Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaké dno do akvária?

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 63 Přejít na další stránku   1  
Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2012 09:44 R Muž romant [27981] Re: Sid
Já si zdvořile dovolím doplnit k tomu měření, že bude velmi záležet na tom čím je měřeno, protože si myslím, že kolega něco ve smyslu "měřil jsem, nenaměřil" říkal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   25.08.2012 09:37 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: malyLibor
...Zvýšená hladina amoniaku?? Vím, že se to tady hodně píše, ale já to ještě u žádného akvárka, které jsem kdy zakládal, nezažil...
...Dusičnany, prosím... ale amoniak nevím... kde by se tak v akva vzal, pokud je o něj normálně pečováno? ... Třeba jsem měl jen dosud štěstí a ani nevím, jak jsem se vyhnul problémům, protože amoniak v akva by podle mne byl sakra problém...

A zkusil jste vůbec někdy amoniak po založení akvária měřit?! hmm :-)
Amoniak se v akva "vezme" tak, že se začnou rozkládat dusík obsahující organické látky rostlinného a živočišného původu. (Tomuto procesu se říká amonifikace.) Po nasazení ryb tento proces graduje i díky metabolismu dusíku - ryby jej vylučují převážně právě ve formě amoniaku žábrami.
Amoniak v akva problémem je, ale v závislosti na podmínkách problémem různě velkým od "zanedbatelného" po zcela zásadní...
Rozhodující vliv na "závažnost problému amoniaku v akva" má kromě jeho koncentrace především pH.
Nicméně - jak jste i naznačil - než "spoléhat na pH" je lepší věnovat pozornost pravidelné údržbě, tedy odstaňování rozkládající se organické hmoty a výměně části vody. (Podpůrné prostředky nitrifikačních procesů v podobě komerčních přípravků a/nebo aplikace obsahu náplní zaběhnutých filtrů zdravých nádrží se nezavrhují! :-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2012 08:49 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: malyLibor
nitrifikační bakterie přeměňují amoniak na dusitany a ty pak na dusičnany, první dva zmíněné mají v akváriu zvýšené hodnoty právě v případě, že je nitrifikačních bakterií málo, proto se to projevuje hlavně u nově založených akvárií, nebo při nesprávné údržbě. Amoniak a dusitany jsou toxické i při malých koncentracích narozdíl od dušičnanů. Je taky možné že tvůj test na dusitany nefunguje
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2012 02:46 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: grunda
Vrtani ve dne,ja myslim,ze lide cas od casu kytky presazuji a delaji jine drobne upravy a ty "granulky" ADA maji proste tendenci se rozpadat(pravda je,ze Amaz.2 byla na tom nejhure),jak rikam je to dobry substrat,ale nemusi vsem vyhovovat! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2012 02:39 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: malyLibor
Mas pravdu,ze u jinych substratu dobre zalozene akva v zabehu(samo ze bez ryb)by to melo byt v pohode i bez castejsich nez tydenich vymen vody,bohuzel ne u Amazonie,ja ji testoval a Amoniak vyskocil hned(behem par hodin) z 0 na 4.0 ppm. :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2012 02:17 Muž grunda [1781] - Cichlidy
akva - štěrk, je zdrojem amoniaku je rozkládjící se biomasa - rostliny
akva - ADA, amoniak je záměrně dodáván jako hnojivo pro kytky, plus biomasa
akva - bez substrátu a kytek, amoniak není, do doby než se přidají ryby

to vše za předpokladu, že nemáme buď a)zaběhlý a dostatečně výkonný fitr, b)akva založeno metodou DSM a bakterie už jsou ve dnu c)fitr i dno osídlené

aspoň takhe to chápu já, pokud se mýlím, opravte mne ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2012 01:00 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: grunda
Zvýšená hladina amoniaku?? Vím, že se to tady hodně píše, ale já to ještě u žádného akvárka, které jsem kdy zakládal, nezažil. A že už jich za ta léta bylo požehnaně. Nezažil jsem ani dusitany, na které mám testy. Dusičnany, prosím, ty se samozřejmě v novém akva vyskytují, především pokud si všechny rostliny koupím a jsou pěstovány z větší části emersně... ale amoniak nevím... kde by se tak v akva vzal, pokud je o něj normálně pečováno? Promiň, to je spíš řečnická otázka, ale kdybys znal odpověď, zajímala by mne. Třeba jsem měl jen dosud štěstí a ani nevím, jak jsem se vyhnul problémům, protože amoniak v akva by podle mne byl sakra problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2012 00:39 Muž grunda [1781] - Cichlidy
