Rostlinám se nedaří
Týdně měň 1/3 vody trochu zvedni osvětlení a kup si nějaké komerční hnojivo stačí s draslíkem a stopovými prvky. Pokud myslíš tekuté CO2 tak to je dobré tak na řasy a ne na všechny. Je to vlastně hodně zředěná desinfekce.

Ahoj moc diky za radu, s tim novym osvetlenim a co2 setem je to jeste hudba daleke budoucnosti, je mozny se tam jeste neco zmeni.. zkusim teda pridat na tom svetle, tenkrat jsem to snizil protoze se mi zacali tvorit rasy, co muzu udelat s tim co2? diky
edit: s tim PMDD to u me bude slozitejsi, ziju v DE a nejsem si jisty jestli ho tu dokazu sehnat, existuje nejaka snadno dostupna alternativa?
Podle mě svítíš málo postupně bych po půl hodinách přidával. S hnojivem opatrně kup si PMDD ale bacha na to nové světlo 130w v ledkách je opravdu hodně a to už to chce s rostlinami a CO2 umět.

Ahoj vsem, chtel bych pozadat o radu mistni zahradniky. Mym rostlinkam se az na vyjimky nedari, listy sklovati, zloutnou, nektere listy se rozpadaji, stonkovky jsou ve spodu bez listu. Svetlo v akvariu mam 2xT8 30W a 1x36W LED. Svitim 8 hodin denne plus jednu hodinu LED. Hnojeni jsem pouzil pouze kulicky do dna od JBL 7+13. Parametry vody jsou KH 4,0, pH mezi 7,5-8,0, NH4 0,05, NO2 0,01, NO3 20mg/l. Dle Tilmanovi tabulky mam CO2 skoro na nule, mereno i brzo rano pred zapnutim svetel a parametry defakto stejne. Proto bych chtel od vas zkusenejsich vedet, zda a cim mam pripadne prihnojit, jestli pridat dobu sviceni atd. V planu mam nakup CO2 setu viz.
www.rostlinna-akvaria.cz/… a vymenu komplet krytu i s osvetlenim (planuji LED s cirka 130W, kryt uz mam ve vyrobe) ale vse je otazka penez a casu. Proto bych rad vedel, zda mohu aspon neco zmenit uz ted. Tekute CO2 plus treba nejake hnojivo atd. Predem dekuji za kazdou rady. Martin
Starší reakce
Pozdravujem a prosím o radu skúsenejších: V hlavnom akváriu (
rybicky.net/nadrze/19205) mám nejaké rastliny, ktoré si tam rastú v pohode (v podstate všetky, čo vidno na fotke). Z času na čas sa snažím spestriť novými, inými, ktoré sa mi páčia viac a nahradil by som nimi iné. No nedarí sa, napr. Hemianthus, Blyxa, Alternanthera, Pogostemon (aj erectus, aj helferi), tie mi proste zhnijú po chvíli.
Na tom by nebolo nič také zvláštne nebyť skutočnosti, že mám maličké 12 l akvárko, v ktorom udržiavam rovnaké podmienky (živiny vo vode, CO2, úroveň svetla, i piesok rovnaký, len samozrejme podstatne plytší), je tam len zopár krevetiek a jeden malý ancík a tam mi spomínané rastliny rastú úplne v pohode, teraz nedávno som mal polovicu dna hrubo zarastenú bezchybným Hemianthusom (v druhej polovici je zmes Alternanther mini, teraz i Blyxa, nejaké malé Ludwigie), ktorý som všetok vyhodil von a späť zasadil riedko a zase sa rozrastá. Dobre, podľa meraní je tam o čosi viacej draslíka a železa, ale nie som si istý, či je to tým, lebo aj keď sa v hlavnom akváriu pokúsim navýšiť, nemá to nejaký dopad. A v malom svietim o čosi kratšie (len v čase, keď v hlavnom akváriu svietia silné svetlá), to by malo skôr prekážať ako pomôcť.
