Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaké dno do akvária?

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 23 Přejít na další stránku   1  
Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.10.2017 00:06 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: rybickar
Dřív nebo později se to smíchá díky odkalování, tomu se nevyhneš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2017 23:42 Muž rybickar [16] - Společenské nádrže – Smíchání dvou barev křemičitých písků
Zdravím. Mám v plánu do akvaria 2 písky. černý (bit.ly/…) a bílý (bit.ly/…).

Máte s tím někdo zkušenost, jak písky oddělit aby se nemíchali? Nechci z nich mít míchanici. Stačí oddělit kamínky, nebo byste dali nerezovou síťku?

Jen pro představu poměru 20kg černého 5 kg bílého. Něco v tomto duchu: youtu.be/…

Jelikož jde o písky z akvaristiky, nepředpokládám nějaké problémy. Stejná zrnitost, oba křemičité.

Pokud někdo máte v akva. Případně znáte někoho z rybicky.net, hoďte fotku, příp. link;) Díky

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2017 22:10 dusa Re: Jifi
Přesně. Ta lávová drť se dává dyž je potřeba udělat nějaký terén nebo nějaká vyvyýšenina, tak aby tam nepadlo tolik substrátu navíc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2017 22:08 dusa Re: petulinakk
To je mi pak už jedno že se vrstvy promíchají ale staré dno má v sobě už nějaké bakterie a mělo by to všechno urychlit než dát jenom nové dno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2017 21:15 R Muž ctibum [6872] Re: Jifi
Dává se do fusekle a používá jako "vycpávka" tam, kde je potřeba vytvořit terén, jestli se nepletu :)
EDIT
Vzi www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2017 21:12 Muž Jifi [675] Re: dusa
K čemu má být ta lávová drť? Má to moc ostré hrany a vespodu je ti barva úplně ukradená.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   21.10.2017 19:25 R Muž romant [27982] Re: dusa
Betoňák "vyhnojenej" zásobním hnojivem, třeba něco v podobě jílových kuliček ať už samotných, či obohacených o mikroprvky, tedy za mě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.10.2017 19:23 Žena petulinakk [2016] Re: dusa
A uvažuješ i o tom, že rostlinku kterou jednou zasadit může být také potřeba někdy přesadit nebo nahradit... nebo počítáš s tím, že jednou zasazené kytky vydrží na svém místě už napořád? :-)
Protože pokud se s nima bude hýbat, tak se nedá zabránit promíchání vrstev...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2017 19:16 dusa – dno akvária?
Ahoj, mohl by mi někdo poradit jaké dno použít do rostlinného akvária?
Přemýšlím že bych to udělal takto:
1. vrstva - lávová drť (na místa kde bude větší vrstva)
2. vrstva - staré dno
3. vrstva - nové dno
Mátě někdo s tímto složením zkušenosti? Popř. máme na zahradě hromadu betonářského písku pokud by byl vhodný, abych nemusel zbytečně kupovat tyto. Předem děkuji za odpověď.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2017 19:51 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: pH5
Poměrně u Rataje asi novější věc a jak název napovídá bude to něco jako drcená láva. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2017 18:28 pH5 Re: Choze SPK
Od "Choze SPK" to zní spíše jako reklama. Má s Ratajovým Volcano substrátem zkušenost někdo nezávislý?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2017 17:35 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: tomasice
To je ale poměrně velká rostlina, nahoru moc neroste ale listy jsou poměrně velké. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.09.2017 15:34 Muž Yirka [9118] Re: tomasice
Takže teď již jen objem dna vynásobit 1,6 a máš přibližné potřebné množství v kg.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2017 13:51 Žena tomasice [0] Re: Jifi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2017 13:40 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Jifi
Fotka k příspěvku Klidně se může stát, že tu kytku neznalec koupí třeba na burze jako malou, ona časem zakoření, začne růst no a dneska mám ten Anuias ve skleníku a má výšku skoro metr. A přitom to byla kytka tak 30cm i s košíčkem, když přicestovala. Tady je fotka velikosti čepele v současné době.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2017 13:29 Muž Jifi [675] Re: Pepan
To je fakt, ale asi málokterý začátečník plánuje zrovna takový styl, aby do menšího akvárka nasadil tak velkou dominantu. Kdyby nelezl ten Anubias nad hladinu, tak by podobně velká kytka zabrala většinu akvárka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2017 13:24 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Jifi
Podívej se třeba k Jirkovi Ščobákovi. Klidně mu kytky lezou nad hladinu. Kupříkladu Anubiasu gigantea by těch 5 čísel absolutně nestačilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2017 13:22 Muž Jifi [675] Re: Lapierre
No jo, piskořky mají jisté nevýhody :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.09.2017 13:21 Muž Jifi [675] Re: Pepan
Jen si myslím, že tazatelka s její velikostí akvária (80*35 cm) pravděpodobně nebude mít tak robustní kytky, kterým by těch 5 cm nestačilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.09.2017 13:11 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: tomasice
To záleží na profilu dna a na kytkách, které tam chceš sázet. Někomu stačí ploché dno, jiný člověk chce mít svažité kvůli větším kytkám. Když budu chtít nějaké kobercovky, tak třeba na marsilku stačí 2-3cm, pokud bych chtěl nějaký robustní Echinodorus, možná ani 5cm by nestačilo. Dneska jsem si třeba dovezl Crinum natans a počítám zhruba s deseti centimetry substrátu v místě, kde bude ta kytka vysazená.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2017 13:09 Žena tomasice [0] Re: Lapierre
Ok takže ,,prumer" 5cm :-D Díky kluci za rady a omlouvám se za moje časté dotazy hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.09.2017 13:07 Lapierre Re: Jifi
Jj.Vzadu jsem si udělal výšku 7cm,vpředu 3 cm a ani ne za 1/2 roku mi to piskořky srovnaly na těch 5 cm. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.09.2017 13:00 Muž Jifi [675] Re: tomasice
10 cm je zbytečně moc. Viděl bych to tak někde kolem 5 cm, to úplně stačí.
Edit: Když jsem kupoval písek, tak jsem si myslel, že ho mám dost a potom jsem jel přikoupit pár pytlíků :-)
V pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2017 12:46 Žena tomasice [0] Re: Magic
Dneska tam jdu tak se na to podívám. Výška dna? někde sem četla 3-5 cm a někde zas 5-10 cm, takže? :-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2017 12:43 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Maq
Priznám sa, mne sa to prať nechcelo. stydim
Čím samozrejme nechcem povedať, že to nie je vhodné!

