Jaké rostliny
Tady bude výběr záviset hlavně na tom, zda přidáváš CO2 nebo ne.
Začátečníkovi bych poradil pustit prozatím trávníček z hlavy.
0 01.09.2019 17:19 paví očko – začátečník prosí o radu
ahoj,můžete mi poradit nějaký trávníček nebo nějakou nízkou travinu do akvária co bude vypadat pěkně ( nemám substrát mám pouze křemičitý písek )
Starší reakce
Díky, ten echináč vypadá pěkně, marseilku jsem zvažoval, ale přeci jen jsem chtěl něco jiného než mám v druhém akva.
Jsou to rostliny, které se se svou náročností nemohou srovnávat. ( Alespoň podle mých zkušeností)
Měl jsem mini super red a vůbec se jí nedařilo, ale je fakt že má asi vyšší nároky.
Ahoj. Jelikož máím v akva ještě dost místa pro rostliny, přemýšlím co přidat. Vedle stromu (na levou stranu) bych chtěl něco středně vysokého, ideálně do červeného odstínu a ne extra náročného, tady jsem v koncích, nic mě nenapadá... Dále bych rád přidal něco do popředí mezi Liaeopsis, napadá mě třeba tenellus green, nebo nějaký eleocharis. Nebo něco podobného?
Do budoucna, ač se slzou v oku, zvažuji odstranění stromu, jednak kvůli snadnější údržbě akvária a také proto, že můj mech je chytač všeho špatného... Sinice byla v podstatě jen na něm a nyní je hlavní sředisko staghornu a cladophory. Taky je zvláštní, že to je v podstatě jediná rostlina v akva, která viditělně produkuje bublinky kyslíku a to v dost velké míře. Proto se mi do ostranění tolik nechce. Ten bych asi pozdějí nahradil nějakým echinodorem s malým vzrůstem. Díky za vaše reakce a ať to roste.
Starší reakce
Dát jí tam můžeš. Ale jestli tam bude prosperovat ti dopředu nikdo neřekne. Obvzlášť, když není o daném akvarku nic známo.
0 03.08.2019 19:10 micuda – vhodná rostlina
Ahoj mohu dát di akvária k bojovnici bety tuto rostlinu,Sagittaria platiphylla.ještě tam mám druh hydrophila polyserma a ludviga repens Díky
Starší reakce
Zdravim planuji zakladat nove akvarium 240l cca tak za 2 mesice chtel bych dopredu kobercovku nejake drobne listecky substrat bude platinum soil ma nekdo zkusenosti s kobercovkou ze semen?
Tady si nějaké vyber (koupit si je pak můžeš samozřejmě i někde jinde), podmínky splní prakticky kterákoli:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
S čím můžeš mít problém, to je velikost některých rostlin. Většina echinodorů časem vyroste natolik, že jim to tvé akvárium bude malé a budou z něj trčet ven. Vallisnerie sice nebudou trčet ven, ale zase budou mít ty své dlouhé čepele listů stočené přes půl nádrže a to pak už nevypadá hezky apod.
Ahoj zakládám akvárium - Juwel RIO 125 - 81X36X50. Počítám že teplotu budu mít 24C. Osvětlení: LED 2x14 W (1x14 W 1x14 W DAY & NATURE)
Plynný CO2 neplánuju, přihnojování plánuju:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
A uvažuji o: CO2 tabletách >
sera.cz/…
Vodu mam hodně tvrdou ale budu jí upravovat pomocí reverzní osmozy na hodnoty přátelské neonkám. Svítít plánuju 8h denně.
Chtěl bych poradit skladbu rostlin kterým výše zmíněné bude vyhovovat.
Starší reakce
Zkus ho krmit rybím masem a špenátovým protlakem 1:1 potom mě rostliny nežerou.
Jé děkuji ale jsem z Nymburka...Ancika neee to nedám prisavniky miluju
mám ještě tři Lka a tři sewelie.Děkuju za radu a budu sázet a buď se uklidní nebo budu obměňovat zdevastované....
0 29.06.2019 11:13 Hanka – Rostliny
Starší reakce
Díky za rady,
Nikdy jsem neřekl, že jde o mé první akvárium.