zvýšená hladina amoniku a s ní spojené výměny vody je normální stav v každém nově založeném akva(faktem zůstává, že při použití substrátů ADA je ta hladia vyšší než je běžné), s rozpadáním měl problém substrát ADA amazonia II, jednička a amazonia new jsou v pohodě. Vrtání se ve dně se nedoporučuje u žádného akva a pokud proběhne, je třeba vyměnit velkou část vody - to je stejné u štěrku i soilových substrátů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.08.2012 22:15 Muž Miso [470] Re: Kamilstrom
jj, ale predpokladam ze ten kto sa rozhodne vrazit take peniaze do dna vie preco to robi a co robi ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.08.2012 21:46 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: gargamel
Je treba jeste upozornit,ze pro lidi co nemaji z ADA New Amazonia(nebo jejima starsimy produkty)zkusenost,na problemy s ni,nejenom financni,ale zejmena na dobu po kterou,po zalozeni akvaria,nemuzete vpoustet ryby,protoze uvolnuje amoniak do vody a je treba caste vymeny vody(po dobu nekolika tydnu nekdy i mesic)a taky ze neni moc dobre casto se v ni hrabat a presazovat(meni se na pak na bahno a kali vodu).Jinak je to vyborny substrat. :-) !
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2012 20:02 Muž abdul99 [51]
Koukám, že jsem tady rozvířil velkou diskusi. Mě osobně zajímala odezva a zkušenosti ostatních s různými substráty. Je mi jasné, že na dně by se šetřit nemělo. S tím, že HC ve štěrku neroste jsem to ale myslel spíš tak, že neroste u mě v nádrži (stagnuje) a ne že všeobecně ve štěrku neroste. Byl jsem zkrátka jenom zvědavej na zkušenosti ostatních i na jiných serverech. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2012 19:37 Muž Miso [470] Re: grunda
sak toto, keby stala o polovicu menej mali by sme to asi moc jednoduche :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2012 19:37 gargamel Re: Miso
Je to drahota, ale jde to poznat, a to hodně.
Abdul psal, že chce miníčko s eleocharisem a HC, tady se rozhodně vyplatí do ADA zainvestovat a ty výsledky budou X krát lepší. Minimálně ze začátku budou opravdu markantní. Aquasoil snižuje pH, tvrdost, je nadopovaný živinami a krásně drží tvar. V dlouhodobém horizontu navíc odpustí i dost chyb v hnojení a výživě. Já chápu, že se každý snaží ušetřit kde se dá, ale zrovna v tomhle případě šetřit na substrátu není zrovna šťastné.
Mrkněte tady: www.akvarko.cz/… prvních pět akvárií v kategorii jede na ADA Aquasoil, náhoda?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2012 19:29 Muž grunda [1781] - Cichlidy
uvidíš sám, ale podle mých zkušeností stojí(i když na můj vkus trošku moc :-| )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2012 19:27 Muž Miso [470]
pekne akva moze mat clovek aj so strkom, ADA ma ale aj niaku pridanu hodnotu a za tu sa plati (az zbytocne moc), do 240l by som za nu nebol ochotny zaplatit, mam tam aquaclay a som s nim spokojny. Do minicka ale skusim Amazoniu ci ta pridana hodnota staji aspon trochu za to ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   24.08.2012 19:21 Muž grunda [1781] - Cichlidy
možná až vyzkoušíš i něco jiného, tak poznáš rozdíl ;-) já jsem si taky prošel akva se štěrkem, pak rataj profi soil a aquasoil a skončil jsem u ADA, rozdíl je obrovský, bohužel i v ceně :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   24.08.2012 19:18 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: grunda
a? mám 37 litrů s křemičitým pískem a kytkama bez filtru a funguje už pěkně dlouho, to mi povídat nemusíš. Nemíním se s tebou dohadovat, je mi líto, že jsem se dotkla aquascaperů ;-) Vím jak akvárko funguje, mým akváriím se daří a nepotřebuju žádné speciální serepatičky, až na to budu mít tak si je třeba pořídím, ale zatím jsem spokojená.
