Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaké dno do akvária?

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 21 Přejít na další stránku   1  
Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.11.2017 15:58 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Anthrax
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2017 15:54 R Muž Anthrax [4762] Re: Tudy
Nějak sem se tam nedočetl, co to je za zrnitost. Nevíte někdo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2017 15:51 R Muž afc1886 [14682] Re: Tudy
Vypadá, že má ostřejší hrany, než klasika. www.hornbach.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2017 15:42 Muž Tudy [330] - Krevetky – Zimní posyp
obchod.liapor.cz/…

Co si o tom myslíte, vyjde to celkem levně, ne ? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 20:18 Májenka
Výborně! :o). Btw ještě jsem objevila marimex taky za 99 v náhradním obalu (což mi samozřejmě nevadí, ale doprava je aktuálně zdarma, což je ještě víc finančně výhodnější. Fraktace je +- stejná, jen bude víc žlutý, ale to asi taky nevadí, když to stejně z větší části zaroste. Teda aspoň se o to pokusím :o). Lidičky moc děkuji za rady! :o).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 19:53 Angus68 Re: Májenka
Ahojky,
u tohoto písku, který jsem míval v menším akváriu, mi držel sklon cca 45° ;-) Jenom tam byl uprostřed svahu kořen, občas proložený kameny. Drželo to ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.11.2017 19:52 Žena petulinakk [2016] Re: Májenka
Já myslím že to sjede, pokud to nebude mít hranu o kterou by se to zastavilo.
Pokud tam chceš mít výšková patra, osobně bych asi zkusila příslušnou část nádrže přehradit třeba vlepeným skleněným páskem o výšce požadovaného "schodu", nebo písek jen nasypat do nějaké vhodné nádoby, třeba nižšího akvárka... a to postavit dozadu a zamaskovat jeho okraje tím kořenem nebo šutrem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 19:51 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Májenka
Ten substrát bude mít tendenci sjet. Voda materiál nadnáší a ten snadněji klouže, třeba při odkalování. Pokud se jedná o větší svah, možná by se to dalo udržet něčím jako nornými stěnami, což jsou silnější plastové fólie, které se kolmo zaboří do substrátu a brání jeho klouzání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 19:46 Májenka
Jo a prosím pěkně ještě mám jeden dotaz. Když v zadní části dám jako podklad větší placatý šutrák křemene, abych udělala vyvýšeninu, a zasypu jej pak tím pískem (šutrák poslouží jako tzv výplň), tak časem ten písek bude mít tendenci sjet dolů? Nebo mi to udrží pak už kořeny kytek a ten samotný kořen, který bude naaranžovaný ve stejném prostoru? Tady si nejsem úplně jistá, jelikož jsem se hodně dočetla, že dlouhodobě to stejně většinou nevydrží a sjede to dolů, tak bych to zkusila pořešit rovnou trochu jinak :o).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 19:36 Májenka Re: Pepan
Děkuji :o), takže suma sumárum, když hodlám mít hodně kytek a zkusit do popředí zasadit i Eleocharis parvulus až ke kořenům a kamenům, tak by to teoreticky nemuselo vadit. Jen kousek místa bych nechala volného těm pancéřníčkům a to se dá myslím i dlouhodobě rozumě čistit....doufám :o). No kdo nic nedělá, nic nezkazí. Zkusím tedy metodu, kterou jsem tu výš vyčetla jako hodně dobrou, a to tenhle písek v kombinaci - malá vrstva písku, poprášit rozdrcenejma kuličkama, zbytek větší vrstvy stejného písku a zasadit rostlinky. To by mohlo fungovat. Hm? :o).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 19:23 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Májenka
Křemen je de facto inertní minerál, čili vodu v akváriu neovlivňuje. Akorát zesvětluje dno a jsou na něm hodně vidět řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 19:19 Májenka Re: vaaclav
Děkuji moc za radu Václave :o). Zvon mám jeden menší a jeden dlouhý, tak ten dlouhý asi může být? Jen u něj nemám takovou tu spodní mřížku, tu má jen ten menší. Vadí to něčemu? :o). A asi se bude líbit víc i pancéřníčkům bych tak tipovala, dle toho, co jsem doposud všechno přečetla :o).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 19:17 Májenka Re: Pepan