Myslel som, že v hlavnom akváriu je problém prerybnenie, pred pár týždňami som zredukoval rybky, ale z hľadiska rastlín sa nič nezmenilo. Tak mi vŕta hlavou, či nemôže ísť o nejakú vzájomnú neznášanlivosť rastlín, hlavné podozrivé sú Echinodory, ktorým sa tam veľmi dobre darí a korene majú samozrejme všade. Každý týždeň im pri koreni odtrhnem riadnu kopu listov (lebo ich veľa vždy zase narastie), tie sú dosť aromatické (dosť ich cítiť po celej miestnosti), z miesta odtrhnutia sa možno do vody dostávajú aj nejaké látky a možno i tie nejako vadia? Ja už neviem...
Samozrejme by som sa mohol proste zmieriť s tým, že niektoré rastliny mi proste nejdú, len ma nenechá na pokoji skutočnosť, že o 5 cm vedľa v susednom akvárku rastú krásne.
Starší reakce
Podívej na svoji aktuální fotku. Máš pocit, že je většina plochy plná tak, že bys musel něco vytrhávat? Máš pocit, že máš v akva "niečo krajšie"?
Dělat to já, postupuji podle svého návodu:
scobak.blog.sme.sk/… , což v praxi znamená, že ze všeho, co máš, zachovám pouze skleněnou nádobu akvária a možná ty předěly ve dnu (pozadí bych považoval primárně za "lapač řas"), dám do zadní části dva nebo tři echinodory, zapnu nad nima dohromady jednu úspornou 11W žárovku a měsíc budu koukat, jestli to funguje. Pak budu řešit, co dál.
peky1128 napsal: No mam tam same narocnejsie rastliny chcel som nieco krajsie v akva.neviem ako by som to zabiehal s nejakymi jednoduchsimi a potom ich vytrhal ci len dosadzal nove narocnejsie? Co píše Shimamoto je jedna věc a evidentně je na tom kus pravdy (určitě sáhni po drátěnce). Druhá věc je, že koukám na tvůj aktuální obrázek a máš šíleně málo rostlin a ještě jsi (můj názor) nepoužil ani jeden jednoduchý druh, nic na rozběhnutí akvária. Já sice nedávno použil v jednom akváriu alternantheru rubru na rozběhnutí, jenže to jsem si speciálně vybral jedince, který byl už asi 4x větší, než v košíčku a "dobrovolně" rostl v akvaprodejně v prodejním akváriu.
Udělej problematický výběr rostlin do začátku a můžeš se pak stavět na hlavu.
Na vodni kamen ocet a houbickou opucovat, pak dobre oplachnout
Je to jedno z největších tajemství akvaristiky, tak to nikomu neříkej - krycí skla se musí aspoň jednou do měsíce vypucovat. A když to uděláš dvakrát za měsíc, kytky budou ještě raději. Normálně stačí houbička a voda, ty budeš muset nejspíš už sáhnout po drátěnce a saponátu. A samozřejmě pak skla důkladně opláchnout čistou vodou. Toť vše

No, nedostává se do akvária tolik světla, jak by mohlo, tak si to přeber, co je lepší, jestli svítit záživkama a nebo svítit zářivkama, ale pře hadr.
Edit: Jak píše kolega pode mnou, taky možnost, já tedy sázím na jistotu a tou je kyseliny citrónová, nasycenej roztok a do něj namočenej hadr udělá skoro všechnu práci za tebe.

Když chceš poradit, musíš uvádět co nejpřesnější informace a tyhle s prominutím plky jsou na dvě věci a nechtěj po mě, abych psal jaký.

Měl by jsi si aktualizovat prezentaci tam totiž píšeš něco jiného. Pokud jsi strčil Alternantheru do rohu tak se nediv že ti neroste ta chce pořádné světlo a CO2.