Abdul snad bude rád za každou další možnost a radu a má snad vlastní hlavu aby se rozhod sám co chce
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2012 19:11 Muž grunda [1781] - Cichlidy
substrát neslouží v akva jen na uchycení kytek, když je správný tak je to ten neučinější biologický filtr ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2012 19:08 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: grunda
každý si kopec s kamením představuje trochu jinak ;-)
Když mají rostliny dostatek světla, CO2 a živin tak jim záleží na tom v čem rostou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   24.08.2012 19:03 Muž grunda [1781] - Cichlidy
právě proto jsem mu radil ADA ;-) vzhledem k tomu, že chtěl něco takového rybicky.net/fotogalerie.php…
jinak názor, že na dně nezáleží, je pěkná blbost(neber to osobně)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2012 18:56 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: grunda
tak jsem mu poradila další alternativu, nic proti ;-) jasně křemičitej písek moc svah nedrží
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2012 18:53 Muž grunda [1781] - Cichlidy
abdulovi jsem radil já, neříkal jsem, že pokud nebude ADA, tak nic neporoste. řekl jsem mu, že ADA dobře drží tvar a rostou v něm dobře kytky. tudíž pokud chce dělat svah a sázet HC tak ADA je nejvhodnější rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2012 18:43 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: gargamel
ano učite je v tom rozdíl, i v ceně je podstatný rozdíl. Neodrazuju od zkoušení něčeho jiného, zvlášť v tak malém akvárku ta cena nebude až tak vysoká, tak už tu bylo řečeno.
Vycházela jsem z toho že abdulovi radili že potřebuje ADA aby mu to vůbec rostlo, tak jsem chtěla poukázat na to že nepotřebuje
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2012 18:26 gargamel Re: Miso
Katterinecka zřejmě nikdy nic jiného než štěrk nezkoušela, jinak by nemohla napsat, že je to v podstatě jedno. Jedno to není a ten rozdíl je tak výrazný, až by ses možná divila, vyzkoušej :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2012 18:16 Muž Miso [470] Re: abdul99
ale zasa preco tu Amazoniu neskusit, na tak male akva to nieje velka investicia. V 200l to skusat asi nebudes ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2012 17:03 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: abdul99
na dně až tak nezáleží, i když č.2 mi na tak malé akvárko příjde dost hrubé. Můžeš tam dát písek z flexiobkladů, klidně i tu jemnější zrnitost a pod to zásobní hnojivo, třeba JBL Florapol (zásobní hnojivo je pro kobercovky dobré).
Na HC a eleocharis je dobré jemné dno, ale v podstatě je jinak jedno co tam dáš, jestli obyčejný křemičitý písek nebo speciální substrát, záleží na ostatních podmínkách
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2012 15:55 Muž abdul99 [51] – Nano 10l
Mám takovej dotaz, Chci si domů k posteli založit 10l nano akvo. Rozměry 28x15x25cm (d.š.v.) na pár krevet. Technika bude Aquael decolight 9W, atman hf-0100, ze kterého chci odstranit filtrační vatu a akt. uhlí a celou komoru vyplnit bioakvacitem. Hnojivo budu používat PMDD a Easy life Carbo. Chtěl bych si udělat takovej kopec s kamením a s kobercem z HC Cuba a kolem zadní stěny nějaká tráva (asi parvula), popř. něco jiného - poraďte prosím. Pár lidí mi na dno, aby to vůbec rostlo, protože ve štěrku č.2 to stagnuje a nic moc to neroste (spíš nic než moc), radili ADA Aqua Soil Amazonia Powder. Zdá se mi to dost drahé, i když jsem našel i 3l balení za necelé 400. Radili by jste mi to samé? Nikdy jsem s takovým materiálem nepracoval, jak na to? Předem moc díky za odpověďi. ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2012 22:43 Muž Miso [470] Re: kofejn
podobne som to riesil s Aquaclay, to co plavalo som zlial a odlozil, takze mam nieco do zasoby, ostatne hned do akva. So sadenim rastlin ale vecsi problem nebol ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2012 22:07 Muž kofejn [963] Re: radusho
Dneska jsem musel vrátit zavařovací hrnec, už jsou v něm zase okurky ;-) . Myslím si, že ty dva kýble mi budou stačit, základna nádrže má 108x43cm a potopeno je cca 35l. Ale je pravda, že každý den něco klesá. Dovařil jsem v pátek a snad ve středu si pojedu pro kytky do pěstírny web.telecom.cz/….
