Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rostlinám se nedaří

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 14 Přejít na další stránku   1  
Rostlinám se nedaří
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 21:23 Muž Kubaa [718] Re: CZAntik
Tak si na oblíbence pořídit adekvátní akvárium, nejméně dvakrát tak velké. Na druhou stranu ti asi vyřeší problém s prerybnenim, až ti většinu ryb sežerou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 21:19 CZAntik Re: Kubaa
No, ti jsou tam trošku navíc, ale jsou to moji oblíbenci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 21:16 Muž Kubaa [718] Re: MichalV
Tak meziflašku považuji za standard. Bez ní to tam něco naprskat může.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 21:14 Muž MichalV [327] – CO2
Čítal som o tom celý článok (CZ alebo SK). Bolo k tomu aj meranie, len je to už nejaký čas a zdroj si nepamätám. Možno Marcelová stránka?
Pri burčiaku sa odporúča vsadiť "medziflaša" zrejme práve preto, ja som to tak neprevádzkoval, dnes idem bez CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 21:12 Muž Kubaa [718]
Teď jsem na to kouknul, to přerybnění je dost brutální. Kerickovci?!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 21:05 CZAntik Re: Maq
Jenom mi trošku uniká ten bod 2. On má nějaký vliv počet kamenů...? Když pominu to, že teoreticky zabírají místo rostlinám....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 21:05 Muž Kubaa [718] Re: MichalV
Na to jsi přišel jak? Umím si to představit při nějakém fušerskem provedení, kdy se bude kvas dostávat až do akvária. Ale plyn je plyn. Proto se to probublává přes druhou láhev, princip vodnice.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 21:01 Maq Re: MichalV
MichalV napsal: CO2 z burčiaku je významý zdroj organického znečistenia
Já mám taky tohle podezření, ale máš to odněkud exaktně potvrzeno? Nebo umíš to nějak rozumně vyargumentovat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 21:00 Maq
Dovoluji si připomenout, že opět jednou se fungování akvária redukuje na koloběh dusíku. CZAntik má ve filtru dokonce Purigen, a měří dusík, a tak. Zrada může přijít odjinud!
Přerybněno. - Přešutrováno. - Nedorostliněno.
Je třeba provést:
1) Derybizaci.
2) Dešutrizaci.
3) Rostlinizaci.
Pak jednou, časem, možná, bude potřeba hnojit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 20:59 CZAntik Re: MichalV
To jsem netušil. Takže není CO2 jako CO2...? Ideální je tedy používat CO2 z lahve..? No požehnaně, když to přepočtu podle Tillmansovy tabulky (OK četl jsem, že to není přesné, ale lépe to vyhodnotit neumím) tak jsem cca na 20mg CO2, což pokud je to správně tak není nijak drastické ne...?
Takže chápu to správně, že říkáš než se akvárium zaběhne, tak jet bez CO2, a minimálně vířit vodu (snížit průtok ve filtru)...?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 20:49 Muž Kubaa [718] Re: CZAntik
Asi ano, jak říkám, byla to jen obecná poznámka k interpretaci těch chemických údajů. Akvárium jsem nestudoval.

Pokud jsi použil dobře zaběhnutý filtr, tak ti tam běží nitrifikace asi dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 20:48 Muž MichalV [327]
Zabúdaš na to, že CO2 z burčiaku je významý zdroj organického znečistenia pre akva. Myslím, že práve toto je zdroj živín pre tvoje riasy a nie priamo amoniak. Tvoje akva vyzerá polosterilne a ty tam toho CO2 tlačíš požehnane. Akva je v zábehu, aj keď si použil zabehnutý filter - to nie je spása. A tým hrubším dnom s ílovými guličkami som si tiež neni istý.
Tiež by som naškrtil filter kým sám nezníži prietok vlastným zanesením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 20:38 CZAntik Re: Kubaa
OK, ale akvárium mi běží měsíc, navíc jsem použil zaběhnutý filtr, s nitrifikačními bakteriemi. Kdyby mi neběžela nitrifikace, tak by mi ryby při mém stavu přerybnění amoniak nejspíš už pozabíjel ne...?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 20:16 Muž Kubaa [718] Re: CZAntik
Největší problém s amoniakem bývá právě tehdy, když je NO2 nula (nitrifikace nefunguje, tak se nemůže tvořit) a NO3 je tolik, kolik je ve vstupní vodě (nitrifikace nefunguje, nový se nemůže tvořit, kytky nefungují, nežerou ho).

