Krevetky - chov
0 25.12.2011 17:15 aoelcz – počet krevetek v akváriu
já mám 14 var. red cherry a 2 (náhodou přinesené) var. palmata na 30l + 3 surmovky (helenas) to mam taky pěknou rezervu
jen se zeptám, možná hloupě.. četl sem že je dobré dávat určitý druh listí, teď si nevzpomenu do akvárka a třeba i šištice olší. na delší dobu namočit a pak dát do akva chci se zeptat co je na tom pravdy a co za listí až to bude aktuální použít..
Denticulata kterou sis vybral nemá 5 cm, má max. 3, je to drobná krevetka. Třeba japonicy jsou větší. Koktejlu bych se nebála.
Jak píše dole triscene, jsou dravé i mírumilovné krevetky, tam by byl problém asi jasný.
Při kombinaci různých druhů mírumilovných krevetek se některé druhy navzájem kříží a některé ne, tady na webu je o tom spousta info.
Třeba tady
rybicky.net/forum/6920-krizeni-krevetek
Mohlo by se hodit i
rybicky.net/forum/10594-krevetky-pocet-krevetek-v-nadrzi
a spousta dalších...
0 25.12.2011 14:00 triscene –
Re: h76 treba si hlavne precitat o danom druhu ktory chces, su aj masozrave krevetky s klepietkami a tie by tvoje ryby nemali radi a ide aj o to ci chces mat jednu cistu formu..alebo budes tam mat neocaridiny red cherry a sakury a zaroven aj prirodne formy a bude sa to tam miesat halabala.
ja mam v 110ine japonicy a neocaridiny (tie sa medzi sebou nekrizia) a v 38icke mam CRS a CBS (tie sa medzi sebou krizia)
100?
Já chci mít akvárko pro rostlinky a ryby, krevetky tam budou jako doplňující obyvatelé. 100ks po 5 cm, tak to by nebylo akvárko, ale krevetkovej koktejl. Ještě by mě zajímalo, jestli se dají kombinovat různé druhy krevetek, aniž by vznikl nějaký problém.
10 ks v 500l nebude ani vidět
tím hodně jsem myslela třeba 100ks... Pokud to ale bude snadno se množící druh, tak se jejich počty stejně zvednou samy
0 25.12.2011 12:53 - – Rafidy
Ak vo veľkom prestriháme tak nie je vylúčené,že krevetky nepôjdu obžierať a že sa im takto toxín nedostane do tela.
Citát wiki: Raphides môže vyvolať závažné toxické účinky tým, že uľahčí priechod toxínu cez bylinožravcov kožu, keď tkanivo obsahujúce raphides obsahuje toxíny. Smrteľná dávka pre myši je okolo 15 mg / kg.
Jasné,že krevetky niesú ako myš.Vylúčiť sa to však nedá.
0 25.12.2011 12:49 h76 – Kolik?
Díky všem za odpověď. Hodně, to je dost divokej pojem. Původně jsem měl v plánu 5ks. Když hodně, zkusím kusů 10. Jestli je budou panceřníci stresovat, tak to budou mít smůlu, protože sumečky tam chci na 100%.
0 25.12.2011 12:38 - – Rafidy
Jedno zabudol autor dodať,že aj krevetky dýchajú žiabrami a ako sám píše tak sa môžu(teoreticky)ihličky zabodávať.Ak sa teoreticky môžu zabodávať rybám tak sa môžu aj krevetkám.Inak plne súhlasím.Bežne prestrihávam napr.Ludwigiu repens(aj vo veľkom množstve)pri red cherry a nebadám žiadne hynutie kreviet.
Děkuji za upřesnění. Člověk toho na těch internetech přečte tolik, že už si nemůže být ničím jist.
Myslím že ne, tedy pokud by to nebylo tak malé akva kde by tyto rybky neměly co dělat tak jako tak.
Mám krevetky ve cca 100l se sekavci a zpočátku jsem se taky bála aby se krevetky nestresovaly, protože sekavci jsou hodně čilé ryby, věčně někde šmejdí... Ale krevetky je berou úplně s klidem, pokud sekavec náhodou do nějaké "narazí" tak uskočí, ale neprchá. Pokud sekavci šmejdí okolo, i v těsné blízkosti, krevetky se vůbec nevzrušují
Stručně - hodně
Jen podotýkám že u soukromých chovatelů lze nakupovat podstatně levněji, pokud byste kupoval větší množství tak už by to mohl být slušný rozdíl.
...někde varují před stříháním anubiasů, kvůli krevetám...
Rafidy šťavelanu vápenatého...
Nidke jsem nezaznamenal, věrohodný poznatek, že by k nějaké nepříjemnosti v této souvislosti došlo.
