Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Skalára amazonská - chov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 28 Přejít na další stránku   1  
Skalára amazonská - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2015 21:54 Muž krejca10 [0]
Ahojte, po nezdařilém úspěchu s terčovci (asi jako spousta začátečníku s terčovci jsem to s terčovci uspěchal, málo nastudoval a málo se ptal zkušených chovatelů), bych rád vyměnil osádku terčovců (až je úplně doléčím) za nějaké jiné méně náročné ryby a uvažuji o skalárech. Takže než terčovce doléčím a udám, tak chci co nejvíce nastudovat a zjistit.
Malinko jsem to tu proletěl, ale stejně se chci zeptat na pár věcí zeptat. Chtěl bych jich koupit nejlépe 6 ideálně 8 kusů, ale mohu jich dát tolik do 120x40x50 výška (s vypouklým čelním sklem)? V akva už je asi 20 teter krvavých, 4x sumeček sklovitý, 8 pancéřníčků, 6 otíků a 2 lorikarie, snesou se se skalárami? Čím krmit případně čím určitě nekrmit? Jaká je ideální teplota vody (jestli nějaká ideální existuje)? Jak poznat podraženou rybu a kde ryby nejlépe koupit? Znáte nějakého solidního chovatele z Olomoucka nebo Ostravska či Brněnska?
Chtěl bych celé hejno Skaláry amazonské s klasickým pruhovaným zbarvením, maximálně bych snesl černou varietu.
Vím, že je to spousta dotazů a že se to dá vyčíst na netu, ale rád bych slyšel rady přímo od zkušených chovatelů.
Díky moc předem ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2015 16:41 Jindras Re: romant
Parádní čtení a krásné ryby. hlavně ta první,impozantní tvor. Parachromis managuensis coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2015 16:27 R Muž romant [27982] Re: Jindras
Ovšem není cichlida jako cichlida. ;-) rybicky.net/clanky/515-parove-chovani-velkych-cichlid
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2015 16:08 Jindras Re: romant
Svatá pravda,s hejnem u cichlid. Já udělal tu hroznou chybu,u Akar,že jsem jich 5 z 10 odebral. Nemůžou se z toho vzpamatovat. Všechno jsem narušil,jsou úplně jiné a pochybuji,že se to srovná. Byly spolu rok,od malinka. Skaláry jsou asi stejné. 8-10,ideální počet. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2015 15:48 R Muž romant [27982] Re: housis
Řešení jsou zde podle mě dvě. Buď mám odpovídající akvárium na pořádnou skupinu, třeba těch 8 kousků a nebo nemám skaláry. To aby spolu ryby rostly odmala a utvářela se sociální vazba a hierarchie hejna je podle mě tím nejlepším řešením. Ovšem očekám, že se zde objeví názory, jako že jedna ryba z 10 terorizovala celý 250 litrový akvárko a pod. Jsou to holt cichlidy, s tím se prostě musí počítat, že dovedou projevit temperament.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.11.2015 09:50 Muž Yirka [9118] Re: kvietik
Na druhou stranu je třeba uvést, že skaláry nejsou labutě a jejich promiskuita a trojky či čtyřky jsou známy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.11.2015 08:54 JoKa Re: housis
Těch 8 ryb není samozřejmě dogma, jen mé doporučení. Pod 6 ryb bych ale s nimi nešel nikdy... Osobně doporučuji alespoň 200l akvo. Pokud nemáš, tak skalára není ryba pro tebe...
