Krevetky - chov
Hamburskej filtr miluju, ale do třiceti litrů bych ho spíš nedával, to je kanón na komára a zabere zbytečně moc místa. Jestli tam budou jenom krevety a k nim dost zeleniny, tak bych tam filtr nedával vůbec, neocaridiny to zvládnou (pokud nemáš "blbou" vodu), dost možná budou i radši, když s nima nebude házet proud (ten vlevo navíc vypadá, že má dost hrubý molitan, tím by mohla projít mláďata).
Motorek z aktuálního setu by každopádně imho použít šel, jde fakt jenom o to dostat vodu zpoza stěny před stěnu.
Využiji tématu a zeptám se. Chci znovuzaložit krevetárium a přečetl jsem cokoliv co vypadalo jako relevantní text. Bohužel mám z toho v hlavě jen otázky. Chci znovu chovat jednoduché krevetky typu Red cherry apod. Již jednou jsem akvárium na krevety úspěšně provozoval, občas se i rozmnožily, ale špatným nákupem jsem si zanesl cizopasníky, bordel, a přes snahu léčit, čistit apod. to skončilo špatně.
Takže akvárium vyčištěné a aktuálně nejvíc řeším vzduchování. Mám tu originál vzduchování dodané v setu a nějaký starší filtr (setové vzduchování je na obrázku vlevo). Je ten setový filtr dostačující? Co jsem se dočetl, asi by bylo vhodnější pořídit levný molitanový dvojramenný filtr s motorkem nebo rovnou jednu stěnu udělat jako hamburský filtr. Chápu výhodu, ale nechápu jak se pak krevetárium čistí. Ten filtr ze setu při vytažení zanechal spoustu špíny a nijak zvlášť nesbíral. Jak v případě hamburského filtru funguje filtrace a jak probíhá čištění? Opravdu se špína "protáhne" filtrem a zůstane "za stěnou"?
A druhý dotaz, pokud bych se rozhodl zkusit hamburský filtr, jako zadní molitanovou stěnu, mohu jako motorek a přepad vody i třeba ten aktuální filtr ze setu? Nebo bude slabý či z jiného důvodu nevhodný? A je lepší ho použít jako přepad nebo naopak stěnu "provrtat" a trubičkou vyústit filtr přímo dovnitř hlavní části akvária?
Díky za každou radu a podělení se o zkušenost.
akvárium: Aquael Shrimp Smart Day & Night 30l
rozměry: 30 x 30 x 35cm
Přesně tak. Neutíkají, nevyskakují mi ani z akva bez krytu či krycích skel.
Nikdy mi nevyskočily, i když jsem měl kryt otevřený.
Ahoj,
plánuju zakládat akvárium 45 x 25 x 25, tj. 20 litrů vody (nic většího se k pracovnímu stolu nevešlo). Bude bez filtru a topítka, jen se světlem (Sinkor LED). Předpokládaní obyvatelé jehlounek barmský (indostomus paradoxus), krevetky (neocaridina davidii) a nějaká ta pidižoužel typu šneci, buchanky atp., co se tam z velké části nastěhuje sama.
Voda je pražská Želivka, dle tvrzení vodáren pH 7,8, tvrdost 1,19 mmol/l, což odpovídá KH 5,6.
U teploty předpokládám během roku výkyvy v rozsahu 19°C až 26°C plus menší výkyvy den/noc.
Ráda bych něco blížící se biotopu "slepé rameno blíže neurčené řeky v Barmě", ale uvidíme, co se povede.
Nemám s chovem krevetek žádné zkušenosti. Budou pro ně tyhle podmínky OK? Akvárium nebude mít krycí sklo - jaké máte zkušenosti s tvrzením, že krevetky zdrhají z nezakrytých akvárií? Odhaduji, že dva měsíce po založení už by to mohlo být pro krevetky dostatečně zajeté. Souhlasíte? Všechny další nápady, jak to udělat pro krevetky co nejpříjemnější, vítány.
Ahoj
Takhle to rozhodne nefunguje. Pokud mas o neco zajem .. je potreba PROJEVIT ZAJEM. Nastudovat si neco o svem ‘budoucim’ konicku. Nemysli si, ze to za tebe udelaji ostatni. Na tvoje otazky je spousta odpovedi nejen na rybickych, ale i na googlu. Az vse nastudujes, prijdi s planem a rozeber ho s kolegy: )chovani krevetek neni zadna veda a s trochou snahy na vse prijdes sam
(pokud budes tapat a mit dotazy..hod je sem.. ale dej svemu planu trosku lasky a snahy prosim: ) )
Tady máš podsekci krevetky
rybicky.net/forum/p1
Najdeš tam témata, inspiraci i odpovědi na všechny svoje "Jaké...".
Můžeš si i v prezentacích vyfiltrovat krevetária.
Nechtěj to nalajnovat od ostatních, je to tvoje akvárko, tak se snaž nejdřív sám, až pak se ptej na konkrétní věci v daných vláknech...
Ahoj akvaristi
Zakládám krevetárium a potřeboval bych poradit.
Např.:
Jaký substrát?
Jaké rostliny?
Jaké krmení?
Ahoj, nepíšeš jaké krevetky, ale jestli myslíš klasiku třeba red cherry, tak 5 až 10 kousků v pohodě. Ony se ti časem samy pěkně namnoží, když budou mít vhodné podmínky v nádrži.
Ahoj akvaristi. Kolik myslíte že bych mohl dát krevet do 9l akvárium? Předem děkuji za odpověď.
Molitan vymáčkneš v akvárku až se přicpe a jedeš dál.
Mně na něm hodují krevetky a šneci rostlinné tlející zbytky.
detail tvého sání:
rybicky.net/fotogalerie.php…
A přidal bych tam nějaký rychlerostoucí druh rostlin.
Edit: Bacopa je taková že někdy roste a někdy ne. A není to ani čistá podvodní rostlina myslím. Ale mohu se mýlit.
Prostě pro jistotu bych tam přidal ještě něco.
Případně kus černé punčochy "silonky" na sání...
Stačí na sání nasadit kostku molitanu a je po problému
Popř se prodávají ochranné nástavce na sání
krevetkarium.cz/…
ale molitan stačí.
Ahoj, chcem začať chovať krevetky red cherry a mam problem ci sa mi nenasaju do filtra. Pridal som fotky nasávania do prezentácie takže si to mozete pozrieť.
Čauky, jako první bych vyzkoušel dát na dno spařený konec čerstvé kopřivy. Pokud tam krevetky máš, po nějaké době bude spařená kopřiva obsypána Krevetkami. A pokud ne, krevetky tam nejsou a hledal bych příčinu proč. Šneci zdravé krevetky ,,nevytlačí,, ...
Potřebuji poradit s ubývajícími krevetkami v akváriu. Teoreticky by měly mít prakticky ideální podmínky a nějakou dobu se i bez problémů množily, ale v posledních měsících pozoruji setrvalý úbytek. V současnosti už pravidelněji pozoruji jen dva kusy, takže už jsem dost možná za hranicí populační udržitelnosti. Neumím říct, jestli se nějaké schovávají mimo můj dohled, akvárium je dost zarostlé.
Jediná teorie která mě napadá je, že postupně prohrávají konkurenční boj se šneky. V akváriu je vždy relativně dost okružáků i piskořek, takže se snažím omezovat krmení. A je vidět, že mezi osádkou je o potravu tvrdý konkurenční boj, protože celé akvárium (mimo filtru kam se nedostanou) je dokonale vyluxované od řas. A to včetně toho, že zmizel občas se vyskytující staghorn. A taky se mi zdá, že většina šneků už nedorůstá ani zdaleka plné velikosti.
Jinak se rostlinám i razborkám podle všeho velmi daří.
Čím může být úbytek způsobený a jak krevetky zase podpořit? Může být něco na teorii, že je vytlačují šneci? Nějaké tipy jak podpořit krevetky aniž bych tím podporoval šneky?
Muselo to tam být už před zimou. Ale v míře že to nebylo vidět a poznat. Až cca po měsíci v nižších teplotách se problém projevil. Dost nemocí a parazitů je v akváriu v nějaké formě a míře setrvale. Projeví se však, až když je živočich nějak oslaben. Tady si právě myslím, že ta nízká teplota krevetky oslabila.
Nějaký týden po oteplení problém s vorticellou odezněl.
No ale to je parazit, ne? Ten jsi tam musel mít nebo tam byl s něčím zanesen.
Asi by ty krevetky napadl tak jako tak.
Potom se postupně zmátožily a množily se. Jen bylo vidět, že zimu spíš přežívají a není to druh, který by pro chov vyžadoval období nějakého zimního klidu.
Edit: Přiměřené postupné výkyvy tepoty jsou podle mě při chovu ku prospěchu. Ty nejslabší kusy z populace odpadnou. Ale dlouhodobější pobyt v takto studené vodě se u mě projevil menší aktivitou krevetek a výskytem nemocí. Např. se na krevetkách objevilo to, čemu se říká vorticella (nevím, jak se to jmenuje správně) a to jsem do té doby při pokojových teplotách neznal.
Jakože se ta populace už nevzpamatovala ani při vyšší teplotě?
V atlase nejsou uváděny teploty, ve kterých živočich dokáže přežit (A že tyhle krevetky zvládnou široké spektrum teplot). Jsou tam teploty zhruba vhodné k dlouhodobému chovu, tak aby ho zvládl i začátečník...
Měl jsem neocaridiny taky přes zimu v chladu. Cca 8 - 12 °C. Ne že bych chtěl, jen jsem je nezvládl všechny odlovit. Ale nebylo to pro ně asi nic moc. Přestaly se mi v takových teplotách množit.
V Asii jsou oblasti s výskytem krevetek,i tam kde se v zimním období lyžuje a bruslí.
Ahoj, pěkný, tzn.že si dlouhodobě lebedila při ~0°C? Nebo to bylo po té, co se probrala ze stáze
Co to bylo za otužilce...Neocaridina? Pak asi v atlase nebude ten rozsah teplot úplně OK
Chci se zeptat znalých. Mám v akva již rok 5 japonik, které občas vidím, občas jsou zalezlé. Když byly malé, tak jsem pravidelně nacházel svlečky.Ted už jsou ale velké a nevím, jak často se svlékají. Každopádně jsem po víkendové nepřítomnosti našel v akva toto (foto) a nejsem si jistý, jestli je to svlečka nebo spíš pozůstatek uhynulé krevetky? Díky
Zrovna teď (ani v blízké době) ti je kvůli nízkým teplotám nepošlou. E-shop ti nyní nabídne asi jen osobní odběr.
Ahoj
Jj je to proste jen jina barevna varianta. Mam jich plne krevetarko - moc pekna, syta barva ta modra: )
Rad ti v osobnich zpravach doporucim chovatele od ktereho je mam. Posila je i zasilkovnou. S dopravou od profiplants zkusenost nemam.
Ma nekdo zkusenosti s temito krevetkami? Predpokladam ze jsou stejne nenarocny jako jakekoli neocaridiny ze? Ma nekdo zkusenosti s dopravou krevetek ze stranky
www.profiplants.cz/… ?
Me nedavno nekdo doporucoval:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Nakonec jsem od metody ustoupil a redukoval sneky prirozenou cestou. Uplne puvodni zamer byla redukce plostenek, ale produkt funguje i na plze
Dokonce u nej pisou, ze krevetkam pri sprsvnem davkovani neublizi, ale tuku do ohne bych za to nedal. Mozna poradi nekdo kdo ma s chemii na sneky zkusenost
S krevetkami tedy počkám, měl už jsem je připravené na nasazení do akvária, ale počkám. Jsou to okružáci a kružníci, zalezli mi do trsů s rostlinami, a tak se k nim Helena nedostane, chci to vyřešit rychle, protože mi za víkend sežrali 2 rostliny. Na okurku nelezli, to už jsem zkoušel.
Zdravicko
Dle diskusi pod vyrobkem na invitalu ho nedoporucuji aplikovat ke krevetkam.(vyrobce skodlivost vuci krevetkam neuvadi..) Nicmene osobni zkusenost nemam. Osobne bych ho nedaval. Jestli ti jde o redukci sneku, jsou jine zpusoby jak omezit jejich rozmnozovani. Ubrat na krmeni, sneky vybirat( na okruzaky mi krasne funguje okurka - platek je do druheho dne uplne obsypan sneky a pak ho jen vyndas) nebo nasadit surmovku napriklad. Nicmene i surmovka se muze rozmnozit: ). U me zabralo ubrat na krmeni pro rybky u dna.. do par tydnu byl videt znacny ubytek sneku.
Všechny ryby co tam máš si rády zobnou chutné krevety, proto bych je tam vůbec nedával. Stejně jak píše Lojza si je vůbec neužiješ, protože budou většinou zalezlé v rostlinách. Jestli chceš krevetky, je lepší jim zařídit samostatné akvárium, kde si je užiješ.
Pokud v akváriu budou mít přirozeného nepřítele, který je bude lovit a pokud se nepletu, tak to čichavec je, tak to nemá význam. Krevetky budou, přežijí, ale skoro nebudou vidět, protože se pořád budou před predátory schovávat. Jaký to má význam?
Dobrý den, ráda bych do svého již zaběhlého akvária časem pořídila krevetky. Mám tam razborky, neonky a cichavce. Teprve zkoumám co a jak, ale tuším při dostatku skrýší a zarostlém akvarku je to možné.. ale chci se zeptat. Je potřeba je nejprve dát po nákupu do karantény. Nerada bych si do akvárka cokoliv nepekmého zatáhla.. jak je pak pochytam? Taky sem tu někde zahlédla info, že je lepší je nechat ,,vyrůst,, aby byla šance, že je ryby hned nesezerou. Jak dlouho rostou?
...ke krevetkám mi v obchodě dali i nějaký dvě malý rybky tak sem zvědavej co z nich vyroste?
Krevetožrouti. (Kšefty se musí hejbat!)
Děkuji všem za odpovědi. Vzduchování jsem nechal trochu zapnutý (ne na plný výkon) a krevetky se hezky po aq prohání. Na to že sem jich koupil 15 jich vidím cca max. 8 kousků. Ke krevetkám jsem koupil ještě jednu egerii kterou mají krevetky rády a ještě jednu rostlinku tak můžou být schovaný v nich. Už se těším až uvidím krevetky březí
ke krevetkám mi v obchodě dali i nějaký dvě malý rybky tak sem zvědavej co z nich vyroste?
Bez vzduchování si osobně akvárium neumím představit a Krevetky se mi množí celkem slušně...
Nechci dělat hnidopicha ten internetový omyl spočívá v tom, že kyslík vytěsňuje CO2. Což není pravda. Ale vzduchování pochopitelně na koncentraci CO2 vliv má.
Vzduch nevyhání CO2. To je takovej hoax, co koluje po Internetu.
Možná vznikl kvůli tomu jak někdo distribuuje CO2 do vody.
Podle pozorování můžeš určit, od jaké teploty vzduchovat. Hlavně ráno při rozsvícení, kdy je hladina kyslíku nejnižší.
Doporučuji vzduchovat nad 28C v rostlinné nádrži, pokud si nejsi jistý, že tvé akva má kyslíku dost.
Navíc vzduchování ochlazuje vodu, pakliže nad hladinou nemáš uzavřenou nádobu s topidly.
Krevetkám vzduchování rozhodně vadit nebude. Na druhou stranu ho nepotřebují. Pokud není opravdu vedro.
A nenáročné rostliny, těm to taky vadit nebude. Vzduchování skutečně urychluje výměnu plynů. Ale to také znamená, že se při opravdovém nedostatku CO2 rychleji doplní.
Netuším. Četl jsem že vzduchování "vyhání" z akvária CO2 takže rostlinky nebudou mít tolik živin a tím pádem se nebudou mít krevetky kam schovat. Zkusím jim tam nastavit lehké vzduchování a uvidím jak budou reagovat?
Zvládnou. Proč myslíš, ze by měly mít problém?
Zvládnou krevetky neocaridina vzduchování nebo bude lepší vzduchování nedávat?
Děkuju moc
A jo.To je taky možnost,to mě nenapadlo.Že by endlerky?Moc dik.Počkám
Míň pravděpodobná možnost je, že se změnila chemie vstupní vody. Pravděpodobněji se endlerky přiživovaly na mladých krevetkách, takže zatímco starší časem mizí, mladší se neobjevují. Bez endlerek by to mělo být za pár týdnů vidět.
Prosím o osvětlení problému s krevetkami.V mém krevetariu se přestaly množit krevetky a dokonce vymizely.Stejné akvárium,stejná voda,stejná udržba,osvětlení,krmení i společnost rybek,filtrace.Společně s endlerkami (které se množily-nepožíraly mladé) Kde hledat chybu,přip.co změnit aby se krevetky opět začaly množit.Zatim jsem odlovil (snad všechny) endlerky.Prosím rady,tipy nápady.Děkuji
Malé krevetky si všimnu někdy jen když se teleportuje. Jsou průhledné. Takové predátorky nenajdeš jen tak. Až jsou větší jsou vidět lépe.
0 01.04.2023 23:11 unikitty158 –
Re: vlka ano jsou.
Ahoj, malé krevetky mizí, asi prostě nepřežily. Tedy pokud je neloví jiné osazenstvo akvária, což nevíme bez prezentace. Dospělé krevety je určitě neloví, ale již mrtvé mláďata samozřejmě skonzumují. Malé krevety jsou na jídelníčku téměř všech ryb a to i malých. Nejlepší je mít co nejvíce zarostlou nádrž a ideální je třeba mechový chuchvalec jako úkryt. Stačí třeba Jávský mech...
Ahoj,
Moje zkušenost :
- živá krevetka nikdy nepapá živé krevetky
- živá krevetka papá mrtvou krevetku
- malé krevetky se většinou skrývají mezi rostlinami
- pokud máš v akva větší rybky ( víc jak 3 cm ) tak sem tam spapají malou krevetku
- pokud chceš zjistit kolik máš krevetek nejlepší je "past" .. třeba kopřivový list .. prostě venku utrhneš pár listů kopřivy, spaříš horkou vodou, napíchneš listy na špejli a tu zapíchneš v akva do substrátu .. během hodiny bude obsypaná krevetkami a lze určit jejich počet.
Ale je to jen moje zkušenost.
A jsou Krevetky v akvárku samotné?
Edit: Můžou být schované, zabodni do dna ,,lízátko,, pro Krevetky a po pár minutách uvidíš...
0 01.04.2023 20:46 unikitty158 Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli se můžou požírat krevety navzájem. Před cca 2-3 týdny se mně narodili krevety (cca 10ks) před pár dny jsem si všimla, že mi ty malé krevety mizí. Je možné že ty starší krevety je požírají?
Pozor, pozor. To nedávej do kupy. Ty krevety budou úplně někde jinde a ani ne u mě. A já už taky naštěstí nebydlím v tom místě, kde bylo 33C vevnitř v hluboké noci.
Ale budoucí chovatelka říkala, že tam bývá možná něco přes 30C také. Tak mě zajímalo jaké zvládají Neocaridiny teplotní stropy.
A víš co? Nebudu líny a zkusím to najít na EN Googlu.
Včera jsem toho měl až, až a večer už mi to nepálilo. (nemocnice, imobilní člověk, sestry, co trápí staré lidi atd)
A taky jsem byl naštvanej na sv. Annu. Ani zaparkovat se ZTP nemáš kde! Všude stojí auta za miliony na vyhrazených místech a málo ZTP míst k parkování a jak máš naložit vozík a imobilní osobu, když nemáš kde zaparkovat a všude jsou pruhy.
O tom, že přesun sanitkou byl odmítnut bůhví proč osobou opatrovnickou, to je další věc. Když někdo pomatený za někoho jedná a vymýšlí blbosti. Safra, už jsem se tu moc rozvášnil.
Edit:
www-myaquariumclub-com.translate.goog/…
Tady je borec chová v nádrži kde má jen rostliny a teplota někdy dosahuje nad 30C.
Toš vážně 33°C vevnitř? To je teda masakr. V létě v nejhorších dnech máme večer na Lesné 29°C vevnitř. Věřím, že tepelný ostrov v centru je horší, ale asi to bude asi i mizernou izolací starého baráku.