Výborně, to jsem potřebovala slyšet. Ze školy jsem hodně let fuč a chemii jsem měla naposledy tam a od té doby ji v životě nepoužívám a ani mě neživí. Omluva to sice není, ale zapomněla jsem, že tady radí samí učení lidé, kteří rozumí všem oborům napříč světem :o). Pardon, že nejsem tak dokonala, jako vy a proto slušně a pokorně žádám o pomoc :o). A nějaká zkušenost s ním byla? :o).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 19:11 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Májenka
To je v pořádku, jen je dost jemný (já ho mám také) a musíš si sehnat odkalovač z širokým a dlouhým tubusem jinak ti bude utíkat při odkalování z vodou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.11.2017 19:11 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Májenka
SiO2 - oxid křemičitý - lidově křemen. Mineralogie - učivo základní školy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 19:07 Májenka
Objevila jsem písek Mastersil - 25 kg za 99 to je teda mega cena :oD. A není ani úplně bílý, ale našedlý, což je myslím taky super.
www.eva.cz/…
Píšou tam, že je tam vysoký obsah SiO2. Vůbec netuším, jestli to vadí, nebo nevadí. Ví někdo, co to je? Případně máte s ním zkušenost? :o).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 17:51 pH5 Re: Maq
Tak Popelku a vytřídit :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 17:51 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Maq
Když ona ta návštěva stavebnin bývá pohodlnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.11.2017 17:46 Maq
Proč by nemohl existovat tmavý/černý písek? Pokud lokálně převládá čedič, gabbro, tmavá břidlice nebo podobná hornina a protéká tamtudy vodní tok, je v něm neostrý tmavý písek.
Myslím že v prodeji jsou tyhle písky vzácné především z toho důvodu, že písky těží jedině velké firmy zaměřené na písek pro stavebnictví = zdaleka největšího odběratele. Těží velká ložiska, většinou v nížinách náplavy ze všech možných hornin, které po cestě vody byly, a z těch je křemen nejodolnější.
Na horách, kde to ještě není smíchané, nikdo pískovnu neudělá, protože koryto potoka bagrem vytěží za půl směny a je hotovo.
Myslím že žádná akvaristická firma nemá pískovnu a těžbu písku...
A jak poznamenává Pepan - jakmile vyjdete do přírody, někam k potoku, budete mít náramný problém najít písek tak světlounký, jaký je ten do bazénových filtrací. Bohužel, i pokud jsou celkem tmavé, stejně část zrn bývá bílá; křemen je prostě všude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.11.2017 17:30 R Muž romant [27987] Re: Májenka
Tak nějak, jenom s tím, že to CO2 nebývá nutné, limitním faktorem je světlo, tedy když se s ním neblázní netřeba se trápit s CO2, ovšem je nutné si přiznat, že náročnější druhy rostlin se musí vyřadit z hledáčku, ovšem to nepovažuji na podstatné, těch "zbylých" bude stále dost a dost na to aby se vytvořilo funkční akvárium.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 17:28 Májenka
Prosím pěkně jestli to správně chápu, tak dle toho, co jsem uvedla, že bych chtěla zkusit dát do akvárka (rostlinky, ryby, osvětlení), je nejlepší pořídit na dno písek do bazénové filtrace - ten větší a ideálně ještě chvilku počkat a pořídit pořádné COčko. Je tak? :o). A nedávat pod to žádný zásobní substrát, ale přihnojit kuličkama. Je tak podruhé? Díky předem za rady :o).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 16:48 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: vaaclav
vaaclav napsal: Tak moře je velkej brusič. :-)
Je. Kdysi jsme v Itálii byli v Marina di Massa a tam je několik dílen na zpracování mramoru. Odpad končil v moři a některé obroušené kousky mramory vypadaly super.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 16:46 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Jifi
Jifi napsal: Václav měl na mysli materiál na dno.
Jak to chceš z břidlice udělat?
Čedič je taky černý, ale když ho nadrtíš, dostaneš ostrou drť.

