Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaké dno do akvária?

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 89 Přejít na další stránku   1  
Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2007 16:15 Muž matlala [798] - Rostliny
a co říkáte na staré dno
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2007 16:14 Vip
To spíše platí pouze pro rostlinná akvária.Do běžného asi dost těžko.Četl jsem,že třeba při pěstování Echinodorů je dobré mít ve dně jíl.Nic takového jsem nezkoušel a ani nehodlám....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2007 16:12 Štěpán
V bublikaci (To se tí Petře líbí, co? Mně docela taky. Asi jsi mě nakazil :-D) Ecology of the planted aquarium Diana doporučuje hlínu pod štěrk. Ve velice střídmě zarybněném akváriu by to asi mohlo fungovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2007 16:08 Page
To by mne taky zajímalo, někde jsem viděl jako základ pod štěrk hlínu. Věřím že by v tom asi rostliny rostly dost dobře, ale nevím jestli by to nekalilo vodu. Máte někdo zkušenosti?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2007 16:08 Vip
To ovšem záleží co tam chová a pěstuje on a co tam máš Ty. Zkušenosti s tím nemám,ale i tak bych Ti to moc nedoporučoval.Může dojít k prudkému poklesu pH a kdo ví co ještě.Spíše bych zkoušel přidávat pouze výluh rašeliny do akvária,při sebemenším problému můžeš přestat dávkovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2007 16:08 Muž matlala [798] - Rostliny
no tak akadamu ne mam v akva cichlidky kakadu a ph už mam na spodní hranici pro ně-6,8 akadama by to dala na 6,4 i míň a navíc by se mi snížilo i kh tak o 5 i víc-coš mam 8.
bylo by to fatální a navíc tam budu mít tyto rostliny-plánuji přerostlinkování viz. www.petrmatula.ic.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2007 16:01 Muž matlala [798] - Rostliny
no a vraťme se ke dnu-ještě mě napadlo že by se naspod dala dat rašelina,. kámoš ji ve svém 450l akva používá úspěšně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2007 16:00 Vip
nic ve zlém :) .Nemá to chybu love
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2007 15:58 Muž matlala [798] - Rostliny
ja mam v prohlížeči kontrolu pravopisu ale něco nechávám tak je to součást mojí osoby
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2007 15:57 Vip
:) to je dobře,že "uš" jsi to opravil smich
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2007 15:54 Muž matlala [798] - Rostliny – to štěpán
hhhhhhhh jaj už sem to opravil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2007 15:53 Muž matlala [798] - Rostliny
no ja to těžko budu objednávat-naši ,mi to nedovolí rozzureny a ty dna co jsem psal jsou pro mě volně dostupný ve zveraku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2007 15:52 Štěpán
mahoru - člověče Matlalo, ty se učíš indicky? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2007 15:51 blek – :-)
Trávník nebude:-) možná zákal

Doporučuju se obrátit na dodavatele skutečně vhodného substrátu. Např:
www.tas-stappa.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2007 15:48 Muž matlala [798] - Rostliny
akadama a ten aguaclay by se dam přikryt ješte vrstvou štěrku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2007 15:46 Dussy
No nevim dal bych klasickej štěrk, akadama je drahá a blbě se do ní sází rostliny, navíc s tím nemáš zkušenosti, prý je to pěkná potvora. Aquaclay je prej blbej protože se do něho blbě sází rostliny- vyplavávají. Nejlepší je podle mě na travníčky prostě klasickej křemičitej štěrk.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.04.2007 15:35 Muž matlala [798] - Rostliny – dno
přemýšlím o tom že bych tak za půl roku vyměnil dno a to následovně:

naspod-sera flore depod(darahé tak asi ho nepoužiji) nebo Staré dno od rataje rataj-spk.cz/… a nebo ještě Aquaclay ground staré dno od rataje rataj-spk.cz/…

