Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Magu víš že jsem si tvých názorů vždy vážil, ale netuším kde by byla zrada
No právě, bude obalený vždy, pak to asi jiné řešení nemá co
Nikomu nic nevnucuji, protože mě pak vždycky okřiknou houfy akvaristů, které s barvenými písky nemají vůbec žádné problémy.
Já jsem s nimi problém měl a myslím že vím, v čem je zrada, a jsem přesvědčený, že jsou všechny špatné.
Rozvádět to nebudu, protože asi nikdo není zvědavý na výklad o adsorpčních vlastnostech substrátů.
U mě bez problému, odkaluje se v pohodě

. Do té menší frakce se mi rostlinky sází mnohem líp

Pokud chceš černý písek, tak ten bude vždycky obalený.
Mě jde o funkčnost, vím že čím větší zrno tím horší ale i čím menší tak prý taky zak právě se ptám zda je to oka nedělá to problém při odkalování nebo sázení či zapadání případné potravy
Záleží, co se Ti líbí víc. Mně ten jemnější. Mají ho i ve frakci 2-4mm.
Aha, a je nějaké jiné řešení? Nebo ten můj a Anďasky odkaz je v pohodě.
Díky za tip, ale není 1-2mm málo? Myslel jsem že ideální je 2-4mm
Je to něco obalené pryskyřicí proto se to tak leskne. Občas nějaký kamínek tu barvu ztratí.

A jaký je v tom rozdíl? Chtěl bych černé dno, tak co bych měl vybrat?
0 09.06.2019 19:14 nepřihlášený Maq –
Re: Roger To, nač odkazuješ, ale není křemičitý písek. Resp. uvnitř možná je, ale navrchu je barva.
Ahoj, zrnitost je mi jasná buď 1-2 nebo 2-4 ale chci se zeptat jestli je nějaký rozdíl mezi křemičitými písky od různých firem. Budu zakládat 180L nenáročné kytky a vybral jsem tento
www.rostlinna-akvaria.cz/…Starší reakce
NO3 mam (asi) docela dost ve vodě - měřil jsem si naší vodu a jsem někde na 40mg/l
Pokud jsi začátečník, tak do dna nic nedávej. Hnojení do dna je hodně rizikové a pokud nevíš přesně co děláš, často si tím způsobíš kalamitu. Potřeba hnojení taky dost záleží na parametrech vody, někdy jde provozovat akvárium úplně bez hnojení, většinou je ale hnojení do vodního sloupce nutné. Doporučuji ti PMDD bez NO3.
0 08.05.2019 10:43 Alesak83 – Dno do akvária
Ahoj, jsem začátečník a prošel jsem si články pro začátečníky. Se zrnitostí písku je mi to celkem jasné, se sklonem a výškou dna taktéž, ale chci se zeptat - jak je to s hnojením? Dáváte při zakládání akvária výhradně písečné dno nebo pod svrchní vrstvu písku dáváte nějaký zásobní substrát s hnojivem?
(jdu se pouštět do zakládání JUWEL RIO 180)
Starší reakce
Písek je v pohodě a vem frakci 1-2 mm.
Ahoj, prosím o radu. Do nového akvária hledám dobré dno, počítám jen s křemičitým pískem. Líbí se mi tento tmavý ze sklorexu:
www.sklorex-akvarium.cz/…
Máte s ním někdo zkušenosti? Říkala jsem si, že bych přimíchala třeba hnědou barvu, aby to vypadalo přirozeněji, ale výrazně lepší tmavý písek jsem nikde nenašla. Doufám, že po zajetí až trochu obroste atd. tak nebude vypadat tak "nově", co myslíte? A také se rozhoduji o frakci, mezi 1-2 a 3-4mm. Na dně budou panccéřníčci a chci mít hodně nenáročných kytek. Moc díky za radu.

V hornbachu mají v oddělení akvaristiky křemičité písky i v 3kg balení. Myslím, že i více frakcí s cenou tak kolem 50kč.
Aha, tak ten bych mohl vzít, jj stojí kolem 249 kč. Ten bych mohl vzít, barva bude asi světlá že ?
V Hornbachu mají právě ten křemičitý písek do bazénových filtrací, akorát ho nemají ve stavebninách, ale na opačném konci. Na ocet nereaguje a stojí něco přes 200 Kč 25 kg.
Tak včera jsem se jel podívat do Uni a jediný co tam měli byl písek do pískoviště

Hledej ale i na ploše ve stavebninách

Podívám se dneska v hornbachu co tam mají za písky do akvaria.
Jednu vrstvu

A jak vidíš, tak co akvarista to názor. Každý má své zkušenosti a každému vyhovuje něco jiného. Takže volba zrnitosti bude stejně na tobě.

