Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaké dno do akvária?

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 64 Přejít na další stránku   1  
Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2012 23:10 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: prasan
Taky jsem Rataj Profi Soil nemáčel. Nečetl jsem návo a pak jsem se divil, že mi polovina dna druhý den ještě furt plavala. Ale za týden plavalo jen několik set kuliček a většina do měsíce klesla, nebo je odsál filtr. Jen to byl první dva měsíce celkem rachot, když kuličky prolétaly filtrem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2012 22:24 - Re: malyLibor
Použil som už od Dennerle,Rataja.Dobrý substrát,no tá ,,akvaristická,, cena je ozaj až prehnaná.Je to obdobné ako u žiariviek v akva predajniach. :-(
Akurát ani jeden použitý netrebalo namáčať.To je také malé +.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2012 18:54 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: prasan
No, já ta dna mám opravdu obě, a obě jsou skvělá... ale dnes už bych si ani do miníčka Rataj Profi Soil za ty prachy nekoupil... je to jednoznačné, i do miníčka mne vyjde levněji 50 litrů Liaporu a zbylých 42 si mohu dát ke kytkám do květináčů nebo truhlíků, a nebo schovat pro další akvária ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2012 18:51 - Re: malyLibor
Musím súhlasiť.Rataj u nás stojí 2L/5eur.Čo je ozaj dosť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2012 18:38 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Xixao
Asi jedině pokud neumíš počítat.... Nemám nic proti Rataj Profi Soil, skvělé dno... ale rozumný poměr kvalita cena? Možná jsi ho vyhrál někde v tombole??? Rataj Profi Soil 8 l = cena 378,-Kč, Liapor 1-4 (zcela identické dno) 50 litrů za 150,-Kč... řekni mi, prosím, v čem je rozumný poměr kvalita cena? A než začneš psát, uvědom si, že mám obě dna ve svých akváriích. Děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2012 10:54 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: toni
Doporucil bych ti za rozumny pomer cena kvalita pisek Rataj profi soil... jilovyty substrat jemnozrny...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2012 23:51 Muž kofejn [963] Re: malyLibor
V Kolíně je OBI, během týdne se tam zastavím. Sakra, já už se to akvárko tak těším :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2012 23:45 Muž Miso [470] Re: toni
tmavsi je lepsi, ilovite a ine substraty maju svoj zmysel, ale na zaciatok by som zostal pri tom strku. Vyska dna by mala byt v priere min. 5cm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.08.2012 23:03 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: toni
Pokud budeš chtít jen "normální" akvárko, s běžně náročnýma rostlinkama a s gupkama, pak ti stačí ten písek, co máš, a nepotřebuješ do něj dávat ani žádný jíl a nic podobného. Jen písek a do něj rostlinky, ony ty gupky to pohnojí dost.
Se dnem je to těžké. Někdo doporučuje to, jiný ono. Já mám ve svých akváriích jak jemný písek, tak hrubší štěrk i dno z páleného jílu a musím říct, že pokud se o akvárko starách, rostou rostlinky ve všem dobře... samozřejmě pokud zvolíš správné rostlinky pro to které dno... ale do jemného písku se hodí většina průměrně náročnýc rostlinek... Tak asi tak, snad ti to trošku pomohlo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2012 22:55 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: kofejn
Mívají ho v těch velkých hobby marketech - já ho kupoval v Hornbachu, 50 litrů za 150,-Kč. Ten velký určitě nekupuj, ten plave, neutopíš ho ani vařením.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2012 21:14 yenya Re: toni
Při odkalování se ti to promíchá ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2012 19:20 Muž kofejn [963] Re: malyLibor
Dneska jsem se byl zeptat na Liapor do stavebnim, ale měli jen 4-8mm. Barva je super, takové dno by se mi moc líbilo ano. Teď už jen sehnat tu správnou frakci.
