Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaké dno do akvária?

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 9 Přejít na další stránku   1  
Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2019 12:56 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Adison
pokud chceš dávat i zásobní substrát tak křemičitý písek
edit: není lepší a horší, je to o celkovém
nastavení akvária ( sto lidí ,sto názorů ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2019 12:47 Muž Adison [1] Re: zervajs
A čo je teda lepšie ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2019 10:43 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Adison
já nemám zkušenosti ani jedním z jmenovaných , ale tak nebo onak nic tím ( krom barvy) nezískáš ani neztratíš ;-)

Pokud ti dno kompletně zaroste je to vlastně 'šumák' :)

ps: i když vlastně liapor má blízko tomu unisoilu, a v lehkém substrátu se bez "horácomatek" sadí "naprd"...
jinak je to jílový vypalovaný versus křemičitý...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2019 10:01 Muž Adison [1] – Aké dno
Ahojte zakladám nové Akvárium 150x50 bude to spoločenské s rastlinami . Chcel by som jednofarebne dno skôr tmavšie poraďte čo tam dať . Zatiaľ sa rozhodujem medzi unisoilom a flexiobkladom a pod to nejaký substrát .za každú radu vopred ďakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2019 18:58 R Muž romant [27987] Re: zervajs
Na to Keto opravdu pozor. Musí se s tím zacházet jako s jiným výživným substrátem, tedy v minimálním množství a dobře schovat do dna. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.06.2019 13:14 Muž ZDRI [1415] Re: Papik
Osobně vyzkoušeno. V minulosti jsem mmj. choval Perleťovky. Část dna (na bagrování) byla z jemného filtračního písku. Část (kde jsem nechtěl, aby hrabaly a vytahovaly kytky) byla z této čedičové drtě (hrubší zrno - tzv. rejže). Z míchačky to samozřejmě nebylo úplně kulaté, ale hrany OK, tlamky jim to nezraňovalo, ani když do toho hrábly. Používal jsem to i v dalších nádržích (Kančíci, Akary). Hezky se to kombinovalo s čedičovými kameny, ze kterých se dobře staví různé jeskyně a skrýše na vymezení teritorií. A bezvadně vypadlo i to posypané 3-D pozadí, nebylo poznat, kde končí dno a začíná stěna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2019 11:54 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Papik
ok.
já dal jíl, univerzální substrát, poprášil jílem,(trochu oxidu železitého) a křemičitý písek ( na opravy podlah...dovoz Německo)

V tomto nebudou ryby, jen množírna rostlin...
ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2019 11:47 Muž Papik [617] Re: zervajs
Jasan :-) Jílový substrát v tomto případě nechci, protože dole bude zahradní zemina a na ní přijde písek, aby se nevyplavovala (podle Walstad).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2019 11:44 Muž Papik [617] Re: ZDRI
Zajímavá informace. Myslíš nebo máš vyzkoušeno, že se to v míchačce obrousí do hladka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   14.06.2019 10:06 Muž ZDRI [1415]
Hodně tmavé a chemicky téměř neutrální dno lze udělat z čedičové drti. V minulosti jsem z hrubší frakce (tzv. "rejže") zakládal tmavá jeskyňoakvárka pro velké cichlidy, pěkně přirozeně vypadá i jako posyp na polystyrenové 3-D pozadí. A koukám, že dnes se dá sehnat i v jemnější frakci 1-3 mm, viz: www.obi.cz/…
Reálně pod vodou to není úplně černé, jako barvené písky, ale hodně tmavě šedé. Pokud by vadila ostrost zrn (sumečci, atp.), stačí nasypat s vodou do míchačky a na 1/2 hodiny pustit (bez cementu...).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2019 10:03 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Papik
to bylo k zamyšlení nad substráty všeobecně, vím co jsi postoval ;-)
Jílové jsou Přírodní smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2019 09:55 Muž Papik [617] Re: zervajs
Postoval jsi odkazy na jílový substrát, já psal o křemičitém písku ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2019 09:18 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Papik
jak to ti Japonci dělají ?
www.bonsaje.eu/…

a
pro krevety :
www.rostlinna-akvaria.cz/…

tak proto jsem si vybral ten přírodní odpad kterým zakryju "bílá místa" ,a nejsem proti použít cokoli co trh nabízí ;-)
ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.06.2019 07:41 Muž Papik [617]
Souhlasím se všemi, že černý písek na dně přirozený není, v přírodě se vyskytuje jen sporadicky (např. pláže Iwo Jimy, ale tam zase nebudou sladkovodní krevetky, že).
V přírodě je tmavé dno tvořené bahnem nebo vrstvou zetlelých listů a kousků větviček či kameny s vrstvou bordýlku, ale to si do akvária dát nechci. Do malých to téměř ani nejde, leda jako to dělá Jirka v tenké vrstvě.

