Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Skalára amazonská - chov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Skalára amazonská - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2013 20:59 Muž Yirka [9128] Re: grunda
Víš, když chceš do něčeho "rejpat", jako třeba do počtu mých šestiletých skalárek, tak na to nestačí juknout zběžně na profil a pouštět si klávesnici na špacír. Když jsem s nimi začínal, měl jsem také 6ks, v posledních dvou letech jsem o 3 přišel. A dokupovat k nim malé by byla blbost. Tím s tebou na toto téma končím, další kázání si schovej pro někoho jiného. Já nemám zájem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2013 20:41 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: RAP
v párech se chovají, ale je to správně? Pokud vím, tak se netvoří pár na celou dobu, většinou se tře dominantní samice a střídá samce.
takže už zůstává jen jedna otázka - přizpůsobit akva rybám, nebo čekat, že se to nějak dopadne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2013 20:31 RAP Re: grunda
Je hejno a hejno. U neonek jde především o ochranu a čím víc jedinců tím lepší ochrana. U skalár stačí pět kusů do hejna. Stejně se většinou chovají v párech.
Pokud se pořádně podíváš na prezentaci Nicky, zjistíš, že ty její skaláry black water v životě neviděly. Spíš je důležitější znát hodnoty vody ve které vyrůstaly.
Samozřejmě čím větší akvárium, tím lépe! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2013 20:19 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Yirka
netvrdím, že jsem neomylný, to v žádném případě. Mám své zkušenosti a ty zase své, každopádně skaláry jsou hejnové ryby, psal o tom Mlynář ve svém článku, dokazují to výzkumy vědců. Je zajímavé, že když si někdo chce dát do akva 5 neonek, tak mu každý radí, ať jich je minimálně 10, že jsou hejnové. Skaláry jsou taky hejnové, ale stačí 3. Někde je něco špatně. A velikosti akva pro hejno skalárů - no 200 litrů to asi nebude ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2013 20:14 Muž Yirka [9128] Re: grunda
O tvé reakce, nejen na můj poslední příspěvek, nestojím. Nikde jsem nepsal o deseti kusech. Nikde není dáno, že hejno skalárek je nejméně 10ks. A nějaké příměry se psem si nech rovněž od cesty. Můj profil tě rovněž nemusí zajímat. Vždyť ty si v podstatě stačíš sám. Tak sem nechoď jednou za 2-3 dny exhibovat a přesvědčovat ostatní o své jedinečnosti.
Jednoduše řečeno, uvědom si, že nejsi neomylný a že nemáš jedinou pravdu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.01.2013 19:54 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Yirka
tak to napíšu jinak, i pro jemnocitné povahy. Skaláry jsou hejnové ryby, hejno je cca 10 ks, 10 ks do 200 litrů nenacpeš. Další věc je, že jsou to cichlidy z jižní ameriky, tzn. jsou háklivé na vodu - když je špatná voda, jsou agresivnější, když je moc světla, jsou agresivnější. Optimální akva pro skaláry je black water, tak 500 litrů. To že ryby žijou i v menším akva neznamená, že žijí správně, když chci velké ryby, musím mít velké akva. I velký pes může celý život žít v kotci, ale spokojený nebude. Stejně jako skaláry v malém počtu a malém akva. Chápu proč to tak obhajuješ, stačí se podívat k tobě do profilu, ve 200 litrech skaláry, ale to by jsi musel uznat, že děláš něco špatně a to u tebe nehrozí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   28.01.2013 19:13 Muž Yirka [9128] Re: Nicky
Já bych problém neviděl ve skalárkách. Ten pro blízké budoucno vidím spíše ve skladbě těch ostatních rybek. Skaláry se nakonec vždy nějak porovnají, zvláště když jim vytvoříš nějaká zákoutí. A nebude to nijak bolestné, zvykneš si na to. Popřemýšlej však, o těch ostatních druzích. A jinak, minimální objem 500l pro skaláry je poněkud zjednodušeným pohledem. Nesmíš to brát tak, i když to tak někdy vypadá, že ten kdo nejostřeji reaguje a prosazuje jedinou pravdu ji musí vždy míti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2013 17:53 Žena Nicky [195] - LabyrintkyRe: romant
Díky. Já nejsem ani tak vyděšená, jako překvapená v závislosti na jejich věku a na tom, že jsem je pořídila ani ne před měsícem jako mladé. Jsem ráda, že aspoň neútočí na jiné druhy.

