Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaké dno do akvária?

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 47 Přejít na další stránku   1  
Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   04.02.2014 14:32 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: rastrot
rozdílů je spousty:-). Substráty z páleného jílu lépe osidlují nitrifikační bakterie (budou ti zpracovávat kal ve dně). Na lesklém a hladkém písku se bakterie špatně usídlují. Dno je lehčí, tím pádem se nesléhá a jsou lépe provzdušňovány kořeny rostlin. Dále toto dno akumuluje živiny, atd. Ale mají i nevýhody. Dlouho trvá než nasáknou vodou, ale jsou i ty, který to už mají eliminovaný. Když opominu drahé substráty ADA, atd. TAk třeba tyto:
www.aquario.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 13:19 rastrot Re: ĐaeĐy
a muzes mi rict jaky je v tom rozdil oproti klasickému akv.pisku?dekuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 12:41 ĐaeĐy
No ja osobně bych doporučoval Substrát nebo Liapor ale je to čistě můj názor :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 12:26 Muž Miso [470] Re: rastrot
je to cca 1,6 nasobok litrov, ale ked pozries spominany hagen tam to je az 2 nasobok, bude zalezat aj od frakcie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 12:22 rastrot Re: KarlosS
muzes mi prosim rict kolik to bude na vahu když jsem zjistil ze potrebuji 39litru pisku?asi zalezi na druhu diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 11:21 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: monule
1. nesmí obsahovat vápenec
2. nesmí mít ostré hrany (různé drťe, apod)
3. doporučená zrnitost 2-4mm

4. pro výpočet objemu substrátu použij vzorec délka x hloubka akva (v dm) x 0,6
(např. pro aq 100 x 40 - 10x4x0,6 je 24 l substrátu)
5. pokud chceš výživené dno, dej úplně naspod na dno 1-2cm vrstvičku obohaceného substrátu, např. "Staré dno" od Rataje, nebo použij jílové kuličky (matkul, Bivoj, atd.) ke kořenům rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.02.2014 10:54 Muž Miso [470] Re: monule
no je to 12l, neviem ake mas rozmery akva ale povedzme pri dne 100x40cm a priemernej vyske substratu 6cm potrebujes 24l, urcite sa da strk zohnat aj z inych zdrojov ide o to aku bude mat farbu, frakciu, a ci nebude obsahovat vapenec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 10:48 monule Re: Miso
a tech 25kg bude asi hodne ne? a prodava se treba v zahradnictvi nebo SuperZoo nevis?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 10:40 Muž Miso [470] Re: monule
pokial s tym nemas skusenost, tak pre nenarocne rastliny ti bude staci napr. toto abc-zoo.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 10:35 monule
ahoj :) jake dno byste doporucili do prva zarizovaneho AQ (160l).. budu mit nenarocne zive rostlinky a rybicky hodoci se k bette..
pisek se blbe odkaluje a sterk nema ziviny pro rostlinky ne?
je lepsi udelat nejake vrstvy nebo jen jeden druh?
diky ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.01.2014 09:45 Muž sasula [274] Re: jmalyska
dej tam piskorky a pancernicky a nemas na dne nic... hlavne ty piskorky. treba ja vubec neodkaluju jelikoz neni co...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2014 09:30 Muž jmalyska [167] Re: sasula
No vypadá to dobře, když koukám na videa z Amazonky, často tam takové dno je. Nehodlám nějak extra do vody pálit světlo, když přičtu kořeny (moooc kořenu) a nějaké ty rostliny. tak by to mohlo být docela tmavé a pěkné palec
Avšak, na bílém/světlém se bude držet binec, resp. odpad z ryb. V tom má výhodu tmavé dno - liapor, manado a pod, ale to je cenově (kromě liaporu) je to mimo hru při ploše dna 3x1m a výšce 10-15cm :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2014 08:26 Muž sasula [274] Re: jmalyska
v hornbachu písek na zásyp zámkové dlažby... jak amazonie tak tlamovci... super dno

můžeš se podívat ke mě jak to vypadá v akvárku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2014 22:55 Muž jmalyska [167] Re: grunda
No +- takové mám teď v 360tce... z Hornbachu, frakce kolem 1mm. A nestojí moc, když si vezmu, kolik toho budu potřebovat smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2014 22:51 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: jmalyska
ideální je jemný světlý písek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2014 22:46 Muž jmalyska [167] – Amazonie - přírodní dno
Jaké dno by jste použili pro biotop Amazonie v akváriu 3x1m ? Výška substrátu klidně i 10-15cm, na tom nesejde. Chci mít co nejvíce identické akvárium s tímto biotopem. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2014 21:20 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Aforte
Z flexi mi kopec nedrží, nejde to tak "uplácať" a zosúva sa. Drží len ak je pod tlakom, napr. z dvoch strán pritlačený kameňmi. Vpravo pred filtrom mám mierny kopček, ale musel som ten svah vystužiť kameňmi, aby sa nezosúval. Je to trochu zvláštne, ale hore na tom svahu mi rastliny držia oveľa horšie. neviem, či je to tým, že je príliš hrubá vrstva alebo tým, že tam nie je tlak medzi zrnami (skôr sa chcú zosypať, oddeliť). Rozdiel 5 cm na väčšej vzdialenosti (vpredu vs. vzadu) som neskúšal, mám tam terasu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2014 20:13 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: zervan
Mám úplně to stejné. Jak flexi 1-2mm H1, tak JBL manado. Abych pravdu řekl, tak sázení mi přijde stejné. Problém nastává u dalších věcí.

