Rostlinám se nedaří
No právě!

Jako zářivkové osvětlení se mi to nezdá...
(I když nastavení fotoaparátu dokáže situaci zkreslit ažaž...)
0 30.10.2010 21:28 Acinonyx – Re: Sid
Ak je ta fotka v prezentacii aktualna, tak podla mna obycajnou ziarkovkou.
...osvetlenie je silne cca 130w...

A čím svítíte?!
A kolik hodin denně svítíte?
A takto svítíte od kdy? Už i do té první nádrže jste takto svítil?
V deníku má uvedeno: "20.9.2010 - v sobotu prebehla kompletná rekonstrukcia nadrze".
To je u mne 6 neděl.

Já vycházím především z toho, co vidím.

To akva prostě nemůže být tak intenzivně nasvícené. Spíš to sedí na těch 3x 18W...
Mrkněte na akva, na které odkazuji - to je osvětleno 2x 36W...
0 30.10.2010 13:52
Sid [6739] - Rostliny EDIT:
rybicky.net/fotogalerie.php…
Tohle akva si vystačí s výměnou cca 20% objemu týdně. Výživu kytek (kromě olomoucké vodovodní vody) obstarává "staré dno", (původní, po dobu 3 let "zahnojované", neudržované dno, lehce odkalené a překryté vrstvou čistého křemičitého štěrkopísku) + střídmé krmení rybího osazenstva.
Ne všem kytkám se v tomto prostředí líbilo, takže byly nahrazeny jinými, "vděčnějšími".
Ty, kterým tyto podmínky vyhovují, rostou tak, že je nutné je v intervalu cca 2 týdnů redukovat.
(Proč to píšu...)
Protože na ojedinělý pokus s "přilepšením" draslíkem, kterého, jak jsem usoudil, je ve vodovodní vodě málo, (a protože některým "citlivkám" odcházely zdánlivě brzy nejstarší listy), zareagovalo akva jako celek
negativně, s přihnojováním nadále v tomto akva neexperimentuji.
Naopak pozitivně akva zareagovalo na vyčištění zářivkových trubic, zakrácení všech přerůstajících a na hladinu se pokládajících kytek a na zvýšení intenzity proudění vody v akva.

Borko má akva má založené již přes 1,5 roku, neplete si jeho akvárium s mým ?

Side, v prvnim prispevku pise 130W, ackoli v prezentaci je neco jineho. Jeste jsem se radeji ubezpecoval, ze to neni preklep (pry neni). Stale myslite, ze ma ve stavajici situaci pridat?? To uz by byla na me sakra silna kava, na stavajici vzhled akva.
V jiném vlákně píšete:
...Netreba este zabudat na antagonsimus prvkov. (viz moj pripad ) po pridani aj maleho mnozstva KNO3 alebo KH2PO4 sa riasy tvaria ze je ho tam obrovsky nadbytok napriek tomu ze sa mi ho nepodarilo namerat viacerimi testami ale rastliny ocividne trpia nedostatkom jednym z tychto prvkov...
Předpokládám, že řeč je o dusíku(?) (I když z předchozího výroku to vypadá, že může jít i o K nebo P...)
Myslím, že hledáte problémy tam, kde nejsou. Antagonismus (stejně jako synergismus) bych sem (alespoň pro začátek) netahal.
Akva jste založil před šesti týdny, do dna jste dal výživný substrát. Přesto se domníváte, že kytkám chybí živiny...
Nevím, jaký substrát jste použil, kolik jste ho použil, a jaké živiny tento substrát obsauje.
CO2 přidáváte, jakž takž svítíte, na přidání (v podstatě jakýchkoliv) živin zareagují řasy...
Co kdybyste zkusil dopřát svým kytkám více světla, (tady Filipsiho názor nesdílím), a (tady jeho názor naopak sdílím) - i klidu?

