Skalára amazonská - chov
OT:

Už posúdil(i).

To musia posúdiť iní.Konkrétne moje z odchovu.Nie je to nič čisté.Rodičia 5 pruhé zebry.Jeden z prarodičov 4 pruhý(pôvodné ryby ktoré som dostal).Všetky sa ešte len ,,vyfarbujú,, - bodkovanie sa stratí a ostanú pruhy.

Ale jsem.

Protože už dávno nejsi...

EDIT
He???
Hmm, tak proč jsem OT?
Edit: Aha, někdo se zamyslel.
Důležitá informace, řekl bych...

Jak to dělat když se to umí.

A to je návod, jak to dělat, jak to dělat, když se to umí, nebo jek to nedělat...?

0 22.04.2018 18:27
Prašan [2713] Starší reakce
Vypadají moc slušně, ale je vidět, že je to chovná forma. Asi jsem namlsanej přírodními importy či jejich potomky.
Co se týče těch ohlých ploutví v prostorných akváriích, tam bych to viděl spíš na chybu ve výživě.
Aj keď je často nádrž veľká,ale ryba má nad sebou málo priestoru resp.ak hladinu prekrývajú plávajúce rastliny tak má ryba tendenciu ,,hrbiť sa,, a chrbtovú plutvu sťahuje častejšie ako je vhodné.Často takto rybe zostane úplne ohnutá plutva,kedy ju už ani ryba nedokáže úplne vzpriamiť.Ďalšia vec je samotný osmotický tlak už od začiatku vývoja ryby.Vidím vzrastový rozdiel medzi mojimi rybami v mäkkej vode a rybami u brata v stredne tvrdej vode/vodovod bez úprav/.Práve teraz mám od toho páru mladé cca 25ks - príď sa pozrieť ako sú stavané.Pritom ti ukážem ryby ktoré som dostal ako dopadli a ryby ktoré som si sám odchoval.
Podľa štandardu je pre P.scalare udávaná veľkosť v tele 7-8cm/tlama vs začiatok chvosta/ úmerne k tomu majú byť vyvinuté plutvy.V podstate by chrbtová plutva mala mať výšku tela a análna rovnako prípadne je o niečo málo dlhšia.
Ja súhlasím,že skalár potrebuje priestor.No chcel som len,že potrebuje i kvalitnú vodu aj stravu.Inak nevyrastie.Podľa mňa i v 40cm vysokej(no musí byť i priestranná) nádrži sa dá vychovať krásny skalár.
Ironiou osudu je fakt,že kopec chovných jedincov v chovniach je chovaných v kockách 40x40x40 čo je smutné.
Nesúhlasim Rado s tebou...Moja skusenosť.Tiež som mal skaláre v nízkom akváriu, viď.moja prezentácia 400l akva.A rybam nenarástli chrbtové plutvy také ako by mali...a keď som trojročne ryby prehodil do akva s výškou 70cm, tak na jednej rybe som určite zaznamenal nárast chrbtovej plutvy asi o 1cm.Takže výška akva má vplyv na výšku ryby.Ale prsné plutvy a análna boli dkžkou v pohode, nič im nechybalo v pomere k telu podľa mňa.
Dole máš video a aj ti to píšem.Samec ma 12-13cm na dlžku/merané tlama - koniec chvosta/ Na výšku má samec 17-18cm/merané chrbtová plutva - analna plutva/
Ono by to i tak chcelo vidieť na živo.
Hoď jsem fotku(y). Jsem zvědav na poměr výšky těla a ploutví.
O krmení a kvalitě vody nediskutuji, tam je to jasné.