To říkám obecně, tvé akvárium jsem nestudoval. Jen že z těch hodnot na nulový amoniak usuzovat nemůžeš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 20:05 CZAntik Re: Janooo
Vzhledem k tomu, že mám NO2 0mg a NO3 10mg, tak si nemyslím, že bych měl problém s NH4....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 18:28 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: CZAntik
Egeria densa by ti mala zredukovať amoniak, taktiež rastie dosť rýchlo a je nenáročná na pestovanie. Rastlinky si po jednom mesiaci môžu ešte stále zvykať. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 17:07 CZAntik Re: Maq
Nové (předěláno cca před měsícem) je všechno, tedy kameny, dno (Volcano od Rataje) a rostliny. Rybičky a filtr (zaběhnutý) jsou původní. Při předělávání jsem použil polovinu původní vody (předtím jsem problémy s řasou neměl). Bacopu jsem právě považoval za rychle rostoucí a také je jí věnována největší plocha. Mám považovat po měsíci provozu rostliny za stále "nově zasazené"? Momentálně svítím v součtu 11 hodin denně, říkal jsem si jestli bych neměl ubrat? Dočetl jsem se, když to zjednoduším, že u rostlin náročných na světlo je stejně důležitější intenzita než doba svícení. Přemýšlel jsem vyměnit Hygrophila angustifolia za osvědčenou Hygrophila corymbosa. Ta by měla růst rychleji, domníváte se, že by to mělo smysl? Máte nějaké doporučení na rychlerostoucí "záběhové" rostliny do středu a popředí akvária?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.12.2017 16:28 Maq Re: CZAntik
Z prezentace jsem vyrozuměl, že to je "utajená novota", tzn. že přinejmenším rostliny jsou všechny nové. Je to tak? Kolik toho je uděláno nanovo?
S hnojením neplaš. Máš tam trochu nevhodnou skladbu; převažují rostliny rostoucí spíš pomalu (i bacopa). Síla osvětlení se z fotek těžko posuzuje, ale na nově zasazené rostliny bych to moc nekalil.
Hodně ryb, o důvod víc dát více rostlin. Přinejmenším takové ty známé záběhové.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 14:55 CZAntik – Stagnace rostlin+řada
Dobrý den ve spolek:-) Můj problém je zřejmě rozsáhlejší, ale snad jsem ho umístil správně.
Stagnují mi rostliny a bují řasa (GSA, ale možná se jedná i o GDA) a v minimálním množství, ale přesto i hnědá řasa. A samozřejmě mým cílem je omezit růst řasy a nastartovat růst rostlin.
Jednou týdně měním 30% vody a přidávám Bioflor od Rataje. Naposledy v neděli.
Přes den přidávám CO2 a v substrátu jsou jílové kuličky Bivoj.
Svítil jsem 16W LED 7 hodin denně, teplotu vody jsem měl cca 27°C.
Domnívám se, že rostliny mají málo světla, takže předevčírem jsem udělal následující úpravy:
Přidal jsem dvě zářivky 24W T5 865 (původní LED jsem také nechal), změnil dobu svícení na 8-12 a 14-21 hod.
A přidal jsem ventilátor do krytu, takže nyní se s teplotou vody pohybuji mezi 24-25°C.
Dnes jsem dělal testy (podotýkám, že voda byla měněná v neděli):
dKH 5°
pH 7 (večer bývá 6,8)
NO3 10mg
NO2 0mg
Fe méně než 0,3mg.
Trošku jsem se bál, že budu mít hodně organického odpadu (mám přerybněno) a proto mi bují řasy, ale hodnoty NO2 a NO3 tomu nenapovídají.
Tak se bojím abych dle Horáce, nebyl ve stavu B (hodně světla, málo živin). Podotýkám, že s přidáním zářivek mám pocit, že mám hodně světla, ale možná to do kolonky "hodně světla" nespadá, když vezmu v potaz LED, tak mám cca 0,64W/l.
Můžete mi poradit, co udělat jinak, popř. na co se zaměřit? Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.12.2017 20:15 Maq Re: tonof
Jestli chceš něco zkusit, zkus bór. A pak nám dej vědět, co to udělalo.
Pozor: maličko!
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.12.2017 20:06 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vaaclav
