Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaké dno do akvária?

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 24 Přejít na další stránku   1  
Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2017 13:47 Muž Tomason [37] Re: Jifi
Ok, asi dokoupím tedy nějaký ten terramol a nebudu blbnout s hlínou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2017 13:37 Muž Jifi [675] Re: Tomason
CO2 nesouvisí s typem dna.
Běžně se jako dno požívá křemičitý písek (často 1-2 mm). Anebo ten teramol.

Je fakt, že hlína má dost živin, ale já osobně bych se nechtěl babrat s údržbou takového akvárka - přesazování a odkalování bude sranda :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2017 13:31 Muž Tomason [37] Re: Jifi
Pravdou je to, že mám hlínu doma (před dvěma roky, když jsem zakládal současné akvárium, jsem o této kombinaci uvažoval), jednak jsem se domníval, že by to rostlinám pomohlo, zvláště těm, které mají kořeny do hloubky (echynodorus atd.). V podstatě to není, že bych nechtěl pěstovat náročné rostliny, ale nemám CO2 a kupovat ho nehodlám a bez toho mi to asi těžko poroste. Nebo tedy můžeš doporučit něco na dno, když né hlínu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2017 13:30 Muž Jifi [675] Re: ctibum
Tak tohle mě nenapadlo :-)
Ne že by to nešlo, ale bylo by potřeba si dát pozor, ať ta hlína není ničím kontaminovaná.
A taky je pak potřeba počítat s tím, že při přesazování kytek se bude vířit hlína. U stonkovek to znamená i při sestřihu + následném zasazení.
A taky se štěrk líp odkaluje než když je vespod hlína.
Edit: Pro mě není akvaristika o tom, abych na něčem šetřil za každou cenu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.09.2017 13:24 R Muž ctibum [6910] Re: Jifi
Řekl bych, že jen proto, aby nemusel kupovat další teramol, kterýho má málo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2017 13:17 Muž Jifi [675] Re: Tomason
To bude záležet na tom, co to bude za hlínu a co bude ta hlína obsahovat.
Další věc je, že při případném přesazování to bude dost sranda ...
Pokud dáváš hlínu, chce si to dobře rozmyslet jaké rostliny a kde budou.
Proč vlastně chceš dávat hlínu do akvárka, když sám píšeš, že nechceš pěstovat náročné rostliny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2017 13:14 Muž Tomason [37] – Zemina pro vodní rostliny + Terramol
Fotka k příspěvku Zdravím, zakládám nové akvárium a mám dotaz na zkušené. Ze starého akvária mám cca 25 l teramolu a vzhledem k tomu, že nové akvárium má větší plochu dna, tak mi nejspíš toto množství nebude stačit. Uvažuji o tom, dát na dno hlínu pro vodní rostliny a na to dát právě ten teramol. Nejsem zrovna pěstitel náročných rostlin, ale rád bych, aby méně náročné květiny v tom rostly. Mám dotaz, zda má někdo s touto kombinací zkušenosti? Nebude ta hlína a v ní obsažené látky vadit rybám?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   15.08.2017 13:43 R Muž Anthrax [4773] Re: Byby
Normální písek zrnitosti dejme tomu 1 - 2 mm se odkaluje velmi dobře. Dobré je také mít v akvárku piskořky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2017 13:41 Byby Re: Byby
Piesok sa aj velmi zle odkaloval.skusala som pokus omyl...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2017 13:26 Byby Re: Anthrax
Kobercovka bola len pokus :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2017 13:18 R Muž Anthrax [4773] Re: Byby
A odkalovala jsi do hloubky? Mohlo být na vině i překrmování. Ta kobercovka by tam podle mě u tebe stejně nerostla, nemáš na ní podmínky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2017 13:14 Byby
Fotka k příspěvku Tento by som teda kupila je to 1-3mm
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2017 13:10 Byby Re: Anthrax
Odkalovala som kady tyzdem max dva ked nebol cas ale pravdepodobne ho bolo vela a bol to taky uplne jemnucky piesok frakcia neviem uz. Tak ancikovia mi potom obzieraju echinace :-| a ja som myslela ze im nieco chyba ked mam derave listy.. Inac pokosili mi aj kobercovku nestihla sa ani zakorenit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2017 12:58 R Muž Anthrax [4773] Re: Byby