Na tvůj dotaz odpovím také dotazem. Ty se budeš ochotně množit s úplně každou ženskou, se kterou tě zavřu do místnostm? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.11.2015 08:16 Muž kvietik [86] - AmerikaRe: housis
lebo ked sa nevyberie par sam zo skupiny ryb, tak im to nemusi spolu fungovat, ked das iba tak dokopy samca a samicu...najlepsie pre teba ak chces skalarov, tak pozhanat si uz nejaky zabehnuty par. Lebo na hejno skalarov v tvojom akvarku asi nie je velmi miesto
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2015 07:53 housis Re: Urtman
OK, bohužel nemám tak velké akva, abych do něj dal 8 ks sad
Jakto, že když je samec se samicí, nemusí být par?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.11.2015 07:39 JoKa Re: housis
Ideální je mít ryby v hejnu tak 8 ks. Je to hejnová ryba. Úplně nejideálněji aby v tom hejnu byli napárované. Problém je, že až do období tření pohlaví s jistotou nepoznáš. A že máš kluka a holku rozhodně neznamená, že máš pár...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2015 07:35 housis – skalára počet
Ahoj, jaký je ideální poměr samic a samců u skalár? 1 samec + 2 samičky? Mám 160l akva, vysoké 60 cm

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2015 09:35 R Muž romant [27982] Re: bwater
Změň rytmus těch výměn na 1/3 obden a podívej se na ty kořeny, jestli některý nehnije.
Edit: Na hladinu dej hrst pistií.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2015 09:19 bwater
vzduchovani dodatkove jsem zkousel beze zmeny delkaji to prevazne ve vecernich hodinach kdyz je v pokoji tma
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2015 09:19 bwater
no ale me se opravdu nadechuji a oteviraji hubu a pak plavou dolu a jdou jim od huby bublinky cas od casu vyleti nahoru i neonka a taky bublinka takze neco je v neporadku ale proboha co???? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2015 09:14 R Muž romant [27982] Re: bwater
Možná na hladině hledají něco k snědku, taky mě to skaláry dělávají, že jezdí hubou pod hladinou a snaží se to luxovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2015 09:07 bwater
ano jiz 14 jede jeste s tou starou mam v planu ji odpojit az po mesici bezi nonstop obe vodu menim opravdu poctive jsem na to pes a vzdy pri vymene vody posbiram necistoty ze dna neryju mam jemny pisek tak si s tim de vyhrat ze jde detrit jen posbirat do zvonu nic se nevirí nic... nelapou furt to jsem zminil blbe ale jen obcas ale kazdy den a to prevazne ve vecernich hodinach :-O voda 27-28 stupnu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2015 08:49 R Muž romant [27982] Re: bwater
Co se stalo s původní filtrací? Je tam společně s tou novu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2015 08:44 bwater
proč mi skaláry stále lapou po vzduchu já už to nechápu. filtrace se zabíhá větší eheim pro dvojnásobně vetsi akvarko nez mam ja vodu menim pravidelně necelou polovinu tydne neprekrmuji vzduchuju rampou ktera vlni hladinu co je spatne? akvarium biotopni black water bez rostlinNO2 a NO3 mi mereli v akvaristice a ukazovalo to spravne minimum . testy nejspis sera nmebo tetra

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2015 19:16 Muž LiborSprysl [9015] Re: bwater
Na vánoční úvalské burze asi Honza bude...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2015 17:16 R Muž romant [27982] Re: bwater
Do Aldisu na burzy nejezdí.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2015 17:09 bwater – okey
ok dekuji jsem ze dvora kralove nad labem takze nejblize pripada nejznamejsi asi akva burza aldis hradec kralove...ja si to nejak sezenu diky... jinak male ot a mensi reklama. za mesic bude mit pan hák petr k mání scalare manacapuru :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2015 14:35 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: bwater
Nevím odkud jsi ale prodává je pan Sýkora po burzách a na výstavách. Firma Fytosel. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.10.2015 13:01 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: bwater
Hledej šmudlo :)
ceskycichlidklub.eu/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2015 12:55 bwater – kniha
Ahoj nema nekdo na prodej nebo nevite kde bych sehnal knihu dobrodruzstvi s amazonskymi andely od pana burzanovskeho?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.10.2015 11:46 JoKa Re: bwater
Normální, běžný jev...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2015 11:31 bwater – skalara
má otázku občas všechny moje skaláry jakoby zacukají zaklepou těmi dlouhými ploutvemi co mají dole jak jdyby chtěli z nich něco setřást nevím jak to popsat je to normální? výkaly ok žravé vše ok voda menena jednou tydne tretin nekdy i vicde neprekrmovane vse by mělo byt ok... spozoroval to někdo taky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2015 22:02 Muž Mislow [304] Re: prasan
Jj, dobra poznamka, stojaci mezi rostlinkama, i echinodory ci jine udelaji tu praci, bez vysokych rostlin neni nadrz pro skalary. :-) Me tam stojej skoro porad, do volne pulky nadrze vyrazej jen v dobe krmeni nebo kdyz se potrebuji uvolnit do prostoru z nejakyho duvodu, 90 % casu travej v rostlinach a korenu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2015 21:51 JoKa Re: prasan
Však jasné, já se nehádám, že výška akvária je berná mince... Je to i o spoustě jiných věcí, tvrdost vody, ph, dokonce i společníci v nádrži podle mě hrají roli...