Proti hodně světlému písku také nic nemám, ale dle informací se na něm některé ryby (např. pancéřníčci), necítí dobře, více se lekají odlesků světla.

Co se mi ale opravdu nelíbí, jsou písky obarvené do pastelových až neonových barev, např. červená, modrá, fialová.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.06.2019 00:30 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostliny
Tmavé dno je dneska módní záležitost v přírodě zas tak obvyklé není. Spousta lidí se pohoršuje nad akvárii s potápěčem nebo lodí ale neuvědomuje si že koupí tohohle substrát si ten plast tahá do akvária taky. Má to ale spousta lidí a rostou jim v tom rostliny bez problémů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.06.2019 21:08 Muž RAP [1555] Re: RAP
Fotka k příspěvku Takhle vypadá ten tmavší Hagen
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.06.2019 20:32 Muž mikig [512] - Živorodky
Taky by se mi líbila představa, že mé přírodně zbarvené krevetky na černém podkladu budou výraznější(což určitě budou) . Nicméně rád se dozvím něco co mi tu uniká a to, kde se v přirozeném biotopu krevetek vyskytuje černý písek.Tmavé dno nemusí mít souvislost s barvou písku jako takového,ten je jen součastí dna a chvíli trvá než se všechno skloubí a dno je takové jaké je(třeba zrovna tmavé) , no holt příroda nespěchá.Také v domácích podmínkách se dá dosáhnout na to co si přeji. Chce to jen více trpělivosti,ten kdo v akvaristice spěchá většinou se daleko nedostane.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2019 17:54 R Muž afc1886 [14697] Re: Papik
Ten ze sklorexu si klidně vem, když se ti líbí. www.sklorex-akvarium.cz/… ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.06.2019 17:52 Muž vlka [3453] Re: JirkaŠčobák
Mám AQ jako kus přírody. Vždy říční písek. Substrát beru jako produkt akvarijního byznysu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.06.2019 15:25 Muž RAP [1555] Re: Papik
Zkus se podívat na písek od Hagena ten tmavší, v akva vypadá dobře.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2019 09:41 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Papik
Fotka k příspěvku do těch světlých míst jsem naplánoval přírodní bordýlek : listí, klacíky...
a toto "asi" použiju .. ahoj
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2019 08:50 Muž Papik [617] Re: zervajs
Je pravda, že přes rostliny často není dno vidět, ale v tomto plánuji mít volný pruh u čelního skla.
A tmavé dno chci kvůli vybarvení krevetek a aby na něm byly lépe vidět, jinak by samozřejmě stačil klasický namíchaný písek. Ověřil jsem si u raka zakrslého, že se světlým dnem je po svleku míň vybarvený až světlý, oproti dnu tmavému. Alespoň samečci, samička byla krásně tmavá stále.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.06.2019 07:40 R Muž Anthrax [4786] Re: Papik
Koukni na firmu Provodínské písky a.s.
Nevím kolik toho potřebuješ, jestli si pro to ochotný dojet, z Děčína je to už kousek dál. Bral jsem od nich písek v lednu, vím žádná dlouhá doba na testování a dělání závěrů, ale zatím žádné problémy. Ať už s hydrofóbií ani jiné které bych mohl svést na dno... Dokonce mi ani „nohy neplesniví“. :-)
Edit: Myslím že ho bere od nich i ZOO Braník jako náhradu za „flexiobklady“.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.06.2019 07:31 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Papik
Za mě :
lehká nervozita je v pořádku smich
u mě je to stejné jak u Ščobáka, nemám z toho "přírodní pocit', do plánovaného krevetárka jsem uvažoval nad "předraženými" substráty přímo pro krevety, ale dám klasiku ... stejně to zaroste ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2019 07:10 Muž Papik [617] Re: Maq
A do háje, od nich jsem chtěl černý písek koupit do plánovaného krevetárka. Může někdo doporučit nějaký jiný, vyzkoušený?