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.08.2012 21:04 Muž radusho [41] Re: kofejn
asi si nedodrzal ten postup od maleho libora lebo me toho nepotopiteneho zostalo o dost menej ak mozem poradi a nikam sa neponahlas nechaj ten liapor takto zaliaty aspon tyzden pripadne dlhsie urcite sa ti bude sadit o dost lepsie
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.08.2012 19:05 Muž grunda [1781] - Cichlidy
hlavně to chce dobrou pinzetu smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2012 18:18 -
Aj do najjemnejších substrátov sa sadí úplne bez problémov.Ba dokonca by so tvrdil,že lepšie ako do hrubšieho štrku kde sa niekedy dosť ťažko robí akákoľvek jamka.Chce to len trocha cvik. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2012 17:00 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: kofejn
Přeju pevné nervy a panáka na posilněnou :-D Páč můj chlap se doma vzteká ještě po 3 týdnech, co ho tam má a navíc ho má smíchaný s pískem, jinak si myslim, že kdyby měl jen liapor, tak mě vydědí :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2012 14:59 Muž kofejn [963] Re: Jupí
Fotka k příspěvku Vím jak Ti je smich . Na obrázku je celý 50l pytel a ten nejmenší kýbl je nepotopitelný odpad. Ale jak do toho budu sázet kytky, to jsem tedy zvědav.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2012 10:37 Žena Jupí [125] - Asie – Jupí
No tak má zkušenost s Liaporem je takové , že když je někomu 13 a je to blázen tak fajn. Ale vařit to v noci byla blbost ano :-P smich

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   15.08.2012 19:17 yenya Re: toni
Když se ti bude zdát málo dosypeš, když hodně, ubereš. Hlavně žádnou vědu a udělat to tak, aby se ti to líbilo a kytky tam mohly růst ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2012 17:39 Žena toni [68]
hmmm...taky to tak pomalu vidim..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.08.2012 12:48 R Muž romant [27981] Re: malyLibor
Takže nakonec těch 5 cm jak jsem psal, bude klasickej zlatej střed. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2012 12:46 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: toni
Nemusíš to přehánět. Klidně dopředu 3 cm, dozadu 6 cm a je to v pohodě. Dozadu přijdou kořenící rostliny, ty potřebují víc písku. ve předu stačí trocha písku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2012 11:05 Žena toni [68] Re: ivaha
jj mam ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2012 10:41 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: katterinecka
toni má, tuším, 60 l akvárko, takže tam těch třeba 6 cm může dát klidně :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2012 10:38 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: toni
záleží co tam chceš za rostliny, na nějaký koberečky stačí menší vrstva. Taky na velikosti akvárka záleží, dávat do dvacítky 7cm tak by to bylo přehnaný. Proto se nedá jednoznačně říct kolik je správně ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2012 10:28 Žena toni [68] Re: ivaha
hmmm..to je taky pravda.....tak pridame X-) X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2012 10:24 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: toni
toni, já bych hlasovala pro vyšší vrstvu. Ve 112 mám u předního skla 3-4 cm a u zadního kolem 6 cm. Uvažuju, že přidám. Ve 38 jsem sypala a sypala, trochu mi to ujelo, takže tam je vrstva všude kolem 7 cm a je to, myslím, lepší. Ty 3 cenťáky jsou podle mě prostě málo a i se do tak malý vrstvy blbě sází.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2012 10:18 Žena toni [68] Re: romant
no prave ze vsude pisou v knizkach ze mezi 5-7cm....kdo se v tom ma vyznat :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2012 10:00 R Muž romant [27981] Re: toni
Opět zde bude více názorů, někdo preferuje více dna a někdo méně. Osobně mám kolem těch 5 cm a rostou mě tam i vzrůstný kryptokoryny se slušným kořenovým systémem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2012 09:57 Žena toni [68] – DNO
Fotka k příspěvku Lidicky..kdyz mam akvarijni pisek(presny nazev) jako dno,jak vysoke by to asi mnelo byt?..zatim to mam 3-4cm....?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2012 17:43 - Re: malyLibor
To hej. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2012 13:44 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: prasan
Když já trouba si nepřečetl návod, no... ale jinak musím říct, že až na tu cenu je Rataj Profi Soil super substrát. Rostlinky v akva s ním rostou skvěle a taky moc dobře vypadá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2012 11:00 - Re: malyLibor
Ja som Rataj Profi Soil dal do vedra s vodou.Plávalo asi len 1% tak som to stiahol sieťkou a bolo po probléme.Ostatné hneď použil v akvárku.Mal som asi lepšiu várku. ;-)
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [63] ...... 90

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 114278x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3914-jake-dno-do-akvaria?od=3101