V Beskydech jsem viděl potoky, kde byla břidlicová drť. Bylo to omleté a černé. Určitě by se něco takového našlo i jinde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 15:05 Žena petulinakk [2016] Re: vaaclav
Jojo. Škoda že Praotec Čech nedošel trochu dál na jih :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.11.2017 15:04 Acinonyx Re: Jarry
Alebo zohnat lavu a frkat ju do vody, to by taky slo. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.11.2017 15:03 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: petulinakk
Tak moře je velkej brusič. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.11.2017 15:02 Žena petulinakk [2016] Re: vaaclav
Není, Rataj lávu mám doma, a na takové černé pláži jsem byla, opravdu to bylo jemné jako písek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 15:02 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: petulinakk
To je ale asi to samé co nabízí Rataj láva. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 15:00 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Pepan
Kdysi jsem dělal na televizi. Byl to dům naproti a sloužil jako jejich ubytovna. V jednom pokoji bylo asi 150 litrové akvárium s párem skalár a na dně byla položená břidlice (velké pláty) a v tom zasazené rostliny tedy jen jeden druh. Dodnes nevím co to bylo zač jestli nějaký echináč nebo hnědovka nebo úplně něco jiného. Vypadalo to docela dobře. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 14:59 Žena petulinakk [2016] Re: vaaclav
vaaclav napsal: Bohužel nic přírodního s touhle barvou neexistuje.
Existuje, i v jemnozrnném provedení... ale u nás se to stejně sehnat nedá :-)
www.google.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 14:59 Muž Jarry [1437] Re: Acinonyx
Vida čedič:-) Tak jedině koupit drť a dát jí na pár let do potoka, aby z toho vzniklo dno do akvária pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 14:55 Acinonyx Re: vaaclav
Prirodny cierny piesok existuje:

en.wikipedia.org/…

Asi najznamejsie su plaze s ciernym pieskom su na Hawaii.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 14:43 Muž Jifi [675] Re: Pepan
Václav měl na mysli materiál na dno.
Jak to chceš z břidlice udělat?
Čedič je taky černý, ale když ho nadrtíš, dostaneš ostrou drť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 13:51 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: vaaclav
Vaaclave, existuje - břidlice. Jsou formy, které jsou skutečně úplně černé. Akorát nevím, jak je to u nich s výdrží pod vodou, jestli se časem nezačnou rozpadat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   13.11.2017 13:13 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Peťule
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Černé dno je módní záležitost posledních let. Bohužel nic přírodního s touhle barvou neexistuje. Čedič je příliš ostrý a ten zbytek jsou barvené písky nebo obalované v pryskyřici. Když budeš mít smůlu bude to pouštět barvu a nevím jestli to ještě platí ale nebyl k sehnání. Lze se dočíst že bílá barva stresuje ryby ale pod vodou nic bílé nevydrží a filtrační písky nejsou bílé. Mám ho v akváriu roky a je to to nejlepší co jsem do akvária zatím jako substrát použil. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   13.11.2017 11:58 Žena petulinakk [2016]
Fotka k příspěvku Mám v miníčku bez CO2 "Cubu" a jde dobře. Hnojí pouze krevetky.
Žluté odstíny na fotce má na svědomí foťák (mobil), v reálu je barva sytě zelená.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.11.2017 11:49 Maq Re: Peťule
Dlouho jsem se kobercovkám vyhýbal, právě z důvodu nevhodného substrátu (Rataj Aquaclay, něco jako Liapor) a že nesytím CO2.
Substrát jsem změnil a řekl bych že všechny vyzkoušené - Eleocharis parvula, Hemianthus callitrichoides a Marsilea sp. CO2 nezbytně nevyžadují. Ale jistě je třeba počítat s tím, že porostou výrazně pomaleji. Což je u kobercovek zásadní, protože zdvojnásobením nicu vzniknou pouhé dva nicy, což není mnoho!
A taky abych to neinzeroval jako příliš jednoduché, v "bordel vodě" tihle trpajzlíci asi nepřemůžou řasy a jiné neduhy.
Takže asi zůstává platit zásada, že začátečníci by se do kobercovek moc zakoukávat raději neměli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.11.2017 11:37 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Jarry
Jarry napsal: Bez CO2 kobercovky s největší pravděpodobností nepůjdou, ale na ty by zrovna byl ten filtrační písek dobrý:-)
Není kobercovka jako kobercovka. Doma mám Marsilea hirsuta a i bez CO2 jde velice dobře. Chce trošku víc světla, ale v Hajzlíkovém se kobereček u přední stěny už zapojil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 11:34 Muž Jarry [1437] Re: Peťule
Bez CO2 kobercovky s největší pravděpodobností nepůjdou, ale na ty by zrovna byl ten filtrační písek dobrý:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 11:25 Žena Peťule [3] Re: vaaclav
To je právě otázka, jestli bude celé zarostlé. Samozřejmě by se mi to líbilo, ale nebudu používat CO, tak si nejsem úplně jistá, jestli mi nějaké kobercovky půjdou..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 11:23 Žena Peťule [3] Re: petulinakk
Aha, tak to jsem koukala špatně, v tom případě bych do nich šla ;-) Já vím, že to není nejlevnější koníček a zrovna na dně by se šetřit nemělo, ale vím, že jsou i levnější varianty. Ty flexiobklady se mi líbí barevně. Díky moc ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 11:09 Muž Jarry [1437] Re: vaaclav
Minulý týden jsem poprvé použil filtrační písek v akváriu, sice menší frakce 0,6-1,2mm, ale pracuje se s ním parádně + je to za pár korun a nemusí se prát, už bych asi nepoužil nic jiného:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.11.2017 10:45 Maq Re: Peťule
Návrh, sám používám:
e-pisky.cz/…
Na svahy moc nemysli. Bez nějaké opory pod tím můžeš s rozumnou stabilitou udělat jen velmi mírně zvlněné dno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   13.11.2017 10:05 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Peťule
Pokud chceš mít akvárium hodně zarostlé tak je jedno jaké barvy je dno. Kup si písek do filtrací 1-2mm www.bazenovachemiepraha.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.11.2017 09:43 Žena petulinakk [2016] Re: Peťule
Pokud se nepletu tak chtějí 30kč za litr, ne za kilo, a jeden litr by měl být cca 1,6kg (mají tam taknějak ten převod napsaný). Po telefonu by to určitě upřesnili.
Ale já ti ho nenutím, jen jsem reagovala to že bys "musela objednat a doprava stojí pomalu polovinu..." a nabídla jsem alternativu bez dopravného.