V záloze mám další dvě alternativy, ale po zkušenostech Maqa jsem lehce znervózněl. :-)

www.akvabest.cz/…

www.sklorex-akvarium.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.06.2019 23:10 Maq Re: JirkaŠčobák
JirkaŠčobák napsal: Nemohlo by to být o baktériích? Že se jim v nebarveném substrátu lépe bydlí?
Mohlo by to být v tom, jak kdo odkaluje. S hromadami detritu by to finálně mohlo být jedno. Proto někdo bude mít problém a jiný bude v pohodě.

Myslím, že ten můj písek (koupil jsem na e-pisky.cz) byl hydrofobní. Takže na rozdíl od všech přírodních materiálů tvořících sedimenty, které jsou zcela převážně hydrofilní a dobře se spolu navzájem i s vodou bratří, tahle konkrétní barva všechno odpuzovala. Mj. bakterie s jejich biofilmy.
Hydrofobie (=lipofilie) je typickou vlastností velmi mnoha organických látek. Barviva používaná na barvení písků jsou pokud vím vždy organické pigmenty, nějaké pryskyřice. V širším pojetí plasty.
Myslím že ty, které jsou tak často a úspěšně používané (flexiobklady), nejsou hydrofobní (nebo jen mnohem méně), a proto s nimi lidi nemají tak mizerné zkušenosti, jako jsem udělal já. To ale ještě neznamená, že mají ty adsorpční vlastnosti, které mají přírodní materiály. Poslední rok a něco jsem v těch materiálech pořádně zabořený. Používám v podstatě stejné věci, jako Ty. Akorát že Ty je bereš z přírody a dávkuješ bajwoko, kdežto já na to jdu tím svým analytickým postupem. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.06.2019 22:31 R Muž ctibum [6926] Re: Roger
Ve "26" mám od začátku černý echt flexiobklady a s růstem rostlin nebo s životem živočichů problémy nepozoruji...
Projdi si tu diskuze o barveném písku, kvality a zkušeností popsaná spousta...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.06.2019 22:23 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vlka
Neumím z toho vyčíst, jestli to je barvené nebo ne. Do barveného substrátu bych nešel. Intuice. Nemám z toho přírodní pocit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2019 22:20 Muž vlka [3453] – Černý písek
A co tento? Taky barvený? www.juwelakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2019 22:18 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Maq
Nemohlo by to být o baktériích? Že se jim v nebarveném substrátu lépe bydlí?
Mohlo by to být v tom, jak kdo odkaluje. S hromadami detritu by to finálně mohlo být jedno. Proto někdo bude mít problém a jiný bude v pohodě.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.06.2019 22:17 Anďaska Re: Maq
No, já zase můžu potvrdit, že v tom písku na který jsem níže dala odkaz, mi rostlinky rostou perfektně a neměnila bych ;-) Kdyby to bylo u všech barvených písků tak jak píšeš, tak by s tím, že v něm rostliny nerostou měl problém každý, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.06.2019 22:02 Maq Re: Roger, Anďaska
Projevovalo se to tím, že mi v tom rostliny nešly. Fakt ne. Právě v tom jednom akvárku s barveným pískem, a ty cennější jsem úspěšně zachraňoval v pokusných akvárkách, kde jsem na nich páchal psí kusy, jenže s normálním křemičitým pískem.
Příčinu nemůžu nijak exaktně prokázat, ale myslím si toto: Přírodní substráty, včetně křemičitého písku, jsou nějak hydrofilní nebo hydrofobní a mají nějaké adsorpční vlastnosti. Rostliny jsou zvyklé a připravené na písek, jíly, organický bordýlek atd., ale nemůžou být připravené na granule nějakého umělého barviva, jehož hydrofobní/hydrofilní a adsorpční vlastnosti nikdo neřeší. Výrobci pouze garantují, že barvivo je chemicky stálé. To je ale málo.
Snad by se to dalo vzdáleně přirovnat k ponožkám a botám z nějaké příšerné uměliny. Velikost padne jako ulitá, to jo, ale plesnivějí v tom nohy... Tak nějak.
Přesto znovu opakuji, že spousta lidí barvené písky má, a zřejmě nepozorují problémy. Možná jsem měl jen smůlu na hodně blbou barvu. Ale své "teorii" věřím, od té doby jsem se hodně naučil a vyzkoušel, co dobré substráty dokáží, a barvené písky mi do baráku nesmí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2019 21:01 Anďaska Re: Maq
