Skalára amazonská - chov
Nejdříve musí být podmínky, bez toho nic nevyřešíš a ostatně, ono to akvo na skaláry moc není a na dva už vůbec ne, jsou to totiž hejnový ryby. Nemá cenu tam prát nějaký léčivo, když se bude léčit pouze následek, ale příčina problému bude přetrvávat.
Rastliny sú už posadené po celom dne, len čakám, kedy sa viac rozrastú. Filter plánujem meniť v blízkej dobe. Ale neviem, čo robiť s tým skalárom, čo nechce skoro vôbec jesť. Neviem, ako veľmi je to s ním vážne. Nechcela by som o nich prísť, sú to moji obľúbenci.
Kvalita prostředí, to je to oč tu běží. Tím filtrem začni, čerpací hlavu a pořádnou kostku biomolitanu, týdně měnit polovinu vody, více rostlin, jinak nemá cenu řešit nějakou léčbu, budeš se motat v kruhu.
Ďakujem za odpoveď
Tak som si teda vytvorila prezentáciu a budem vďačná za radu, čo by im mohlo pomôcť. Pridala som aj ich fotky, no neviem, či sa to dá z toho posúdiť.
Tvoje skaláry jsou s největší pravděpodobností sužovány přítomnotí vnitřních parazitů(oni jsou přítomni vždy), ale došlo k jejich neřízenému namnožení, což nastává v momentě, kdy jsou ryby nuceny pobývat v nevhodných podmínkách. Dá se to řešit třeba Flagellolem, tedy léčit celou nádrž, ale je otázka do jaký míry jsou ty ryby zasažený a jak je jejich stav vratný. Určitě by celé věci prospělo zřídit si prezentaci předmětný nádrže a uvést co možná nejvíce informací o akváriu, aby se na případné chyby dalo upozornit.
0 22.03.2015 00:30 umi – Skaláre nechcú jesť + biele výkaly
Dobrý deň,
robím si starosti o mojich dvoch skalárov a budem vďačná za každú radu od skúsenejších. Všetky ostatné rybky v spoločenskom akváriu vyzerajú byť v poriadku, len skalárom príliš nechutí jesť. Nakúpila som už 5 druhov kvalitného sušeného krmiva, ale žiadne ich vôbec nezaujíma. Živé krmivo u nás v akvaristikách nie je veľmi dostupné, tak ich dokrmujem nadrobno nakrájaným rybím alebo kuracím mäsom. Jeden skalár ho jedáva celkom s chuťou, ale druhý ho väčšinou vyplúva. Raz som im zohnala živé niťovky a to bolo jediné, po čom sa aj on vrhal.
Doteraz som si robila starosti len s tým, že im akosi nechutí, ale teraz som zahliadla na fóre, ako niekto rozprával o nejakých nematódach, ktoré sa vraj prejavujú bielymi výkalmi a nechutenstvom. Tak moje skaláre majú biele výkaly odkedy som ich priniesla z akvaristiky. Nepodarilo sa mi nájsť veľa informácií o nematódach u skalárov. Máte s tým nejaké skúsenosti alebo mi viete odporučiť nejaký zdroj info?
Starší reakce
Jen na okraj: já používám 200 litrové akvárium ve spojitosti se skaláry jako vytíračku
Jj, to je lepsi volba, ja tvy akvo nezkoumal, ale 150 l je fakt jen pro parek a to ne s zivorodkama, i kdyz skalary snesou hodne, tak sami taky neco nadelaj, pokud je chces mit v 150 l, tak jsou hlavnim obyvatelem, parecek, pekne zarostly akvo a k tomu nejakou rozumnou hejnovku a neco na dno a tim to hasne.
Vím mám lechce přemnožíno, ale všechny ostatní rybky vesele rostou bez problému již pul roku a i ten jeden zbylej skalár. Tak ho dám kámošovy ten jich má hodně tak doufám že ho přijmou. díky za rady.
6 skalárů ve 150l u hromady živorodek a ještě jiných ryb vážně není dobrý nápad, to bych rozhodně nedoporučoval a spíš bych se příkláněl k tomuhle problému, než ke "špatnému chovu".