Vaše rady si nějak přeberu, ale na mém rozhodnotí to stejně nic nemění.
Díky za tipy ohledně kamenu (vapenec) a taky d použitím plovoucích rostlin v začátcích.
Dan: Je poučné si proklikat galerii té nádrže, od začátku, až do konce. Je tam vidět, kolik to bylo za dva roky práce, kolik rostlinných druhů se nechytlo nebo bylo vyhozeno, když bujelo, až moc. Ta nádrž stála autora spoustu času a peněz. Evidentně už od začátku měl dost zkušeností a přesto ta nádrž vypadala každý půlrok jinak. Projdi si to schválně po šesti měsících.
P.S. Taky to funguje na CO2, takže to jsou zase jiné penize.
Dane, viděl jsi tuhle nádrž? Nějaké další kytky to opravdu chce...nemusí být všude po celé nádrži.
rybicky.net/nadrze/26983
Každé akvárium potřebuje vývoj a vzhled po dvou letech bude pravděpodobně druhý až třetí vybalancovaný layout v pořadí. V čase, kdy už člověk ví, co má dělat, aby mu to nesežraly řasy.
Stále se málo mluví o tom, že lidé, kteří dělají aquascaping, tvoří jeden design 3 měsíce, pak si udělají fotku, zruší to a jdou dělat, většinou s těmi samými rostlinami, další design. Proto mají po pár letech dotyčné rostliny "osahané" a dají levou zadní to, na čem si začátečník pravou zadní rozmlátí hubu.
Sama mám na jednom kořenu kombinaci Anubias/Bolbitis a na druhém Anubias/Lomariopsis. Oboje vypadá hodně dobře a oboje je a bude na zařasení náchylné (je to vidět na první fotce, kde se Anubias tlačí do hodně osvětlené části akvária). I v dost zarostlé nádrži rychlerostoucími rostlinami je mám v těch nejtmavších částech nádrže, zastíněné další zelení. Tak jim je nejlíp.
Dan si nechá poradit a stonkovky i plovoučky použije.
Jo, v tomhle se naprosto shodneme
Po založení tam úmyslně dominovaly nenáročné, rychle rostoucí kytky a i tak byly ze začátku problémy s vláknitou řasou. Teprve po dlouhodobé stabilizaci nádrže jsem to začal postupně předělávat na mé milované kapradiny+mechy.
Taky si myslím, že jeho akvárium by bylo bez velkého objemu rostlinné hmoty na úvod postihnuto řasovou kalamitou. Dovolím si dát fotku tvého toho samého akva, jak ještě nedávno vypadalo
rybicky.net/fotogalerie.php…
Dan: Co je na fotce, kterou linkuju, je realistické dosáhnout. Všimni si, kolik má ZDRI rychlerostoucích rostlin ze dna (valisnerie, hygrophily).
Planorbella: Časem se rozpadnou a uvolní. Já se před focením dotkl jedné koule, abych ji posunul a z jedné jsem měl najednou dvě. Mám "řasokouli" asi 16 let a v některých akváriích je to jen zelená vrstva na dně.
Ty řasokoule by ale šly nalepit na kámen, jinak souhlasím. Já je pěstuju "emerzně". Proč v uvozovkách? Protože nevím, jestli se dá mluvit o řasokouli nalepené na větvičce v teráriu jako o emerzní.
Kombinaci Anubias+Bolbitis+Microsorium+Bucephalandra mám ve svém Obýváku. Jen je mám navázané/nalepene na kořenech, místo na kameni. Na čerstvé volné větvě budu shodou okolností o víkendu lepit větší množství dalších Bucků (dar přítelkyně Sivon...). Takže pak mohu vyfotit lepší detail této kombinace.
Jiří, mě Anubias bez problému roste i v akvárku bez hnojení ve velice čisté, měkké vodě, takže ten hnůj bych bral s rezervou...
