se to rve,ale k nim to prostě patří.Je fakt, že do 100 litrů fakt jeden pár dospělých ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2021 14:07 Brodys Re: Kawasaki
Zeptám se Tě rovnou tady, protože vidím, že s nimi zkušenosti máš. Často mi akvárium hodně zarůstá, čímž se zmenšuje možnost plavání pro tyhle obry, na druhou stranu často vídám skaláry zašité v džungli. Co je pro ně lepší? Víc místa na plavání nebo schovky? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2021 13:46 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Andy719
Ta výška jim stačí. Litry a celkový prostor je dostačující pro 6 mladých ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2021 12:37 Muž Andy719 [2] Re: Kawasaki
Ok, děkuju za rady, zkusím tedy rozšířit počty skalár a snad budou spokojenější...

Jen než to dokoupím, tak bych rád uvedl na pravou míru, že akvárko má sice 50cm na výšku, ale když započítám dno a vrchní část krytu se světlem, tak reálná výška vodní hladiny je někde na nějakých 36-39cm, dle toho jak hodně to napustím při výměně. Vím, že to pro skaláry není ideální prostředí, ale prostě jsem podlehl a ten jeden stávající pár do toho nakoupil. Mám navzdory té nižší výšce vodního sloupce dokoupit i ty další 3-4 kusy, abych měl aspoň malé hejno?

Že pokud by se tam měl trápit, tak lepší, ať se trápí 2, než 6...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2021 11:22 Brodys Re: Andy719
Kluci mají pravdu,taky k tomu docházím. Máme podobnou velikost, já víc ryb a mám jich 5 a problém není, a to ani s agresivitou vůči ostatním. Postupně se budu snažit to směřovat k nim ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2021 10:18 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Andy719
Mrknul jsem do tvé prezentace. Máš tam pár ryb tak s 6 Skalárama mit přeřybněno určitě nebudeš. Pochop, že ty ryby byly od malička v hejnu třeba 200 kusů a najednou jsou v akva dvě......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.04.2021 10:07 Muž MatyMaty [15] Re: Andy719
Ahoj, těm skalárám bych vše podřídil a určitě bych jich pár přidal, tak jak píše Kawa, akvarium to unese ;-). Prošel jsem tím samým a opravdu více jedinců funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2021 09:14 Muž Andy719 [2] Re: Kawasaki
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj,

díky moc za radu :-) Šest kousků nezvládnu kvůli velikosti akvária a dalšímu osazenstvu, s tou aktuální dvojicí jsem už nyní takřka na maximu, abych neměl nějak přerybněno.

Fotky přikládám - dvě z jejich úkrytu ve skalce a jednu, kdy se mi je výjimečně podařilo zachytit na výletě mimo úkryt.

Koupím ještě ty patentky / koretry a uvidíme, jestli se na to více chytnou...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   06.04.2021 19:49 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Andy719
V první řadě chyba je, že jsou jen dvě. Měl sis koupit aspoň šest kusů. Jsou to hejnové ryby. Určitě jsou ještě malé a pokud je Beťák pár krát prohnal můžou se schovávat. Rada zní přikoupit ještě 4 kusy ze stejného zdroje a Betu ubytovat jinam. Třeba přechodně ať vidíš zda to byla příčina. Taky zkus třeba ztlumit světlo. Zkus je nafotit. A co se týče krmení vyzkoušej mraženou koretru a patentku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.04.2021 19:49 Muž dudak [1885] Re: Andy719
taky je možné, že nejsou na sušené vločky zvyklé a může jim to trvat než se přizpůsobí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2021 19:47 Muž RAP [1553] Re: Andy719
To by jsi chtěl od těhle prťat moc. Buď si jich měl vzít víc nebo větší jedince. Teď musíš doufat, že se časem otrkají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.04.2021 19:47 Muž Daben [120] - CichlidyRe: Andy719
Skalára je hejnová ryba,můžou bejt ve stresu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2021 19:37 Muž Andy719 [2] – Nesmělé skaláry
Ahoj všem,

před necelými 2 týdny jsem do svého společenského akvária nasadil 2 skaláry amazonské zlaté. Jsem začátečník, nicméně žil jsem (možná v mylném) dojmu, že si skaláry budou dominantně plavat po celém akvárku. Ty mé dva kousky jsou přitom velmi "nesmělé". Drtivou většinu času stráví ve spodní části akvária a většinou se drží spolu na jednom místě bez nějakého velkého pohybu - přijde mi, že vyhledávají úkryty (často bývají u dna u listů echinodoru, anebo dokonce přímo pod skalkou - viz foto v prezentaci, pravý zadní roh akvária). Poslední dny dokonce ani takřka nereagují na krmivo - zatímco ostatní ryby okamžitě vystřelí za krmivem, skaláry jsou netečné, de facto výjimečně si jakoby náhodou něco málo zobnou.

Je toto chování běžné, anebo to je problém? Především bych nechtěl, aby mi pošly hladem nebo tak něco - krmení se poslední dny v podstatě aktivně neúčastní, pak si ale aspoň trošku vyzobávají zbytky ze dna či květů rostlin.

Budu rád za vaše tipy.

Krmím Tetramin klasickými vločkami + Tetramin junior (+ tablety pro pancéřníčky), 2x denně po malých dávkách. Kromě skalár jsou v akvárku pancéřníčci panda, SAE, neonky červené a beťák. Teplota vody 26, PH 7-7,5, dusitany i dusičnany jsou ok...

Jedná z mých teorií je, že se bojí beťáka - třebaže ony jej nijak neobtěžují, tak beťák má tendenci po nich startovat, především když se k němu dříve přiblížily (tím, jak se nyní drží u dna a schovávají se, tak se de facto nepotkají, protože beťák je u hladiny).

Druhá konspirační teorie je, že mají problém s proudem - mám vnitřní setový filtr, z něhož je relativně silný proud, na druhou stranu si s ním ale poradí beťák i neonky, tak by mohly i skaláry.



P.S.: Nemám ambice je chovat a rozmnožovat, jen bych chtěl, aby v rámci možností ve společenském akvárku nějak nestrádaly.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2021 12:09 Muž strappy [39] Re: Kawasaki
Jaaaaj,a jamyslel zejeto solidni chovatel dle webu. Tak to pak chapu tve rozhořčení,doslova jsem zaryl do vosiho hnizda. Promiň

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 70 71

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 65780x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3448-skalara-amazonska-chov