Ničí některé druhy rostlin. ;-) Pokud ti zahnívalo dno, tak si ho buď měla zbytečně vysoké, měla nevhodnou frakci, neodkalovala ho nebo tam rostliny nevytvořily dostatečný kořenový systém. Ale na 90 % jak tě tak poslouchám byl problém v údržbě a skladbě osádky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2017 12:53 Byby – Substrat
Piesok som uz mala biely kremicity a to bola cista katastrofa po nejakom case to smrdelo jak zumpa.tiez uz strasne davno som mala v mensom akva mandano tiez ziadne wau.teraz mam cadic miesany s liaporom a neni to tiez ziadna slava. Preco nie anciky do rastlinneho akva? Konecne som spojazdnila znovu aj co2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.08.2017 12:35 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Byby
Pokud chceš rostlinné akvárium tak vrchní vrstvu určitě 1-2 mm. Jestliže bude celé dno zarostlé nezáleží na jeho barvě. www.bazenovachemiepraha.cz/… Prát ho příliš nemusíš a špína z něho je minimální. Zásobní substráty se nepropírají. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2017 12:31 R Muž Anthrax [4773] Re: Byby
Ne 1 ryba na 1 l, ale 1 cm ryby v dospělosti na 1 l. Ale i to je zavádějící. Takže například: nikoli jedna neonka = 1 l, ale jedna neonka (doroste zhruba 5 cm) = 5 l.
Štěrk nebrat. Vezmi písek. 3 - 6 mm už je pro rostliny moc hrubý. Jednotlivé frakce nemísit. Vznikne ti tak akorát mišmaš.
Ancíky do rostlinného akvária v žádném případě. no
Nejlepší by bylo, kdyby si se tady zaregistrovala a poradila se s ostatními, protože tohle může celkem pravděpodobně skončit fiaskem. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2017 12:24 Byby – Substrat
Bude to rastlinne akva velkost 130*60*50 idem ho nakomplet prerabat pojde aj druhe dno chcem riecny strk len neviem aky bude lepsi 1-4mm alebo 3-6mm alebo pol na pol (mama bude nadsena ked ho budem prat vo vani zas smich ) posadka je taka bezna neonky gupky panciernickovia a ancikovia cca 50ks spolu chcem este neonky dokupit len neviem kolko mozem to co sa hovori ze na liter vody 1ryba je kravina aspon podla mna..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2017 11:25 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Byby
Já bych to do akvária nedával, vyzkoušel jsem to v jezírku a moc to výživné není, neboli nic v tom až tak úžasně neroste. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.08.2017 08:48 R Muž ctibum [6910] Re: Byby
Možná by nebylo od věci dát informace o plánovaném akvárku. Velikost, zaměření apod. Aby někdo posoudil, jestli to má vůbec smysl řešit a přidělávat si starosti a komplikace...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2017 08:37 Muž Tommate [1] - RostlinyRe: Byby
Dobrá a hodně levná směs, vyzkoušel jsem. Při přesazování růžicových rostlin doporučuji nevytahovat celé kořeny, ale povytáhnout trochu rostlinu a odstřihnout kořeny nad substrátem, stonkovky jenom ustřihnout a zbytky rostliny s kořeny zatlačit prstem do substrátu, rozloží se (nebo pustí znova). Nedával bych síťku, to jedině v případě, že se přesazovat nebude, kořeny se prorostou a bude stejný problém. Stačí vrstva do jednoho cm, víc nedávat a na to 4 cm písku 1-4mm. Neproplachovat, vyplavil by se jíl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2017 07:42 R Muž Anthrax [4773] Re: Byby
Já myslím, že ti tohle bude pod vodou celkem plavat. Taky počítej s tím, že v tomhle jen tak něco nepřesadíš. Chceš mít v akváriu ryby? Pokud ano, tak bych to tam nedával.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2017 23:22 Byby – Substrat
Fotka k příspěvku Ahojte chcem poradit citala som nieco o substrate na vodne rastliny od agro ..mate nejaky patent aby po presadeni rastlinky nebol vsade rozmyslala som ze napchat to do pancuchy pripadne dat na to nejaku sietku a zasypat .. A ci to treba najprv nejak preplachnut alebo hned nasypat do akva
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   31.07.2017 13:53 R Muž romant [27987] Re: Miro1311
Hmm, tu objednávku bych zrušil, protože jde-li skutečně o čedičový štěrk, budeš s tím mít jenom problémy. Ostré hrany, velmi špatné odkalování, tendence k zahnívání dna, protože se tento ne zcela optimálně odkaluje, no za mě nebrat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2017 20:44 Miro1311 – ..
