Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaké dno do akvária?

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 43 Přejít na další stránku   1  
Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.05.2014 17:43 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: ludvik
No vidíte - mně zase přijde pravděpodobnější ten B... :-)
Ale nemusím mít pravdu! Tu by ukázalo až další počínání.
Radit vám, jak z toho, na to ale nemám. (Myslím nervy - vy byste se mnou víc polemizoval, než spolupracoval... :-D)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2014 17:04 Muž ludvik [1082] Re: Sid
Přemýšlel ... ale jak rozhodnu, co z toho to je? Nijak ... Vápník mi přišel pravděpodobnější.
Hlavně jak z toho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2014 16:35 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: ludvik
Já ty stránky jako takové nezpochybňuji, nesedí mi ale, že by nadbytek K mohl blokovat Ca, aniž by se to dříve projevilo u N nebo Mg.
BTW: Výraz "nesedí" a (např.) "vylučuji" nejsou totéž... :)

A co B? Nad ním jste nepřemýšlel? Projevy deficitu jsou podobné, jako u deficitu Ca, a navíc - nadbytek K, (čímž netvrdím, že nadbytek K je váš případ(!) - natolik jsem vaše akvárium "nestudoval"...), silně tlumí příjem B! :-)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2014 15:56 Muž ludvik [1082] Re: Sid
No ... tyto stránky zatím nikdo nezpochybnil :-)
Ale dle mojich zkušeností to pravda nejspíš bude - uberu draslík, krabatění mizí, ale přibývá dírek.
Bůhvíco mám vlastně špatně. Kdyby to šlo alespoň trochu změřit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.05.2014 15:46 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: ludvik
Že by nadbytek K mohl blokovat Ca, mi nesedí... :-O
Něco jiného je opak, kdy nadbytek Ca blokuje příjem (mimo jiné) K.
Domnívám se, že přehnojení draslíkem by se nejprve vyvolalo blokování N a Mg, což by se projevilo jinými příznaky.
Ale přít se nebudu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2014 15:37 Muž ludvik [1082] Re: Sid
maniakva.sweb.cz/…
Příznak nedostatek vápníku ... přebytek draslíku. Nevím co jiného o tom napsat.

