Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Skalára amazonská - chov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 50 Přejít na další stránku   1  
Skalára amazonská - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2012 19:01 Muž Yirka [9126] Re: Pege1012
Měl jsem podobného, je to o povaze. Pokud nádrž pěkně zaroste, určitě se nějak porovnají. Ale s půtkami je třeba počítat, hlavně až se začnou vytvářet páry pro tření.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2012 18:57 Pege1012 Re: Yirka
No akvárko 300 litrů, takže zatím místa dost, než se mezi sebou vyberou, tak uvidíme jak to bude dále, ale ten malý záchrap mně tedy dost štve, je to sranda ho pozorovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2012 18:46 Muž Yirka [9126] Re: Pege1012
Záleží taky na tom v jak velké nádrži je máš. Pokud jsou však v růstu a dospívání, pochopitelně si vytvářejí svoji pozici pro budoucnost. Na velikosti nezáleží, je to jako u lidí. I malý si někdy vyskakuje na velké s úspěchem. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2012 18:30 Pege1012 – pošťuchování skalárů
zdravím,
chci se zeptat, moji skaláři se po dvou msících neskutečně vytáhli tedy z 8 asi tak 4 a poslední dny se mi kouřový skalár, který je spíše menší naváží dost neurvale do těch větších.Pořád po nich startuje, tahá je za tlamky a pod. Je možné, že by se pomalu začali párovat, (ale on se drží každou chvíli s jiným skalárem), nebo je teritoriální? Co s tím, pokud to bude pokračovat? Je mi záhadou, že si dovoluje jen na ty vetší!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2012 16:36 R Muž romant [27987] Re: RAP
Jasně, vím že jde o výšku vodního sloupce. Přesně tohle jsem si před pár lety vyzkoušel a ty ryby cca po ročním pobytu v nádrži vysoký 42 cm(výška akva) a následným přelovení do 60 cm vodního sloupce už nikdy nedohnaly tu svojí možnou vejšku. Krmeno převážně živou a mražákem. Proto jsem napal o tom, že bude podtržená, ale bude to záležet na tom co to bude za ryby a v jaký budou kondici, pokud tam nebude předpoklad dorůst nějakýho pěknýho rozměru, tak je to jedno. Je to moje zkušenost z podobnou situací.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2012 16:27 RAP Re: romant
ryba bude tím pobytem v tom 30cm akvárku podtržená
Myslíš? Jedná se o výšku vodního sloupce nikoliv akvária. Klidně bych je do Cosmogagyho akvária dal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2012 16:01 Muž LiborSprysl [9015] Re: Cosmogagy
Pamětníci vědí, že skaláry (P.scalare) v Botanické zahradě v Liberci narůstaly do 37 centimetrů výšky... ano Ale jinak bych se té čtyřícítkové nádrže také nebál. Jak píše Víclav, ona ta skalára zase tak hrrrr neroste.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2012 13:03 Usine Re: Cosmogagy
Já bych se toho až tak nebál. Dnešní kříženci nedorůstají až takových rozměrů. Za rok do maximální velikosti stejně nevyrostou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2012 12:15 R Muž romant [27987] Re: Cosmogagy
Ta ryba bude tím pobytem v tom 30cm akvárku podtržená a až jí přendáš do většího, tak třeba i povyroste, ale rozhodně to nebude tak že dožene to co jí bylo upřeno v tom původním akvárku. Mám takovou zkušenost, třeba Ti někdo jiný doporučí něco jinýho, ale já doporučuji počkat a mít potom pěkný kusy, než třeba zdravý, ale zákrsky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2012 11:54 Muž Cosmogagy [592] - AmerikaRe: romant
myslíš je to akva tak rapidně zbrzdí?? chci koupit malé prcky o délce i výšce těla tak 3-3,5cm.. myslíš že rozdíl v růstu bude opravdu tak šíleně rozdílný v 40 a 50cm akvu?? Kolik naroste taková skalára za 1 rok?? Pokud by rostly hodně rychle a za rok měly třeba 15cm na výšku, tak je opravdu zbytečné je pořizovat teď a bude lepší počkat, ale pokud budou mít po roce třeba 10cm na výšku, čemu bude vadit že jsou ve 32cm sloupci vody? Když se v této velikosti přesunou do většího, kde můžou růst v klidu dál?? to přece nemůže ten jejich růst nijak zbrzdit, natož zastavit, ne?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2012 11:49 R Muž romant [27987] Re: Cosmogagy
Velmi jednoduše řečeno Ti v těch 32 cm nedokážou dorůst do pěknýho rozměru a až je za rok přendáš do většího, tak už se s tím nebude dát nic dělat. Radím vydržet a až bude to slušný akva, tak si je pořídit a náležitě vychutnat jejich krásu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2012 11:45 Muž Cosmogagy [592] - AmerikaRe: romant
No já to dedukuju tak že je to i trochu přehnaný údaj - takových je víc tady v atlase, a na jiných serverech se doporučuje výška akva alespoň 40cm...

