Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaké dno do akvária?

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 12 Přejít na další stránku   1  
Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2019 10:22 Filip999 – dno
Zdravím, chtěl bych udělat černé dno…
www.rostlinna-akvaria.cz/…

Jaký doporučit substrát? např. Platinum Soil? v jakém množství?
Nebo jak udělat dno co nejlépe pro růst rostlinek?

Akv bude 216L(90x40x60-vyska), Co2 ano a chtěl bych ho převážně rostlinné... rybky nějaké hejno + 4 skaláry.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2019 13:02 Žena Rennee [21] Re: Anthrax
Promíchání mi vůbec nevadí, jen se mi nelíbí jednobarevné dno. Mám to v menším akvárku, ale to větší jsem chtěla trochu pestřejší. Tak děkuji za odpověď palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   17.01.2019 10:57 R Muž Anthrax [4761] Re: Rennee
Jediný co se ti podle mě stane je, že se ti to časem promíchá. Těžší písek půjde dolu a lehčí profisoil nahoru. Problém to bude možná estetický. Ale s kvalitou/nekvalitou profisoilu to nemá co dělat. ;-) Nevím co přesně nemá fungovat. Rostliny porostou v tom i v tom. Jim je v podstatě jedno kolik ten substrát stál nebo jakýma vznešenýma slovama ho výrobce/prodejce popisuje. Takže je na tobě jestli se ti to bude líbit smíchané.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2019 10:17 Žena Rennee [21] – dno akvária
Zdravím a prosím o radu/názor. Zakládám 160L akvárium, už týden běží (bez ryb, pouze rostliny). Na dně mám 3/4 profi soil, předělený štěrkem a 1/3 (možná i míň) bílý písek. Včera mi jeden akvarista řekl že "to nebude fungovat když míchám kvalitní profi soil s obyč pískem". Tak se chci zeptat zda to tak může být a nebo opravdu mám písek vyházet a doplnit profi soilem? Chtěla jsem mít trochu pestřejší dno... Díky za reakce

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2019 22:16 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)
já ještě když jsem měl akvárium zarostlý, tka jsem aky neodkaloval... nebylo totiž co odkalovat.. jen něco málo např z cabomby ty jemné lístky často opadávaly, tak jsem tohle odsával, jinak tam absolutně nic nebylo.. po ancíkách jak kdyby to někdo sežral.. teď mám minimum rostlin a odkaluju vždycky při výměně..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2019 21:19 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: wolavka
Pohoda, podľa mňa. Ja 5o tak mám tiež, no problem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 21:17 Žena wolavka [48] - Labyrintky – jsem na dně
Zdravím :-) V dosavadních akvech jsem použila právě zásobní substrát a jílový substrát. Trochu jste mě vyděsili, jelikož v největší nádrži jsem zřejmě měla epileptický záchvat při sypání a zásobního substrátu tam mám asi 2-3 cm, čímž jsem se nechtěně přiblížila jeho domovině, rýžovému poli. coze Odkaluji minimálně. A nemám ani nikoho do dna ryjícího. Velký průšvih?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 12   07.01.2019 16:45 Muž larix [1420] Re:Jakub
K téme pre Jakuba:
Frakcia substrátu aj jeho výška je v podstate otázka osobných preferencií. Všetko, povedzme v rozpätí 0,3-5 mm (frakcia) je z pohľadu rastlín OK. S výškou je to podobné - dôležité je, aby bolo substrátu dosť pre ukotvenie rastlín. Maximum je v podstate irelevantné. Za prvé (pozri Maqove príspevky) je už niekoľko mm pod povrchom anoxické prostredie, takže to je jedno a za druhé aj v aquascapingových nádržiach, kde je kvôli dramatickému vzhľadu dno vysoké v niektorých partiách aj viac ako 20 cm s tým nie sú žiadne problémy. Hlavne si treba premyslieť, či použiť čisto kremičité dno (praktické riešenie) alebo aj nejaký zásobný, resp. organický substrát (zjednodušenie výživy rastlín.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 16:01 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky
Ludwigia je brnkačka v úplně čemkoli. Hodíš ji na hladinu a ona roste a pokud není moc vysoký vodní sloupec, sama zakoření v substrátu. Rotala podobně. Bacopa - závisí která. Pogostemon erectus - hm, ten se mi nevejde. Mám Pogostemon stellatus Octopus - ten je stejně jednoduchý jako ludwigia.Alternanthery - závisí které. Červenolisté mohou být náročné.

