Rostlinám se nedaří
...Mně se taky stalo takové podivné pozastavení růstu... S výměnou trubic to přešlo...
To šlo dost rychle.
...opravdu se (trubice) často vysvítí velmi rychle...
Jak které!

Řada speciálek a technologicky zastaralé typy ano, ale moderní trubice vám vydrží svítit při malém poklesu svítivosti ke konci životnosti i mnoho roků.
Třípásmové zářivky mají jinou "výdrž", než širokopásmové (třeba GLOGLO)...
Jak aplikujete hnojivo - kolik, čeho, jak často? (Ta obecná čísla v úvodu jsou nic neříkající.)
Jak aplikujete CO2? Kolik ho do akva přidáváte?
(Při tak intenzivním osvětlení musíte kytkám dopřát i živiny.)
na stopro to bude tou plovoucí rostlinou,měl sem to samý a sem tam ,když zanedbám udržbu,tak to mam znova,jak mi to zaroste,tak je málo světla,ale hlavně ty plovoučky sou moc nenažraný a berou všechny živiny,takže nechat jen par lístečku a ven s tím vším co plave

Mně se taky stalo takové podivné pozastavení růstu... S výměnou trubic to přešlo, opravdu se často vysvítí velmi rychle. Navíc, ty máš celou hladinu plnou okřehku, vzala bych síťku a hodně ho omezila, klidně, co se dá, brzo ti z těch zbytků zase vyjede. Bere ti taky hodně dusičnanů
0 27.11.2010 18:01 PetrPetr JuraS napsal: jak jsou staré ? pokud víc jak rok tak se není čemu divit..to čemu ty pak říkáš světlo kytky říkají "hlad a tma"..prostě vybitá baterka...trubice vydrží tak rok při svícení jako v akva...
No já nevím, při 110 wattech na 100 litrů by mělo stačit i kdyby ztratily 1/2 světla. V každém případě nevím, zda by to takto odnesla i třeba ta Alternanthera, která je pár centimetrů pod hladinou. To kroucení listů a zakrnělé vrcholky nebude nedostatkem světla světla.
0 27.11.2010 17:16 PetrPetr Johan napsal: Takže předčasem vám to rostlo, ale teď už ne? A čím svítíte?
Rostlo to rok zpět. Posledních půl roku nic. A nevybavuji si žádnou zásadní změnu

Svítím dvě T5 trubice po 28w a nějaké další 2*18 a 1*15. Ty dvě 2*18 jsem teď vypnul. Jsou to 840 od Osramu.
0 27.11.2010 17:14 PetrPetr Tudy napsal: Může být přehnojeno, odstranil bych ty plovoucí rostliny (nechal tak 10%-20%)a úplně přestal hnojit.
Edit: ještě mě napadlo - obnovuješ ty rostliny ?
Přehnojeno čím? Mohu přehnojit KNO3 když tím udržuji hodnotu NO3 na 10 -15? Nebo KH2PO4 když tím udržuji PO4 okolo 1?
Samozřejmě mne napadá PMDD či Sera (prostě stopové prvky a železo). Tím to být samozřejmě může. jenže když jsem týden nehnojil, šlo to do háje ještě rychleji. Ten pogostemon byl větší, ostatní rostliny hezčí. Po týdnu bez hnojení se toho 3/4 prostě rozpustily ...
Proto se ptám. Literatury jsem přečetl mnoho, obrázků shlédl ještě více. Ale není nad osobní zkušenost.
Rostliny obnovuji. Při údržbě (spočívající prakticky jen ve stříhání kytek), vždy jen ustříhnu horních 5-10 cm rostlin a zbytek vyhodím. Ty ustříhlé pak píchnu do dna a je to.
Ta diskuze, jak jsi psal odkaz, je poměrně přesná, jen jsem v ní nenašel řešení.
Jinak to, co plave na hladině, je Okřehek. Ten se také množí celkem hezky. A už jsem si vzpomněl - ten koberec tam dělá Monosolenium.
Zkoušel jsem na akva nesahat, nechal jsem ho zarostlé a bez hnojení (nebylo vidět na druhou stranu, zeleně skoro víc, než vody), ale stejně nic ...Takže předčasem vám to rostlo, ale teď už ne? A čím svítíte?
0 27.11.2010 16:50
Tudy [330] - Krevetky Přečti si tuhle debatu
rybicky.net/forum/15851… a prohlédni si prezentaci pana Borka, jeho případ mi připomíná ten Tvůj.
Může být přehnojeno, odstranil bych ty plovoucí rostliny (nechal tak 10%-20%)a úplně přestal hnojit. A také si počkej, až se objeví někdo zkušenější.
Edit: ještě mě napadlo - obnovuješ ty rostliny ?
0 27.11.2010 16:49 PetrPetr Johan napsal: Nebude jen přehnojeno?
Ano, i to je možné. Ale přehnojeno čím? Včera jsem před hnojením letmo zkouknul testy a KNO3 bylo cca 10, PO4 skoro nic, železo také nic.
Asi to nějakým nadbytkem bude, ale čeho? Zkoušel jsem na akva nesahat, nechal jsem ho zarostlé a bez hnojení (nebylo vidět na druhou stranu, zeleně skoro víc, než vody), ale stejně nic ...
Třeba ta Limnophila sessiliflora má tenké stonky s děsně dlouhými rozestupy. Dříve jsem míval problémy, že byla hustá a spouštěla všude kořeny. Teď mám takové řídké koště