S tou mojou rukou v dlahe sa mi zle fotí,tak len krátke video.
Ročné ryby z vlastného odchovu ktoré už prerástli na výšku rodičov.Myslím,že i brušné plutvy stoja za pozretie.Vodný stĺpec 36cm.
www.youtube.com/… Tu s tebou súhlasím.Tá ryba potrebuje plávať.No nechcem sa chvastať ale tie moje ryby z odchvu za rok prerástli vlastných rodičov čo som onoho času dostal darom.A tu by som opäť apeloval na kvalitu, množstvo krmiva a parametre vody./taká malá poznámka:rodičia boli u pôvodného chovateľa vo väčšom akva ako mám ja/
Bežne zariadené,dokonca mám výšku vodného stĺpca len 36cm.Samice su samozrejme menšie.Samca keď tak cez sklo porovnám z metrom,má 17-18cm na vyšku(myslím teda meraný od koncov plutiev) a na dlžku asi 12-13cm.(od papuľky po koniec chvosta)
A to je 1 rok starý samec z môjho odchovu.
A to máš namysli odchovné nebo běžňě zařízené akvárium? Tu fotku klidně dej.
Wanderer napsal: ..........Tak jsem se tu jen chtěl podělit o postřeh, až bude někdo řešit, jestli 40 cm výšky akvária stačí.
Nestačí, pro vyšlechtěné formy alespoň 50cm. Pěknou skaláru udělá jen pořádný sloupec vody.
Těma prsníma ploutvema si spíš myslel břišní.
Starší reakce
Starší reakce
Tak ji zkus dát na čas do separace. Ty menší se zabydlí a dominantní samice se bude muset po návratu rozkoukávat. Minimálně nemáš co ztratit.
Všeobecně:
1 - Snažil jsem se tazatelce taktně naznačit, že skaláry jsou hejnové ryby, dva sirotci hejno netvoří.Sucu by měla být připravena,na možné komplikace,jsou čudly které žijí v harmonii,ale v případě sestavy s dominantním jedincem je život druhé ryby strádáním ve stresu,které občas končí jejím úhynem,agresivita v páru se mnohdy projeví,až po nakladení jiker,pokud není přítomen rušivý element,proti kterému obhajují teritorium,tak šarvátky o vlastnictví jiker mohou ponechat trvalé následky.Pro skaláry je odloučení od hejna nepřirozené, v případě výměny jedné z ryby u separovaného páru,se jedná o nucené dosazení partnera,jedna čudla nemusí vonět druhé.Můj osobní názor na chov skalár je skupina cca.10ks+, z jedné generace,případní agresoři se v tom množství nestačí zaměřit na submisivní ryby a většinou se soužití sklidní .Sociální chování se může podle počtu jedinců a prostoru podstatně odlišovat,trošku ve mně vrtá červík,že některé domestikované chovatelské formy vykazují vyšší vnitrodruhovou agresivitu, než přírodní druhy skalár.
2 - Možná by stálo za úvahu rozlišit chov,rozmnožování a dostupnost chovných ryb,mezi hobby nádrží a odchovničkou.
V technologii množení ryb v odchovnách je situace jiná,z chovného hejna se k odchovu odlovuje přirozeným způsobem vybraný pár, nebo se z ryb s určeným pohlavím sestavují nové páry ,které se umísťují do vytíraček.
a) pár odvodí mladé (tato možnost zřejmě zajímá tazatelku)
b) pár má po výtěru neshody,submisivní jedinec je odstraněn a mladé odvodí dominantní ryba
c) pár se po výtěru odloví,nebo se přemístí třecí podklad do jiné nádrže k inkubaci
Tření dvou samic ,není neobvyklé,pohlavně dozrávají dřív ,než samci, někdy se mezi nimi vyvine trvalá vazba,ale po přepárování jsou s pohlavně aktivními samci funkční.
Tření samice s dvěma samci ve výsledku vetšinou dopadne negativně,samec který se přidá k páru simuluje oplodňování a a využije nepozornosti k požírání jiker,nebo je skutečně funkční,ale po ukončení kladení dojde ke konfliktu zúčastněných ryb a likvidací výtěru,tím nechci vyloučit možnost úspěchu ,u jiných cichlid jsem měl potomky dvou samců z jednoho výtěru,ale vetřelec byl původním párem z prostoru vytlačen. Pokud má Sucu pouze jeden pár,tak mám pochybnosti,že bude při případné nehodě plnohodnotný jedinec k dispozici . Mám to několikrát za sebou.s rybami,pro které nebyl druhý jedinec dostupný a reprodukčně zůstaly bezcenné.
Jen pro zajímavost,závislost přírodní formy skalár na přítomnost hejna:
Setkal jsem se WF skalárami,které se průběžně vytíraly ve společnosti hejna a po přemístění do vytíračky ukončily na šest měsíců pohlavní aktivitu, po návratu do chovné nádrže došlo téměř okamžitě k dalším výtěrům,pár byl opětovně umístěn do vytíračky a osm měsíců o sebe ryby nejevily zájem,majitel je po této době vrátil k hejnu a po několika dnech se dočkal mladých z odebraného výtěrového podkladu.
Nic proti ničemu,vycházím z osobní reality.Ať se daří.
Tak se smiř,že má osud otlounkánka,sleduj její zdravotní stav,pokud by došlo k nějakým negativním zdravotním změnám,tak tu rybu utrať,stejně bude podražená,ale snaž se ji uchovat v nádrži co nejdéle,po jejím odstranění by mohlo dojít k dalšímu posunu v hierarchii a stejný osud by mohl postihnout dalšího nejslabšího jedince v hejnku.Držím Ti a utlačované rybě palce,situace se může uklidnit a čudla to dá.

