Jaké rostliny
0 26.10.2016 09:59 Sju4321 Prepáčte zabudla som na veľkosť. Klasická 200-vka(100x40x50cm)
Takže odporúčate znížiť stav echinodorusov?
Vallisneriu by som podstrihávala, mám predstavu, že by mohla nahrádzať aj plávajúce rastliny(45 cm výška vodného stĺpca + 20 cm po hladine)
čo by ste odporúčili dozadu miesto echinodorus amazonicus?
čo sa týka druhov? nebudú sa biť medzi sebou?
Jak velké máš akvárium? Když do něj plánuješ 6 velikých Echinodorů a Valisnerii Giganteu, (která dorůstá až do 120 až 225 cm - dle atlasu), to si teda představuju hodně velkou nádrž.
Jinak Všechny Anubiasy, nejen coffefolia ale i Afzelii musíš navázat na kořen nebo na kámen, ne zasazovat do substrátu.
To, že některá rostlina má trošku odlišné požadavky podle atlasu ještě neznamená, že se jí v tvém akvariu nebude dařit a naopak. Musí se to vyzkoušet, každé akvo je jiné a rostliny se často chovají různě v téměř totožných podmínkách.
Schází ti tam velikost akvária. Jinak 3x Echinodorus Marble Queen nedoporučuji je to ohromná rostlina časem vyrůstající z akvária.
0 26.10.2016 09:07 Sju4321 – Rastlinky?
Ahojte,
chcela by som prekonzultovať môj výber rastliniek pre akvárium.
Keďže sa v nich veľmi nevyznám(neviem ktoré si navzájom konkurujú, ktoré žijú v symbióze a pod.), chcela by som radu od Vás.
Snažila som sa vyberať podľa ich požiadaviek(svetlo, teplota, pH, tvrdosť vody) dostupnosti(e-shop) a samozrejme ako sa mi daná rastlinka páčila. O druhovom spolunažívaní však neviem nič.
Ešte by som chcela dodať, že dno je čierny kremičitý štrk(1-2 mm), pozadie tmavo modrá tapeta.
Rastliny:
Predná časť - Eleocharis minima (8-10x), Cladophora Aegagropila (3x)
Stredná časť - Eleocharis vivipara (3x), Anubias Afzelii (4x), Echinodorus Marble Queen (3x)
Zadná časť - Hygrophila Siamensis(3x), Echinodorus Amazonicus(3x), Vallisneria Gigantea/Spiralis(4x)
+ na koreň(mangrový či ako sa to píše
) - Anubias coffefolia (2x)
U týchto rastlín som našla vhodný prienik, čo sa týka nárokov na svetlo,pH,tvrdosť a teplotu vody. Akurát u Vallisnerie som si všimla, že kH by sa malo pohybovať v rozmedzí od 10-25 čo je v orovnaní s ostatnými(5-12 kH) trošku viac. Nedarilo by sa jej? Vallisneriu by som veľmi chcela.
Ďakujem
Starší reakce
Díky, kouknu na to
děkuji za názvy rostlinek, prohlédnu si je. Nechci si v akváriu udělat poušť s kaktusy, jen mě napadlo tam nějak zakomponovat jednu rostlinku, která by třeba vzdáleně tyto rosliny připomínala. Nechci tam z rybek dělat ražniči
To jsem pochopil
Zas tak moc jich tam není. Ani nemusíte každou proklikávat, stačí najet myší na název a vyjede vám fotka. Dá se to tak projet za pět minut, třeba vám něco vzdáleně kaktus nebo sukulent připomene
Zdravím. Jakou nejlépe kobercovou rostlinu mohu použít do popředí akvária, aby nechutnala ampulárii a krunýřovcům? Pogostemon mi úspěšně likvidují....
já nechtěla dávat přímo kaktus do vody, to nejde. jen jsem chtěla něco co třeba vzdáleně tyto rostliny připomíná a je určené do akvária.
my už těch "pár" máme a už se nám jich na parapety víc nevejde
jen jsem chtěla nějak oživit akvárium nějakou třeba tučnolistou akvarijní rostlinou a zkrátka nemám čas prohledávat tisíce rostlinek v atlase.
