Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Skalára amazonská - chov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Skalára amazonská - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2013 13:18 Muž Rubby222 [3] - Labyrintky
Super :-) díky hoši :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2013 12:51 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Rubby222
jo a ještě jedna věc - než se vykulí, tak nečisti sklo :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2013 12:47 Muž Yirka [9140] Re: Rubby222
Nejlepší bude to nechat na nich. Mimochodem, jestli je to jejich první výtě není moc velká naděje na úspěch. Ale chybami se učí nejen člověk, ale i rybky. Uvidíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2013 12:46 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Rubby222
Pokud jsi už všechny ostatní ryby odlovil a jikry zůstaly, tak by se o ně rodiče měli postarat. Ještě si pohraj se vzduchováním, nepřidávej ale sežeň si lipové dřívko místo klasickéno vzd. kamene aby jsi měl co nejjemněší bublinky. Ošéfuj si filtr aby nemohl nasát mladé (především pokud máš externí). Teplotu vody drž na 25-26°C a zbytek už nech na rodičích. Mezitím popřemýšlej o tom, čím budeš rozplavaný potěr krmit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2013 12:22 Muž Rubby222 [3] - Labyrintky
Zdravím, vytřely se mi skaláry vespolečnym akvárku na magnetickou stěrku...vubec sem to nečekal a nevím co mám dělat aby mi jikry nezaplísnily a hlavně aby se malý rybky vykulily :-) v první řadě sem odlovil všechny ostatní ryby a dal sem je do jiného akvárka, vyměnil sem 1/2 vody a nechal jsem tam jen rodiče a jikry a zesílil sem vzduchování aby nezaplísnily, ale co dál ? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.02.2013 05:00 R Muž romant [27987] Re: bansher
Ta filtrační hmota, je ten molitan co je uvnitř toho filtr, jako ta náplň, která je osídlena těma nitrifikačníma bakteriema a toho materiálu je tam v poměru k výkonu filtru málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2013 23:42 bansher Re: romant
většinu už jsem pročítal a snažím se toho držet. Co hlavně nerozumím pořád tak co je to ta filtrační hmota? .. Mám Filtr AQ FAN 2 Plus
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   31.01.2013 23:26 R Muž romant [27987] Re: bansher
Ty N látky mám na mysli dusičnany(NO3), ale hlavně dusitany(NO2), který v nově založených a brzy zarybněných nádržích mohou, když se intenzivně(denně, či obden) nemění voda, zlobit. Nastuduj si koloběh dusíkatých látek, tzv. nitrifikaci, to je to co je pro akvo důležitý, aby docházelo ke správný přeměně více škodlivých dusitanů na méně škodlivé dusičnany, který jsou posléze konzumovány rostlinama. Filtr má malý objem filtrační hmoty, kde se mohou usídlit ony potřebné nitrifikační bakterie, jenž onu přeměnu N látek prování a čím více těch bakterií, tím lépe, takže čím větší prostor pro osídlení tím líp. Mrkni se třeba i na tyhle odkazy: www.horacovoakvarium.cz/…
www.akvarijni.cz/…
maniakva.cz/…
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2013 23:17 bansher Re: romant
mám tam panceříčky, kteří to naopak čistí. Jinak ano s akvaristikou jsem začal teď nedávno vodu čistím po 2 týdnech. Kytky nakoupím další po výplatě. Dno bylo 2x přeprané. Nerozumím co je myšleno poddimenzovaný filtr a N látkami. Jediný co jsem ve vodě měřil je Ph, které je v normě.

Jako začátečník si rád nechám poradit pokud máte na mě chvilku.