Já jen tvrdím, že když dejme tomu dvě teoreticky stejné ryby, od stejných rodičů, budou každá v jinak velké nádrži (jinak ale stejné, stejné dno, stejná voda, kytky, krmení, atd...) tak ta v té vyšší vyroste víc...

Koneckonců sám jsem si to vyzkoušel. Jeden vrh jsem musel z kapacitních důvodů rozdělit. Jedna půlka byla ve 150l s výškou jen 40, druhá, trošku menší půlka byla v 90l, ale 60 na výšku... Stejná voda, údržba probíhala simultárně, krmení rovněž... Ty ve vyšší mají dnes o 2 cm v těle víc. Dostal je kolega z práce (osm z vyššího a dvě z toho většího, ale nižšího), chodím na ně koukat a mám je před očima...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2015 21:40 RAP Re: vaaclav
Václave, ono je to provázané. Hlavně je rozdíl v energetickém příjmu a výdeji mezi rybou v akváriu a v přírodě.
V Praze je možno si to ověřit ve Fata Morgáně. Sám jsem si to u těch "jezírek" ověřil nedávno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2015 21:33 - Re: Urtman
Vysoké ploché telo má v prírode dôvod.Myslím,že veľa u týchto rýb robí i prostredie v ktorom vyrastajú.Čiže nie len vysoká ale aj dostatočne zarastená nádrž.Napríklad taká spleť rastlín vallisneria.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2015 21:29 - Re: vaaclav
Doplním.Nie len čo ale aj koľko a ako často.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.10.2015 21:29 JoKa Re: vaaclav
Takže čím větší a vyšší akvárium tím větší ryby
To v žádném případě neříkám... Je to o využití potenciálu, který jim dávají geny.
Vidím to jinak, tchánova ryba to v sobě geneticky měla, ale byla v nižším akvu a neměla takovou možnost narůst. Jejich odchovy, stejné geny, ale od malička ve větším, je přerostli...
A k tomu žrádlu, žrali v podstatě to samé, neb právě tchán mi poprvé ukázal SAK, kterým krmil pravidelně, stejně tak teď i já...

Edit: jediné co by mi jiného dávalo smysl, mě teď napadlo, že tchánova ryba byla koupená v akvaristice (rozkrmená kdo ví čím), moje rybky byly piplané artémkou, grindalem atd... a dostalo se jim dobré péče v prvních dnech života...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.10.2015 21:24 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Urtman
Takže čím větší a vyšší akvárium tím větší ryby. To by potom importy musely být X krát větší a to nejsou, takže to bude i v něčem jiném třeba v tom co žerou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   11.10.2015 20:56 JoKa Re: bwater
Článek sice pěkný, ale tak trochu o ničem... Rozhodně jsme se nedozvěděli, jestli vysoká nádrž ano, nebo ne...
Abych taky přispěl do debaty. Moje zkušenost s vysokou nádrží pro skaláry je více než pozitivní. 90 cm vysoká průhledovka. S údržbou jsem si poradil, nebylo to jednoduché, ale co dnes je...