Spíš je problém, že Danem požadované osazenstvo budu po založení nádrže nejspíš zasaženo masivní řasovou kalamitou, takže vrstva rychle rostoucích kytek na hladině, nebo dočasně v košíčcích je zde nutností. Hlavně tam ze začátku nedávej žádné hnojení, živiny ani zásobní substráty, výše uvedené kytky je fakt nepotřebují.
Vrať se na zem, prosím
Realistické použití řasokoulí vypadá takhle: foto. Řasokoule se nejlépe používají na dnu, protože se nepřichytí. Existuje podobná řasa, která se přichytí, ta by ti ale časem převálcovala všechno.
Bucephalandry jsou krásné, ale drahé a netuším, jestli vhodné na úvod akvária. Fakt drahé (asi 80 euro bys za ně určitě dal). Anubias taky není nejlevnější. Aby se jim dařilo, potřebují hodně živin (jeden akvarista/praktik doporučoval dát anubias do kýblu s koňskou mrvou na dně a vyhodit na slunce přes léto ven - tohle asi mít nebudeš).
Můj názor je, že si se svým snem rozbiješ hubu, ale zkus to, když po tom toužíš. Pak nezapomeň napsat, jak jsi dopadl
.
ty chceš vlastně aquascaping s krevetami ,že?
Ano, klidně je přilep sekundovým lepidlem.
0 21.06.2019 13:40 Dan Myslím že by mě nevadilo, kdyby 75% kamene pokrývaly rostliny. Ze začátku bych plovoucí rostlinky použil a postupně je redukoval.
Krevetky bych chtěl sakury.
Rostlinky se mi líbí:
Bucephalandra sp. color leaf
anubis barteri var. nana 'Bonsai'
Řasokoule
Té Buce... (Hrozné jméno) klidně několik variant.
Rostlinky k velkému kameni lávy prichytím lepidlem? Bude to stačit? Přirostou a budou držet?
K uváděným informacím ohledně krevetek/anubiasu bych poměr anubiasů vůči Bucephalandra snížil, treba na 25%.
Kolik kusů rostlin (kolik koupit košíčků) by mohlo stačit? Dají se dělit?
Děkuji za velkou řadu komentářů
Bella tam píše, že to je o velkém množství poraněného anubiasu v malém množství vody.
Mě se toto obecně nestane, protože já se v rostlinách zásadně nehrabu. Ale je to zajímavá zkušenost, které jsem ochoten věřit
.
silviebaris napsala: Vylučují štavel...a ten je jedovatý...někde myslim na fb ve skupině,tam dokonce dotycná psala,že při hromadnem protrhani došlo k úhynu krevet a sama měla popálený /poleptaný/ ruce...
ten odkaz od Anthrax je o tom.
četl jsem,dík.
Zkusím to dohledat. Každopádně mám taky anubiasy u krevet a problém nemám. Ty informace o tom že je to problém hovoří hlavně o poškozených rostlinách (zlomení nebo střih) že pak vylučují něco do vody. Ale jak sem psal už předtím, není to ověřeno.
Dan: způsobů jak na rostliny je více, a emerzy leckdy na fotkách vypadají jinak než submerzy ( vybírat tedy podle oku lahodící moc nefunguje)
v začátku ( akvária) se teda doporučuje více rostlin, více rychlorostoucích ( většinou stonovek),pro bezproblémový "zájezd" akva....
ps: nějaký odkaz na ty anubiasy a krevetky ?
Nedávno jsem viděl fotku akvária zhruba tvé představy (jen větší) s monokulturou Hygrophila pinnatifida a vypadalo moc hezky.
www.google.com/…
Ale udržet akvárium v tomhle stavu je vyšší dívčí. Takže pokud jsi začátečník rozhodně bych od takovýchto představ upustil. A začal akváriem které ti bude dělat radost a neodradí tě od akvaristiky úplně.
P.S. není to sice ověřená informace ale vícekrát jsem se setkal s tvrzením že krevetkám anubiasy zrovna nesvědčí.