Barva: JBL manado +
Velikost zrn: JBL manado a flexi +
Poréznost: JBL manado +

Tvarování dna jsem nezkoušel. Já osobně bych už dnes zvolil 100% to manado. Není to až takový rozdíl. Každopádně u manada je nutné ho proprat, což u flexi nutné není. Já jsem to dělal, ale nutností to doopravdy není. Pro rybky je to stejné. Zrnka nejsou ostrá, takže se ryby nemohou poškrabat. Přece jenom flexi "není určené přímo pro akvária", což mu ubírá na hodnotě. Bez sebemenších úvah doopravdy to manado vyhrává.

Mám na Vás ještě dotaz. Zkoušel jsem z flexi udělat nějaký kopec? Třeba vepředu 3cm a vzadu 8cm, nebo něco podobného? Drží vám to?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2014 19:42 Muž zervan [1123] - Rostliny – Flexiobklady 1-2 mm vs. JBL Manado
Môj postreh pre tých, čo hľadajú vhodné dno: V akváriu mám kremičitý piesok Flexioblady 1-2 mm (farba hnedá H1, pod ním zásobný substrát, ale to nie je podstatné) - možno je skoro robiť nejaké závery (hlavne čo sa týka rastu rastlín), ale vcelku som bol doteraz spokojný.

Lenže dnes som mal možnosť skúsiť si JBL Manado v práve zriaďovanom krevetkáriu, ktorý na pohľad vyzerá podobne. Musím konštatovať, že do Manado sa sadí podstatne lepšie, aj sa dá s ním robiť nejaké tvarovanie dna, drží to a nezosýpa sa. To sa s kremičitým pieskom nedá porovnávať, z neho mi stonkovka (napr. Egeria densa) ľahko vypláva hneď pri sadení alebo ľahkom zavadení a sadenie tráv typu Lilaeopsis (liliovníček) je cvičenie pevných nervov.

Keby som sa rozhodoval dnes, dal by som si do akvária Manado. Piesok je síce pekný a dá sa vybrať z viacerých odtieňov, ale tá práca s ním je oveľa náročnejšia.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2014 21:46 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: patamatix
Mám v jednom flexi a v druhém manado. Manado má menší zrnka, jak požadovaných 2-4mm. Každopádně barvou, pórovitostí, výživou apod se s přehledem dostane svojí kvalitou na úroveň těch lepších substrátů. Já jsem s ním spokojen.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2014 21:42 Muž patamatix [408] Re: tOm
Flexi obklady mohu doporučit jsem spokojen. Mám v malém akva, chtěl bych i ve větším,ale to bych začal od znova tak radši zatím ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2014 21:34 R Muž romant [27987] Re: tOm
Podívej se na flexiobklady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2014 21:33 tOm Re: romant
a něco jiného tmavšího ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2014 21:26 R Muž romant [27987] Re: tOm
Písek betoňák.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2014 21:24 tOm – dno
Dobrý večer, potřebuji poradit vhodné dno do akvaria frakce 2-4 mm.Přesněji na jaky písek/štěrk se mám ve stavebnínách ptát... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 14:30 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: kopčem
jo, velký listovky chtěj plavat nahoru - zatížit i třeba kamínky u krčku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 12:53 kopčem Re: secrof74
Stonkovky a Valisnerky zatím drží ZATIM nejhorší jsou Echináče a sem tam vyjede Cryptocoryna.Až budu v sobotu dosazovat tak už mám připravený matky.Díky palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 11:52 Muž secrof74 [27] Re: kopčem
Na vse, co vim ze nebude drzet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 11:47 kopčem
Používáš ty matky jen na stonkovky nebo i na jiné?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 09:08 Muž secrof74 [27] Re: kopčem
Horacomatky jsou perfektni. Pouzivam dlouho. Jelikoz mam dno z Liaporu tak vim co to je za vztekani sazet to do lehkeho substratu. Maticky pouzivam hodne casto i klidne bez molitanu, jen jako zatez. Rostlinam to nevani a strasne moc to usnadnuje praci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 08:06 kopčem
V sobotu jedu do Prahy na burzu chci dokoupit ještě néjaký kytky tak se zase vyvstekám ze sázením :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.01.2014 07:58 kopčem
Karlos díky za odpověd už jsem měl z toho hrůzu potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.01.2014 11:00 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: kopčem
Ono se to moc odkalovat nemusí, protože to díky bohatému osídlení bakteriema ten kal zpracovává samo. Časem si to sedne a bude to lepší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 21:06 kopčem
Romant dík za radu,čučím na to jak blázen.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.01.2014 20:54 R Muž romant [27987] Re: kopčem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 20:48 kopčem
Už jsem o těch horácomatkách slyšel ale nevím jak to vypadá ale dík. Na ostatní není nějaký fígl?.Připadám si jak kdybych to sázel v beztížném stavu jak to lítá.To bude furt tak lehký?Jak se pak odkaluje?Dík :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 17:12 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: kopčem
u stonkovek použij tzv. horácomatky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.01.2014 15:27 Muž Jjapan [207] - Raci, krabi, krevetkyRe: romant
romant napsal: Souhlas s tou velikostí, ale ten octový test je zde doporučován zbytečně, nic šumět nebude. X-)