Starší reakce
OK - díky moc za rady, zkusím živé krmení - tomu jsem se dosud vyhýbal.
Ti "prckové" jsou jinak celkem čiperní, plavou s ostatními - pokud je ti větší zrovna nezahání do "podrostu".
Pokud ti "chcípáčci" moc nežerou ale jinak se chovají zcela normálně (nepostávají nehnutě pod hladinou, nemají světlé výkaly), tak je velmi pravděpodobné, že to, co jim nabízíš, jim nechutná. To zjistíš, jak už bylo psáno, živou potravou, já bych doporučil koretry, pro zpestření grindal.
Taky je možné, že jsou "podražení" - to se pozná, když se budou futrovat jako ostatní ale stejně moc neporostou.
Jinak u skalárů (budu psát o tom, čemu se věnuju) je zcela normální, že už ve 2 týdnech stáří jsou mezi jedinci markantní velikostní rozdíly v řádech desítek %. Ve 3-4 týdnech jsou některé ryby 2-2,5 větší než jiné a přitom i ti prckové netrpí nechutenstvím.
Teoreticky je možné i to, že jsi koupil ryby ze 2 výtěrů přičemž ty menší budou paradoxně ti starší ale jsou to ti prckové, kteří byli přidáni mezi mladší ale normálně rostoucí ryby.
Každopádně ale začni co nejdřív se živým krmením -aspoň 1x denně živé.
Přesně takhle plivou Ramirezi napadené nematodem , akorát je to jinej levl ryby ,tak na to chcípaj , skalára s tím klidně může fungovat roky ...
No měl jsem stejný problém z 6ti skalár mám 3 velké a 2 takové menší ale rostou. Jeden mi bohužel uhynul.
Může, je možný že mají nějaký vnitřní parazity, ale otestuj to živý.
OK - zkusím to, díky moc.
Nemůže to být důsledek nějaké nemoci ?? Ale to by asi byli "špatní" všichni, že ??
Ti žraví mají délku těla (tlamička - kořen ocasu) skoro 7 cm, (na výšku tak 14 cm), ti zakrslíci mají tělo tak 3,5 cm a na výšku asi 8 cm..........
Co zkusit živou artemku. Mě potom jeli jak urvaní.
Dobrý den, mohl by mě - prosím - někdo fundovaný poradit ?
Koupil jsem si v září 10 skalárek Rio Nanay (F2), byly velké jen cca 2,5 cm. Nyní je polovina z nich cca 3x větších rozměrů, než-li ostatní a navíc ten "neduživý" zbytek ani moc nežere - většinu potravy z tlamičky opět vyplivne. Krmím kvalitním a pestrým suchým krmivem (cca 3 druhy), k tomu 3 druhy mraženého krmení. (Akvárko není přerybněné, pravidelná )údržba a pod....). Nebo takovýto "statistický" vývoj je normální ??? Díky za názor, nemám s odchovy žádné zkušenosti.
Díky Densi.
Starší reakce
Proč jsou ty moje skaláry tak tupé , zas se jim to vykulilo ve vodě tak tvrdé , že by tam neměly ani vydržet žít a vony to přehazujou na ten nejkolmější list co v akvárku je a samo jim to padá rovnou do huby agasisákovi ,kterej tam jen stojí nastavenej s votevřenou hubou
0 19.12.2014 20:47 JoKa – Re: Langpy
Už to tady kolegové rozebírají, ale já budu apelovat na jinou věc a tou je to prozatím nezkoušet ani náznakem. Není to tak dávno co se tady řešilo tvoje akvo a dvě skaláry a jestli pošilháváš po nanynkách a hodláš je prásknout k těm dvěma, tak to bude hodně blbý rozhodnutí.
Jo jo, nanaye bych si taky neprznil...