RE:EDIT: v akvaristice mi řekli že pro 2 by to neměl být problém a rovnou jsem je koupil i s akváriem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.01.2013 22:45 R Muž romant [27987] Re: bansher
Tak co na to říct, tak trochu klasika. To akvo je čerstváček, řekl bych. Určitě bych nepodceňoval výměny vody a činil je velmi často. Dno je trošku hrubozrnnější a zřejmě i s obsahem vápence, filtrace poddimenzovaná(objemem filtračních hmot), málo rostlin, hodně spoluobyvatel bordelářů, to jenom tak co na první pohled vidím. Tu skaláru podle mě udolala vyšší hladina N látek a šnek si jí už jenom šel zbaštit.
Edit: Jinak na skaláry to akvo není velikostně.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2013 22:30 bansher Re: romant
Fotka k příspěvku Foceno dneska 17:36 s tím, že si vpravo dole hezky plave, kolem 8 nalezen za kmenem pod šnekem... opravdu tomu nerozumím ... akvárium má 100l.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2013 22:18 R Muž romant [27987] Re: bansher
Šikla by se prezentace toho akvária kde máš ty skaláry, to by možná spoustu věcí vyjasnilo. Ona jedna fotka je kolikrát lepší než sáhodlouhý slohový cvičení. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2013 22:15 Žena vondr001 [674] Re: bansher
Příčinu hledej jinde. Skalár musel být už KO než na něj šnek vlezl. Vycítil že umírá a šel se jen nabaštit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2013 22:11 bansher Re: romant
Pod akvarijniho sneka, bohuzel uz se nevzpamatovala :( .. Stejně ale nechápu jak se to mohlo stát
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2013 21:43 R Muž romant [27987] Re: bansher
Pod jakýho šneka? Tomu nerozumím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2013 21:41 bansher – Pomoc s chudackem scalarem
Dobry den
prosim o pomoc, chudak se dostal nejak pod šneka, a když se nam ho povedlo dat pryč, tak scalarek je zmatenej a sotva plave. Ploutvicky ma snad v poradku. Jde mu nějak pomoct, nechci aby nam umřel sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2013 15:55 Muž Yirka [9140] Re: Kučim
Bez problémů, jen zvaž, viz předchozí diskuse, co k nim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2013 15:42 Kučim – všeobecně
Chtěl jsem se poptat.zda do 240l akva výška 60cm mužů dat 2páry skalár. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2013 14:27 Žena Nicky [195] - LabyrintkyRe: RAP
Díky, měřím dusitany, vodu měním maximálně jednou za týden a momentálně mi nejvíc odpadu dělaj šneci, jinak to šlape dobře. Do budoucna jsem sama zvědavá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2013 14:22 RAP Re: Nicky
Teď nevím, jestli je příspěvek myšlen pozitivně, nebo negativně... ano, nemám akva blackwaters
Na tebe nebyl myšlen nijak. ;-) Šlo jen o upozornění grundy, že máš vyšlechtěnou formu, nikoliv importy.
PS: Dej si pozor na přerybnění.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2013 14:13 Žena Verimmi [173] Re: romant
jo tu jsem chtěla koupit na burze jak tam byla švagrová, ale prý měli samé zdechliny, tak nevíííím, příště musím jít sama.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   29.01.2013 14:10 R Muž romant [27987] Re: Verimmi
Ve všech nádržích kde jsme skaláry měl, nebo mám, neopomínám mít tuto roslinu, vytvoří příjemnou možnost schovávaček a decentně přistíní hladinu. rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_aponogetifolia
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2013 14:06 Žena Verimmi [173] Re: romant
ok, ted to vypadá, že zase plave s nimi.
