Skalára amazonská - chov
Někomu ho daruj, ten můj pirát se až na třetí štaci znormálnil.
0 10.06.2019 18:26 pavel1234 – Kam s ním?
Ahoj opět,
jsem zde, abych se pobavil s jedním skalárem. Jak jsem zde dříve psal, jeden mramorový skalár se opětovně pere s pruhovaným skalárem. Mramorového jsem měl v odchovně, dokud nepřišlo na řadu tření zlatého páru a prohodil jsem je. Třecí pár už má na listě jikry a hlídá. Už je to den po nakladení, tak držím palce. Ale v 250 litrovce by to bylo ještě lepší, bez mramorového skalára. Myslím, že Vaclav psal o tom, že měl též agresivitu a pár skalár dal pryč. Jak tedy mám prodat skaláru, která je samostatná? Rád bych ji dal na inzerát, ale ani na mé ancistruse a ani na dánia se nikdo nehlásí, takže se pravděpodobně nebude hlásit ani ke skaláře. Chtěl jsem mramorového dát k akarám, ale tam přímo nyní proběhlo též tření, takže ani náhodou. Chci, aby to klapalo. S ním to nepůjde. Nějaké rady? Děkuji.
Pravděpodobně to nebude správné vlákno, takže se omlouvám.
Starší reakce
Důležité je, aby ryby nestrádaly a tobě se akvárium líbilo.
Nic jiného v tom nehledej.
0 06.06.2019 22:40 pavel1234 –
Re: RAP No, to jsem nevěděl, to se omlouvám. Ale i tak mi přijde osobně pohodlnější a zároveň přirozenější pár rostlin a hlavně větve. Ale s dobrou filtrací by to bez rostlin určo šlo.
Mám rád zarostlé nádrže, ale u skalár asi ne. Ale je dosti času si to rozmyslet. Ale prostě s tebou souhlasím, jenom mám jinou představu.
Jestli myslíš bývalé Alty Míly Kolaříka, tak dominantní pár byl schopen se třít při 24stupních( ostatní hodnoty vody nepíšu, stejně by tomu nikdo nevěřil) a útoky s úmrtím byly relativně časté.
To co píšeš, platí spíš pro importy. Nicméně minimálně v době záplav proplouvají zaplaveným pralesem. Jinak rybám je to jedno, vhodné rostliny jsou pro ně další možností úkrytu, potravy a jako bonus pomáhají s kvalitou vody.
Já osobně myslím, že zarostlá nádrž není pro skaláry. Jasně, není to vůbec špatné, když to je například 8mi stovka. Koukni ale do přírody. Tam, kde skalára žije, najdeš jen větve a někde kameny. Sem tam nějaké rostlinky. A kvůli mé menší nádrži jsem věděl, že radši tam nechám více místa pro plavání, než to zalesnit a dát tam 2 páry, které se mi budou řezat více, jak v hejnu. Můj názor. Samozřejmě, že velká nádrž potřeba je, to naprosto souhlasím. Ale do budoucna, co se chci chovem skalár zabývat, chci taky pár rostlinek sem tam, ale spíš jen větev přes celou nádrž (z jednoho rohu do druhého) a pár kamínků. Nebudou se řezat, jelikož když má dominantní samec proti sobě například 7 dalších samců, kteří chtějí být též bossové nádrže a řezat se se 7 samci, to už je dosti náročné. A proto toho většinou nechá a drží se v hejnu. A je to cichlida, takže rvačky (šťouchance) tam musí být. Plovoučky twm jsou. Jenom jsem měl velký proud, který jsem zredujovat a plovoučky vypadají nadějně. Vallisnerie tam dát nechci. Dodávám hnojení, takže brzo to zařídí šípatkovci. Se vším máte pravdu, jen jsem chtěl vyjádřit můj názor.
Já (ale nejen já) řeším případnou agresivitu, která se mi zdá už za hranou, prostým snížením teploty. Ony ty ryby zklidní, vědí že se v takové teplotě netřou a není důvod si vyjasňovat kdo je kdo.
U altů to funguje taky, jinak jsou schopni se navzájem pozabíjet-to znám ale pouze z doslechu.
Počet v hejnu je fajn, taky si myslím, že to chce aspoň 10ks, ale jak píše RAP, 250 l je pro takové množství zoufale málo. Navíc, podle fotek to nemáš moc zarostlé, to taky dělá dost. Tohle hejno dát do zarostlé čtyřstovky, tak věřím, že i ti raplové nebudou tolik řádit.
Zkus tam provizorně přidat vallisnerie a plovoučky, může to trochu pomoct, ale stejně budeš muset ten počet zredukovat.