Děkuji
a dvakrát
A nebude tedy lepší založit synovi terárium s nějakou malou ještěrkou a oblíbenými rostlinami, než zkoušet namodelovat kaktus do akvárka...? Jak psal Vaaclav, asi by to šlo, ale aquascaping je už asi trochu vyšší level...
martawech napsala: bohužel nikam jinam mě to právě nepustilo, když jsem to chtěla dát na fórum, tak prý že mám prohledat starší příspěvky, což jsem udělala a výsledek byl nula a stejně mě to pak nikam dál nepustilo. Takže když mě to přesunou bude to super. A jen k reakci, zrovna bych nesrovnávala umělé nebo plastové dekorace s živnou rostlinou. Založila jsem akva kvůli mému synovi a ten má tyto rostliny moc rád, tak mě jen zajímalo, jestli existuje něco podobného. Samozřejmě je to rozdíl vodní rostliny a ty co milují sucho. A ještě děkuji, že jste mi alespoň něco napsal na rozdíl od toho co hned dává palce dolů.
Pokud má syn rád kaktusy a sukulenty, tak mu pár těch kytek pořiďte. Dneska se dají sehnat i mrazuvzdorné kaktusy a sukulenty, což má výhodu v tom, že tyto kytky se dají celoročně pěstovat venku. Zimní pohled na skupinku zasněžených kaktusů, agáví a juk je k nezaplacení a navíc bude syna vést k uvažování o tom, že všechno v přírodě má svůj řád a běží podle určitých pravidel.
Obávám se, že to z principu nejde. Kaktusy a sukulenty se stavbou těla přizpůsobují podmínkám, konkrétně vysokým teplotám za relativního nedostatku vody. Jsou schopné vodu zadržovat.
Vlhkomilné rostliny mají problémy právě opačné, a také podle toho vypadají.
Někteří umělci to řeší tak, že instalují kořen svým tvarem připomínající suchomilné dřeviny (baobab) a na jejich větve aranžují chomáčky drobných rostlin.
Ne vždy to na mě působí přirozeně, ale možné to je.
Aquascapeři napodobují přírodu ale inspiraci si berou v té nad vodou. Dělá se to celkem běžně z mechů nebo ricie která je přivázaná na potřebný tvar.
Možná by se dala využít rostlinka
rybicky.net/atlasrostlin/mayaca_fluviatilis
Její tenké páskovité lístky vzdáleně připomínají trny kaktusů a pokud by byl zasazen pomocí Horácmatek větší trs výhonků, mohlo by to trochu připomínat trs kaktusů. Bacopa monniera svými ztloustlými lístky trochu připomíná sukulent. Krátké výhonky by mohly vzdáleně připomínat nějakou Crassulu nebo Euphorbii. Jinak ale nechápu, proč se o něco takového snažíte. myšlenka ryb vznášejících se mezi kaktusy nebo sukulenty je neskutečně vzdálená realitě a neexistuje na Zemi lokalita, kde by něco takového dlouhodoběji existovalo. Může se sice stát že prudké deště zaplaví nějakou lokalitu s kaktusy či sukulenty a zmíněné rostliny se ale brzy dostanou na sucho. Ostatně, sukulence znamená odolnost proti suchu, což rovněž popírá Vaši ideu. Četl jsem sice kdysi článek o tom, že v Americe zkoušeli kaktusy pod vodou v akváriu, ale nakonec zjistili že kaktusy krátkou dobu přežívají pod vodou leda když je přesycena kyslíkem a ten módní záchvěv brzy skončil.
Doporučuji mrknout na paludária, tam by se jistě nějaká inspirace našla
.
(Ten záporný palec byl "dorovnán" )
bohužel nikam jinam mě to právě nepustilo, když jsem to chtěla dát na fórum, tak prý že mám prohledat starší příspěvky, což jsem udělala a výsledek byl nula a stejně mě to pak nikam dál nepustilo. Takže když mě to přesunou bude to super. A jen k reakci, zrovna bych nesrovnávala umělé nebo plastové dekorace s živnou rostlinou. Založila jsem akva kvůli mému synovi a ten má tyto rostliny moc rád, tak mě jen zajímalo, jestli existuje něco podobného. Samozřejmě je to rozdíl vodní rostliny a ty co milují sucho. A ještě děkuji, že jste mi alespoň něco napsal na rozdíl od toho co hned dává palce dolů.