Nechcu kecat, na takovou teplotu Ti nedokážu odpovědět, jestli to daj.
Třeba tu někdo ví ze zkušeností, ale to máš fakt teda extrém.
Já chladím minivětráčkem k PC, je bezhlučný a bezpečný i pro děti (syn už tam párkrát pazoury vrazil
.
Dotaz zní:
Kolik zvládnou Neocaridiny v létě? je pro ně problém teplota vody nad 30C?
Chlazení ne. Leda pohybem vody z filtru. Když máš malé děti, chceš vše nejjednodušeji. Čím míň starostí, tím líp. Pokud by tam mělo být na krevety moc horko, tak žádné prostě nebudou.
Navíc estetika v obýváku, hluk.
V noci jsem měl v centru Brna 33C ve starém baráku. Přes den více. Nelidské i pro člověka. Navíc ta špína a smrad...
Na klimošku zvenku zapomeň, památkáři.
Někdy stačilo přejít dvě ulice a bylo o 2 stupně ménně. Takže za mě je lepší se takovému bydlení vyhnout.
Já bydlím na jižním bytě pod půdou ve vyhřátém Brně, tak vím, o čem píšu. Těch 30~31°C jsem v AQ měl jen v létech, kdy byla nekonečná vedra trvající déle než týden bez poklesu noční teploty pod 20°C. Jinak na možnosti chlazení AQ je tu vlákno...
rybicky.net/forum/3519
Protože je to rodinný dům první patro. Nad tím už je půda, kde bývá vedro. Mezitím netuším. Tak se jen tak ptám. Přesnou teplotu neznám. V případě krize by ale asi nebyl problém to málo přenést jinak. Třeba ve sklepě je zase krásné chladno. Tak někde do teplejší části sklepa.
Proč přes 30°C? To bys musel mít hodně teplý byt a AQ přikryté sklem a svítící lampou.
Neocaridiny, pokud se aklimatizují, by to měli zvládnout.
Víš jak, to by možná prošlo, kdybych neměla 4 akva, 40 l vázu s růžkatcem a zbytky kytek, 3l sklenici se substrátem a nějakými šneky, líhní, co teď jede protogen a teď nově tři krabičky s mikrami. To už by mě asi přítel odstěhoval
Budu koukat, občas zavzduchuju, kouknu, které ještě nosí (ale přijde mi, že už žádná) a uvidí se
Nech to na okně, pokud máš nějaký vzduchování, občas to tam můžeš nechat běžet, ať se ta voda trošku pohne. Za pár dnů bude vidět.
Nebo si z toho rovnou udělej takový vkusný okenní krevetkárium, na dno přisyp trošku písku, odlov si tam pár krevetek a jednou týdně vyměň trošku vody.
A nosí pořád, nebo už jsou prázdné?
Právěže jo, nosilo mi teď asi pět samic. většina mechu v akva zůstala, tak budu koukat a uvidíme. Díky
Asi bych počkal pár dní a kontroloval. Pokud za tu dobu neuvidiš žádný pohyb, tak bych se nebál mech vyhodit. Nosily předtím velké snůšky?
Asi už se to tu řešilo, ale ostříhala jsem kus mechu z krevetkárka, je plný řasy. Je šance, že jsou v něm malé krevetky? A jak je z něj mám dostat? Strčila jsem to do litrového džbánku, stojí mi to tady na okně a nevím, co s tím.
Takže nechat být, vystřihnout jim někde větší dírku a ony si budou snad lézt sem a tam.
Jestli prolezly určitě tou síťkou tam, tak prolezou i zpět. Pokud je vylovíš, tak tam skončí nejspíš znova.
Akvárium je založené dva měsíce, vše krásne funguje a rybky s krevetami jsou tam cca týden, vůbec mě to nenapadlo, že by tam mohly vlézt. Jinak bych před založením pozadí vyndal. Teď už do toho vrtat nechci. Takže nemusím mít obavy že tam budou zalézat a zbytečně umírat ? Když udělám sem tam střih aby byla větší dirka, jsou schopné se dostat zpět tedy..
Síťka se tváří jako obyčejná perlinka. Pokud nechcete likvidovat pozadí, budete za ním nacházet krevety často. Maximálně na vybraném místě udělejte prostřih a ony už si poradí.
Foto síťky a dokonce i krevetky za pozadím posílám.
Počkal bych zda se dostanou ven samy. Nevím ale jak ta síťka vypadá, kolik je místa ze pozadím ani jaký druh krevetek máš, takže těžko říct..
0 09.02.2023 22:16 Fox – Krevetky za 3D pozadím
Ahoj, pořídil jsem si akva z druhé ruky kde už bylo nainstalované 3D pozadí. Kolem je nalepena síťka přes kterou se mi ale za pozadí dostaly krevetky. Mám se nějak pokoušet je dostat ven ? Nebo jsou schopné si poradit a dostat se přes síťku zase zpátky? Nerad bych aby přišli k úhoně.
Mně právě nerostly ani ty Egerie, když jsem je zkoušel. Možná zkusím znovu - anebo holt nechám porůst dno těmi kryptokorynami, i když je moc nemusím, hlavně ať tam jsou už konečně nějaké kořínky.
Zbytek reakce převedu do vlákna o nerůstu rostlin, ať tady nezacházím mimo téma.
Egeria densa je speciální případ. Té ty podmínky vyhovují.
Podívejte se, taky jsem měl dno, kde šumělo něco sem tam. Jakmile jsem jej vyměnil, rostliny ožily. Samozřejmě i předtím některé druhy rostly. Kryptokoryny, mech, egerie, ...
Někdo má zase měkkou vodu a stejné dno a nemá problém.
Tyjo, tak jsem zkusil vzít asi deset kamínků, a z nich jeden skutečně šuměl. Do výměny dna se mi ale silně nechce... (navíc teda škoda lávové drti, tu se mi určitě nepodaří vybrat ze spodní vrstvy). Tak to zkusím výhledově pořešit výměnami vody za dešťovku, když bude.
[Zrovna včera jsem se díval na akvárium kolegyně, co má v práci. Nejlevnější černobílý štěrk, před kterým tu všichni varují, v akváriu deset živorodek (mečovky, platy, paví očka) a dva čichavce, ancistrus... a 20 AMPULÁRIÍ! - a plně zarostlé Egerií. Ani známka zařasení, perfektně čisté... A voda ze stejného vodovodu. Já už nic nechápu.
]
Zkuste si test octem s tím štěrkem. Některé podle mě budou šumět. Krevetky potřebují stabilní prostředí, které najdou v akváriu, kde se daří rostlinám.
Děkuji za dobrou úvahu. Jen tedy nevím, jak to vytvrzuji - měl jsem za to, že ten říční štěrk je křemenný. Co jsem přehlédl? (A také jsem myslel, že krevetkám bude tvrdší voda spíš vyhovovat, kvůli krunýři a tak...)
Zaměřil bych se na celkové podmínky v nádrži. Máte tvrdou vodu a dále ji vytvrzujete dnem.
Zajímavé jsou ty Sagittarie. Ty mi na tvrdém dně jely jak pominuté.
Bohužel Vás nepotěším. Předělal bych dno.
Sice uvádíte GH jen 18, ale dle 3,6mmol to podle mě bude více. Mám 3,14 a mám GH 17.6.
0 29.01.2023 12:02 GeXeS [67] Ahoj vespolek! Od května 21 mám v akváriu (
rybicky.net/nadrze/32230-klacek) menší skupinku Neocaridin - začínal jsem s nějakými 12 kusy, minimálně jednou jsem zahlédl i nějaká mláďata, ale teď už dlouho vídám jen dospělé kusy, počet neroste, vajíčka žádná nenosí... Předevčírem se intenzivně honily po akváriu, pak jsem našel i jeden svlek, nejspíš od samice, takže bych očekával ještě jednu šanci na potomstvo, ale... tak nějak mi přijde, že prostě nejsou a že se ta mikropopulace generačně vyčerpala. Spolu s nimi mám jen různé druhy malých plžů a divoké gupky. Ty gupky by samozřejmě mohly požírat mláďata, ale mám tam i dost mechu a filtr s řidším molitanem, tak jsem doufal, že krevetky budou mít kde se schovat v raných stádiích...
Je fakt, že je nějak cíleně nepřikrmuji, sem tam hodím olšovou šišku. Může to být tím, že jim prostě nestačí řasy a bakteriální povlaky? Přijde mi to akvárium celkem úživné, kvůli řasám bych nerad navyšoval krmné dávky...
Měl jsem cherryny cca dva roky v dost podobném akvárku (jen trochu menším, bez filtru a jen pro ně), kde egeria densa tvořila polovinu veškeré zeleně, a byly úplně v pohodě, takže si troufnu tvrdit, že tou to nebude. Přinejmenším teda pro ty red cherry, amana jsem nikdy neměl.
Taky bych podezíral spíš parmičky.
Za mě v tom mají ploutve ty parmičky.
Ahoj, mám zkušenosti s rybami, s krevetkama moc zkušeností nemám. Před časem jsem vysadil krevetky červené (red cherry) do malého 54 l akva, taková bezúdržbovka, viz prezentace, filtrace bublifuk, no2 nula, no3 v normě, spíš nízké, takže zlobí řasy, voda měkčí 7 dH, ph cca 7,2 a po čase všechny krevetky zmizely. Stejně tak Japonicy, které jsem přemístil z 200 l, kde byly v pohodě více jak rok. Ryby na vině nebyly. Nevím, kde může být problém. Na zahraničních webech se občas objevuje info o toxicitě egeria densa pro krevetky a je pravda, že v tom akva je egerie požehnaně, tak mě napadá jen to. Nějaká ráda? Dík.
Ano, Růžkatec mám takhle za rampou taky.
Úplně stejně se dá "zaháknout" i Pupečník.
Další schovávačka by mohla být třeba i v Kosokvětu nebo Hnědovce.
Děkuji za rady, už jsem objednala růžkatec a ještě mech, mám to akvárko cca dva měsíce, takže se mi ty rostliny ještě pořádně nerozrostly. Tak tam ještě zkusím přidat a uvidím co na to budou říkat.
Jen jsem si říkala, jestli není divné, že umřou ty samičky, čekala bych, že se vajíčka prostě nevylíhnou.
Čauky, dej na hladinu za filtr pár koncových stonků Růžkatce, nech ho ,,vlát,, v proudu vody z filtru - poroste jako hrom - a za ,,chvilku,, bude plný Krevetek...
Bez pořádně hustýho porostu, ideálně mech, žádný odchov nebude. Krevetky se nemají kam schovat před predátory.
Aho, čím víc mechu, tím víc krevetek...
PS: Akorát se obávám, že osazenstvo, které je vidět z fotek, Ti to hodně zredukuje...
Dodal bych víc rostlin. Ať se mají malé krevety kam schovávat. Třeba růžkatec je pro tento účel jak dělaný. Takhle jsou krevetky na ráně. Odchovů se pak snadno dočkáš.
Ahoj, chtěla bych se zeptat jak zacházet s těhotnou krevetou
. Už několikrát jsem měla krevetu s vajíčky, ale pokaždé mi umřela než je donosila. Je pravda, že je mám ve společném akváriu, ale přijde mi, že jinak prospívají. Měla bych je dát do porodničky aby měli větší klid?
V akva mám guppy, neonky,jednoho ancistruse. Podle testu vody by mělo být všechno v normě. Filtr i vzduchovaní jedou non-stop.
Předem děkuji za rady
Nevím nic o tvém akváriu, ale já osobně nemám rád tyto kouzelné vodičky. Za mě je lepší ty peníze dát třeba do většího množství rostlin.
Přidat alespoň fotku celého akva by bylo fajn.
- podle uvedených dispozic použití, ( podle německého letáku) , bezpečný pro všechny obyvatele akvária
A máš za ten den nějakou reakci na krevetách? Kolik se tam toho dává? Já bych asi preventivně vyměnil co nejvíc vody, třeba i ½.
Ze sedmi prodejců jsem to našel jen tady. Pokud je to nějaká chemie, tak bych si to rozmyslel...
fera24.cz/…#
0 30.12.2022 18:41 M3nger – Čistič vody
Přidal jsem do krevetkária Crystal Water od Tetry, ale až dnes, druhý den, jsem si přečetl, že to k bezobratlým nepatří. Na internetu jsem si četl manuál kde nic nebylo zmíněno.
Otázka je, jestli je to problém.
Díky
Ahoj, nejvíce odolné co se týká parametrů vody a lehce se množící jsou Neocaridiny. Dnes je v nich barevně obrovský výběr.
Pinokia jsou Caridiny a ty už jsou náchylnější...já je třebas dlouho neudržel.
Můžu se zeptat které krevetky jsou "nejuniversálnější"? Myslím z hlediska snášenlivosti například tvrdosti vody, teploty, prostředí, spoluobyvatel atd. . Samozřejmě klasika jsou japonicy ale mám na mysli ještli třeba i krevetka červenonosá (pinokio) nebo případně i jiné druhy?
Mám v nádrži odchovanou malou Endlerku samičku a i krevetky. Když krmím mraženýma červíkama, tak mi přijde, že to Endlerku moc nebere. Dneska jsem byl svědkem, jak šla po asi 3-4mm krevetce jak slepice po flusu. Krevetka se jí sice nevešla do huby, ale bude možná zraněná. Nebo ji udolá. Nevím. Docela mě to překvapilo.
Právě že rozklikl a tam jsem četl o prasklinách v krunýři a o svlékání ... proto jsem to psal ....
A rozklini si odkaz, co dal afc a uvidíš...
To je normální...
Obávám se že reagující nepochopili nač se ptáš, mě z otázky vyplývá že se neptáš na příčné praskliny v krunýři, které se objevují přes svlékáním, ale na tu podélnou světlou prouhu od hlavy k ocasu. Ta si myslím že jen patří k vybarvení těchto krevetek. Nikdy mě ani nenapadlo zkoumat co jiného by to mohlo být.
Zdravím chci se zeptat ohledně krevetky, dvě mají na sobě takový bílý proužek přes záda, chtěl bych se co to je? Dočetl jsem se, že to může být málo vápníku, je to pravda?
V 50 l jsem jich měl odhadem 80 ks, a když jsem je přelovoval jinam, tak jich pak bylo včetně mladých 150 ks. A nijak přemnoženě to akvárko nevypadalo
Super, takže žiaden stres. Ďakujem.
Bude jich tolik kolik se jich tam uživí
a samozřejmě tolik, kolik ryby nechají žít
žádný stres, krevety vodu nijak nezatěžují, jejich populace se sama zpravidla řídí kapacitou akvária a 70ks je ještě hodně málo. Navíc jsou to jen ty co vidíš, pak jich tam určitě máš hromadu o kterých ani nevíš
Koľko krevetiek môže bez problémov byť v 65 l akváriu ? Mám akva cca 1/2 roka a z 20 krevetiek je cca 70 krevetiek a vajíčka nosí momentálne asi 20 krevetiek, tak budem mať taký riadny baby boom. Len neviem či ich už nebude na to akva veľa ? Mám tam aj rybky (viď prezentácia - 17 ks momentálne).
Ano tu. Rostlin mám teď méně a nějak nerostou. Peru se s tím...
Proč to těm neonkám vadí? Jsou tam dost dlouho a mají se k světu všechny. Žádná neumřela.
Jestli myslíš tuto nádrž
rybicky.net/nadrze/33066 , tak při trošce péče bez problému.
Daleko víc by si se měl strachovat o ty neonky, jak už máš napsáno v komentářích.
Zvládnou to, bez obav.
rybicky.net/atlasostatnich/krevetka_cervena_var_red_cherry
Popis zabarvení podélného pruhu berte s rezervou. Měl jsem krevetky s růžovým, krvavě rudým i hnědým pruhem. Nejspíš se barva pruhu s věkem mění. To je ale jen moje domněnka.
Kibic (žena) teď něco o hnědém pruhu říkala, ale zřejmě mimo téma krevetek!
Pokud je to podélný pruh, jedná se o zasloužilou matku.
Teď ve mně hrklo! Včera jsem vyhodil zařasený a plný detritu trs mechu. No snad v něm nikdo nebyl.
Jedna moja krevetka má na zádech takový světlejší pruh. A už je to nějaká doba. Tak předpokládám, že se svlékla. Nevím zda to je porucha barevnosti. Nebo vápník? Ve vodě je vápníku spousta.
Nemám všechny krevetky "v oku", ale rostou. Nejspíše se ale nemnoží.
I když jednoho dne, kdyby něco vypochodovalo zpoza filtru... bych měl velkou radost. Budu doufat.
Tak jsem tam hodila kousíček vaječné skořápky co jsem předtím měla v troubě a kus sépiové kosti, koukám pořádně na to, co se tam děje, pozoruji, jestli nemají krevety na sobě nějaké bílé pruhy jako známky nedostatku vápníku, a najednou se na stonku riccie z hladiny spouští mikro krevetka, milimetr max dva velká, sjíždí dolů, dojede ke kytce a frnkne do velkého trsu jávského mechu.
Takže očividně zase šťourám, když mám čekat
Dolila jsem ještě včera litr odstáté studené vody (takhle dodávám živiny kytkám, ve vstupní mám mít NO3 dost takže místo výměn týdně dolévám a jednou měsíčně vyměnuju)
A teď už mi to dává smysl.
(I)Když tam nejsou ryby, pro ty rostliny bych tu vodu větral...( Jde to i bez toho)
Nechal bych to takzv.sednout a nevrtal do toho ( jde to i jinak) a popřemýšlel nad sépiovou kostí ( lepší než ulity)...
NO2 na nule je v pořádku... značí to, že nějaká mineralizace,a nitrifikace probíhá
Tak ať to nezlobí!
Jak to dno už mám roky v různých akva ulity se nasbíraly, ale největší úhyn šneků nastal, když zemřel bettak v únoru a já pak přestala komplet krmit a nasadila jsem sem krevety v dubnu a od té doby taky moc nekrmím, nemají tam šneci moc co jíst. Ulity jsem tam právě nechala jako zdroj vápníku, svlečky co vídám jsou kompletní, ty dva úhyny netuším no, proto do toho šťourám.
Pardon testují vlastně NO2 to je nula jak má být, nedělala jsem moc výměny, teda nechtěla jsem a teď jsem výměny dělala, tak to jen hlídám.
Nové krevetky hynou zcela běžně. Nikdy nevíš, v jaké vodě je chovatel měl. Z nově nakoupených mi uhynuly v jednom případě skoro všechny, ve dvou případech polovina a v posledním případě vydržely crystalky měsíc bez úhynu a pak najednou během týdne 80% vychcípalo. NO3 5 mg/l, NO2 nula, vodu zatím neměním, nechápu. Naštěstí už vidím mláďata, snad se jim bude dařit lépe.
Krevetkám může vadit něco jinýho nebo třeba mají nedostatek vápníku nebo nějaká jiná látka. Ale spíš to chce počkat a za pár týdnů by mohla být omladina. Brotie se do krevet nepustí a naopak taky ne, klidně je tam hoď, když se začnou objevovat ožraný listy, tak je zase vytáhni...
Podle těch ulit v prezentaci,se buď přemnožili 'šneci', a když uhynuli ( nevím proč) hnuli z parametry vody( mnoho amoniaku) a na to uhynuli krevetky ( jen má hypotéza), nebo je něco "špatně" skokově...
Krevety mají rozum,a nepřemnoží se
(Tomu bych dal čas)
Co tam je za vodu, že NO3 je na nule? ( Dusík NO2,dusičnan NO3).
Právě vlastně o to. Jestli do toho mám vrtat. Detrit padá nahoru a tam to odkalim nebo to probiraji krevety. Vespod jsou skořápky uhynulých piskořek, normální piskořky, kořeny ale je to takové hodně natěsno, tak mě to trochu děsí. Zase nemám žádné kalamity detritových červů takže asi dobré.