Mě by spíš zajímalo, proč podobným problémem netrpí ti, co hnojí EI. Všeho moc a zjevně přebytek něčeho neblokuje jiný prvek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2014 14:23 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: ludvik
...Ono je to těžký. Stejná voda, dvě akvária. Jiné substráty. Do velkého dávám podstatně víc draslíku, než do malého. Dírkují v obou... Jenže když do malého přidám draslík (resp. přidal jsem, už tam hygrophily nemám), začnou listy krabatět. Ale dírkovat nepřestanou... Blokaci prvku jsem si odvodil také, zjevně vápníku. Takže jsem z toho nenašel východ. Potřebuju víc draslíku, ale nemůžu...
Můžete se rozepsat, jak to s tou blokací (zjevně) vápníku myslíte?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2014 08:52 Muž Burik [727] - AquascapingRe: replikant33
Je to shodné s ADA. Já mám i powder a tam se samozřejmě malé rostliny sázejí lépe. Ale stačí na normální nasypat asi půl cm powderu a není problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2014 08:46 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: Burik
slušná cena .. jak je ten substrát težky ? sazí se do toho dobře malé rostlinky ¨?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2014 08:24 Muž Burik [727] - AquascapingRe: Samper
Já ti v tom udělám zase trochu zmatek :-)
Ještě ti můžu doporučit toto
www.akvaria-aquascape.cz/…
Mám tyto substráty vyzkoušeny a jsou stejně dobré, jako ADA
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2014 23:55 Muž Samper [3] Re: Aquasky
Nad JBL, na ktery ctu vsude jen chvalu, jsem premyslel taky. Stejne tak kulicky Osmocote, ale JBL je hnede a ja chci cernou s tim, ze nechci resit promichavani vrstev a barev, proto nakonec ADA vse. Do vodniho sloupce hnojim a co2 tez, ale napr. Pogostemon helferi roste ukrutne pomalu a mam pocit, ze ADA jeho korinky podpori vic nez stavajici kremicity pisek. Nejvic me stve ta svetla barva, na ktere nic (rybky, krevetky i rostliny) tolik nevyniknou, proto do zmeny dna jdu. A rekl jsem si kdyz uz, tak uz. Proto ADA.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2014 23:48 Muž Samper [3] Re: Aforte
Galerku zalozim, az budu mit pocit, ze to za to stoji. Aktuali stav meho akva by asi nikoho za srdce nechytnul ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2014 23:18 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Aquasky
Výživným dnem nikdy nic nezkazíš. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2014 23:16 Muž Hrabi [2] - AmerikaRe: Aquasky
Naprosto rozumím. :) Asi se ani nedivím.
K tomu hnojení. K echinodorům mě hodně pomáhá Bivoj pod kořeny. Jeden čas jsem chtěl trávníček z Lilaeopsis ale vůbec se mu nedařilo (nejspíše světlem). Tam ani hnojení nepomohlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2014 23:11 Muž Aquasky [35]
jasně že se tu řeší ty samé věci...proto je to forum...miluju to :-D...ale když tu samou věc čtu už po desáté začínám jí chápat naprosto jinak než před tím :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2014 23:07 Muž Aquasky [35]
tak zřejmě to bude dle typu rostliny třeba pro mechy nebo pro ricii a podobné rozhodně zásobní substrát je k ničemu...ale pro třeba velké echinodory bude zásobní substrát velmi důležitý...já na něj osobně zaponěl a dohnal to osmocote...echinodory rostou a nyní přidávám NO3 a Fe do vodního sloupce a vše funguje..ale byly to galeje teda než jsem poznal co rostlině chybí...je pravda že v substrátu je vše hotovo...ale v mé cenové kategorii to bude JBL a osmocote...jen mi řekni co kobercovky?...mají raději živiny ve vodě nebo v substrátu?..zase tak velké kořeny nemají ne?..nebo jim to je jedno?...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2014 23:06 Muž Hrabi [2] - Amerika
Mě přijde, že se zde pořád řeší stejné věci. Taky jsem měl docela zmatek v tom, jak spolu různé věci fungují. Po prostudování stránek nature aquarium, pár věcí začalo dávat smysl. Doporučuji přečíst a na základě toho se dle svých potřeb rozhodnout. prirodni-akvarium.cz/…

Já u nového akvária zvolil zásobní substrát + křemičitý písek a pálený jíl ze současného akvária dám do filtru. Do akvária jsem ho už nechtěl proto, že hrozně sléhá, špatně mi v něm drží nově zasazené rostliny. Vše se dá ale vyřešit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2014 22:56 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Aquasky
Tak zrovna při posílání substrátu v balících problém nebude.

Zásobní substrát má určitě něco do sebe. Má důležité živiny, které dodává rostlinám, především při "startu" nádrže. Někde jsem četl(myslím, že to psal Tom Barr), že rostliny více ocení hnojivo ve vodě než v substrátu. Nevím, co je na tom pravdy. Určitě hnojení do vody je dobré a dělám to tak i já.

Ty rozdíly mezi substráty jsou, o tom žádná. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2014 22:51 Muž Aquasky [35]
koukám že všichni řešíte zásobní substrát...je mezi nimi ubec nějaký rozdíl?...mě příjde že pokud koupíte JBL aqua basic a posypete osmocote vydrží stejně jako ADA navíc stejně musíte hnojit tekutým hnojivem a pokud jde o příznaky nedostatku mikroprvků(i makroprvků) u rostlin zde je super odkaz jak si to sám zjistit...http://akvarijni-hnojivo.cz/projevy-nedostatku-prvku-u-rostlin-clanek-9 takže doporučuji přečíst...z eshopem mám své zkušenosti...není to nic profesionálního ale ceny hezké a kvalita dobrá :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2014 21:21 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Samper
To bude ok. Cenově to oproti těm 3litrům výpočtově vychází hůře, ale pokud to chceš jen pod koberce, tak to bude stačit. Držím ti palce a těším se na akva(pokud to tu zveřejníš). palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2014 21:02 Muž Samper [3] Re: Aforte
Jsi zlatej, diky moc!!
Ja na tyhle stranky uplne zapomnel. Vezmu od nich 9 l amazonie a litrik powderu a je vymalovano :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.05.2014 19:56 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Samper
Taky jsem chtěl koupit amazonii a řešil jsem stejný problém. Nakonec jsem se rozhodl pro jiný substrát, ale o to tu nejde. :-P