To All: Nevíte kde ve stavebninách okresu Kutná Hora, Kolín ho mají? Zitra se zeptám v naší vesničce střediskové, ale moc šanci jim nedávám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2012 16:50 Muž fido16 [631]
Sám za sebe ti doporučím křemičitý písek frakce 2-4 mm. Jinak ty živorodky jsou pěkný čuňata :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2012 12:35 R Muž romant [27987] Re: toni
Každý Ti doporučí trošku něco jinýho, určitě když toto vlákno čteš jsi to zaregistrovala. Já velmi rád používám klasickej betonářskej písek koupenej ve stavebninách buď tak jak je, nebo ho lehce přeseji na frakci tak 2-4mm a mám z něho štěrk,dobře se odkaluje, což se Ti bude při pavích okách hodit. Tak to by bylo za mě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2012 12:25 Žena toni [68]
AHOJ....mam 60l a chtela bych po zabehnuti akva -Gupky....co dat ale na dno,mam bily pisek jemny ale i hnedy..bylo mi doporuceno(v obchode)dat na to dno ten hnedy a pak kolem rostlinek jako horni vrstvu pak ten bily s tim ze se to pa stejne smicha...byla to dobra rada nebo ne?..musim mit vysoke dno s tim jilem a vsim?teprve zacinam a nechci nic uspechat... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   09.08.2012 09:45 Muž malyLibor [5371] - Asie
Musím říct, že plně souhlasím s katterinecka. Jestli si vybereš jakýkoliv křemičitý písek, přírodní či barvený, v rozumné zrnitosti, nebo kterýkoliv substrát na bázi páleného jílu, je to jedno. Křemičitý písek je klasika a je ověřeno desítkami let praxe, že v něm rostlinky rostou. A mám jak frakci 1-2 ve 38čce, tak 8-16 v Džungli a běžné rostliny (kryptokoryny, valisnerie, sagitarie), ale i stonkovky (egerie, limnophila, rotala) rostou v obou stejně dobře.
Pálený jíl mne zaujal, když jsem si dělal miníčko do kanceláře. Koupil jsem si tehdy Rataj Profi Soil a po roce a půl musím říct, že je to skvělý substrát. Moc hezky vypadá, ale hlavně v něm skvěle rostou rostlinky, a to bez jakéhokoliv přihnojování. Paradox je, že v tomto akva mi rostou i plovoucí rostliny, které mi v jiných akvárkách růst nechtějí, přestože nejsou zasazené v substrátu. Do třístovky se mi ale zdál Profi Soil přeci jen trochu drahý, tak jsem šel do toho Liaporu a ten naprosto splnil má očekávání. Je pravda, že jsou v něm i větší zrnka, což se mi líbí, ale pokud by někdo chtěl frakci 1-2, dá se přesít. Ona se i vyrábí, ale napytlovat by si ji musel člověk nechat na zakázku. Ale o tom se dost psalo ve vlákně k tomu určeném. Já bych chtěl jen k té barvě - barva je pěkná tmavě hnědá, jen o maličko světlejší než Rataj Profi Soil. To, že u mne vypadá světlá je tím, že používám k focení zatím jen mobil. Už se ale učím zacházet s foťákem, který jsem vyhrál, ale nikdy to asi nebude nic moc - já nemám na focení oči stydim
Když to tedy shrnu, tak se zase vracím k tomu co psala katterinecka, a to že je jedno, jestli dáš křemičitý písek, nebo pálený jíl. Já nehnojím v žádném akvárku (až na občasné přidávání železa) a rostlinky mi rostou hezky v jakémkoliv písku. Jediný problém s rostlinkami mám v Pagodáriu, které se prostě nepovedlo a přijde zrušit a nahradit větším akváriem. Tam se prostě nedaří, a bude to způsobeno souhrnem různých vlivů, nejen dnem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   09.08.2012 08:21 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: kofejn
nic není jednoduché, zvlášť v akvaristice. Já jsem spokojená s pískem z flexiobkladů (což je barvený křemičitý písek) flexiobklady.cz/… Ale záleží na tobě jaké chceš mít akvárko, poradila bych si aby sis vybral podle vzhledu. Jemnější pokud chceš drobné rostlinky nebo trávníčky, jinak klidně hrubší. Jestli si vybereš křemičitý písek nebo nějaký tenhle pórovitý substrát v rozmezí zrnitosti o které jsme se bavili tak určitě chybu neuděláš.