Jasný, jasný. Tak v té nádrži to je v pohodě. Teď, jakmile jsem dal pryč mramorového skalára, to krásně šlape. Nějaké pošťuchy jsou vždycky. Tření páru furt probíhá v nádrži. Udělal jsem krásný roh a do toho dal krásnou listnatou rostlinku, na kterou bude asi většina klást jikry. Nejsem moc zastáncem "umělého" odchovu. Mám rád přírodní cestu, tedy aby potěr rostl s rodiči. V této 250 litrovce to asi nepůjde, že? To už si myslím moc. xD Mohl bych po odchovu pár s potěrem odlovit, ale zase odchod z jejich nádrže se mi nelíbí. A k tomu nevím, jestli by to po tom stresu nechaly dále žít... Jinak je to krása. Samec, který se tře ostatní odhání na druhou polovinu nádrže, ale furt tam je jeden zlatý, který se jen tak nedá. Jde vidět, že se navzájem respektují. Takže mramorovou nechám v té 90 litrovce aspoň týden na samotce. Pak to zkusím dát do hejna. Třeba si mramorová a pruhovaná tak nesednou, že budu muset tu mramorovou nechat někde jinde a nebo prodat.
0 06.06.2019 06:24 pavel1234 –
Re: RAP Mluvím o nádrži 250 litrů. Psal mi to v soukromých zprávách. Jako prezentaci to asi nemá. Aha. Njn. Uvidíme časem. Pokud chov nebude dobrý, není problém je prodat do větší nádrže a koupit hejno akar, což by bylo nejlepší. Ale zase ne moc velký hejno. xD
Mě zase jedna z prťavých skalár, přikoupených k mým "hodným" dospělcům, pomalu rostla v teroristu a agresora......po několika měsících neustálého stěhování do izolace a pokusech o návrat ke skupině, se nakonec povedlo toho rapla integrovat a začal "normálně" fungovat....jasně, že sem tam někoho pošťouchne, popožene, ale už to nedělá nonstop celý den.
Nicméně i když byl jediný potvor ve skupině, tak po nějaké době začaly být nervní i ostatní mlaďoši a dospělá samice....dva dospělí samci byli jediní, na které si nedovoloval, resp. zkusil to, ale oni před ním nezdrhali, takže byli jediní s kým fungoval normálně.
Nemyslím si, že počet jedinců v hejnu je to nejzásadnější, jde podle mě i o štěstí na povahu skaláry a celkově, jak si spolu hejno tzv. sedne...resp. je to můj subjektivní pocit....
Asi je nejlepší koupit jako startovací skupinu hejno mladých, ale ani tak, si myslím, nikdo nezaručí, že se nebudou rubat až povyrostou.
O které Horácově akváriu píšeš?
Měl jsem 6 Manacapur ve dvěstěčtyřicítce a když povyrostly, musel jsem je dát pryč. Né, že by se vyloženě rvaly, ale akva bylo malé.
0 05.06.2019 21:29 pavel1234 –
Re: RAP Njn, to máš pravdu. Je lepší ale nějaké hejno okolo 10. Jelikož to u Horáce s deseti skaláry jde dobře, tak jsem teda zvolil 10 těch skalár. Myslel jsem, že když je koupím v akváriu pospolu, bude to dobré. Asi to není. Jak se říká, když to funguje u jednoho, nemusí to fungovat u někoho dalšího. Mám tedy 8 v 250 litrovce, toho jednoho jsem tedy oddělil. Neměl ani partnera. Takže budu přemýšlet, co s ním, ale taky rychle. Njn, měl jsem vzít ty maličký skaláry, co tam byly. Škoda no. Ale díky moc.
Ono 9 skalár ve 250litrech není zrovna dobré. Jak sám píšeš, jsou to cichlidy se vším všudy. Podle vnitřního uspořádání(úkryty, možnost vymezit si teritorium) bych to viděl na max. 6jedinců.
No bylo by to hezké, vidět, jak vyrůstají skaláry. Ale nechci je rozmnožit prozatím, jenom mi bylo řečeno, že pokud je tam nechám, budou bitky větší a větší. Jdu si zasportovat, až přijdu, buď to tam bude nebo nebude. Jsou tam ancistrusi, tak by je zlikvidovat mohli ty jikry.
Pokud si je chceš rozmnožit tak ano, jinak to nech na přírodě kaviár baští i ryby.
Tak mě nevadí, že se koušou. Je to cichlida, je to normální. Jenom nechci, aby si ubližovaly až tak ty skaláry. Takže jsem toho mramorového dal do té 90 litrovky a asi ho prodám. Nevím, jestli se vzpamatuje... A nevíte, co s těmi jikrami na liště? Mám je dát pryč radši?