Vzhledem k osazenstvu nádrže si beztak myslím, že jikry nevydrží první noc, takže ten poprask kolem tření asi nebude zas tak hrozný.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2013 17:50 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: romant
ony se nebudou chovat jinak, chovají se pořád stejně, hlídají určitý prostor v akva, pokud je to akva malé, tak to většinou znamená problém, ostatní ryby se musí schovat. Pokud je akva dost velké, tak i když skaláry brání svůj kousek, tak ostatní pořád mají kde plavat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2013 17:46 R Muž romant [27987] Re: grunda
Jistě, to co teď tazatelka pozoruje, to je poprvé co vidí takovýto chování skalár, ono to dokáže člověka neznalého někdy pěkně vyděsit, nehrotil bych to a nechal tomu volnej průběh, toť můj názor. Už jsme spolu na toto téma diskutovali několikrát, každý máme trošku jinou zkušenost a oba dva víme, že každý akvo je originál a tu jistotu, že se skaláry jenž se chtějí třít zachovají jinak v 500 litrech, tu bych neměl. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2013 17:36 Žena Nicky [195] - LabyrintkyRe: grunda
nechtěla jsem hejno, aby se mi netřely... bylo mi doporučeno dokoupit ryby do hejna. příště musíš být v připomínkách rychlejší, nebo si to nechat.

kdyby mi tu býval kdokoliv napsal, že je to pro ně malé, udala bych ty dvě a další nepořizovala.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2013 17:34 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Nicky
každému podle chuti, pak se nediv, že ti při tření budou vznikat problémy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2013 17:32 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: romant
tohle dělají, i když jsou dospělí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   28.01.2013 17:32 Žena Nicky [195] - LabyrintkyRe: grunda
Krevetkám bude taky líp ve dvoustovce než ve třicítce a přesto je to živočich vhodný do miniakvárií. Čím větší akva, tím lepší, ale dokud nemůže mít každý doma tisícovku, snaží se nějak splnit základní nároky rybek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   28.01.2013 17:29 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Nicky
už jsem to sem psal minimálně dvakrát a pokaždé jsem to schytal, že 200 litrů akva je pro skaláry akorát. Podle mě je minimální odpovídající objem 500 litrů, ale .....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2013 17:27 Žena Nicky [195] - LabyrintkyRe: grunda
ptala jsem se zrovna tady na fóru a odpovědi byly, že počet je vzhledem k akváriu ok, tak nevím, proč ses nevyjádřil předtím....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2013 17:26 R Muž romant [27987] Re: Nicky
Ono se jistě ještě prostřídají i ostaní, jsou to mlaďáci, příště můžeš mít zase sestavený jiný pár. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2013 17:25 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Nicky
i když asi zase budu za blbce, dobře ti tak, nacpat skaláry do tak malého akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2013 17:23 Žena Nicky [195] - Labyrintky
Díky. On to není úplně pěkný pohled... dvou skalár je plné akva a zbytek se krčí vlevo dole pod kořenem... mohly teda ještě počkat, nerada bych si nechávala jen ten pár.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2013 17:17 R Muž romant [27987] Re: Nicky
Vytřou se, budou trénovat, ale že z toho něco bude, to bych nepočítal, spíš jenom ten tréning, čímž neříkám že nejsou neplodní, ale s pravděpodobností téměř hraničící s jistotou to bude jenom ten tréning.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2013 17:11 Žena Nicky [195] - Labyrintky
Puberťáci dneska vytvořili pár a čistí lupeny... jsou vůbec v pěti měsících (kvalitně živení živým krmením od chovatele) plodní?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2013 16:41 Žena Verimmi [173] Re: romant
krmím je ráno jak vstanu a pak kolem 18h vždy dám jen trochu to co prostě hned sežerou, někdy se bojím že strádají, ale například ti skaláři mají po krmení vidět bříška a ráno jsou zase skoro placatí, snažím se je nepřekrmovat
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2013 16:36 R Muž romant [27987] Re: Verimmi
Když je nanakrmíš i třeba několik dní, nic se nestane a jenom jim to prospěje, vytráví a budou líp futrovat až dostanou, ale potom normální dávku, žádný nadměrný dopřávání. Krmit je lepší v mini dávkách a třeba i 2x denně, ale podmínka to není, jednou denně taky stačí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2013 16:31 Žena Verimmi [173] Re: romant
Ale tak když je jeden den nenakrmím, nebudou pak chtít žrát víc? mražené krmivo nedávám každý den, jen asi 4x za týden, jinak granulky a vločky plus to co je pro ancitrusy- tablety, ale ty žerou všichni i skaláři je dlubou :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2013 16:21 R Muž romant [27987] Re: Verimmi
To souvisí s tím nepřekrmováním, mají potom větší apetit, Ty když máš hlad, tak se taky na jídlo těšíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2013 16:02 Žena Verimmi [173] Re: romant
ááá tak já tu kecám blbosti, schválně jsme šla juknout do mrazáku, je to krmivo od aquarimex a je to Krevetka special, a ještě 40117 Malawi mix - to jsme dostali k nějakému nákupu v akvaristice, a pak tam mám ještě 40039 Červená komáří larva od stejné firmy(to by měla být patentka, ne) ... já si to pořád nějak pletu ty nítěnky a patentky hmm
před podáváním rozmrazuju,proplachuju a krmím postupně tak ať to rybky hned sežerou a nic nepadá na dno
proč jeden den v týdnu nekrmit vůbec?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2013 15:52 R Muž romant [27987] Re: Verimmi
Mražené nítěnky nedávat, to je může bejt pěknej eklhaft a často to bývá zdroj nemocí. Když mražák, tak patentky, koretry, cyklop. Před podáváním nechat rozmrazit, propláchnout studenou vodou a postupně dávat rybám, nepřekrmovat, jeden den v týdnu nekrmit vůbec, vodu měnit pravidelně týdně 1/3 akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2013 15:47 Žena Verimmi [173] Re: romant
JJ já to nijak nehrotím, vytřou se, vytřou se, nevytřou nevadí...