Mě zajímá jaký jsi s ním měl problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2019 21:01 Anďaska Re: Roger
U černého ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2019 20:49 Muž Roger [1873] Re: Maq
Magu víš že jsem si tvých názorů vždy vážil, ale netuším kde by byla zrada
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2019 20:48 Muž Roger [1873] Re: Anďaska
No právě, bude obalený vždy, pak to asi jiné řešení nemá co
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2019 20:46 Maq Re: Roger
Nikomu nic nevnucuji, protože mě pak vždycky okřiknou houfy akvaristů, které s barvenými písky nemají vůbec žádné problémy.
Já jsem s nimi problém měl a myslím že vím, v čem je zrada, a jsem přesvědčený, že jsou všechny špatné.
Rozvádět to nebudu, protože asi nikdo není zvědavý na výklad o adsorpčních vlastnostech substrátů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.06.2019 20:41 Anďaska Re: Roger
U mě bez problému, odkaluje se v pohodě ano . Do té menší frakce se mi rostlinky sází mnohem líp ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.06.2019 20:36 Anďaska Re: Roger
Pokud chceš černý písek, tak ten bude vždycky obalený.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2019 20:35 Muž Roger [1873] Re: Anďaska
Mě jde o funkčnost, vím že čím větší zrno tím horší ale i čím menší tak prý taky zak právě se ptám zda je to oka nedělá to problém při odkalování nebo sázení či zapadání případné potravy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2019 20:33 Anďaska Re: Roger
Záleží, co se Ti líbí víc. Mně ten jemnější. Mají ho i ve frakci 2-4mm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2019 20:32 Muž Roger [1873] Re: vaclav
Aha, a je nějaké jiné řešení? Nebo ten můj a Anďasky odkaz je v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2019 20:31 Muž Roger [1873] Re: Anďaska
Díky za tip, ale není 1-2mm málo? Myslel jsem že ideální je 2-4mm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.06.2019 20:29 Anďaska Re: Roger
Já mám tenhle a jsem s ním spokojená www.profiplants.cz/…
Taky je obalený pryskyřicí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.06.2019 20:26 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Roger
Je to něco obalené pryskyřicí proto se to tak leskne. Občas nějaký kamínek tu barvu ztratí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2019 20:21 Muž Roger [1873] Re: nepřihlášený Maq
A jaký je v tom rozdíl? Chtěl bych černé dno, tak co bych měl vybrat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2019 19:14 nepřihlášený Maq Re: Roger
To, nač odkazuješ, ale není křemičitý písek. Resp. uvnitř možná je, ale navrchu je barva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2019 16:32 Muž Roger [1873] – Jaký křemičitý písek
Ahoj, zrnitost je mi jasná buď 1-2 nebo 2-4 ale chci se zeptat jestli je nějaký rozdíl mezi křemičitými písky od různých firem. Budu zakládat 180L nenáročné kytky a vybral jsem tento
www.rostlinna-akvaria.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2019 10:55 Alesak83 Re: NHKG
NO3 mam (asi) docela dost ve vodě - měřil jsem si naší vodu a jsem někde na 40mg/l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.05.2019 10:45 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Alesak83
Pokud jsi začátečník, tak do dna nic nedávej. Hnojení do dna je hodně rizikové a pokud nevíš přesně co děláš, často si tím způsobíš kalamitu. Potřeba hnojení taky dost záleží na parametrech vody, někdy jde provozovat akvárium úplně bez hnojení, většinou je ale hnojení do vodního sloupce nutné. Doporučuji ti PMDD bez NO3.
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [9] ...... 90 91

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 114453x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3914-jake-dno-do-akvaria?od=401