Skalára amazonská - chov
Sucu napsala: Už mi takhle utýraly jeden kousek a další jsou nacpaní pod filtrem a chodí je tam fackovat. ... ... ... Odmítám se zase dohadovat ohledně kytek v nádrži.
Ergo biotop i kdyby to neměl nikdo přežít. Oukej. S tím nepotřebuješ žádné rady.
Filtr vyřeším nejpozději pozítří. Už čekám, až zaschne silikon. Odmítám se zase dohadovat ohledně kytek v nádrži. V tuto chvíli už není akvárium jedno velké a prázdné místo. Minimálně mají víc možností na to, se schovat a nemusí být zahnané v koutě. ono to sice chvíli potrvá, ale ten echináč by se měl pořádně rozrůst a pak budu - jak předpokládám - řešit, co s ním.
Členitější jo, ale dno. Já to pochopil tak, že se má rozdělit prostor. Ale skaláry jsem nikdy neměl, tak to možná chápu špatně...
Nevím, co je za problém, vlézt tu do darování přebytků nebo do inzerátů, sehnat nějakou valisnerku nebo něco, co tu radí jiní a dosadit to tam. Byť bys to pak zase vyhodila... Filtr můžeš řešit ještě tři neděle, tak aby pak bylo co oddělovat...
Kytky další nedáš...
Podívej se na to z hlediska toho páru. Ano, skaláry i v přírodě leckdy žijí ve velkých počtech pohromadě. Ale když na ně přijde párování a tření, tak každý pár pro sebe chce nějaký koutek, chráněné místo, kde může jikry a potěr ohlídat. To jim z hlavy nevytlučeš.
V přírodě by takový pár Tvoje "náměstí" nechal ostatním a vyhledal nějaké zákoutí. Tady nemůže. Tož buzeruje ty ostatní, kteří jim taky ustoupit nemůžou.
Zvolila sis nějakou cestu, protože je dejme tomu biotopní. A ejhle, teď když se Tvoje ryby chtějí chovat "biotopně", tak s tím máš problém.
Tohle je dost typická zrada, když se v umělém chovu pünktlich napodobuje příroda.
To není no...
A co dát do poloviny akva nějaký větší šutr? Projdu se chvíli po louce, lese, určitě nějaký špičatý, vysoký (tak do 3/4 výšky akva) najdeš... Podél toho "omotej" nějakou hezkou větev. Kolem tohoto zasázej všechny rostliny, co v akva máš... Po stranách si pořiď vallisnerie, nebo něco jiného, nenáročného, velkého, vysokého...
Hotové, vyřízené...
Kromě té procházky otázka asi tak 17i minut...
S tím, jak to tam teď je, víc neudělám. Až vyřeším umístění filtru (dělám teď), pak tam mohu dát nějaké další větve. Kytky tam další nedám.
Ostatně jestli jste koukl na původní rozvržení, tak je to o dost členitější.
A tohle je ono? Tohle opticky rozdělí, nebo rozčlení akva??
Sorry jako...
Mě pomohlo "rozdělit "akvárko vallisneri kterou jsem vic rozprostřela směrem k prostředku akva a druhou půlku s echynodorem, kterou zabral tehdy pár , jsem nechala volnou. Ostatní dvě skalary mohly byt v klidu ve Vallisnerii.
Samce a samice určíš až se ukážou při tření, na hrby nedej.
Doporučím ti ty větve doplnit třeba o nějakou dominatní rostlinu v podobě valisnerie gigantei a nebo kryptokoryny kalatkolistý, aby se vytvořila jakoby klidovější zóna, ale jak jsem již bezpočetkrát psal, vůbec to nemusí zafungovat.
Právě to jsem tu četla a tak mě napadlo, doplnit osádku. Snad to co jsem udělala nějak pomůže.
Nedávno tu o tom psal článek Ivoš, z něhož vyplynulo že když nemáte opravdu hodně velké akvárium, kde by si skaláry rozdělili teritorium, tam jsou 2 možnosti:
1) chovat pouze jede pár
2) chovat větší hejno kde je tolik skalár že dominantní pár hned zjistí že to nemá šanci uhonit a nechá ostatní na pokoji.
Ale většinou, říkám záměrně většinou, ne vždy, se dá chování ovlivnit... Ať už tak, jak říkám, nebo třeba hloupým rozložením nádrže...
Prostě se s nimi dá pracovat. Jen je třeba vědět, jak na to...
Ale zpátky k Sucu, tady to nepůjde...
3 22.05.2017 19:12 R romant [28001] Kdo někdy měl, či skaláry v akváriu má, ví, že je možný se u nich setkat s všemožnýma variantama chování, nic zde neplatí, tak jak to funguje u jiných v jiných nádržích, nemusí a obvykle nefunguje u "mě". Dovedou to bejt pěkný raubíři napříč pohlavím a dovedou bejt taky i ňoumové a druhej den blik, klik a už to frčí, ploutve dorvaný, šupiny lítají, zbytek nádrže neznámo kde, domácí jsou jenom jedni.