Taky z poměru výška ryby/výška akva s porovnáním s altumama - ty mají dorůstat až 40cm na výšku, a akva mají mít minimálně 60cm vysoké.. "normální" skalár dorůstá až okolo 20 na výšku, a má mít 50cm vysoké akva... když bych to bral podle poměru, tak normální skalár měří na výšku půlku co altum, mělo by mu tedy stačit poloviční akva..

zdravým rozumem ale vím že až tak to brát nejde, ale usuzuju že těch 40 by mohlo být dostatečných..

Altum má 40cm, výška sloupce v 60cm akva bude cca 50cm.. altum má tedy 5cm vody pod sebou i nad sebou.. obyčejný skalár má 20, já mám výšku sloupce 32cm, skalár tedy bude mít pod sebou i nad sebou 6cm, i kdyby v tom akva měly být až do dosažení maximální velikosti..

Ony v něm stejně nebudou natrvalo, těch 20 cm na výšku stejně dosáhnou až po několika letech, ne?? za rok až dva už by mělo být doma další plánované akvo o rozměrech zhruba 120x50x50 do kterého by se pak mohly přestěhovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2012 11:30 R Muž romant [27987] Re: Cosmogagy
Nedělal bych to, je to na ně opravdu už málo, těch 10 cm tam chybí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2012 11:25 Muž Cosmogagy [592] - Amerika – Můžu je tam dát?
Zdravím, mám akva 252 litrů (v profilu). Rozměry dna jsou 90x70cm. Výška akva je 40cm, výška vodního sloupce je zhruba 32cm.
Se skalárama jsem původně nepočítal, ale čím dál víc uvažuju že v akva by se mi čtveřice skalár hodně líbila. Pravděpodobně asi černá varieta, ty se mi líbí asi nejvíc.
Objem nádrže i prostor pro plavání mám dostatečný, ale nejsem si jistý výškou akva...
Jaký názor na to máte vy, můžu si 4 mladé kousky pořídit, nebo raději ne?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2012 19:05 Muž Filip980 [398] - RostlinyRe: pibor
Nejspíš sis pořídil dva samce a ten silnější toho slabšího mučí. Jak velké máš akva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2012 15:42 Muž pibor [9] - Parmičky – Odstrkování
Dobrý den. Koupil jsem si 2 skaláry a jedna furt tu druhou odstrkuje do rohu AQ nevím co s tím mám udělat. Ani ji nenechá pořádně najest natož zaplavat po AQ. Prosím vás o pomoc sad