Rozporuju. Podle mě roste jako každá kryptokoryna. ALE. Problém je, jak ji používáme. Spousta akvaristů po ní touží a když ji sežene, zasadí ji doprostřed hromady jiných rostlin jako barevný bod (taky, protože není nejlevnější nebo není dostupná ve větším množství). Problém je, že žádná kryptokoryna nebude nadšena, pokud ji posadíme do hromady jiných druhů. Kryptokoryny nejlépe prosperují v silné monokultuře, jenže s Flamingama to je: "Hele, mám tři, tak jednu utrhnu a dám ti ji." To by se dlouhodobě nelíbilo žádné kytce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2017 20:00 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: tonof
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Je to hůře rostoucí rostlina prošlá zřejmě nějakou virovou mutací, tak co od ní očekávat. smich
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.12.2017 19:58 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: tonof
Není to z mé zkušenosti, ale Larix ze Žiliny jednou v soukromé zprávě uvedl, že Flamingo roluje listy, pokud má příliš silné světlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.12.2017 18:59 R Muž romant [27987] Re: tonof
Však jasně, ale já jsem v těchto věcech daleko "jednodušší" a snažím se praktikovat co nejvíce sedlácký metody, to proto aby to fungovalo nejen v jednom akváriu, ale mohl jsem si to zjednodušovat. No nicméně bádej a spřádej plány PROČ. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2017 18:56 Muž tonof [53] - RostlinyRe: romant
Nie je to ideálny stav ani pri nenáročných cryptách a ja mám v pláne skúšať aj náročnejšie rastliny preto hľadám problém ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.12.2017 18:49 R Muž romant [27987] Re: tonof
Tak třeba mě se to líbí, čemu to vadí, ta rostlina evidentně prospívá, proč to řešit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2017 18:02 Muž tonof [53] - Rostliny – C.Flamingo.
Fotka k příspěvku Stále sa krútia mladé listy.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2017 15:02 Muž Jarry [1437] Re: vaaclav
Echinodory 30 stupňů zvládnou, vždyť z teplých vod Amazonie pocházejí. Jinak obecně stonkovky z Asie mohu potvrdit (Rotaly - speciálně rotundifolia roste krásně, Pogostemon Erectus, Blyxa). Když koukám na seznam rostlin v daném akváriu, tak většina rostlin by měla být ok - nemám zkušenosti s Hygrophilami, tam nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.12.2017 20:15 Žena drvi [2894] Re: kmara
Listy nežloutnou, ale pod světlem se vybarvují, koukni na rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_cherry_leaf
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2017 19:56 Muž kmara [10] - CichlidyRe: Maq
Mám ji asi týden z Hornbachu a že ty listy tak zloutnou, je to v pohodě jo?
Jinak zítra mi dorazí nové světlo, tak snad to půjde.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2017 19:49 Maq Re: kmara
Emerzní, zdravá, pěkně vybarvená.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2017 19:38 Muž kmara [10] - Cichlidy
Fotka k příspěvku Dnes jsem zasadil nové rostliny z Aqua daho a pohnojil 10ml mikroprvky. Jsem zvědavý jak to půjde. Posílám foto jak vypadá corymbosa. Přechází na submerz nebo co to je?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2017 21:12 Muž Magic [879] - RostlinyRe: kmara
Jj to je ono.
Inak vo veľkom sa dá zohnať i 10x lacnejšie. Ale na začiatok dobré.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2017 21:08 Muž kmara [10] - CichlidyRe: Magic
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.12.2017 20:59 Muž Magic [879] - RostlinyRe: kmara
Horčík je makroprvok. V tom sáčku nie je vôbec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2017 20:53 Muž kmara [10] - CichlidyRe: Magic
Ok vyzkouším díky. A toho hořčíku je v těch mikroprvcich málo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2017 20:39 Muž Magic [879] - RostlinyRe: kmara
Normálne PMDD je rozpustiť v pol litri vody a dávkovať 5ml na 100l, väčšinou ale stačí menšia dávka.