Umřely mi teď dvě krevetky a mám je teprve tři měsíce a ještě jsem ani neobjevila mladé, tak právě nevím, jestli není něco špatně. Vidím nosit samice teď dvě tak možná jen ještě počkat. Je to malý objem tak se toho trochu bojím. Měřím NO3 ale vždy nula.
Rok staré akva, možná nepotřebuje ani takový "zásah" do dna,( kór když tam jsou pískořky, a bez ryb)...
Pokud nefunguje dekompozice,mineralizace ( tak, že zůstává "mnoho nerozloženého balastu"), 'neustálé vrtání' do dna tomu nepomůže
Ale já příliš nepochopil o co vlastně jde
Přemýšlím nad takovým experimentem. Mám v krevetkáriu (nádrž pracovna) černý 'písek' co mám v různém poměru v různých nádržích už pár let. Tady v té nádrží jsem neprováděla žádné důkladně čištění dna, jsou tam piskorky ale je vidět že dno je docela zanesené. Odsávám to jen nahoře protože teď už se do toho bojím sahat.
Přemýšlím, že bych sem na týden třeba přesunula brotia herculea. Parametry vody jsou stejné, šneci a krevety mají vycházet. Samozřejmě je risk, že mi sežere kytky místo probírání dna. Je ještě něco jiného co můžu dělat na odkaleni? Nemám úplně moc čím do toho sáhnout, pokud nechci vyměnit obsah akva tak osmkrát.
Je to ( bývalo to horší) zmatečné.
Tvrdost je jen jedna,avšak tvořena dvěma základními prvky vápníkem a hořčíkem ( zbytek je teď pro nás nedůležitý).
Celková tvrdost ( součet všech solí) a uhličitanová tvrdost ( jen jednotlivé soli...zbytek se "domýšlí")
Pracuje se jak s celkem tak s jednotlivými soli, avšak pro uhličitanovou tvrdost máme "jiný" název ( lepší) a to alkalitu. Jde o pufrační systém.
KNK- kyselinová neutralizační kapacita.
Zjednodušit to moc nejde, ale pro představu, když přidám do vody jedlou sodu, zvednu alkalitu ( UT) ale tvrdost zůstane stejná ( PH se může zvednout až na 8,2)
Doporučuji přečíst celý seriál pro akvaristy :
maniakva.sweb.cz/…
Jo ten máme
Ph se nám drží ale docela vysoko bez zásahu, cca 7,4.
Edit: A ještě mě napadlo, jsou soli pouze gh+ a pak soli gh+,kh+ a to se přiznám, že jde úplně mimo mě.
Co je lepší?
Paráda
Ale asi taky máte "ten" japonský substrát? , který snižuje PH a tvrdost ( uhličitanovou až k nule)...
Tu tam mám taky, i shirakura mineral stone.
Vápenec,korály,mramor,aragonit...to je hydrogenuhličitan vápenatý...tudíž stabilan
Je na vás co budete používat.
Ps: třeba sépiová kost ...tu jsem u krevet a šneků měl vždy
No nemám v plánu to dávkovat jako do vody po RO, ale říkám si právě jestli to nebude celkově prospěšnější než ten stabilan
Vypadá to dobře
Mějte na paměti, že v těchto přípravcích je 3x vice vápníku než hořčíku ( prostě demineralizovaná voda 'potřebuje' mít poměr 3ku1.
Jak jsem pochopil, tak se snadno rozpouští, tudíž jsou použité chloridy,sírany..
Chemie je přírodní.Chemka je "reklamní" žvást, proto se na obalu neuvádí složení...
Ahoj,
Máme velmi měkkou vstupní vodu a napadlo mě, jestli někdo nepoužívá minerální soli pro krevetky i z neRO vody?
Vstupní ph7,88, tvrdost 0,29 mmol/l, hořčík méně než 1, vápník 11,66, dusičnany 2,7, železo a hliník 0,02.
Potýkáme se spíše s úbytky krevetí populace a přičítám to období po svlékání.
Máme doma rataj stabilan, ale ty přírodní soli mi přijdou lepší volbou než chemka na kterou krevety moc nerady slyší.
Konkrétní výrobek například zde
krevetkarium.cz/… Kousek dřeně z kokosu (jádro, to bílé) jsem dával do obrácené skořápky. Na tomhle vydržely Redky než jsem jim to vzal kvůli znečistění. A jak pracovaly
ajajak napsal: Já dával dubové listy tak aby moc nebarvil vodu a kokos. Na kokosu byl vždy chumel že nebyl vidět.
Nejaké detaily k tomu kokosu?
A je to hlavně hit v americe, v evropě se to tak nerozjelo. Je důležité jak množství tak správnost druhu skořice, protože ne každá skořice je ta pravá skořice. Taky bych to tam radši nedávala, listy jsou asi bezpečnější
Já dával dubové listy tak aby moc nebarvil vodu a kokos. Na kokosu byl vždy chumel že nebyl vidět.
- navazuji na příspěvky z jiného vlákna (Zápach akvária) a otevírám diskusi právě na toto téma, jaké jsou zkušenosti
- v průběhu diskuse se vyjádřím k jednotlivým věcem proč pouzivat/nepoužívat, účel,atd.
Já jsem to někde zahlídl nebo zaslechl, ale detaily už nevím a netuším, jestli to k něčemu je. Na druhou stranu existuje spousta jiných užitečných věcí a není potřeba až tak experimentovat - cholla woods, listy mandlovníku, guave, banánu a další listy, lusky lotosu, kokos, je toho spousta.
Zvlášť jestli je toho ve skořici tolik, že dělá mastnou hladinu, tak bych si to hodně rozmyslel dávat do akvárka.
Používat skořici u krevetek jsem nikdy neslyšel ale rád se poučím.
- Skořice a její používání v akváriu u krevetek?
Živorodky jsme tam měli asi dva týdny, ale viděli jsme, že to krevetkám úplně nevyhovuje, proto jsme je dali pryč, takže jsou tam krevety samy.
S takovým citlivým přístupem se dá jen souhlasit, ale pokud chce, aby se jí množily crystalky a dožívaly se dospělosti, musí jim přizpůsobit vodu - což udělala substrátem. Obvykle se však používá reverzní osmóza, kterou si pak upravíš přidáním patřičných prvků.
Chovem spolu s neocaridinami, které mají jiné požadavky na vodu se vše dále komplikuje, ale jde to, viz jeden z mých předchozích příspěvků. Osobně bych do této míchanice už ryby nepřidával, protože tím se úspěšný odchov a koexistence ještě více ztíží. Rybky si občas zobnou juvenilní krevetku, krevetky jsou díky nim ve stresu, ryby produkují odpad, proto je třeba měnit více vodu, tím se rychleji vyčerpává speciální substrát atd.
Já nevím, já si stále představuji, že jsem v té vodě a v tom prostředí já a někdo mi do mého prostředí něco leje a přidává a mně to svědí, nechutná, trápí...
Proto jsem, jako u sebe, mám-li brát nějaký lék, obezřetný a velmi nerad, říkám si: "Je to těžká chemie, kterou mi někdo dává" a omezuji to.
Proto hnojiva dávám velmi málo, všeho dávky daleko menší než je doporučováno, protože za tím vidím loby prodejců a obchodníků a říkám si, zda tím, že tam láduji něco, co je jako pro rostliny, současně neničím ty chudáky živočichy, kteří s tím nemohou nic dělat. Člověk někdy ve svatém nadšení a dobré víře a maximální snaze škodí a ničí a pak se diví, v lepším případě lituje.
Proto hnojiva nedávám nikdy v době krmení, aby to současně s krmením nepolykaly, proto hnojivo kapu po jedné kapce do proudu vody z filtru aby nebyla najednou ve vodě koncentrace, kterou by si "čuchli", proto měním týdně polovinu vody a rád vidím, jak ryby to vítají a do té čerstvé vody se vrhají a jak jsou potom veselejší...
Bral bych všechny rady a doplňky velmi s rezervou, hlídal bych jen základní parametry vody a to jen pokud je voda z vodovodu nějak výrazně v něčem mimo a jinak nic, nic, nic!!!!!!!!!!!!
Substrát z japonské černozemě dělá co má, měl by snížit pH na 6,5, GH na 5 a KH skoro k nule. Papírkové testy jsou nepřesné, ovšem v tomto případě mohou ukazovat celkem správně. Jen se mi nezdá pH 7, to je nějak moc.
Nalít do akvária stabilan a skokově předchozí hodnoty zase zvýšit není dobrý nápad, živočichové dostanou šok a může dojít k dalším úhynům. Do vody bych dal zakoupené minerální kameny a přidával GlasGarten Mineral Junkie + GlasGarten Bacter AE. Bacter AE s nižším dávkováním než doporučuje výrobce. První týden osminu doporučené dávky, druhý týden čtvrtinu a následně polovinu doporučené dávky. 2 - 3x týdně a podle počtu krevetek.
Tak já nevím, stojí ty papírky za prd?
Po aplikaci toho stabilanu se TDS zvedlo alespoň na 120ppm, což je skoro optimální oproti předcházejícím 60ppm.
Koupili jste testy eSHa nebo JBL??? Ony nejsou ani tyto 100%, ale jiné bych nekupoval...
Už jen to, že jsou jen na pH, GH a KH je podivné, obvykle indikují i Cl2, NO2 a NO3, další velmi důležité hodnoty!!!
Měření KH, GH na nule působí podezřele.
Dnes chlap koupil papírkové testy na ph,gh,kh.
pH vychází kolem 7
KH a GH nula nula nic
Změřila jsem i vodu ve sklenici s vodou, kde jsme před pár dny dali ten minerální kámen a tam ta tvrdost není taky žádná.
Je možné, že ty úhyny jsou vinou tohoto? Že prostě po svlékání ten nový krunýř neztvrdne?
Koupil taky od rataje stabilan, zatím jsme aplikovali poloviční dávku a zachvíli změříme.
Třeba nějak pomůže, jaká je voda u mně. Krevetky se množí jako šílené, mám 8 ks Caridina japonica, to byly první obyvatelky akvária asi 10 dní po založení (společně s otíky a šneky), jsou už obrovské (samičky skoro 5 cm) a potom jsem koupil asi 8 nebo 10 ks (už nevím) krevetek Neocaridina Davidi Sakura Super Red. A ty se množí, jsou jich už desítky a včera jsem objevil další asi 2 mm mimina a minimálně tři samičky jsou zase plné vajíček. A ta voda: jak jsem již psal tak velmi sporadické hnojení (rostlinky nestačím stříhat), žádná chemie, žádné CO2, odkalování jen povrchové, žádné rýpání do dna, každý týden výměna 1/2 vody, do ní Easy-Life Aquamaker a Easy-Life EasyStart, dle kapkových testů JBL hodnoty vody (v závorkách hodnoty dle papírkových testů JBL):
Cl2 0 (0)
NO3 5 (25)
NO2 <0,05 (0)
GH 8 (>7)
KH 5 (3)
pH 7,2 (6,8)
NH4 <0,05
PO4 0,2
SiO2 0,8
Cu <0,05
Fe 0,1
CO2 cca 10 (odvozeno dle tabulky)
teplota 24 až 24,5 °C
a krevetky kam se podívám...
Ještě malý dodatek, akvárium mám mírně přerybené (nechtěl jsem, ale neodolal jsem, dle přepočtu asi na 140% kapacity), 60 litrů, 30 ryb, tři velcí šneci (Neritina), asi 12 malých šneků (Neritina a Clithon) a kvanta krevetek...
Substrát je tedy v pohodě, snižuje pH i KH, ideální pro crystalky. Ovšem z vaší zásadité vody se jeho schopnosti v rozmezí 6-12 měsíců vyčerpají. Hrozí pak šoková změna pH i tvrdosti vody, která by mohla být pro krevetky důvodem k masivním úhynům. Měřením vodivosti vyčerpání zjistíte. V ten moment by se měl vyměnit, což se rovná téměř znovuzaložení nádrže.
Měnil bych týdně max. 10% vody, tím se trochu životnost substrátu prodlouží a výměna nebude tak šoková jako při třetinové výměně. Kdyby v nádrži nebyly i živorodky, neměnil bych vodu vůbec nebo třeba jen 10% měsíčně. Ovšem s živorodkami by stoupalo NO3, takže výměny budou nutné.
TDS metr často neměří tak přesně jako konduktometr, někdy úplně mimo mísu, viz článek
www.smuda.cz/…
Pro společný chov crystalek a neocaridin se doporučuje vodivost 160-200 us/cm, GH kolem 6, KH 1-2.
Zapomněl jsem se zeptat na teplotu vody. Pro crystalky 21-23 stupňů Celsia.
To CO teď nedáváme, substrát je japanes soil(zelenočerný sáček). Všude se o něm píše, že sám udržuje PH pod 7, neměřili jsme. Vstupní voda má 7,88 dle dostupných dat na internetu.
Vodivost se měří tds metrem? To máme 60-70ppm, což dle googlení je nízká hodnota.
Určitě se nebráním zakoupení dalších testů, ale nejsem si jistá, které parametry je pro mě důležité znát.
EDIT- A vodu mění manžel, cca jednou týdně třetinu.
Kamenem to nebude, klidně ho můžeš vrátit zpátky. Tekuté CO2 rozhodně nepoužívat. Crystalky se společně s neocaridinami chovat dají, s vhodnými parametry vody. Nebudou ideální ani pro jeden druh, ale lze docílit množení obou.
Japonský substrát znamená jaký konkrétně? Voda má jaké parametry (vodivost, pH, GH, KH)? Jak často měníš vodu a kolik?
Nejvíc zranitelné jsou po svleku. Jinak může zlobit chemie - chlór, měď nebo různé sprej a prostředky v domácnosti, ale to by spíš padaly ve větším množství naráz. Taky vstupní voda nemusí být vhodná, staré vedení. Je potřeba pozorovat po jakých změnách se co děje.
Šiškami to nebude, ty jsme tam dali tento týden a žádný úhyn nebyl. Spíše podezřívám ty kameny shirakura stone. Každopádně ani před těmi kameny se nám nechtěly množit.
Ta nízká tvrdost vody je problém? Nebo neřešit?
Svleky se objevují poměrně často.
Ahoj, takhle podle aktuálních fotek to vypadá v pohodě, těžko říct. Neobjevil se uhýn krevet po přidání těch Olšových šišek? Mám s nima velmi špatné zkušenosti, protože dokážou velmi rychle a výrazně změnit chemizmus vody, pokud dobře neodhadneš jejich množství. Jednou mi to vyhubilo do té doby prosperující populaci Neocaridin...
Je to to první akva, v provozu od prosince.
Přikládám aktuální foto.
V prezentacích nejsou vidět žádné nové fotky. Pokud se jedná o to druhé, tak krevety se doporučuje vysadit až po dvou měsících, teď je to s těží měsíc chodu. Je to malé akvárium a pokud je tam málo rostlin (na těch starých fotkách rozhodně je), tak tam bude problém udržet stabilní prostředí. Osobně si nemyslím, že je problém v tvrdosti vody, ale problém bude v chemické nerovnováze způsobené nedostatkem rostlin a krátkým záběhem.
Prosím o zhodnocení mého akvária.
Máme v něm modré neocaridiny a crystal redky a mám pocit, že je tam něco špatně. Vajíčka nosila jen jedna a z nich (nejspíše) nic není.je to už dobře dva týdny co je bez vajíček a mladou krevetu jsme nezahlédli. Semtam najdeme mrtvou krevetu. NO2 je na nule, voda podle tds metru velmi měkká (dali jsme minerální kámen, ale po úhynu třech krevet během pár dní jsme vytáhli). Silně zarostlé akva, semtam něčím přikrmíme, ale krevety nejeví velký zájem, nažrané jsou. Filtr jede samozřejmě nonstop.
Co ještě může být špatně?
Díky
Nezvyknou, jediný co, tak dospělý krevety pravděpodobně budou tak velký, že je tetry nechají na pokoji. Odchov budou žrat dál.
tak to mas stesti, ja si koupil cca 30 krevetek bloody mary a tetram krvavym se to moc nelibilo, mizela jedna az dve denne, takze jsem rychle bezel pro malou kostku cca 30l abych alespon neco odlovil a mnozili se nekde bokem, kde je nic nesezere, az jich bude hodne, zkusim je tam znovu hodit, jestli si na sebe zvyknou ...
Před časem jsem koupil asi osm krevetek Sakura Super Red a ony fakt jedou, kam se podívám, tak krevetka a to jsou další minimálně tři samičky plné vajíček...
Nejprve jsem se bál, když jsem viděl první malinkatá, asi ani ne 3 milimertová mimina, že po nich ryby půjdou, ale žádná si jich ani nevšimne, mám tam krunýřovce, pancéřníčky, razbory a dánia a vše v pohodě!
Děkuji všem,
Objednala jsem ten shirakura stone, tak jsem zvědavá
Ahoj osobně ti tento typ minerálního kamene muzu doporučit. Používám ho a jsem s nim maximálně spokojený. Velkém plus vidím to ze nějakých 100g je na 50l akvárium a vydrzi to tam cca půl roku. Takže mají krevety a popřípadě i sneci dobrý a neustálý přístup k minerálu. Pokud ti minerál zaroste třeba rasou jen ji z těch kamenů umyjes a muzes vrátit zpět do akvária.
Existuje nějaký drahý prášek do vody od Dennerle a nejspíš i od dalších značek, pak ty kuličky, jak radí Silviebaris nebo by to šlo i použitím nějakého vápence (seyru stone, mramorová drť a podobně). U toho vápence ale nevím, jak moc se bude uvolňovat samovolně, hodně bude záležet na pH vody nebo tomu pomoct přidáváním plynného CO2.
Nevím teď přesnou hodnotu, ale když jsem se dívala,tak máme opravdu velmi měkkou vodu.
Bereme z nádrže Morávka.
Edit: teď jsem to našla, máme 0,39mmol/l, což je cca 2°dh, což se všude nazývá velmi měkkou vodou.
Kromě úplně měkké vody, která je jen na pár místech ČR, to není vůbec potřeba, minerálů v ní je dost.
Používáte někdo minerální kameny do akvárií? Nebo doplňujete minerály jinými přípravky?
Někde jsem četla že aktivní substráty v kombinaci s velmi měkkou vodou právě potřebují doplnit minerální látky.
Konkrétně jsem našla shirakura mineral stone.
Děkuji
0 05.02.2022 20:55 jirkaaa – Tabulka
Dobrý den ! nevite někdo kde bych sehnal tabulku s krevetkama a popis jakou vodu potřebují ( GH , KH , PH , TDS diky moc
Pomohla by fotka akvária nebo založená prezentace, třeba se jim něco nelíbí...
0 01.02.2022 11:08 Milušešiška – Malé krevetky
Hezký den, chci se jen zeptat.
Mám akvárko plné tak 3 až 5 mm. Krevetek, buď jsem si toho nikdy nevšimla, nebo nevím, ale přijde mi že některé chvíli nepostojí na místě tak polovina jen sedí občas proplave či chodí po akva, ale druhá půlka neustále plave kolem stěny akva sem a tam. Nejsem na to zvyklá do nedávná jsem měla jen dospělé krevetky ty většinou někde sedí občas si proplavou, ale moje otázka zní jestli je ta nadměrná aktivita ok, nebo něco po mě ty malé mimina chtějí? Děkuji
Zajímaly zkušenosti s tím, jak moc krevetky dokáží ovlivnit kvalitu vody. Vím o nich že jsou čističi, ale taky jsem si nemohl nevšimnout že to taky dost padá z nich samých. Nějaká rada na co si dát pozor?
Aby změkly rozumím
Ale vždy je dobré listy spařit horkou vodou..
Takže i zeleninu?
to jsou jak králíci.. děkuji za tip
Máš pravdu,nechytne,larva je rychlejší..uteče..
Já krevetkám dávám to co je doma-mrkev,kápii,kopřivy a různé jiné zelené,mám i nějaký lisovaný peletky..dýně,kopřivy,pampeliška,ale to jen tak občas hodím..zbytek si najdou..
To je pravda, na grindal jsem zapomněl.
Ten se jen bezmocně mrská na dně. Ale živou larvu komára neocaridina nechytne.
