Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Pár postřehů (neboli dva) z chovu skalárů

 

Články » Pár postřehů (neboli dva) z chovu skalárů   Vytisknout tuto stránku 

Pár postřehů (neboli dva) z chovu skalárů

Publikováno: 19.07.2016 • Autor: © Ivoš • Rubrika: Ryby

Coby momentálně neaktivní (od)chovatel skalárů mám dvě nádrže (360 a 240 litrů) více jak přerybněné dospělými skaláry z vlastních odchovů coby ty nejlepší kousky čekající společně se mnou jen na to, až se někdy odstěhuji z Vinohrad, kde mi v bytě z vodovodních kohoutků teče pro chov skalárů zcela nevhodná voda ne nepodobná té z jezera Malawi a navíc ještě pod tak malým tlakem, že na RO mohu zapomenout.

Čili mám v obou akvárkách již přes rok nafrcaných asi tak 40-45 dospělých skalárů, což se ne každému hnedka povede a tudíž ne každý může mít vytvořenou představu, co to vlastně udělá

 

Nebudu nikoho zbytečně napínat a hned se rozdělím o své postřehy.

 

1. Jak to vlastně je s tím chováním skalárů vůči ostatním v době tření

O skalárech se traduje, že jsou to mírné společenské hejnové ryby avšak každý, kdo si je pořídil ve "standardním" množství (4-10 kousků dle velikosti akvária) nakonec zjistil, že se hejno rozpadne do několika párů, které spolu (a někdy i uvnitř páru) vedou věčné šarvátky o to, kdo z hejna nakonec bude (společně se svým partnere/partnerkou)největší boss. No a když se veškeré pozice vyjasní, tak dominantní pár zabere minimálně polovinu akvária a zbytek se povětšinou krčí někde v rohu a ani nedutá, což se v době tření onoho páru ještě vystupňuje.

V případě, že se chce vytřít některý z nedominantních párů, se situace na chvíli třeba i změn,í ale pak vše vrací do původního stavu.

 

Ovšem, a to je ten můj postřeh číslo 1, pokud budete mít ve stejné nádrži skalár třeba 20 či ještě lépe 30, tak brzy dominantnímu páru dojde, že tolik konkurentů se zkrátka věčně na uzdě udržet nedá a po 2-3 týdnech to vzdají. Skaláry pak pro své tření vyžadují podstatně skromnější životní prostor než předtím a jejich výpady vůči ostatním nabývají spíše propagačního charakteru.

 

Zajímavé na tom je především fakt, že se ryby třou v ustálených párech  - původně dominantní samec se spokojí s tím, že se občas některé z ostatních samic snaží zaimponovat, ale tím to hasne. Společenský život ryb se tak začne podobat onomu ideálu z akvaristických příruček - v nádrži máte vcelku klidné a pospolité hejno bez věčně orvaných ploutví a odřených šupin.

 

2. Skaláry si nějak uvědomují svoji podobu

Tak tohle je opravdu zajímavé až mystické.

Formy mých skalárů jsou tyto: černá, zlatá, světlý leopard, tmavý leopard.

Všichni mí černí a zlatí skaláři jsou potomky jediného páru, světlí a tmaví leopardi jsou z různě kombinovaných výtěrů 2 samců a 2 samic.

 

No a teď se držte, teď to přijde:

Ve všech případech, kdy se v jedné či druhé nádrži třel nějaký pár, tak pokaždé to byl pár stejné barevné formy, čili černý s černým, zlatý se zlatým, světlý leopard se světlým a tmavý leopard se tmavým.

(Pro ne úplné znalce barevných forem skalárů: leopard je forma, která má místo příčných pruhů skvrny.)

A aby toho nebylo málo, tak ještě jedna věc: varianta leopard vznikla z již dříve vyšlechtěné a ustálené varianty zebra (to jsou ty skaláry s jedním pruhem navíc). Takže i když jsou táta i máma očividní leopardi, v jejich potomstvu se vždy najde část populace vracející se víceméně úspěšně k původním pruhům. No a dle mého pozorování i tento faktor hraje velkou roli při výběru protějšku ke tření mezi samotnými leopardy - ti podstatněji pruhovanější dávají přednost pruhovanějším před čistě skvrnitými!  A to už je vážně na palici!

Co z tohoto plyne, toť otázka, či rovnou několik:

 

Uvědomují si skaláry svoji vlastní podobu a cíleně hledají odpovídající protějšek?

Dle všeho, co je mi o chování ryb známo, toto možné není. I když ryby mají možnost samy sebe očumovat (v případě, že máte třeba za zadním sklem tmavou tapetu), tak i mezi savci není příliš druhů, kteří jsou schopni vnímat svůj odraz v zrcadle jako SVŮJ.

Však se tohoto "nevědomí" tradičně využívá třeba u bojovnic, kdy samci zaujímají výhružné postoje před zrcadlem domnívajíce se, že vidí cizího soka.

 

Jedná se o instinkt?

To se mi také vůbec nezdá, jak by k němu ryby za tak relativně krátkou dobu, kdy jsou šlechtěny v různých formách přišly a k čemu by jim byl?