A neroste tam ani ta Alternanthera.
Co se týká přehnojení - čeho by tam bylo moc, aby ty listy byla tak dírkované jako při nedostatku draslíku?
0 27.11.2010 16:42 PetrPetr – Re: Tudy
Dno jsou hrubé akvarijní kamínky. Nic jiného tam není. Rostlinky mají kořeny dost rozsáhlé, raději to stříhám u země než bych to třeba vytahoval. Když potřebuji umravnit valisnérii, bývá vytažení problém. U ostatních rostlinek je to tak, že vyhodí třeba kořeny ze stonku, ty tam visí, ale pak uhnijí. Ty v zemi drží. Koukni na ten pogostemon. Vyhodil kořeny, třeba 3-5 cm, krásně bílé, ale najednou zežloutnou a rozpadnou se.
Jak píše JuraS - dno - je dost hrubé. Zkus nějakou strádající rostlinku vytáhnout abys viděl, jak jsou na tom kořeny.
0 27.11.2010 16:08 JuraS – Re: PetrPetr
a co dno ? z jakého je matroše ?
0 27.11.2010 16:00 PetrPetr Tudy napsal: Nepovažuji se za zkušeného, ale na té poslední fotce vidím zarostlou hladinu - pro rostliny na dně tak může zbývat málo světla. Na některých rostlinách je vidět i hnědá řasa...
Kde vidíš tu hnědou času? Ta fotka není moc kvalitní, řasa tam není. Jen u některých rostlin se rozpadají listy

Jinak se po dně ještě volně povalují chuchvalce té rostliny, jak je na tom pařezu vlevo uprostřed. Nemohu si teď vzpomenout na jméno, množí se to dělením, dělá to koberce. Minulý týden jsem toho vyhodil asi 10cm koberec, bylo toho půl kýble.
0 27.11.2010 15:23 PetrPetr – Re: PetrPetr

A větší pohled na akva. No, neprosperuje.
0 27.11.2010 15:17 PetrPetr – Re: PetrPetr

A takto dopadl / dopadá Pogostemon Helferi. Živoří takto snad už půl roku. Občas mu něco doroste, ale - kdysi jsem z něj míval krásné porosty.
0 27.11.2010 15:07 PetrPetr – Re: PetrPetr

A tato také neroste

0 27.11.2010 15:04 PetrPetr – Proč nic neroste? Ale vůbec nic ...