Tak já bych toto netvrdil. Třeba červíky Grindalu chytají a požírají živé moje krevetky zcela bez problémů...
Určitě zamrazit. Krevetka stejně nic živého nechytne.
Super děkuji pořídím s nimi i nějaký doplněk.. na zahradě lehce seženu larvy komárů, ale jak je skladovat na zimu? Usušit asi moc nepůjdou ne? Mrazit v kostičkách na led?
Mističky potřeba nejsou. Stejně krevetky udělají postupně nepořádek i jinak. Ale ten písek bych si ještě rozmyslel. Tohle je hodně hrubé. Za sebe doporučuju 1 - 2 mm. 16 mm to není písek ale kamení.
Půjde to případně blbě odkalit a pro kořeny rostli to taky není nejlepší varianta.
Naštěstí si spoustu potravy najdou krevetky v dobře zajetém akváriu samy (různé houby, mikroorganismy, jiné uhynulé krevetky a další živočichy, svoje svlečky atd.). Takže s krmením to není třeba nějak přehánět. Já je krmím krom umělého taky spařenými kopřivami ale i trochou mraženého, např. artemií. Žerou skoro všechno.
Ostatně tady o tom je celé téma.
rybicky.net/forum/88 Stačí si vyjet nejlépe hodnocené komentáře (ikona zdviženého palce vpravo nahoře).
Děkuji uvidím až to složím dohromady, jak to bude vypadat.. krevetky pravděpodobně pořídím tady na fóru, tak si vyberu někoho i s rostlinami..
A je potřeba mystička na ty granulky, nebo si to mezi kamínky vysbírají.. mám objednaný křemičitý písek 7 - 16 mm
Dobrý den. Těch možností je mnoho, ale základem jsou živé rostliny, hodně rostlin a světlo. Pro neocaridiny klidně bez filtrace i topení. Raka nedávat. Ať se daří.
Pravda, že stálou pokojovou teplotu 25 stupňů neudělám.. tak jen ty krevetky no..pořídila bych jich třeba 6
Edit: A co ještě tedy krevetkám na krmení? Objednala jsem Tetra crusta menu..
Edit: A je potřeba mystička na ty granulky, nebo si to mezi kamínky vysbírají.. mám objednaný křemičitý písek 7 - 16 mm
Na kraby bych si do takto malé nádrže netroufl. Čistý objem bude sotva 5 l. Navíc bez topítka... Ani plocha dna toho akvárka není u koule nic moc.
Krevetky (např. red cherry) jsou podle mě pro tvé záměry jediná jakž takž vhodná volba. I ty jsou na hraně.
Takže doporučuju opatrnost. Budeš mít akva bez techniky, což je super ale bacha na nějaké větší zásahy do akvária. Např. při údržbě. Chce to trochu citu. Navíc máš malé akvárko = křehký „ekosystém“. Nevím, kolik máš zkušeností. Takže to třeba píšu zbytečně.
Ještě mi nedorazilo
na netu píšou:
- objem: 8,5 l
- průměr: 24 cm
- výška: 21 cm
Akvarko bude v prosvětlené místnosti, raka tedy ne... krab ani bez krevet? Samozřejmě pár, aby nebyl sám.. koukala jsem ,že jsem, i malí krabici.
www.shrimp.cz/… u něj píší tedy od 10 litrů
Jaké jsou rozměry akva? Už pro ty krevety není 8 litrů žádná sláva. Ale jde to. Nic dalšího bych ale nepřidával. Ať je těch 8 litrů čistý nebo hrubý objem, tak je to na nějaké kombinování málo. Nehledě na jiná úskalí soužití krevet a například raka.
Akvárium bez filtrace je v případě krevetek ok. Je ale potřeba mít akvárko pořádně zarostlé (ne jen hladinu) a zajet.
Bez osvětlení to taky jde ale musí být jistota dostatku přirozeného osvětlení, kvůli rostlinám. Topení potreba také v normálních podmínkách není.
Granulované krmivo je fajn základ. Ale krmit jednostranně není dobré.
rybicky.net/forum/88 0 12.11.2021 08:56 Laďka – Krevety a krabi
Ahoj, zakládám nové krevetkárium. Koupila jsem 8mi litrové kulaté akvárko, na dno křemičitý drť, jednu plovoucí rostlinku - Ceratophyllum demersum a dvě mechokoule. Akvárko bez filtrace topení a přisvětlení. Do něho bych si pořídila několik krevetek a ideálně i kraba. Může mi někdo poradit druhy? Především kraba, aby nepotřeboval souš a byl dost malý, aby se vešel? Krevetky jsou předpokládám především o barvě. Neb byl by lepší rak? A nezničí krevetky ty mechokoule? Dávala bych jim granulované krmivo..
Zatím jsou tam jen Red cherry, ale pokud se bude dařit, přibudou další kousky.
Jde mi hlavně o to, zda dané krevetárium nemá zásadní vadu co aktuálně nedovidím a co případně rovnou koupit, zvážit nebo čeho se vyvarovat.
Asi bys měl doplnit, o jaké krevetky jde...
Na "obyčejné" ti, podle mě, stačí cokoli a vybíral bych spíš podle nároků rostlin (světlo)...
Mně se vesele množí mix Neocaridin v "61" bez filtru a se sporadickou údržbou, ale s prosperující zelení...
Zdravím,
tak jsem si koupil 10 krevetek a už asi měsíc si vesele vegetí ve starém akvárku, cca 10l. Nemají topítko ani vzduchování, ale je tam spousta zeleně a soudě podle toho jak tloustnou a spokojeně plavou, jsou v pohodě. Nicméně bych rád něco většího. Koukal jsem po něčem vhodném pro "snadný start" a našel toto krevetárium:
akvaria.heureka.cz/…
Prosím, můžete mrknout, zda je to OK, případně zda nezvážit jiný kousek? Podklad bych volil nějaký tmavý, dohledám si co je zde doporučováno a jinak plánuji více-méně přesunout současné rostliny a obyvatele. Je něco co zvážit, nepokazit nebo rovnou přikoupit?
Jestli máte mělo vodu z RO,tak koupit minerály Gh/kh+ a můžete začít z méně naročnými Neocaridina.
Tak japoniky "Amano" jsou velmi odolné, tam problémy nebývají. Barevné menší Caridiny jsou o dost citlivější, mně vždy přežily jen samičky, samci hned vychcípali. Ale dobré je, že v Neocaridinách je dnes již parádní výběr barevných variet na úrovni těch Caridin, tak že já bych začínal s nima
Ja nevim jak ostatni, ale ja mam v AQ 6 kusu caridina japonika (vybornej rasozrout) a sou spokojeny. Mame doma tvrdou vodu kterou nijak nezmekcuju a krevetky vypadaji spokojene. Nechteji zdrhnout z akvarka a lezou po listech, filtru, korenu atd. Hlavne sou to "zlodejky". Mam vlockovy krmivo a pak i krmivo pro zivocichy zijici u dna a tohle krmivo si vzdycky odnesou nekam do bezpeci kde to sni
Dobry den. Potrebovala by som poradit. Chcela by som si kupit krevety ale neviem ake. Doma mame iba makku vodu z reverznej osmozy, ktora by mala byt mineralizovana. Viem ze caridiny su narocnejsie a vyzaduju makku vodu a neocaridiny zas tvrdu vodu a su menej narocne na chov. Na caridiny si este netrufam kedze som zaciatocnik ale zasa neviem ci sa bude neocaridinam darit v makkej vode. Vopred dakujem za opoved
Tak to asi zkusim ty vo psali Hopri nebo silviebaris
a hlavne taky uvidim co bude v nabidce ????
Dekuji za informaci. Zkusim neco vymyslet
V podstatě všechny Neocaridina se množí zpravidla bez problémů, nejsou náročný na chemismus vody apod..
Můžete mi prosím poradit jaké krevetky se normálně množí ve sladkovodním akvárku? Ideálně barevně červený, modrý, žlutý, mandarinkový nebo nějaký který to akvárko pěkně barevně oživí
děkuji za odpověď
Určitě, pokud ti nevadí, že flexi je písek obalený barevným plastem. Mně to sice trochu vadí, ale takhle černý přírodní písek neseženu, takže flexi používám.
Fajn díky,zajdu do mojí oblíbený akvaristiky,snad ho budou mít.
Edit: Pokud by v akvaristice tmavej neměli,můžu vzít tenhle?
www.rostlinna-akvaria.cz/… Pro neocaridiny bych na tvém místě použil úplně obyčejnej akvarijní písek frakce 1-2 mm. Na tmavším se krevetky lépe vybarví.
Nazdar,nemám naprosto žádnou zkušenost s krevetkáriem,tak se tu zeptám.Jakej substrát mám koupit do zakládaného krevetkária - ne něco předraženýho.Dnes budu mít pro mladý nový akvárko,co jsem potřeboval a nakonec tu míru sehnal na bazoši,tak chci z odchovny 30 litrů udělat čistě jen krevetkárium na širokej parapet u okna,kde bude zatím mých 5 red cherry + okružáci,egerie,růžkatec a jávskej mech.Jen nevím,co dát na dno.Voda bude odpuštěná z akvárií i s trochou kalu - na rychlé zajetí a žádná technika - vzduchování ani filtrace.
Probůh co chceš zajíždět? Vezmu vodu, naleju do čehokoli, přidám třeba mech, já teda používám lomariopsis lineata a hodíš tak krevety. Hotovo, tečka. Žádný písek, filtrace apod. To samé s rybama.
A k čemu..já když přehazovala beťaka,tak jsem to cely přehodila,teda vč.filtru,to co chybělo doplnila z kohoutku,nic jsem nezajížděla..
At si dělá každej jak uzná za vhodný..
No evidentně ne, když tam nalil vodu z akvárka. Já bych tak blbej byl, založil bych to klasicky, nechal zajet a dal krevetky...
Tak snad neni tak blbej a nenalije tam vodu z kohoutku..
Ale tady přece nejde o to, jak dlouho má krevetky, ale jak dlouho je založená ta zavařovačka, do které je chce dát...
Já měla zato,že ty krevetky chce jen přehodit z toho akva,kde jsou teď,do tý zavařeninovky,to snad problém neni,uz je nějakej čas má..No mě je to taky buřt..počkej,až se vyjádří Jakaf..
To je celkem buřt. Lahev zalitá vodou z akvárka není, podle mě, "zaběhlá nádrž". I kdyby tam dal štěrk a bordel z jiné nádrže, nechal bych ji zajet...
Samozřejmě netvrdím, ze je tam dát hned chce...
On už krevetky má,jen je chce přehodit do ty okurkovky..myslím si teda..
S tím nasazením krevetek bych určitě nespěchal...
A ta voda z akvária... to se pořád držíš té myšlenky o bakteriích? Nebo jaký máš důvod? Přijde mi to jako větrat v místnosti bez oken otevřením dveří do jiné místnosti bez oken...
Jo dej..těm je jedno v čem plavou,a maj něco na dně..
Zdravím,potřebujou krevetky nutně vzduchování,nebo jim budou stačit rostliny v nádobě?Plánuju osídlit jednu 5 litrů okurkovou lahev,na dně mám oblázky a ve vodě volně jávskej mech,růžkatec a egerii,dost plnou lahev.Okružáci v ní žijou už 2 týdny a i nakladly na stěnu lahve vajíčka.Měl jsem přebytečnou plevelnou zeleň tak jsem udělal na skříni okurkovej biotop.Vodu Jsem napustil z akvária a plánuju jen dolévat odpar vodou z akvárka.
nemyslím si,že to bude teplotou já krevetky chovám s betama a teplota se tam stále pohybuje kolem 26-27 stupnů..
Shrimp.cz napsal..Ano, Flourish® lze bezpečně používat i v případě chovu krevet. Je pravda, že měď může být ve velkých množstvích pro vodní živočichy a bezobratlovce toxická..
Jak to dávkuješ,v prezentaci máš tohle..Sechem flourish - komplexné hnojivo týždenne 0,5ml
No nič,tak nákúpim nové a uvidíme či prežijú zase budúce leto, potom aspoň budem vedieť kde je chyba. Lebo nič iné mi nenapadá. Začali hynúť už aj rybky, veľmi pomaly. A zohnať lepšie chladenie do budúceho roka. Ak to bude potrebné - to zistím keď sa presťahujeme.
Někde se uvádí, že při 28 stupních některé Krevetky hynou...
Normálne mám termostat ohrievača na 24, teraz keď je teplo ohrievač nejde. Stojanovým ventilátorom chladím, ale teplota sa pohybuje tak 25-28. (V miestnosti mávame aj cez 30, sťahovaním do domu to snáď vyriešime ????)
A jakou máš teplotu v akváriu s Krevetkama ?...
Áno vysadila, ten už nedávam. Ale neviem ako mám zistiť, či majú čo žrať. Práveže som si myslela že majú, keď od samého začiatku čo mám prejavili zaujem o príkrm vždy len 2-3 kusy. Zadné sklo nečistím, takže pre slimáky by tiež malo byť dosť a keď robím údržbu aj ostatné 3 sklá bývajú dosť zanesené. Slimáky podľa mňa majú určite čo žrať a aj tak nepočistia všetko. Nájdu sa aj odumreté rastliny. Ale clithony veľkí nie sú, majú tak 1 - 1,5cm. Okružák je väčší než oni a mám len jedného. Najväčšia je neritina tak 2-2,5cm.
Ahoj, a mají co žrát? Teď nemyslím vyloženě tebou dodávané krmivo ale různý „mikrobordel“ na površích v akvárku. Japoniky, okružáci a ti 3 velcí šneci jsou v tomhle celkem obstojná potravinová konkurence na 25 litrů vody.
Ten akvaregulátor jsi vysadila definitivně?
Zdravím Vás,
Krevetky chovám niečo cez 4 mesiace, v marci mali 2 samičky vajíčka, narodilo sa však len zopár mladých (najviac som videla naraz 10ks), ale myslela som si, že mlade krevetky možno ešte neudržia toľko vajíčok. Odvtedy však sa už krevetky nerozmnožili, práveže ich počet ubúda. Neviem koľko ich naozaj je, ale asi pred mesiacom (zbavovala som sa endleriek, vtedy krevetiek vyliezlo najviac) som videla tak 13-15 kusov menších aj väčších vonku. Teraz už od konca mája vidím sotva niekedy jednu (nerátam japonicy, tie vidno často). Nespozorovala som nejaký veľký úhyn, ale v jeden týždeň som našla dve uhynuté krevetky, každú v iný deň (jednu krevetku po úhyne zožral okružák ale druhá dostala zafarbenie také do modra a tú ani slimák nechcel). Základné parametre vody som vtedy merala a boli v poriadku. Asi pred týždňom som videla jednu krevetku ktorá nosila vajíčka, ale odvtedy ju už zase nevidno, niekde sa schováva, prípadne sk je to tá čo ju teraz často vidím tak o vajíčka prišla. Čím môže byť spôsobené že sú krevetky stale schované? Nereagujú ani na jedlo ako lízatko pre krevetky...A prečo sa prestali množiť, resp sa množia takto málo? Kde môže byť problém?
Kvôli úhynu som nachvíľu prestala hnojiť ale nič sa nezmenilo.
Japonicy sú pri tom úplne normálne aktívne, len cherrinám sa niečo asi nepáči.
Druhý problém je že od narodenia krevetiek ušli 3 mesiace (čo by mali dosiahnuť pohlavnú dospelosť) ale tie mladé krevetky su oveľa menšieho vzrastu než dospelé, akoby extrémne pomaly rástli...
Vie mi niekto poradiť čo by mohlo byť zle? V prezentácii vediem pomerne podrobný denník.
Ďakujem za pomoc.
Tak včera první a dnes druhá samice již bez vajíček - obě je ještě předevčírem nosily a skoro nevylézaly z trsu růžkatce a po svleku a ty tři samci se dnes můžou zase zbláznit,jak rejděj po akvárku a hledaj ty dvě samice co maj opět skvrnu na zádech.Jsem zvědavej jestli u již měsíc starejch asi 1 - 1,5 cm velkejch mladejch xif přežijou nějaký narozený krevetky.Zatím jsem žádné pouhým okem neviděl,ale můžou bejt v růžkatci.
já je mixla s bloody mary,ty jsou červenější a sytější ale dokrmuji kápii nebo mrkví na barvu,někdo sype mletou papriku přímo na hladinu
Každopádně dle kolegy to jsou čistý red cherry,on jinou barvu prej nikdy v akvárku neměl a co jsem si vyčetl přes google tak samečci jsou vždy světlejší a menší,než samičky.
Něco vždy přežije,já je mám s dvouma samicemi betty a množej se,né tolik,jako když jsou samy,ale stále nový mladý vidím..
Tak to za 30 dní už bude mít potěr 1 cm a víc a dá si larvy k snědku.Jinak by to měly dle kolegy bejt red cherry,on prej má jen tyhle a jak mě dával mech tak asi s ním ke mě doputovaly 4 krevetky,asi byly larvy v tom mechu.
zdroj michalovikrevetky.cz Všechny barevné variety krevetek Neocaridiny se mohou mezi sebou křížit. Což má negativní dopad na barvu jejich potomstva, dochází ke ztrátě barevné kvality a krevetky narozené skřížením jiných barevných variet bývají bez pigmentu, nebo lehce do hněda.
Samička krevetek Neocaridina nosí obvykle kolem 30 vajíček a po 20 až 30 dnech se líhnou malé krevetky.
Samička Macrobrachium nosí i přes 100 vajíček a po 30 až 50 dnech se líhnou malé krevetky.
Toho se bojím že asi jo,neb je mám u potěru xif,kterej za dobu než se něco vylíhne poporoste a larvy si pak dá k snědku.Potěr jsem docela zmlsal za těch 10 dní života,že dnes ráno odmítly sušený a před chvílí se naopak jak dravci vrhly na sekané patentky.
já mám v akva 150 krevetek (mix samci a samice) a z těch 30 nosících samiček se vylíhnou krevetky, třeba jen od dvou, ale však uvidíš, a ještě záleží, jestli ti ty mladé nepozobou rybky
Oplodněné asi budou,mám tam celkem 4 krevetky a 2 jsou samičky - větší a krásně červené a 2 samečci - jsou menší a světlejší.
trvá to 30-50 dní, podle podmínek v akva, taky ale nemusí být oplodněné, tak ať nemáš radost předčasně
Tak asi mají vhodné prostředí - 2 jsou čerstvě svlečené samičky co maj už pod zadečkem vajíčka - už k dnešku obě,ne jen jedna.Jak dlouho vlastně trvá,než se z těch vajíček vylíhnou larvy?
Když mají vhodné prostředí, jsou jako ,,plevel,,. Rozdal jsem už stovky Krevetek a stále je AQ ,,plné,, od miminek až po dospěláky. Vhodná strava, Kopřivy, Pampelišky, dobré úkryty (pokud máš hladové rybky) a můžeš se kochat Krevetkama...
Tak 1 krevetka,ta největší - asi 2 cm se v noci svlíkla a je vidět,že už nosí vajíčka.To se můžou množit tak brzo?
mám pocit že ty barevnější jsou samičky a ti méně barevní jsou samci. Já mám v "padesátčtverce" 4 červený mini krevetky a včera jsem dokoupil 6 krevetek japonic. Zatím to vypadá že se všem daří
To asi jsou,ale jsou tam neplánovně asi s tím mechem.Po víkendu řeknu tomu kolegovi,aby mě jich donesl ještě klidně 10 a už úmyslně.
Kdyz už je tam máš,třeba si teda něco nastudovat,každopádně 3 jsou málo..
maniakva.sweb.cz/… A jak poznám pohlaví u krevetek? 2 jsou větší a už do červena a 1 je menší a světlá nevybarvená jako ty 2.Že by 2 samice 1 samec?
Jestli jsi si donesl obě pohlaví, tak tyhle krevetky se množí bez problémů
Pokud Ti bude chybět jedno pohlaví, poprosíš kolegu o další mech
Mně se podařilo přesunout spolu s velkými trsy anubiasu i několik dospělých japonik.
Docela překvapení, když jsem chtěl z přepravních pytlů vylít vodu a v ní se mrskaly japoniky...