Pistiím řekněte "adieu", ať "nezavazí".
Když už přidáváte CO2, dbejte na to, abyste ho kytkám poskytoval "kontinuálně".
Budete-li si myslet, že je to vhodné, můžete výživný substrát, který máte ve dně, ("decentně"!) podpořit nějakými tabletami ke kořenové výživě.
A dejte kytkám čas, ať se mohou projevit.
Pokud se situace za cca 2 měsíce nezmění k lepšímu, zkuste další opatření; třeba právě Filipsim zmíněné přihnojování KNO3.
Vašemu akva by skutečně prospěly nějaké "rychlejší" rostliny.
Do vody tedy alespoň pro začátek nic nepřidávejte, nezapomeňte na zmíněnou týdenní výměnu cca 30% vody.
A dejte, samozřejmě, vědět, jak se bude situace vyvíjet.
.. jeste abych to rozvedl - myslim, ze limitujes rostliny prave N. A kdyz ho pridas, vzhledem k velmi silnemu osvetleni (na takove svetlo musi byt akva pripravene, poradne zarostle) okamzite nastane boom, vzhledem k tomu, ze mas kvuli pokusum prehnojeno vsim ostatnim (ve dnu toho bude spousta navzdory vymenam vody mezi "pokusy").
Ja bych poradne akva osadil stonkovkami, vymenil vodu a odkalil nekolikrat za sebou behem tydne, a pak pridaval pravidelne kno3 (je mozne take experimentovat se cpavkem, ale je treba veelice opatrne, umet si spocitat kolik, jinak zabijes vse), tak, abych nameril ve vode v akva 10mg/l no3. Pripadnou rasovou fazi bych vydrzel. cistil. Jo, a snizil bych behem teto doby osvetleni tak na polovinu, a zvysoval, az by vse "jelo". Jakekoli dalsi hnojivo bych pridaval az pri projevu nedostatku.
To je postup, jakym bych na to sel ja.
Zdravím,
vyzkoušel jste také variantu nehnojit vůbec, měnit větší objem vody (místo 15 tak 30 l), ryby krmit i živou nebo mraženou potravou ? Není vyloučeno, že by tento "selský" způsob hnojení mohl být účinější a levnější než Vaše současné metody.
borko napsal: .. Co sa tyka dusiku v akvarku myslim ze ho tam bud bude dost napriek tomu ze nieje meratelny ..
Tak to si rozhodne nemyslim.
Aby som to uviedol na pravu mieru a hned na zaciatku vylucil pochybovacne otazky tak upresnim to ze testovanie prebiehalo cca jeden a pol roka a postupne. Akvarium bolo aj husto porastene viacerimi druhmi rastlin a aj tak bol problem ten isty. Ked nepridam Tenso cocktail tak o rastliny pridem behom mesiaca a to mam viac krat vyskusane. co sa tyka svetla tak udaj v profile nieje aktualny a to ze som zvisil silu svetla pomohlo Gimnocoronis a upravili sa jej prirastky a ostatnym rastlinam to neprekaza. Moja vodovodna voda neobsahuje ani dusitany, dusicnany a ani zelezo a je stredne tvrda (byvam blizko pri lese a obecny vodovod sa napaja z horskeho pramena) . Co sa tyka dusiku v akvarku myslim ze ho tam bud bude dost napriek tomu ze nieje meratelny alebo je jeho prijem blokovany bud nedostatkom alebo prebytkom nejakeho ineho prvku (neviem ale akeho) pretoze po pridani KNO3 hned naskakuje ruducha a to po par dnoch. Jediny prvok z PMDD na ktory rastliny reaguju je Tenso (zjavne nedostatok zeleza )Na fosfor zareaguje zelena riasa a ta je tam aj momentalne vo vrchnych partiach akvarka (svetlo). Este raz pripomynam ze toto vsetko sa snazim dat dokopy asi rok a pol a skusal som rozne kombinacie a zlozky PMDD (nie ale vsetky ) a ked neham akvarium len na vymenu vody ako si povedal tak rastliny velmi rychlo zacnu chradnut a prichadzam o ne v dost kratkom case. Z toho mi vypliva ze nieco nieje v poriadku, nieco tomu chyba aby to bolo aspon normalne ked uz nie super.
Trochu mi prijde, ze tem "par kytkam" u tebe v akva svitis vic nez dostatecne (co plati, 130W co pises tady, nebo 3x18 u tebe v profilu?), a ze jim vsemoznymi kombinacemi hnojiva delas malou chemickou laborator. Jak se pohybuje N v akva? Podle me by se takhle osazene a obydlene akva obeslo pouze s vymenami vody, pokud opravdu u tebe z kohoutku tece 0 N, pak asi pridavat kno3.
Proste ve zkratce - prijde mi, ze toho tam lejes moc vseho mozneho a prilis to toho "stouras".
Rastliny bez hnojenia nerastu dobre. Po pridavani Tenso coctail zacnu rast pomerne dobre ale na starsich listoch sa tvoria hnilobne flaky a velmi rychlo odumieraju.Listy Gimnocoronis spilanthoides su pokrutene a Pistia ma korene dlhe cca 20cm a velmi huste a nerozmnozuje sa.Echinodorus 'Rubin Narrow Leaf'v strede nadrze dosahuje giganticke rozmery a Echinodorus amazonicus nerastie skoro vobec je zakrpateny. Po pridani KNO3 nastupuje ruducha ale rastliny nereaguju. Po pridani KH2PO4 nastupuje vo zvačsenej miere zelena riasa ale tak isto sa nic nemeni. Po pridani K2SO4 sa nedeje nic. Ked pridam vsetky prvky dokopy tak je to katastrofa. Akvarko ma vymenene dno a obohatene o vyzivovy substrat ale nic nevidiet. Pridavam CO2 a svetla je dostatok cca 130w cerveneho spektra.uz stracam fantaziu co dalej tak ak niekto mate napad tak sem s nim. Uz vopred dakujem za vsetky rady.
Starší reakce
Ale neuniklo, on má domik totiž chybný objem v prezentaci, proto vám to přišlo stejné