výmněnu vody měli teď jak cestovali z toho malého ubytování do toho většího, ale hlavně mně zajímalo jestli nějak poznám zda se třeba dva spárovali, je jich 6 nejsou všichni stejní, ale nekupte to za 14kč/ks dva jsou zlatí, dva nebo tři koi a jeden je takový jakoby mechový, z těch zlatých je jeden menší a jeden větší, ale jsou prý stejně staří a u těch koi je taky jeden znatelně menší. Momentálně žerou jak diví- koupila jsme na aquaburze nějaké krmení- granulky s 30% masové složky a oni po tom jedou jako po uzeném a ta napapaná bříška jsou pak krásně poznat :) pak papají mražené nítěnky a ještě nějakou směs co byla pro cyhlidy,směs špenátu s něčím, to jim taky šmakuje :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2013 15:38 R Muž romant [27987] Re: Verimmi
Moje rada je jednoduchá. Nechat tomu volnej průbeh a až budeš mít všechno tak jak si představuješ, tak je můžeš zkusit trošku stimulovat intenzivnějšíma výměnama vody a snížit jim vždycky při tom o 2 stupně teplotu(třeba mít 27 a schodit jim to na 25) a samozřejmě to chce mít ryby tzv. dobře rozkrmený a uvidí se. Ovšem čím víc se chce, tím míň to jde, to je stará vesta. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2013 15:33 Žena Verimmi [173] Re: romant
k sakru tak z toho asi sejde... na začátku února mělo přijít větší akvárium a přišlo dříve, dostala jsme ho jako dárek od manžela a tak putovalo osazenstvo mých dvou stávajících akárií do toho jednoho, které musím postupně dozařizovat ale i tak jsem si zde již vytvořila náhled nádrže. Ikdyž ještě není zařízená a mnoho se tam toho ještě změní....
A od té doby co jsou ve svém novém domově se tohle nestalo, očas do sebe dloubnou, ale jinak jsou jako cvičené opičky, plavou skoro pořád spolu a takjsem zvědavá jestli z toho něco bude.