Budou se mydlit to je u nich normální já to tak měl roky teď mám 6 samic a je klid.
0 05.06.2019 17:35 pavel1234 – Chov
Ahoj,
má tady někdo zkušenosti se stále bojujícími samci? Mám 250 litrů a v tom 9 skalár. A několik pancíků. Mám tam 3 zlaté, 1 koi, 1 mramorovou a 4 pruhované. Koupil jsem je ve zverimexu pospolu. Je tam jeden pruhovaný samec a zlaty samec, kteří soupeří, ale bez následků. Ale mám tam tu mramorovou a další pruhovanou. Ty se též perou, ale něco na sobě mají. Červené modřiny nebo co. Ty, co se neperou, to nemají. Takže to musí být bitkami. Chci se tedy zeptat. Mám doufat, že se to zlepší a nebo, že to je úplně normální a nebo je mám dát všechny pryč a zkusit jiné cichlidy? Například akary hnědé. Mám už pár a měla by být v pohodě na chov v houfu. Nevím, jestli je 250 litrů pro skaláry dost. Pan Horác to má též + pár čichavců. Ta mramorová to má i na ploutvích... Jak se pere ta mramorová a pruhovaná - jsou jako blesk. Prostě okolo sebe moc rychle krouží a koušou se. Ploutve jsou v pohodě. Třeba by pomohlo snížit počet, ale už teď to je trochu bída.
Předem děkuji za odpovědi.
Ještě k dodatku. Mramorového samce jsem dal do dostačující 90 litrovky (výška 40cm). Než najdu řešení, jak uklidnit bitky. Zlatý a pruhovaný se perou, jelikož pruhovaný se svojí polovičkou udělaly jikry na list, takže proto
Starší reakce
Kýbl používám jen a pouze pro ryby, test proveden několikrát. Ano kapičkovým testem a tím obyč. digitálním, ale světle zelenou od tmavě zelené poznám. Nehandrkuju se jestli 6.9 nebo 7.1, ale 7 nebo 8 už rozdíl znatelný je ne...
Nemůžu proto jsem se ptal kde to z toho kohoutku teče.
Miras napsal kolem 7 pH a ráno +- 8 pH to není moc přesná hodnota a jestli měří kapkovým nebo papírkovým testem, tak se může výsledek od skutečnosti značně lišit.
Pokud by ale byly výsledky pravdivé mohlo být v kýblu nedostatečně vymytém vodou něco co zapříčinilo zásadité pH.
Můžeš nám vysvětlit proč voda z kohoutku má pH 7 a po odstátí 8 +- jak psal Miras?
Hrozně bych si přál vodovodní vodu ve které je nadbytek CO2 kde to teče?
Důležité je aby byla voda dostatečně měkká a pH bylo v rozumných mezích, pokud to je forma už déle chovaná v zajetí, tak i pH do 7 je dostačující, těch 8 už je asi moc. Jikrám přendání do vody jiných parametrů nevadí - pokud jsou ty parametry pro ně vhodnější. Nejlepší je si připravit vodu předem a nechat ji trochu probublat vzduchováním. V kohoutkové je často docela dost CO2, které v akváriu vyprchá a pH jde nahoru. Pokud vám teče z vodovodu dostatečně měkká voda, s ještě nižší uhličitanovou tvrdostí, možná se vám vylíhnou. Jestli ne je třeba ji naředit vodou z reverzní osmózy, destilovanou nebo aspoň dešťovou a případně přidat trochu kyseliny na snížení pH.
Starší reakce
jj, to máš taky pravdu, zatím to jen zkouším, no a kdyby z toho snad mělo něco být, tak není problém napustit 240l nádrž, popř. dvě a tam je mít.
Já ti rozumím, ze si to chceš zkusit to odchovat. Ale asi by sis měl zároveň i rozmyslet co dál. Potřebujou hodně prostoru a hodně čerstvé vody, aby z nich něco bylo a nebyly to jen škaredé trojúhelníky bez ploutví.No a až se ti to fakt povede, tak přijde otázka co s nima. Úplně shon po nich není.
Ale je mi jasné, že to je věc, na kterou si každý musí přijít sám.
0 09.04.2019 09:10 Miras [111] No já se se Skalárama momentálně taky učím
Prvně se vytřeli na list v akváriu a to jsem ani netušil, že mám pár. Fofrem s listem do malého (asi 6l) akva, něco málo se i rozplavalo, ale chtěl jsem trochu snížit PH, přehnal jsem to s dávkou a druhý den bylo po nich...