Rostlinám je to skoro jedno, i když zastánci liaporu atd, říkají že jim to tam roste líp, ale na druhou stranu existuje plno nádherných nádrží s křemičitým pískem. Záleží na dalších podmínkách co rostlinám poskytneš (světlo, živiny, CO2)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2012 06:14 Muž kofejn [963]
Přišlo mi, že právě u Libora je šedivé. Teď jsem se koukal a na některých fotkych je světlé a jinde zase tmavé. Asi různá expozice. To tmavé by bylo OK.
rybicky.net/fotogalerie.php…
rybicky.net/fotogalerie.php…
rybicky.net/fotogalerie.php…
rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2012 00:41 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: kofejn
Nevim na jaky Liapor si koukal, ale ten co tady vsichni maji je tmave hnedy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 22:22 Muž kofejn [963]
Romane i Katko, neulehčili jste mi to smich
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 20:56 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: kofejn
třeba takhle může vypadat akvárko bez zásobního hnojiva, provozovaný skoro 3 roky bez hnojení rybicky.net/nadrze/7691
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 20:53 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: kofejn
jak chceš, pod solitérní rostliny klidně můžeš dát jílový kuličky, já mám spíš hodně menších rostlin a všude tak je jednodušší rozprostřít vrstvu. Stejně kdybys chtěl náročnejší rostliny, hodně světla atd, tak by ses asi přihnojování do vodního sloupce nevyhl. Zásobní hnojivo nejvíc pomůže v prvních dnech, jinak jde založit akvárko bez něj i provozovat bez dalšího přihnojování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 20:47 R Muž romant [27987] Re: kofejn
Já bych osobně použil tu štěrkovou frakci 2-4mm a pod rostliny dal ty jílový kuličky, toť můj názor. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 20:44 Muž kofejn [963]
Mě se ten šedivý Liapor moc nelíbí. Jo kdyby byly tmavě hnědé odstíny, tak bych o něm uvažoval :-).
To Katka:
Tak to je dobrá informace. Add florapol: Neudělají stejnou službu jílové kuličky? Chvíli jsem i uvažoval, že si nahrabu bahno z rybníka, ale nebudu experimentovat :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 20:29 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: kofejn
Jestli chceš pěkné dno, ve kterém dobře rostou rostlinky, tak zkus pročíst ještě toto vlákno rybicky.net/forum/16474
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   08.08.2012 20:28 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: kofejn
já mám zas nejradši písek do 2mm (cca 1-2mm) a kytek mám habaděj. To je jen fáma o tom že v jemným nerostou kytky.
Pokud chceš staré dno, třeba od rataje, tak v tom jsou obsaženy i kamínky, které jsou tam jakože navíc. Existují i zásobní hnojiva (třeba já používám JBL Florapol) kde kamínky navíc nejsou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 20:08 Muž kofejn [963]
Jak je to s použítím písku/štěrku na dno? Napříč tématy se dočítám a frakci 2-4mm, teď tu čtu o písku běžném a i kamarád, co mi dělá akvarko, mi radí, ať dám obyč písek.
Tak nějak jsem vyrozumněl, že písek se používá do nádrží bez rostlin a hrubší frakce pro kytky.
Přiznám se, že v tom mám hokej. Můžete mi to objasnit?
Rád bych akvárko s rostlinami a jako základ jsem chtěl "staré dno, ať kytky rostou hnedle. A teď pořád řeším co na to hmm . Dno bude mít rozměry 109x43cm
a)Písek
b)štěrk z písku
c)JBL Manado
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   08.08.2012 19:42 R Muž Silent [5949]
Kopaný písek taky moc nedoporučuji. Daleko lepší je použití plaveného betonářského písku. Kopaný obsahuje příliš mnoho příměsí a pokud se to opravdu pořádně neumí dokáže dlouho kalit vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 19:40 R Muž romant [27987] Re: usine
Pravdu máš, aby to nebylo z bláta do louže. To radši ten říční betoňák. X-) S tím kopaným jsem sice neměl problém, ale proč doporučovat něco, co může zazlobit. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 19:36 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: romant
Kopaný písek do akvária moc nedoporučuji. Většinou je to samý vápenec. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 11:03 R Muž romant [27987] Re: yenya
Souhlas, bude velmi záležet na použitém písku a na míře jeho znečištění, kopanej je špinavější než říční.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 10:56 yenya Re: romant
Já to properu aby to nebylo "kalné". Ono to pak při napouštění dělá "stopy" na skle. Ta voda co vylévám potom z toho písku je jako mléko, takže já proplachuji. Každý to musí vyzkoušet sám, jak se mu to bude líbit ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 10:42 R Muž romant [27987] Re: yenya
Já lehce propírám pouze u výměny dna v již tzv. fungujícím akváriu, při zakládání neperu, ty vznikající bakterie taky z něčeho musí žít. Ale je to na každým, jak k tomu přistoupí, rozhodně nikoho k ničemu nenabádám, jenom sděluji svojí zkušenost. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 10:39 yenya Re: Nikča
Ano, ale "vyprat" ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.08.2012 10:30 R Muž romant [27987] Re: Nikča
Taky používám obyč. písky, nebo z nich vyrobený(přesátý) štěrky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 10:28 Nikča
chtěla bych se zeptat jestli můžu do akvárka dát obyčejný písek co je v pískovišti.
Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2012 21:35 Muž Vstrom [82] - Malawi
Nakonec jsem koupil dva 25kg pytle za 190Kč za pytel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2012 00:31 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: malyLibor
co vím, rádi se hrabou ve dnu a určitě i ten písek žerou a tím se i čistí. Ty kuličky by asi nebyly nejlepší
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2012 22:05 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Losky
Koukal jsem, co tam plánuješ za ryby. Docela by mne zajímalo, co by udělaly s Liaporem... Po třech měsících sedí, nepohne s ním ani proud z filtru při výměně vody... ale nevím nevím, jak by obstál u tak velkých ryb. Nicméně dno je to krásné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2012 20:47 Muž fido16 [631] Re: Losky
V Baumaxu mají drahý ještě bych se podíval mountfieldu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2012 20:19 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: fido16
Tady mám akorát Baumax a Obi, takže se tam mrknu a pak případně zkusím i nějaké stavebniny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2012 18:28 Muž fido16 [631] Re: Losky
Já jsem kupoval v hornbachu asi za 160,- 25kg písku do filtrací. bílý písek časem hodně zešedne (vlastní zkušenost)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2012 17:20 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: Haimdol
Zítra omrknu, kde a za kolik se dá koupit. Mountfield má na netu, že asi 230Kč za 25kg
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2012 14:41 R Muž Silent [5949] Re: Losky
Mám Tebou zmíněnou frakci. Je fakt, že je dost světlý, ale mně vyhovuje. Ostatně i ten stavební jak zmiňuje katterinecka je velmi dobrý jak frakcí tak barvou. Taky ho používám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2012 14:39 Muž Vstrom [82] - Malawi
Bílý je pěkný, ale... Zas na druhou stranu to člověk bude častěji aspoň čistit:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2012 14:34 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Losky
i písek do filtrací se prodává v různých frakcích. Ale obvykle bývá dost bílý, proto jsem radši zvolila ten stavební. Ale je to spíš o vkusu. (filtrační je čistý křemičitý, bez nějakých dalších příměsí)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2012 14:32 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: Haimdol
jestli tomu dobře rozumím, bavíme se o frakci 0,6-1,2mm? Mám obyč zvon asi za 50Kč, takže stejně budu kupovat nový, kvůli výšce akvária, tak i mrknu na to, co používáte Vy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2012 14:28 R Muž Silent [5949] Re: Losky
Pokud máš odkalovač s vysokým zvonem je to bez problémů. Taky mám u cichlid tenhle písek a odkaluju buď Tetrou nebo Easy Clean od Hagenu a jde to bez problémů. Navíc tento jemný písek se zdaleka tak nezanáší a není třeba ho tak odkalovat do hloubky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2012 14:10 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: NHKG
O písku do filtrací jsem slyšel, ale nevím, jak to pak je s odkalováním? Je to dost jemný píseček
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   31.07.2012 14:00 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Losky
Ke kančíkům patří písek do bazénových filtrací pokud nevadí písková barva. Ověřené řešení, používá ho spousta lidí. Já ho mám u Perleťovek (JA Cichlidy) a naprostá spokojenost. Akorát před třením vyčistí třetinu dna od písku a na zbytku nadělají "duny". :-D
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [64] ...... 90

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 114287x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3914-jake-dno-do-akvaria?od=3151