Co jsem tak slyšel a viděl v dalších prezentacích, tak se kobercům daří i v normální amazonii. Já bych to asi moc neřešil. Pokud ti, ale nevadí další peníze navíc, tak jdi do powderu. Popř. se poptej někde, jestli někdo nemá 1l powderu.
Tady mají i jeden litřík: www.prirodni-akvaria.cz/…

Na zasazení to bude stačit. ano palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2014 19:50 Muž Samper [3] – Substrat pro 40 l akva
Tak jsem se rozhodl pro 9 litru ADA Amazonia Aqua Soil, jen ted resim dilema - koupit 9 litru "obyc" Amazonie nebo vzhledem ke kobercovkam (Eleocharis parvula) vzit 6 litru Amazonie a k tomu 3 litry jemnejsi Powder do popredi?
Prvni varianta vyjde na 1000 Kc, druha na 1500 Kc. Nevim, nakolik je jemnejsi Amazonia Powder pro ty kobercovky nutnosti a prinosem. Z aquascape mi zatim neodpovedeli, tak to zkousim tady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2014 17:22 Muž sasula [274] Re: HH
kdekoliv kde prodavaj filtracni pisek do bazenu.. to je presne tahle zrnitost...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.05.2014 15:40 amrtin Re: HH
Hornbach,nebo Pet centra.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2014 14:08 HH – Akva pisek
Nevite nekdo kde sezenu pisek zrnitost 1-2mm takhle pri sobote (do Braniku se mi nechce, daleko) v centru Prahy? Mam na mysli nejaka netradicni mista treba v obchodaku - kvetinarstvi, stavebni potreby nebo tak :) Nouzove sem sel do Petcentra a tam maji jen 5mm+
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2014 01:45 Muž ludvik [1082] Re: grunda
Ono je to těžký. Stejná voda, dvě akvária. Jiné substráty. Do velkého dávám podstatně víc draslíku, než do malého. Dírkují v obou ... Jenže když do malého přidám draslík (resp. přidal jsem, už tam hygrophily nemám), začnou listy krabatět. Ale dírkovat nepřestanou ... Blokaci prvku jsem si odvodil také, zjevně vápníku. Takže jsem z toho nenašel východ. Potřebuju víc draslíku, ale nemůžu ...
Ve velkém už jsem podle mě také na maximu, drobné krabatění vidím také. Už mám strach přidat draslík. Přidávám ho pravidelně, čerpadlem. Dokonce dvakrát denně. Ale dírkují také, byť podstatně méně.

Tohle je trochu mimo diskusi. V tom ADA měly obě hyhrophilly krásné kořeny, kam se hrabou ty z písku (i se substrátem a osmocote). Ale stejně nešly, i když by toho draslíku měly zvládnout kořeny co chtějí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2014 00:51 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: ludvik
tipl bych to na blokaci nějakého prvku z přebytku jiného, ale takhle od kompu je to opravdu jen tip :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2014 23:26 Muž ludvik [1082] Re: grunda
Zase tak dlouho to akvárium nemám ... 7 měsíců. Kromě toho pod tím mám zásobní (byť Sera) a ještě k tomu Osmocote (který byl pod hygrophillama podstatně mladší).
Mimochodem jsem draslík přidával i tekutě ... dle vlastností ADA by tedy dojít vlastně neměl.

Jo, možná to má jinou souvislost. Já na ní ovšem přijít nedokážu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2014 22:48 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: ludvik
protože se ADA substrát, stejně jako kterýkoliv jiný výživný substrát vyčerpá, když pod něj dáš zásobní substrát, tak ti vydrží déle, nicméně i ten se časem vyčerpá. To že jsi měl v kytkách dírky neznamená, že je v ADA substrátu málo živin. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2014 20:55 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: petulinakk
Ale jo máš pravdu. :-D palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.05.2014 20:43 Žena petulinakk [2016] Re: Aforte
Aforte napsal: To je fakt. Každopádně já bych do liaporu nešel. Přece jen není prvotně určen pro akvária, tak proč ho tam cpát?

Písek a štěrk taky není prvotně určen pro akvária :-D ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2014 20:40 Muž ludvik [1082] Re: grunda
Mě v tom Hygrophilly corymbosy nešly. Klasické příznaky, dírky.