Ahoj všem,
dovoluji si požádat zdejší zkušené rostlináře o radu. V akva mi nic neroste. Tím nic myslím i řasy. Rostlinám se moc nedaří, jsou celé zkrabacené a zakrslé, viz obrázky. Starší listy opadávají, nové jsou velmi nevzhledné.
Hodnoty akva jsou průběžně (podle kapkových testů SERA):
KNO3 - mezi 10 a 20 (aktuálně 18)
PO4 - mezi 0,5 - 2 (aktuálně 1)
Fe - okolo 0,1 - 0,25 (aktuálně 0,1)
Ostatní neznám, ale hnojím hodně KNO3, KH2PO4 a buď PMDD nebo Sera Florena. Hnojím relativně pravidelně, ale množství měním dle pocitu. Ryby v akva nejsou, na 110 litrů je tam cca 15x neonka a 3x Parmička kambodžská. Akva je plné rostlin.
Světla je tam 75 nebo 100 wattů, podle toho, co vše zapnu. CO2 hnojím bubláním, tvrdost vody je 6/12 stupňů, pH podle testů cca 6,8.
Vodu měním cca 1 týdně 1/4.
Prosím, mohl by mi někdo poradit, co je špatně? Hezky tam roste Jávský mech a taková ta podobná ricii, co dělá jakoby koberce, to vyhazuji na kýble. Jinak mi tam nerostou ani řasy ani na dřevě či na skle.
Děkuji moc.
Petr
Starší reakce
To je pravda, už to vidím, pročítala jsem to tu a chytla jsem se toho osvětlení. Asi to bude tím, že nebyly zvyklé, pořídili jsme světlo čerstvě, dám jim čas.
To chtělo dát ale do jiného tématu. Je potřeba ovšem uvést, o jaké ryby se jedná a v jakých podmínkách u vás jsou. Takto se mohou chovat ryby ve stresu, nejen kvůli světlu. Kolik máte watů a litrů vody? S tím blikáním, mně se běžně hýbe hladiny (kvůli provzdušnění a proti povlakům na hladine), ale nic mi nebliká, nebude to spíš špatnou zářivkou?
Ahoj,
přihodím začátečnický dotaz -
1. svítíme, ale rybičky se schovávají ve stínu. Myslím, že světlo není přespříliš intenzivní, nemáme víko, tak to zatím řešíme provizorně lampičkou, která nemusí být nasměrovaná přímo na hladinu
2. filtrace hýbá hladinou (víc zmírnit průtok proudu už nejde) - a svícení pak jakoby bliká. Nezblázní se rybičky z toho? Vám se hladina nehýbá?
Melisa
krindapána, nejsem furt přišpendlená k netu!
Vymyslela jsem to tak, jako spousta jiných tady. Najít prostor na krytu a zářivky mi tam přidělal elektrikář. Jen jsem mu koupila voděodolné patice, startéry a on to už nějak domyslel. Elektriky se sama bojím. Postě jde jen o to najít, kde je volný prostor na krytu. Nevím, jaký máš ty. Ne všude to jde..
0 19.11.2010 09:37 Benny – Re: stetinka
A ako si to prosím Ťa vymyslela?

taky mám originál, ale musela jsem vymyslet, jak to tam přidat

nemůžu si pomoci, ale tady je toho špatně víc. Začala bych odznova. A hlavně ryby změnšila tak o 2/3, sehnat tak 20-30 rostlin, které nejsou náročné na světlo, vyměnila štěrk, zkusila přidat světlo,reflektory a měnit vodu při téhle osádce alespoň jednou až dvakrát týdně.
Koukal jsem na prezentovanou nadrz a ctu: >>Osvětlení: 1x SunGlo 20W<<
Vetsina rostlin chce alespon 0.3W zarivek na litr vody a tohle je 20/100=0.2

. Sid ma pravdu, potme nic zadouciho neporoste, vetsina rostlin to musi vzdat uz z principu.
A nebo, jak už kdosi poznamenal v komentáři k vaší nádrži, je možno vyměnit rosliny za méně náročné. Sám svítím docela málo, ale rostliny musím občas redukovat, aby měly rybky místo pro plavání. Změňte kytky a akvárko se zazelená.