nahoru: akadamu nebo Aquaclay ground rataj-spk.cz/…" nebo čistej štěrk- ale ten Aquaclay ground mě láká a moc-rostly by v něm dobře trávníčky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2007 14:29 Žena Vesnach [56] – kiiki
Ta ho tusim ma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2007 11:27 Dussy
podle me je to dobry ma to podobny vlastnosti jak akadama a kdyz ty kytky zakoreni tak je to v poho(pry)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2007 10:23 Muž mch.sokolov [160] - Cichlidy – ....
Štěpán:ta hmota je vypálený jíl www.liapor.cz/… ;-) nevýhoda,je že v tom nedrži kytky :) X-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2007 09:33 Štěpán
Jednak je to několikanásobně dražší než normální štěrk, za druhý je to CLAY, nějaká podivná jílovitá hmota.
Osobně bych to v akváriu nechtěl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2007 08:56 Dussy
aqua-clay od rataje 10kg stoji zhruba 250kc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2007 08:11 Žena 1977 [0] – ORANŽOVÉ DNO
Zdravím všechny,chci se zeptat,kde bych sehnala oranžový stěrk do akvárka,v nádržích se mi líbí,protože vyniknout krásně rostlinky. Kolik stojí????Poraďte a děkuji ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2006 09:46 Sidonius – To Procha
:-) palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.11.2006 09:22 procha – už jsem tady
Díky za všechny příspěvky. Zařídím se podle nich a Vašich rad. Počty rybek usměrním. Ahoj. palec ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2006 23:28 Žena katunka [158] – Sid
Děkuji za pochvalu (však jsem si o ni taky řekla, že? :-D ), ale trávím tady na fóru spoustu času a většina těch problémů se pořád opakuje...takže jak říkám, je to všechno jenom převzatý od vás chytřejších...vlastní zkušenosti jsou zatím na nule (ale nehodlám nic zkoušet za cenu úhynu rybek).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2006 23:25 Sidonius – Jen tak dál!
Mno, učíte se, Katunko, hóóódně rychle! :-) ;-) palec
Však se taky zbytečně neříká: "Uč se, já tady věčně nebudu!" :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2006 23:13 Žena katunka [158] – Sid
No sám na to nebudeš...Roman a další zkušení se taky snaží pomáhat...já do toho zatím nemám co mluvit, mám akvárko teprve měsíc, ale protože jsem zodpovědná tak jsem napřed asi týden studovala (to jsem se pěkně pochválila :-D) omyly pak podle rad vás zkušenějších napravovala. Takže prostě nechápu, jak může někdo chtít přerybnit malé akvárko takovým způsobem, když se všude jako jedno z hlavních pravidel píše hlavně nepřerybnit...
No však se vám to určitě podaří a všude už budou jenom šťastný rybky... palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2006 23:08 Sidonius – Hmmm
Uvidíme, co na to Procha... Ale dnes už asi ne - vypadá to, že Procha už spim
(Opravil jsem svůj předchozí příspěvek! :) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2006 22:52 Žena katunka [158] – Sid
No pokud bys chtěl zachránit všechny tak to je celoživotní poslání... smich
ale i jedna lepší než nic palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2006 22:42 Sidonius – Oprava
Třeba jsme pomohli nějaké nevinné rybce z kriminálu...?! :-) ahoj
(Takhle je to přesnější a na tu fušku nebudu sám! :) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2006 22:39 Žena katunka [158] – Sid
Side my jsme tě sice předběhli, ale tys to napsal o to krásněji a výstižněji! palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.11.2006 22:33 Sidonius – To Procha
K té školní "30":
už teď je v ní příliš mnoho ryb! To pravidlo není - 2 l na rybku, tone ale 1-2 l na 1 cm rybí DÉLKY - v dospělosti a bez ocasní ploutve! (2 l na rybku bude spíš údaj z kuchařky, z receptu na rybí polévku...) :-D
Tímto pravidlem se ale nedá řídit striktně, bez zvážení dalších aspektů a souvislostí, zejména velikosti, jíž ten který druh ryby dorůstá!
Tak např. "nacpat" 4 mečovky do takto malého akvária je ... (jak to nazvat kulantně?) ... nezodpovědné! Tyto rybky potřebují větší životní prostor. A to i v případě, že by šlo o 1 samce a 3 samičky. Pokud by v této skupině bylo více samců, pak bych to viděl jako týrání zvířat. Vnitrodruhová agresivita mezi samci je velmi vysoká a submisivní samci musí mít únikový prostor a možnost úkrytu. Ten jim 30 l nádrž nemůže poskytnout!
Také bych vás v této souvislosti chtěl upozornit na mnohokrát ověřenou skutečnost - pro rady choďte na podobná fóra (a "filtrujte" zrno od plev), lidem v obchodě příliš nevěřte - jejich cílem je PRODAT! A věřte mi, že nejspokojenější by byli, kdybyste vykoupila vše, co mají aktuálně v prodejně a ještě udělala další objednávku. (A někteří by byli možná i schopni vás přesvědčovat, že to všechno vleze do té vaší "30"....)
Pamatujte si, že thajský kriminál se dá také přežít, ale kvalita života v něm nebude příliš vysoká. Tak proč odsoudit tvory, které si pořizujeme proto, že je máme rádi, k doživotí v thajském vězení?! tone
Udělte, prosím, mečovkám "milost", poskytněte jim alespoň vaši domácí "60" a vyčkejte chvíli - paví očka už se o zaplnění postarají. :-)