OT pls
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.09.2017 12:41 Muž Magic [879] - RostlinyRe: tomasice
Pokud ti nevadí, že je to šestkrát dražší než to, co ti Maq nabídl...

Tebou zvolená frakce 2-4 mm je třeba zde:
e-pisky.cz/…

a jsou tam i jiné...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2017 12:39 Lapierre Re: tomasice
Ten černý já bych nebral.Na obrázku vypadá jinak než ve skutečnosti.Má i dost ostré hrany a velikost zrn taky nesedí.Byl jsem se na něj osobně podívat.Ten světlý byl v celku v pořádku.

Já bych spíš doporučil toto

www.profiplants.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2017 12:29 Žena tomasice [0] Re: Lapierre
Může být toto ? www.hornbach.cz/… nebo www.hornbach.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.09.2017 12:21 Lapierre Re: tomasice
Jestli uvažuješ o těch pancéřníčcích,tak já bych raději pořídil frakci 1-2 mm. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.09.2017 12:16 R Muž afc1886 [14655] Re: tomasice
www.akvamalawi.com/…
Tady si to spočítej. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2017 12:04 Žena tomasice [0] Re: NHKG
Supris, takže koupim nějaký štěrk se zrnitostí 1-5mm nebo písek...dekuju :-) a neporadíte prosím kolik toho koupit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   15.09.2017 12:02 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: tomasice
Pro začátečníka je to špatná volba. Pokud chceš hnojit do dna, kup si jílové kuličky nebo nějaké tabletované hnojivo do dna a to dej pod největší kořenící rostliny (Echonodory a Hygrophily, ...).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2017 11:50 Žena tomasice [0] Re: NHKG
a když mě zaujala variata substratu a na to nějaký štěrk? nebo špatná volba?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2017 11:44 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Maq
Proti betonářskému písku, který se prodává za cca 300Kč za tunu to je drahé jak šlak. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2017 11:38 Maq Re: NHKG, tomasice
e-pisky.cz/…
Tady jsem bral a drahé se mi to nezdá. Je perfektní. Ale pozor, i když je to filtrační písek, je potřeba ho napřed proprat, jinak zakalí vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2017 11:00 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: tomasice
Křemičitý písek, zrnitost kolem 1mm. Já používám písek do bazénových filtrací, protože už je osetý na správnou zrnitost, ale prodává se po 25kg a je docela drahý.
Pokud by ti vadilo, že křemičitý písek je moc světlý, tak se kukni na barvené písky od flexiobkladů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2017 10:41 Žena tomasice [0]
Ahooj, mam akvarium 80x35, chtěla jsem se zeptat jaké dno doporučíte uplnemu začátenčíkovi, případně v jakém množsvtí nakoupit, vůbec nemám ponětí? :-) Budu tam mít rostlinky (ty co se doporučují pro začínajíci, na dně pancernicka skvrniteho a jinak Tetry nebo Razbory (ty spíš). Děkuji všem! ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2017 09:49 Choze SPK – Akvarium Rataj
Zdravím přátele tak jsem zkoušel dno od AKVAZOO RATAJ (volcano souil rataj) a musím říct že se jedná o perfektní substrát,nejen že neklesá při stavbě akvária a ani po napuštění nádrže, ale rostliny v něm výborně zakořeňují. Vřele doporučuji jsem maximálně spokojen. www.rataj-spk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2017 21:30 Muž Tomason [37]
dokoupím teramol a bude jenom ten. Každopádně děkuji všem za názory:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.09.2017 20:42 Maq Re: Acinonyx
Přesto si myslím, že Jifiho upozornění není bezpředmětné. Máš mladé akvárium. Co až bys přesazoval velké echinodory nebo kryptokoryny, které na tom místě rostou několik let? Možná bys to viděl trochu jinak.
Já ovšem nevím, nikdy jsem to nezkusil. Hlavně z toho důvodu, že "hlína", "zemina" apod. jsou dost široké pojmy a nikdy bych nevěděl, co mi to vlastně v akváriu udělá.
Dneska bych asi už nepoužil ani Ratajův Aquasoil, i když vypadá dobře a problémy s ním nemám. Ale onehdy jsem zakládal akvárka s pískem pro bazénové filtrace, a to je super materiál, sice světlý, ale moc fajn. Nechal bych ho zarůst tak, že ta barva nebude vidět... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2017 16:26 Acinonyx Re: Jifi
A to mu radis, pretoze si to myslis alebo to vies? Podla prezentacie hlinu pod pieskom totiz nemas...