Stejně se pokusím tě přesvědčit. Trochu ti tam chybí nějaké rostliny, které odvedou kus práce. Řasokoule je dokorační věc a bucky s anubiasem rostou pomalu. Chtělo by to něco co vytáhne z vody přebytečné živiny. Hlavně v začátcích. Aby ti to neskončilo řasovou kalamitou. I když krevetky by byly spokojený, ty asi ne. Takže se nějaký tý kytce mimo kámen nevyhneš, pokud si nechceš komplikovat život. Můžou to být třeba plovoučky, které po nějaké době postupně odebereš.
Koukni sem, zadej nenáročné a rychlerostoucí rostliny a vybírej
rybicky.net/atlasrostlin/hledat/
Taky nepíšeš jaké máš světlo.
Edit: Jestli plánuješ krevetky, tak by tam stejně kytky měly být v hojném počtu. Aby se měly kam schovávat a z čeho čistit nepořádek.
Václav má částečně pravdu ten kámen bude měnit tvrdost vody. Na druhou stranu pokud budeš pravidelně měnit vodu a akvárium bude bez CO2 tak bych to z pohledu vody neviděl tak zle. Vzhledem k tomu že ten kámen máš asi vybraný a předpokládám že se ti líbí tak ho nebudeš chtít celý zakrýt rostlinami. Což vzhledem k velikosti akvária znamená 1-2 rostliny a případně chomáček mechu. To není mnoho takže bych doporučil alespoň prvních pár měsíců dodat větší množství plovoucích rostlin a šetřit se světlem.
Je to jedno. Když ti rostliny nebudou růst, budeš mít problémy. Když ti budou růst, neuvidíš kámen.
Rostliny, které uvádíš - aby fungovaly, bude jich muset být tolik, že neuvidíš kámen.
V rostlinách se moc nevyznám, moje představa je taková že tam budou anubiasy (zakrslé varianty) + něco k nim, například řasokoule roztrhaná a nacpána do mezer. Vámi zaslané se mi téže líbí.
Tento kámen jsem si vybral kvůli množství proláklin a štěrbin do kterých by se daly rostliny "napěchovat".
Porozhlédnu se po jiném kameni, zvažoval jsem také lávový kámen, ale tam se bojim řas a ostrých hran.
Bucephalandry.
Jinak se přidávám k Václavovi: Nejlepší cesta k akváriu je mít jasno v rostlinách jako v prvním a podle toho přizpůsobit ostatní. Tak se nejvíc vyhneš řasám a jiným komplikacím.
Ten kamen je vápenec prodávají se k němu substráty který tenhle problém eliminují. Jinak vybírej konkrétní rostliny nebo skupinu a pak se teprv zeptej, přeci nechceš aby to dělal někdo za tebe.
0 21.06.2019 09:33 Dan – Prosím o radu
Dobrý den, prosím o radu, jaké pořídit rostliny do nového nevšedního akvária.
Akvárium je rozměrů 50x30x30 cm.
Představa je následující:
Uprostřed nádrže bude jeden velký kámen: Seiryu stone
Obsypaný křemičitým pískem světlejší barvy, kolem kamenu nekolik malých úlomků ze stejnojmenného kamene jako bude velký.
Rostliny budou pouze připevněné k velkému kameni.
Prosím o typy, jaké rostliny použít. Vodu beru vodovodní Pardubickou. S hnojením si nechám poradit a CO2 budu uvažovat pouze na doporučení, je-li nezbytné.
Zamýšlená osádka jsou krevetky a šneci, případně otíci.
Děkuji za rady, předem upozorňuji, že ohledně mé představy s kytkama pouze na kameni, nikdo nehne
Starší reakce
To je otázka. Já bych vzal tak 6 - 8 druhů ale hlavně aby to nebyla vždycky za každý druh jedná rostlina. Chce to hlavně rostlinou hmotu, ne přehršel druhů.
Vallisnerka je dobrá. Ale mě v novém akva vždy první dva měsíce stagnuje, pak jede jako šílená. Ale v úplném začátku mi nikdy moc nepomohla. Můžeš se ještě podívat po
rybicky.net/atlasrostlin/sagittaria_subulata Ta mi roste v nové nádrži zpravidla dřív než vallisnerie.
A ještě bych přidal nějaké kryptokoryny do popředí nádrže.
Přidat reakci
1 ...... [6] ...... 67
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 52604x