 

Jedná se o náhodu?

Statisticky zcela vyloučeno.

 

K profilu své nádrže Bažina II (to je ta větší)  http://rybicky.net/nadrze/14991 jsem umístil 2 videa ilustrující tento článek:

Video s názvem Idylka běžného dne potvrzuje všeobecnou pohodu, ryby volně proplouvají celou nádrží.

Video Příprava ke tření 2 párů současně pak ilustruje obsah tohoto článku a myslím, že stojí za krátký komentář:

V pozadí (za giganteou) se chystá ke tření pár světlých leopardů a k tomu samému se připravuje v popředí (čili pouze asi tak 25 cm daleko) jiný pár světlých leopardů. Mírně nervózní samice si mezi sebou vyříkávají, která bude klást jikry na jaký list, samec zadního páru symbolicky chrání prostor ke tření. Samec předního páru má nějaké handrkování vyloženě na háku a čeká, až si to jeho samice vzadu vyříká.

Ostatní skaláry celkem nevzrušeně proplouvají kolem a zevlují.

 

Čili:

1. Je vidno, že přípravy ke tření nejsou nijak drastické.

2. Opět se budou třít páry stejných barevných forem.

 

K tomuto bodu můžu závěrem říci jediné: Laik žasne, odborník se diví. :-)


Zde ještě přikládám narychlo udělanou fotografii BažinyII, ve které se momentálně nachází 25 dospělých skalárů, 4 garry gotyly, 2 péřovci, 6 mřenek, 1 parmička červenoploutvá a asi 12 živorodek. Slušný provoz...

 

F

 

A úplně samým závěrem přidám 3.(prémiový) postřeh: takto přerybněné nádrže se opravdu, ale opravdu nemusí hnojit a kytky rostou jak splašený. ;-)

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 41x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 19.07.2016 Upraveno: 21.07.2016 Přečteno: 1115x

Schválili: Jája **** 21.07.16 • romant *** 21.07.16 • vaaclav **** 21.07.16

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Ryby
14.11.2017*****Mikrogeophagus ramirezi - opravdu náročná ryba?42x
17.07.2011*****Fotogalerie živorodek II část1578x
30.10.2010*****Krunýřovci rodu Otocinclus5323x
18.03.2008*****Krunýřovci (Loricariidae)10358x
11.01.2010*****CICHLY - královné našich akvárií4978x
03.11.2009*****Ryby v rybím domě3000x
05.03.2008*****Mečovka zelená (Xiphophorus hellerii)13851x
15.01.2011*****Léčba V-Penicilinem1301x
20.09.2020*****Kterak jsem odchovala pancéřníčky napské444x
22.04.2014*****Živorodka lesklá /žirardinka, metalika/ - Girardinus metallicus z pohledu amatéra586x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 14 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [14] Jaňoula® 06.11.18 20:02
Mám poznámku k tomu uvědomování podoby. Nemusí to být tak, že si ryba uvědomuje svoji podobu. Na to, aby se třeli ti samí spolu, bude stačit, aby jedinci preferoval varianty na nějaké stupnici. Pro příklad (napadlo mě světlý/tmavý): Nejatraktivnější je pro skaláru zlatý, pak světlý leopard, dál tmavý leopard a černý. Pokud si má jedinec vybrat, jde automaticky za zlatým, ale o toho se perou všichni. Obletovaný jedinec je ve výhodě, může si vybírat, protože ho chtějí všichni, vybere si zlatého, protože ten je ze všech nabídek nejatraktivnější. Jsem-li světlý leopard, mám smůlu a musím za někým trochu ošklivějším, tak jdu za druhým v řadě - světlým leopardem... a tak dále. Není to z mé hlavy, ale evolučně v přírodním výběru to tak funguje. Dá se to dobře simulovat i jako hra s dětmi: všem nalepíme na čelo lísteček s číslem a cílem hry je najít si partnera s nejvyšším číslem a utvořit s ním dvojici. Zcela přirozeně se vytvoří páry dvou nejvyšších čísel, pak o trochu nižší, nižší, nižší až nakonec na sebe zbydou ti dva chudáci, co mají oba nejnižší číslo. To, že já nevidím, jaké mám číslo na čele, neznamená, že to nevidí ostatní a podle toho se ke mě chovají. (A teda rozhodně z toho nemůžeme s jistotou říct, že si skalára uvědomí "Aha, takže já musím být světlý leopard!" Možná. Ale možná taky vůbec.)

Reagovat na tento komentář [13] Scilla® 21.08.18 20:27
Tak myslím, že to není vážka, ale šídlo www.chovzvirat.cz/…/Krásné fotky!

Reagovat na tento komentář [12] Pandice® 10.03.17 19:45
Skaláry jsou super.

Upravit Reagovat na tento komentář [11] ® 07.03.17 19:24
Teda skaláry jsou moc zajímavé svým chováním. Škoda, že na ně nemám dostatečně velké akva. :-)

Reagovat na tento komentář [10] Horác® 21.09.16 12:31
www.facebook.com/… :o) ...