Obecně - pokud mluvíme o jednoduchých druzích, toto nejsou rostliny, kde by bylo třeba se párat se substrátem. Porostou skoro ve všem. I v bahně rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 15:52 Jakub Re: JirkaŠčobák
Rozne stonkove ako napr. Ludwigie, Alternantherie, Rotaly, Bacopy, Pogostemon Erectus, Limnophila aromatica, Myriophylum aquaticum, Cabomba, ale este neviem uplne presne co vsetko.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 15:45 Jakub Re: Jakub
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 15:44 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Jakub
Jaké stonkové rostliny? (zásadní otázka - substrát bude podle toho)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.01.2019 15:22 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Jakub
Kryptokoryny jsou to, co v mých akváriích často vidíš. Echinodorů mám pár druhů (vaclav by ti ohledně nich líp poradil). Kryptokoryny milují bahnité dno. Echinodory taky. Oba rody vyloženě na úvod prosperují, pokud dám pod štěrk drobnou hrst rybicky.net/fotogalerie.php… zeminy pro pokojové rostliny www.zbozi.cz/…

Uvažoval bych buď jedno nebo druhé. Buď mít primární kryptokoryny (které můžeš doplnit stonkovkami) nebo echinodory (které můžeš doplnit stonkovkami). Plánuj. I Cryptocoryne affinis může mít po roce a půl při správném pěstování listy 50 cm dlouhé. Echinodorus velký 30 cm může časem zaplnit celé akvárium. Jeden. Přečti si, co píšu o plánování scobak.blog.sme.sk/…

Oběma rodům je celkem jedno, jaké mají dno. Když na to přijde, porostou v různé velikosti. Jen nesmíš ani jeden rod topit v substrátu. Lepší, když vidíš nad substrátem 1-2 mm kořenů. To je dost klíčové.

Počítej, že pokud budou kryptokoryny nebo echinodory šťastné, vytlačí časem většinu (všechny) ostatních rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 15:09 Jakub Re: JirkaŠčobák
Kedze chcem rastlinne akvarium, tak co sa tyka mnozstva chcem vela rastliniek, a viac druhov. Chcem stonkove, nejake cryptocoryny, echinodorusy atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 14:54 R Muž Anthrax [4761] Re: Jakub
Abych nebyl jenom OT. Vyzkoušel jsem 0,6 - 1,2 mm a 1 - 2 mm. A oboje v pohodě. Jedinej problém by bylo asi příliš hrubé dno. Vrstvu jsem dával 4 cm do předu a 7 cm dozadu, ale to se stejně časem srovná. V nádržích buď neodkaluju vůbec nebo jen občas, tam kde nejsou rostliny, a ty jsou skoro všude. :-) A všechno naprosto v pohodě..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 14:19 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: silviebaris
U odkalování jsem, protože se bavíme o výšce dna, kterou potřebuje vyřešit teď. Plánování.

Řeknu ti, proč ty píšeš, že máš potřebu odkalovat a bez toho by to nešlo.
rybicky.net/fotogalerie.php…
Založila jsi v dubnu, na konci léta vypadalo rybicky.net/fotogalerie.php… Aktuální rostliny jsi osázela před dvěma měsíci. Na většině dna nic nemáš a rostliny se ještě nerozrostly. Do toho tam ale jsou ryby a produkty jejich metabolizmu. V mých akváriích je rostlin plno a co ty musíš odkalit, ony zužitkují. Takže mé rostliny bují a ty bojuješ. Tvůj stav je, že potřebuješ přidat rostliny. Pomohlo by 20 ks Sagittaria subulata. Naštěstí máš pod hladinou ceratophyllum, které ti to drží. Ale přebytky živin ze dna nevytáhne dostatečně.