Nejspíš byly v tom mechu,tak snad se mě rozmnožej.
Tak ty mláďata jsou malé cca2mm a průhledné po vylíhnutí. A mech je pro ně nejlepší možný úkryt s potravou
já kdysi vybrala v růžkatci 2 dospěláky,ono když ji vybereš,ona se smrskne,určitě byli v tom mechu..jinak ti je asi živorodky požerou..
Myslíš,že byly v tom mechu?To tedy musely být novorozenci,že jsem je zaregistroval až tak před necelým týdnem,jak se promenádujou 3 krevetky na molitanu od bublifuk filtru.2 už jsou větší,než ta třetí a jsou do červena,ta 3. je zatím skoro průhledná.
No tak jsi si sám odpověděl
Zdarec parto,může mě někdo rozumně vysvětlit,kde se mě vzaly 3 malé červené krevetky v karanténním akvárku,když jsem do něj žádnou nedával?Je možné,že byly v Jávském mechu,kterej jsem do akvárka dával a přenesly se tam i s ním?Mech byl darován kolegou z práce - kolega má krevetky red cherry v akvárku ze kterého mě donesl mech.
Promiň, já netušil že nevybarvené můžou být i celé bez barvy, měl jsem za to, že jsou jen častečně nevybarvené
Odpovídal jsem prostě na poslední zpravu, nevěnuji pozornost tomu zda to píše baba nebo chlap
Ciwe já mu tu dávám fotky a argumenty a furt plká, a pak přijde baba, co mu řekne, že to tak je, se s tim smiř a najednou tomu kluk věří.
Co to je, toto?!
Safra to je sklamání
Edit: Tak se aspoň můžu zase těšit, že budu mít další malé red cherry, v rostlince jsem zachlédl jednu co měla pod nožičkama vajíčka
A stává se to často, že jsou ty krevetky nevybarvené? Je to něčím způsobeno?
Japoniky se ti prostě nerozmnoží..pochop to,jsou to mladé nevybarvené neocardiny..
To nejsou Japoniky ty mladé...
Jde o to, že množení ve sladké vodě není "optížné", ale spíš nemožné - larvy potřebují k vývoji brakickou (napůl slanou) vodu.
Kdežto nevybarvená neocaridina, kterou si leckdo splete s japonicou je celkem běžná.
rybicky.net/nadrz/32416/14.jpg…
x
rybicky.net/nadrz/29590/104.jpg…
Není třeba je fotit pohromadě, stačí vyfotit konkrétní jedinec a rozdíl je pro cvičené oko hned patrný.
Je to špatně vidět, foceno večer, je problém to vubec vyfotit
aby se to takhle sešlo a celkově ty male krevetky zaostřit je problém, po telefonu zázraky chtít nemohu
Jestli se mi to podaří pořadně vyfotit rád bych vám ukázal že si srandu nedělám a že se ani neplatu, na živo by jste neváhal
Edit: Možná tady to jde trošku lépe vidět malá špatně vybarvena red cherry a malá japonika
Ale ty nahrané fotky nejsou tak ostré :/
Ta fotka je dost mizerná, ale vypadá to jako přírodní forma neocaridiny. (nevybarvená Red Cherry)
Jj mám, ale to je krásně poznat, že ty Red Cherry jsou červené buď celé nebo hlava s zadní ploutví a ty japoniky jsou průhledné s černými tečkami
Opravdu si to nejde splést, když byly menší bych tomu i věřil, ale teď je jasně vidět, že jsou to japoniky
Na fotce to kde vidět je tam jedna rodič (velká japonika) dvě male japoniky a malá red cherry
Však píšeš, že tam máš i Red Cherry. Ty mladé budou jejich.
Tak mám opravdu 5 svých malých, největší je už kolem 1cm velká právě jsem tomu taky nevěřil jelikož jsem četl že množení je optížné a ejhle, nějaký zázračným způsobem se to povedlo
Že by to nebyla japinika?
Japoniky se množí jen v brakické vodě...
Ne.
Ty Red Cherry prostě jen v další generaci neudržely plné vybarvení.
0 15.05.2021 17:21 kosacek – Krevtky
Ahojte, je možné že se mi skřížila krevetka japonika s krevetkou red charry? Mám 3 druhy malých krevet červené, průhledné a červené napůl s pruhledným
Ano, v růžkatci jsou také rády a na kořenech plovoucích rostlin.
U mě jsou malé nejvíc v parvule.
Mně nejvíce ,,okupují,, plovoucí Růžkatec...
Mach mám na skale, no nejak sa nevie poriadne rozbehnúť
Ďakujem za rady!
Pro malé krevetky je nejlepší úkryt mech. Pořádný trs mechu, do kterého si zalezou a jsou v bezpečí. Krevetek kup min. 10, lépe 15-20.
Vďaka za reakcie!
Určite to teda vyskúšam, pár ich pridám a uvidíme akej povahy mám ryby
Tiež zadovážim krmivo ak sa uchytia, nenechám ich hladovať. Dočítal som sa, že nad 10ks už je potrebné prikrmovať, tak ak s začnú množiť tak začnem prikrmovať
Moje velké Neonky černé je hezky prohánějí, ale i tak se Krevetky úspěšně množí. Podle mě také dost záleží na krmení. V noci dám pár tablet a v AQ jsou stovky Krevetek všech velikostí...
Dospělé mi plavou i ve sloupci vody mezi dospělými neonkami obecnými. Nijak se neschovávají a pasou se. Vyjíždějí i k hladině, když krmím. Když jsou neonky moc zvědavé, tak krevetky frnknou. Mladé krevetky se schovávají v houští.
Máš pravdu, asi to tak aj skúsim
Jasné, ja ti ho neberiem, na to som sa pýtal aby som dostal všetky možné názory predsa
sám sa do toho vôbec nevyznám, krevetky som nikdy nemal a riadim sa len tým čo prečítam na internete. Preto si rád dám poradiť, počkám či niekto má konkrétne skúsenosti s týmito rybkami a krevetkami a uvidíme
Vďaka za názor.
Fakt bych se toho nebál. Dej jich treba o pět víc než myslíš (ztráty povoleny) a bude to v klidu.. Akorát pozor na kvalitu vody, krevetky jsou celkem choulostivé
Já mám zkušenosti jiné,i potěr živorodek mi požíral malé krevetky,teď už krevetky jsou samostatně a vidim i malé,klidně si je tam dej,to je jen můj názor..
Však práve, myslel som že všetko mám mierumilovné a že nebude problém
v strede akvária pri dne sú rastliny poriadne husté, žiadna ryba tam nikdy nešla okrem pancierničkov ktorý sa tam tiež radi skrývajú, nebude to krevetkám stačiť? Plánujem len pár kusov, určite maximálne 10
Přidej nějaké úkryty pro krevety (chollu nebo nějakou dekoraci) a neměl by být problém ani s Neocaridinama ani s Japonikama. Vyloženě lovce krevet v akva nemáš
Ktoré ryby myslíš že budú problémové? Z toho čo som hľadal som zistil, že dospelé krevetky by všetky ryby mali nechať napokoji nakoľko sú relatívne mierumilovné
jedine Tetra žiarivá by ich mohla trochu naháňať, no dospelé by jesť nemali, alebo sa mýlim.
Problém to nebude,právě naopak,rybky tě budou milovat za tu živou potravu..já bych je tam nedala..
Zdravím. Rozmýšľam nad pridaním pár krevetiek do môjho akvárka, konkrétne najskôr nejaký obyčajný a nenáročný druh, napríklad nejakú variatnu Neocaridina davidi. Šlo by to? Nerobilo by to problémy s mojimi rybkami, poprípade nebolo by tam živočíchov už príliš veľa, alebo na toto krevetky nemajú moc vplyv? Ďakujem za reakcie
Řekl bych, že voda ze zajeté nádrže ti záběh nové neurychlí...
Já jsem celkem velký amatér si myslím nějaké měření vody a tak. To se mě moc netýká. Ale substrát jsem dával do vedlejšího AQ asi před rokem jsem měnil komplet dno. A zatím si nemůžu stěžovat. Ale děkuji za radu.
Ahoj, hele, jestli tam máš takový substrát, tak minimálně půl roku vůbec nic. Když se podíváš na můj deník, uvidíš, o kolik jsem přišla ryb. To svinstvo, co se z toho substrátu vyplavuje, strašně hýbe s parametry vody. Už bych ho nikdy nechtěla. To není substrát pro amatéry, jako jsem byla já. V domění, že dělám to nejlepší, jsem vlastně udělala to nejhorší.
Vodu sice máš ze zaběhlého AQ, ale máš tam Japanese Soil Powder japonský substrát a ten může ,,zahejbat,, i s vodou...
Ahoj. Mám dotaz. Před 3 dny jsem založil akvárium. Vodu jsem použil z vedlejší zaběhlé nádrže. Počítám že cca každé 3 dny budu měnit 3-4l vody. A teď ten dotaz: za jak dlouho mohu nasadit do akvária krevetky. (popravdě ještě nevím přesně jaké). Děkuji za odpověď.
Uhynulou krevetku taky můžeš případně odsát, třeba i nějakou slabší hadicí, ale při malém počtu sem tam mrtvých bych to neřešil, a nechal to na ostatních obyvatelích akvária
Krevetky si vždy někdo rád vezme. Takže já je průběžně rozdávám.
Mrtvou krevetku bych neřešil. Ostatní obyvatelé se o ní postarají. Většinou si stejně ani nevšimneš, že nějaká krevetka odešla a žádné následky to nemá. Svlečky jim tam taky nechávám. Jinak pinzeta je celkem dobrý pomocník, s tou se dostaneš skoro všude.
Zdravím, prosím ako najlepšie dostávate z akvária preč uhynuté krevetky? Či ich tam necháte? Narážam na to, že uhynutá krevetka zapadnutá medzi rastlinami a kameňmi sa nedá vybrať sieťkou. A ešte ďalšia otázka, ako najlepšie regulovať množstvo kreviet, pripadne redukovať, keď cih je veľa?
Ty ryby je budou k sežrání milovat.
Vyzkoušej..já mám krevetky v kouli,byli tam s nima 2 betáci,jeden v pohodě,druhej jich polovinu vyžral,takže,každá ryba je jiná,každopádně bud se jim bude dařit,budou se množit,což asi nehrozí a nebo padnou jako drahá potrava..
0 08.01.2021 15:22 mbulin – Potřebuji poradit
Ahoj potřebuji poradit jestli by se snesly krevety Red Cherry se skaláry diamantovými a mečovkami? Mám 200l akvárium středně zarostlé. Mám zde poskládanou skrýš z kamenů porostlou Java Moss. Děkuji
Čauky, Krevetky odvedou pořádný kus práce, mám jich v AQ stovky. Množí se neuvěřitelně rychle a dovedou zaujmout svým rejděním. Ale např. skla od řas dobře vypucují šnečci. Uhynulou rybičku zkonzumují oba. Sem tam rozmačknu nějakého šneka a také se na něj vrhnou jak Krevetky, tak šnečci. A jak píše PetrO, s Helenkama pozor, v lednu 2019 jsem si koupil dvě na burze v Kroměříži a do měsíce jich byly v AQ mraky a do pár měsíců mně totálně zlikvidovaly všechny Okružáky. Letos v listopadu jsem vylovil další velkou Helenu.
přesně jak píše Tamara.
A nakonec, protože se člověku vždycky zdá jedna Helena málo, tak vezmeš dvě a hned máš zaděláno na problém..
Potom se Ti ještě bude po normálních šnecích stýskat
Nemyslím si, že by krevetky (ty malé) dokázaly nahradit šneky. Muselo by jich být asi fakt hodně a ani tak by si podle mne s lecčíms neporadily. Ale Japoniky, ty dokáží divy. Jestli máš přemnožené šneky, Helena není řešení.
Šneky nenahradíš. A Helena bude otravovat krevety a nebudou se množit jako bez nich...
Zdravim, vedia krevetky nahradit funkciu slimakov v akva? Vdaka za info.
(Rozmyslam, ze dam do akva cleu helenu a zaroven zvysim pocet krevetiek)
Nemám tušenie mne sa zdajú byť všetky rovnaké
viem len toľko že je priesvitná a nad hlavičkou je trošku do hneda
ale asi to bude nejaká neocaridina teda, uvidíme keď vyrastú možno to bude rozpoznateľnejšie
Krevetka japonská to nebude, na ní je to je to moc malé a v akvarijních podmínkách se nerozmnožuje. Fotky jsou nejednoznačné. Porovnej to s Neocaridina davidi.
Koukám,koukám,ale z ty fotky to asi nepoznám,zitra zkusim kuknout na pc,mobil malej display
A nebo zkus lepši foto,jak se ti zadaří..
Ďakujem pekne, viete mi ešte povedať čo to asi bude za druh? Môže to byť japonská?
priesvitná s hnedým chrbtom
Kryci sklo dát můžeš,já ho nemám,jsou v tý kouli a odtamtud se těžko utíká..V tý 4 litrovce bych měnila tak litr,já měním asi tak každej 5 den..záleži,jak budeš často krmit,čim víc krmíš,tím víc se bude kazit voda a bude ji potřeba měnit...
Vďaka, nechám ich pár dní tak lebo dva dni cestovali chúdence a potom im skúsim dať jesť čo mám pre rybky
a mám teda zohnať nejaké krycie sklo? Niekde som čítala že zvyknú vyliezať zatiaľ som im dala papier na akvárium
prípadne ešte nejaké rady? Výmeny vody a tak ako často a koľko? Keď už som ich dostala tak to nechcem pokaziť a chcela by som aby mi prežili
Stači přihodit par plovouček takovej růžkatec krevetky milují a krmit i tim co daváš rybičkam,nic naročnýho.Filtr netřeba...
Nevím, jak jiní, ale já měl u krevetek anubiasy snad vždycky a nějakých problémů jsem si nevšiml. Třeba jim šťavelan vápenatý nechutnal...
Nebo byly opatrné a píchnutí se rafidy se dokázaly vyhnout?
Vylučuje štavelan vápenatý,který je pro krevetky toxický,a v tý malý nadrži je ho tam dost..
Za normálních podmínek anubias nevadí, taky ho u krevetek mám. Ale při poničení prý vylučuje cosi, co dokáže krevetky ohrozit. Možná Wanderer narážel na toto.
Ancika mám celkem velkého a v AQ stovky Krevet, z toho spousta miniaturních je mezi kamínky, ale nesetkal jsem se s tím, že by Ancík baštil Krevetu...
Ancitrus je skor plachy, s krevetami sa znasa. Je pravda ze nie je tam vhodny, no dali mi ho v akvarisike kde mi ho zakladali a nemam ho komu dat. Muz ho uz aj pomenival, takze asi ak nebude musiet ist prec, nepojde. Zas az taky velky bordel v akva nerobi. Anubiasom sa celkom dari a krevety po nom lezu. Preco by som ich mala odstanit?
Tak ancistruse jsem ještě žrát krevetu nenačapal, tím neříkám že to není možné. Nicméně s tou velikostí akva máš samozřejmě pravdu. Přehlídl jsem prezentaci. Ancistrus tam nepatří.
Edit: Jak to myslíš s tím anubiasem? Díky. Když tak to někam přesunu.
Tipnul bych si, že to bude požírat i s krevetkama.
Ancistrus se do těch 8 litrů vůbec nehodí, strašně zaneřádí vodu, takže časem nebudou ani vajíčka, ani krevetky. Je to pro něj malé. On se tam moc nehodí ani ten anubias, ale to je do jiného vlákna.
Ahoj. To by musely krevetky ty vajíčka klást někam do akvária. Ale vzhledem k tomu, že je nosí pod svým tělem, tak jim je ancistrus nesežere.
Ahojte, bude Ancistrus pojedat vajicka Neocardiniam?
Já mám v 5 litrech asi 50 Neocaridina heteropoda varianta Blue Dream a taky se jim daří a množí se.
Mám tam jen metr růžkatce (Ceratophyllum demersum).
Celé to mám pod světlem, ale viděl jsem i krevetárka, co neměli nic a i světlo bylo jen denní.
Bude to stejná práce jako s Betou, častější výměna vody.
Já měním jednou za tři týdny a jinak dolívám odpar skoro denně.
Všechno jde, jen se na to musí přijít a vyladit rovnováhu.
Ahojte, som tu nová neviem kam presne mám písať ale mám myšlienku spraviť z akvária niečo vyše 4l mini krevetkárium. Nemám s krevetkami vôbec skúsenosti preto chcem vedieť či je to dostatočný priestor pre zopár menších krevetiek. Momentálne tam je betta ale sťahujem ju do väčšieho akvária (prikladám fotku, nepýtajte sa prečo tam je, nekompetentní ľudia vo zverimexe a snaha potešiť dieťa na narodeniny, viac k tomu netreba, bude to vyriešené). Nechcem to akvárium vyhadzovať a napadlo ma využiť ho takto, tak prosím o rady či je to možné, prípadne aké druhy krevetiek a aké príslušenstvo k takémuto niečomu treba
Nechci jí změkčovat, pro neocaridiny to není potřeba. Ale po napuštění do kýblu vypadá nevábně, tak jí nějakou dobu nechávám odpočinout. Jak píšeš, dnes je z vody málokdy cítit chlor, takže odstátí obvykle není nutné.
Na tvrdou vodu Ti odstátí nepomůže...to leda něčím změkčit. Já třeba velmi tvrdou krasovou vodu ředím s vodou z reverzní osmózy, ale je více způsobů. To, co z vody má před vypuštěním do AQ vyprchat, se provede za pár minut. Dneska uz skutečně běžně nedochází k úhynu ryb díky chem.úpravě vody z vodáren, jak se mi to stávalo během 80tých let, kdy jsem se k akvaristice jako kluk dostal díky Taťkovi...
Ano, doma to dělám stejně. Ale v práci je voda dost tvrdá a po natočení i mléčně zabarvená, takže jí nechávám pár hodin odstát.
Záleží na vodě. Já třeba vodu do akva leju rovnou, jen ji do kýble napouštím sprchou, tím tak nějak vyšumí co by tam mohlo vadit.
Poradil mi to místní bývalí prodejce v akvaristice a ten napouštěl vodu do akva zahradní pistolí.
Chemie ve vodě je už bezpečnější než bývala.
Nikdy mi nic neumřelo vinnou špatné výměny vody.
Ve skutečnosti stačí mnohem kratší doba, aby se voda odplyněla.
Zase to neber jako samozřejmost, u mě to funguje, ale dvě stejný akvárka nejsou nikdy stejný, natož u zvířátek...
mě jde prave o to, kdyz se nebude topit. Tak sem rad, ze to v pohodě daji
nechtěl sem to testovat, abych o ne nepřišel a nemusel zase někde shánět.
Díky
Helejď moje šlechtička rozhodně není kontrolovaná.
Odkaluji jednou za tři týdny víc jak 2/3 a jinak jen dolívám odpar.
Vše mám takový pankový akvárka,takže se rozhodně nebudu pouštět do žádnejch vědeckejch závěrů.
Prostě to nějak funguje a nikomu to nevadí.
Teď jak začali topit se tomu začne jen líp dařit, ale do teď tam bylo od 16 do 20 stupňů a vše žije.
Měla je v místnosti se stabilně nižší teplotou, pokus probíhal v zimě. Noční teplota 15,5-18,3, denní pod 21.
Aha, takže se množily, když byla vyšší teplota, jinak ne. Potom by se tvrzení potvrdilo.
No helejď ta teplota 16 tam není pořád, takže jak to kolísá, je to pohoda.
Typka to nejspíš zkoušela v nějakých laboratorních podmínkách s chlazením na stálou teplotu.
Teď tam mám třeba 23 jak zaply topení a nějak moc to nekolísá. A hned se ukázali další kousci. Dřív jsem hledal jak blázen.
Jediný, kdo nejspíš nedal ty nižší teploty byli čokoládový Neocaridiny. Dostal jsem jich 10 a nevidím ani jednu.