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2012 19:48 Muž navik [908] - SumciRe: grips
U dobře krmených jedinců (a tyhle na to vypadají palec ) jsem zaznamenal první tření v necelých 6 měsících.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2012 19:04 R Muž romant [27987] Re: grips
Kolem toho půl roku už by se od těch puberťáků dala nějaká třecí aktivita očekávat, ale za stabilnější dobu pohlavní dospělosti považuji kolem jednoho roku, kdy už je možné od sestaveného páru očekávat odchované potomstvo. Samozřejmě, že vyjímky existují, je to příroda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2012 18:11 grips
tak, to jsem rád. Jinak by mě zajímalo, kdy dospívají. Poradí někdo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2012 14:08 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: grips
Co to přesně znamená, vědí jen ti skaláři.Každopádně se jedná o jeden ze způsobů jejich komunikace či dávají najevo své rozpoložení (v tomto případě kladné).
Takže je to OK. Ale kdybys náhodou někde venku zahlédl takové vysoké rostliny, jak i v naprostém bezvětří vybrují větvemi, ta zdrhééééj!!!!
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2012 13:42 R Muž romant [27987] Re: grips
O.K. Mlaďoši, však oni se projeví. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2012 13:41 grips Re: romant
Mají přibližně 5 měsíců. Zatím jsem si ničeho nevšiml
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2012 12:34 R Muž romant [27987] Re: grips
Jsou to krásný zdravý ryby, to by se mohlo jednat i o nějaký projev námluv. Jak jsou starý, už jsi u nich pozoroval výtěr?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2012 12:28 Muž TomV [13] Re: grips
Mé skaláry také občas "vybrují" ploutví , ale myslím, že to nic není, řekněme že 2x do dne to udělají (resp. 2x když je pozoruji =) . Pokud jim nic jiného není tak to nic neznamená X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2012 12:26 grips – Vibrování s ocasní ploutví
Fotka k příspěvku Ahoj, mám 3 skaláry Goldkopf a dnes jsem si všiml, že 2 z nich vibrují ocasní ploutví. Chtěl bych se zeptat jestli někdo ví o co se jedná?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2012 12:05 RAP Re: cervajz
Určitě je rozdíl mezi přírodnímy a chovatelskýmy formamy. Přírodní většinou rostou rychleji a do větších rozměrů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2012 10:02 Muž cervajz [0] - Cichlidy
zdravím! Je možné, že velikost jednotlivých kusů skalár je natolik geneticky ovlivněna, že mám v akva ryby úplně jiných velikostí z "jedné várky" ? Mám 5 modrých skalár a 4 platinum. Z těchto ryb obstojně vyrostla jen jedna modrá, platinum jsou všechny menší a zbytek modrých jsou doslova zákrsky. Ryby mám od 5,5 měsíce a kupoval jsem je u Danili ve vel. 3-4 cm. V listopadu jsem přikoupil 4 Manacapuru a ty rostlou jak z vody-jsou velké jako největší modrá. Krmím pořád stejně (včetně mražené), akva má cca 450 litrů. díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2012 08:33 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Kepi85
a členitou nádrž nemusí tvořit jen rostliny, ale třeba i různé kusy dřeva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2012 08:33 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Kepi85
tohle se ti jen tak nerozroste, ještě přidej, spíš nějaké nenáročné kytky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2012 00:32 Kepi85
Bohužel je to akvárko po rekonstrukci před tim ta byli umělotiny... takže chvilku potrvá než za roste
:-(
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2012 18:50 Muž Yirka [9126] Re: Kepi85
K tomu co píše kolega ještě přidám, že je ta nádrž málo zarostlá a členitá. Je třeba mít dostatek členitosti, aby si mohly rybky vytvářet svá teritoria.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2012 16:26 R Muž romant [27987] Re: Kepi85
Zlepšil bych podmínky v akváriu tím, že budeš měnit pravidelně týdně 30% vody. To co píšeš v prezentaci je dost málo. Pokud to jsou dva samci, což se velmi těžko určuje(nejpolehlivěji při tření), tak je možný že ten dominantnější dává tomu slabšímu jasně najevo kdo je tam pánem. Je taky možnost toho raubíře na nějakej čas odlovit a nechat ho na samotce tzv. vychladnout a zkusit ho tam posléze vrátit, tak aby byl nově příchozí. Ovšem klidně se takhle můžou chovat i samice a na ně platí to samý. Je i varianta že ten agresívnější je samec a dožaduje se tření od samice, která tzv. není připravená.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2012 15:58 Kepi85 – Napadaní skalár mezi sebou
Zdravim všechny... měl bych dotaz co mam delat když mi vetší skalára napadá menší... obě jsou amazonské ahoj yyyyyyy\y,dc coze ,f