Čtení o tom moc není, takové zprklotiny patří do žaludků jinýh ryb, nikoli na fotky či další šíření. Jinak je to uplně stejné. Pokud se najdou dva skaláři ochotní se třít, neřeší jestli je druhý divoký nanay nebo přešlechtěný kominík nebo red dvil (pokud mají omezený výběr). Co do potomstva je škoda ničit krev u ryb jako jsou nanaye, i kdyby to bylo vizualně stejný, nanayem se to nazvat nedá.
Není to pro ně vůbec žádný problém a stává se to běžně, oni to ty ryby vlastně vůbec neřeší...
je možné, aby se ve společenském akváriu vytřely saláry pterophyllum scalare a pterophyllum scalare sp. rio nanay? navzajem? nebo je to o neco tezsi nebo tak neco? je to vlasten stejný druh tak by to nemel být problém? a jak pak asi vypadají potomci je o tom nějaké čtení?
Starší reakce
Tak prej to jsou hejnový ryby.
Tak pořád se to motá kolem té kondice a pohody ryb , neuhájení teritoria , popř ztráta výtěru , bude i pro dominatní pár stresová situace , kdejakej mladej "hejsek" na to právě čeká , aby nahradil vůdce gangu
Já vím, že to u nich nic neznamená, ale pro mě to znamenalo
aspoň to tam trochu žilo a bylo se na co dívat ;)
0 07.12.2014 18:47 radim taky dám příklad...ještě když jsem měl v provozu "roh1" (cca 500L čistých), tak jsem tam měl tak dominantní pár, že byly ostatní skaláry, jak oškubané kuřata...nebylo před párem úniku a to se třely pravidelně v rohu akva. Samice si ty bitky vyloženě užívala, když měla za sebou oporu v podobě velkého samce
Ta povaha páru byla odstrašující...
Ryby vrhly
pokaždé mě to rozesměje
třeba jenom jednoho, řekněme nejproblémovějšího jedince, kde se po dobu jeho nepřítomnosti utvoří nová sociální vazba a po přidání raubíře zpět, je všechno tak trochu jinak.
Tohle můžu potvrdit... Nechal jsem si dvě nejhezčí ryby z mého úplně prvního výtěru. Naneštěstí se ukázalo, že oba samci... Mají rok a půl a už přerostli oba rodiče...
Ten původní pár, když jejich potomci dospěli, se dostal do totálního útlumu, dokonce jsem myslel, že o samici přijdu, jak moc dostávala. Nakonec se situace částečně uklidnila, když se její povedený synáček spároval s matčinou ségrou a měli několik vrhů...
Já ale chtěl, aby se vytřel i původní pár, protože dělají nádherné ryby. Což se nedařilo, už to nebyl dominantní pár v akva a spíš se krčili v rohu...
Tak jsem je odlovil do jiného akva... Po třech týdnech zvykání se mi vytřeli a když jsem je vrátil zpět, tak se situace úplně otočila. Matka s otcem jsou dominantní a už si čistí list k výtěru ve společenském akva...
Takže asi na tom fakt něco bude. Když se jim podařil výtěr, tak si asi zase začali věřit a své nezbedné potomky si srovnali...
Pravidelný tření u nich nic neznamená, dovedou bejt solidně promiskuitní.
On se ten pár pravidelně třel, tak jsem je nechtěl dělit a doufal, že se to časem ustálí. Pak už nebylo co řešit, tak uvolnili místo a šli do většího, kde sice budou trochu trpět, ale aspoň nebudou stresovat menší ryby
Ono ty tresty se nemusejí týkat celý party, ale třeba jenom jednoho, řekněme nejproblémovějšího jedince, kde se po dobu jeho nepřítomnosti utvoří nová sociální vazba a po přidání raubíře zpět, je všechno tak trochu jinak. Ovšem ani to nefunguje vždycky spolehlivě, ale jako možný řešení se to dá zkusit.
Jojo měl/mám podobný problém. Jeden tvrdý pár ve 400 litrech a zbytek skupiny byl zahnaný na druhé straně a dostával co proto. Nakonec to ustál jen ten pár + jedna nepárová samička. Nepomohlo členění, kořeny, kytky...nic. Tak šlo za trest do většího a tam už je relativní klid
Tak ono je to jedno, jak budeš mít "štěstí" na špatný kusy, tedy myšleno povahově, tak tě nezachrání ani 250 litrů. Ve 150 litrech mě prospíval pár několik let a ve 300 litrech jsem měl neustálý problémy se 6 člennou skupinou s převahou samic. Ta odpověď tady nebude nikdy jednoznačná.