Ona ta akvaristika přece jen něco stojí, a pořízení akvárka a vybavení je jen začátek ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 09:31 Žena Peťule [3] Re: petulinakk
Byla jsem se tam na ně podívat a myslím, že měli cenu 30Kč za 1kg.. Když budu potřebovat cca 50kg, pořád mě to vyjde na 1500Kč a to mě přijde docela dost :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 09:25 Žena petulinakk [2016] Re: Peťule
Pinzetou se i do liaporu sází dobře. Pro svah bys musela mít oporu, ale já myslím že bez opory se časem slehne každý kopeček, jen některé později.
Koukám že jsi kousek od Prahy, tak si pro flexiobklady můžeš zajet do Bráníka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 09:18 Žena petulinakk [2016] Re: Májenka
Potvrzuju co píše NHKG, mám vulcano black v akvárku jen hodně krátce (2 týdny) takže na hodnocení ještě brzo, ale je ostré, pro ryby co ryjí do dna bych ho nedala.

A taky hodně práší, i když jsem ho poctivě předem proprala pod tekoucí vodou tak se stejně při každém hrábnutí do dna zvedne oblak drobných částic které pak sedají na kořen a kytky...
Jinak je to esteticky moc pěkné dno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 09:16 Žena Peťule [3] Re: afc1886
Ale napr.svahy s nim neudelam nebo jo? Hodne jsem o nem cetla a skoro kazdy nadaval a ja jsem fakt leva na sazeni, tak se opravdu bojim.. Ale je pravda, ze cenove je super
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.11.2017 09:11 R Muž afc1886 [14682] Re: Peťule
Neboj se toho liaporu. Je sice lehký a sázení kytek je někdy o nervy, ale je to o cviku a pro rybky dna je v pohodě. Sám ho mám tak vím o čem mluvím a za sebe můžu doporučit. ;-)
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [21] ...... 90 91

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 114377x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3914-jake-dno-do-akvaria?od=1001