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2011 21:52 Nobody Re: Oggy
Pokud se jedná o přímé importy,tak se třou na konci období dešťů.Za hlavní období se považují měsíce únor až květen a druhé,pak listopad a prosinec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2011 18:01 Muž rriki [818] - CichlidyRe: RAP
To Ti brzy povím jakou periodu budou mít manacaparů ,nanayky mívali i čtyři měsíce pauzu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2011 17:48 RAP – Re: rriki
rriki napsal: S menšími přestávkami prakticky celoročně
U chovatelských forem určitě, ale ryby z přímého importu mají tendenci dodržovat období tření z domoviny. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2011 17:40 Muž rriki [818] - CichlidyRe: Oggy
S menšími přestávkami prakticky celoročně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2011 17:34 Muž Oggy [17] – období tření
Mám takovej dotaz od kdy do kdy probíhá období tření u skalár?? nikde jsem to nemoch vygooglit dík :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 21:46 R Muž romant [27987] Re: pepa
Nechat to na přírodě je dobrej postup. Mrkni na to vlákno. Pokud by jsi se chtěl pokusit o nějakej smysluplnější odchov, tak to bude chtít jim ty jikry odebrat a tzv. uměle je odchovat, jak říkám začti se a budeš chytřejší. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 21:42 pepa – Re: romant
mam ti jikri ve společenskim akvarku na rostlině
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 21:37 R Muž romant [27987] Re: pepa
Bílá jikra= plesnivá jikra. Možných příčin více. Neoplodněná jikra, méně vyhovující vývojová voda atd. Nejsou známy žádný informace o akvárku kde se jikry nacházejí. Doporučuji pročíst toto vlákno, podobných situací je tady spousty, nasaješ nějaký informace, který se budou hodit. ;-)
EDIT: rybicky.net/forum/3703
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 21:34 pepa p – skalára
co mam udelat abi ty jikri nezbělaly???

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2011 12:20 Muž golf [1]
Díky za rady,nakonec jsem to vyřešil svářecím drátem,uděla jsem si z něho takový bodec se zahnutou špičkou a skalárku jsem z kořenu vyprostil. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2011 16:49 Žena Tris [21]
Pokud je v akváriu taková past,že zdravá ryba uvízne,tak by bylo dobré takové místo upravit.Ale obvykle taková místa vyhledávají nemocné ryby a ty tam zajdou.Zdravá by se i za cenu zranění asi dostala pryč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2011 03:35 Muž hawok [64] - ČtverzubciRe: Nobody
v tomhle pripade souhlasim s romantem. Dle meho nazoru pokud se nejedna o nejakou chorobu tak bych taky raci menil casteji vodu a mrtvolu bych nechal sezrat. Vim co to je jak se u zabehleho akva rozebere vetsi cast dekorace co vsechno se zviri, zvedne, narusi. Pak to muze mit vic skody nez uzitku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2011 01:45 Nobody – Re: romant
romant napsal: Nechal bych to na přírodě. Jako prevenci bych aplikoval častější výměnu vody.

V tomto případě - k čemu je to dobré?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.10.2011 01:43 Nobody Re: golf
Doporučuji - mrtvou rybku okamžitě odstranit s akva-nebezpečí rozvoje baktérií,plísní atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2011 22:01 R Muž romant [27987] Re: golf
Nechal bych to na přírodě. Jako prevenci bych aplikoval častější výměnu vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2011 21:25 Muž golf [1]
Dnes se jedna moje skalárka rozhodla,že se jí na tomhle našem světě nelíbí a ukončila život tak nešťasně,že uvízla vzadu v kořenech.(Vídím na ni jen částečně,mezi kořeny)Myslíte,že mám rozebrat dekoraci nebo ji mám nechat přírodou udělat své,"antíci"a další havěť se o ni postará.????? :-P

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.09.2011 23:41 RAP Re: Dannny
Těžko říci, může jí přijmou a nemusí. Je to taková sázka do loterie. Pokud by bylo známo pohlaví, bylo by to jednodušší. Spíš by to chtělo alespoň stejně velkou.
Skaláry jsou v podstatě hejnovky, které se párují pouze na dobu tření. V akváriu mají většinou vhodné podmínky ke tření téměř celý rok.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [50] ...... 70 71

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 65879x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3448-skalara-amazonska-chov?od=2451