Jakube: Po definování výšky tvého dna je krok číslo 2 definování druhů jednoduchých rostlin a jejich množství.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 14:11 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Strakááč
Pokud myslíš tento filtrační písek rybicky.net/fotogalerie.php… , tak o něm se říká, že je ostrý a nevhodný pro sumečky (mám z druhé ruky). Já sumečky nemám, takže ho používat asi mohu, ale kdo je plánuje, měl by si raději ověřit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.01.2019 14:11 Silviebaris Re: JirkaŠčobák
Jasně,a jsme opět na začatku,radit začatečnikovi 2-3cm výšku dna a neodkaluj,asi neni moc vhodné,chudak,ani nevi jakou zrnitost a vy uz jste u neodkalovaní...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 14:08 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)
Jak píše nhkg... jemnej písek nejlepší.. odkalovat jen tak aby se vysalo co se valí na písku.. do písku nic nezapadá, což se u větší frakce stát může.. je to spíš nepraktický pro ryby u dna, např pancernicci se v tom vrtaj a bude jim příjemnější menší frakce... vrstva dna je podle mě akorát 4-6cm pro všechny rostliny... když se rostlina sází, přijde mi míň jak 3 cm celkem naprd... když tam budeš mít 40cm, nikomu to vadit nebude, jen se okradeš o místo pro ryby i rostliny...
Jinak já bych šel do filtračního písku a do něj zamíchal maličko říčního frakce 2-4mm aby to bylo fajn.. ale tak záleží jakej styl akvária plánuješ :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 14:03 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: silviebaris
To měním. Ale otázka zní: "Proč neodkaluji a přesto to funguje?"
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 14:02 Silviebaris Re: JirkaŠčobák
2-3 cm,pokud se v tom nebudeš hrabat...takže asi se v tom nehrabete takže předpokladám že ani neodkalujete,jen měníte vodu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 13:53 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: silviebaris
Pak mi řekni, jak to dělám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 13:50 Silviebaris Re: JirkaŠčobák
Tak já mám někde 3cm někde taky 5cm,a hrabu se odkalovačem každej měsíc,bez toho to moc nejde... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 13:45 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Jakub
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku 2-3 cm stačí, pokud se v tom dnu nebudeš hrabat (odkalovat) a jen budeš měnit vodu. Rostou z toho i velké rostliny.

Protože je dost mých akvárií nízkých (25 cm), získávám tak větší prostor pro rostliny a živočichy.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2019 13:34 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jakub
Měl jsem 15 -17 cm vysoké dno z 0,6 -1,2 mm + trochu čedičové drtě, dneska už jen něco přes 10cm. Snížil jsem výšku akvária z 60 na 55 abych ho nemusel mít tolik protože 40 cm vodního sloupce mám vyzkoušené jako pro mé rostliny tak akorát. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 13:08 Muž MichalV [327] Re: Mist
5 cm je fajn, ale 5,75 cm mi príde lepších, dovolím si napísať. hmm
Som presvedčený, že pri jemných substrátoch nie je dôvod sa vyšších substrátov báť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2019 12:51 Mist Re: Jakub
Vzdyť kdybys chtěl tak se to dočteš na googlu sám... Dovolím si napsat kolem 5cm.
Maq a jeho přátelé určitě souhlasit nebudou, výzkum jistě prokázal něco jiného, tak si to asi raději vygoogluj :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 12:28 Jakub Re: NHKG
Dam tam frakciu 0,6-1,2 mm. Aku vysku dna mam urobit z toho piesku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 11:31 Muž Smetany [1226] Re: Jakub
To už tady tuším bylo přečti diskuzi za posledních 14 dní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.01.2019 11:31 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Jakub
Samozřejmě, rostliny v přírodě většinou rostou v bahně. Pokud jsou v akváriu piskořky, tak nemám problém se zahníváním písčitého dna.
Naopak do větších frakcí zapadá svinčík a pokud důkladně neodkaluješ, hrozí problémy.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 11:19 Jakub Re: NHKG
Ta malicka frakcia piesku je vhodna aj pre rastlinky? Nehniju v nom korene rastlin, kedze tam je ovela menej medzier a asi aj kysliku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.01.2019 10:44 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Jakub
Na tohle není jedno řešení. Já používám nejlevnější písek do bazénových filtrací jaký seženu. Frakce 0,5-1,2mm. A neodkaluji, jen odsaji přímo hadicí to, co se valí nad substrátem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.01.2019 10:25 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jakub
Fotka k příspěvku Doporučuji frakci tak 1-2mm www.chlorito.cz/… Odalovač to chce z delším tubusem já jsem si udělal tohle. Jemnější písek jsem také měl ale při odkalování hrozně utíkal. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2019 10:07 Muž MichalV [327] Re: Jakub
stavebniny, frakcia 0,1 mm, neodkalovať ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 10:04 Jakub Re: Cyklohentán
Ale existuju aj odkalovace na jemny strk, alebo je jedno, aky odkalovac budem mat, a aj tak sa bude vzdy odsavat aj ten jemny strk?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 09:54 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Jakub
Fotka k příspěvku Moje rastlinné akvárium s 2-4mm pieskom, pod tým je kompost.