Tak som si objednal čadičový čierny štrk 1-3mm + JBL florapol pod to.. vďaka :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2017 16:45 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: NHKG
Tak jsem ten Unisoil koupil a docela zklamání. Měl jsem si radši trochu připlatit a koupit poloviční balení JBL Manado. JBL Manado má frakci cca 1÷2mm, Unisoil 0÷5mm s tím, že ty největší zrna jsou kulaté a část jich plave. Bylo s tím dost práce a výsledek nevypadá tak dobře jako s Manadem.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2017 08:52 Muž Jarry [1437] Re: Miro1311
Na kobercovky spíše jemnější, případně oddělit frakce nějakou přepážkou a dát dopředu něco hodně jemného.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2017 07:00 Muž Yirka [9126] Re: Miro1311
Osobně bych z vlastní zkušenosti jednoznačně upřednostnil jemnější frakci 1-3mm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2017 00:04 Rammer
tak za me rikam vem to jemnejsi. nevim teda co to je za sterk ale ty rozdily muzou bejt ve fimale fakt slusny. ja mel keramzit cca kolem 5mm a objednal sem rataj profi soil coz je taky kulaty s vnitrnimy pory ale cca kolem 1 max 2mm a je to mega rozdil. vypada to lip a sazeni bude urcite lepsi , jeste nemam teda zasazino, cekam uz 14 dni na hojky od poormanovo ..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2017 00:02 Muž Martinek1985 [68] Re: Miro1311
Za sebe bych doporučil 2-4mm. Mam to ve všech svých akváriích (7). A roste to pod odpovídajícím osvětlením Všechno krasne.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2017 22:48 Miro1311 – 1-3mm vs 2-4mm
Ahojte,

idem objednávať čierny štrk.. riešim ale problém, či 1-3mm alebo 2-4mm.. bude to rastlinné akvárko pre krevetky + niečo malé (asi razborky).

Je veľký rozdiel v sadení do 1-3mm a 2-4mm? Určite chcem do popredia aj nejakú kobercovku, asi cubu, či monte carlo.. Dik :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2017 08:10 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.
Akvaristika je snad jediný obor, kde se dá prodat pár kilo písku za obdobnou cenu, jako obvykle stojí několik metráků. :)
Je-li možnost, tak ta lopata není od věci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2017 00:56 Maq Re: jarda62
Však taky Tvoje akvárko za významnou část svojí krásy vděčí právě tomu neskutečně přirozenému štěrku a šutrům.
Je to k nezaplacení, ale já sám přiznávám, že pro moje staré kosti už to není. A navíc bych se bál konfliktu s někým... asi se to nesmí.