Reagovat na tento komentář [9] Fučikovský® 13.08.16 23:18
díky, plánuji nádrž a jako hlavní osádku skaláry, chtěl jsem se držet hodně při zdi a pořídit cca 6 kousků, vidím že budu muset být velkorysejší, dvacet do pětistovky snad bude dost.

Reagovat na tento komentář [8] MartinH® 01.08.16 20:52
Podobné je to i u jiných ryb. Já mám podobnou zkušenost s ancáky. Všude se píše hejnová ryba, ale máte-li 2, 3 kousky tak ten největší ty ostatní neskutečně prohání. Máte-li jich 10 a víc, tak se klidně vedle sebe válej v řadě a čekají na večerní tabletku.

Reagovat na tento komentář [7] MiKu® 30.07.16 14:21
Výborné.... Zase jsem poučen. Mám v 1000 litrech 12 ks, a můžu potvrdit parovani stejných forem. Atmosféra že klidná, ale to přičítám tomu, že tak je asi 12 už relativně velkých teter ohňoznakých, které je neustále buzerují, hodně neonek atd., takže skalary musí řešit další ryby....

Reagovat na tento komentář [6] Horác® 29.07.16 18:27
@Zoidik: Řekl bych, že je to málo. Měl jsem 12ks ve 465L ... a řezali se jako koně. Místo abych přidal, zredukoval jsem to tenkrát na 6ks (3 páry). A bylo to ještě horší ... přesně jak píše Ivoš - vytvořil se dominantní pár šikanující ostatní ... šarvátky (někdy dost brutální) nebraly konce ... Kdo nikdy neviděl skaláry točící se kolem sebe dokola až vzniká vír a lítaj kytky, tak ještě neviděl pořádnou bitku skalár :o) ...

Reagovat na tento komentář [5] JirkaŠčobák® 28.07.16 16:29
Skaláry už dlouho nemám, ale toto jsou zajímavé postřehy!

Reagovat na tento komentář [4] Zoidik® 26.07.16 08:25
Si tak říkám, jestli 8 kousků v 432litrech není málo...

Reagovat na tento komentář [3] mudzej® 23.07.16 21:05
Mám jeden pár, který byl v pohodě a potom při vytření uhlídali až do rozplavání. Když neudrželi plůdek v hejnu tak vyvraždili 20 dánií a cca 50 živorodek. Teď jsou vytřené v sólo nádrži a hodlám si minimálně dvacku nechat. Jsem zvědav jestli zůstanou starouši věrní nebo se spustí s potomstvem. Za tvé postřehy děkuji.

Reagovat na tento komentář [2] Ivoš® 23.07.16 08:28
Přesně tak. A pokud máš natolik dobrou vodu, že by "hrozila" možnost úspěšného dozrání a vykulení jiker, přidal bych nějakého spolehlivého jikrožrouta -1 péřovec by měl stíhat vyluxovat veškeré jikry nejpozději přes noc. Tím se předem eliminuje jakýkoliv pokus o vytváření životního prostoru případnému potěru.

Reagovat na tento komentář [1] Horác® 22.07.16 22:32
Díky. Dokonale načasováno :o) ... Zrovna se poohlížím po skalárách. Takže nikoliv 10, ale 20 kousků ... při nákupu budu rozhodně myslet na tenhle článek :o) ...

Další články tohoto autora
20.11.2018*****LED zářivky - tip od elektrolempla pro jiné elektrolemply582x
12.05.2017*****Mé peklo se jmenuje Eheim795x
29.12.2014*****Náhradní rodičovská péče u skalárů383x
07.12.2014*****ZOO Bráník: Akvaristika nebo kafilerie - epilog778x
18.04.2014*****Nudí se vaše ryby?1541x
28.09.2013*****Garra gotyla aneb hasta la vista, ruducho!1217x
05.08.2013*****Jak jsem vypustil poplašnou zprávu536x
26.04.2013*****Zhotovení rozstřikovací rampy k čerpadlu AT 200-203 během 2 minut? Proč ne?1228x
23.04.2013*****Výroba propustné přepážky do akvária1104x
13.12.2012*****Tajemství slovenských akvaristů konečně odhaleno a zpřístupněno zbytku světa!1221x
04.05.2012*****Bezpečná a účinná léčba terčovců při masívní expanzi žábrohlístů a jak jí předejít988x
20.01.2012*****Kterak správně urážeti oponenta svého slovem či písmem aneb průvodce tvorbou trefných urážek576x
12.11.2011*****Jak přechovávat živé koretry či patentky v domácnosti1391x
28.09.2011*****ZOO Bráník - akvaristika anebo kafilérie?1853x
08.07.2011*****Polské CO2 sety - ukázkový šlendrián2556x
27.03.2011*****Ruducha - mňamka pro akvarijní ryby2673x
11.03.2011*****Výroba triviálního akvaristického odkalovače z prvomájového mávátka2812x
03.01.2011*****Zakrslý (trpasličí) terčovec2133x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/1585-par-postrehu-neboli-dva-z-chovu-skalaru