0 28.01.2016 16:08
peky1128 [2] - Rostliny Cawte, mam doma cca 120 l akvarium, cisty objem je nieco cca 90 l ked odratam dno a pozadie. Mam tam osadene rastliny Cabomba caroliniana, Alternanthera reineckii 'Splendida', Hemianthus callitrichoides a anubias na koreni.
Problem je taky ze rastliny nevyzeraju podla mojich predstav, Cabomba aspon rastie neni moc husta ale rastie. Hemianthus sa tiez rozraste ale velmi pomali, vzhladom na to ze nadrz ma uz dva mesiace tak si myslim ze je dost slabo rozrasteny. Co sa tyka tej alternanthery tak to je uplna pohroma. Prvych par dni rastla krasne ale potom ostala stagnovat a uz to islo len dolu vodou, rozpad listov, nerastla a aj ked vyhnala nove listy tak sa casom rozpadli. Osvetlenie mam 3x18W trubice klasicke 840. Pridavam aj CO2 od sameho zaciatku a pridaval som aj ciste zelezo, ale casom som si kupil komplexnejsie hnojivo, najprv Dajana plant tabs a potom aj Rataj Colour Fe+.
Vedeli by ste mi poradit kde robim chybu, pretoze ma to dost trapy ze tie rastlinky nie su take krasne, investujem do toho cas aj peniaze a neni to podla mojich predstav. dakujem
Starší reakce
vydrží, hlavně uber na světle, zatím stačí zářivky
hneď po vianocach ho kupujem celú zostavu s pH kontrolórov ale až po vianocach Bohu žiaľ...skôr sa mi nedá tak to musí vydržať na karbóne...

neodejdou, carbon zahoď, kup flašku na CO2
vsetky rastlinky su Submerzná forma mam ich od kamarada z akvarka a ked som skusal nieco presadit tak korienky co som zastrihoval boly riadne rozrastene a uplne omotane o teramol to je dno co tam mam .... dnes som kupil co2 vo forme karbonu a aj hnojivo draslik a zelezo tak uvidim co to povie ked to zacnem davat do vody...a hlavne za kolko sa ukazu vysledky...no a dufam ze ten mesiac alebo dva vydrzia a neodydu--....
nejsou zakořeněné, většinou emersní - dej jim tak měsíc až dva (se světlem), CO2 a lehké hnojení můžeš aplikovat už teď
no a co to znamena neskor ...??? lebo na tych rastlinach je vidno ze im nieco chyba... len prist na to co...
uber na světle, akva je čerstvé, pokud do něj chceš pražit, tak si kup CO2 a hnojivo, ale až později a světlo přidávej postupně. Časem přijdeš na ideální kombinaci

no to mi doporucovaly ze ked chcem kobercove rastlinky tak to je tak akurat watazovo ...
0 08.12.2015 21:11 km – problemi ...:(
prosim o radu akvarko mam zalozene cca 25 dni a rastlinkam sa prestalo darit zacaly od korienkov hnednut a na niektorich listkoch vznika neaka zelena mala riasa a niektore ciernaju tak neviem co s tym a este som si vsimol ze tam mam zelenu tunucku riasu ... co2 este nemam a ani som este nehnojil lebo som sa bal ze by vznikla neaka riasa ... neviete mi teda poradit co by som mal spravit...??? dakujem za akukolvek radu ...
Starší reakce
Nejsem věštěc.

Zaregistruj se, zřiď prezentaci předmětný nádrže, uveď co nejvíce aktuálních údajů a jistě se najde někdo, kdo bude vědět, co by mohlo být tím problémeme, který tě trápí.

Jeste mam dotaz, ja v vy si asi o me budete myslet ze jsem uplne blba ale premyslela jsem nemuze to byt taky malo vykonnym filtrem?
Přelistotává, tedy přišla do akva a adaptuje se na tvoje podmínky, nech jí na jednom místě a dej jí čas. Pokud by se toto dělo i u nových listů, potom by to mohl být ten výživový problém, jak naznačuje kolega, ale jenom fosforem to být nemusí, jde o výživu, jako celek.