K vaší "60":
Co se počtu a velikosti osazenstva týče, musel bych se opakovat. Pevně věřím, že nyní se bude vaše úvaha řídit jinými souvislostmi, než po doporučení "těch v obchodě".
Nejjednodušší způsob, jak získat křemičitý písek, který zmiňuji, je koupit jej v akvaprodejně, kde se prodává pod názvem "Nové dno" od fy. Rataj a syn (www.rataj-spk.cz).
Pokud budete odkalovat pomocí odkalovacího zvonu, k žádné nepleše by dojít nemělo.
No a na otázku: "A co by bylo tedy lepší, písek nebo drobné kamínky?" jednoznačná odpověď - "Nové dno".

Jak vidím, nestíhám... Katunka a Roman mne předběhli, ale nevadí! Když už jsem se s tím smolil... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2006 22:18 Žena katunka [158] – roman
Já mám ve 112 15 ryb (i když čtyři z toho závojnatky) a mám pocit, že je to tak akorát
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2006 22:16 Muž [] – moc ryb
Já mám v 80l asi 15-20 rybek.Očka,tetry ancíci.A je to už moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.11.2006 22:14 Žena katunka [158] – Procha
25 ryb do šedesátky?!!! Nevěřte všemu co vám řeknou v obchodě, jejich jediným zájmem je prodat...klidně vám prodají terčovce do koule jenom když budou mít kšeft, počítejte 1-2 l na centimetr ryby v dospělosti...to, že jsou teď malí neznamená, že nevyrostou..např pancík až 15 cm a co pak s ním?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2006 20:29 procha – to Sid
Teď je řeč o 60l. Tu mám doma. Ta třicítka je ve škole. Má prvních pár obyvatel. 4 mečovky, 6 pavích oček, 3 šnečky, a 1 krunýřovce ( zlatíčka ho pojmenovaly "paní učitelka a pravily, že je to pěkné přísavka ). Máme z něho velikou radost a plánujeme ještě asi 5 - 8 drobečků. Doma by to chtělo nějakou změnu, jak jsem už psala. Chci si vybrat z rybek, které jsem uvedla v prvním dotazu. Myslím, že 25 kousků drobotiny by to sneslo. Alespoň v obchodě mi tvrdili, že 2l na jednu rybku stačí. Ten písek se dá běžně koupit? Nebude to dělat neplechu při odkalování? A co by bylo tedy lepší, písek nebo drobné kamínky? Předem díky za odpověď. palec potlesk ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.11.2006 18:18 Sidonius – Dno
Stále je řeč o tom 30 l akva, Procho?
A můžete upřesnit, které a kolik z vámi vyjmenovaných rybek do něj plánujete?
Že chcete vyměnit substrát dna je rozumné - 2-3 cm je dost velký úlet. :-)
Za méně rozumné pak považuji záměr vyměnit jej za "černobílé kamínky"... :-(
Je pravděpodobné, že bílá část tohoto štěrku bude obsahovat vápník, který bude trvale ovlivňovat vlastnosti vody. Pro značnou část tropických rybek a rostlin pak bude takové prostředí značně nevhodné!
Takže zkuste substrát zakápnout octem a bude-li tento šumět, rozvažte, zda jej použijete.
Jeho (kontroverzní) "estetický dojem" zcela jistě nepřevýší jeho chemicky negativní vlastnosti.
Pokud se přesto rozhodnete tento štěrk použít, doporučuji vám konzultovat, jaké druhy rybek a rostlin mohou v takovém prostředí prospívat.
Za nejvhodnější alternativu považuji použití propraného křemičitého písku o zrnitosti cca 1-5 mm. Tento je inertní, nijak negativně neovlivňuje prostředí v akva.
A pokud bych se ještě mohl vrátit ke svému doporučení, abyste se řídíla citem, rád bych vám připomněl, že v přírodě nenajdete vápnomilné rostliny na kyselých půdách a naopak. Nenuťte tedy rostliny (i ryby) žít v prostředí, které jim nevyhovuje. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2006 16:38 procha – dno
Tak modré by bylo asi na mě už příliš, ale v čb se mi líbí, jak vyniká dekorace. Teď mám docela velké kamínky ( cca 2 -3 cm ) a v nich se vše ztrácí. palec :) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2006 16:33 Usine – Mgr
Když někdo může mít modré tak proč ne černobílé. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2006 15:42 procha – dno
Ahojky.