Ale díky za odpověď, mám zatím největší zkušenosti s živorodkama a množením ancistrusů :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.01.2013 15:18 R Muž romant [27987] Re: Verimmi
To co popisuješ je projev dvoření a můžeš očekávat, že na to v dohledný době skočí. Začnou čistit nějaký místo, kam posléze samička klade jikry a samec je oplodňuje a střídají se a oba dva to místo hlídjí, ale ve společenským akváriu je obvykle do rána místo čistý, sežerou to buď ony samy, nebo ostatní ryby v nádrži.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2013 15:14 Žena Verimmi [173] – skaláři
Ahoj, má v akváriu 6 skalárů, zpočátku se mezi sebou kočkovali, dva se třeba skoro 10sec. drželi tlamičkama, ale teď spolu plavou jako vycvičení, je možné že se z nich jednou vyčlení třebá pár, který by mohl mít i mladé a jak poznám, že se třeba dva spárovali. Do teď jsme chovala hlavně živorodky a tam je to jasné :)
díky za radu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2013 14:11 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Nicky
5 skalár ve dvoustovce rozhodně není nic drastického
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2013 14:06 R Muž romant [27987] Re: Nicky
Týrat je nebudeš, oni si samy řeknou, tím jak se budou chovat, jestli jich je tam už moc, nechat, sledovat, řešit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2013 14:04 Žena Nicky [195] - LabyrintkyRe: Bob66
Jsou hejnové, to vím, ale mají určité nároky a nechci 5 dospělých skalár týrat ve dvoustovce...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2013 13:57 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: Nicky
Nech je pohromadě, skaláry jsou hejnové ryby X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.01.2013 13:22 R Muž romant [27987] Re: Nicky
Nechal bych je po kupě a řešil to když by nastal problém, to že se porovnají je klidně možný. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2013 13:20 Žena Nicky [195] - LabyrintkyRe: LiborSprysl
Takže bych je pak měla vyselektovat a nechat jen pár, nebo jich nechat víc, pokud se snesou? Vzhledem k velikosti a zarybnění mé nádrže...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.01.2013 12:48 Muž LiborSprysl [9015] Re: Nicky
Za dva, tři měsíce se mohou začít snažit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2013 10:11 Žena Nicky [195] - LabyrintkyRe: LiborSprysl
Ta šedivá byla špatná, koupila jsem ji ve zverimexu, byla v jiné nádrži než bílá. Byla apatická, bez zájmu o žrádlo, s bílým trusem. Druhý den už vypadala dost bídně, tak jsem jí zkrátila trápení.
Ta bílá je čistě bílá, ale ty, co jsem koupila, by mohly být mixlé s gold diamant. Viděla jsem rodiče - čistě bílí, ale malé skalárky mají v hřbetní ploutvi a lehce na čele trochu žluté barvy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2013 10:07 Žena Nicky [195] - Labyrintky – skalára - věk
Ahoj,
včera jsem si dovezla 4 skaláry silver platinum k mé jedné, kterou už jsem v akvárku měla. Podle slov chovatele jsou jim cca 4 měsíce, za jak dlouho budou pohlavně dospělé? Velikost viz moje akvárko: rybicky.net/nadrze/16781. Až vytvoří pár, mám v plánu je trochu vyselektovat, 5 skalár na 200l je dost, jen chovatel říkal, že bych je tam měla nechat všechny v hejnu, pokud to půjde, že samotný (ve dvou) jsou hodně lekavý...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2013 11:45 Muž LiborSprysl [9015] Re: Nicky
To první může být mapa, leopard, kalifornie...ne kontrastní a ještě do toho šajní blesk...ta druhá platina být může, ale zdá se mi, že by to mohl být také gold diamant...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.01.2013 08:19 Muž Yirka [9128] Re: Nicky
Člověk zkouší a pátrá aby nakonec zjistil, že nejhezčí je ta klasická kresba: rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2013 18:57 Žena Nicky [195] - Labyrintky
Děkuju. Ještě zkusím, jestli by o ně někdo neměl zájem, že bych přeci jen vytvořila stejně barevné hejno, vypadalo by to mnohem líp.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2013 18:30 R Muž romant [27987] Re: Nicky
Pohledej silver, platinum, tomu by to mohlo odpovídat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2013 18:28 Žena Nicky [195] - LabyrintkyRe: LiborSprysl
sad všechny o chlup větší skalárky v prodejně už byly v těle skoro bílé.
A tyhle nové dvě by prosím mohly být co barvu?
rybicky.net/fotogalerie.php…
rybicky.net/fotogalerie.php…

Já vím, hrozný mix, ale s tím už nic nenadělám. Kdybych volila znova, vzala bych stejné hejno, ale zas nechci všechny, jako jsou ty první dvě průhledné...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2013 18:13 R Muž romant [27987] Re: Nicky
Jak poznamenal kolega, nějakej ten duch tam v genech bude, stran toho krmení bych zkusil třeba Tetra discus a samozřejmě živou, to je na barvičky požehnání. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.01.2013 18:10 Muž LiborSprysl [9015] Re: Nicky
Někde se při jejich zrodu mihla varianta ghost...takže lepší to nebude, pomoci se dá třeba krmivem s karotenem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2013 18:07 Žena Nicky [195] - Labyrintky – barva skalár
Ahoj, myslíte, že budou tyhle skaláry už napořád takhle průhledné, nebo se to změní s věkem? Zatím jsou v těle asi jako dvacka a padesátikoruna.
rybicky.net/fotogalerie.php…
rybicky.net/fotogalerie.php…
rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2013 20:39 R Muž romant [27987] Re: lucie.aqua
Jj živá je živá, přes to vlak nejede, to se potom můžeš snažit sebevíc a ono stále prd. :)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 70 71

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 65879x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3448-skalara-amazonska-chov?od=2274