Zajímavé, že se i tak množí. Možná záleží i na konkrétních kusech. Ale je pravda, že mám barevně nevyhovující separované jedince v plastovém boxu bez topítka i filtru a žijí celkem v pohodě. Možná se i malinko množí, pár menších jedinců jsem už viděl. Nebo to jsou zbytky z přendaných samiček s vajíčky, které občas taky separuju.
Dianě Walstad se red cherry pod dvacet stupňů nemnožily a nejen jí.
Měl jsem je teď také ve studenější vodě, než začali topit ( panelák ). Nemám v té komůrce teploměr pořád, ale občas jsem naměřil i 16 stupňů.
Pozoroval jsem jen menší snůšky ( třeba jen 3 vajíčka pod zadečkem ), ale občas se nějaké malé objevili, takže i rozmnožování je určitě v jisté míře zajištěno.
Samozřejmě teď jak začali topit se pažravost zvýšila a tak počítám, že i snůšky se vrátí k normálu. Momentálně tam mám mírně pod 20.
Neměj strach, Neocaridina je odolnej druh.
Někde je mám úplně bez filtrace a v jisté míře se drží...
V takhle studené vodě v pohodě přežijí, zpomalí se jim metabolismus, budou pomalejší, pomaleji růst, ale časem pravděpodobně vyrostou do větších rozměrů než ve vodě teplejší. Údajně, se ale pod cca 18 stupňů přestanou množit.
Ahoj, podle mě úplně bez problémů, horší jsou spíš vyšší teploty.
Zdravím,
Mám krevetky davidi yellow...zajimalo by mě, jestli mate zkušenosti s chovem při nižších teplotách 16-18 stupňů? Což by tam měli přes zimu, v létě samozřejmě víc. Hledal sem, ale bohužel nenasel.
Díky za odpověď
0 03.09.2020 08:08 Eliška Š. – Umírající dispělé krevety krevety
Dobrý den
mám problém s chovem krevet. Mám akvárium o objemu 100 l, rostli je tam dost, filtr a svétlo, teploměr a krevet okolo 40 ks. Jsou tam 4 Japaniky, ty jsou stále vpohodě, ale pak mám klasické červené krevety Neocardia Red Cherry, které záhadným způsobem umřou, když dospějí do dospělosti. Takto mi umřeli v 1 týdnu dvě samičky s vajíčky.
Malé mladé krevetky jsou všechny naprosto vpohodě, dokonce i ty, co mají teprve 4 milimetry.
Nevíte někdo, čím by to mohlo být? Děkuji za odpověď.
2 28.05.2020 20:20 - 2 19.04.2020 17:33 vlka [3511] Nemám ještě nádrž nafocenou a popsanou zde na foru. Zatim je založená 10 dní. Objem je 60 litrů. Rostlin tam bude celkem dost, převážně mechy. Vše nenáročné bez co2. Pěstovat hodlám Crystal Red. Voda bude z osmozy + sůl.
Co od toho čekám? Popravdě nevim. Snad zlepšení prostředí pro krevetky. Píšou k tomu vždy sloh co to má dělat, ale málo kdy to tak opravdu je.
Rád zkouším nové věci v akvariu
Zkoušel jsem v hlavní nadrži i chihiros doktora a po dvou měsících jsem ho zde daroval, neboť pro mě moc přínosu neměl a jen se neustále zanášela membrána.
Koukal jsem, že se ten oxydator ke krevetkám dává.
Jasně, krevetky fungovat budou i bez toho, některé přežijí i v louži, ale chtěl bych jim dát to nejlepší tak jsem zvědav na zkušenosti ostatních.
Smetany: Mám v baráku klimatizaci, akvária chladit nemusim.
Já mám „prachobyčejné“ krevetky červené. A ty bez problémů fungují v akvárku bez techniky. I ve vedrech. Takže asi bude záležet dost na druhu krevet.
Já zkušenost mám oproti nádrži bez něho jsem pozoroval v zásadě 2 rozdíly. První byl že v akváriu kde byl bublaly rostliny. Ten druhý podle mě v celku přínosný byl že když v létě nastoupala teplota přes 30 stupňů krevety neměly problém zatímco ve vedlejším akváriu se všechny držely u filtru. Otázka zní jestli to má smysl nebo je lepší těch pár dní v roce chladit.
Ahoj, zkušenost na tím nemám. Ale otázkou je, co si od toho slibuješ a jak tvé akva vypadá. Máš filtr a rostliny? Pokud ano a je tvým cílem prostě přidat kyslík, tak jsou to vyhozené peníze. Velmi pravděpodobně nic takového nepotřebuješ a zcela jistě je to neekonomické.
já bych rozhodně nějakou část vody měnila,vhodila pár šneků a občas i přikrmila....
Klidně to nech stát a týden před koupí krevetek vyměn 1/5 vody. Když tam už potom budeš mít krevetky a budeš vyměňovat vodu, tak ji nech alespoň den odstát, aby z ní vyprchal chlór.
a mám tu vodu 2 měsíce nechat stát nebo týdně měnit nějakou část?
Akvárium nech zaběhnout minimálně 2 měsíce. Krevetky moc bordelu nedělají, stačí když jednou za dva týdny vyměníš 1/5 vody a jednou třeba za 2 měsíce odkalíš.
0 12.11.2019 17:11 LilaLola – rada ke krevetkám
ahoj, přemýšlím že svou 54 litrovku přenechám jen krevetkám, jak moc krevetky kadí ?
platí týdně 1/3 nádrže odkalit a vyměnit vodu? jak dlouho nechat akvárko zaběhnout ?
Akva je 5 měsíců staré,právě proto že mi moc neprosperují kobercovky,bych chtěl vyměnit dno,vodu mám 6,5-6,8Ph,Ct-4 a Ut-5.Krevetkám se jinak daří,rozmnožují se,jsou celkem v pohodě.
takováto výměna dna bude znamenat "nové zajíždění", tedy až dvouměsíční možnost houpání amonia a dusitanů... dá se to zvládnout "dobrou " zdrojovou vodou s výměnami .
Navrhuji nové akva stejných rozměrů, zajet měsíc dva, a pak přelovit...
Jak je to staré?
Nevidím smysl měnit dno. Očekával bych, že si poničím kobercovky.
Tak to se krevetkám snad nic nestane, jen musíte dávat pozor, abyste nějakou nezasypal.
Akva o rozměrech 40×40×30cm,zásobní substrát staré dno,vrchní Rataj profi soil.Světlo doma delane led pásky 5630..36wa 3600lumenu,svitim polovičním výkonem 8h dene bez pauzy.Obyvatelé akva jen krevetky Red cheri cca 30 kusů.Rostliny kobercoky..cuba a mote carlo,bacopa karolina,microsorum,mechy.Filtrace zavesny filtr 500l/h,filtracni media biomolitan plus porezni válečky.Hnojeni PMDD 2ml dene +jednou týdně 2ml fosforu,drasliku.
Bez údajů o akváriu je těžké radit. Můžeš je ohrozit i nemusíš.
0 22.08.2019 14:37 Strejc – Krevetky
Zdravim,chtěl bych vyměnit cele dno u krevet za substrat pro krevetky a rostliny,ale nevim jestli s tim neohrozim krevetky,když to celé rozbagruju.Poradite...vaše názory...Dekuji
Škodlivé nejsou. A pochybují že by sis je donesl s krmivem spíš s krevetkami, řasokoulí, nebo s vodovodní vodou. Všechny tyto způsoby jsou pravděpodobnější než to žrádlo. To druhé může být klidně taky buchanka jen bez vajíček. A nebo cokoliv jiného ale pravděpodobně taktéž neškodného.
Bohuzel to je tak male, ze to nemam sanci vyfotit.
Ty buchanky sedi a co me prekvapilo, z internetu: jejich vajíčka se výjimečně mohou vyskytnout v sušeném krmivu... zeby se tam takhle dostali? to me ale pekne nastvalo...drahe krmivo pro krevety a jeste si nim zanesu buchanky...
no a ty druhe...ne nevyfotim to bohuzel
nemam na to techniku pro tak maleho zivocicha
Jsou skodlive pro krevetky? Myslim ze popis odpovida. Nevim ale, jak se do akvarka dostali, nic jsem nemenil. Zeby dorazili spolu s krevetami od chovatele?
A co ty "spermie" 1mm, muzou to byt krevetky?
Fotka by byla fajn. Ale podle popisu tipuji buchanky.
0 17.08.2019 09:22 Petr – zahadny organizmus v akvariu s krevetami
Ahoj, v akvarium chovam asi 6 krevet (neocaridina) - nic jineho tam neni, zatim se jim dari. Jedna krevetka dokonce nesla vajicka, ted jich uz nema. Ale, zacali mi po akvariu behat neco podobneho jak spermie
s hlavickou, tykadlami a bycikem. Maji asi 1mm, muzou to byt nove narozene krevety?
Pak dalsi dotaz, najednou se mi v akvariu objevili i jine organizmy, napr. ma to dohromady asi 1,5 mm, vepredu tykadla, pak brisko a v zadu jakoby ploutev ale pozustava ze dvou casti velkych jak brisko (muzou to byt klanonozci?- ale odkud? Skodi?). Co to muze byt? Vajicek krevety bylo asi 5 ks. Kdyz sectu vsechno, co je nove v tom akvariu, tak je toho vic.
V akvarku pouze rasokoule, koupene musle a pisek. Filtr není, ale vzduchovani ano. Menim pouze vodu, nevim odkud by nove organizmy mohli dorazit. Krevety jsem kupoval asi pred 3 tydny u chovatele krevet.
Mí favoriti jsou Yellow shrimp, Red cherry a crystal red. Ale asi to vidím i tak že která se mi bude líbit nejvíc až je uvidím naživo
, a podle toho bych zařídila, to co potřebují.
Možná by to chtělo zmínit které krevetky myslíš.
Třeba red cherry nic takového v dobře fungující nádrži nepotřebují.
Ahá, děkuji za upřesnění … sama v tom nějak lítám …
A myslíte že bych měla dát do akvária vzduhování? Nebo jsou schopné žít i bez toho?
to není bublifuk ale čistě vzduchování,to modré je vzduch.motorek
toto je bublifuk :
m.aliexpress.com/… 0 12.08.2019 00:23 Ann – Bublifuk
DObrý den, ráda bych se zeptala na názor na tento bublifuk pro krevetky do 15L akvária (Uvažovala jsem, že bych na kámen dala ještě jemnější molitan)
www.aliexpress.com/…
Děkuji
Obecně všechny caridiny jsou schopné se po souši pochybovat některé hůř jiné lépe. Ale utíkají jen když nemají podmínky. Občas se najde nějaký dobrodružný jedinec který opustí akvárium bez příčiny. Ale moc často se to nevidí. Je velký rozdíl jestli kreveta upadne nebo vyskočí a leží na zemi v té kapce vody která z ní steče a nebo vyšplhá ven dobrovolně.
Každopádně je pravda že u neocaridin jsem to nikdy neviděl ani nevím o nikom kdo by to pozoroval.
Tady je pár důkazů
youtu.be/…
youtu.be/… prog napsal: Kdo viděl krevetku mimo vodu ví, že je téměř neschopna pohybu, může se maximálně škubavým pohybem přemístit o kousek dál, ale je to pro ni velmi vysilující.
Záleží na druhu. Třeba krevety japonské jsou pohybu na souši schopny celkem bez problému. Pravidelně mi přelézají do vlepeného komorového filtru. A to je kus cesty. Takže kyby chtěly, tak utečou i mimo akvárium.
A celkem rychle umí zdrhat i že síťky, když jsou nad hladinou.
U takových krevetek červených mi to taky nesedí, že by byly schopny cíleného pohybu po souši. I když je to v atlase.
Osobně si myslím, že x-krát opakované varování, že krevetky mohou utéct třeba po hadičce z akvária, je mýtus. Kdo viděl krevetku mimo vodu ví, že je téměř neschopna pohybu, může se maximálně škubavým pohybem přemístit o kousek dál, ale je to pro ni velmi vysilující.
Reálné je pouze vyskočení z vody při leknutí např. při prudkém pohybu při údržbě u větších krevet jako jsou Macrobrachia a nebo extrémně lekavé "pinokia"
Kterých krevet a do jakého akvária? Mně třeba neutekla ani nevyskočila zatím žádná kreveta (japonica a red cherry). Ani z odkrytého akvária.
Musíš jim zařídit podmínky, pak neutíkají.
0 22.07.2019 09:12 Franťáček – Útěk
Dobrý den, mohu se zeptat jak zabránit útěku krevetek z akvária?
(krevetky nemám ale budu je mít)
Toto není ideální akvárium pro krevetky. Nedávno založené, strašně málo rostlin. Je sice dost velké, ale to je jediný přínos. V zásadě se dá říci, že kdyby jsi měl podobné akvárium úplně prázdné, bez substrátu a bez rostlin, nebyl by to o moc velký rozdíl.
Důvod, proč jsou pod hladinou, může být, že jen na tom místě jsou trochu řasy.
Máš pohyb hladiny? Jednou sem u někoho viděl něco podobnýho. Šlo o malou nádrž bez techniky a kolem hladiny chutnej rantl bordelu. Objeť to houbičkou a zjistíš jestli budou mít důvod se znova seřadit.
Na ty krevetky je to možná příliš vysoká teplota, zkus ji snížit o cca 1,5°C.
Krevetky po svleku,jsou vetšinou schovaný,jsou bez krunyře zranitelne...
Bez jakýchkoliv informací o nádrži se těžko radí, ale zkus zkontrolovat parametry vody a případně vyměnit část vody.
Ty u hladiny, nejsou čerstvě po svleku? Mě to tak dělají. Jakmile shodí krunýř, vegetí u hladiny a po čase již zase lezou všude.
0 19.06.2019 14:06 jaro66 Poraďte. Prečo sa mi krevetky zdržujú pod hladinou? Polovica funguje normálne a ta druhá vegetí pod hladinou.
Takhle nějak si to představuju.
Super!
Jak jednoduché, že?
Takže hlavně bušit do klávesnice
Ale nepřekvapuje mě to.
Super.
Já chci měřit krevetky všeobecně, ani ne tak ty malé, ale hlavně ty velké.
(ne, nemám v plánu je nabízet do asijskýho bistra
)
Všeho s mírou, řekl bych. Odborné termíny jsou dobré, protože odpadají nejasnosti, co má pisatel na mysli. Zároveň je asi vhodné do závorky vložit "překlad" pro obecného čtenáře, aby se chytal i on.
Mám s tímto námětem jisté zkušenosti a ne vždy to trefím...
Já se nechám rád poučit, díky. Otázkou je, zda na úrovni internetového diskusního fóra má smysl na tomto lpět. U rostlin můžeme používat apikální meristém místo vrcholu a cauloma místo stonku. Pak bude diskuze vskutku pro všechny.
OT
Tak to tady pročítám a čtu o ocasní ploutvi, ocásku a podobně..co používat slovo telson. uropody,a na jiný části třeba karapax, rostrum atd. Když už poučovat tak na úrovni.
Tak Caridina caerulae nechtěly zůstat pozadu - jen jsem se vrátil k akvárku, začala rodit i jedna Modrá noha - viz další video. Její mláďata jsou viditelně větší (o cca 1/3), než Ensifery a rodí se mnohem rychleji. Pro představu, povedlo se mi vyfotit i pár sekund staré mládě, viz fotky.
Radši už jdu spát, děsím se, co se dnes v noci ještě stane (mám i 16-ti letou dceru).
A před pár dny se nám narodilo 5 Osmáků...
Velká gratulace novopečenému otci!!!
Až je namnožíš a patřičně geneticky stabilizuješ, nech si uznat novou variantu - N.davidi var. DuraDura. Tyhle by se daly klidně celoročně chovat venku, proti Tvému ´Vodnu´ už to takový rozdíl nebude
6 15.04.2019 21:26 Maq Já jsem tuhle debatu o krevetích miminách zahájil, tak se pochlubím: Jsem otcem - krevetkářem.
Dneska jsem ty prcky viděl s brýlema, jsou to fakt mnohonásobné zmenšeniny dospělých. Těžko se odhaduje velikost, ale snad 2.5 milimetru. A jako buchanky se pohybují tehdy, když se něčeho pustí, unáší je proud, a ony se chtějí mrsknout někam jinam.
Protože jsem začátečník, tak si medím, že krevetky mohou žít a množit se v mojí ne zrovna standardní vodě.
Metru netřeba. Konzultoval jsem náš problém s osazenstvem své rohové nádrže a jedna Caridina ensifera se rozhodla podpořit naši Učenou Společnost - před chvílí mi předvedla porod v přímém přenosu. Video je ke shlédnutí v prezentaci nádrže ´Rohové Sulawesi´. Čerstvě narozené krevetky jsou zcela vyvinuté (hlava, ocásek, nožičky) a měří cca 2 mm. Porod trvá docela dlouho, 5 mláďat se rodilo cca 45 minut. Omluvte kvalitu videa, natáčela narychlo dcera mobilem.
Jj, já to nerozporuju. Jenom jsem přemýšlel, jak pohodlně na to.
Napadlo mě, že dám do misky na dno kousek metru, až půjdu foto měřit krevety.
Jen podle špendlíku...
Dostačující k tomu, abych poznal, zda měří 1 mm nebo 3 mm.
šuplerou jsem to kdysi měřila já...
Jen ze zajímavosti, čím a jak jsi ty malé měřil?
(jen podle toho špendlíku, nebo ještě jinak?)
Zdroje uvádí 2-3 mm, dobře když mám teď v ruce pravítko tak 2 mm mít můžou, zkusím odchytit nějaké u toho známého a vyfotit, pokud se mi to podaří, mám blbí odhad na velikosti (jako každá ženská, znáte ten vtip ne?
, ale jsou tak malé, že dokud sem je neprosvětlila v houfu v sáčku, vůbec jsem neviděla, že je nabírám, nic jsem neviděla, ani u mně v akva, kde mají možnost být schované, jsem ani jednou nezahlídla čerstvé mladé, pokaždé vyplují už zabarvené ca půl cm velké krevetky.
To by mohlo být ono.
- Sulawesi mládě jsem včera na skle viděl z boku, takže i když je "skleněné", vidím celé tělo, vč. ocásku/ploutve - měřilo cca 2 mm (více určitě ne)
- Neocaridina jsou od narození neprůhledná, vypadají jako bílé rejdivé tečky (původně jsem myslel, že je to nějaký plankton, až s lupou bylo poznat minikrevetku). Ale jestli mají průhledný ocas, s mýma očima ho dost možná nevidím (na blízko po operaci vidím jen jedním okem), takže celková délka klidně může být větší
Škoda, že nemám foťák s makrem, automatickým ultrazoomem se to blbě ostří (jsem závislý, zda krevetka přileze přesně do té vzdálenosti, kdy ji automat zaostří).
Maq ("buchanka")
Ano, přesně, já prvně také viděl něco jiného (plankton), takhle jsem omylem odsál první várky mladých. Teprve když jedno sedlo na sklo, pod lupou bylo poznat krevetku. Čerstvě narozená Sulaweska zase vypadala jako minikoretra, vč. kroutivého pohybu ve volné vodě. Až když se usadila na skle, byl z ní krevetka
. Proto vřele nedoporučuji krevetárium odkalovat ode dna, nechtě jich takto člověk spoustu vyhodí. A hledej pak skleněné mláďě v kupce bordela...
Ne. Budu odporovat.
Já krevetky nechovám dlouho a první mladé jsem netrpělivě očekával. Takže přesně vím, kdy začaly nosit vajíčka a když máš jen pár kousků, lze si celkem přesně všimnout, +-jeden den, že už nenosí. Tehdy jsem měřil první mladé, nemohly být starší než 2, 3 dny. Délka 3 mm. Vychází to i matematický, vajíčko je velké v průměru cca necelý milimetr a mládě je tam stočné po obvodu, takže se opět dostáváme na cca 3 mm. Vizuální odhad strašně klame, ocasní ploutev okem skoro není vidět. Až při vyfocení na makro s měřítkem lze krevetku změřit. Dodejte takovou fotku 1 mm velké krevetky a uznám, že jsem se mýlil. Do té doby budu nevěřící Tomáš...