Brzy vám to správce přesune do sekce rostlin, tady se řeší technické problémy s fungováním webu...
Ale zajímala by mě ta myšlenka. Dát do akvárka kaktus, byť jen vzhledově... Prérijní biotop?
Nicméně se obávám, že nic takového ve zdejším atlasu není. Koneckonců, není nic jednoduššího, než to zkusit, odkaz atlasy / rostliny, je to i s fotografiemi...
Každopádně nevymýšlejte kraviny, přijde mi to stejně uhozené, jako ponorky, lebky, potápěči a pod.
0 21.10.2016 13:16 martawech – kaktus nebo sukulent
Dobrý den existuje nějaká akvarijní rostlina, která je alepoň trochu podobná kaktusům či sukulentům? Děkuji za odpovědi
Starší reakce
Děkuji určitě se na ně podivám některý jsou moc pěkný.
Jarda
U akvaristiky je to jedno, hodně záleží jaké je počasí kvůli přepravě.
0 11.10.2016 07:42 JardaP – Jakou rostlinu
Zdravím Vás všechny chtěl bych Vás poprosit co by jste mě doporučili za rostliny?. Nějaké né moc náročné.
A ještě jedna věc švagr mě říkal že bych měl počkat do jara ohledně rostlinek. Myslíte že je to tak jak u obyčejných kytek, že se doporučuje sázet na jaře?? Nebo je to jedno u akvaristiky?
Díky všem
Jarda
To je vtipny
tak to fakt nevim. To uz pak leda slozeni vody, ze by na to melo vliv....
Ahoj, já mám červený skoro celý akva, Ludwigie (sp mini super red, rubin, peruensis) Cabomba piahyuensis. Problém je v tom, že já ty krevetky, co jsem si od pána vzal, vůbec nekrmím a problém s ožíráním rostlin nemám.
Ja si myslim, ze to tak nejak bude. Mam tam i ludwigii super red, ale ta je nezajima.
To je fakt zajímavé
Máte v akvárku i jiné červenající rostliny kromě téhle minialternanthery?
Já popravdě nevím co vlastně u červenajících rostlin má za svědomí červenou barvu, ale není to třeba právě to, co si ty krevetky chtějí z nějakého důvodu doplnit?
Pokud bych to ilustrovala na mrkev, dejme tomu že by jim chyběl karoten, tak by ze vší dostupné zeleniny šly právě po mrkvi
Asi ujetá teorie, ale fakt je tohle zvláštní úkaz
Samotneho by me to zajimalo. Treba jim chybi neco, co naleznou v ty rostline. My jim to nedali a ty treba jo... mozna by stalo za to, koupit jim nejaky komplexni krmivo a pozorovat, jak se budou chovat. Zatim jim davam jen svoje co jim susim.
Zajímavé, že jste druhý člověk, který tvrdí přesně to samé a to, že mu japonicy žerou A. reineckii mini. Nicméně od toho prvního jsem si je vzal a mých A. reineckii mini se ani nedotkly...
problém bude jinde než v krevetách
Asi jo, i když si myslím, že je krmím dost a pestře. Ale tahle kytka jim opravdu chutná
I když se tvrdí že in-vitro pěstované rostliny mají submezní listy přesto přechod pod vodu může dělat problémy už pro velikost rostlin. Musíš krevetkám asi nabídnout lepší krmení.
To urcite ne. Rostla, ze jsem ji nestacil strihat. Krasne vybarvena. Ted je tam nova invitro a zerou ji zase.
Asi ti ta rostlina neroste a odchází proto ti jí krevetky zbaští. Do zdravých rostlin se určitě nepustí.
Ahoj, muzete mi prosim poradit nejakou nizkou cervenou rostlinu misto Alternanthera reineckii 'Mini', kterou mam v akvariu ted, ale totalne mi ji likviduji japonici? Vzdy z ni zustanou jen stonky. Jinych rostlin si nevsimaji. Dekuji!!
Starší reakce
Do atlasu novou rostlinu bez fotky nedávám. ještě nevíš co ti z toho vyroste.
Buď rád. Budeš mít tu červenou bez práce. Co by za to jiní dali.
Myslím, že záhada vyřešena. Z Británie mi došlo tohle.
Barclaya takovouto hlízu nemá. Takže se pravděpodobně jedná o australskou a velmi podobnou Ondineu purpureu (po novém Nymphaea ondinea), která je víc do červena, než barclaya.