Mám jednu kterou nenávidí všechny ostatní a ta je věčně schovaná za kořenem. Má tam svůj klid, dokud nevystrčí čumák. Ale nažere se

Chování ryb ovlivňují celková kvalita vody.
Pokud chceš relativně mírné skaláry, pořiď si Nanaye.

Luďovi odvodily mladé ve společenské nádrži.
rybicky.net/nadrze/21509 Já osobně taky pro pár v akva nejsem. Měl jsem samce co po nepovedeném výtěru masakroval samici a taky to byl pár který vytřískal 6 skalárů v 450L akva

No já teda proti párovému chovu nic nemám... a v osázené nádrži s ostatními rybami... může to fungovat velmi dobře...
A v tom je ta krása, že to bude pokaždý jinak.

Tedy s tím množstvím jedinců a agresivitou. Taky už jsem to vyzkoušel, mít jenom dva jedince (záměrně neuvádím pár) a i když to bylo v pohodě, prostě to nebylo ono, to "něco" tam chybělo.

Sucu napsala: Co si myslíte o chovu skalár pouze v jednom páru na nádrž ? Když je to hejnová ryba - nebude jim to vadit ?
Není to škoda v tak velkém akváriu jen jeden pár? 8-10ks by se vešlo. Méně jak 6, bych nedoporučoval. Zeptej se na zkušenosti vaaclava.

Degenerace chovu, ztráta přirozeného jednání... Víc k tomu dodat nelze, pokud to budu brát jako, že se to stalo....
Neviem ja taký problém nemám.Skaláre sa pária nie len s jednou samicou, ba dokonca som pozoroval,že jednej samici oplodňovali naraz ikry dva samce.Nevidím problém ,tak to robí xy chovateľov aby mali lepší odchov.Ak jedna z rýb uhynie proste tam jednoducho strčím druhú.Niekto tu aj písal,že nie je dobré dávať do zabehnutého húfu novú mladšiu rybu.Ani s tým som nemal problém.
Mohou z toho dostat ponorkovou nemoc,další problémek,když Ti uhyne jedna z ryb ,tak s ní budeš obtížně spárovat novou.

Starší reakce
Vidíš to na rybách..musíš krmiť tak aby mali zaoblené bruška

, 3 až 5 krat denne. Tri je určite minimum pri mladých rybách, ak chceš aby narástli.
Asi neexistuje přesný návod jak krmit, chce to vypozorovat. Moje skaláry by žraly pořád. Stačí jen projít kolem akvária a už se slejzaj u místa krmení.
Já ty moje krmín 2x za den a 2x v týdnu mají den hladovku. Krmím hlavně mraženým a nebo sušeným (patentky od Petr Grýgera, koretky od Petr Grýgera, Sera nítěnky FD Tubiflex, Sera červené komáří larvy FD Rote Mückenlarven) a taky dostávají vločky a granule Sera Vipan a Sera Vipagran (snad mě MonterMonty neukamenuje

)
Se skaláry zkušenost nemám. Ale u všech ryb, co jsem měl, jsem to zjišťoval stejně. Jednou je krmím do té doby, dokud nepřestanou přijímat potravu. Pak jsem si to množství zapamatoval a pak vždy krmím odhadem 2-3x méně.
[1] ...... 64 65
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Přidat příspěvek • Zobrazeno 54363x