Ne na vrchni strane listu a ty tečky se potom meni ve velke flekyna pak se cely list rozpadne. Diky za radu.

podívej se na název té rostliny. Staré listy hnědnou a na koncích se vytvářejí nové rostlinky. Myslíš černé tečky zespodu listů?
Ale je fakt, že jednou za čas mi taky začnou hromadně hnědnout. Začnu si hlídat a přidávat fosfor a pomůže to.
0 13.09.2015 19:43 264 Ahoj, mam 50 l akva a kyty hnedovky ale na listech maji cerny fleky .

Asi pred mesicem jsem si koupila novou rostlinku a taky ji listy hnednou.

Prosim porad te mi co delam spatne.

Dekuji.
Starší reakce
jo, affinisky na to trpí nejvíc.
Spiike napsal: No pak tu mam ještě Dihydrogenfosforečnan draselný KH2PO4 ale s tím všichni tvrdí že opatrně.
6e umí udělat i víc škody než úžitku.
Ale co je na tom pravdy nevím. Na dopĺňanie draslíka určite nie - má ho relatívne (s ohľadom na požadované hodnoty v akváriu) máličko oproti fosforečnanom. Síran draselný je klasika na doplnenie draslíka.
Řekl bych, že je to tak matoucí kvůli tomu, že jde o více prvků.
Jaké je složení hnojení? Zkoušel jsi to mírné navýšení fosforu(případně i molybdenu)?
Nezabere-li jsou na řadě změny v poměrech makroprvků. Třeba poradí i další...
No z CR. je to tak.Niekedy to má fakt rýchly priebeh (ako som písal) niekedy pomalší.Ten sa niekedy podarí pribrzdiť alebo zastaviť.
EDIT:myslel som okrem affinis ešte dalšie 2 druhy CR.Ostatné rastliny - žiadny problém.
ostatní rostliny jsou v pohodě. Dělá se to jen na tom kryptokorynu.
Je ešte zaujímavé že ked sa to udeje - tak to chmátne kľudne viac druhov cr.
U mňa napr. za 24h cr. affinis na kašu a dalšie 2 druhy to poriadne "chmátlo".
Ok, díky za radu. Uvidíme jak to pujde dál.

změna prostředí. Sbírej uhnilé listy a nech zasazený zbytek. Sama časem obrazí novými listy ...
No pak tu mam ještě Dihydrogenfosforečnan draselný KH2PO4 ale s tím všichni tvrdí že opatrně.

6e umí udělat i víc škody než úžitku.

Ale co je na tom pravdy nevím.
Aloha, v AQ je mam od jeho založení což je už přez půl roku a v pohodě rostly. tohle jsem začal pozorovat koncem minulého týdne kdy sem viděl první rozpadlý list a za víkend mi zkropenatěli další a některé už se také rozpadají. Mam AQ v práci takže sem to viděl až teď. Nevím jestli na to nemůže mít vliv hnojení PMDD pač s tím sem před 14ti dny začal. A do minulého týdne byly v pohodě.
vypadá to i na kryptokorynovou nemoc, nemáš ji náhodou krátce v aq?
Ano, dusičnan draselný je asi nejčastější řešení :o) ...
pokud by ale bylo dusičnanů ve vodě přespříliš, jsou i jiné možnosti (např. chlorid nebo síran draselný) ...
A jakým způsobem se dá přidat?
Mam tu jednu složku k PMDD je to NO3 což bude asi zrovna ono že?
Zkusím namíchat dle návodu a uvidím
Díky

Aloha přátelé,
Neví někdo z vás proč se těmto kytičkám takhle rozpadají listy?? Případně co jím chybí nebo přebývá.
Děkuji za jakoukoliv odpověď
Přidat reakci
1 ...... 42 43
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 49188x