Můžou mít rybky jako paví očka, mečovky, neonky, razborky, parmičky, pancéřníčci, tetry a krunýřovec dno z černobílých drobných kamínků? Chtěla bych změnu a moc se mi tohle dno líbí u akvárek na těchto stránkách. palec ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.10.2006 17:21 Usine – Pirát
Kde je méně vzuchových mezer a co je tím pádem těžší , písek a nebo větší kamení ( Kamení ) :-) A brýle nepotřebuji když to ponal i Vodník :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.10.2006 16:44 pirát – dno
Rostliny s vyvinutým kořenovým systémem,dokáží přijímat všechny živiny listovou částí.Na to jsou dva úhly pohledu,ten první je ,že je to pravda,vše co voda obsahuje absorbují listovou částí.Ten druhý je takový,že pro samotný růst rostliny to nestačí,potřebuje výživu i z kořenů.Dobře by to bylo vidět,kdybychom cryptocorynám zzvedly asimilační činnost (přidáme osvětlení a aplikujeme CO2).První jejich reakce bude,že začnou sklánět listy do nižších pater,pokud to nestačí,žačnou být nové lístky(které tím pádem rostou rychleji) menší a užší,protože jsou nedostatečně zásobované kořenovým systémem(čili kořenový systém se neúměrně vyvíjí k vývoji části listové),čili u těchto rostlin neslouží kořen jen jako přilepšení,ale je nedílnou a důležitou složkou jejich růstu.Tato reakce nemá nic společného se zrnitostí dna je to jen odpevěď na sidovu reakci. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2006 16:28 pirát – dno
Pokud jí neporostou ,jemné dno může být jednou z příčin.teď se dostáváme k té prostřední části,doktore kolik ,kolik ;-),je ideální zrnitost substrátu pro tyto rostliny,3-7mm z důvodu příjmu detritu jakožto živiny po mineralizaci.Čím menší bude zrnitost dna tím hůře se budou živiny dostávat ke kořenům.Teď může vyvstat otázka a proč né 2 mm,porostou či nikoli a takto to můžeme vést donekonečna.Já napsal zhruba ideální zrnitost a důvody proč jí u těchto rostlin upřednostňovat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2006 16:20 pirát – dno
To Václav:díval jsem se na Vaši nádrž ,pěkná,ale zrnitost se mě zdá větší(dobře to jde vidět u fotky s neonkami,která je detailnější),špíš bych to viděl na zrnitost 3-5 mm než 0,8-2mm,že vy jste si zase nevzal brýle :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2006 16:18 Sidonius – To Pirát
Vynechal jste odpověď na střední část mého příspěvku. Ale je pravda, že na ní netrvám. :-)
Trvám ale na své první reakci na otázku Majky, zda jí v takovém substrátu porostou rostliny či nikoli:
"Pokud neporostou, nebude to vinou dna." ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.10.2006 16:09 pirát – dno
To sid :takto to vyznít nemělo,přihnojovat můžeme přímo do substrátu(pokud je potřeba),s tím souhlasím.Jen tvrdím jednu věc a za tím si stojím,že pokud máme příliš malou zrnitost substrátu,nedostává se rostlinám jako echinodory nebo cryptocoryny toliko výživy jako při střední zrnitosti ,důvody jsem zde již zmínil (samozřejmě že to můžeme nahradit přihnojování do substrátu),tím nechci říci ,že neporostou vůbec.Pokud mají slušné podmínky (voda ,osvětlení ),samozřejmě že porostou,ale pokud by v těch samých podmínkách měly hrubší substrát výsledky by byly daleko lepší.Chci tím říci,že pokud těmto rostlinám nevytvoříme v AQ ideální podmínky,ale mají "dobré dno",dokážou si příjem živin obstarat kořeny a rostou nám i když né s takovými výsledky, jako kdyby měly i ideální ostatní faktory.Proto je u těchto rostlin vhodné volit středně zrnitý substrát(mimo jiných patálií),než takto jemný . ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.10.2006 15:41 Sidonius – To Pirát
Piráte,
i rostliny s vyvinutým kořenovým systémem dokáží v případě potřeby přijímat veškeré živiny prostřednictvím listů.
Tím nechci říct, že mají-li možnost přilepšit si živinami ze substrátu, že tak neudělají! Naopak!