To presadzovanie je nahodou celkom v pohode. Akvarium mam zalozene pol roka, a uz som postupne vytrhal a popresadzoval v podstate vsetko a nikdy som nemal vobec ziadny problem. Nikdy som vsak nevytrhal viac ako povedzme 1/4 akvaria a vzdy som to vytrhavanie robil trochu s citom, takze sa akvarium takmer ani nezakalilo. A to tej hliny mam na spodu docela dost.

Dovod preco by som mu tu hlinu nedoporucoval je, ze som nezaznamenal nejaky zasadny rozdiel a benefit oproti obycajnemu piesku/strku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.09.2017 13:55 R Muž ctibum [6872] Re: Tomason
Případně zkus hnědý flexiobklady, pokud to vyjde levněji. Když je dáš dozadu pod teramol, tak nebude vidět, ani když se ti promíchá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2017 13:47 Muž Tomason [37] Re: Jifi
Ok, asi dokoupím tedy nějaký ten terramol a nebudu blbnout s hlínou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2017 13:37 Muž Jifi [675] Re: Tomason
CO2 nesouvisí s typem dna.
Běžně se jako dno požívá křemičitý písek (často 1-2 mm). Anebo ten teramol.

Je fakt, že hlína má dost živin, ale já osobně bych se nechtěl babrat s údržbou takového akvárka - přesazování a odkalování bude sranda :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2017 13:31 Muž Tomason [37] Re: Jifi
Pravdou je to, že mám hlínu doma (před dvěma roky, když jsem zakládal současné akvárium, jsem o této kombinaci uvažoval), jednak jsem se domníval, že by to rostlinám pomohlo, zvláště těm, které mají kořeny do hloubky (echynodorus atd.). V podstatě to není, že bych nechtěl pěstovat náročné rostliny, ale nemám CO2 a kupovat ho nehodlám a bez toho mi to asi těžko poroste. Nebo tedy můžeš doporučit něco na dno, když né hlínu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2017 13:30 Muž Jifi [675] Re: ctibum
Tak tohle mě nenapadlo :-)
Ne že by to nešlo, ale bylo by potřeba si dát pozor, ať ta hlína není ničím kontaminovaná.
A taky je pak potřeba počítat s tím, že při přesazování kytek se bude vířit hlína. U stonkovek to znamená i při sestřihu + následném zasazení.
A taky se štěrk líp odkaluje než když je vespod hlína.
Edit: Pro mě není akvaristika o tom, abych na něčem šetřil za každou cenu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.09.2017 13:24 R Muž ctibum [6872] Re: Jifi
Řekl bych, že jen proto, aby nemusel kupovat další teramol, kterýho má málo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2017 13:17 Muž Jifi [675] Re: Tomason
To bude záležet na tom, co to bude za hlínu a co bude ta hlína obsahovat.
Další věc je, že při případném přesazování to bude dost sranda ...
Pokud dáváš hlínu, chce si to dobře rozmyslet jaké rostliny a kde budou.
Proč vlastně chceš dávat hlínu do akvárka, když sám píšeš, že nechceš pěstovat náročné rostliny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2017 13:14 Muž Tomason [37] – Zemina pro vodní rostliny + Terramol
Fotka k příspěvku Zdravím, zakládám nové akvárium a mám dotaz na zkušené. Ze starého akvária mám cca 25 l teramolu a vzhledem k tomu, že nové akvárium má větší plochu dna, tak mi nejspíš toto množství nebude stačit. Uvažuji o tom, dát na dno hlínu pro vodní rostliny a na to dát právě ten teramol. Nejsem zrovna pěstitel náročných rostlin, ale rád bych, aby méně náročné květiny v tom rostly. Mám dotaz, zda má někdo s touto kombinací zkušenosti? Nebude ta hlína a v ní obsažené látky vadit rybám?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   15.08.2017 13:43 R Muž Anthrax [4739] Re: Byby
Normální písek zrnitosti dejme tomu 1 - 2 mm se odkaluje velmi dobře. Dobré je také mít v akvárku piskořky.
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [23] ...... 90

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 114278x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3914-jake-dno-do-akvaria?od=1101