díky :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2013 14:04 Žena Nicky [195] - LabyrintkyRe: romant
Díky, tak uvidím, až povyrostou, udat vzrostlé akary je i lehčí než malé a tyhle jsou vážně hodně malé (menší, než ramirezky) a roste jen to, co jsem považovala za samici. S těmi čtverzubci tedy bude problém v každém případě...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2013 13:54 R Muž romant [27987] Re: Nicky
Osobně bych tam neměl jenom ty akary, ale s cichlidkama bych problém neviděl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2013 13:53 Žena Nicky [195] - LabyrintkyRe: Yirka
Jak tak koukám, rozloučit se se skalárami by vyřešilo všechny problémy, ale jak jsem je nikdy nemusela a teď se mi začaly tolik líbit, spíš bych udělala větší akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2013 13:51 Muž Yirka [9140] Re: Nicky
Uvidíš, jak se to vyvine. Když tak se budeš muset s něčím rozloučit (akary, cichlidky a.) anebo také třeba zasáhne příroda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2013 13:47 Žena Nicky [195] - LabyrintkyRe: Yirka
díky, tak aspoň ušetřím. jen ve vivárku kvůli mě objednali cichlidku agassizovu fire red, bylo by asi blbé ji teď nevzít (místo ramirezek). inspirovala jsem se tady: rybicky.net/nadrze/12747 , což asi nebylo úplně šťastné...

konečná sestava by byla 5 skalár, 2 akary, 2 cichlidky agassizovy, pancéřníčci, limie a tetry stříkavé
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2013 13:46 R Muž romant [27987] Re: Verimmi
Pokud se bude ten největší rabiját neustále obouvat do ostatních, tak ho na 2 dny odlov do nějaký separé nádrže, klidně flašky od okurek se vzduchováním a za ty dva dny ho vrať nazpět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2013 13:43 Žena Verimmi [173] Re: Ivoš
Valisnerii jsme si nechtíc zabila během předělávání akva, trochu uschla, mám ty zbytky napíchané kolem stěny vzadu v akva, ale nevím jestli se chytnou, musím koupit, ale vzhledem k tomu že jsou děti nemocné se teď nedostanu do zverimexu. něco vymyslím, ještě se má možnost schovat za kořen ten velký tam je taky místo, ale nevypadá nějak zvlášť pocuchaně.
Díky za rady :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.01.2013 13:42 Muž Yirka [9140] Re: Nicky
Máš pravdu, na ty čtverzubce jsem zapoměl, taky bych je vynechal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2013 13:36 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Verimmi
Tak jim tam napíchej aspoň pár valisneriií ať si mezi ně může zalézt:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2013 13:34 Žena Nicky [195] - LabyrintkyRe: Yirka
Díky. Ramirezky se nejspíš budou stěhovat a u akar začínám mít obavu, že to jsou dva samci, opravdu to moc nepoznám. Původně jsem do akva chtěla i dva čtverzubce trpasličí, proto ho mám teď plné okružáků, ale to asi taky nebude dělat dobrotu, co... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2013 13:24 Muž Yirka [9140] Re: Nicky
Myslel jsem tím právě tu akaru a také ty ramirezky. Pokud se k sobě budou mít, bude tam probíhat skoro permanentně nějaké tření a tudíž i konflikty a málo pohody. Pořád bude někdo upozaděný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2013 13:13 Žena Verimmi [173] Re: Ivoš
ufff ano napsal :)

do teď se k sobě chovali mírumilovně a to byli v menším akváriu, ale máš pravdu bylo více zelené- toto akvárium teprve pomalu zarůstá, ale nebylo místo na 3 akvária( dvě stávající a toto nové) tudíž jsem byla nucena je přemístit i s tím minimem rostlin. Rostliny doplňuju postupně,jenže momentálně jsou děti nemocné a nikam se nedostanu a manžel mému koníčku neholduje.
Rostlinky v tomto akváriu jsou zbytky co byl jakš takš slušné a nesežrané od ancíků a tak se snad brzy chytí a poporostou.