Pozri nádrž udelator ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 09:50 Jakub Re: ctibum
Rastlinne akvarium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 09:48 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Jakub
Určite, len sa bude horšie odkalovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 09:43 Jakub Re: Cyklohentán
A napr. frakcia 1-1,6 mm je vhodna tiez?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 09:38 R Muž ctibum [6902] Re: Jakub
Jaké akvárium máš v plánu...?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 09:38 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Jakub
Frakcia je najlepšia asi tak 2-4 mm. Či už filtračný alebo prírodný je jedno, to už záleží od vkusu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 09:27 Jakub
Aky kremicity strk mi poradite pouzit, prirodny alebo filtracny a s akou frakciou? Kde sa da kupit za dobru cenu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2019 20:32 Maq Re: Smetany
Smetany napsal: jaký přínos ve dně má turmalín?
To už jsme v oblasti ajurvédy. V závislosti na zbarvení, nošení turmalínových šperků hrozně pomáhá, hlavně v sexuální oblasti. Číňané dosud doporučovali spíš roh nosorožce, ale s tím s obchodovat nesmí, kdežto s turmalínem ano. Tak prodávají turmalín. Na jednotku hmotnosti to vynáší víc než písek. O jiných výhodách nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 15:38 Muž Smetany [1226] Re: silviebaris
No když oni používají v podstatě prach který míchají do substrátu stejně jako aktivní uhlí a rašelinu a ještě něco dalšího co si nevzpomenu ale dohledám.
Edit: to poslední jestli to dobře chápu bude nějaký druh zeolitu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.01.2019 15:32 Muž MichalV [327] Re: Passenger77
Tohto by som sa viac bál pri hrubom štrku, ktorý zapadá čerstvými výkalmi a jeho rozklad prebieha bez prístupu kyslíku - čo je bežný prípad v akva.
Bahno v jazerách sedimentuje postupne je priebežne spracované aeróbnymi baktériami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.01.2019 15:31 Silviebaris Re: Smetany
Ja mam v krevetariu mineralní kuličky s turmalínem,to by bylo vhodne se zeptat chovatele krevet,ale zrejmě jim to bude dodavat potřebné minerály pro jejich chov.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 15:27 Muž Smetany [1226] Re: Maq
Můžu se zeptat jaký přínos ve dně má turmalín? Jeho použití je hojně rozšířené mezi zahraničními chovateli krevet ale nikde jsem nezjistil jeho konkrétní vlastnosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.01.2019 15:20 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Passenger77
V praxi jsem s tím nikdy neměl problém (asi proto, že mám často bahno i na substrátu). Ono si to bez filtru za chvíli sedne. Problém by mohl být, kdyby byl v akváriu filtr, který to nasaje a ucpe se.
P.S. Poté, co dělám něco se dnem, vyměním část vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 15:01 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
JirkaŠčobák napsal: ...Nikdy neodkalované dno je dlouhodobě velmi stabilní a problémum se dá předcházet výměnami vody. Nevýhodu tohoto dna nevidím... Nevýhoda toho detritového dna je při sázení/přesazování rostlin, kdy se do vodního sloupce uvolní vysoké množství do té doby deponovaných látek...to musí být nárazově bomba ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   05.01.2019 11:42 Maq – Mist, Strakaáč
Pánové, pořád zapomínáte (nejen vy dva), že mluvíme o dvou zásadně odlišných věcech.
Vy pořád mluvíte o živinách. Čistá rašelina je na živiny nesmírně chudá, prakticky ji jako zdroj živin můžeme zanedbat. U jílů je to trochu složitější. Čisté jíly obsahují některé kationty (Na+, K+, Mg2+, Ca2+, aj.) na výměnných pozicích. Tzn. něco z toho mohou rostlinám dát, pokud za to dostanou něco jiného. Čili celkový obsah živin nezvýší, pouze ovlivňují jejich složení.
Co jsem napsal, se týká čistých látek. Mimochodem, přidávám je do dna, a můžu potvrdit, že nejsou zdrojem zákalů. Při přesazování se toho zvíří o něco víc, než v novém akvárku s čistým pískem, ale oproti starému dnu plného detritu to není vcelku žádný rozdíl. Zvíří se a za pár hodin je to pryč.
Potenciálně příznivé vlastnosti těchto materiálů nespočívají v dodání živin, nýbrž v ovlivnění jejich koloběhu, a to způsobem, který je identický s přírodními poměry. Tedy tím, nač jsou rostliny "stavěné". Montmorillonit například bezpečně vcucne z vody všechno amonium. Hematit zadržuje a uvolňuje fosforečnany způsobem, který rostliny znají z přírody. Kromě toho pomáhá předcházet tvorbě sulfanu (sirovodíku). Rašelina je přirozený chelatant a pozitivně ovlivňuje koloběh ("dostupnost") přechodných kovů. Atd.
Pokud by někdo chtěl namítat, že akvárium není příroda, připomenu, že to znám teoreticky i prakticky.
A že terčovci v přírodě žijí na skoro čistém jílovém podloží. Žijí v končinách, kde je písek velikou vzácností.
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [12] ...... 90

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 114287x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3914-jake-dno-do-akvaria?od=551