Protože mám tímto kačírkem obsypaný barák a chodničky na zahradě tak mi to nedalo. Jak jsem byl venku ze psam tak jsem si nasbíral kamínky a dal do octu. Výsledek? Ty bílé kamínky opravdu nebublají, ale bublají ty šedé a tmavě šedé. Tak že ani z tohoto hlediska ty kamínky do akva vhodné nejsou ano ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 11:21 kopčem
Tak jsem včera předělal akva.Přátelé řeknu vám sázet do toho Konga je opravdu tragedie. Do ted dosazuju každou chvíli něco vyplave.Už jsem zoufalej. sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   18.01.2014 06:48 R Muž romant [27987] Re: Jjapan
Souhlas s tou velikostí, ale ten octový test je zde doporučován zbytečně, nic šumět nebude. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 06:27 Muž Jjapan [207] - Raci, krabi, krevetkyRe: pepe23
pepe23 napsal: Muže byt jako dno v akváriu ? prirodnikameny.cz/…


Nebude moc vhodné. Za prvé už tak frakce 4-8 mm je dost velká a za druhé je tam hodně i světlých kamenů. Né vždy to je problém, ale zkus tady trochu pohledat něco o octovém testu ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2014 23:43 Muž patamatix [408]
A co flexiobklady?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2014 23:40 pepe23 – dno
Muže byt jako dno v akváriu ? prirodnikameny.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 20:31 Muž matlala [798] - RostlinyRe: kopčem
no sází se do nej jak komu. ze začátku mě to přišlo jako opruz, ale neučil jsem se. Ono to v něm pak lépe roste, protože je vzdušný. S klasickýma štěrkama už se mi nějak nechce pracovat.

PS: jsme člověk co rukama sází jen velké echináče, jinak pinzeta je nejlepší přítel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 20:28 Muž Jjapan [207] - Raci, krabi, krevetkyRe: replikant33
Za 250kč kilo a půl je super, ale co ze zbytkem.

A bach existuji tři druhy rozpustnosti. Na měsíc, 3 měsíce a půl roku. Ten půlroční je nejlepší palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.01.2014 20:25 Marcel G Re: replikant33
Jediný certifikovaný výrobce, který má u nás v ČR licenci na balení hnojiva Osmocote je (pokud vím) firma Bohemiaseed, která to dělá ve spolupráci s firmou Substral. Což jinými slovy znamená, že pokud uvidíš jakýsi "Osmocote", který nebude od firmy Substral (resp. Bohemiaseed), tak to není pravý Osmocote. Tím samozřejmě nechci říct, že neexistují i jiná hnojiva na podobné bázi (tj. s pomalým uvolňováním). Osobně mám ale dobré zkušenosti právě s Osmocote, takže bych jiná hnojiva asi raději nezkoušel. Kromě toho se hnojivo Osmocote používá také v některých pěstírnách vodních rostlin, takže je to ve vodním prostředí ověřená značka. (PS: Psal mi to výrobce => firma Everris.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.01.2014 18:44 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: Marcel G
jo v horbnachu ho maji ale jen za 250kč 1,5kg taky tam maji neco so vypada uplně stejně ale ma to jiny obal,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.01.2014 18:26 Marcel G Re: kopčem
Osmocote pro dům a balkón (300g). Stojí to kolem 100,- Kč. V Hornbachu ho myslím nemívají, ale v Baumaxu ho myslím mají. V OBI nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 18:21 kopčem
Dá se osmocote koupit v OBI nebo Hornbachu?Jaký mám koupit abych nekoupil nějakou kravinu,já se znám ahoj
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [47] ...... 90 91

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 114453x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3914-jake-dno-do-akvaria?od=2301