Jinak pokud to zkoušet, tak rozhodně začínat s více kusama od mládí a nechat to vybrat a ostatní postupně ubírat, ale stále se to bude točit na kolem té nejdnoznačné odpovědi. Samozřejmě, že jedna jednoznačná tady je, nedělat to.
Trochu bych se obával toho, co se bude dít, až se vytvoří nějaký pár. Tomu zbytku v těch 150l nebude moc dobře. Viděl bych to na hodně hraniční objem
Jsou to ryby hejnový a to co je uvedeno v tlase je spodní hranice všeho.
Edit: Tedy dovedu si i ty větší počty představit, ale bude to chtít mít kliku na povahu a správnou sociální strukturu, řekněme ve 4 členný partě, ale člověku méně otlučenému to nebudu doporučovat.
Starší reakce
Přikrmuju tak trnuchy a bez problémů. Opláchnu a krmím. Samozřejmě při sběru koukám, jestli žížala neleze někde kolem kaluže oleje
Už jsem měl trochu výčitky že to dělám špatně jak to tu čtu
Tak jsem rád že nejsem sám kdo je jen opláchne
Nikdy to problém nebyl. I když je teda fakt, že to nikdy nesbírám odjinud nez z čistého lesa. Kdybych obcházel po dešti chodníky s čelovkou a sbíral tam, to už bych byl asi opatrnější.
Ono opravdu záleží na velikosti...ty drobné zpucnou bez problémů, velkými se až mohou zadusit. Protože skalára je ryba neskutečně žravá, někdy se přecení...Velké cichlidy krmím žížalami po rytí záhonů celkem běžně a s tím jejich vytrávením vědu moc nedělám...
0 25.11.2014 23:59 Romy [1839] - Cichlidy Kouknul jsem do Akvaristické příručky Ivana Petrovického z roku 1976 a o žížalách tam něco je.
Pokud mě paměť úplně neklame, tak ve starších akvaristických příručkách se psalo i o krmení žížalama a jako kluk jsem to zkoušel. Žížaly se mají usmrtit vhozením do vařící vody a pak po nich přejet prstem od hlavy dozadu a tím vytlačit obsah zažívací trubice.
Pak už jen nasekat, propláchnout a podávat (nejlépe se šípkovou omáčkou - není ale podmínkou).
Žádná karanténa nutná není, nicméně něco takového bych skalárám necpal, mnohem víc ocení vypasené dafnie plné "zeleného" a další breberky z ověřených zdrojů, případně komáří larvy a tak dál, ale o tom ti tu může zase více vyprávět Roman
Žížaly na ně budou nejspíš velké, cvrček zase moc tvrdýa taky velký. Dál mě napadají červíci, které získáš snadno, tím že necháš někde v teple na parapetu kus masa, ale tím smrádkem bys nemusel moc potěšit okolní obyvatele
ale to jsou spíš alternativy a takové hrátky z nudy s tím masem. Chce to postavit dobrý základ z kvalitního sušeného (tetra, sera, hikari) a mít doma spektrum mraženého. (+ třeba nějaká ta zeleninka na přilepšenou) To potom uplně stačí a není třeba vymýšlet ptákoviny. Skaláry se dají ukrmit snadno a bez námahy, jsou i horší a náročnější strávníci
Tak je fajn, že se to posunulo.
Jenom si neodpustím poznámku k té mírnosti. Tady je to selanka, míříš vysoko(nic proti tomu), podívej se schválně na spec. fóra, třeba
ceskycichlidklub.eu/… a zjistíš že tam se nikdo s nikým nemaže a kdo není schopen akceptovat drsnější kritiku, nemá tam co dělat.
Přidat reakci
1 ...... [31] ...... 70 71
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 65933x