Ja by som dal teraz dva-tri dni normálnu dávku a potom sa rozhodol ďalej podľa efektu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2017 20:25 Muž kmara [10] - CichlidyRe: Magic
Jenže nevím, do kolika ml vody to rozpustit a kolik dávkovat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2017 20:19 Muž Magic [879] - RostlinyRe: kmara
No horčík v mikroprvkoch nebude, ani v tom NPK.

Ale než zoženieš MgSO4 či iné horečnaté hnonivo, môžeš skúsiť pohnojiť tými mikroprvkami. Ak chýba niečo z nich (trebárs železo), zlepšenie na nových listoch bude vidieť rýchlo (rádovo dni).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2017 20:04 Muž kmara [10] - CichlidyRe: Magic
Výška substrátu je 3 až 4cm.
Ano NO3 jsem měřil má mezi 15 až 20mg/l.
Nevím, jestli chci přidat konkrétně železo. Chci přidat něco, co podpoří růst a rostliny budou zelenejsi, teď jsou opravdu do zluta. Takže asi železo nebo hořčík? stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2017 20:00 Muž Magic [879] - RostlinyRe: kmara
Dusíkom a fosforom by som hnojil len keby som nameral ich nedostatok. Inak NPK ee.
Už ti dvakrát poradili zmerať NO3, ako to dopadlo. Máš čím?

Pokiaľ chceš pridať to železo, tie mikroprvky z PMDD by mali stačiť, netreba nič kupovať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2017 19:58 RAP
Zajímalo by mne, jaká je výška substrátu zejm. u Echinodorů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2017 19:46 Muž kmara [10] - Cichlidy
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Tohle myslíte, že bych mohl použít a že by to pomohlo rostlinám? Popřípadě koupit už namichane tekuté hnojivo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2017 17:38 R Muž Anthrax [4787] Re: vaaclav
kmara napsal: Mám tam na zkoušku terče, proto topim skoro 27.
Bohužel ti terčovci tam opravdu jsou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2017 17:32 Muž kmara [10] - CichlidyRe: vaaclav
Fotka k příspěvku Bude stačit koupit třeba Easy life profito nebo k tomu ještě např. Carbo nebo Ferrox?
Mám doma ještě z PMMD toto, dá se to použít?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.12.2017 17:26 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kubaa
2x Ancistrus spec
40x Tetra neonová (Paracheirodon innesi)
Předpokládám že platí co je napsáno v prezentaci. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.12.2017 16:51 R Muž ctibum [6926] Re: Kubaa
Nó, to sice jo, ale vaaclav to (předpokládám) psal jen ve vztahu k Echináči. Takže mě zajímalo, jestli to Maq zpochybňuje také jen ve vztahu k Echináči, nebo celkově, tzn. včetně Terčů (pro který je to pravděpodobně obecně nevhodná nádrž)...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2017 16:47 Muž Kubaa [718] Re: ctibum
Protože tam plavou terčovci?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.12.2017 16:44 R Muž ctibum [6926] Re: Maq
Proč? Bez ironie...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2017 14:20 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: kmara
Teplota je další věc co žene rostliny k růstu a jak začneš krmit srdcem půjdeš k 30 stupňům a na to budeš muset pořídit jiné rostliny, nevím jestli to echináče dají ale rybicky.net/atlasrostlin/rotala_rotundifolia je dost u terčů vidět. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [14] ...... 41 42

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 47885x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15083-rostlinam-se-nedari?od=651