Jen aby nedošlo k nedorozumění, a nebavil se každý o jiném druhu. Mám tu Red cherry a Rili.
Jedna z mých samic:
rybicky.net/fotogalerie.php…
mají 1 mm i trochu méně, akorát takhle malé čerstvě vylíhlé jen tak neuvidíš, většinou jsou schované a vylezou až později, já sem od známého přelovovala krevetky a furt sem si říkala, že sem po velmi usilovném lovení nic moc nenasbírala, ale když sem pak koukla do sáčku přes světlo ,byly tam stovky úplně mikro průhledných krevetek, o kterých sem ani nevěděla, že je mám v síťce. když už je tak lehce vybarvená, je starší, není to čerstvé miminko, už bude mít nějaký ten pátek za sebou.
U mě:
- nejmenší pozorované Neocaridiny - 1 mm (světle mléčně bílé, baculatější)
- nejmenší pozorované Sulawesi Caridiny - 2 mm (téměř průhledné, štíhlejší tvar těla)
Tohle nemělo víc než 2 mm.
Uznávám že 1mm je asi málo. Dnes jsem pozoroval dnes narozenou n. Blue Dream a jelikož mám štěrk 1-2mm můžu říct že měla 2mm ale vyfotit se mi ji na mobil nedaří.
Smetany napsal: No s trochou představivosti má asi 1 mm někdy méně. Ale jinak vypadá skoro jako dospělá.
Myslím, že ten 1 mm je trochu podhodnocený údaj. Řekl bych 2,5 až 3 mm. Při každém odkalování jich pár vysaju a průběžně je fotím. Už jsem tady fotky prezentoval.
rybicky.net/forum/13352
Pod 3 mm jsem ještě neviděl. (špendlík na fotce má průměr 0,7 mm, délka 22 m)
Na druhé fotce mladé asi ze tří "vrhů" v rozmezí 1 až 7 týdnů.
No s trochou představivosti
má asi 1 mm někdy méně. Ale jinak vypadá skoro jako dospělá.
www.google.com/… 0 12.04.2019 16:46 Maq Vypadá mládež od krevetek tak trochu jako větší a ohebnější buchanka? (Bez brýlí...)
Bublifuk bych dal na zadní stěnu a mech přestěhoval před něj. Jinak dobré
když udržíš vodu krevetkám se bude líbit.
Myslím, že tam se jim bude líbit.
Jen bych dolil vodu.
A které konkrétní krevetky?
0 31.03.2019 09:03 Maq O krevetkách toho moc nevím, tak se zeptám zkušenějších:
Víme něco konkrétního o tom, jaké mají krevetky nároky na obsah rozpuštěného kyslíku?
FishMan59 napsal: Zdarec mám na vás dotaz. Moje sestra má nanoakvárium 30l od aquael má tam pár nějakých malých rybek a krevetky............no ale teť měla problém se zelenou vodou a mě zrovna chcípla betta v ultra miníčku. Tak jsem dokoupil závěsný filtr sunsun a pro pokus ješte listy mandlovníku a šupnul je tam opět tak týden tam byly dokonce jsem našel i asi 5 svleků a včera mi jedna umřela. Vodu dolévám z vodovodu viz! prezentace Do Pokoje
Myslím že to že jsou to krevetky sestri jsem zmínit nezapoměl.
Jinak Betta topítko samozřejmě měla viz prezentace.
A teda s těma rostlinama tak až půjdu do hornbach tak můůžu něco koupit ale už nevím kam to dám momentálně mě opat začnají růst ty sprasené hygrophili (neuměl jsem je stříhat tak jsem jim ustřihl vždy jen špičku a tu zasadil a ten křivej paskvil pod ní zahodil.) A z pupečníku se teť snažím udělat koberec před těma kamenama. Tak uvídím jo a ještě jsou tam 2 stonky Hygrophila guyanensis no tak nevím. Klidně mi poraď te. Ješte jsem přemýšlel o 17l nebo 25l akva tak to ještě promyslím. Tak jestli na to máte nějaký názor nebo radu tak raďte
Všichni ti lidi se ti snaží pomoci a to na základě tvých dost nepřehledných a domotaných informací. Kapánek vděku a slušnosti by neuškodilo.
Nevymluvej se tady na nějaké proudění vody nebo co.
Raději dopřej té bettě co plánuješ akva ve kterém se jí bude žít dobře. To znamená hromadu rychlerostoucích rostlin na začátek a topítko. Zase se budeš divit že máš řasu.
No ty kráso, četl jsem všechno, co jsi napsal, pro jistotu dvakrát, i prezentace jsem ti prošel a proto jsem napsal to, co jsem napsal... Já myslím, že týrat je ve sklenici vyjde nastejno, jako týrat je ve větší sklenici a že jsou ryby ségry jsi nějak zapomněl napsat. No ale kámo, dělej jak myslíš bro, třeba se pletu a máte to všechno v cajku a je fakt špatná voda, to by byl fakt pech...
No i ode mě vše, držim palce všemu živýmu...
Ty hele,jak tak koukám a čtu,problémy se ti táhnou od prosince počínaje parmičkami a pokračujeme bettou a ted krevetky,navíc se tu rozčiluješ nad svojí hloupostí,protože cpeš ryby do zavařeninovek,ryby s krevetama přehazuješ jak mouku v lince...ty se zavři do koupelny a žij tam...ano přežiješ,ale jak budeš vypadat...
Hele uklidni se jo.
Beta dostala nemoc z toho že byla v nevhodných podmínkách s málem rostlin! Žádný filtr ale rostliny.
Tak lidi když jsem si tohle přečetl na mobylu málem jsem s ním jeb* o zem. Citbum kámo prosím tě. od tebe jsem dostal už nějakou docela moudrou radu tak proč jsi teťka napsala to co jsi napsal. Ty ryby a krevetky jsou ty sestřiny a za 4 dny dou zase k sestře do 30l (postupně). Takže myslím že lepší než je týrat ve sklenici. tohele i další věci by ses dozveděl kdyby jsi si přečetl to co jsem psal předtím. K bette. Akvárium se zabíhalo 3 týdny s minimem rostlin a pak týden ještě s pupečníkem a tou hygrophilou. A příčina ůmrtí je mi naprosto známá. A to infekční vodnatelnost viz prezentace. Hlavní problém byl, že jsem neměl v akváriu filtr. Voda tedy stála a v akváriu probíhala málo biologická filtrace proto jsem musel vodu měnit co 3 dny a i tak byla asi pro rybu dost jedovatá (teplota byla 26 tak to mě příjde dost). Teť jsem pořídil filtr a až sestře vrátím ty její červený potvory a ryby. Tak zkusím další bettu a kdyby to opět nešlo byla by řasa špatné testy vody atd... tak už se u mojí babičky zabíhá 25L nádrž. A jestě pro toho genia o trochu níže. Jak jsi prosím tě chlapče přišel na to že tam liju vodu s chlórem. Dávám tam vodu vždy alespoň 6h odstátou kterou ještě ohrívám topítkem na 23 stupňů a silně vzduchuji a až potom liju do akva. No ode mě vše
Krevetky mám momentálně jen v šestihranu. Objem vody je tam nula, nula nic. Párkrát se mi stalo, že jsem to přehnala s krmením voda začala smrďet a dva dny za sebou jsem vyměnila skoro celý objem nádrže. Vždy jsem dala vodu z kohoutku přímo a docela chladnou. Jediné, co to s nima provedlo, bylo, že se skoro všechny do druhého dne vysvlékly.
Já nechávám vodu odstát aby se srovnala teplota, jelikož nevěřím teplé vodě z bojleru. Ale s chlórem při výměně do 30% objemu problém nebude.
Ja měnim v 10l asi jen dva,jestě jsem uhyn nezaznamenala,mam jich kolem 70 kusů,tak je možny,ze v tom mnozstvi se to ztrati,ale nevim o uhynu..
mám opačné zkušenosti, při čerstvé vodě úhyny krevetek dle množství vyměňované vody až do 50 %,co ji nechávám odstát, je to ok.
O sestřině akvárku nevíme nic, takže těžko věštit příčinu úhynů...
O tvém víme, že je v něm tak 6-7 litrů vody a v tom málu byla Betta, která podle mě uhynula kvůli nevhodným podmínkám (nezaběhlá malá nádrž založená bez rostlin, pak rostlin málo, nízká teplota, ryba brzo). Teď v tě troše vody, kdovíjakých podmínkách a kdovíproč tři dny bez filtru je 8 (!!!) dalších ryb, které tam rozhodně nemají co dělat a krevety. Tedy u tebe bych to nesváděl na vstupní vodu, ale opět na podmínky v nádrži...
Takže místo nadávání si se sestrou sedněte a přečtěte si základy akvaristiky a ty navíc podmínky potřebné pro chov ryb, které momentálně týráš...
nikdy jsem nenechávala odstát,jen plus minus stejná teplota...Pokud nechová Crystalky,ty jsou citlivy,tam už je dobra voda z RO...
No jestli tam dáváš čerstvou vodu s chlórem, tak to se nediv, že ti hynou. Vodu nech odstát minimálně 24 hodin, raději 48.
Tak pokud hynou tobě i ji,tak je tam něco špatně,sestra tam lije vodičky,tak at je přestane lit a vyměnuj denné vodu...
Nechci zase nadávat
ale původní dotaz byl že sestře uhynuly krevetky pak si koupila další a zase postupně uhynuli a teŤ si koupila další ale musel je dat ke mě kvůli té vodě a me taky hynou proč? Myslím že se na tom nic nezměnilo v průběhu.
Ty krevetky jsou u mě v 9l nádrži i s pár rybama jako azil. je to nádrž b jménem ultra miníčko a ano jsou tam po té uhynulé betě.
A já prosil o radu. zda třeba máme špatnou vodu nebo sestra dává přípravky a proto jí hynou a mě jedna uhynula jen kvůly změně prostředí nebo tak. OK? Jo a když budu měnit vodu každý den co si myslíš že se stane? jak dlouho mám čekat než vyprchá chlór? Díky
Fajn,tak ted měnte tu vodu každej den a uvidiš...Chvili pišes o sestře pak zase o sobě,původni dotaz byl jiný,ted už se to motá moje,tvoje,sestry dohromady...Ty krevety jsou daný po ty bettě co zemřela...
no ale uhynula mi jen jedna tak nwm.
Tak kojenecka by byla vhodná,tu vodu pokud jsou problemy bych měnila každej den,při úhynu je po 5 dnech dost malo...
No prezentaci k sestřiné nádrži nemám a momentálně se řeší problém se zelenou vodou a to totální dezinfekcí a znovu založení. takže asi foto nic neřekne ale u mě jsou v ultra miníčku jako azil než si to dokončí a zaběhne. aby nemuseli být někde ve sklince tak alespoň tohle. jsou tam tak 10 dní první 3 dny byly bez filtru.pak výměna vody a filtr. po 5 dnech další výmena. akvárium je to zaběhlé po té Bette, jsou tam s nima ještě asi 8 rybek.už různé zbytky 4 razbory trpasličí 3 dania perlová a 1 tetra ohnivá. Vstupní vodu sice v prezentaci nemám, ale jse stejná jako u Do Pokoje tak se můžeš mrknout.A Úplně stejnou vodu používala i moje sestra. Napadlo mě že by používala vodu kojeneckou. jestli y to něco řešilo. máme tady totiž všude problém s vyšším obsahem no3 na vstupních vodách.Ve studni máme přes 50mg/l a řádová
sopravlov.imunis.cz/… není tak zlá tak nwm.
počkej,ale ted se bavím o krevetkách od sestry...a tobě taky umíraj,a co testy vody,jak probíhá udržba,máš nějakou prezentaci...pošli foto...Jo pardón krevetky mě nikdy moc nezajímaly...nějak mi to nesedí...
no jo ale já žádnou nedávám a taky mi jedna zemřela
myslím si ,že to bude tou chemii,krevetky jsou velice citlivé,na takový sajrajty...A taky mohly být sežrány,teda,pokud jste nenašli mrtvolku..
Jo pardón krevetky mě nikdy moc nezajímaly, ale jejich název v obchodě jsou Red cherry myslím.
Svleky mohly být způsobeny změnou chemismu vody, a úmrtí má milion příčin, vysoké hodnoty dusičnanů a dusitanů, velmi tvrdá voda, stres že změny, nicméně nevím jaký krevetky jsi tam dal?
Zdarec mám na vás dotaz. Moje sestra má nanoakvárium 30l od aquael má tam pár nějakých malých rybek a krevetky. Ale vždy když si je koupí tak ne jen že se nemnoží ale tak do 2 měsíců postupně vychcípají. Tak sem si říkal že si za to může sama. pač přidává různé zázračné vodičky nějaký Bactego,Seachem flourish, preasten, a uhlík od dajany. no ale teť měla problém se zelenou vodou a mě zrovna chcípla betta v ultra miníčku. Tak jsem dokoupil závěsný filtr sunsun a pro pokus ješte listy mandlovníku a šupnul je tam opět tak týden tam byly dokonce jsem našel i asi 5 svleků a včera mi jedna umřela. Vodu dolévám z vodovodu viz! prezentace Do Pokoje
Zajímavé a neumím říct proč tomu tak je. já mám populaci red cherry od roku 2008 zhruba v roce 2011 jich z původních 6 bylo asi 600 a světlých bylo také minimum (ale občas nějaká byla) jelikož mi přišlo že 80L je pro ně málo část sem přestěhoval do větší nádrže. V obou nádržích se krevety množily dál ale množství světlých až průhledných přibývalo. Do té osmdesátky jsem moc nezasahoval populace se ustálila na cca 500-600 ks a momentálně je tam poměr světlých a červených tak půl na půl a moc se nemění. V té dvoustovce je poměr podobný přesto že jsem se snažil pár let třídit. Od roku 2009 jsem měl i caridina red Crystal původně 5 ks a po 10 letech a mnoha rozdaných kusech jsou všechny stále krásně vybarvené dnes je jich asi třetina černých některé dokonce čistě bílé. V roce 2017 jsem založil experimentální nádrž s oběma druhy (neocaridiny i caridiny) zatím oba druhy žijí množí se, ale red cherry musím redukovat jinak by caridiny převálcovaly. I v tomto akváriu jsou neocaridiny cca 1:1 syté a ty téměř průhledné ale caridiny jsou všechny plně vybavené. Z těchto zkušeností jsem čerpal při psaní předchozích příspěvků.
Ano súhlasím.Ak krevetky pochádzajú z chovu kde to búchal chovatel jedno cez druhé,tak sa stále bez poctivej selekcie budú rodiť i svetlé jedince.Ak už takúto nestálu populáciu máme,museli by sme poctivo selektovať kus po kuse minimálne 4 roky a aj to nedáva záruku,že získame úplne ustálenú populáciu.Je o dosť jednoduchšie už ako tak ustálenú získať a ju vylepšovať vlastnou selekciou.Aj svetlé jedince ak sú z populácie kde boli tmavé kusy,budú dávať i tmavé potomstvo.Genofond krevetiek je tak rozsiahly,že keby sme do populácie neprimiešali žiadnu novú krv,tak sa nič nedeje.
5 25.03.2019 15:34 Bella [1049] - Rostliny ad postupne vybledavani krevetek - moje laicka zkusenost
V zari 2012 vypusteny 2 cerveny cherryny a 4 prusvitny, jen tak na zkousku, jestli se v mem akvarku chytnou. Od te doby jsem zadne krevetky nepridavala. Dost jsem jich za tu dobu rozdala (tak 500+). A tady je to trochu srandovni - lovim je rano, ten den kdy je mam nekomu dat. Pred praci, takze pospicham. Ktery krevetky jsou nejlip videt? Ty nejcervenejsi. Tech vylovu za tech nekolik let uz bylo opravdu dost. Obavala jsem, ze mi pri takovym postupu, kdy se zbavuju v podstate nejsyteji zbarvenych jedincu casem vyblednou. Prislo mi to i logicky. No, a nezda se.
-děkuji za odpověd ,pouze jsen se chtěl utvrdit ve svém názoru ,na řadu Vámi zde publikovaných příspěvků
Na toto není 100% černobílá odpověď. Záleží na genetice, zde konkrétně na tom, z jakého chovu krevetky pochází, jak důsledně a v kolika generacích probíhala předchozí selekce. Můžete koupit krásné sytě vybarvené kusy, u kterých přesto bude velká část potomků výrazně světlejší.
Nie je tomu tak.Mal som niekoľko rokov red cherry bez primiešania novej a stále boli krásne krvavo červené ako sakury.
Je úplně jedno jestli bude chov samostatný. Neocaridiny mají přírodní zbarvení téměř průhledné a pokud chováme barevné tak se každé další generaci vyskytnou jedinci z méně výrazným zbarvením podle kvality krevet je jich méně nebo více pokud tyto jedince neodstraníme a budou se dále množit v následujících generacích bude vždy horší poměr barevných x méně barevných (až průhledných). Toto se u caridina crystal neděje a to ani v případě black i red dohromady. Ano může se změnit zbarvení ve smyslu jiných fleků ale krevety "neprůhlední" jako neocaridiny.
-vysvětlete mi prosím ,proč by zrovna v případě samostatného chovu ,caridina black crystal ,neztratí svou barevnost
I jeden druh ztratí barvu
Chovat je lze ale podmínky to chce uzpůsobit caridinám. Taky je třeba neocaridiny značně redukovat protože caridiny se v tomto složení pomaleji množí. Pokud se jedná o první pokus chovat krevety (což soudím podle dotazu) tak bych doporučil začít pouze s jedním druhem a až časem se pokusit o společnou nádrž pro oba druhy.
Takže lze chovat neocaridina red cherry s caridina black crystal, aniž by se zkřížily a ztratily barvu?
Ta krevetka stále opečovává to jedno vajíčko..
Aha. Nejpravdopodobnejsi varianta je shoz vajicek kvuli stehovani (=jina voda).
Já myslela ze bych nepřehledla ty vajíčka... Jako že by už byly zralý na vylíhnutí..
"Přece bych je 14 dní neprehlizela" - ale ano
ony jsou ti prckove opravdu opravdu titerni
(i po 14ti dnech
) Ale klidne se mohlo stat, ze krevetka vajicka odhodila - vzhledem k tomu, ze je mas 14 dni bych to na to i videla.
Ahoj, mám 14 dní krevetky. Včera jsem u jedné objevila vajíčka.. Dnes ráno však měla jen jedno.. Je možné že jakoby potratí vajíčka? Nemyslím, že by se už narodily. Přece bych je 14 dní neprehlizela. Čumím tam pořád. Děkuji
Moc děkuju, tak to se jim asi daří holkám
svlečka...
Hlavně ji tam nechej,krevetky ji zbaští...
Ahoj, je toto svlečka nebo mrtvá krevetka? Děkuji
Aktivní uhlí už je pryč a místo toho je rašelina ve filtru, voda jak v Amazonce a pH aktuálně teď 7,2. Ono těch šneků bylo dost ale abych ulitami zvedal takhle pH, nevím, aktivní substrát už je doma.
pH také zvyšuje aktivní uhlí nevím proč ale je to tak. Ulity asi taky něco přidají ale s CO2 a všemi tvými výluhy mi to pořád moc nesedí.
Seachem Matrix bez reakce v octu, stejně tak flexi obklady. Jediný co už mě napadá tak když jsem hubil ploštěnky no planarii tak šli do kytek i okružáci. Ti totiž zalezli do substrátu a tam zkoncili.takze nějaký vybírání ulit ze dna proběhlo jen na povrchu
No v téhle velikosti nádrže mě napadlo že by to mohly ovlivňovat svlečky ale to by jich tam muselo být tak 100. Takže zase nic. Co ten substrát? Zkoušel si ho?
Cca 30, ale jaký by měly vliv na pH?
Ještě mě napadlo kolik je tam krevet?
Pro jistotu jsem ještě udělal test octem, žádná reakce, koupání kamenu ve vodě z reverzní osmózy nepřineslo zvýšení pH ani zvýšení vodivosti vody. Objednal jsem aktivní substrát od Dennerle když už od nich používám vše pro krevetky ale netuším čím to je. Zkusím ještě Matrix v octu.