Nevím jestli bych těch skalárů chtěla mít víc, akva má přeci jen 300l a to není moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   29.01.2013 12:59 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Verimmi
Odpověď je jednoduchá - tahle skalára dostala na budku a tak je zalezlá aby na sebe nepoutala pozornost. A protože máš akváriu takřka holé, tak nemá možnost se schovat mezi hustší porost rostlin, čili jí jiný úkryt než filtr nezůstává. Nejspíš se v komunitě tvých skalárů profiluje pár(y) a podobných jevů bude přibývat. V profilu nádrže máš uvedeno, že máš 6 skalárů, což skalárům velice ulehčuje rozdat si karty o tom, kdo je v hejnu šéf a ten to pak dává ostatním patřičně sežrat. Chtělo by to hejno aspoň 8-10 kousků aby jeho sociální struktura nebyla tak přehledná a zneužitelná. Šéf takového hejna nebude mít dostatek času buzerovat jen 1-2 jedince ale bude se snažit buzerovat pokud možno všechny, čímž se jeho buzerační potenciál rozloží mezi více objektů a tím bude logicky buzerační zatížení buzerovaných skalárů nižší, čímž se jim uleví. Napsal jsem to dost srozumitelně?? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2013 12:40 Žena Nicky [195] - LabyrintkyRe: host
Tak od toho mám zrovna svoje hejno smich koukala jsem na jeho chov, opravdu nádhera. Taky jsem mu říkala, že mám klasicky zarybněnou dvoustovku a on na to, že to hejno by tam mělo být akorát, že to malé nebude.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2013 11:41 Žena Verimmi [173] – skalára
Mm dotaz, jaký může mít skalára důvod se zdržovat pod filtrem... na krmení normálně doplave nahoru a pak si tam zase zaleze... známky vnější nemoci nepozoruju, dělá to teda od včera kdy se tu trochu kočkovali navzájem ještě s jednou, ale tak zajímalo by mně jestli je to normální... ikdyž s tou náladou co tu panuje se nemám odvahu ani zeptat smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2013 11:34 host Re: Nicky
Nedej na nějaké řeči jak co má být nebo nemá a navštiv skutečného chovatele. Jednoho špičkového máš za "rohem". Jenda Haidinger v Lásenici. Před výjezdem z Lásenice v pravo když jedeš od Jindřicháče. To je ten co udělal třebas alty od Linkeho. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2013 10:58 Žena Nicky [195] - LabyrintkyRe: Yirka
Jaké podle Vás budou problémy s ostatními rybkami? Nejsem si úplně jistá, co tohle druhé nadzemní podlaží vydrží, ale jinak se do budoucna nebráním pořízení vetší nádrže (za předpokladu, že nebude bránit manžel), nebo některé vzrostlé ryby poputují k někomu jinému. Jak jsem psala, zatím s jinými druhy problémy nejsou ani ze strany skalár, ani naopak, dovedu si představit možná jen konflikt s dospělou akarou, ale do té mají ty moje ještě hodně daleko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2013 10:46 Žena Nicky [195] - LabyrintkyRe: LiborSprysl
Souhlasím. Můj děda byl velký milovník skalár, v jeho době měl nejhezčí skaláry v okolí, a to je choval maximálně ve stovce, na mojí dvoustovku teď koukal jako na zázrak.