Dobré je, podle mě, respektive jsem si to několikrát vyzkoušel:
Takový pár nechat vytřít a jikry hned odebrat... Jasně, pak jsou nakrklý, dávají to vědět všem... Ale udělal jsem to 3x za sebou a byli jak míliusové... Osobní zkušenost... Pak už jsem to nedělal,.chtěl jsem po nich něco jiného, ale tazatelce by to.mohlo pomoct...
Ambice ke tření nezmizely, třeli se dál, ale chování mimo tato období byla radikálně jiná...
A co potom jen ten flekatej terorista ,co pak šel k Paxerovi posléze ke mě
ani nepotřeboval samici a zbuzeroval celý akva vzhůru nohama
Tak s dominantním párem nebo u mě to byl jeden a později i 3 páry a teritoria si drželi stále a bylo jedno jestli se třou nebo ne. Zbytek byl nabouchán do rohů.
Nemají tah znamená, že se snížil průtok na minimum? Takže vezmeš stejný čerpací hlavy, který to teď z nějakýho důvodu neutáhnou, zabalíš je do externího komorovýho filtru, který vložíš do akvárka a budeš čekat, že to pak utáhnou? Nebylo by lepší spíš podumat, proč to neutáhnou a třeba koupit silnější hlavy, než se složitě babrat s interně externím komorovým filtrem? Investice podle mě stejná...
Právě z toho půjdou dvě hlavy s rozstřikovací rampou. Tak jak jsou teď, nemají ten tah.
To děláš kvůli provzdušnění vody? Začínám se ztrácet. Já bych vodu provzdušnil třeba rozstřikovací rampou. Ale tak asi to už máš promyšlený, tak to nemusíme rozebírat, beztak je to tu OT. Šlo mi prakticky jen o to, jak chceš dostat komorový filtr do běžícího akvárka...
Já nad tím přemýšlím už děsně dlouho. Venku mít žádný filtr nemůžu a potřebuji tu vodu co nejvíc provzdušnit.
Jo, to asi za provozu půjde. Já jen, že jsem kolem toho filtru tady celkem dost zkoumal a buď to lidi mají jako externí, nebo vlepený, jako mám já. Ale externí, dodatečně vložený do akvárka jsem tu ještě nepotkal.
Šak ano, tak to myslím. Celé to nejdříve vyrobím na suchu a pak vložím do akvária. To jde i za provozu.
Mluvíme oba o stejném filtru?
Abys nemyslela, já to nechci zpochybňovat nebo zesměšňovat, ale jestli je to toto, tak si nedovedu představit, jak to uděláš, pokud to celý neslepíš včetně všech stěn a dna a nevložíš do akvárka...
Prostě klasický přepážkový filtr, jen že nebude vlepený do akvária, ale vložený, aby se to dalo udělat i za provozu. Ve složení molitan / zeolit / molitan / kroužky / čerpadlo.
Takže prakticky slepíš externí komorový filtr a dáš ho do akvárka? Jinak si to moc nedovedu představit. Jak bys např. utěsnila jednotlivé komory.
Tohle řešení jsi někde viděla? Nebo jak jsi na to přišla?
Spíš tam přísavkama přidělám slepenou kostru toho filtru
Jakože do založenýho běžícího akvárka vlepíš vnitřní filtr?
Trochu jsem to tam přestavěla. Rozházela jsem tu vyvýšeninu a echináče po nádrži. Plánuji tam udělat vnitřní přepážkový filtr, tak pak ještě trochu pošachuji s kořeny. Ale schovat už by se mělo být kde. Snad to pomůže.
Já bych řekl, že podle fotek je problém dosti v tom, že se rybky nemají kam schovat. Jinak, dle mých zkušeností, i dominantní pár se chová dominantně pouze v období tření.
Starší reakce
Takže z praxe:
1. potěr mám v malé nádrži, frknu tam žábronožky, do 30-ti minut jsou sežrány
2. Potěr mám s rodiči: rodiče útočí na hadičku s krmením, jsou celí nervní. jakmile se nějaký odvážnější prcek rozhodne pronásledovat vzdálenější žábronožku, rodič ho dostihne, čapne do tlamy a vyplivně zpět do hejna. Za 2 hodiny je na dně spousta mrtvých žábronožek. Samozřejmě -můžu v určitém místě svítit, pak se mi sem budou stahovat žábronožky i potěr ale to přece v malé nádrži nemusím.