Já ti doporučil buď zrnitost 0,6 - 1,2 mm (křemičitý písek do bazénových filtrací) nebo 1 - 2 mm (barvený křemičitý písek). Už se opakuji a více ti k tomu říct neumím. Odkaz na konkrétní písek ti dát nemůžu protože stránky pískovny, kde jsem písek bral jsou permanentně mimo provoz.

Ne ne pro tebe je ideální samotný křemičitý písek.
Ok, tak jaké dno doporučujete ? Trošku se mi plete jestli použít více vrstev nebo stačí jen písek ?
Mám v akváriu křemičitý spárovací písek (0,3÷0,8mm) a pohoda. Pytel stál kolem 60Kč. Je dost jemný. Ale já neodkaluji. Maximálně odsaju svičík nad dnem a sinici co mi roste na písku. Trochu písku při tom odsaju. Takže za pár roků budu muset trochu přisypat. U tak jemného dna se mi osvědčily piskořky.
Uni hobby o víkendu se tam zajedu podívat, takže něco hrubšího? 0,6-1,2mm?
To je hrozně jemné měl jsem to.

Paráda, ale je to vhodný do AQ?
Takhle jemný písek se použít dá ale stejně bych ti doporučil jít do něčeho hrubšího. Nemáte u vás nějaký hobbymarket nebo prodejnu bazénů a jejich příslušenství? Tam by měli mít ten křemičitý písek do bazénových filtrací....
Tohle asi vyjde levněji, záleží kolik toho potřebuješ
www.dek.cz/… Je to tohle, akorát že to nebudu kupovat přes internet ale v obchodě a tam mají 3 různé zrnitosti
www.superzoo.cz/… A co to je konkrétně zač? Já jednou použil písek do bazénových filtrací zrnitosti 0,6 - 1,2 mm. A je to v pohodě. Ale radši mám o něco hrubší barvený křemičitý písek 1 - 2 mm nebo 2 - 4 mm. To už je ale subjektivní. Někdo může namítnout, že je to nepřirozené (ta barva) ale mně to vyhovuje. Ancistrusům to bude celkem jedno, pokud to nebude ostré, jak už zde zaznělo. Záleží na tvých prioritách.

U takhle jemného písku budeš mít trochu problémy při odkalování chce to odkalovač z dlouhým tubusem. Písek do filtrací 0,6-1,2 nebo je i 1-2 mm

Dobře díky, a jaký by jste vybrali? Mě se zamlouvá ten 0,8mm.
Všechny tyto zrnitosti mohou být, jde jen o to, aby to nemělo ostré hrany.
Zdravím všechny, chci se zeptat do AQ kde by byli ancistrusi jaká zrnitost dna je ideální? 0,3 0,8 1,3 mm, možná to je blbá otázka ale například mě se zdá 1,3 mm už docela hrubý.
A další věc je, že začátečníci mají většinou sklony přesazovat rostlinky, ať už z důvodu špatného umístění nebo růstu a další problém je na světě. Živiny se uvolní do vodního sloupce a většinou nastane řasová kalamita.
Tak jsou i jiné ryby dna, které za ostré volcano nepoděkují. Nebo rybky, které mají tendenci dno občas přetvářet k obrazu svému. To jen aby to nevyznělo, že problém jsou jen a pouze pancéřníči.

Vulcano není výživný substrát a pokud neplánuješ pancéřníčky nevidím důvod proč ho nepoužít.
Důvodů proč se výživné substráty nedoporučují je spousta hlavně asi ten že nikdo pořádně netuší co to v akváriu přesně dělá a u začátečníků se nepředpokládá časté měření a případná včasná reakce v případě nějakého problému.
0 25.04.2019 13:07 Jirka1987 ZDRI napsal: Pokud je to Tvé první akvárko, nedoporučuji použít žádný výživný/zásobní substrát.
Ahoj proč se začátečníkům nedoporučuje žádný zásobný/výživný substrát ? Ptám se protože začátečník jsem, plánoval jsem Vulcano black. Jaké mám tedy zvolit podloží ?
Starší reakce
Tak jsem provedl výměnu dna a je opravdu cítit,ale jinak jsem s kvalitou spokojen. Nevím co s rybkama

Papik napsal: Myslíš, že se vždy používá poplastování? Např. na sklorexu u "písek flexi černý" píší "Barvení je prováděno chemickou cestou použitím nejkvalitnějších barevných pigmentů zaručujících vysokou světlostálost."
Mám ve "26" černý Flexi dva a půl roku a je už spíš hodně tmavě šedý... Jestli to má z dlouhodobého hlediska na faunu a floru nějaký neblahý vliv neumím posoudit, krátkodobě nic zvláštního nepozoruju.
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Přidat reakci
1 ...... 91
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 115176x