Udělal bych pokus do jedné sklenice s RO vodou bych dal kousek substrátu a do druhé ten Dragon stone( nějak mu nevěřím) a zkusil po pár dnech změřit pH třeba to něco ukáže.
Někde jsem četl, že bez substrátu se jim mohou deformovat končetiny.
Jen aktualizuji, ale pořád nechápu proč se tak deje, ve filtru je aktivní rašelina, voda hnědá, v akváriu listy dubu, mandlovníku a trochu olsovych šišek a CO2 a těžko se dostávám s pH pod 7. Jako jedinou možnost už vidím výměnu substrátu třeba za ebi gold aby mi pomohl udržovat pH i on.
A máš je bez substrátu a bez možnosti se schovat? Malá kreveta po narození není o mnoho větší než buchanka a pokud se nemá kam schovat je i pro rybičku velikosti 1 cm vítanou potravou. Takže pokud to má být odchovna krevet za mě určitě bez ryb.
Já bych je klidně dohromady dal. Já mám dvě akvária s malými živorodkami a krevetkami a bez problémů se krevetky množí.
živorodky a krevetky dohromady určitě nedávej,živá potrava je výborná...Substrát bych jim tam nějakej dala,aspon trošičku..
Já tam substrát klidně dám
jen jsem se ptal, zda je to možné. Přemýšlel jsem ze si udělám odchovnicku pro mladé krevetky a zivorodky, takže tam bych substrát asi nedaval
Možné to je ale má to spoustu nevýhod. Je nějaký důvod proč?
Ano, určitě by to šlo. Ale proč nemůžeš substrát? Nebylo by to pro ně lepší?
Dobry den, chtel bych se zeptat, zda mohu chovat krevetky v akváriu bez substrátu. Mam pro ne 12l akvarium a chtel bych tam umístit jen nejaky větší trs christmas mechu. Je to možné? Děkuji
Ph uhlí zvyšuje ale nemám s tím zkušenosti. Vím že když se nechá v akvárku dlouho, tak spíše škodí než pomáhá. Maximálně nechat týden - 14 dní a ven. Předpokládám, že jsi ho tam nasadil pro odbourání přípravků proti hlísticím co jsi tam dával.
Uhlí pH zvyšuje ale při KH 4 to není nic radikálního. Dragon stone sem nikdy neměl tak nevím. Myslím že nejpravděpodobnější je že ti pH zvyšuje ta sůl kterou upravuješ vodu. Víš co to má dělat?
Jak dlouho tam máte to aktivní uhlí?
Určitě ho nedávej do filtru pokud chceš přidat doporučuji do nějaké vaničky přímo do akvaria. Ale ty parametry se mi nezdají nemůžeš mít v akváriu něco co ti pH zase zvedá? Do vody z RO stačí poměrně malé množství CO2 aby srazilo pH někam k 6.
rybicky.net/atlasostatnich/krevetka_cervena_var_red_cherry
Zbarvení se může lehce měnit dle barvy substrátu (ideální je tmavé dno) nebo i dle hierarchie, krevety postavené nejníže mohou být až téměř bezbarvé jen s několika málo červenými tečkami na těle.
Ale 26.1.jsi řešila úhyn krevetek a už tam dáváš další. Jak myslíš, že to skončí.
Myslím že je to ta samá red cherry, ale jen přírodní varianta.Asi budou skřížené dva druhy.
PS: Ještě dej fotku toho akvária aby to přežily.
Dopřej jim dost důkladnou aklimatizaci.
0 01.02.2019 19:02 Danča Animals – Co je to za druhy?
Dobrý den. Dnes jsem si pořídila nové krevetky a jsou tam dvě odlišné barevné varianty. Nevíte co je to za druhy? A nevadí, že jsou spolu? Děkuji
Vodu máš podľa mňa úplne v pohode
Cyklohentán napsal: Oni majú po vyliahnutí asi 1mm ďakujem a hodnoty vody su dobré?.
Oni majú po vyliahnutí asi 1mm
Malé krevetky sú také malé, že pokiaľ na ne človek nemá "oko", ani si ich nevšimne. Navyše tam máš mech.
Nerieš. Buď v poho.
Cyklohentán napsal: Iba sú schované . V horšom prípade ich niečo zozralo myslíš? Mi to príde divné kedže jedná stále behá hľadá a td. A ostatné nevidím
Edit- Inak hodnoty vody su dobré? Veľmi sa do toho nerozumiem poprípade ako ju upravit
Iba sú schované
. V horšom prípade ich niečo zozralo
0 28.01.2019 18:49 lubos123 – Krevetky pomoc
Dobrý večer
Ja by som sa rád opýtal mám krevetky red cherry všimol som si že samička nosí vajíčka neviem presný dátum kedy som si toho všimol ale viem kedy ich mala bolo to 23.1.2019 vtedy som spozoroval že už nemá viac ako polku vajíčok tak som hľadal príčunu a nakoniec som objavil na machu 3 malé krevetky tak som sa potešil že už su malé a na druhý deň už nemala žiadne vajíčka už viac ako 3 dni vydávam iba jednú malú krevetku neviem kde su ostatné..a či su vobec naživu . V akvárku mám osadenstvo 4 ks redcherry a 2 ks japonica potom 4ks razbora bororas a 3 ks razbora maculata a 2 piskôrky akvarko mám husto osadené javskym machom a egeriou pH vody 6,8 KH 15 a gh 10 hladinu mám mastnú čo sposobuje isto krmivo pre rybky používam práškové z prídavkom mastných živín a td.. Krevetky prikrmujem granulkamy pre živočíchy na dne (dnes krevetky zajtra rybky nekrmím ich naraz) filter používam vonkajší CO2 kvasnice kislík používam sem tam elektródu mohli ostatné uhynut a prežiť iba jedna? Sú niekde schované? Možný kanibalizmus? A japonica má vajíčka včera som si ich všimol
Ja som to pred mesiacom robil, už sa jej aj vyliahli
Možné to je krevetku musíš opravdu hodně vystresovat aby se svlékla když nosí vajíčka a změna vody určitě ke stresu přispěje ale pokud bude vše ostatní bezproblémové můžeš se dočkat i potomků
Chtěl jsem se zeptat, koupil jsem si ke crystalkam neocaridiny Black/Blue, několik má vajíčka. Změna parametrů vody by měla zapříčinit že pustí vajíčka,nejsem si myslel. Vajíčka mají pořád,takže můj dotaz zní jestli je možné že i při větší změně chemismu donosí vajíčka a vyklubou se z nich krevetky
Moc dekuju, zkusím a kdyžtak bude koule jen s kytkami..
Jednou jsem radil akvaristovi, kterému vyhynuli šneci, nemohli jsme za boha zjistit proč a nakonec jediné, co připadlo v úvahu, byl nějaký chemický sajrajt v místnosti, ale ok. Šneky zkus.
Ok tak tam nechám jen kytky, a šneci by tu chemii ve vzduchu zvládly myslíte?
V tom s p.JŠ souhlasím,žádné spreje a ani chemie...ta koule,psala jsi průměr 35cm,na výšku má kolem 27cm,tu mám já,a je to hrubých 13,5 litrů...
Pardon, přehlédl jsem. Ale. Teď si uvědomuju. Spreje, laky na vlasy. Tím by se krevetky daly pozabíjet. Zrovna krevetky bych do tohoto prostředí nedával.
Když máš kouli a jde ti o krevetky - proč ji prostě nedáš na okno? Já tak krevetky mám a je to značně blbuvzdorné. Jen je třeba znát minimální teploty v zimě a maximální v létě a použít rostliny, co to dají.
Kam máš orientovaná okna a jak máte doma teplo/zimu?
Žárovky volím individuálně. Za základní považuji 11W, ale dávám i méně nebo více. Podle toho jak rostou rostliny nebo otravují řasy.
Druhé akvárium je stále v záběhu.
P.S. Kde jsi sehnala 20l kouli? Bežně se prodávají největší 12-14l.
Ja mam taky kouli,osvětlení mam stolní led lampičku,stačí..
A prosím, když dám nad 20ti litrovou kouli lampičku, potřebuji nějaké speciální světlo nebo stačí klasická třeba LED žárovka? Jak silna? Budu dělat krevetkaria dvě. Jedno v kouli druhé v akva. Tam bude klasické osvětlení, ale u té koule nevím jak to pojmout..
CO2 se dá použít i na snížení pH ale asi kvasnice nebudou to pravé.
CO2 je vcelku pro tvé rostlinky zbytečné a při předávkování můžeš otrávít krevetky.
Mělo by to fungovat
0 06.01.2019 22:26 lubos123 Dobrý večer chcel by som sa pochváliť novým akvárkom s krevetkami... Kedže som sa tak cca pred mesiacom rozhodol. Založiť si nové akvárko tak som zavítal do akvaristiky kde mi pán predavač oznámil že konci tak že mi da čo mi treba za babku tak som súhlasil tak mi dal celé akvárko z 5 krevetkami 3 slimáčikmi a kopu rastlinami kedže ja som prišiel domov z akvarkom tak mi nevyhovoval jeho tvar tak som sa rozhodol jeho veci premiestniť do druhého akva povyberal som veci štrk som presipal. Nepremíval som ho nadekoroval som a nalial starú vodu ktorú som dolial novou potom som vsputil krevetky voda ma teplotu 24° filter beží akvárium mám zhora ktité kusom skla aby mi nepadal prach a neunikalo teplo... Krevetkam sa asi darí kedže mám za sebou 2 zvleky a samička nosí pod bruškom vajíčka co2 vi vyrábam z kvasníc a kislík používam stlačený vzduch v pet. Fľaši osvetlenie je dostatočné koľko hod denne svietiť ?
To by malo fungovať. Možno stačí počkať aj menej
Jirko prosím, pokud budu zakládat krevetkarium bez filtru, osázím ho rostlinami, popřípadě dám šneky a nechám 2 měsíce než přidám krevetky? Samozřejmě měnit pravidelně část vody? Moc děkuji za odpověď..
Souvislosti: To akvárko je brutálně čerstvě předělané. Eleocharisem. Stačí trochu víc krmit a řasa eleocharis sežere. Pokud se krevetky věnují řase a detritu, je to i zbytečné. V pohodě by vydržely dva týdny úplně bez žrádla, pokud mají řasy a detrit, vydrží výrazně déle. 15 krevetek v 30. litrech!
Nevím,nechci se vám do toho montovat,ale chov krevetek a rybiček není o tom,kolik vydrží a snesou,vy z nich děláte pokusné králiky...sorry...
Akvárium je zajeté už skoro rok, ale původní krevety po pár měsících odešly do vecnych lovišť kvůli použití no planaria a uhynutí plžů a ploštěnek se zvýšily dusičnany, to je moje teorie. mám tam 15 krevetky ve 30-ti litrech
Záleží na tom, kolik krevetek máš. Jestli začínáš a máš 10-20ks, tak je vůbec nekrm. Předpokládám, že je máš v zajetém akva, kde už se usadil život tj. biofilm a řasy. I pokud by sis založil nové a dal tam mech či microsorum z jiné nádrže, budou mít pastvy dostatek.
Pokud máš rozjetou kolonii čítající 10ky či 100ky kusů, pak už je nutné krmit. Já používám hlavně spařenou kopřivu a občas přilepšuji vločkami pro ryby, vařenou mrkví či dýní, patentkami.... co se namane. Pokud máš filtrující molucké nebo dajánky, tam už je nutné více a specificky krmit
No proto jsem psal více méně jednotvárnou. Ale vím že je to plný života. Ony tam samozřejmě mají i cholla Wood a rostliny, ale nechci jim tam toho cpat moc. Zkusím na chvili dýní a uvidí se.
Když to za tři hodiny nežerou, tak to vytáhni.
P.S. Řasy a detrit nepovažuju za jednotvárnou stravu.
Potřeboval bych poradit jestli krevetam vadí více méně jednostranná strava na začátek. Mám kameny porostlé přisedlou řasou s přídavkem detritu, po výměně filtru. Krevety to vesele likvidují. Když jim dám Snow flakes tak si toho nevšimnou. Zkusím dýni, ale zajímá mě když mají dost rasy která jim evidentně jede, jestli to není zbytečné
Mám pár miníček bez filtru, bez topítka, bez světla. A vše roste a krevety si žijou spokojeně a ve většině se i množí... Fakt stačí to nechat na přírodě a dát tam co nejvíc kytek - doporučuji růžkatec, v tom si u mě doslova rochní.
Taky bych přidal rostliny. A pozadí. No a jestli jsou tam jen krevetky, tak bych skoro psal jak JirkaScobak a vyhodil bych ten filtr. Funguje to. Aspoň teda mně.
Hledej šmudlo, je tu vlákno na Darování rostlin. Navíc z tvého profilu netuším odkud jsi.
Rostliny samozřejmě jeste přidám. Nemel byste někdo přebytky rostlin? A svetlo taky planuju
Koupil bych normální světlo a zasadil rostliny.
Já bych přidal rostliny.
Tak zatím v provizorních podmínkách. Co byste vylepšili?
Ot
Je tam truchu rias na skle ale inak ok
Že to AQ na druhé fotce je plné špíny na skle, bordelu na dně. Nejspíš nedostatečná údržba.
Ale jestli se ti to líbí
OT
Jak to myslíš s tým svinčíkom?
OT
Pěknej svinčík
Se substrátem ani jedním chybu neuděláš
S 12l bych se na filtr taky vykašlal. Mám taky malé krevetkárium a jedu bez filtru úspěšně už několik měsíců. Jde to bez filtru a topení, jenom se světlem.
Na substráty v tak malém objemu hodně opatrně, jestli s tím nemáš zkušenosti, tak nejlépe vůbec. Dal bych tam písek a přidal jen detrit z nějakého odkaleného zaběhlého akvária a nechal rostliny, ať se snaží.
Jestli chceš pohyb vody, tak si filtr dej. Rozhodne to ničemu neuškodí. Ale potřeba to není. Krevetky jsou čistotné. Taky je mám bez filtru a slepá hladina se mi netvoří.
Nebude to mít vliv na běh akvária.
Přečti si muj článek, další otázky piš pak.
Zaráží mě, že se nebude hýbat hladina. Nebude to mít vliv na běh akvária? Za substrát mam v plánu Rataj profi soil, nebo aquaclay ground. Jaký na to máte názor?
Přečti si
scobak.blog.sme.sk/… Stačí ti nejjednodušší akvárium. Přesněji - v nejjednodušším akváriu máš největší šanci a krevetky v něm budou spokojené.
Ja ich chovam bez filtru v 10L. Plné rastlín, filter by bol zbytočný
Na fotke je to tmavšie, skaredšie. Su tam aj okruzaci a levatky. Dno piesok + staré dno
Děkuji za rady
ano plánuji red cherry. S tím filtrem váhám. No uvidíme jak se to vyvine
Jaké krevetky? Red cherry? Co přesně bys potřeboval vědět?
Začni tím že založíš akvarko s dostatkem rostlin. Jediné co potřebuješ je nějaké to to dno (za mě křemičitý písek) a osvětlení. Topítko (pokud je nádrž v pokojové teplotě) ani filtr u těchto krevetek potřeba není. Pokud bys filtr přecijení chtěl, tak stačí něco malého. A pak to nech pořádně zaběhnout, zhruba dva měsíce bez krevetek. Ony nemají rády čerstvé nádrže. Od začátku bych nasadil malé užitečné šneky (okružáky, levatka, piskorky).
Dobry den, potřeboval bych pomoci s chovem krevetek. Jak mám začít? Mám k dispozici 12L akvárko. Za všechny rady budu moc rád ;)
" Napadla mě flaška s úzkým hrdlem + návnada" - tak tak, treba sparena kopriva. Me na ni nejvic lezou tak druhy az treti den, tak abys nebyl na zacatku zklamanej, ze to nefunguje.
Prosím o radu či tip na odchytovou past na krevetky. Mám ještě venku vaničku, kde jsem původně umístil rostlinky po větší předělávce, že je později použiji a rozdám. Přesto rostlinek zbylo dost, díky dobrým podmínkám se hodně rozrostly a navíc jsem v nich objevil krevetky. Odchytit je klasicky je nemožné, vanička je plná kořínků (hlavně ludwigia). I přes nízké teploty a první mrazíky před měsícem rostlinky i krevetky žijí. Napadla mě flaška s úzkým hrdlem + návnada.
Hi.
First of all this is Czech/Slovak forum. No English here. Sorry. Im sure you can find another forum in English.
Anyway, as for your shrimps' breeding problem, I think there can be more reasons. Nobody knows anything about your aquarium, water, how many shrimps you have (you might have females only), if you see eggs, if there are fishes, they can eat small shrimps etc., so it is not possible to determinate exact reason...
0 24.11.2018 05:39 Ayush – Ayush
I have ben trying to breed my red cherry shrimp fro very long. i have read that its very easy to breed shrimp. i have done anything to breed shrimp bt its not being successful.
The site i followed is
www.fishkeepingguide.com/…
i am new to this forum. so can anybody help me out
4 21.11.2018 21:47 HPetr Měl jsem pár cherry na zahradě na verandě. Několik dní byla teplota i jen 7stC a normálně to přežily. Plavaly, žraly.....
Ideálne 20 - 26C Znášajú i nízke teploty/záleží od populácie/ no menej sa potom množia.Čítal som jednu štúdiu, red cherry sa najviac množila pri 26C.Nad 32C smrť.
Měl jsem 20 litrové akvárium umístěné na zimu v místnosti, kde se netopilo(mamka tam zimovala muškáty). Teplota prostředí se pohybovala okolo 15°-17°C. Po třech měsících v takových podmínkách jsem nepozoroval úhyny, ale ani bohaté přírůstky, jako v nádrži, kde udržuji teplotu na 22°C. Chovám neocaridina Red rilli.
Když mi poprvé přišly krevetky, přišly mi poštou. Bylo to v zimě a líný pošťák naložil balík do auta večer a celou noc stálo venku na mraze. Když mi balík přišel, vrazil jsem do něj teploměr a voda měla 3°C. Krevetky přežily všechny. N. davidi snáší nižší teplotu dobře, jen v teplotách pod 18°C se prý tolik nemnoží. Nevím. Já je měl vždy při 22°C, jen přes léto měly teplejší vodu.
0 21.11.2018 19:56 Maq Prosím pěkně, jaké jsou zkušenosti s nejnižší teplotou pro chov krevetek Neocaridina davidi?
Momentálně mám v akvárku 17°C a mají mi přijít krevetky, je to moje první zkušenost s krevetkami...
Děkuji za odpovědi i Anthraxovi.
Vím že samečkové můžou reágovat na samičky zvýšenou aktivitou, ale zatím to bylo vždy jenom pár poletujících kusů. Teď mi začala po akvárku lítat skoro půlka celkové populace, takže jsem se na první pohled docela lekla.
Obecně jsou potvůrky v nové nádrži nějaké aktivnější...
V které fázi dochází vlastně k oplodnění? Až jsou vajíčka pod zadečkem nebo tam doputují už oplodněná?
môžu za to samičky a ich feromony - samčekovia na to reagujú a snažia sa nájsť podla signálov samičky - takže prvá varianta
To vypadá na první variantu.
Zdravím, moje krevetky, které mám cca třičtvrtě roku, dneska změnily chování. Zhruba měsíc jsou v nové nádrži a dneska začala část z nich (asi půlka) urputně plavat po akvárku. Ty větší, robustnější a lépe zbarvené (řekla bych že samičky, dost jich i nosí vajíčka) se v klidu pasou. Ty menší, hubenejší a méně zbarvené (převážně asi samečci) docela lítají po akvárku, ale nesnaží se opustit vodu.
Mám jenom očekávat větší populační boom nebo mám vyhlížet nějakou katastrofu?
Mělo by to tak být, ale taky to nemusí znamenat nic dobrého. Všechen můj úhyn měl takovou skvrnu. Ale nechci plašit, jinak je to normální ovejčení.
oki rozumím,odlovím ryby,nechám krevetky samotné