Říkám no nic, napodruhé jsem je nechal vytřít ve společné nádrži. Skaláři pečlivě hlídali mladé, ale jen než zhaslo světlo. Ráno nebyla ani jikra.
No tak říkám třetí pokus. Zřídil jsem jim nádrž asi 50l jen s bublifukem a vzd. kamínkem. Jakmile se mi zdálo, že se budou třít, tak jsem je tam přendal a druhej den se hned vytřeli na kus odstřiženého listu Echinodoru. Bohužel opět za dva dny z toho nebylo nic - to už nevím proč...
Takže čekám na další výtěr a zkusím přendat zas jen list, ovšem do toho většího akvária.
Nevzdávám to
Pokud chceš vlastní chov a nezáleží ti na maximálním počtu odchovaných jedinců je lepší zařídit samostatnou nádrž a nechat ryby vytřít a i si odvodit potěr je to úžasná podívaná. Jejich potomci už pak budou vědět jak na to.
Ja som to robieval tak, že som do malého akvárka napustil vodu z pôvodného a potom som preniesol iba ikry s podkladom (list). Ryby ostali v pôvodnej nádrži. Potom som pomocou jemného vzduchovacieho kamienka zapezpečil prúdenie vody okolo znášky a pipetou odstraňoval neoplodnené ikry. Úspešnosť liahnutia bola vysoká.
Máš nejaký špecifický dôvod, prečo chceš prenášať aj rodičov? Myslím si, že v novom prostredí nebudú schopné identifikovať znášku ako svoju a ikry zožerú (alebo nechajú svojmu osudu).
0 08.04.2019 18:29 Otakar Mohu se zeptat, jestli se něco stane, když přelovím skaláry s jikrama do samostatného akvária
Starší reakce
MonterMonty je profík,ja som len amatér hobysta.Ale ďakujem.
Jsou moc pěkné
Tak asi 20ks čo som nechal a sú k svetu.
4 22.03.2019 20:12 - – P.scalare Rio Belem
Starší reakce
4 04.03.2019 00:27 - – Rio Belem
Tá modrá je na nich fakt nádherná.Sorry za rozmaznutú foto.
Starší reakce
Som 6-7 dní v robote a neraz už ani nevládzem čokoľvek doma urobiť.(3,5-8 ton materiálu cez ruky dá človeku zabrať)
Týchto 20 si chcem nechať a z nich neskôr vybrať to naj.Nakoľko mám z dospelých iba jedinú samicu,tak z odchovu si ich chcem udržať.Ja to inak nechávam žrať.Nemám toľko času ani priestoru si čo 2 týždne všetko odchovávať.Sa vytierajú stále.I teraz sa dalšie vrtia na stonke anubiasu.
Ty prodloužené paprsky (chvostové lůče), odcházejí podle mého pozorování nejdříve- je to takové titěrné nic... Myslím si že při lepší péči by je i Tvoje Belemky měly také tak dlouhé.
Třeba Mařkám začínají růst později než Nanaykám i ty na řitní nepárové ploutvi.
Na můj vkus máš ty akva dost zabordelené (neuraž se- říkám jen svůj názor).v tom šlemu a řasách se můžou držet různé nechtěné bakterie a sajrajty.
Já každý týden veškeré sklo a techniku v akvu odrbu houbičkou na nádobí(každé akva má svou)v každém akvu mám aspon jeden dvouramenný bublifuk a exrernák s akvacitem na sání- ten peru co dva dny , bublifuky každý týden ,v externáku jeden koš plnej zeolitu - ten měním co 14dní za čerstvý , použitý vyhazuji a vyměním 70% vody s odstraněním veškerého bince.
Samozřejmě můj způsob péče je trochu více o nákladech , ale zase si můžu dovolit krapet lepší cenu, snažím se produkovat co nejkvalitnější čudly, výdělek pro mě není priorita.
Jinak Tvoje Belemky vypadají dost dobře- ty ohnuté břišní ploutve (fousy) , no pokud to máš ryby do chovu , osobně bych je neřešil - na genetiku- tedy následné potomstvo to nemá žádný vliv, jen to vypadá divně. Kdybys viděl moje chovné Mařky - to jsou paragrafy- od toho věčného handrkování - snad všechny už je po bitkách měly ulomené ani chovné Nanay už je nemaj rovné jako dříve a to jsou podstatně klidnější ryby jen se občas navzájem proženou když si lezou do zelí ...
balil jsem dnes pár Nanay ,tak jsem jednu TOP blejsknul- bez mála 5cm v těle
Ešte ,že ťa mám a omrkol som spätne prezentáciu.Narodili sa 28.10. - čiže som to fakt poplietol s inou znáškou /od zebier/ Takže tie na ktoré sa pýtam majú zajtra 3 mesiace.Od rypca po násadu chvosta 3cm.Takže asi trošíčka zaostávajú oproti tvojim.V 20L akvárečku je to asi pochopiteľné.Skúsim nachystať miesto a čo najskôr ich premiestniť aspoň do 80L neskôr 160ky.Fakt dík za info.