Nesmí se lovit plankton, nesmí se brát voda... všechno patří národu, takže my lidi nemáme nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.07.2017 23:59 Jarda62 – Přírodní dno
Taky přihodím pár poznatků když už se mi rýpete ve dně.. smich frakce kolem 1mm by tam určitě byla, ale jak píše Mag potřebovalo by se toho trochu více, kolem 1mm toho bylo asi v poměru 1:10. Barva je převážně šedá, bílé křemeny asi ani 1 procento. Oproti páleným jílům vídím výhodu i v hmotnosti. Zasadit do něčeho lehkého větší echináč a pustit filtry, tak by se mi ve dně neudržel. Mám zkušenost jen s Liaporem, super pro kytky na prd pro toho kdo se o to stará, ale kořenový systém byl v tom substrátu prostě hezčí oproti písku. Pár matek a bylo i po starosti se sázením. (Písek) co mám teď a o kterém se bavíte jsem vyhrabal z brodu přes řeku Morávku v pod Beskydí, celé mi to zabralo asi 2 hodiny práce, asi nastejno jako zajet do akvaristiky a koupit, cena pro mě byla taky dost zásadní a vybíral jsem i podle ní :-D , 70kg písku kupovat jsem nechtěl a taky v téhle přírodní barvě snad nejde za lidský peníz ani koupit..co se týká zrnitosti jsem vybral schválně směs všech velikostí kvůli vzhledu. Zatím v tom kytky rostou pěkně, sadí se do toho dobře, jsou to kulaté oblázky takže pro ryby taky v pohodě. Takže zvažte jestli někdy není lepší zapojit ruce odreagovat se někde u vody a při tom ušetřit nějakou kačku. A nakonec se o tom písku bavíte i vy tady na rybičkách... smich PS klidně se stavte lopata se už nemůže dočkat..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2017 15:52 Muž NHKG [3900] - Hadohlavci – Levný pálený jíl
Neznáte někdo UNISOIL akvarijní substrát?
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Mám v malém akváriu 2-3cm vrstvu JBL Manano a potřebuju ho něčím doplnit. 3 cm je pro sazení rostlin hrozně málo. :-D
@MAQ: V přírodě je možná tmavší substrát běžný, ale pokud se někdo ptá na dno, nebudu mu radit vezmi lopatu, síto a jdi se projet kolem řek...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2017 15:20 Maq Re: NHKG
Tak ta frakce tam určitě je, ale musel bys asi nabrat tunu, aby z toho přesil půl metráku té Tvé žádané frakce.
Suma sumárum, je to nepohodlí. Kdysi za bolševika se to nedalo koupit, tak jsme s nepohodlím brali písek leckde. Málokdo měl taky pětistovku - já zdaleka ne. Dnes se to prodává, tak lidi berou co je v obchodě. Chtěl jsem jen poukázat na to, že tmavý substrát nemusí být barvený, že je naopak v přírodě dost běžný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2017 15:04 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Maq
To je spíš štěrk. Moc velká zrnitost. Nevidím jakou to má kromě ceny výhodu oproti palenému jílu. Ale kdyby z toho šla přesít frakce do 1mm, tak by to bylo super.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2017 14:57 Maq Re: NHKG
rybicky.net/nadrze/27162

Tam můžeš vidět dost přesně co jsem měl na mysli. Neříkám že by se to hodilo ke Tvým rybám a dalším potřebám. Ale ta barva sedí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2017 14:34 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Maq
Až se dostanu do hor, tak to zkontroluju.
Tady v nížině je v řekách a potocích co znám jemnější frakce (pod 2mm) většinou jíl a různý kal. Nic co bych dal do akvária. Ani tady na rybičkách jsem si nevšiml jediného akvária s tmavým jemným přírodním dnem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2017 14:23 Maq Re: NHKG
Tomuhle nějak moc nerozumím. Já jsem míval blízko do Jeseníků, Ty zřejmě do Beskyd. To snad nebude takový rozdíl.