Potmě vám rostliny neporostou.
Souhlasím se soukym. Měl jsem podobně zasazenou rostlinu jako Ty na obrázku 2 - povytáhl jsem ji ze substrátu před cca 10 dni a začíná se vzpamatovávat ( "kořenový krček" je vytažený malinko nad pískem). Navíc Tvůj štěrk je pro rostliny hodně hrubý...
0 18.11.2010 09:46 Benny 
Ešte jedno foto...
0 18.11.2010 09:36 Benny – Nedarí sa rastlinám

Prosím o radu. Našim rastlinkám sa vôbec nedarí, sú žlté a rozpadavajú sa. Môže to byť veľkým počtom rýb? Už sme vymenili aj výkonnejší filter a nepolepšilo sa.
Starší reakce
Tak jsem zase o něco chytřejší. Klasický polyuretan, jak ho znám, by mi vhodný nepřipadl.
Bioakvacit je makromolekulární polyuretanová pěna

.
Nemyslím si, že polyuretan by byl tím pravým klasickým filtračním materiálem.
Nemáte za co.
Budu samozřejmě hodně rád, když se v budoucnu důvod najde - když vám bude můj názor nějak užitečný.

Já jsem vám svůj názor, jak bych zkusil postupovat, napsal už včera... A nemám důvod tento názor měnit. Teprve čas by ukázal, jestli je takový postup k užitku nebo ne - čekat změnu ze dne na den je bláhové...
Možná ale příjde někdo jiný s naprosto jiným řešením. Nemohu vám přát nic lepšího, než aby se takové řešení co nejdřív našlo.

0 31.10.2010 11:02
Sid [6739] - Rostliny ...V istej publikacii som sa docital ze objem filtracnej naplne by mal byt nieco okolo 1-2% z objemu nadrze a hodinovy prietok filtra by nemal presiahnut objem nadrze...
V různých publikacích se dočtete různé informace...

Ty o doporučených objemech a průtocích filtrů jsou "notoricky" známé, neustále jimi někdo argumentuje. Já bych na nich ale striktně nebazíroval - vše je to o souvislostech a praxe je nejlepším vodítkem.
Pravdou je, že při různých průtocích mohou mít bakterie rozdílné podmínky pro svou práci, a že i "výsledné produkty" filtrů moho mít jinou podobu. Otázkou ale je, jestli relativním zhoršením podmínek bakteriím ve filtru nezlepšíte podmínky těm mimo něj... Totéž platí i v případě rostlin. Chce to vyzkoušet.

Mně osobně víc pasuje "lehký průvan" v akva, než "stojatá voda".
Existují fajnšmekři, kteří honí vodu v rostlinném akva jak ve vířivce, a jak si to pochvalují!

A nejen oni - i jejich kytky.

U klasických filtračních materiálů (polyuretanová pěna) se doporučuje objem 2 až 5% objemu nádrže. Průtok 1x objem nádrže/hod je u těchto materiálů optimální, nikoliv maximální, může být i lehce víc (rostlinám to svědčí).
Jen pár drobností, co mě napadají, víc vám určitě napíše někdo zkušenější.
"Filtrace: Vinikajúci vnútorný filter "PowerHead" talianskej výroby. Pokus so zvačšením filtračnej časti a minimalizovaním prietoku vody" - pokud voda neproudí kvůli utlumenému nebo zanesenému filtru nebo přerostlým kytkám, pro akvárko to není moc dobré. Že se v takovém stavu může dařit ruduše, můžu potvrdit, ve svém akváriu mám teď stejný problém.

Dávkování CO2 probíhá jak, tj. kolik bublin a jak dlouho?
Přidat reakci
1 ...... [37] ...... 42 43
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 49125x