P.S. Tato rostlina zde v atlase uvedena není. Nedá se s tím něco udělat?
en.wikipedia.org/…
Starší reakce
Pepan: Taky doufám. Neznám nikoho, kdo by zakládal akvárium se striolatou, bude to čistý experiment
.
kocmim: Mohu poskytnout docela dost Ceratophyllum demersum. Je to moc příjemná rostlina na začátek na zastínění hladiny (ideálně, pokud nemáš filtr nebo je slabý), "pracuje" okamžitě a nezakořeňuje, takže když ji nepotřebuješ, prostě jí trochu vyházíš nebo dáš pryč úplně.
Taky mám dost monosolenium tenerum - příjemné do tmavších koutů, ale použitelné i na světle.
Pokud nemáš daleko do Bratislavy nebo máš někoho, kdo by ti dovezl, ozvi se.
To akvárium může vypadat zajímavě. Doufám že sem dáš fotky.
1 23.09.2016 15:50 kocmim – poděkování
Díky všem za názory, budu o tom přemýšlet
A považuju se spíš za začátečníka, to akva je sice staré, ale já ho mám teprve dva měsíce. Ale nějak se mi líbí ten pohled, když před pár týdny to byla zařasená žumpa a postupně to začíná být pěkně akvárko, přebudovavané tak jak se mi libí.
Nicměně, nakonec to asi udělám tak, že budu mít menší počet druhů
Na obrázcích ukazují toto:
www.google.sk/… což je jiná barva, než, jakou jsem u barclayi v minulosti měl.
Přesto nemám velké oči. Budu rád za jakoukoli barclayu. A pokud bude tahle červená nahodou jiná, je to jen bonus navíc.
Barclaya longifolia (Red) a ty normální budou zřejmě jedny a ty samé. Podle toho jak jí dopřeješ takovou máš barvu.
Nerozporuju, že začátečník může udělat chybu.
Nenapsal jsem: "vím, koupím to, nasadím a jede to". Některé druhy jsem strčil do sklenice s vědomím, že se jedná o experiment. Byl jsem si vědom rizika neúspěchu, ale chtěl jsem to zkusit.
Nelámu tě na svůj přístup. Píšu sem, protože se kocmim ptá speciálně na toto a já si myslím, že obecně standardně začátečníkům doporučovaná ruleta s více druhy nemusí být jediná možná cesta.
Teď trochu zariskuju, ale dám sem představu akvária, které mám v hlavě a chci realizovat (když to nevyjde, budu za neschopného, vím o tom):
Potřebuju přesvědčit manželku, aby mi dovolila oživit poslední vetší akvárium u nás doma, 85x30x30. Doufám, že objednané a zaplacené tři kusy Barclaya longifolia (Red) dorazí z Británie poštou. Doufám, že někde seženu ještě dvě další, obyčejné. Mám dohodnutého kluka s vetším množstvím Cryptocoryne striolata (ještě nevím cenu, ale snad ji přežiju). Stavím na dvou druzích, ale pokud to bude náhodou fungovat, bude ono akvárium vypadat fajn.
Pokud si mám rozbít hubu na kryptokorynách, tak si ji možná rozbiju teď. Ale věřím, že při tomto počátečním nastavení mám mnohem větší šanci, než kdybych na to šel jinak.
Pepan napsal: I začátečník může občas udělat nějakou chybu a proto tady tohle fórum je. Aby si člověk mohl pokecat o své zálibě a získat zkušenosti od jiných. Když píšeš že jsi v posledním roce "upgradoval" 19 akvárek a 11 jich jede bez problémů, to je úspěšnost cca 57% a to trochu odporuje tvrzení o tom že na začátku vím, co chci nasázet, koupím to, nasadím a jede to. Ono je vlastně fuk, jestli koupím více druhů po jednom košíčku, nebo pár druhů po více kusech. Pokud se akvárku daří, po nějaké době se stejně majitel dostane do fáze, že kytky přerostou a musí se redukovat. Navíc, málokdo má pouze jedinou nádrž a pokud nakoupím více druhů, můžu ty nevyhovující po čase přesunout do jiné nádrže. Mám tedy stejný názor jako Petulinakk. Radši nakoupím více druhů s rizikem, že vše v nádrži nevyužiju než omezit počet druhů. Akvaristika je totiž taky srdeční záležitost a člověka pořád láme něco nového, co ještě doma neměl.