No a konečně vlastní odchovy (rodičů, které nepatří mezi nejmenší kousky skaláry), je výrazně přerostli. A podle mě jen z jednoho důvodu, od malička byli v luxusních podmínkách, co se týče velikosti nádrže... Stavba těla, ploutve, všechno super... Jejich rodiče byli od mého tchána. Podmínky dobrý, ale byli v nižší nádrži...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2015 20:36 bwater – skaláry amazonské
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2015 19:19 R Muž romant [27982] Re: RAP
Já taky. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.10.2015 19:14 RAP Re: romant
U klasického kvádru bych minimum hodil na 200litrů čili 100x50x40cm, krásný příklad rybicky.net/nadrze/20244 .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2015 18:01 Muž Mislow [304] Re: AdamSlaf
Jj, to chapu, nekdy to neni v malym byte najit to spravny misto, ale v tom ti neporadim, pac tam nebydlim. Bud umistit akvo k jine stene nebo na nizsi podstavec, ale jak rikam, ty vis nejlip jak to tam mas. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2015 17:53 AdamSlaf Re: Mislow
To je kvůli tomu že vlastně bydlím skoro na půdě a některý zdi tuďíž nemám v pravym úhlu to znamená že čím více cm hloubky tím méně cm výšky, nevešlo by se mi to tam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2015 17:38 Muž Mislow [304] Re: AdamSlaf
Sice nechapu proc je to max., co si muzes poridit, kdyz se jedna jen o par centimetru, ale to uz bych radej ubral trochu na delce a pridal na vysce, at si navsteva nemysli, ze ti tam plavou zraloci. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2015 17:19 AdamSlaf Re: romant
A co říkáte na rozměry 110*45 výška*30 hloubka. Hloubku jsem musel zmenšit na úkor výšky, největší rozměry který bych jsi mohl zatím pořídit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2015 16:44 R Muž romant [27982] Re: AdamSlaf
Pleteš a nepleteš. :) Já mám rohovku a v úhlopříčce mají rozplavbu 1,3m, těch 80cm je jenom čelo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2015 16:38 AdamSlaf Re: romant
A vždyť ty máš v prezentaci něakejch 80cm, nebo se pletu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2015 16:32 R Muž romant [27982] Re: AdamSlaf
Pod metr bych nešel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2015 16:28 AdamSlaf
A kolik by mělo mít to akvárium min. na délku? PS:Skaláru doma nemám, jen aby jste si nemysleli že ji trápim v plivátku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2015 14:32 R Muž romant [27982] Re: RAP
V malých nádržích, tedy pod 50 cm hrubý vejšky. Velmi nerad bych zde vyvolával nějakou hysterii a centimetrový šílenství, aby si z toho někdo neodnesl nepříjemný pocit, že ty svoje skaláry v 50cm hrubý vejšky tejrá. :-) To, jak to myslím s těma centimetrama ve vztahu ke klasice a přírodním variantám, jsem popsal před chvilkou. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2015 13:43 RAP
Prostor a hlavně výška určují budoucí vzhled skalár. I běžná forma může dosáhnout úctyhodného vzhledu. V malých nádržích ploutve nevyužijí, tak jim nenarostou. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2015 13:06 R Muž romant [27982] Re: Mislow
Já ti rozumím a i se s tebou ztotožňuji, jenom vím, že tu cenu lidi fakt řeší, tedy tu pořizovačku a už se to nedomýšlí takříkajíc do důsledku, ale na druhou stranu, každá "sranda" něco stojí. ;-)
Edit: Já mám akvo taky těch 60cm. Srdcaři to neřeší. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.10.2015 13:01 Muž Mislow [304] Re: romant
Jj, mas prvdu, rozdily ve velikosti tam mohou byt znacne. :-) Ale kdyz se na to podivas z jine stranky, tak porizovaci cena neni nic proti tomu, co te behem casu vyjde akvarko z hlediska energie, krmeni apod. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2015 11:13 R Muž romant [27982] Re: Mislow
U toho doporučení min. výšky akva 60 cm bych dodával, že pro přírodní formy rozhodně, pro klasiku bych to viděl na postačujících 50 cm výšky. Samozřejmě že dopřát všem těch 60 cm je fajn, ale ne každý má tu možnost jít do těchto akvárií(cena, sklo). Toliko ode mě na doplnění. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [28] ...... 70 71

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 65666x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3448-skalara-amazonska-chov?od=1351