Proč by se tak stát nemělo, vysvětluje Reeve, kterého si dovolím ocitovat:
...O Anubiasu (a také kryptokorynách) se lze na webu dočíst, že jako všechny rostliny z čeledi áronovitých (Araceae), i on obsahuje ve svých buňkách nebezpečný šťavelan vápenatý, podobně jako proslulá pokojová rostlina Dieffenbachia. To všechno je pravda. Ale jen částečná, proto dovolte malé upřesnění:
Šťavelan vápenatý se v rostlinných buňkách vyskytuje v podobě dlouhých jehlicovitých krystalků (tzv. rafidů). Tyto krystalky rostlinám slouží jednak jako dočasná zásobárna vápníku a také jako částečná ochrana před býložravci, protože při požití se jehličky zabodávají do sliznic a dráždí je. Některé rostliny (příkladem je uvedená Dieffenbachia) těchto rafidů obsahují velké množství, takže při požití mohou být sliznice v trávicí soustavě natolik podrážděny, že člověk může i zemřít.
Bylo by však velkým omylem, kdybychom se domnívali, že jde o výlučnou vlastnost čeledi áronovitých. Rafidy ze šťavelanu vápenatého se nacházejí u celé řady rostlin, dokonce i u těch, které člověk běžně konzumuje (například chřest).
Z akvarijních rostlin jsou rafidy obsaženy nejen v buňkách Anubiasů a kryptokoryn, ale i celé řady dalších, například Ludwigií a Vallisnerií. Za normálních okolností tyto rafidy nemohou rybám (natož krevetkám) škodit minimálně ze dvou důvodů:
Za prvé proto, že jsou uzavřeny uvnitř buněk, takže se běžně nedostávají do vody.
A za druhé proto, že jsou ve vodě nerozpustné, takže nečiní vodu nijak "jedovatou".
Přesto si dovedu představit situaci, kdy by rafidy mohly být v akváriu zdrojem problémů pro ryby, (nikoliv pro krevetky). Mohlo by to být v případě, že naráz porušíme příliš mnoho rostlinných pletiv (například při protrhávání rostlin), takže se do vody uvolní spousty šťavelanových jehliček, které se mohou zabodávat do citlivých rybích sliznic (například do žaber) a budou je dráždit. Dodatečně - dobrou! (Už jsem to vzdal před vámi...
)
0 25.12.2011 10:15 aoelcz –
Re: h76 do 500 l akvária asi hodně
záleží to na tom jaká bude potenciální plocha objektů v akváriu, množství úkrytů atd.. netroufnu si říci.. Tak mě napadlo nejsou třeba krevetky přítomností pancéřníčků a krunýřovců stresované..? teď myslím menší akva..
0 25.12.2011 09:00 h76 – Kolik?
Zdravím, v současné době zakládám akvárium a chtěl bych do něj nasadit i krevetky, které mi pomohou s bojem proti řasám. V aq bude asi 500 l vody, bude hustě osázené. S ryb plánuji hejno neonek a ještě hejno nějakých jiných terer (možná krvavé, žhavé apod. s výběrem druhého druhu se zde určitě poradím). Na dno chci dát hejno pancéřníků (asi 20 ks štěrbáků). Dále bych chtěl v aq chovat ještě hejno p. černopruhých (6ks).
Chtěl bych se proto zeptat, kolik budu moci v mém akvárku chovat krevetek. V akvaristice jsem viděl prodávat takové průhledné velké tak 3 - 5 cm, po 39Kč za kus (předpokládám že to jsou Caridina multidentata), tyto se mi docela líbí, proto bych koupil třeba tyto.
Díky za rady.
H.
0 25.12.2011 03:03 aoelcz – copak je to za krevetku
přinesl sem si s mými k. red cherry také asi k. palmata nejsem si jistý..
kříží se palmata s cherry?
0 25.12.2011 03:02 aoelcz – krevetka
red cherry se mi kráásně vybarvila.. s tím jak vypadala ve zverimexu se to nedá srovnat
Děkuji za odpověď, snad si z naší diskuse a úvah ten jemuž je pomoc určena odnese to podstatné. Čas již pokročil, takže dobrou noc.
Teď už jsou to jen spekulace, ale pokud se něco podobného stane, je vhodné změřit NH4/NH3 a pH. Ale jak píšu - jsou to jen spekulace. Podobně, jako ty o "zanesení něčeho jedovatého" do akva znečištěnýma rukama...
Výměna části vody by měla být samozřejmostí, současné čištění filtrů nikoli, jak IMO správně konstatujete.
Tak NO3 je snad objasněno a teď ten Váš názor na to co je možnou příčinou těch potíží?
Tak nějak to vidím. Ale mohu se mýlit. Jen mi přijde nepravděpodobné, že by se v akva rozkládalo tolik organické hmoty, aby "armáda nitrifikačních bakterií" byla schopna během několika hodin vyprodukovat takové množství NO3, které by po odstranění části jejich konzumentů mohlo zahubit krevetky...
Tak jestli jsem to dobře pochopil, tak v předmětným akváriu by k nárůstu dusičnanů ani po odstranění významné části plovoucích rostlin nemělo dojít natolik, aby to způsobilo úhyn těch krevetek.
Zkuste vyjít z odhadu, na konci jakého N by měly ty NO3 stát.