Odkud jsi jestli to není tajné, rostliny lze získat i zadarmo nebo za symbolickou cenu (poštovné).
I začátečník může občas udělat nějakou chybu a proto tady tohle fórum je. Aby si člověk mohl pokecat o své zálibě a získat zkušenosti od jiných. Když píšeš že jsi v posledním roce "upgradoval" 19 akvárek a 11 jich jede bez problémů, to je úspěšnost cca 57% a to trochu odporuje tvrzení o tom že na začátku vím, co chci nasázet, koupím to, nasadím a jede to. Ono je vlastně fuk, jestli koupím více druhů po jednom košíčku, nebo pár druhů po více kusech. Pokud se akvárku daří, po nějaké době se stejně majitel dostane do fáze, že kytky přerostou a musí se redukovat. Navíc, málokdo má pouze jedinou nádrž a pokud nakoupím více druhů, můžu ty nevyhovující po čase přesunout do jiné nádrže. Mám tedy stejný názor jako Petulinakk. Radši nakoupím více druhů s rizikem, že vše v nádrži nevyužiju než omezit počet druhů. Akvaristika je totiž taky srdeční záležitost a člověka pořád láme něco nového, co ještě doma neměl.
Neříkám ani ň na názor, že když dvakrát zkusím to samé, dopadne to pokaždé trochu jinak*. Podmínky nemohou být úplně stejné, péče nebude nikdy stejná.
Teď obnovuju nádrže, které jsem v minulosti měl a kdybych měl u akvárií, která se už zaběhla, porovnat minulost a současnost, pak je současnost jednoznačně lepší. Víc umím, mám zkušenosti, a důsledněji se držím toho, co jsem napsal níže - méně rostlinných druhů je více. Tehdy jsem cpal do akvária rostlinu, když se mi líbila. Dnes se spíš umravním a řeknu si, že se mi ona rostlina nikam nevejde. Taky s rostlinami nehýbu a když jednou někde jsou, nechávám je žít a jsem rád, že jsou pěkné. Tím, že se v akváriu nehrabu tolik, jako jiní, do jisté míry eliminuju "neprosperitu" rostlin a prosperitu řas. S řasami bojuju, jako každý, nicméně, když už se mi podaří nastolit rovnováhu a vznikne blbuvzdorné, životaschopné akvárum bez řas, netrápím se myšlenkami, že bych něco chtěl překopat. Nechám to tak klidně x let. Pak na to někdo kouká a diví se, jak je možné, že mám akvárium bez řas, s pěknými rostlinami a s živočichy, kteří se tváří spokojeně.
Další věc je, že když dám na začátek jen dva druhy rostlin (nebo jen jeden druh), porostou mnohem lépe, než ve společnosti jiných. Snadněji se chytnou. A zrovna to může byt druh, který by v "rostlinné loterii" neobstál. Pokud vidím, že jeden druh vedle druhých nefunguje, zkusím mu někde udělat rezervaci (dvě rezervace s různými podmínkami). A až když mi vychcípe v té rezervaci, pak vím, že je to druh pro mě asi příliš těžký.
V tuto chvíli mám 22 nádrží a něco přes 60 druhů rostlin.
* Za výjimku považuji, když do svého 35l akvária narvu 6-7 Vallisnerii gigantea - to zaroste vždy úplně stejně
.
Jirko, ani já nejsem už začátečník (i když do zkušeného akvaristy mám daleko), a většinu rostlin co jsem si dala do nového akvárka už jsem dřív měla, takže vím jak vypadají, jak se asi chovají, co zhruba potřebují...
Přesto, moje nynější akvárko je prostě jiné než to původní, a navíc i když vím jak ty kytky vypadají a jak vyrostou, s konečným vzhledem si stále pohrávám a měním ( a asi ještě chvíli budu), a to mi dovolí právě jen větší množství druhů.
Já myslím že jen málokdo si rostlinky zasází na první pokus tak jak už pak zůstanou napořád.
Aspoň já, když do akvárka koukám, tak si vždycky říkám "a tohle bych mohla ještě vylepšit..."
Přidat reakci
1 ...... [16] ...... 67
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 52603x