Co myslíte - mohou živiny i tímto substrátem (0,8 mm) pronikat ke kořenům difuzí? A pokud ano, jste schopen předem rozhodnout, kolik jich bude pronikat - jestli dost nebo málo?
A co říkáte na možnost řešit to v případě potřeby kořenovou výživou?

No a nějak mi nesedí vaše formulace:
"...Pokud jim k nevyhovujícímu dnu vytvoříme i né zrovna ideální podmínky v AQ, může se stát, že zastaví růst úplně nebo půjdou jen nové lístky a těch starých se začne zbavovat (z prostého důvodu, jelikož je nebude schopna utáhnout)..."
Znamená to, že kdybychom jim k "né zrovna ideálním podmínkám v AQ" vytvořili "vyhovující dno", bude tomu jinak? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2006 15:26 blek – :-)
Přesto že semnou Václave nesouhlasíš, já s tebou souhlasím ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.10.2006 15:23 Usine – dno
Moc s vámi přátelé nesouhlasím Barva dna je podle mě rybám úplně jedno. Když jsem si jednou kupoval písek a nevzal si brýle místo 0,2 cm jsem si vzal 0,2 mm . Měl jsem ho v akváriu asi 3 roky a jeho jediná nevýhoda bylo že při odkalování se dostával pryč z akvária. Rostliny rostli jako divý a pancéřníčci ho přímo milovali a bylo jim úplně jedno že je bílý. V současnosti mám 0,8 – 2 mm a myslím si že to je optimální velikost. Spíž než zrnitost písku je ale pro echinodory důležitější vrstva substrátu. Mám 15 cm a víc. Při malé vrstvě nerostou rovně a cestují po akváriu za rok i o 10 cm a více a příliš si konkurují s jinými rostlinami.
Rostliny mě rostou dobře a že by byly menší o tom nemůže být ani řeč, naopak s některými jsem se musel rozloučit protože vyrůstaly z akvária. Dávat jíl do akvária moc nedoporučuji není jíl jako jíl a poznat který je ten pravý je asi dost těžké. Nakonec všechna pevná hnojiva ho obsahují a jsou odzkoušená. Při přesazování rostlin se mě nikdy nestalo aby ztratila staré listy, Když vám rostliny rostou tak na zrnitosti dna moc nezáleží spíše na jeho chemických vlastnostech.
:-)
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [89] 90 91

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 114453x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3914-jake-dno-do-akvaria?od=4401