Ale no tááák ... hadičku má normální akvarista běžně k dispozici a hubu taky ... nasaje, dá do akvárka a vypustí do chumle mladých... tak jaké komplikace. Zvláště pak s ohledem na to, co jsem zdůraznil ... potěr roste rychleji .... a je v lepší kondici, což souvisí asi nejspíš s opatrováním rodičů. Rodiče mladé berou do huby z různých důvodů, já myslím, že i tak je chrání před vnějšími vlivy akvária, které by dorost mohly ohrozit
LiborSprysl napsal: Ivoš napsal: LiborSprysl napsal: Určitě není v akvaristice mnoho hezčích obrázků, než cichlidy vodící mláďata. Je jedno jaký druh... Což o to, hezké to je ale zase ne až tak praktické protože tahle varianta znamená, že plůdek se pinoží ve velké nádrži, což například způsobuje jisté komplikace při jeho krmení.
Nezpůsobuje to komplikace žádné, cílené krmení potěru lze provádět různými pomůckami, takže tento argument neberu. I já bývalý "velkochovatel", když jsem k tomu měl podmínky ( na horách na to voda byla), jsem to dělal. A to dělal i ve velkých nádržích. Mám dokonce "dojem", že mláďata odchovávaná s rodiči rostou výrazně rychleji než bez nich...To v porovnání s pozdějšími odchovy bez rodičů...
Pokud existují minimálně 2 varianty jakékoli činnosti, tak pokud u jedné z nich potřebuji k dosažení stejných výsledků jakékoli pomůcky či úkony navíc, tak tato varianta je dle mého skromného názoru komplikovanější. neboli "způsobuje jisté komplikace"
Wanderer napsal: Mám ty bílé jikry teda vyzobávat pinzetou nebo ne?
No záleží na tom jakou pinzetou ... lepší je podle mne "vypichování" párátkem, jehlou nebo špejlí se špičkou, aby se nepoškodily vedlejší jikry...
Plodností samce....
a nebo se třou dvě samice...
Ivoš napsal: LiborSprysl napsal: Určitě není v akvaristice mnoho hezčích obrázků, než cichlidy vodící mláďata. Je jedno jaký druh... Což o to, hezké to je ale zase ne až tak praktické protože tahle varianta znamená, že plůdek se pinoží ve velké nádrži, což například způsobuje jisté komplikace při jeho krmení.
Nezpůsobuje to komplikace žádné, cílené krmení potěru lze provádět různými pomůckami, takže tento argument neberu. I já bývalý "velkochovatel", když jsem k tomu měl podmínky ( na horách na to voda byla), jsem to dělal. A to dělal i ve velkých nádržích. Mám dokonce "dojem", že mláďata odchovávaná s rodiči rostou výrazně rychleji než bez nich...To v porovnání s pozdějšími odchovy bez rodičů...
Bílé = neoplozené a ty většinou začnou plesnivět.
Wanderer napsal: Mrknul bych se rád na skaláry pečující o mláďata, ale už se vytřely 4x a nikdy jsem nezjistil, jaký byl výsledek. Jestli byly sežrány jikry nebo potěr.
Rád si nechám poradit. I proto jsem sem tu fotku dával.
Hodně ti napoví to, jak dopadnou tyto jikry: pokud se z nich nic nevykulí (jikry např. zbělají), tak je problém buďto ve vodě anebo v plodnosti samce.
Pokud se plůdek z většiny jiker vykulí, je problém v rodičích.
Normálně fungující rodičovský pár totiž zdravé jikry/plůdek nesežere.
LiborSprysl napsal: Určitě není v akvaristice mnoho hezčích obrázků, než cichlidy vodící mláďata. Je jedno jaký druh...
Což o to, hezké to je ale zase ne až tak praktické protože tahle varianta znamená, že plůdek se pinoží ve velké nádrži, což například způsobuje jisté komplikace při jeho krmení.
Mně se nejvíce osvědčila varianta ponechat rodiče u jiker a následně plůdku tak do 2 dnů po vykulení. Pak jsem plůdek odsál hadičkou do menší rozplavávačky.
Určitě není v akvaristice mnoho hezčích obrázků, než cichlidy vodící mláďata. Je jedno jaký druh...
Je nutné pokud nemají rodiče, aby se vykulenci drželi podkladu s ohledem na jejich zdravotní stav a vývoj ...
I/Y
Věčný problém, zdá se
Abych byl k věci, zkoušel jsem skaláry i takto bez rodičů a řekl bych, že rekreační chovatel se tímto připravuje o to nejlepší co je u toho možno zažít, a sice možnost sledovat rodičovskou péči. Takhle bez rodičů se potěr ze začátku tak divně mrcasí, zatímco s rodičema jsou pořád v hejnu a ti staří útočí i na pixlu se žrádlem položenou na krycí sklo.
A když je to otočené, jak Luďku píšete, zajistí to dostatečně proudění?
A je nezbytně nutné, aby se vykulenci drželi podkladu? Občas, když netrefím ideálně vodu a plesnivý to víc, tak naopak všechno z podkladu úmyslně shazuji, aby mi nezplesnivělo úplně všechno...
Tak to se omlouvám za špatné rozlišení v telefonu.
ji
Přidat reakci
1 ...... [12] ...... 70 71
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 65933x