Jinak dnes jsem náhodou koukala, za co mám u karmy stržené body, a bylo to za 2 palce dolů u příspěvku, že i bojovnice si zaslouží něco lepšího než 3-litrové akvárium. To pak opravdu nějak nechápu takovéto rozčílení nad hejnem 5 mladých skalár ve dvoustovce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2013 10:37 Žena Nicky [195] - LabyrintkyRe: RAP
Teď nevím, jestli je příspěvek myšlen pozitivně, nebo negativně... ano, nemám akva blackwaters, ale mám nízké osvětlení, spoustu kytek na hladině a akvárko jsem se (na tu bídu s velikostí) snažila přizpůsobit hlavně skalárám, tedy proud jen u zadní stěny a co nejvíce místa pro plavání u přední stěny a uprostřed. Když si u atlasu ryb rozkliknu "plave v nádrži", koukám, že spousta skalár tady neviděla nejen blackwaters, ale ani 200l akvárium. Čímž neříkám, že je moje akvárko dobré. Pokud by bylo nedostačující, skaláry sváděly velké boje a některé byly dlouhodobě utlačované, jsem pro darovat je jako hejno někomu s lepšími podmínkami. Pozoruji rybky celkem dlouho a každý den, takže můžu říct, že ostatních druhů ryb si nevšímají a neútočí na ně, a to ani během krmení. Během tření se stane agresivní jakákoliv rybka (mám zkušenost s cichlidkou kakadu ve 160l nádrži, kterou jsem nakonec musela nechat jen pro ně a to ještě z tria spolu nově vytvořený pár ubil samičku z předchozího tření), takže ta dedukce "větší akvárium, než je doporučené v atlasu, poskytne ostatním rybkám ochranu před vytírajícím se párem" platí zřejmě až v takovém měřítku, do kterého se nikdo z panelákových chovatelů nedostane.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.01.2013 05:16 Muž LiborSprysl [9015] Re: grunda
Teď jste mne docela dooost pobavil... smich ....Cituji... Mám své zkušenosti a ty zase své, každopádně skaláry jsou hejnové ryby, psal o tom Mlynář ve svém článku, dokazují to výzkumy vědců....Po dlouhé době, jestli kdy vůbec, jsem velmi musel souhlasit i s mým přítelem Bobem smich
O "vašich" zkušenostech fakt nepochybuji, ale pochybuji o tom, že jich bude dost. Zvláště pak, když používáte tak pochybné argumenty... A to Honza patří mezi mé velké oblíbence, nejen protože toho umí hodně a vědců si vážím. Nejkrásnější skaláry dělal Honza v Zelenči v nádržkách, že se blbě točily, jak jim bylo těsno. Vím o chovatelích, jimž se skaláry točí v nádrži na povel, jak jsou tam nahusto. A jsou to skvostné ryby. Takže jak už bylo řečeno, ale málo zdůrazněno. Všechno je to o tom, co skalárům člověk dá a nutně to nemusí být prostorové litry vody. Žádní veleplavci to nejsou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2013 21:45 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Bob66
ryby jsou staré cca 1,5 roku, na fotkách. Teď mají 2 roky a půjdou do 800 litrů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2013 21:43 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: grunda
Nezlob se na mě ale na fotkách jsou vidět dospělé ryb hmm Já netvrdím že jim tam bylo špatně, naopak čím víc je jich spolu tím lépe prosperují a pokud se mění často voda tak to nějaký čas vydrží. Ale s tím co tvrdíš ty by v tom akváriu neměly být od začátku, ale rovnou ve velkém ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2013 21:39 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Bob66
tam byly jen jako malinké, teď už budou plavat v 800 litrech ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   28.01.2013 21:35 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: grunda
Pokud máš takovýto názor, tak nechápu těch 6 terčovců v 230l ;-) To už raději skousnu 6 skalár v 200l X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2013 21:24 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Yirka
ještě líp, 6 skalár ve 200 litrech potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2013 21:24 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Bob66
souhlasím s tebou, každopádně mi nepřijde správně narvat velké ryby do malého akva, ještě v nevhodném počtu, jen proto, že je chci. Buď to budu dělat správně, nebo vůbec. Když někdo zavře nějaké větší zvíře do malého prostoru, tak se všichni můžou po...., když někdo zavře ryby do nevhodného akva, tak se to ještě obhajuje, to prostě nechápu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.01.2013 21:12 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: grunda
Pokud bude jeden pár skalár ve 150l akváriu, o které se majitel dobře stará, tak spokojené budou. Ale když bude hejno v maxi nádrži s katastrofálními podmínkami, tak doufám že nebudeš tvrdit že jsou na tom lépe než ten jeden pár ;-) Všechno je to jen o přístupu majitele X-) Pokud by každý striktně dodržoval ideální podmínky, tak má každý prázdnou nádrž a v tom sem tam rybku :)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 70 71

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 65884x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3448-skalara-amazonska-chov?od=2224