Tvoje majú krásne chvostové lúče.U mojich Belém (u toho dospelého samca čo som si sám odchoval) sa chvostové lúče parádne vytvorili ale narastať začali až v neskoršom veku.Trocha to dám pri nich do poriadku a ak bude čas odfotím.Len okrem malého akvárka ma tam štve i dosť nespoľahlivý ohrievač.
Ještě pro srovnání - čudla 18dní po vykulení - tentokrát Manacapuru - v mé prezentaci-už přeloveno ve 270L vody 55cm výška -je vidět že je čudlák stále delší než vyšší
podle toho teploměru by se dala poměřit délka i výška
rybicky.net/fotogalerie.php… Ahoj Rado,
upřímně , nepoplet si ty míry nebo věk trochu ? u mně rostou skalárky cca 1cm za měsíc - ryba se měří od rypce po ocasní násadec - domnívám se že je to z toho důvodu že každá forma má jinou délku ploutví (na výšku)- navíc "bordel voda" nebo moc nízké akva podstatně ovlivní délku ploutví-tak je měření na výšku hodně zavádějící. v jednom měsíci mají u mně ryby cca 1cm v těle
jestli mají Tvoje ryby v jednom měsíci života 7-9cm na výšku s ploutvema, tak máš zřejmě pod svým domem ukrutné ložisko uranu
nebo nějaké gigouše - pro mně zatím neznámé- myslím si že to není možné.(ale nemyslím si že vím vše)
osobně - od rozplavání mám čudly ve 20L elementkách 20cm vysokých- výška ještě není podle mně důležitá , po 14ti dnech kdy jsou potírci perfektně rozkrmení-příjdou i žebrat ke sklu když se před akvem ukážu, přeliju do akva 50-55cm vysokého- potírek už je na mou přítomnost zvyklej tak se nikde netoulá když krmím ale shlukne se na jednom místě kde běžně krmím - to se celkem dost rychle naučí- takže se ke žrádlu dostanou i ve 270L akvu všichni.
po každém nakrmení odsávám bordel ze dna- v elementkách nemám ani filtry a denně měním aspon 50% vody (v tomto případě nechutných 10L
)
ve velkých akvech ,sbírám bordel i dvakrát denně,měním od 15 do 70% vody denně - dle velikosti a zarybnění. - moje videa odchovů znáš.
pro ukázku jak taková čudla při mém systému péče vypadá přikládám foto
rio Nanay F4 cca 3,5 měsíce stáří - cca 3,5-4cm v těle na délku bez ocasní ploutve , dá se předpokládat,podle délky těla,že výška i s ploutvemi je okolo 10-12cm bez prodloužených paprsků,s nimi ještě tak o dva cm více -ale nikdy jsem ryby z vody kvůli měření nevytahoval - proč taky ...
není zač Monty
0 30.01.2019 20:56 - – Otázka na skúsenejších
Malé Rio Belem skaláriky majú po mesiaci na výšku 2-3cm v tele a 7-9cm na výšku s plutvamy.Je to podľa Vás ok? Mám zopár pre udržanie chovu.3-4 budem musieť vyhodiť - malé akva pri odchove a zrejme za to môžu dusíky alebo podmienky vody.Mením týždenne polovicu.Ostatné sú stavané pekne,len či na ten vek dosť vyrastené ma zaujma.Plánujem ich čo nevidieť, dať do väčšej nádrže. Dík Rado
Starší reakce
0 13.01.2019 19:37 - Pri dobre zarastenej nádrži i hladine si doma môžem pridávať i odoberať skaláre ako chcem.Sadne si všetko.Niektoré novo pridané mladé ryby sú občas párom zahnané,ale hlad mladú rybu za 2-3dni donúti nájsť si miesto v hierarchii húfu.
Prostě 3 skaláry přidej, stejně poznáš prd, jestli je to samec nebo samice a uvidíš. Buď se pozabíjejí nebo si to sedne. Můžeš ty stávající na nějakou dobu vyndat, ať nemachrují, že jsou doma a nováčci mají větší šance. No a pak jen pozorovat, kochat se a případně lovit mrtvoly.
Přidat reakci
1 ...... [4] ...... 70 71
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 65933x