Když jsem (v dávných časech, dneska se to snad ani nesmí) šel a nabral si štěrk z říčky Bystřice (vlévá se do Moravy v Olomouci), a doma ho propral, nebyl ani náhodou bílý nebo světlý. Byla v něm zrna různých barev, i bílá ovšem, ale celkově byl šedohnědý, včetně větších šutrů a oblázků. Vypadalo to naprosto parádně, přirozeně, včetně zastoupení různých frakcí - když si to "sedlo", tzn. jemnější šel dolů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2017 13:02 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Maq
Já to mám taky tak. Pokud jsou rostliny a ryby co nebagrují, tak je pálený jíl lepší. Ale většina ryb co se mi líbí ve dně ráda ryje, proto mám většinou písek. V přírodě je v pisku spousta kalu, proto je tmavý. Ještě jsem nenarazil na žádný použitelný přírodní tmavý písek. Pokud takový znáš, dej vědět. Otestuju ho, možná bude vypadat líp než ten světlý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.07.2017 12:57 R Muž Anthrax [4773] Re: Maq
Fotka údajně z Rio Negro: l450v.alamy.com/…
Takže i v přírodě můžeš najít krásný bílý písek. Ale pod vodou (v přírodě) ten písek zapadá různým bordelem a to dno už tak bílé není a toho světla pohltí daleko víc, než v akváriu.

Edit: a ještě videjko. Na břehu je světlý písek, pod vodou už je zanesenej bordelem: www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2017 12:56 Maq Re: NHKG
NHKG napsal: Přírodní pisek bude vždy světlý.
Nemusí být, projdi se kolem nějakého potoka, nikdy to není příliš světlé. Bílý je čistý oxid křemičitý, což je nejvyšší úroveň čistoty, a proto se prodává. V přírodě tak čistý SiO2 nebývá.
Já jsem spokojený s barvou a strukturou páleného jílu od Rataje. Nijak to nepropaguju, ale taky možnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2017 12:43 R Muž Anthrax [4773] Re: NHKG
To máš pravdu. Jenže ty tam máš krásně zastíněnou hladinu plovoučkama, máš rozumě silné osvětlení, takže to působí příjemně na pohled palec Ale když do toho někdo pustí silné osvětlení, tak se to pak celkem odráží a nekouká se na to už tak hezky a ani pro ryby to není nic příjemného.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.07.2017 12:34 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Anthrax
Přírodní pisek bude vždy světlý. Tmavé jsou barvené. Zrnitost je ok. Aspoň neni třeba odkalovat, protože do toho nezapadá binec. Na kypření mám piskořky, protože nemám moc rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2017 12:30 R Muž Anthrax [4773] Re: UndeR
Tak 0,6 - 1,2 mm, to už je celkem malá zrnitost. Ale záleží co chceš za rostlinky. No a taky stojí za úvahu, jestli chceš takto světlý písek. Je na něm vidět bordel, odráží se od něj světlo a ryby nemusí tak dobře vyniknout, jako na tmavém. Ale tvoje akvárko, tvoje volba ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2017 12:26 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: UndeR
Jj, taky používám pisky do bazénových filtrací.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2017 12:09 Muž UndeR [80] Re: NHKG
Co třeba tento www.mountfield.cz/… Vzhledem k objemu nádrže a tudíž potřebě písku by byl i za super cenu ;-) Taky mě v nejbližší době čeká zakládání akva o totožném objemu tak se pro něj o víkendu chystám :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2017 10:36 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Trucker
Čichavcům je úplně jedno jaké bude dno. Tyto ryby se pohybují hlavně u hladiny.
Dno vol podle ryb dna a toho, jak vážně to myslíš s rostlinami.
Doporučuju křemičitý písek zrnitosti kolem 1mm pokud budou ryby i na dně a nebo pálený pokud chceš co nejvíce podpořit růst rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2017 09:29 Muž Trucker [0]
Ma nekdo zkusenosti s chovem cichavcu modrych. Budu zakladat 300 litrove akvarko a potrebuji poradit jake dno pro ne. Jdr mi o jakou zrnitost,barvu a typ sterku?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [24] ...... 90 91

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 114429x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3914-jake-dno-do-akvaria?od=1151