Na druhou stranu - proč tedy existuje ADA POWER, kde je toho draslíku násobně více?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2014 19:58 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: ludvik
o tom bych silně pochyboval :-) , koncentrace 390 mg/kg substrátu je dostatečná pro jakoukoliv kytku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2014 18:49 Muž ludvik [1082] Re: grunda
Pro Hygrophilly stejně málo ... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2014 17:34 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: ludvik
na start akva je ho tam až dost, pak stejně budeš hnojit. Power sand je fajn, ale jen do té doby, než přesadíš první kytku, pak startuje peklo na zemi - furt leze ven ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2014 15:46 Muž jmalyska [167] Re: replikant33
Nekupoval :) Mám 300kg zadarmo :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2014 14:01 Muž ludvik [1082] Re: grunda
Pokud vím, tak jak která živina :-) Třeba draslíku tam moc není, ten je až v podkladním POWER.
grunda napsal: není třeba, ADA má vše co potřebuješ
Jenom bych původního tazatele upozornil, že z ADA substrátu se uvolňuje na začátku dost čpavek (a potom díky tomu i NO2). Výměnu za provozu jen tak bych si asi netroufnul. Doporučil bych ho tak dva týdny máchat (za pravidelné výměny vody).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2014 13:28 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: jmalyska
jmalyska napsal: Když vezmu v potaz cenu 230Kč za 25kg nebo 3kg je sakra rozdíl (třeba při koupě 300kg písku do maxi akvária):-D
pokud jsi kupoval 300kg pisku za 2760kč tak pravděpodobně poučit potřebuješ palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2014 13:14 Muž jmalyska [167] Re: replikant33
Mě o cenách nemusíš poučovat, znám ceny všech dostupných substrátů :)
A přece, ty nejvíce přírodní (vzhledově, pořp. i funkčně) jsou stejně ty nejlevnější :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2014 13:12 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: jmalyska
cena písku je bežne 100-300kč/t dle kvality. nejdražší je říční praný a nejlevnější kopany
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2014 12:50 Muž jmalyska [167] Re: radim
Ano, ručně s kýblem u řeky, popřípadně ty nejlevnější písky (bílý, křemičitý, filtrační). Když vezmu v potaz cenu 230Kč za 25kg nebo 3kg je sakra rozdíl (třeba při koupě 300kg písku do maxi akvária):-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2014 08:47 Muž PaYoch [134] Re: radim
Půl hodiny po kolena v potoce s kýblem :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2014 07:58 radim Re: jmalyska
co je to levné dno? 5 minut u písku s lopatou? smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.05.2014 07:06 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: Aforte
materialu které nejsou určeny do akvária a stejně je mnoho lidí používá je povíc. ALe to že to není určeno přímo pro akvarium neznamená že to musí byt špatné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.05.2014 00:04 Muž jmalyska [167] – Dno
No, ať už se použije jakékoliv nezávadné dno, každé bude mít své + a své - a je na uživateli, aby si vybral takové, které svými vlastnostmi potřebuje.
Dělil bych to na a) přírodní dno b) dno pro rostlinná akvária c) levné dno.
Jiné varianty nejsou ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.05.2014 20:24 RAP Re: Marcel G
Pokud někdo používá metodu hnojení EI, tak mu kytky porostou i bez substrátu (docela dost zkušeností s tím má myslím "vaaclav").
Václav metodu EI nepoužívá a ani jí moc v lásce nemá. Osobně ji považuji za zbytečné plýtvání a zamořování životního prostředí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.05.2014 18:09 Muž Samper [3] Re: Aforte
Fotka k příspěvku d 50 x š 25 x v 35 cm
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2014 17:49 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: KarlosS
To je fakt. Každopádně já bych do liaporu nešel. Přece jen není prvotně určen pro akvária, tak proč ho tam cpát?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2014 17:47 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Kytka
Jasně, ale ne v takové míře a nejde jen o to. Od tý doby co používám tyhle substráty, nevím co je to kal, neviděl jsem ho. Zapomněl jsem co je to odkalování:-). Další fakt je to sléhání, hnití, apod. Když použiješ hrubý písek, zapadává mezi něj bordel a potrava, pokud jemný, slehne se a neprovzdušňuje a vznikaj jedovatý plyny ....
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [43] ...... 90 91

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 114412x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3914-jake-dno-do-akvaria?od=2101