.
Jinak souhlas s častější výměnou vody a hlavně nehnojit.
To je pravda, nějak mi to uniklo. Jestli se rostliny táhnou za světlem - stonkovky mají velké rozestupy mezi listy, tak to bude světlem.
JJaanca napsala: První akvárko na které jsem narazila - skoro stejně velké,...
<a href="http://rybicky.net/nadrze/8726&kateg=3&kateg=3&typ=0" target="_blank" rel="nofollow">http://rybicky.net/nadrze/8726&kateg=3&kateg=3&typ=0</a>
No mě tedy nepřijde 84 litrů a 54 litrů hrubého objemu skoro to samé.
Nevyváženým poměrem živin - častěji měň vodu / zjisti si jakou máš vstupní vodu - více jsem ti napsala ve vzkazu.
První akvárko na které jsem narazila - skoro stejně velké, stejná zářivka, rostliny rostou. Zkus přidat ten odrazový reflektor, ale stejně si myslím že světlo není u tebe hlavní problém.
rybicky.net/nadrze/8726&kateg=3&kateg=3&typ=0 Ty tam máš řasu? Aha, tak to bych zkusila častěji měnit vodu (odkalovat).
Když jim řádně nesvítíte , tak moc nerostou,
když moc nerostou, nespotřebávají mnoho živin,
když nespotřebávají živiny a vy hnojíte,
krmíte řasu.
Ve vašem případě na to hnojení bohatě stačí ryby.
domik101 napsal: no mam 15 W
Máte 15 W na cca 70 litrů a hnojíte?
Při osvětlení 0,2W/l hnojíte asi jen tu řasu.
Myslím, že tam máš 15W ne? Pro méně náročné rostliny to stačí. Já měla stejné akvárko jako ty a rostlinky mi rostly - určitě najdeš i podobné tady v presentacích kde rostlinky rostou. Zkus si o tom něco přečíst (o rostlinách). Možná bys měl začít hnojit. Nevím jak často měníš vodu - to je taky důležité.
Starší reakce
Tak jsem změřil hodnoty, tady jsou
PH - 7,6
KH - 6°d
NO3 - 10
NO2 - 0
GH - 7°d
Je to zlé? : )
0 06.09.2010 19:28 Usine – Re: Eva552
Je to kal který se usadí na rostlinách. Ty jsou pak chlupaté jak kaktus.

0 06.09.2010 19:18 Eva552 – Re: švíco
Děkuju

0 06.09.2010 18:53 švíco – Re: Eva552
S největší pravděpodobností se jedná o přechod rostlinek z emerzní formy na submerzní.... stačí čekat...

0 06.09.2010 18:36 Eva552 – Re: Johan
Takže teď nic nedělat a nechat tomu volný průběh?
Nebylo to před páry dny? Pokud chcete nazvat nějaký váš krok bezúspěšným, nejde to v měřítku dvou dnů. Jednak je akvárium v záběhu a takovéto řasy se často vyskytují a za druhé když děláte nějaký krok, čekejte třeba 14 dní...
0 06.09.2010 18:30 Eva552 – Hnědý povlak
Ahoj, 1.září jsem založila new 63 litrový akvátium a asi v sobotu se mi na rostlinách ověvil takový hnědý vláknitovitý povlak. Skoušela jsem přidat Co2, víc svítit, míň svítit a vše bezůspěšné

Neví někdo co s tím?
Aha, takže pokud má voda v akva i vstupní voda pH (cca) 8,5, pak bych na vašem místě o úpravě taky uvažoval... (SERA testu se dá důvěřovat).
Znáte i další parametry vstupní vody - alkalitu a tvrdost?
PH měřím pomocí Sera test pH - nějaká tekutina, kterou nakapu do 5ml akvarijní vody a pak porovnávám barvy.
Vodu v akváriu měním každý druhý den (1/5 vody)
Vstupní voda má stejně, jako akvarijní, teď jsem ji měřil..
Čím pH měříte a jaké pH má vaše vstupní voda? Možná by místo "chemie" stačila pravidelná a častá výměna části vody.
Pokud měříte papírovými testy, realita může být někde úplně jinde...
Přidat reakci
1 ...... [38] ...... 42 43
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 49125x