Jinými slovy - jaké dusíkaté látky (jakého původu) by se v takové nádrži měly rozkládat? A jaký by tedy mohl být jejich pravděpodobný objem? A nakonec - jak hodně by se mohla zvýšit koncentrace NO3 odstraněním části jejich konzumentů?
Těžko určit nějaké přesnější hodnoty. Poučte mě. Pokud jsem úplně mimo mísu, tak bych chtěl znát Váš názor na věc.
Dořešme ještě ty NO3.
O kolik by se mohla podle vás zvednout přes noc koncentrace NO3 po redukci plovoucích rostlin?
A ještě mrkněte sem:
rybicky.net/nadrze/12978
Dobrá, pokud je moje úvaha mylná, tak jaká je podle Vás příčina těch problémů?
Přes noc?!
Můj názor je ten, že tím odstraněním plovoucích rostlin došlo k jejich nárustu, protože je neměl kdo sežrat.
Když připustím, že i NO3 mohou krevetám ublížit, tak už jen zodpovědět první část otázky = kde by se tam přes noc vzaly?!
...Podle mě je to reakce na zvýšený N látky, kterých jsou právě plovoucí rostliny velmi dobrými komzumenty...
Které
N látky máte na mysli a kde by se v tak velkém akva (112 l) přes noc vzaly?
(Bluemonster:
...všetko šlo v pohode žiadne úhyny nič! až včera som pretrhal akvárium teda odstránil som okrehek a ostrihal pistii korene a na druhý deň ráno som nachádzal jednu mrtvolku za druhou žiadne výmeny vody, nič!)
0 24.12.2011 22:27 - – Re: romant
romant napsal: Prostě příště to nechce tu redukci kořenů dělat v takovým množství a neodkaloval bych při tom, ani nečistil filtr, to třeba za další týden, tak aby nedocházelo k většímu narušení biologický rovnováhy.
Presne tak.
jedna možnosť
akvakrevetky.wz.cz
dno napr. flexiobklady čierny , lepšie sú tmavá dná aby vynikla farba krevetiek ... dekorácie korene alebo skalky ...
Mám v plánu si pořídit k akva ještě krevetkárium.Objem asi 35 litrů.(35x35x30)
Nevíte někdo nějakej odkaz na článek nebo stránky kde je vše dobře přehledně popsáno.Jáké dno,rostlinky atd.Nějakou představu mám.Ze začátku asi Red Cherry,Jávskej mech,zarostlé dno atd.Písek asi jemnější.Děkuji za každou RADU nebo odkaz.
Hezké svátky.
Prostě příště to nechce tu redukci kořenů dělat v takovým množství a neodkaloval bych při tom, ani nečistil filtr, to třeba za další týden, tak aby nedocházelo k většímu narušení biologický rovnováhy.
0 24.12.2011 13:04 JagerMaister no bude to asi tým ... vodu som vymenil, hodnoty som nikdy nemeral korene boli dlhé a zarastali do machov
Podle mě je to reakce na zvýšený N látky, kterých jsou právě plovoucí rostliny velmi dobrými komzumenty. To následný čištění filtrů mě příjde jako kontraproduktivní opatření, který tu situaci může paradoxně ještě umocnit. Měnit a zase měnit vodu, to mě příjde v tomto momentě jako to správný opatření.
Hodnoty vody meriaš.Aspoň občas?Píšeš,že si strihal korene pistie-načo?
Aj rastlinky môžu pri strihaní púšťať do vody nežiadúce látky.Nap.Anubias.Netvrdím to však o každej.
To je mi moc líto... nemohl jsi mít třeba špatně opláchnuté ruce od mýdla, natřené nějakým krémem, nebo držet v ruce něco co by potom mohlo být pro krevetky toxické (rozprašovač nebo různé "vůně/smrady" do bytu, postřik na kytky, pozlacené jmelí...)? Člověk si někdy neuvědomí co vše mu prošo rukama...
Nepálíš třeba v místnosti nějaké vánoční "nadělení" jako františky apod?
Nabízí se i možnost že ostříhané rostlinky něco uvolnily do vody, ale to se mi nezdá, ve zdejších atlasech se o tom nic nepíše, ani jsem tu nečetla nikoho negativní zkušenost...
0 24.12.2011 10:44 JagerMaister potrebujem radu ... mám krevetkárium 112 l viz.
rybicky.net/nadrze/13485 všetko šlo v pohode žiadne úhyny nič! až včera som pretrhal akvárium teda odstránil som okrehek a ostrihal pistii korene a na druhý deň ráno som nachádzal jednu mrtvolku za druhou žiadne výmeny vody, nič! white pearl zbelely a zdochly prečo ?
0 24.12.2011 03:18 aoelcz – dotaz listy, šišky olše v akváriu (přidání)
Starší reakce
Moc díky za vysvětlení. Zkusím naposledy dooupit a uvidím.
Díky za dovysvětlení
každopádně jsem ráda že už je to ok a držím palce aby to tak bylo nadále
Přidat reakci
1 ...... [60] ...... 111 112
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 89263x